Wpływ kolagenu na zdrowie jelit i trawienie

Published:

Categories: Collagen

Suplementy kolagenowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, a ich producenci twierdzą, że mogą one poprawić stan skóry, włosów, paznokci, stawów, a nawet jelit. Ale co tak naprawdę mówią badania na temat wpływu kolagenu na trawienie i ogólne zdrowie jelit? W tym artykule przeanalizujemy dowody.

Wpływ kolagenu na zdrowie jelit i trawienie

Czym jest kolagen i jakie są jego proponowane korzyści?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc około 30% wszystkich białek. Tworzy włókna łączne, które zapewniają strukturę i elastyczność skóry, kości, mięśni, ścięgien i innych tkanek.

Kolagen zawiera określone aminokwasy, w tym glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Występuje w wielu różnych formach, przy czym typy I, II i III są najbardziej rozpowszechnione w ludzkim ciele.

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zaczyna spadać. Uważa się, że ta utrata kolagenu przyczynia się do powszechnych oznak starzenia, takich jak drobne linie, zmarszczki i dyskomfort stawów. To sprawiło, że suplementy kolagenowe stały się popularne w celach przeciwstarzeniowych.

Kolagen może mieć również korzystny wpływ na zdrowie jelit i trawienie. Oto niektóre z proponowanych korzyści:

 • Poprawa integralności ściany jelita - Peptydy kolagenowe mogą pomóc wzmocnić ochronną wyściółkę ściany jelita, zapobiegając "nieszczelnemu jelitowi".
 • Zmniejszanie stanu zapalnego - Aminokwasy zawarte w kolagenie mogą pomóc zmniejszyć cytokiny zapalne i inne markery stanu zapalnego.
 • Wspieranie produkcji glutationu - Kolagen stymuluje produkcję glutationu, głównego przeciwutleniacza w organizmie.
 • Promowanie wzrostu probiotyków - kolagen zapewnia pożywienie dla korzystnych bakterii jelitowych.
 • Łagodzenie dyskomfortu trawiennego - kolagen może pomóc złagodzić objawy nieszczelnego jelita, takie jak gazy, wzdęcia i niestrawność.

Przyjrzyjmy się obecnym badaniom na temat potencjalnych korzyści dla jelit i układu trawiennego wynikających ze stosowania suplementów kolagenowych.

Badania nad wpływem kolagenu na zdrowie jelit

Wiele badań zaczęło badać wpływ suplementów kolagenowych na markery zdrowia i integralności jelit zarówno u zwierząt, jak i ludzi.

Badania na zwierzętach

Badania na zwierzętach dają możliwość bezpośredniej analizy wpływu kolagenu na wyściółkę jelit.

Jedno z badań przeprowadzonych na szczurach z zapaleniem błony śluzowej jelit wywołanym chemioterapią wykazało, że u tych, którym podawano peptydy kolagenowe, występowało mniejsze uszkodzenie jelit i niższy poziom cytokin zapalnych, takich jak TNF-alfa i interleukina-1B. Kolagen wydawał się zapewniać ochronę przed naruszeniem bariery jelitowej przez leki stosowane w chemioterapii.

W innym badaniu na szczurach dotyczącym zapalenia jelita grubego stwierdzono, że suplementacja peptydami kolagenowymi pomogła naprawić defekty w wyściółce jelit i zmniejszyła wskaźnik aktywności choroby. Szczury z kolagenem miały również niższą ekspresję markerów stanu zapalnego, takich jak NF-KB i zmniejszoną zawartość wody w stolcu w porównaniu z grupami kontrolnymi.

Ogólnie rzecz biorąc, te badania na zwierzętach dostarczają dowodów na to, że kolagen może poprawić funkcjonowanie bariery jelitowej, chronić wyściółkę jelit przed toksynami i lekami oraz tłumić stany zapalne. Ale czy te korzyści odnoszą się również do ludzi?

