Wyjaśnienie roli kolagenu dla zdrowia skóry

Published:

Categories: Collagen

Czym jest kolagen i dlaczego jest ważny dla zdrowia skóry?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiącym 75-80% naszej skóry. Zapewnia strukturę i wytrzymałość naszej skóry, pomagając zachować elastyczność i zapobiegając wiotczeniu. Wraz z wiekiem nasze ciała produkują coraz mniej kolagenu, co prowadzi do powstawania zmarszczek, drobnych linii i cieńszej skóry. Przyjmowanie suplementów kolagenu lub stosowanie kosmetyków wzmacniających kolagen może pomóc przeciwdziałać temu naturalnemu spadkowi.

Wyjaśnienie roli kolagenu dla zdrowia skóry

Struktura i funkcja kolagenu w skórze

Kolagen ma unikalną strukturę spiralną przypominającą linę, która umożliwia wielu włóknom kolagenowym sieciowanie i tworzenie arkuszy lub sieci. Zapewnia to wsparcie strukturalne dla tkanki łącznej, takiej jak skóra właściwa, kości, ścięgna i więzadła. W naszej skórze sieci kolagenu utrzymują naskórek przyczepiony do znajdującej się pod nim warstwy skóry właściwej.

Najbardziej rozpowszechnione typy kolagenu w skórze to:

 • Kolagen typu I - tworzy włókna i zapewnia wytrzymałość na rozciąganie. Występuje w całym organizmie i w tkance bliznowatej.
 • Kolagen typu III - tworzy sieci siateczkowe. Wspiera strukturę ekspansywnych narządów, takich jak skóra właściwa.
 • Kolagen typu IV - tworzy arkusze błony podstawnej. Łączy naskórek ze skórą właściwą.
 • Kolagen typu XVII - kotwice między skórą właściwą a naskórkiem w hemidesmosomach.

Wraz z wiekiem sieci kolagenowe ulegają zniszczeniu, a poszczególne włókna stają się coraz bardziej zdezorganizowane. Skóra staje się cieńsza, mniej gęsta, bardziej sucha i traci elastyczność. Ekspozycja na promienie UV ze słońca również uszkadza i rozkłada kolagen.

Jak kolagen pomaga zmniejszyć oznaki starzenia?

W średnim wieku nasz organizm może produkować tylko połowę kolagenu w porównaniu z młodością. Ta utrata kolagenu prowadzi do powszechnych oznak starzenia, takich jak:

 • Drobne linie i zmarszczki
 • Utrata elastyczności i zwiotczenie skóry
 • Cienka, delikatna, łatwo ulegająca uszkodzeniom skóra
 • Utrata objętości twarzy/opuchnięcie policzków
 • Matowość, suchość, łuszczenie się

Badania kliniczne pokazują, że doustna suplementacja kolagenem może zwiększyć nawilżenie skóry, jej elastyczność i gęstość kolagenu skórnego. Codzienne przyjmowanie kolagenu pomaga zwalczać naturalny spadek kolagenu, wspierając cieńszą skórę, redukując zmarszczki i utrzymując elastyczność skóry.

Peptydy kolagenowe są wchłaniane przez jelita i podróżują przez krwiobieg do różnych tkanek, takich jak skóra, które wymagają naprawy. Nowe włókna kolagenowe wytwarzane za pomocą peptydów kolagenowych wzmacniają macierz skóry i stymulują komórki skóry, takie jak fibroblasty i keratynocyty.

Skóra wydaje się również bardziej jędrna dzięki dodatkowemu nawilżeniu i objętości zapewnianej przez fragmenty kolagenu. Wiele osób zauważa, że ich twarz wygląda pełniej i młodziej po przyjmowaniu suplementu kolagenowego przez zaledwie 4-8 tygodni.

6 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści kolagenu dla skóry

Oto niektóre z najważniejszych sposobów, w jakie badania pokazują, że kolagen może poprawić zdrowie skóry i zwalczać oznaki starzenia:

1. Zwiększa nawilżenie i nawodnienie skóry

Peptydy kolagenowe zwiększają syntezę kwasu hialuronowego, silnego humektanta, który przyciąga i wiąże wilgoć w skórze właściwej. Pomaga to utrzymać nawilżenie, jędrność i ogólny wygląd skóry.

