Czy należy przyjmować suplementy kolagenowe na noc?

Published:

Categories: Collagen

Suplementy kolagenowe stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach ze względu na ich reklamowane właściwości przeciwstarzeniowe i zdrowotne dla skóry, włosów, paznokci i stawów. Wraz ze wzrostem popularności, wielu użytkowników suplementów kolagenowych zastanawia się, kiedy najlepiej je przyjmować - rano czy wieczorem? Istnieją plusy i minusy przyjmowania suplementów kolagenowych o różnych porach, więc zagłębmy się w szczegóły, aby pomóc ustalić, czy należy przyjmować kolagen w nocy.

Czy należy przyjmować suplementy kolagenowe na noc?

Czym jest kolagen?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc około 30% całkowitej zawartości białka. Jest to główne białko strukturalne, które utrzymuje integralność tkanek łącznych w całym ciele, takich jak skóra, kości, ścięgna, więzadła i naczynia krwionośne.

Kolagen nadaje skórze jędrność i elastyczność, jednocześnie zastępując martwe komórki naskórka. W kościach i stawach kolagen tworzy szkielet zapewniający wytrzymałość i strukturę. W organizmie występuje co najmniej 16 różnych typów kolagenu, ale około 90% to kolagen typu I, II lub III.

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zaczyna spadać. Prowadzi to do typowych oznak starzenia, takich jak zmarszczki, zwiotczała skóra, sztywne stawy, łamliwe kości i paznokcie oraz słabsze włosy. Przyjmowanie suplementów kolagenowych może pomóc zastąpić część utraconego kolagenu.

Jakie są korzyści z przyjmowania suplementów kolagenowych?

Istnieją badania wykazujące korzyści związane z suplementacją kolagenu, w tym:

 • Lepsze nawilżenie, elastyczność i gęstość kolagenu w skórze
 • Redukcja widocznych zmarszczek i związanej z wiekiem suchości skóry
 • Zwiększony kolagen w stawach w celu regeneracji urazów i złagodzenia bólu stawów
 • Wzmocnienie łamliwych paznokci
 • Gęstsze, pełniejsze włosy
 • Poprawiona gęstość mineralna kości
 • Łagodzenie bólu stawów i poprawa mobilności
 • Pomoc w zespole nieszczelnego jelita poprzez budowanie integralności ściany jelita

Badania wciąż się pojawiają, ale potencjalne korzyści są obiecujące. Proszę zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek nowych suplementów.

Kiedy należy przyjmować suplementy kolagenowe?

Dwie główne pory przyjmowania kolagenu to rano i wieczorem. Oba sposoby mają swoje wady i zalety:

Przyjmowanie kolagenu rano

Plusy:

 • Wygodny do przyjmowania wraz z innymi porannymi suplementami i witaminami
 • Może poprawiać poziom energii, gdy jest przyjmowany przed śniadaniem
 • Zapewnia zastrzyk kolagenu na początek dnia.

Wady:

 • Musi konkurować o wchłanianie z innymi składnikami odżywczymi z pożywienia i suplementów.
 • Może powodować rozstrój żołądka, jeśli przez pewien czas jest przyjmowany bez jedzenia.

Przyjmowanie kolagenu na noc

Plusy:

 • Można przyjmować tuż przed snem na pusty żołądek, aby zoptymalizować wchłanianie.
 • Działa na regenerację i odnowę podczas snu
 • Może poprawić jakość snu

Wady:

 • Proszę pamiętać o rutynie przed snem
 • Może powodować przypływ energii lub dziwne sny, jeśli zostanie przyjęty zbyt blisko snu.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas przyjmowania kolagenu na noc

Jeśli skłaniają się Państwo ku przyjmowaniu suplementu kolagenowego na noc, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy optymalizacji czasu:

Co najmniej 30-60 minut po jedzeniu - najlepiej przyjmować suplementy kolagenowe na pusty żołądek. Przyjmowanie kolagenu z jedzeniem może utrudniać prawidłowe wchłanianie. Proszę spróbować odczekać 30-60 minut od ostatniego posiłku przed przyjęciem nocnej dawki.

2-3 godziny przed sn em - Chociaż należy przyjmować kolagen na pusty żołądek, nie należy również przyjmować go zbyt blisko pory snu. Proszę spróbować zażyć kolagen 2-3 godziny przed pójściem spać. Daje to czas na prawidłowe wchłonięcie. Przyjmowanie go tuż przed snem może powodować żywe sny lub zaburzenia snu u niektórych osób.

