Możliwe skutki uboczne zbyt dużej ilości kolagenu

Published:

Suplementy kolagenowe stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, dzięki reklamowanym korzyściom dla skóry, włosów, paznokci, stawów i nie tylko. Jako białko strukturalne występujące w całym organizmie, kolagen odgrywa ważną rolę w naszym ogólnym zdrowiu i wyglądzie. Jednak, jak większość rzeczy, zbyt wiele dobrego może mieć swoje wady.

Nadmierne spożycie kolagenu może prowadzić do łagodnych skutków ubocznych u niektórych osób. Zrozumienie możliwych zagrożeń może pomóc w prowadzeniu bezpiecznej i skutecznej suplementacji kolagenem.

Możliwe skutki uboczne zbyt dużej ilości kolagenu

Czym jest kolagen?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc 30% całkowitej zawartości białka. Tworzy szkielet strukturalny, który wspiera tkanki, w tym skórę, kości, ścięgna, więzadła, naczynia krwionośne i narządy.

Włókna kolagenowe wzmacniają skórę i nadają jej sprężystość i elastyczność. W kościach i stawach gumowata konsystencja kolagenu pomaga amortyzować uderzenia i wspiera elastyczny ruch. Kolagen odgrywa również rolę w zastępowaniu martwych komórek skóry i gojeniu się ran.

Nasza naturalna produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem. Ta utrata kolagenu prowadzi do powszechnych zewnętrznych oznak starzenia się, takich jak drobne zmarszczki, obwisła skóra, łamliwe paznokcie, sztywne stawy i słabsze kości. Suplementy kolagenowe mają na celu przeciwdziałanie temu spadkowi poprzez bezpośrednie dostarczanie kolagenu potrzebnego w organizmie.

Korzyści z suplementacji kolagenem

Suplementy kolagenowe mogą zapewnić klinicznie udowodnione korzyści przy regularnym przyjmowaniu:

 • Poprawia nawilżenie i elastyczność skóry - wykazano, że doustne peptydy kolagenowe zwiększają nawilżenie skóry i redukują zmarszczki. Kolagen stymuluje produkcję nowego kolagenu w warstwie skórnej.
 • Łagodzi dyskomfort stawów - Liczne badania wykazują zdolność kolagenu do zmniejszania bólu i sztywności stawów. Wspomaga on naprawę i wzmocnienie uszkodzonej tkanki stawowej.
 • Wzmacnia łamliwe paznokcie - Aminokwasy zawarte w suplementach kolagenowych pomagają paznokciom rosnąć mocniej i zapobiegają pękaniu i odpryskiwaniu.
 • Zmniejsza widoczność cellulitu - kolagen może poprawić teksturę skóry, aby zminimalizować widoczność cellulitu.
 • Promuje zdrowie serca - niektóre badania wskazują, że codzienne spożywanie kolagenu chroni przed gromadzeniem się płytki nazębnej w tętnicach i poprawia wytrzymałość i elastyczność naczyń krwionośnych.
 • Pomaga budować masę mięśniową - kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów potrzebnych do budowy i naprawy mięśni po wysiłku. Może wspomagać przyrost masy i siły mięśni.

Biorąc pod uwagę rolę kolagenu w ogólnym wsparciu strukturalnym i integralności, oferuje on udowodnione korzyści dla urody, sprawności fizycznej, mobilności i ogólnego dobrego samopoczucia. Włączone do zdrowego stylu życia, suplementy kolagenowe mogą poprawić jakość życia w każdym wieku.

Możliwe skutki uboczne nadmiaru kolagenu

Chociaż kolagen oferuje korzyści poparte naukowo, zbyt wiele dobrego może prowadzić do potencjalnych skutków ubocznych. Oto kilka kluczowych rzeczy, które należy wiedzieć o nadmiernym spożyciu kolagenu:

1. Problemy z trawieniem

Przyjmowanie większej niż zalecana porcji peptydów kolagenowych może podrażniać przewód pokarmowy u niektórych osób. Suplementy kolagenowe pochodzą z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak łuski lub skóry ryb oraz chrząstki kurczaka. Wysoka gęstość białka może przeciążać układ trawienny, powodując:

 • Wzdęcia
 • Gaz
 • Ból brzucha
 • Biegunka

Osoby z wrażliwym żołądkiem lub chorobami układu trawiennego, takimi jak IBS, mogą być bardziej podatne na te skutki uboczne. Rozpoczęcie od małych dawek i monitorowanie reakcji organizmu może pomóc w ocenie tolerancji kolagenu.

