Kolagen na odchudzanie

Published:

Categories: Collagen

Suplementy kolagenowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na ich liczne korzyści dla zdrowia i urody. Jedną z rzekomych zalet kolagenu jest jego zdolność do wspomagania utraty wagi. Ale czy przyjmowanie kolagenu naprawdę pomaga schudnąć? Proszę czytać dalej, aby poznać fakty na temat kolagenu i utraty wagi.

Kolagen na odchudzanie

Czym jest kolagen?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc około 30% całkowitej zawartości białka. Jest to główne białko strukturalne, które tworzy tkanki łączne w całym organizmie, w tym ścięgna, więzadła, skórę, kości, zęby, chrząstki, naczynia krwionośne i mięśnie.

W organizmie występuje co najmniej 16 różnych typów kolagenu, ale około 90% składa się z typów I, II i III. Kolagen zapewnia strukturę i elastyczność tkanek, działając jako "klej", który utrzymuje ciało razem. Odgrywa również istotną rolę w naprawie tkanek i gojeniu się ran.

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zaczyna spadać, co prowadzi do powszechnych oznak starzenia się, takich jak zmarszczki, obwisła skóra, kruche kości i stawy oraz osłabione mięśnie. Ten związany z wiekiem spadek kolagenu doprowadził do popularności suplementów kolagenowych mających na celu przeciwdziałanie tym efektom.

Jak kolagen pomaga w utracie wagi?

Badania nad bezpośrednim związkiem między kolagenem a utratą wagi są ograniczone. Istnieją jednak pewne potencjalne mechanizmy, dzięki którym kolagen może sprzyjać utracie wagi:

1. Zwiększenie sytości i zmniejszenie apetytu

Kolagen jest wysoce sycący, co oznacza, że pomaga dłużej czuć się sytym po jedzeniu. Jest to prawdopodobnie spowodowane zdolnością kolagenu do żelowania i zagęszczania płynów w żołądku, spowalniając trawienie i przedłużając uczucie sytości.

Zmniejszając apetyt i głód, kolagen może sprzyjać utracie wagi, pomagając jeść mniej bez uczucia głodu. Liczne badania pokazują, że peptydy kolagenowe zwiększają uczucie sytości i zmniejszają spożycie pokarmu w porównaniu z placebo.

2. Wspieranie metabolizmu poprzez masę mięśniową

Kolagen pomaga zmniejszyć związaną z wiekiem utratę masy mięśniowej, która zwykle prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Wspierając metabolizm i utrzymanie masy mięśniowej, szczególnie w okresach utraty wagi, kolagen może pomóc organizmowi spalić więcej kalorii w ciągu dnia.

3. Redukcja tkanki tłuszczowej i procentowej zawartości tłuszczu w organizmie

Niektóre badania wskazują, że suplementy kolagenowe mogą zmieniać magazynowanie tłuszczu i zużycie energii w organizmie, prowadząc do zmniejszenia tkanki tłuszczowej i procentowej zawartości tłuszczu w organizmie u osób z nadwagą. Mechanizm stojący za tym efektem wymaga dalszych badań.

4. Wspieranie wydajności ćwiczeń i regeneracji

Kolagen może poprawić zdrowie stawów, kości i mięśni, umożliwiając lepszą wydajność treningu i regenerację po urazach. Dzięki temu mogą Państwo ćwiczyć bardziej konsekwentnie, aby zmaksymalizować spalanie kalorii i tłuszczu. Kolagen może również zmniejszyć ból stawów wywołany ćwiczeniami.

5. Poprawa zdrowia jelit

Kolagen pomaga wzmocnić ochronną wyściółkę przewodu pokarmowego. Zdrowe jelita optymalizują wchłanianie składników odżywczych i zmniejszają stan zapalny, co ułatwia utratę wagi. Kolagen wspomaga również wzrost korzystnych probiotyków.

6. Regulacja metabolizmu lipidów i glukozy

Niektóre badania wskazują, że suplementy kolagenowe mogą pomóc w regulacji metabolizmu tłuszczów i glukozy. Lepsza kontrola poziomu cukru we krwi i zmniejszone wchłanianie lipidów z posiłków mogą sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym obszarze.