Studia nad człowiekiem

W kilku niewielkich badaniach na ludziach zbadano wpływ suplementów kolagenowych na markery zdrowia jelit:

 • Lepsza przepuszczalność jel it - w randomizowanym badaniu z udziałem 23 ochotników, 2,5 g kolagenu przez 4 tygodnie zmniejszyło przepuszczalność jelit w porównaniu z placebo, mierzoną stosunkiem laktulozy do mannitolu.
 • Zwiększone wchłanianie składników odżyw czych - badanie przeprowadzone na 10 pacjentach z bólem stawów w wywiadzie wykazało, że 3 g kolagenu przez 6 miesięcy zwiększyło wchłanianie składników odżywczych: koenzymu Q10 i selenu.
 • Zmniejszenie objawów nieszczelnego jelita - badanie przeprowadzone na 15 pacjentach z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak IBS i nieszczelne jelita, wykazało, że przyjmowanie 3 g kolagenu dziennie zmniejszyło objawy, takie jak ból brzucha, wzdęcia i biegunka po 12 tygodniach w porównaniu do stanu wyjściowego.
 • Wzmocnione probiotyki - badanie przeprowadzone na 39 zdrowych osobach dorosłych wykazało, że 10 g peptydów kolagenowych zwiększyło liczbę bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego w porównaniu z placebo po 4 tygodniach. Szczepy te są korzystne dla zdrowia jelit.

Badania na ludziach, choć ograniczone niewielkimi rozmiarami prób, potwierdzają dane przedkliniczne wskazujące na wymierne korzyści suplementacji kolagenem dla integralności bariery jelitowej, wchłaniania składników odżywczych i poziomu probiotyków. Większe badania na ludziach są nadal potrzebne.

Potencjalne mechanizmy działania kolagenu na jelita

Naukowcy wciąż badają mechanizmy stojące za korzystnym wpływem kolagenu na zdrowie i integralność jelit. Oto niektóre z potencjalnych sposobów, w jakie kolagen może poprawić trawienie:

 • Wsparcie strukturalne - kolagen wzmacnia tkankę łączną i tworzy siatkowate rusztowanie, które może fizycznie wzmocnić zdrową barierę jelitową.
 • Stymulujące czynniki wzrostu - Kolagen zawiera motywy glicyny-proliny-hydroksyproliny (GPO), które stymulują wzrost komórek i czynniki naprawy tkanek.
 • Zmniejszenie stanu zapalnego - prolina i glicyna zawarte w kolagenie mają działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie produkcji cytokin.
 • Zwiększenie wydzielania żołądkowego - Pokarmy bogate w kolagen zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, takich jak pepsyna i kwas solny, które wspomagają trawienie.
 • Aktywacja komórek odpornościowych - aminokwasy zawarte w kolagenie pomagają utrzymać ochronną tkankę limfatyczną związaną z jelitami (GALT).
 • Wspieranie mikrobiomu - kolagen działa jak prebiotyk, stymulując wzrost pożytecznych bakterii Bifidobacterium.

Badania nad tymi mechanizmami wciąż ewoluują. Przeważa jednak teoria, że kolagen poprawia integralność jelit poprzez połączenie działania strukturalnego, przeciwzapalnego i prebiotycznego.

Jakie rodzaje kolagenu są najlepsze dla zdrowia jelit?

Kolagen stosowany w suplementach i badaniach występuje w kilku formach:

 • Żelatyna - kolagen poddany częściowej hydrolizie w celu wykorzystania w produktach spożywczych.
 • Hydrolizowany kolagen - kolagen, który został enzymatycznie przetworzony na małe peptydy w celu lepszego wchłaniania.
 • Niedenaturowany kolagen - kolagen typu II w swojej natywnej formie, często pochodzący z chrząstki kurczaka.

Hydrolizowany kolagen lub peptydy kolagenowe wydają się być najbardziej skuteczne w poprawie zdrowia jelit. Peptydy mają niską masę cząsteczkową, dzięki czemu są łatwo trawione i wchłaniane w stanie nienaruszonym do krwiobiegu i tkanek trawiennych.

