Co się stanie, gdy przestanie Pan/Pani przyjmować kolagen?

Published:

Categories: Collagen

Suplementy kolagenowe są popularne wśród osób dbających o urodę, stawy i wyniki sportowe. Kolagen dostarcza białek strukturalnych, które utrzymują jędrną skórę, mocne kości i wytrzymałe tkanki łączne. Naturalna produkcja kolagenu spada jednak wraz z wiekiem. Suplementy pochodzące z części zwierzęcych, takich jak skóry i łuski ryb, dostarczają kolagenu ze źródeł zewnętrznych.

Co się stanie, gdy przestanie Pan/Pani przyjmować kolagen?

Przy regularnym stosowaniu, suplementy kolagenowe mogą przynieść takie korzyści jak:

 • Poprawiona elastyczność skóry, nawilżenie i gęstość skóry właściwej
 • Mocniejsze paznokcie i zdrowsze włosy
 • Zmniejszony dyskomfort stawów i zapalenie stawów
 • Szybsza regeneracja po urazach i ćwiczeniach
 • Zachowanie beztłuszczowej masy mięśniowej podczas starzenia się i diety
 • Łagodzenie stanów zapalnych jelit, takich jak nieszczelne jelita

Jednak suplementy kolagenowe niekoniecznie są przeznaczone do stosowania przez całe życie. Oczekiwane rezultaty można uzyskać po określonym czasie suplementacji. Koszty, skutki uboczne związane z trawieniem, zmieniające się potrzeby lub inne czynniki mogą sprawić, że zrezygnują Państwo z suplementacji.

Co się dzieje, gdy po regularnym stosowaniu kolagenu przestaje Pani go przyjmować? Czy efekty znikają szybko, czy utrzymują się przez jakiś czas? Przeanalizujmy, jak przerwanie suplementacji może wpłynąć na poziom kolagenu w całym organizmie.

Zmiany skóry i tkanki łącznej

Badania wskazują, że korzyści dla skóry i tkanki łącznej wynikające z suplementacji kolagenem osiągają plateau po około 6 miesiącach dla większości użytkowników. Po upływie tego czasu dalsza suplementacja po prostu pomaga utrzymać przyrosty.

Oznacza to, że odstawienie kolagenu po co najmniej 6 miesiącach regularnego stosowania powinno pozwolić na utrzymanie przez pewien czas rezultatów takich jak redukcja zmarszczek, nawilżenie i elastyczność skóry. Jedno z kluczowych badań wykazało, że odstawienie kolagenu po 6 miesiącach nadal utrzymywało zwiększoną gęstość kolagenu w skórze przez 12 tygodni po odstawieniu w porównaniu z placebo.

Jednak w końcu odstawienie kolagenu spowoduje usunięcie dodatkowego wsparcia dla naturalnych sieci kolagenowych organizmu. Skóra i tkanki łączne wspierane przez dodatkowy kolagen są ponownie narażone na spadek produkcji kolagenu wraz z wiekiem.

Tak więc w pewnym momencie, około 3-6 miesięcy po zaprzestaniu codziennego stosowania kolagenu, może się Pani spodziewać:

 • Skóra staje się bardziej sucha i mniej jędrna
 • Więcej drobnych linii, zmarszczek i zwiotczeń
 • Słabsze, bardziej łamliwe paznokcie
 • Cieńsze, bardziej suche włosy podatne na złamania
 • Sztywne lub pękające stawy, ponieważ ścięgna tracą elastyczność
 • Możliwe odbicie cellulitu w wyniku degradacji włókien łącznych

Widoczny spadek będzie następował stopniowo. Jednak zaprzestanie stosowania kolagenu oznacza utratę jego korzyści w miarę upływu czasu. Konsekwentne, długotrwałe stosowanie wydaje się być niezbędne do utrzymania rezultatów.

Zmiany w regeneracji stawów i urazów

Kolagen pomaga naprawić uszkodzenia mięśni wywołane wysiłkiem fizycznym. Dostarcza aminokwasów, które odbudowują nadwyrężone lub naderwane tkanki. Wielu użytkowników przyjmuje kolagen w celu złagodzenia dyskomfortu stawów i poprawy czasu regeneracji po treningu.

Odstawienie kolagenu może potencjalnie narazić Pana/Panią na niebezpieczeństwo:

 • Zwiększona bolesność i zmęczenie mięśni po treningu
 • Sztywne, obolałe stawy po wysiłku lub po przebudzeniu
 • Dłuższy czas regeneracji po urazach lub ciężkich treningach
 • Większy dyskomfort stawów podczas chodzenia lub poruszania się
 • Możliwy spadek wydajności sportowej z powodu zmniejszonego wsparcia kolagenu

Jednak jedno z badań wykazało, że oczekiwanie 6 miesięcy po odstawieniu kolagenu nadal utrzymywało korzyści w zakresie bólu stawu kolanowego podczas aktywności w porównaniu z placebo. Możliwe więc, że pozytywne efekty utrzymują się przez pewien czas, zanim ulegną pogorszeniu.

