Czy cokolwiek odwraca proces starzenia się skóry?

Published:

Categories: Collagen

Starzenie się jest nieuniknione, ale przedwczesne starzenie się skóry nie musi być. Istnieją kroki, które można podjąć, aby odwrócić proces starzenia się skóry i zredukować zmarszczki, przywracając młodzieńczą cerę.

Starzenie się skóry to złożony proces biologiczny, na który wpływ ma wiele czynników. Dzięki zaawansowanej technologii pielęgnacji skóry i badaniom naukowym nad przeciwdziałaniem starzeniu, możliwe jest odmłodzenie i ochrona skóry w celu zminimalizowania oznak starzenia.

W tym artykule dowiedzą się Państwo, w jaki sposób skóra się starzeje oraz poznają sprawdzone naukowo metody, które dermatolodzy zalecają w celu odwrócenia procesu starzenia się skóry i zachowania młodzieńczego blasku.

 Czy cokolwiek odwraca proces starzenia się skóry?

Jak starzeje się skóra? Zrozumienie procesu starzenia się

Aby zrozumieć, jak odwrócić proces starzenia się skóry, należy najpierw dowiedzieć się, jak to się dzieje.

Skóra składa się z trzech warstw - naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą, podczas gdy najbardziej wewnętrzna warstwa podskórna składa się z tłuszczu podskórnego. Pomiędzy nimi znajduje się skóra właściwa, która zawiera kolagen, elastynę i macierz pozawłóknistą.

Te struktury skóry zapewniają jej wytrzymałość, elastyczność i pulchny, gładki wygląd. Jednak wraz z wiekiem skóra przechodzi zmiany, które wpływają na jej młodzieńczy wygląd:

Spadek włókien kolagenu i elastyny

Kolagen zapewnia strukturę, podczas gdy elastyna nadaje skórze sprężystość. Od połowy 20 roku życia produkcja kolagenu spada, a istniejący kolagen zaczyna się rozpadać. Elastyna również zaczyna się fragmentować.

Powoduje to utratę elastyczności i jędrności skóry. Staje się cieńsza, bardziej sucha i podatna na zmarszczki.

Utrata tkanki tłuszczowej i mięśniowej

Grubość tkanki podskórnej zaczyna się zmniejszać. Zaczynamy tracić tkankę tłuszczową i napięcie mięśni twarzy. Prowadzi to do zwiotczenia skóry i zagłębień pod oczami, na policzkach i wokół ust. Fałdy nosowo-wargowe i linie marionetki stają się bardziej wyraźne.

Upośledzona funkcja bariery skórnej

Górna warstwa naskórka działa jako bariera ochronna przed szkodliwym działaniem środowiska. Wraz z wiekiem funkcja bariery ulega osłabieniu, przez co skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia. Zwiększa się również przeznaskórkowa utrata wody, zmniejszając nawilżenie.

Zmiany pigmentacji

Mogą pojawić się obszary ciemniejszej pigmentacji, takie jak plamy starcze, spowodowane wieloletnią ekspozycją na słońce. Nierówna cera może również powstać z powodu nierównomiernego rozmieszczenia melaniny.

Zmiany w naczyniach krwionośnych i kościach

Rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do powstawania pajączków na nosie, policzkach i nogach. Wraz z utratą kości, szczególnie w policzkach, dochodzi do zagłębienia środkowej części twarzy, co przyczynia się do postarzenia wyglądu.

Skuteczne strategie przeciwstarzeniowe wspierane przez naukę

Starzenie się jest determinowane przez wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Podczas gdy wewnętrzne starzenie się jest biologiczne i naturalne, szacuje się, że około 80% starzenia się skóry pochodzi ze źródeł zewnętrznych, takich jak ekspozycja na słońce.