Hydrolizowany kolagen morski z ryb również może przynosić korzyści. Wykazano, że peptydy kolagenu rybiego zmniejszają stan zapalny jelit i reakcje alergiczne u myszy.

W celu uzyskania większości korzyści dla zdrowia jelit zaleca się stosowanie suplementu zawierającego hydrolizowany kompleks peptydów kolagenowych lub kolagen morski.

Zalecane dawki kolagenu dla zdrowia układu trawiennego

W badaniach nad korzyściami trawiennymi suplementów kolagenowych stosowano dawki od 2,5 g do 10 g dziennie. Najczęściej stosowana dawka to około 5-10 g lub około 1-2 miarki dziennie.

W przypadku przyjmowania suplementu kolagenowego na problemy jelitowe i trawienne, najlepiej zacząć od niższej dawki około 2,5-5 g dziennie przez 2-4 tygodnie, aby ocenić tolerancję. Następnie dawkę można zwiększyć do 10 g dziennie.

Przyjmowanie kolagenu 30 minut przed posiłkiem może pomóc w lepszym trawieniu posiłku. Niektóre marki zalecają również łączenie hydrolizowanego kolagenu w proszku z sokiem lub smoothie w celu lepszego wymieszania.

W odpowiednich dawkach terapeutycznych suplementy kolagenowe wydają się bardzo bezpieczne do długotrwałego stosowania. Jednak nadal najlepiej jest włączać i wyłączać kolagen co kilka miesięcy.

Inne czynniki związane ze stylem życia poprawiające zdrowie jelit

Podczas gdy suplementacja kolagenu może pomóc poprawić integralność bariery jelitowej i trawienie, inne czynniki związane ze stylem życia również odgrywają ważną rolę:

 • Unikanie czynników pod rażniających jelita - Proszę ograniczyć spożycie przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych, cukru, alkoholu i NLPZ, takich jak ibuprofen, które mogą zaburzać pracę jelit.
 • Zmniejszenie stresu - Przewlekły stres zaostrza stan zapalny jelit poprzez uwalnianie kortyzolu i cytokin zapalnych.
 • Przyjmowanie probiotyków - spożywanie sfermentowanej żywności i wysokiej jakości suplementów probiotycznych pomaga uzupełnić korzystne bakterie.
 • Spożywanie błonnika prebiotycznego - Prebiotyki, takie jak inulina, błonnik akacjowy i psyllium, zapewniają probiotykom paliwo do rozwoju.
 • Proszę pozostaćaktywnym - regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć motorykę jelit i przepływ jelitowy.
 • Proszęsię wysypiać - zaburzenia snu przyczyniają się do zwiększonej przepuszczalności jelit i stanów zapalnych.

Kompleksowe podejście do zdrowia jelit powinno obejmować kolagen wraz z dietą, stylem życia i innymi suplementami, które wspierają optymalne funkcje trawienne.

Potencjalne skutki uboczne i środki ostrożności dotyczące suplementów kolagenowych

Suplementy kolagenowe są uważane za bardzo bezpieczne dla większości ludzi, z niskim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Jednakże, niektóre środki ostrożności obejmują:

 • Alergie - kolagen może wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na wołowinę, ryby lub jaja. W przypadku alergii proszę szukać produktów pochodzenia niezwierzęcego.
 • Metale ciężkie - źródła kolagenu morskiego mogą zawierać rtęć lub inne zanieczyszczenia pochodzące z zanieczyszczenia wody. Proszę wybierać renomowane marki, które filtrują metale ciężkie.
 • Reakcje pokarmowe - Kolagen może powodować łagodne nudności, zgagę lub biegunkę, zwłaszcza w dużych dawkach. W przypadku ich wystąpienia proszę zmniejszyć dawkę.
 • Interakcje z lekami - aminokwasy zawarte w kolagenie mogą wchodzić w interakcje z antybiotykami, takimi jak cyprofloksacyna, lub powodować nadmierne krwawienie w połączeniu z lekami rozrzedzającymi krew.
 • Kontrola jakości - Peptydy kolagenowe pochodzące od renomowanych marek mogą nieść ze sobą ryzyko zanieczyszczenia. Proszę kupować tylko od zaufanych producentów.