Z innymi suplementami - Jeśli przyjmują Państwo inne suplementy, takie jak biotyna, witamina C, kwas hialuronowy lub melatonina, połączenie ich z kolagenem na noc może zapewnić synergiczne korzyści. Witamina C pomaga we wchłanianiu kolagenu, a kwas hialuronowy i biotyna uzupełniają korzyści kolagenu dla skóry i włosów. Melatonina może poprawić jakość snu.

Cykl z poranną dawką - idealnym rozwiązaniem może być naprzemienne przyjmowanie kolagenu rano i wieczorem. Kilka miesięcy rano, a następnie kilka miesięcy wieczorem. Zapewni to Państwa organizmowi wsparcie kolagenowe przez cały dzień.

Codziennie dla najlepszych rezult atów - Konsekwentne przyjmowanie suplementu kolagenowego jest kluczem do uzyskania widocznych rezultatów. Proszę przyjmować go codziennie, rano lub wieczorem. Opuszczanie dni może zmniejszyć skuteczność.

Ile kolagenu należy przyjmować na noc?

Ilość kolagenu, jaką należy przyjmować, zależy od rodzaju kolagenu i mieszanki, źródła oraz indywidualnych potrzeb. Wytyczne oparte na badaniach klinicznych sugerują:

 • Peptydy kolagenowe - 10-15 gramów dziennie
 • Hydrolizowany kolagen - 10 gramów lub więcej dziennie
 • Kolagen morski - 5-10 gramów dziennie

Zaleca się przestrzeganie instrukcji na opakowaniu, ponieważ mieszanki i źródła mogą się różnić. W przypadku przyjmowania kolagenu morskiego na noc, zazwyczaj wystarcza 5 gramów.

Proszę zacząć od niższej dawki około 5 g dziennie i monitorować wyniki. Z czasem można zwiększyć dawkę, jeśli nie widać pożądanych efektów. Przyjmowanie zbyt dużej ilości nie przyniesie dodatkowych korzyści.

Jaki jest najlepszy suplement kolagenowy na noc?

W przypadku przyjmowania kolagenu przed snem, najlepiej jest wybrać formułę przeznaczoną na noc, aby promować spokojny sen. Oto niektóre z najlepszych suplementów kolagenowych, które warto rozważyć na noc:

 • Further Food Collagen Peptides Night - zawiera peptydy kolagenowe, rumianek, passiflorę i melisę, które wspomagają zasypianie.
 • Reserveage Collagen Night Time - dodaje melatoninę i witaminę C do kolagenu, aby promować lepszy sen i wchłanianie.
 • LiveWell Collagen + Sleep Formula - zawiera 2 rodzaje kolagenu z melatoniną, magnezem i witaminą C dla odpoczynku i regeneracji.
 • NeoCell Collagen + C with Melatonin - Witamina C i melatonina zwiększają wchłanianie kolagenu i jakość snu.
 • Sports Research Collagen Peptides Night Formula - Kolagen z rumiankiem i melatoniną dla korzyści dla skóry i wspomagania snu.

Proszę szukać mieszanek na noc, które zawierają co najmniej 5-10 g peptydów kolagenowych, witaminę C i składniki wspomagające sen, takie jak melatonina, rumianek, magnez itp. Proszę zawsze przestrzegać instrukcji dotyczących dawkowania.

Potencjalne skutki uboczne przyjmowania kolagenu na noc

W przypadku większości osób przyjmowanie suplementów kolagenowych na noc jest dobrze tolerowane i wywołuje niewiele skutków ubocznych. Jednak niektórzy użytkownicy zgłaszają:

 • Wzdęcia lub rozstrój żołądka - można przyjmować z jedzeniem lub zmniejszyć dawkę.
 • Nieprzyjemny smak - kolagen smakowy lub w kapsułkach może pomóc
 • Zmęczenie - przyjmować 2-3 godziny przed snem
 • Dziwne sny - przyjmować wcześniej lub zmniejszyć dawkę
 • Hipoglikemia - należy monitorować poziom cukru we krwi, ponieważ kolagen metabolizuje się podobnie do białka.
 • Hiperkalcemia - bardzo wysokie dawki przez długi czas mogą podnieść poziom wapnia.

Proszę zacząć od mniejszych dawek na noc i dać organizmowi czas na dostosowanie się. Proszę przerwać stosowanie, jeśli wystąpią jakiekolwiek poważne skutki uboczne. Osoby z nadwrażliwością pokarmową powinny zachować ostrożność i sprawdzić potencjalne alergeny, takie jak ryby lub jaja w źródłach kolagenu morskiego i drobiowego.

