Potencjalne działanie kolagenu zwiększające energię

Published:

Categories: Collagen

Kolagen jest jednym z najczęściej omawianych suplementów w branży zdrowia i odnowy biologicznej. To białko strukturalne występuje w całym organizmie i pełni wiele ważnych funkcji. Jedną z najbardziej intrygujących proponowanych korzyści kolagenu jest jego zdolność do zwiększania poziomu energii. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kolagen może pomóc zwiększyć energię i witalność.

Potencjalne działanie kolagenu zwiększające energię

Czym jest kolagen i jak działa w organizmie?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc 30% całkowitej zawartości białka. Jest głównym składnikiem tkanek łącznych, takich jak ścięgna, więzadła, skóra, kości, naczynia krwionośne i mięśnie.

Kolagen nadaje tkankom strukturę i wytrzymałość. Tworzy sieć rusztowań, która wspiera wzrost i utrzymanie komórek i narządów. Bez wystarczającej ilości kolagenu organizm staje się podatny na urazy i ogólne zużycie.

W organizmie występuje co najmniej 16 typów kolagenu, ale 80-90% składa się z typów I, II i III. Te typy kolagenu składają się z długich łańcuchów aminokwasów zwiniętych razem w strukturę potrójnej helisy.

Produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem

Kiedy jesteśmy młodzi, nasze ciała produkują duże ilości kolagenu. Dzięki temu nasza skóra jest elastyczna, stawy ruchome, a kości mocne. Jednak od 20 roku życia produkcja kolagenu zaczyna spadać. Każdego roku po 20 roku życia tracimy około 1% kolagenu w naszym organizmie.

Niektóre czynniki obniżające poziom kolagenu obejmują:

 • Naturalny proces starzenia się
 • Zbyt duża ekspozycja na słońce
 • Zła dieta
 • Wysokie spożycie cukru
 • Palenie
 • Nadmierne spożycie alkoholu

Utrata kolagenu powoduje zewnętrzne oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, obwisła skóra, sztywność stawów i zmniejszenie masy kostnej. Ale skutki sięgają głębiej niż tylko na powierzchnię. Zmniejszająca się ilość kolagenu wpływa również na funkcjonowanie tkanek i narządów.

Suplementacja kolagenem może pomóc przeciwdziałać jego wyczerpywaniu się wraz z wiekiem. Spożywanie odpowiednich rodzajów kolagenu może potencjalnie stymulować organizm do samodzielnej produkcji większych ilości kolagenu.

Kolagen składa się z określonych aminokwasów

Kolagen zawiera duże ilości pewnych aminokwasów, takich jak glicyna, prolina, lizyna i hydroksyprolina. Aminokwasy te nie są wytwarzane przez organizm i muszą być pozyskiwane z diety.

Pokarmy szczególnie bogate w aminokwasy wzmacniające kolagen obejmują:

 • Rosół z kości
 • Mięso
 • Drób
 • Ryby
 • Jajka
 • Produkty mleczne
 • Spirulina
 • Fasola
 • Drożdże odżywcze

Dostarczanie wystarczającej ilości glicyny, proliny, lizyny i hydroksyproliny z pożywienia lub suplementów pomaga zapewnić organizmowi odpowiednie elementy budulcowe do produkcji kolagenu.

Potencjalny wpływ kolagenu na poziom energii

Co zatem kolagen ma wspólnego z poziomem energii? Oto niektóre z najważniejszych sposobów, w jakie kolagen może zapewnić zastrzyk energii:

1. Glicyna pomaga tworzyć ATP

Glicyna jest najobficiej występującym aminokwasem w kolagenie. Stanowi ona około 33% całkowitej zawartości aminokwasów w kolagenie.

Glicyna odgrywa wiele kluczowych ról w organizmie. Aby uzyskać energię, glicyna jest potrzebna do syntezy adenozynotrifosforanu (ATP), głównej waluty energetycznej komórek.

ATP transportuje energię chemiczną w komórkach na potrzeby metabolizmu. Glicyna jest niezbędna do produkcji ATP w cyklu Krebsa. Większa ilość glicyny może pomóc zoptymalizować poziom ATP i energii komórkowej.

2. Lepsza jakość snu

Suplementy kolagenowe, zwłaszcza te zawierające glicynę, mogą poprawiać jakość i długość snu. W jednym z badań uczestnicy przyjmowali 3 gramy glicyny przed snem. Osoby przyjmujące glicynę zasypiały szybciej, budziły się rzadziej w ciągu nocy i czuły się bardziej czujne następnego ranka w porównaniu z grupą placebo.

Spokojny sen pomaga zwiększyć energię w ciągu dnia. Jeśli kolagen może pomóc w osiągnięciu głębszego, bardziej regenerującego snu, może to przełożyć się na lepszy poziom energii.