Ale podobnie jak w przypadku skóry i włosów, w końcu Państwa ścięgna, więzadła i mięśnie zaczną tracić dodatkowe rusztowanie zapewniane przez uzupełniające peptydy kolagenowe. To sprawia, że są one bardziej podatne na ból i ponowne uszkodzenia.

Uwagi dotyczące odżywiania i stylu życia

Proszę pamiętać, że na naturalną produkcję kolagenu wpływają również inne czynniki żywieniowe i związane ze stylem życia, a nie tylko suplementy.

Po odstawieniu kolagenu następujące kroki stają się jeszcze ważniejsze dla utrzymania poziomu kolagenu:

 • Proszę spożywać pokarmy wzmacniające kolagen, takie jak bulion kostny, owoce cytrusowe, jagody, warzywa liściaste, czosnek, cebula i nasiona.
 • Proszę upewnić się, że w diecie znajduje się odpowiednia ilość białka, witamin C, A i E, cynku, miedzi i przeciwutleniaczy - wszystkie te składniki są niezbędne do syntezy kolagenu.
 • Proszę regularnie wykonywać trening siłowy i ćwiczenia z obciążeniem, aby stymulować czynniki wzrostu kolagenu.
 • Proszę kontrolować poziom stresu, ponieważ kortyzol obniża poziom kolagenu.
 • Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, które rozkłada kolagen skóry.
 • Proszę ograniczyć lub rzucić palenie, nadmierne spożycie alkoholu i rafinowanego cukru, które degradują kolagen.

Uzupełnienie utraconego kolagenu z suplementów pełnowartościową żywnością, składnikami odżywczymi i czynnikami stylu życia może pomóc przeciwdziałać pogarszającym się efektom po rzuceniu palenia. Kolagen w diecie nie może jednak w pełni zastąpić suplementów w dużych dawkach.

Przywracanie wyczerpanych zapasów kolagenu

Czy w przypadku odstawienia suplementów kolagenowych na dłuższy czas możliwe jest odbudowanie utraconego poziomu kolagenu poprzez ponowne rozpoczęcie ich stosowania?

Brakuje badań dotyczących ponownego wprowadzania kolagenu po długich przerwach. Ale dowody sugerują:

 • Gęstość kolagenu w skórze, stawach i mięśniach można odbudować dzięki konsekwentnej suplementacji opartej na wynikach pierwszych użytkowników.
 • Ponowne zauważenie korzyści po dłuższej przerwie może zająć więcej czasu z powodu chronicznie zubożonego kolagenu.
 • Osiągnięte wcześniej szczytowe wartości biomarkerów kolagenu lub funkcji fizycznych mogą ostatecznie zostać przywrócone dzięki ponownej suplementacji pacjenta.
 • Cykl kolagenowy poprzez naprzemienne 3-6 miesięczne okresy włączania i wyłączania może pomóc uniknąć większych spadków po każdej fazie wyłączenia.

Proszę być przygotowanym na ponowne rozpoczęcie codziennego przyjmowania kolagenu przez ponad 2-6 miesięcy po długiej przerwie. Należy regularnie poddawać się badaniom lekarskim, aby upewnić się, że protokół jest zgodny z wszelkimi zmianami w stanie zdrowia, przyjmowanych lekach lub potrzebach żywieniowych. Proszę ponownie przeanalizować pierwotną dawkę i harmonogram, które wcześniej zapewniały dobre wyniki.

Dodatkowe uwagi

Kilka innych czynników, o których należy pamiętać podczas rezygnacji z codziennej suplementacji kolagenem:

 • Jeśli po odstawieniu kolagenu wystąpiły u Pani skutki uboczne ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, wzdęcia lub biegunka, objawy te prawdopodobnie ustąpią.
 • Wszelkie problemy immunologiczne lub alergiczne, wysypki, bóle głowy lub nadwrażliwość na smak/zapach spowodowane ekspozycją na kolagen ustąpią po odstawieniu.
 • Mogą Państwo zaobserwować zmiany, takie jak poprawa funkcji nerek lub wątroby, jeśli narządy te były nadmiernie obciążone przez wysokie dawki kolagenu lub bioakumulację.
 • Bez dodatkowego kolagenu organizm musi pracować ciężej, aby odbudować zużyte chrząstki i ścięgna poprzez naturalne procesy.
 • Lekarz może okresowo ponownie badać biomarkery, takie jak kolagen w surowicy lub białko macierzy oligomerycznej chrząstki po odstawieniu leku w celu monitorowania stanu pacjenta.