Czy należy przyjmować suplementy kolagenowe na noc? Podsumowanie

Przyjmowanie suplementów kolagenowych w nocy na pusty żołądek około 2-3 godziny przed snem zapewnia maksymalne wchłanianie i korzyści przeciwstarzeniowe w ciągu nocy. Połączenie kolagenu ze składnikami wspomagającymi, takimi jak witamina C i melatonina, może dodatkowo zwiększyć skuteczność dla skóry i snu.

Naprzemienne przyjmowanie dawek rano i wieczorem zapewnia najbardziej wszechstronne wsparcie podczas długotrwałego stosowania. Proszę tylko pamiętać o konsekwentnym stosowaniu, aby zobaczyć rzeczywiste rezultaty.

Przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem należy skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia. Chociaż ogólnie jest to bezpieczne, istnieją populacje, które muszą zachować ostrożność, takie jak kobiety w ciąży, diabetycy i osoby przyjmujące niektóre leki.

Ogólnie rzecz biorąc, przyjmowanie suplementów kolagenowych na noc może sprzyjać pięknemu wypoczynkowi i sprawić, że obudzą się Państwo ze zdrowszą skórą i włosami. Proszę odczekać około 2-3 miesięcy codziennego stosowania, aby zauważyć pełne efekty. Słodkich snów i młodości!

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). Wpływ doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na nawilżenie skóry i sieć kolagenu skórnego: dowody z modelu ex vivo i randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych. Journal of Cosmetic Dermatology, 14(4), 291-301 . https://doi.org/10.1111/jocd.12174.

Clark, K. L., Sebastianelli, W., Flechsenhar, K. R., Aukermann, D. F., Meza, F., Millard, R. L., Deitch, J. R., Sherbondy, P. S., & Albert, A. (2008). 24-tygodniowe badanie dotyczące stosowania hydrolizatu kolagenu jako suplementu diety u sportowców z bólem stawów związanym z aktywnością fizyczną. Current Medical Research and Opinion, 24(5), 1485-1496 . https://doi.org/10.1185/030079908x291967.

DeLuca, P., & Mikhal'chik, E. (2020). Przeciwdziałanie starzeniu się skóry i ogólnoustrojowe efekty redoks suplementacji peptydami kolagenu morskiego i przeciwutleniaczami pochodzenia roślinnego: A Single-Blind Case-Control Clinical Study. Medycyna oksydacyjna i długowieczność komórkowa, 2020, 4389810. https://doi.org/10.1155/2020/4389810

Elam, M. L., Johnson, S. A., Hooshmand, S., Feresin, R. G., Payton, M. E., Gu, J., & Arjmandi, B. H. (2015). Suplement diety w postaci chelatu wapniowo-kolagenowego łagodzi utratę masy kostnej u kobiet po menopauzie z osteopenią: randomizowane badanie kontrolowane. Journal of medicinal food, 18(3), 324-331 . https://doi.org/10.1089/jmf.2013.0109.

Hexsel, D., Zague, V., Schreiner, V., Siega, C., Francisco, J., Coelho, J. P., Vieira, R. P., Bittencourt, F. V., & Bai, M. (2017). Doustna suplementacja specyficznymi peptydami kolagenowymi ma korzystny wpływ na morfologię cellulitu w zależności od wskaźnika masy ciała. The Journal of medicinal food, 20(12), 1168-1174. https://doi.org/10.1089/jmf.2017.0062

Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., & Oesser, S. (2014). Doustna suplementacja określonych peptydów kolagenowych ma korzystny wpływ na fizjologię ludzkiej skóry: podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie. Skin pharmacology and physiology, 27(1), 47-55. https://doi.org/10.1159/000351376

Shin, J., Lee, J., Lee, S., You, H. J., & Chung, M. (2018). Korzystny wpływ niezdenaturowanego kolagenu typu II na zdrowie stawów: randomizowane badanie kontrolowane. Journal of the science of food and agriculture, 98(5), 1869-1876 . https://doi.org/10.1002/jsfa.8629.

Wang, Y., Li, P., Wang, Y., Xu, J., Liu, X., & Wu, Y. (2019). Pilotażowe badanie fizjologicznych efektów połączenia hydrolizatu kolagenu, ekstraktu z zielonej herbaty i witaminy C podczas treningu sportowego. Applied Sciences, 9(21), 4635. MDPI AG. Retrieved from http://dx.doi.org/10.3390/app9214635

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?