W jednym z badań doustny kolagen spowodował znaczną poprawę nawilżenia skóry twarzy po 8 tygodniach stosowania u kobiet w wieku 35-55 lat. Nawilżenie skóry wzrosło średnio o 28%.

2. Redukuje zmarszczki i drobne linie na twarzy

Stymulując powstawanie nowego kolagenu, peptydy mogą pomóc wypełnić zmarszczki i drobne linie od wewnątrz. Kilka badań wykazało zmniejszenie głębokości zmarszczek po przyjmowaniu suplementów kolagenu przez 2-3 miesiące.

W badaniu z podwójnie ślepą próbą, kobiety przyjmujące hydrolizat kolagenu przez 8 tygodni doświadczyły znacznego zmniejszenia objętości zmarszczek wokół oczu w porównaniu z placebo.

3. Poprawia elastyczność i napina zwiotczałą skórę

Peptydy kolagenowe zwiększają produkcję białek elastyny, które utrzymują sprężystość i odporność skóry na rozciąganie. Zwiększenie zawartości elastyny w skórze poprawia teksturę, elastyczność i jędrność skóry twarzy.

W badaniach klinicznych doustny kolagen spowodował znaczną poprawę elastyczności skóry w ciągu 3-6 miesięcy stosowania. Jedno z badań wykazało średni wzrost elastyczności skóry o 9%.

4. Chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV i fotostarzeniem

Niektóre dowody wskazują, że kolagen doustny może chronić włókna kolagenowe skóry i komórki skóry przed degradacją spowodowaną promieniowaniem UV. Może również pomóc w szybszej naprawie uszkodzonej przez słońce skóry.

W kilku badaniach odnotowano korzyści w zakresie zmniejszania widocznych oznak fotostarzenia. Jedno z nich wykazało, że peptydy kolagenowe zmniejszają zaczerwienienie i pigmentację wywołane promieniowaniem UV. Inne badanie wykazało zwiększenie nawilżenia i elastyczności skóry przy jednoczesnej redukcji zmarszczek u kobiet ze skórą uszkodzoną przez słońce.

5. Reguluje syntezę kolagenu w starzejącej się skórze

Z wiekiem nasza skóra traci zdolność do prawidłowej syntezy i odbudowy kolagenu. Suplementy kolagenowe zapewniają bezpośredni dopływ peptydowych bloków budulcowych, które mogą stymulować produkcję kolagenu i spowalniać jego degradację w starzejącej się skórze.

Liczne badania na ludziach wykazały, że przyjmowanie peptydów kolagenowych zwiększa zawartość kolagenu, gęstość i grubość skóry w czasie. Jedno z badań z podwójnie ślepą próbą wykazało, że zwiększył on gęstość kolagenu w skórze właściwej o 6% po zaledwie 4 tygodniach.

6. Poprawia ogólny wygląd starzejącej się skóry

W badaniach oceniających efekty kosmetyczne suplementów kolagenowych naukowcy konsekwentnie obserwują znaczną poprawę ogólnego stanu skóry - w tym konturów twarzy, drobnych linii, zmarszczek, poziomu nawilżenia, blasku, gładkości i jędrności.

Jedno z badań klinicznych wykazało, że 69% kobiet zgłosiło poprawę ogólnego wyglądu skóry twarzy po codziennym przyjmowaniu kolagenu przez zaledwie 1 miesiąc.

Najlepsze źródła kolagenu dla skóry

Organizm może wytwarzać kolagen z aminokwasów zawartych w pokarmach bogatych w białko. Jednak gotowanie denaturuje strukturę białka, utrudniając jego metabolizm i wykorzystanie do syntezy kolagenu.

Spożywanie suplementów z enzymatycznie hydrolizowanym kolagenem zapewnia kolagen w jego optymalnej biodostępnej formie. Peptydy kolagenowe są wysoce przyswajalne - do 90-95% - dzięki procesowi hydrolizy, który rozbija kolagen na małe fragmenty.