Oznacza to, że zdrowy styl życia i właściwa pielęgnacja skóry mogą znacząco wpłynąć na szybkość starzenia się skóry. Poniżej przedstawiamy zalecane przez dermatologów porady przeciwstarzeniowe, które mają udowodniony wpływ na odmłodzenie skóry:

1. Proszę codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania

Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną starzenia się skóry. Promieniowanie UVA/UVB uszkadza komórki skóry, niszcząc kolagen i przyspieszając powstawanie zmarszczek. Powoduje również zmiany pigmentacyjne i zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

 • Codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych SPF 30 o szerokim spektrum działania jest niezbędne. Chroni on zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Proszę szukać wodoodpornych filtrów przeciwsłonecznych, które zapewniają 80-minutową ochronę nawet podczas pocenia się lub pływania.
 • Podczas przebywania na zewnątrz należy nakładać krem z filtrem co 2 godziny. Proszę nosić odzież ochronną, taką jak kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Proszę unikać godzin największego nasłonecznienia między 10 rano a 2 po południu.

2. Oczyszczanie i nawilżanie dla młodszego wyglądu skóry

 • Delikatne oczyszczanie pomaga usunąć brud, olej i zanieczyszczenia bez zdzierania skóry. Proszę używać letniej wody i unikać pocierania lub nadmiernego szorowania.
 • Nawilżanie zatrzymuje wodę w skórze, ujędrniając ją i zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek. Proszę szukać składników nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, gliceryna, ceramidy i masło shea.
 • Aby uzyskać korzyści przeciwstarzeniowe, należy stosować kremy nawilżające z przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C i E, resweratrol i zielona herbata. Neutralizują one wolne rodniki pochodzące z promieniowania UV i zanieczyszczeń.

3. Proszę stosować retinoidy w celu zwiększenia kolagenu

Retinoidy lub retinol to pochodne witaminy A o udowodnionym działaniu redukującym zmarszczki, plamy i uszkodzenia posłoneczne. Jako jeden z najlepiej przebadanych składników przeciwstarzeniowych, posiada silne dowody kliniczne:

 • Stymuluje produkcję kolagenu, redukując drobne linie i zmarszczki.
 • Naprawia uszkodzenia słoneczne, wygładzając teksturę i koloryt skóry
 • Odblokowuje pory i zwiększa rotację komórek skóry, nadając jej młodzieńczy blask.

Proszę zacząć powoli od dostępnych bez recepty kremów z retinolem o stężeniu 0,5%, aby zbudować tolerancję. Mogą Państwo również otrzymać od dermatologa silniejsze retinoidy na receptę. Na początku należy stosować co drugi dzień, a następnie powoli zwiększać częstotliwość w zależności od tolerancji skóry.

4. Proszę stosować serum antyoksydacyjne dla dodatkowej ochrony

Przeciwutleniacze są jak żołnierze, którzy chronią Państwa skórę. Neutralizują wolne rodniki i uszkodzenia oksydacyjne, które przyspieszają starzenie. Badania pokazują, że określone przeciwutleniacze stosowane miejscowo mogą odmłodzić starzejącą się skórę:

 • Witamina C - zwiększa produkcję kolagenu i wyrównuje koloryt skóry. Proszę szukać serum z kwasem L-askorbinowym o stężeniu 10-20%.
 • Witamina E - naprawia uszkodzenia słoneczne i zmniejsza stan zapalny. Często w połączeniu z witaminą C.
 • Koenzym Q10 - energetyzuje komórki skóry i redukuje zmarszczki. W badaniach stosowano dawki 0,3%.
 • Ekstrakt z zielonej herbaty - łagodzi skórę i zawiera katechiny o działaniu przeciwstarzeniowym. Proszę szukać 50-75% zawartości katechin.
 • Resweratrol - występujący w czerwonych winogronach, chroni przed stresorami środowiskowymi. Stężenie 1-2% jest idealne.

Serum antyoksydacyjne należy stosować raz lub dwa razy dziennie po oczyszczeniu skóry. Działają one synergicznie z retinoidami, wzmacniając działanie przeciwstarzeniowe.