Ostatnie badania nad kolagenem związane z utratą wagi w 2023 r.

W 2023 r. przeprowadzono kilka badań dotyczących potencjalnego związku między kolagenem a utratą wagi:

 • Badanie na zwierzętach z 2023 r. nie wykazało bezpośredniego związku między suplementacją kolagenu a utratą wagi, co pokazuje, że ten obszar badań wciąż się rozwija 1.
 • Badanie z 2023 r. wykazało, że peptyd kolagenowy przyjmowany z dietą wysokotłuszczową wpływał na proporcje mikrobiomu jelitowego w sposób, który wywierał działanie przeciw otyłości 3.
 • W przeglądzie z 2023 r. wykazano, że hydrolizowany kolagen wspomaga nawilżenie skóry i zmniejsza zmarszczki, ale nie dotyczy bezpośrednio utraty wagi 4.

Potrzeba więcej badań klinicznych na ludziach, aby ustalić ostateczne powiązania między kolagenem a utratą wagi. Wczesne badania pokazują jednak obiecujące obszary do dalszej eksploracji.

Najlepsze rodzaje kolagenu na odchudzanie

Nie wszystkie suplementy kolagenowe są sobie równe, jeśli chodzi o utratę wagi. Dwa najlepsze rodzaje to:

Hydrolizowane peptydy kolagenowe

Peptydy kolagenowe powstają w wyniku hydrolizy kolagenu z tkanek zwierzęcych, takich jak bulion kostny lub skóry. Proces ten rozbija długie łańcuchy białkowe kolagenu na krótsze fragmenty peptydowe, które są łatwo wchłaniane.

Proszę szukać źródła peptydów kolagenowych karmionych trawą i hodowanych na pastwiskach. Peptydy kolagenowe łatwo mieszają się z gorącymi lub zimnymi płynami.

Kolagen z bulionu kostnego

Picie domowego lub wysokiej jakości gotowego bulionu kostnego dostarcza kolagenu z naturalnej żelatyny, która tworzy się podczas powolnego gotowania kości. Kolagen w bulionie kostnym zawiera również korzystne aminokwasy, takie jak glicyna i glutamina.

Bulion kostny zapewnia idealną równowagę elektrolitową i zawartość żelatyny, która wspomaga uczucie sytości. Proszę szukać bulionu kostnego wyprodukowanego z organicznych, karmionych trawą kości.

Właściwe dawkowanie kolagenu dla utraty wagi

Najbardziej przebadana dzienna dawka suplementu kolagenu na odchudzanie wydaje się wynosić około 10-15 gramów dziennie. Odpowiada to około 1-2 miarkom peptydów kolagenowych.

W przypadku spożywania kolagenu w postaci bulionu kostnego należy dążyć do spożywania około 100-200 ml bulionu kostnego dziennie, aby uzyskać równoważną zawartość kolagenu. Proszę przestrzegać instrukcji dotyczących dawkowania na każdym suplemencie kolagenu.

Jak stosować kolagen dla maksymalnej utraty wagi?

Aby uzyskać optymalne wyniki w odchudzaniu, należy strategicznie podchodzić do kwestii stosowania kolagenu:

 • Konsekwentne spożywanie kolagenu - proszę przyjmować kolagen codziennie, a nie sporadycznie, aby z czasem zaobserwować stały wpływ na apetyt i skład ciała.
 • Spożywanie kol agenu rano - Spożywanie białka kolagenowego rano pomaga ograniczyć apetyt i apetyt w ciągu dnia.
 • W połączeniu z ćwiczeniami - Proszę regularnie ćwiczyć i podejmować aktywność fizyczną, aby zmaksymalizować spalanie tłuszczu. Kolagen pomaga uczynić ćwiczenia bardziej możliwymi i skutecznymi.
 • Spożywanie diety bogatej w białko - Proszę dążyć do diety wysokobiałkowej, aby wspierać utrzymanie mięśni i metabolizm. Proszę pozwolić kolagenowi uzupełniać inne źródła białka.
 • Unikaj słodkich i tłustych potraw - Ogranicz puste źródła kalorii, aby wzmocnić działanie sycące kolagenu i ułatwić deficyt kalorii.
 • Proszę uzbroić się wcierpliwość - aby zaobserwować stopniowe, ale trwałe zmiany w składzie ciała, potrzeba konsekwentnego stosowania kolagenu przez kilka tygodni lub miesięcy.