Odstawienie kolagenu może przynieść ulgę w przypadku różnych skutków ubocznych lub stresu narządowego. Sprawia jednak, że organizm jest bardziej podatny na ponowny rozpad tkanki łącznej. Proszę poinformować lekarza o swojej decyzji o zaprzestaniu suplementacji na wypadek, gdyby konieczne było dostosowanie monitorowania stanu zdrowia.

Co się stanie, gdy przestaną Państwo przyjmować kolagen? Wnioski

Jeśli zaprzestanie Pan/Pani przyjmowania suplementów kolagenowych po konsekwentnym codziennym stosowaniu, należy spodziewać się, że korzyści dla skóry, stawów i regeneracji będą stopniowo zmniejszać się w ciągu 3-6 miesięcy. W końcu Państwa naturalna produkcja kolagenu zacznie ponownie spadać bez dodatkowego wsparcia.

Proszę utrzymywać dietę i styl życia bogate w kolagen lub rozważyć cykliczne włączanie i wyłączanie kolagenu, aby przeciwdziałać jego redukcji. Prawdopodobnie możliwe jest odbudowanie zapasów kolagenu poprzez wznowienie sumiennej suplementacji po dłuższej przerwie. Proces ten może jednak potrwać dłużej niż początkowe wyniki.

Proszę porozmawiać z lekarzem przed odstawieniem kolagenu, zwłaszcza jeśli jest on stosowany zgodnie z jego zaleceniami. Odstawienie kolagenu zapewnia ulgę od wszelkich skutków ubocznych lub stresu narządowego. Jednak utrata korzyści w miarę upływu czasu wzmacnia często długoterminowy charakter suplementacji kolagenem w celu uzyskania ciągłych korzyści.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). Wpływ doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na nawilżenie skóry i sieć kolagenu skórnego: dowody z modelu ex vivo i randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych. Journal of cosmetic dermatology, 14(4), 291-301 . https://doi.org/10.1111/jocd.12174.

Elam, M. L., Johnson, S. A., Hooshmand, S., Feresin, R. G., Payton, M. E., Gu, J., ... & Arjmandi, B. H. (2015). Suplement kolagenu poprawia nawilżenie, elastyczność, szorstkość i gęstość skóry: Wyniki randomizowanego, kontrolowanego placebo, ślepego badania. Nutrients, 7(12), 10230-10242. https://doi.org/10.3390/nu7125528

Guillerminet, F., Beaupied, H., Fabien-Soule, V., Tomé, D., Benhamou, C. L., Roux, C., ... & Bichon, E. (2010). Hydrolizowany kolagen poprawia metabolizm kości i parametry biomechaniczne u myszy z usuniętymi jajnikami: badanie in vitro i in vivo. Bone, 46(3), 827-834 . https://doi.org/10.1016/j.bone.2009.10.036.

Handa, O., Yoshida, N., Fujita, T., Tanaka, Y., Umino, T., Fukunaga, A., ... & Nishigori, C. (2016). Molekularny wpływ doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na starzenie się skóry: Wyniki podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania ssąco-blisterowego. Journal of medicinal food, 19(12), 1163-1166. https://doi.org/10.1089/jmf.2016.0022

Inoue, N., Sugihara, F., & Wang, X. (2016). Spożywanie bioaktywnych hydrolizatów kolagenu zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry twarzy oraz zmniejsza oznaki starzenia się twarzy w randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą kontrolowanym placebo. Journal of the Science of Food and Agriculture, 96(12), 4077-4081. https://doi.org/10.1002/jsfa.7606

König, D., Oesser, S., Scharla, S., Zdzieblik, D., & Gollhofer, A. (2018). Specyficzne peptydy kolagenowe korzystnie wpływają na biosyntezę cząsteczek macierzy ścięgien i więzadeł. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 15(1), 1-10. https://doi.org/10.1186/s12970-017-0224-1

Proksch, E., Schunck, M., Zague, V., Segger, D., Degwert, J., & Oesser, S. (2014). Doustne przyjmowanie określonych bioaktywnych peptydów kolagenowych zmniejsza zmarszczki skóry i zwiększa syntezę macierzy skórnej. Skin Pharmacology and Physiology, 27(3), 113-119 . https://doi.org/10.1159/000355523.

Shaw, G., Lee-Barthel, A., Ross, M. L., Wang, B., & Baar, K. (2017). Suplementacja żelatyną wzbogaconą witaminą C przed przerywaną aktywnością zwiększa syntezę kolagenu. The American Journal of Clinical Nutrition, 105(1), 136-143. https://doi.org/10.3945/ajcn.116.138594

Zague, V. (2008). Nowe spojrzenie na wpływ spożycia hydrolizatu kolagenu na właściwości skóry. Archives of dermatological research, 300(9), 479-483 . https://doi.org/10.1007/s00403-008-0895-7.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?