5. Więcej kolagenu dzięki suplementom

Nasza naturalna produkcja kolagenu spada w wieku 20 lat. Przyjmowanie doustnych suplementów kolagenu może temu przeciwdziałać:

 • Stwierdzono, że peptydy kolagenowe zwiększają elastyczność, nawilżenie i gęstość kolagenu w skórze. Proszę szukać zhydrolizowanego kolagenu w proszku lub tabletkach z ryb, jaj lub innych źródeł żywności.
 • W badaniach dawki 2,5-10 gramów peptydów kolagenowych przyjmowanych przez 8-24 tygodni wykazały korzyści przeciwstarzeniowe. Wyższe dawki, takie jak 10 gramów, okazały się najbardziej skuteczne.
 • Proszę połączyć suplement kolagenu z witaminą C, aby uzyskać najlepsze wchłanianie. Witamina C pomaga przekształcić kolagen w użyteczną formę.
 • Można również zwiększyć poziom kolagenu poprzez dietę, spożywając owoce bogate w witaminę C, bulion kostny, jajka, owoce cytrusowe, warzywa liściaste i jagody.

6. Proszę wypróbować terapie odmładzające skórę

Niechirurgiczne terapie odmładzania skóry oferowane przez dermatologów i estetyków mogą również odwrócić proces starzenia się skóry. Należą do nich:

 • Peelingi chemiczne - delikatnie usuwają uszkodzone zewnętrzne warstwy skóry, aby odsłonić nowe komórki. Poprawia koloryt, teksturę, linie i blizny potrądzikowe.
 • Mikrodermabrazja - Delikatnie szlifuje skórę w celu jej złuszczenia. Redukuje blizny potrądzikowe, zmarszczki, przebarwienia posłoneczne i rozszerzone pory.
 • Laserowe odnawianie powierzchni skóry - wykorzystuje ukierunkowane wiązki do zwiększenia kolagenu, wygładzenia skóry i leczenia pigmentacji. Bardziej spektakularne rezultaty niż peelingi chemiczne.
 • Wypełniacze skórne - wypełniacze tkanek miękkich, takie jak kwas hialuronowy, wypełniają fałdy twarzy i wypełniają obszary, które utraciły objętość. Zapewniają tymczasowy efekt przeciwstarzeniowy.
 • Mikroigłowanie - tworzy mikroskopijne nakłucia za pomocą maleńkich igieł w celu stymulacji kolagenu i elastyny. Redukuje blizny i zmarszczki.

Zabiegi te mogą kosztować setki dolarów za sesję. Proszę dać skórze około 2 tygodni na regenerację przed wznowieniem rutynowej pielęgnacji skóry.

7. Proszę skonsultować się z dermatologiem w celu ustalenia indywidualnych opcji

Aby uzyskać najlepsze efekty przeciwstarzeniowe, proszę spotkać się z certyfikowanym dermatologiem. Może on ocenić Państwa skórę, ryzyko i potrzeby, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia.

Państwa dermatolog może zalecić:

 • Retinoidy na receptę, alfa-hydroksykwasy, przeciwutleniacze i peptydy
 • Zabiegi w gabinecie, takie jak botoks, peelingi chemiczne, laserowe odnawianie skóry, wypełniacze skórne
 • Leki poprawiające pigmentację, takie jak hydrochinon
 • Monitorowanie podejrzanych znamion w celu zapobiegania rakowi skóry

Dzięki profesjonalnej pomocy mogą Państwo zwalczać różne oznaki starzenia. Spersonalizowane zabiegi kliniczne mają również tendencję do dłuższego odmładzania niż same produkty dostępne bez recepty.

Cofnąć czas starzenia się skóry

Choć nie możemy zatrzymać procesu starzenia, z pewnością możemy go spowolnić. Ochrona skóry przed światłem słonecznym, dbanie o jej odżywienie oraz stosowanie sprawdzonych składników i terapii przeciwstarzeniowych może prowadzić do znacznej poprawy wyglądu i zdrowia skóry.