2. Ryzyko zanieczyszczenia

Kolagen pozyskiwany z części zwierzęcych narażony jest na ryzyko zanieczyszczenia pochodzącego z otoczenia, w którym hodowane są zwierzęta. Kolagen morski z ryb może zawierać rtęć, ołów, arsen lub inne metale ciężkie występujące w wodach, w których pływają ryby.

Kolagen bydlęcy niesie ze sobą niewielkie ryzyko przenoszenia chorób, jeśli pochodzi z krajów o złagodzonych przepisach dotyczących testów na zwierzętach. Zanieczyszczenia koncentrują się w produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanych do produkcji kolagenu.

Poszukiwanie renomowanych marek suplementów, które kontrolują swoje łańcuchy dostaw, pomaga zminimalizować to ryzyko. Jednak nadmierne spożycie wątpliwych źródeł nigdy nie jest zalecane.

3. Możliwość wystąpienia reakcji alergicznej

Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, niektóre osoby mogą doświadczać reakcji alergicznych po spożyciu kolagenu. Ma to związek z jego zwierzęcym pochodzeniem. Osoby z alergią na skorupiaki lub jaja mogą reagować odpowiednio na kolagen morski lub drobiowy.

Objawy alergii mogą obejmować pokrzywkę, obrzęk, ucisk w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu lub anafilaksję. Zaleca się przerwanie stosowania w przypadku wystąpienia nadwrażliwości. Osoby ze znanymi alergiami powinny zachować ostrożność podczas rozpoczynania stosowania kolagenu.

4. Zwiększone spożycie kalorii

Suplementy kolagenowe zawierają sporą ilość kalorii na porcję - średnio od 40 do 120 kalorii. Spożywanie kolagenu w formie koktajlu szczególnie zwiększa zużycie kalorii.

Chociaż zawartość białka w kolagenie pomaga budować mięśnie, jego nadmierne spożycie może utrudniać wysiłki związane z utratą wagi. Przyjmowanie większej niż zalecana wielkości porcji zwiększa ilość dodatkowych, często niepotrzebnych kalorii. Śledzenie całkowitego spożycia kalorii za pomocą aplikacji żywieniowej pomaga zachować kontrolę.

5. Potencjalne interakcje leków

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących interakcji doustnych suplementów kolagenu z niektórymi lekami. Jednak peptydy kolagenowe prawdopodobnie zachowują się podobnie do białek w diecie.

Szczególnie niepokojące są leki rozkładane przez szlak enzymatyczny cytochromu P450. Spożywanie zbyt dużej ilości białka z kolagenu wraz z tymi lekami może opóźnić ich metabolizm. Prowadzi to do wyższych poziomów leków we krwi niż zamierzone.

Każda osoba przyjmująca długoterminowe recepty, zwłaszcza na choroby serca, raka lub choroby psychiczne, powinna skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementów kolagenowych. Pozwoli to uniknąć potencjalnych powikłań.

6. Maskowanie poważnych schorzeń

Ten efekt uboczny dotyczy w szczególności kolagenu stawowego. Chociaż udowodniono, że kolagen łagodzi ból stawów, jego nadmierne stosowanie może maskować postępujące uszkodzenia spowodowane zapaleniem stawów lub urazami. Zażywanie wielu tabletek dziennie w celu utrzymania intensywnych treningów lub aktywności sportowej może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kolagen powinien uzupełniać odpoczynek, fizykoterapię, leki lub operację w razie potrzeby - a nie zastępować właściwe leczenie. Uporczywe znoszenie bólu stawów może przyczynić się do pogorszenia ich stanu w przyszłości. Umiar pomaga osiągnąć optymalną równowagę w pielęgnacji stawów.

Zalecenia dotyczące dawkowania

W przypadku wszystkich suplementów, przestrzeganie bezpiecznej zalecanej dawki odpowiedniej dla Państwa potrzeb pozwala uniknąć potencjalnego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących dawkowania kolagenu:

 • Minimalna skuteczna dawka - 2,5-5 gramów dziennie
 • Zalecane maksimum - 10 gramów dziennie
 • Dawka terapeutyczna dla stawów - 8-12 gramów dziennie

Idealna dawka kolagenu zależy od indywidualnych czynników, takich jak dieta, poziom aktywności, wiek i stan zdrowia. Wielu ekspertów sugeruje rozpoczęcie od 10-15 gramów dziennie przez 1-2 miesiące, aby zauważyć wyniki, a następnie zmniejszenie do 5-10 gramów w celu utrzymania.