3. Wsparcie beztłuszczowej masy mięśniowej

Przyjmowanie kolagenu wraz z ćwiczeniami może sprzyjać wzrostowi beztłuszczowej masy mięśniowej. W jednym z badań mężczyźni, którzy połączyli suplementację peptydami kolagenowymi z treningiem oporowym przez 12 tygodni, zyskali znacznie więcej masy mięśniowej i siły niż ci, którzy tylko ćwiczyli.

Większa beztłuszczowa masa mięśniowa zwiększa metabolizm i ogólny wydatek energetyczny. Państwa mięśnie będą zużywać więcej kalorii przez cały dzień, także w spoczynku. Większa masa mięśniowa oznacza więcej dostępnej energii.

4. Wspólne wsparcie dla utrzymania aktywności

Kolagen stanowi większość tkanki łącznej w stawach. Spożywanie większej ilości kolagenu może sprawić, że stawy będą dobrze amortyzowane i elastyczne, co pozwoli na łatwiejsze poruszanie się.

W badaniach klinicznych kolagen wspierał zdrowie stawów i zmniejszał ból u sportowców i osób z chorobami stawów. Utrzymanie stawów w dobrej kondycji umożliwia prowadzenie aktywnego trybu życia, co dodatkowo zwiększa energię.

5. Możliwy wzrost liczby mitochondriów

Wczesne badania pokazują, że kolagen może stymulować biogenezę mitochondriów - wzrost nowych mitochondriów w komórkach.

Mitochondria są energetyczną potęgą komórek. Pobierają one składniki odżywcze i tlen i przekształcają je w ATP. Więcej mitochondriów oznacza większe możliwości produkcji energii.

Zwiększając funkcje mitochondriów, kolagen może wspierać metabolizm energetyczny komórek. Potrzeba jednak więcej badań, aby potwierdzić wpływ kolagenu na mitochondria.

6. Zawiera tyrozynę zapewniającą czujność

Kolagen naturalnie dostarcza niewielkich ilości aminokwasu tyrozyny. Tyrozyna jest wykorzystywana do produkcji neuroprzekaźników katecholaminowych, takich jak dopamina, adrenalina i noradrenalina.

Te substancje chemiczne mózgu odgrywają ważną rolę w nastroju, skupieniu, czujności umysłowej i motywacji. Spożywanie białek zawierających tyrozynę, takich jak kolagen, może pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu energetyzujących neuroprzekaźników.

7. Ochrona antyoksydacyjna

Kolagen i żelatyna (hydrolizowany kolagen) mają właściwości przeciwutleniające. Pomagają przeciwdziałać uszkodzeniom oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki i toksyny środowiskowe.

Przeciwutleniacze chronią zdrowie i witalność komórek. Zwalczając wolne rodniki, kolagen może zapobiegać spadkowi produkcji energii, który może wystąpić, gdy komórki są narażone na stres oksydacyjny.

8. Możliwa regulacja poziomu cukru we krwi

Niektóre wczesne dowody wskazują, że suplementy kolagenowe mogą wspomagać kontrolę poziomu cukru we krwi. Utrzymywanie poziomu cukru we krwi w równowadze zapobiega spadkom i spadkom energii.

W jednym z badań pacjenci z cukrzycą typu 2 przyjmowali 10 gramów kolagenu dziennie przez 3 miesiące. Grupa przyjmująca kolagen miała znacznie niższy poziom hemoglobiny A1C w porównaniu do grupy placebo, co wskazuje na poprawę długoterminowej regulacji poziomu cukru we krwi.

9. Zawiera energetyzujące mikroelementy

Oprócz aminokwasów, kolagen dostarcza szeregu mikroelementów, które wspierają poziom energii, w tym:

 • Żelazo - przenosi tlen w całym organizmie
 • Miedź - wymagana do syntezy ATP
 • Selen - wspomaga produkcję hormonów tarczycy
 • Cynk - bierze udział w metabolizmie komórkowym i tworzeniu ATP
 • Mangan - wspomaga wchłanianie składników odżywczych w celu przekształcenia ich w energię

Spożywanie tych kluczowych minerałów wraz z kolagenem dostarcza kofaktorów potrzebnych do produkcji energii komórkowej.

10. Może wzmocnić energetyczne układy narządów

Państwa ważne narządy potrzebują dużej ilości kolagenu, aby działać jak najlepiej. Kolagen wzmacnia strukturę i funkcję energetyzujących układów narządów, takich jak serce i płuca.

Silne układy oddechowy i sercowo-naczyniowy maksymalizują dostarczanie tlenu w całym organizmie. Tlen jest wykorzystywany do generowania ATP podczas metabolizmu.

Wspierając integralność i aktywność narządów, kolagen pomaga zapewnić ich siłę i wytrzymałość niezbędną do utrzymania energii.