Odwrócenie zegara biologicznego skóry poprzez:

 • Noszenie filtrów przeciwsłonecznych SPF 30
 • Stosowanie retinoidów, witaminy C, peptydów
 • Przyjmowanie doustnego kolagenu
 • Peeling chemiczny, mikroigłowanie
 • Wizyta u dermatologa

Kompleksowe podejście obejmuje wszystkie czynniki powodujące starzenie się skóry. Dzięki starannej pielęgnacji możliwe jest zminimalizowanie zmarszczek, plam, zwiotczenia i innych oznak starzenia. Państwa skóra będzie wyglądać młodziej przez długie lata.

Często zadawane pytania

Jak mogę odwrócić zmarszczki na twarzy?

Stosowanie retinoidów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję zmarszczek. Proszę stosować krem z retinolem dostępny bez recepty lub przepisany przez dermatologa. Proszę zacząć powoli i stosować co drugi dzień, a następnie zwiększać częstotliwość. Połączenie retinoidów z przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C, zapewnia dodatkowe korzyści w walce ze zmarszczkami. Nieinwazyjne zabiegi, takie jak laserowe odnawianie powierzchni i wypełniacze skórne, mogą również wygładzić zmarszczki na twarzy.

Jaka jest najlepsza rutyna pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry?

Najważniejsze kroki to oczyszczanie, ochrona przeciwsłoneczna, nawilżanie i stosowanie serum przeciwstarzeniowego. Oczyszczać skórę rano i wieczorem. Codziennie stosować filtr przeciwsłoneczny SPF 30 o szerokim spektrum działania. Stosować krem nawilżający ze składnikami nawilżającymi i przeciwutleniaczami. Wieczorem, przed nałożeniem kremu nawilżającego, stosować serum z retinolem lub witaminą C. Złuszczać skórę 1-2 razy w tygodniu, aby usunąć martwe komórki naskórka. Można również dodać suplementy kolagenu. Proszę co roku odwiedzać dermatologa.

Jak mogę pozbyć się plam starczych?

Miejscowe kremy z hydrochinonem (2-4%) mogą rozjaśnić plamy starcze po kilku miesiącach stosowania. Retinoidy również pomagają wyblaknąć plamom poprzez zwiększenie rotacji komórek skóry. Peelingi chemiczne i laserowe usuwają górne warstwy skóry, odsłaniając świeższe komórki. Proszę zawsze stosować filtry przeciwsłoneczne, aby zapobiec powstawaniu nowych ciemnych plam.

Jaki jest najlepszy suplement kolagenowy przeciw starzeniu się?

Proszę szukać zhydrolizowanego peptydu kolagenowego w proszku lub kapsułkach renomowanych marek. Kolagen pochodzący z ryb, jaj lub kurczaka zapewnia podobne korzyści. Proszę dążyć do spożywania około 5-10 gramów dziennie. Proszę łączyć go z witaminą C, która pomaga organizmowi wchłaniać i wykorzystywać kolagen. Przyjmowanie kolagenu przez co najmniej 2-3 miesiące jest konieczne, aby zobaczyć efekty przeciwstarzeniowe.

Jak mogę naturalnie napiąć skórę?

Zdrowa dieta zawierająca przeciwutleniacze może chronić skórę od wewnątrz. Proszę dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i stosować kremy nawilżające z kwasem hialuronowym. Proszę stosować kremy ujędrniające ze składnikami takimi jak zielona herbata, peptydy i kofeina. Szczotkowanie na sucho pobudza krążenie i kolagen. Najskuteczniejszymi zabiegami napinającymi skórę są laserowy resurfacing skóry i ultradźwiękowe napinanie skóry wykonywane przez dermatologa.

Kiedy powinienem zacząć stosować produkty przeciwstarzeniowe?

W wieku 20 lat należy zacząć codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne oraz podstawową pielęgnację skóry. W wieku 30 lat należy włączyć przeciwutleniacze, takie jak serum z witaminą C. Można dodać retinoidy, aby zapobiec powstawaniu drobnych zmarszczek i stymulować kolagen. Proszę rozważyć suplementy kolagenowe i okresowe peelingi chemiczne lub mikrodermabrazję. Bardziej inwazyjne zabiegi napinające mogą być potrzebne w wieku 40 lat i później, gdy zwiotczenie wzrasta. Proszę skonsultować się z dermatologiem, aby dostosować plan przeciwstarzeniowy.