Spożywanie do 20 gramów uzupełniającego białka ze wszystkich źródeł dziennie wydaje się bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. Wyższe dawki, do 40 gramów, są prawdopodobnie nadal dobrze tolerowane, ale korzyści z nich płynące spadają. Trzymanie się blisko 10 gramów zapewnia, że spożycie kolagenu pozostaje skuteczne bez nadmiaru.

Podzielenie dziennej dawki kolagenu na mniejsze porcje rozłożone w ciągu dnia pomaga zwiększyć wchłanianie i zminimalizować problemy trawienne. Przyjmowanie kolagenu na 30-60 minut przed ćwiczeniami sprawia, że aminokwasy są łatwo dostępne dla regeneracji mięśni.

Połączenie kolagenu w proszku lub tabletkach z pokarmami lub napojami bogatymi w witaminę C zwiększa syntezę kolagenu, zapewniając lepsze rezultaty. Witamina C odgrywa kluczową rolę w tworzeniu kolagenu, więc połączenie jej z suplementacją przynosi korzyści.

Kto powinien stosować kolagen ostrożnie lub go unikać?

Chociaż niewielkie skutki uboczne występują tylko u niektórych użytkowników, niektóre populacje powinny zachować większą ostrożność podczas stosowania kolagenu:

 • Osoby z alergią na jaja lub skorupiaki
 • Osoby z cukrzycą lub problemami z regulacją poziomu cukru we krwi
 • Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew lub cyklosporynę
 • Każda osoba z przewlekłą chorobą nerek lub dializowana
 • Dzieci lub młodzież poniżej 18 roku życia
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią

Konsultacja z lekarzem pomoże wyjaśnić bezpieczeństwo i optymalne dawkowanie, jeśli interesuje Państwa kolagen, ale cierpią Państwo na inne schorzenia. Zasadą jest, aby zacząć od niskiego poziomu, powoli i monitorować reakcje.

Wnioski dotyczące bezpieczeństwa suplementów kolagenowych

Kolagen oferuje uzasadnione korzyści zdrowotne, które po prostu rosną wraz z wiekiem, gdy nasze naturalne zapasy maleją. Spożywanie zalecanej porcji dostarcza budulca potrzebnego do poprawy stanu skóry, stawów, kości, mięśni i nie tylko.

Podczas stosowania kolagenu należy zachować umiar, przestrzegając wytycznych dotyczących dawkowania i wybierając wysokiej jakości suplementy. Nadmierne spożycie, choć rzadkie, stwarza niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, alergii lub interakcji z lekami u osób predysponowanych. Bycie poinformowanym pozwala na bezpieczne korzystanie z zalet kolagenu.

Podsumowanie

Oto kilka kluczowych faktów, które należy zapamiętać na temat możliwych skutków ubocznych zbyt dużej ilości suplementowanego kolagenu:

 • Kolagen jest niezbędnym białkiem strukturalnym, które stanowi 30% zawartości białka w ludzkim organizmie
 • Produkcja kolagenu naturalnie spada wraz z wiekiem, prowadząc do zewnętrznych oznak starzenia.
 • Suplementy kolagenowe zapewniają udowodnione korzyści dla zdrowia skóry, bólu stawów, budowy mięśni i ogólnego dobrego samopoczucia
 • Nadmierne spożycie kolagenu powyżej zalecanych dawek może potencjalnie powodować zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne, interakcje z lekami, przyrost masy ciała lub pogorszenie stanu stawów.
 • Maksymalna bezpieczna dawka uzupełniająca wynosi około 10 gramów kolagenu dziennie, przy czym większe ilości mogą być nadal dobrze tolerowane
 • Osoby cierpiące na alergie, przyjmujące określone leki, cierpiące na cukrzycę, choroby nerek lub zaburzenia krzepnięcia krwi powinny stosować kolagen ostrożnie lub go unikać.
 • Przestrzeganie wytycznych dotyczących dawkowania, wybieranie produktów wysokiej jakości i monitorowanie reakcji organizmu pomaga zapobiegać niepożądanym skutkom ubocznym

Możliwe skutki uboczne zbyt dużej ilości kolagenu. Wnioski

Suplementacja kolagenem oferuje sposób na zwiększenie ilości białka strukturalnego, które tracimy naturalnie wraz z wiekiem. Przyjmowany zgodnie z zaleceniami większości ekspertów medycznych i etykietami produktów, kolagen zapewnia korzyści w zakresie urody, sprawności fizycznej i przeciwdziałania starzeniu się przy minimalnym ryzyku.