Dodatkowe nawyki związane ze stylem życia, które maksymalizują korzyści kolagenu

Aby zwiększyć wchłanianie kolagenu i skuteczność odchudzania, należy również skupić się na:

 • Spożywanie pokarmów wzmacniających kolagen - proszę spożywać pokarmy zawierające sulforafan, takie jak brokuły, witaminę C, takie jak cytrusy, warzywa i cynk, takie jak owoce morza.
 • Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia - Dostarczanie odpowiedniej ilości wody poprawia produkcję kolagenu i pomaga suplementom działać lepiej.
 • Ograniczenie alkoholu - Alkohol może hamować produkcję kolagenu, dlatego należy ograniczyć jego spożycie, aby wspomóc syntezę kolagenu.
 • Rzucenie palenia - palenie uszkadza istniejący kolagen, więc rzucenie nałogu wspomaga funkcjonowanie kolagenu.
 • Radzenie sobie ze stresem - Wysoki poziom kortyzolu spowodowany stresem osłabia kolagen. Proszę ćwiczyć relaksujące czynności, aby obniżyć poziom stresu.
 • 7-9 godzin snu - Wysokiej jakości sen pozwala na rozwój produkcji kolagenu i pomaga utrzymać metabolizm.

Podsumowanie: Kolagen i utrata masy ciała

Chociaż kolagen nie jest magiczną kulą na odchudzanie, obecne badania pokazują, że może on wspierać kontrolę wagi poprzez kilka mechanizmów:

 • Zwiększenie sytości i zmniejszenie hormonów głodu
 • Wspomaganie metabolizmu poprzez retencję mięśni
 • Potencjalnie zmienia magazynowanie tłuszczu i tkankę tłuszczową
 • Umożliwienie lepszej wydajności ćwiczeń i regeneracji
 • Poprawa zdrowia jelit w celu lepszego wchłaniania składników odżywczych
 • Regulacja metabolizmu lipidów i glukozy

Aby zobaczyć te korzyści, proszę wybrać zhydrolizowany peptyd kolagenowy w proszku lub bogaty w kolagen bulion kostny i przyjmować około 10-15 gramów dziennie. Proszę połączyć kolagen z lepszymi nawykami dotyczącymi stylu życia, aby wzmocnić efekty. Co najważniejsze - proszę być cierpliwym i konsekwentnym! Z czasem kolagen może uzupełnić zdrową dietę i rutynę ćwiczeń, aby pomóc Państwu schudnąć w zrównoważony sposób.

Często zadawane pytania na temat kolagenu i odchudzania

Jak długo trzeba czekać na efekty odchudzania z kolagenem?

Mogą minąć 2-4 tygodnie codziennej suplementacji kolagenem, aby zacząć zauważać subtelne zmiany w składzie ciała i apetycie. Ale kolagen działa stopniowo, więc może minąć 2-3 miesiące konsekwentnego stosowania, aby zaobserwować bardziej znaczącą utratę wagi.

Kiedy należy przyjmować kolagen - rano czy wieczorem?

Większość badań pokazuje, że przyjmowanie kolagenu rano pomaga kontrolować apetyt i apetyt w ciągu dnia. Można jednak poeksperymentować z czasem, aby sprawdzić, kiedy kolagen najlepiej działa na organizm.

Czy mogę otrzymywać kolagen tylko z suplementów?

Nie, spożywanie pokarmów zawierających kolagen, takich jak bulion kostny, mięso, skóra ryb i jaja, zapewni naturalne źródło kolagenu. Ale suplementy oferują skoncentrowany, wygodny w użyciu kolagen, jeśli nie mogą Państwo dostarczyć wystarczającej ilości kolagenu w diecie.

Czy kolagen w proszku działa równie dobrze jak kolagen w płynie?