Czy mogę naturalnie odwrócić proces starzenia?

Chociaż same naturalne metody nie są w stanie w pełni odwrócić procesu starzenia, mogą one uzupełniać leczenie kliniczne:

 • Proszę chronić skórę przed słońcem, nie palić i unikać powtarzających się wyrazów twarzy.
 • Proszę stosować dietę bogatą w przeciwutleniacze, owoce, warzywa, kwasy omega-3 i pokarmy budujące kolagen.
 • Proszę pozostać nawilżonym i używać kremu nawilżającego
 • Proszę wykonywać ćwiczenia twarzy w celu ujędrnienia mięśni
 • Radzenie sobie ze stresem poprzez jogę, medytację, prowadzenie dziennika
 • Proszę się wysypiać i w miarę możliwości unikać toksyn, takich jak zanieczyszczenie środowiska.

Przyjęcie zdrowego stylu życia stanowi podstawę dla bardziej młodzieńczego wyglądu. Naturalne metody wspierają medyczne terapie przeciwstarzeniowe.

Jakich składników należy unikać w przypadku starzejącej się skóry?

Proszę unikać produktów zapachowych, siarczanowych środków czyszczących i alkoholu, które mogą podrażniać. Należy unikać ostrych peelingów i chemicznych środków złuszczających, które mogą uszkodzić barierę ochronną skóry. Proszę ograniczyć stosowanie kwasów AHA do 1-2 razy w tygodniu. Hydrochinon na ciemne plamy nie powinien być stosowany długoterminowo. Proszę uważnie czytać listy składników i najpierw przetestować produkty. Jeśli skóra źle reaguje, należy przerwać stosowanie. Proszę skonsultować się z dermatologiem.

Kiedy powinienem rozważyć zabiegi kosmetyczne, takie jak botoks lub wypełniacze?

Nieinwazyjne zabiegi przeciwstarzeniowe mogą czasami pomóc cofnąć czas. Proszę porozmawiać z certyfikowanym dermatologiem lub chirurgiem plastycznym twarzy. Botoks może zapobiegać dynamicznym zmarszczkom, jeśli jest stosowany w wieku 30 lat i później. Wypełniacze skórne dodają objętości, wygładzając zmarszczki statyczne. Proszę omówić potencjalne korzyści i zagrożenia w swoim wieku, aby ustalić, czy zabiegi mogą pomóc w osiągnięciu pożądanych celów estetycznych.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Farage, M. A., Miller, K. W., Elsner, P., & Maibach, H. I. (2008). Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki starzenia się skóry: przegląd. International Journal of Cosmetic Science, 30(2), 87-95 . https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2007.00415.x.

Amerykańska Akademia Dermatologii. (n.d.). Jak odwrócić oznaki starzenia się skóry. https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/reverse-signs-of-skin-aging

Fundacja na rzecz walki z rakiem skóry. (2021). Photoaging. https://www.skincancer.org/skin-cancer-information/prevention/are-you-at-risk/photoaging

Zussman, J., & Ahdout, J. (2021). Korzyści serum z witaminą C dla twarzy, skóry i włosów. Healthline. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/vitamin-c-serum-benefits

Papakonstantinou, E., Roth, M., & Karakiulakis, G. (2012). Kwas hialuronowy: Kluczowa cząsteczka w procesie starzenia się skóry. Dermato-endocrinology, 4(3), 253-258 . https://doi.org/10.4161/derm.21923.

Harvard Health Publishing. (2019). Czy suplementy kolagenowe naprawdę zmniejszają oznaki starzenia? https://www.health.harvard.edu/blog/do-collagen-supplements-really-reduce-signs-of-aging-2019090416904

Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy w leczeniu starzenia się skóry: przegląd skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa. Clinical interventions in aging, 1(4), 327-348 . https://doi.org/10.2147/ciia.2006.1.4.327.

Amerykańska Akademia Dermatologii. (b.d.). Zabiegi odmładzające skórę. https://www.aad.org/public/cosmetic/rejuvenation

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?