Jednak megadawkowanie suplementów kolagenowych może powodować łagodne skutki uboczne u niektórych użytkowników. Nadmierne spożycie może prowadzić do zaburzeń trawiennych, reakcji alergicznych, niezamierzonych dodatkowych kalorii i możliwych interakcji z lekami. Osoby cierpiące na określone schorzenia również powinny zachować ostrożność podczas stosowania kolagenu.

Bycie świadomym konsumentem pozwala na bezpieczne korzystanie z zalet kolagenu. Proszę postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dawkowania, zaczynając od 10-15 gramów dziennie, wybierać renomowane marki suplementów i w razie potrzeby stosować cyklicznie. Proszę rozdzielić dawki w ciągu dnia i połączyć je z witaminą C, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Przy odrobinie ostrożności, kolagen oferuje ogromne korzyści dla wyglądu i samopoczucia w każdym wieku.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Borumand, M., & Sibilla, S. (2015). Codzienne spożywanie suplementu kolagenowego Pure Gold Collagen® zmniejsza widoczne oznaki starzenia. Clinical Interventions in Aging, 10, 1747-1758. https://doi.org/10.2147/CIA.S93939

Choi, S. Y., Ko, E. J., Lee, Y. H., Kim, B. G., Shin, H. J., Seo, D. B., & Jeon, Y. J. (2019). Wpływ suplementacji trójpeptydem kolagenu na właściwości skóry: Prospektywne, randomizowane, kontrolowane badanie. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 21(2), 132-136. https://doi.org/10.1080/14764172.2018.1469769

Clark, K. L., Sebastianelli, W., Flechsenhar, K. R., Aukermann, D. F., Meza, F., Millard, R. L., Deitch, J. R., Sherbondy, P. S., & Albert, A. (2008). 24-tygodniowe badanie dotyczące stosowania hydrolizatu kolagenu jako suplementu diety u sportowców z bólem stawów związanym z aktywnością fizyczną. Current Medical Research and Opinion, 24(5), 1485-1496 . https://doi.org/10.1185/030079908X291967.

Daneault, A., Prawitt, J., Fabien Soulé, V., Coxam, V., & Wittrant, Y. (2017). Biologiczny wpływ hydrolizowanego kolagenu na metabolizm kości. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 57(9), 1922-1937 . https://doi.org/10.1080/10408398.2015.1038377.

Hill, A. M., Buckley, J. D., Murphy, K. J., & Howe, P. R. (2007). Połączenie suplementacji olejem rybim z regularnymi ćwiczeniami aerobowymi poprawia skład ciała i czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. The American Journal of Clinical Nutrition, 85(5), 1267-1274 . https://doi.org/10.1093/ajcn/85.5.1267.

Inoue, N., Sugihara, F., Wang, X. (2016). Spożywanie bioaktywnych hydrolizatów kolagenu zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry twarzy oraz zmniejsza oznaki starzenia się twarzy w randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą kontrolowanym placebo. Journal of the Science of Food and Agriculture, 96(12), 4077-4081. https://doi.org/10.1002/jsfa.7606

Shamsi, M., Liu, L., Zhao, J., Alberts, N., & Li, X. (2019). Podwójnie ślepe, randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne dotyczące skuteczności peptydu kolagenowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Journal of the Science of Food and Agriculture, 99(4), 1783-1788. https://doi.org/10.1002/jsfa.9388

Zdzieblik, D., Oesser, S., Baumstark, M. W., Gollhofer, A., & König, D. (2015). Suplementacja peptydem kolagenowym w połączeniu z treningiem oporowym poprawia skład ciała i zwiększa siłę mięśni u starszych mężczyzn z sarkopenią: randomizowane badanie kontrolowane. The British Journal of Nutrition, 114(8), 1237-1245 . https://doi.org/10.1017/S0007114515002810.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?