Kolagen obiecującym sposobem na zwiększenie witalności

Wczesne badania wykazały, że kolagen ma ekscytujący potencjał w zakresie zwiększania poziomu energii zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jego unikalny profil aminokwasowy zapewnia bezpośrednie wsparcie dla syntezy ATP, wzrostu mięśni, zdrowia stawów i statusu antyoksydacyjnego.

Kolagen zawiera również składniki odżywcze, które napędzają funkcjonowanie narządów, zwalczają stany zapalne i starzenie się, równoważą poziom cukru we krwi i utrzymują optymalny poziom neuroprzekaźników, zapewniając czujność.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, dotychczasowe dowody wskazują, że suplementacja kolagenem może mieć działanie przeciwzmęczeniowe i pomagać w utrzymaniu codziennej energii. Dodanie czystego białka kolagenowego do diety może być smacznym sposobem na utrzymanie energii.

Potencjalne działanie kolagenu zwiększające energię. Wnioski

Kolagen zyskuje na popularności jako suplement przeciwstarzeniowy i poprawiający zdrowie. Rośnie zainteresowanie naukowców potencjalnymi efektami kolagenu jako wzmacniacza energii.

Kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów do produkcji ATP, źródła paliwa dla wszystkich komórek. Zawarty w nim aminokwas glicyna bezpośrednio wspomaga syntezę ATP. Spożywanie kolagenu może również promować wzrost mięśni, ruchomość stawów, regenerujący sen i funkcje mitochondriów - wszystko to przekłada się na wyższy poziom energii.

Kolagen naturalnie zawiera energetyzujące mikroelementy, takie jak żelazo, cynk, miedź, selen i mangan. Wstępne badania wykazują obiecujący wpływ na wydolność fizyczną, nastrój i metabolizm. Potrzeba jeszcze więcej badań, ale kolagen może stanowić nowe źródło białka wspierające witalność wraz z wiekiem.

Dodanie do diety suplementów kolagenowych lub pokarmów bogatych w kolagen, takich jak bulion kostny, może pomóc przeciwdziałać spadkowi poziomu energii. Kolagen pozostaje jednym z najbardziej wszechstronnych i wielofunkcyjnych superfoods dla ogólnego dobrego samopoczucia.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Moskowitz, R. W. (2000). Rola hydrolizatu kolagenu w chorobach kości i stawów. Seminars in Arthritis and Rheumatism, 30(2), 87-99 . https://doi.org/10.1053/sarh.2000.9622.

Shigemura, Y., Kubomura, D., Sato, Y., Izumiya, Y., & Iwamoto, M. (2017). Effects of Prolyl-hydroxyproline (Pro-Hyp), a Food-Derived Collagen Peptide in Human Blood, on Growth of Fibroblasts from Mouse Skin. Journal of agricultural and food chemistry, 65(23), 4702-4707 . https://doi.org/10.1021/acs.jafc.7b00809.

Clifford D.K. et al. (2019). Wpływ peptydów kolagenowych na uszkodzenia mięśni, stany zapalne i obrót kostny po wysiłku: randomizowane, kontrolowane badanie. Amino Acids 51, 691-704. https://doi.org/10.1007/s00726-019-02755-5

Daneault, A., Prawitt, J., Fabien Soulage, C., Coxam, V., & Wittrant, Y. (2017). Biologiczny wpływ hydrolizowanego kolagenu na metabolizm kości. Critical reviews in food science and nutrition, 57(9), 1922-1937 . https://doi.org/10.1080/10408398.2015.1098769.

Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). Wpływ doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na nawilżenie skóry i sieć kolagenu skórnego: dowody z modelu ex vivo i randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych. Journal of cosmetic dermatology, 14(4), 291-301 . https://doi.org/10.1111/jocd.12174.

Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., & Oesser, S. (2014). Doustna suplementacja określonych peptydów kolagenowych ma korzystny wpływ na fizjologię ludzkiej skóry: podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie. Skin pharmacology and physiology, 27(1), 47-55. https://doi.org/10.1159/000351376

Schwartz, S. R., & Park, J. (2012). Przyjmowanie BioCell Collagen®, nowego zhydrolizowanego ekstraktu z chrząstki mostka kurczaka; poprawiło mikrokrążenie krwi i zmniejszyło oznaki starzenia się twarzy. Clinical interventions in aging, 7, 267-273. https://doi.org/10.2147/CIA.S32836

Elam, M. L., Hardin, D., Sutton, A., & Hagen, L. (2018). Wpływ argininy i ornityny na siłę, beztłuszczową masę ciała i hydroksyprolinę w moczu u dorosłych mężczyzn. The Journal of sports medicine and physical fitness, 58(1-2), 91-98. https://doi.org/10.23736/S0022-4707.16.06655-1

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?