Tak, peptydy kolagenowe w proszku, które w pełni rozpuszczają się w wodzie lub koktajlach, są wchłaniane tak samo skutecznie, jak płynne suplementy kolagenowe. Proszę wybrać formę hydrolizowaną dla lepszej przyswajalności.

Czy przyjmowanie kolagenu wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem lub skutkami ubocznymi?

Suplementy kolagenowe są ogólnie bezpieczne, z niewielką liczbą zgłaszanych skutków ubocznych. Niektóre osoby zgłaszają łagodny dyskomfort trawienny. Jak w przypadku każdego suplementu, przed rozpoczęciem stosowania kolagenu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy wegetarianie/weganie mogą stosować kolagen?

Większość kolagenu pochodzi ze źródeł zwierzęcych, ale istnieją też kolageny pochodzenia morskiego i roślinnego. Lekarz weganin może doradzić Państwu alternatywne źródła kolagenu, takie jak drożdże odżywcze.

Czy doświadczę "przeciążenia kolagenem", jeśli przyjmę zbyt dużą dawkę?

Jest to mało prawdopodobne. Państwa organizm wykorzysta tyle, ile potrzebuje, a nadmiar kolagenu zostanie wydalony z moczem. Proszę jednak przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i zacząć od niskich dawek, aby ocenić tolerancję.

Czy kolagen koliduje z innymi suplementami lub lekami?

Kolagen zwykle nie wchodzi w interakcje z lekami lub suplementami. Proszę jednak skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania leków wpływających na agregację płytek krwi, krzepnięcie lub ciśnienie krwi.

Kolagen na odchudzanie: Wnioski

Kolagen oferuje kilka popartych dowodami sposobów na zwiększenie wysiłków związanych z odchudzaniem wraz z odpowiednimi ćwiczeniami i odżywianiem. Przy niewielkim ryzyku i wielu potencjalnych korzyściach, suplementacja kolagenem jest warta rozważenia jako codzienny schemat kontrolowania głodu, utrzymania mięśni, wzmocnienia jelit i pomocy organizmowi w pozbyciu się nadmiaru tłuszczu.

Proszę starannie wybierać wysokiej jakości kolagen renomowanych marek. Proszę wdrożyć nawyki związane ze stylem życia, które zmaksymalizują produkcję i wchłanianie kolagenu. Z czasem konsekwentne i strategiczne przyjmowanie kolagenu może przyspieszyć drogę do trwałego sukcesu w odchudzaniu.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

 1. Peric, M., Dumic, J., Nordin, A. C., Novak, S., Bilic-Curcic, I., Jelic, M., & Kucic, N. (2023). Potencjał suplementów kolagenowych w redukcji masy ciała: Systematyczny przegląd badań na zwierzętach. Croatian Medical Journal, 64(1), 59-65. https://doi.org/10.3325/cmj.2023.64.59
 2. Daneault, A., Prawitt, J., Fabien Soulage, C., Coxam, V., & Wittrant, Y. (2017). Biologiczny wpływ hydrolizowanego kolagenu na metabolizm kości. Critical reviews in food science and nutrition, 57(9), 1922-1937 . https://doi.org/10.1080/10408398.2015.1098750.
 3. Chen, X., Zheng, Y., Zhu, J., Jiang, H., & Cui, L. (2023). Działanie przeciw otyłości peptydów kolagenowych u otyłych szczurów na diecie wysokotłuszczowej i regulacja mikrobioty jelitowej. Journal of agricultural and food chemistry, 71(25), 7051-7061. https://doi.org/10.1021/acs.jafc.3c02838
 4. Elattar, S., & Satyanarayana, A. (2023). Suplementacja kolagenu w chorobach skóry i ortopedycznych: przegląd literatury. PubMed, 32(3), 263-268. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35428189/
 5. Clark, K. L., Sebastianelli, W., Flechsenhar, K. R., Aukermann, D. F., Meza, F., Millard, R. L., Deitch, J. R., Sherbondy, P. S., & Albert, A. (2008). 24-tygodniowe badanie dotyczące stosowania hydrolizatu kolagenu jako suplementu diety u sportowców z bólem stawów związanym z aktywnością fizyczną. Current medical research and opinion, 24(5), 1485-1496 . https://doi.org/10.1185/030079908x291967.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?