Oto doskonałe źródła kolagenu do walki ze starzeniem się skóry:

 • Kolagen morski - wytwarzany ze skóry i łusek ryb. Bardziej przyswajalny niż kolagen ssaków dzięki mniejszym peptydom. Pomaga budować kolagen typu I.
 • Kolagen bydlęcy - wytwarzany ze skór bydlęcych. Ściśle odpowiada strukturze ludzkiego kolagenu. Bardzo opłacalne źródło.
 • Eggshell Membrane Collagen - wyprodukowany z błon skorupek jaj. Skoncentrowane źródło wysoce biodostępnych peptydów kolagenowych.
 • Multi-Source Collagen - łączy peptydy kolagenu wołowego, morskiego i ze skorupek jaj. Zapewnia zrównoważony profil aminokwasowy dla kompleksowego działania przeciwstarzeniowego.

Proszę szukać naturalnego, hydrolizowanego kolagenu o wysokiej czystości, zawierającego co najmniej 10-15 gramów białka na porcję. Kolagen w proszku łatwo rozpuszcza się w wodzie lub koktajlach.

Proszę dążyć do dziennego spożycia kolagenu na poziomie 5-15 gramów. Większość osób zauważa korzyści przy spożyciu 10 gramów dziennie. Efekty pojawiają się po 4 tygodniach i poprawiają się przy konsekwentnym długotrwałym stosowaniu przez 2-3 miesiące.

Wyjaśnienie roli kolagenu dla zdrowia skóry. Wnioski

Kolagen odgrywa istotną rolę strukturalną w naszej skórze. Związany z wiekiem spadek kolagenu prowadzi do zmarszczek, zwiotczenia i utraty elastyczności. Suplementacja biodostępnymi hydrolizowanymi peptydami kolagenowymi może stymulować syntezę kolagenu i zwalczać oznaki starzenia się skóry.

Badania pokazują, że konsekwentne stosowanie wysokiej jakości suplementu kolagenowego sprzyja nawilżeniu, elastyczności, jędrności i ogólnie młodszemu wyglądowi skóry poprzez uzupełnienie macierzy kolagenu skórnego. Kolagen działa od wewnątrz na zewnątrz, redukując zmarszczki, napinając skórę i przywracając młodzieńczą cerę.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu


Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). Wpływ doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na nawilżenie skóry i sieć kolagenu skórnego: dowody z modelu ex vivo i randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych. Journal of Cosmetic Dermatology, 14(4), 291-301 . https://doi.org/10.1111/jocd.12174.

Proksch, E., Schunck, M., Zague, V., Segger, D., Degwert, J., & Oesser, S. (2014). Doustne przyjmowanie określonych bioaktywnych peptydów kolagenowych zmniejsza zmarszczki skóry i zwiększa syntezę macierzy skórnej. Skin pharmacology and physiology, 27(3), 113-119. https://doi.org/10.1159/000355523

Choi, S. Y., Ko, E. J., Lee, Y. H., Kim, B. G., Shin, H. J., Seo, D. B., Lee, S. J., Kim, B. J., & Kim, M. N. (2020). Wpływ suplementu trójpeptydu kolagenu na właściwości skóry: prospektywne, randomizowane, kontrolowane badanie. Journal of cosmetic dermatology, 19(3), 732-737. https://doi.org/10.1111/jocd.13127

Schwartz, S. R., & Park, J. (2012). Przyjmowanie BioCell Collagen®, nowego zhydrolizowanego ekstraktu z chrząstki mostka kurczaka; poprawiło mikrokrążenie krwi i zmniejszyło oznaki starzenia się twarzy. Clinical interventions in aging, 7, 267-273. https://doi.org/10.2147/CIA.S32836

Inoue, N., Sugihara, F., Wang, X. (2016). Spożywanie bioaktywnych hydrolizatów kolagenu zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry twarzy oraz zmniejsza oznaki starzenia się twarzy w randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą kontrolowanym placebo. Journal of the Science of Food and Agriculture, 96(12), 4077-4081. https://doi.org/10.1002/jsfa.7606

Tanaka, M., Koyama, Y., Nomura, Y. (2009). Effects of Collagen Peptide Ingestion on UV-B-Induced Skin Damage (Wpływ spożycia peptydów kolagenowych na uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV-B). Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 73(4), 930-932 . https://doi.org/10.1271/bbb.80649.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?