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów kolagenowych należy skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia lub przyjmują jakiekolwiek leki w celu oceny bezpieczeństwa. Proszę zacząć od niskich dawek i obserwować, czy nie występują skutki uboczne ze strony jelit.

Wpływ kolagenu na zdrowie jelit i trawienie. Wnioski

Wczesne badania wskazują, że suplementy kolagenowe, zwłaszcza hydrolizowane peptydy kolagenowe, mogą poprawiać integralność bariery jelitowej, zmniejszać stan zapalny jelit, zwiększać wchłanianie składników odżywczych i łagodzić objawy związane z zespołem nieszczelnego jelita.

Chociaż nadal potrzebne są badania na większą skalę na ludziach, obecne dowody są obiecujące dla stosowania kolagenu w celu wspierania zdrowego przewodu pokarmowego i poprawy dyskomfortu trawiennego. W dawkach 5-10 g dziennie, kolagen jest dobrze tolerowany i może również zapewniać dodatkowe korzyści dla skóry, stawów i innych tkanek łącznych przy regularnym przyjmowaniu.

Oprócz kolagenu, proszę pamiętać o włączeniu żywności probiotycznej, błonnika prebiotycznego, radzenia sobie ze stresem i innych praktyk wspierających jelita jako część ogólnego schematu zdrowia układu pokarmowego.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zague, V. (2008). Łagodzenie zapalenia błony śluzowej jelit poprzez suplementację kolagenu. Cancer Chemother Pharmacol, 61(2), 293-300 . https://doi.org/10.1007/s00280-007-0581-0.

Chen, W., Zhao, Y., Li, J., & Cai, L. (2017). Doustne podawanie peptydu kolagenu typu II 250-270 tłumi specyficzne komórkowe i humoralne odpowiedzi immunologiczne w zapaleniu stawów wywołanym kolagenem. Clinical & Experimental Immunology, 190(2), 167-175. https://doi.org/10.1111/cei.12914

De Almeida Jackix, E., de Medeiros Deckmann, A. C., de Castro, A. D., Fukumori, L. M. I., da Silva, J. A. P., Sakai, M., .... Santos, R. V. (2018). Peptydy kolagenu morskiego modulują aktywność metaloproteinazy macierzy-2 i -9 oraz leczą wrzodziejące zmiany u szczurów. Marine drugs, 16(8), 274. https://doi.org/10.3390/md16080274

Dar, Q. A., Schott, E. M., Catheline, S. E., Maynard, R. D., Liu, Z., Kamal, F., .... Levy, R. M. (2017). Codzienne doustne spożywanie hydrolizowanego kolagenu typu 1 działa chondroprotekcyjnie i przeciwzapalnie w pourazowej chorobie zwyrodnieniowej stawów u myszy. PloS one, 12(4), e0174705. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0174705

Schunck M., Zague V., Oesser S., Proksch E. (2020). Suplementacja diety specyficznymi peptydami kolagenowymi ma korzystny wpływ na morfologię cellulitu w zależności od wskaźnika masy ciała. Journal of medicinal food, 23(2), 162-169. https://doi.org/10.1089/jmf.2018.0186

Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., & Oesser, S. (2014). Doustna suplementacja określonych peptydów kolagenowych ma korzystny wpływ na fizjologię ludzkiej skóry: podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie. Skin pharmacology and physiology, 27(1), 47-55. https://doi.org/10.1159/000351376

Bello, A.E. & Oesser, S. (2006). Hydrolizat kolagenu w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i innych schorzeń stawów: przegląd literatury. Current medical research and opinion, 22(11), 2221-2232 . https://doi.org/10.1185/030079906X148373.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?