Dlaczego kolagen może powodować senność?

Published:

Categories: Collagen

Suplementy kolagenowe stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, a ludzie przyjmują je ze względu na korzyści, takie jak poprawa zdrowia skóry, stawów, a nawet snu. Jednak niektóre osoby zgłaszały uczucie niespodziewanej senności lub zmęczenia po zażyciu kolagenu. Jaki jest więc powód senności, którą kolagen może powodować u niektórych osób? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dlaczego kolagen może powodować senność?

Co to jest kolagen i jak działa?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc około 30% całkowitej zawartości białka. Jest to główne białko strukturalne, które zapewnia wytrzymałość i elastyczność tkanek łącznych, takich jak skóra, ścięgna, więzadła, chrząstki, kości, naczynia krwionośne, a nawet zęby.

Kolagen występuje głównie w tkankach włóknistych i składa się z aminokwasów, takich jak glicyna, prolina i hydroksyprolina. Jest on stale rozkładany i regenerowany w organizmie. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu spowalnia, co prowadzi do powszechnych oznak starzenia się, takich jak zmarszczki, bóle stawów oraz osłabienie kości i mięśni.

Suplementacja kolagenu ma na celu dostarczenie aminokwasów potrzebnych do wsparcia produkcji kolagenu w organizmie. Większość suplementów kolagenowych jest hydrolizowana, co oznacza, że białka kolagenowe są rozbijane na mniejsze peptydy w celu lepszego wchłaniania. Popularne źródła to kolagen bydlęcy, morski lub ze skorupek jaj.

Suplementacja kolagenem może zwiększyć zawartość kolagenu w tkankach łącznych i zapewnić różne korzyści zdrowotne. Ma on jednak również wpływ na chemię mózgu, co może wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie stają się senni.

Dlaczego suplementy kolagenowe mogą powodować senność?

Istnieje kilka potencjalnych powodów, dla których suplementy kolagenowe mogą wywoływać senność u niektórych osób:

1. Wysoka zawartość glicyny

Kolagen jest wyjątkowo bogaty w aminokwas glicynę, który stanowi około 33% wszystkich aminokwasów kolagenu. Typowe suplementy kolagenowe dostarczają około 10-20 gramów glicyny na porcję.

Glicyna działa jako neuroprzekaźnik hamujący w mózgu, który może mieć działanie uspokajające. Bierze również udział w syntezie serotoniny, kluczowego hormonu regulującego sen. Zwiększenie ilości glicyny z kolagenu może zwiększyć poziom serotoniny i mieć łagodny efekt uspokajający dla lepszego snu.

Poszczególne osoby mają jednak różny stopień wrażliwości na działanie glicyny. Osoby bardziej podatne na senność mogą odczuwać ten efekt silniej po zażyciu suplementów kolagenu.

2. Zwiększenie ilości tryptofanu

Wykazano również, że glicyna pomaga podnieść poziom aminokwasu tryptofanu w mózgu. Tryptofan jest prekursorem produkcji serotoniny, a także ma naturalne działanie indukujące sen.

Wyższy poziom tryptofanu wraz z bezpośrednią rolą glicyny w syntezie serotoniny to prawdopodobnie kolejny sposób, w jaki kolagen może promować lepszy sen i relaks. Może to jednak sprawić, że niektóre osoby poczują się nadmiernie zmęczone w ciągu dnia.

3. Wpływ na wydzielanie melatoniny

Zawartość aminokwasów w kolagenie, w tym glicyny i proliny, może również stymulować uwalnianie melatoniny. Melatonina jest hormonem snu w organizmie, który reguluje rytm dobowy i wywołuje senność w odpowiednich momentach.

Badania sugerują, że określone aminokwasy mogą zwiększać poziom endogennej melatoniny w nocy. Peptydy kolagenowe przyjmowane wcześniej w ciągu dnia mogą zwiększać uwalnianie melatoniny później i przesuwać cykle snu i czuwania.

4. Zmiany poziomu cukru we krwi

Kolagen jest białkiem i zawiera minimalną ilość węglowodanów. Jest on również często przyjmowany z witaminą C w celu poprawy wchłaniania. U niektórych osób taka kombinacja na pusty żołądek może zmieniać poziom cukru we krwi i powodować senność po zażyciu.

Osoby podatne na wahania poziomu cukru we krwi lub reaktywną hipoglikemię mogą odczuwać zmęczenie i potrzebę drzemki po zażyciu suplementów kolagenu rano lub w środku dnia.

Wskazówki, jak zmniejszyć senność spowodowaną kolagenem

Jeśli doświadczają Państwo niepożądanej senności lub zmęczenia po zażyciu suplementów kolagenowych, istnieje kilka rzeczy, które mogą pomóc zminimalizować te skutki uboczne:

 • Przyjmowanie kolagenu na noc - Ponieważ kolagen może wspomagać sen i relaks, idealnym rozwiązaniem jest przyjmowanie go na około godzinę przed snem. Pozwoli to Państwu skorzystać z jego działania wspomagającego sen, zamiast odczuwać senność w ciągu dnia.
 • Zmniejszenie dawki - Proszę spróbować zmniejszyć dawkę kolagenu do 5-10 gramów na porcję i sprawdzić, czy mniejsza ilość pomaga zapobiegać senności w ciągu dnia. Można również spróbować przyjmować kolagen naprzemiennie zamiast codziennie.
 • Spożywanie kolagenu wraz z węglowodanami lub białkiem może pomóc ustabilizować zmiany poziomu cukru we krwi, które przyczyniają się do spadków energii.
 • Nawodnienie - Proszę pić dużo wody w ciągu dnia podczas stosowania suplementów kolagenowych, aby zachować energię. Odwodnienie może pogłębić zmęczenie.
 • Unikanie innych środków uspokajających - należy pamiętać o łączeniu kolagenu z innymi suplementami, które mają właściwości uspokajające, takimi jak waleriana, rumianek, tryptofan lub leki przeciwhistaminowe.
 • Proszęregularnie ćwiczyć - prowadzenie aktywnego trybu życia może przeciwdziałać nieodłącznej senności kolagenu. Ćwiczenia fizyczne dodają energii, poprawiają nastrój i zmniejszają podatność na zmęczenie.
 • Wystarczająca ilość snu - Proszę upewnić się, że regularnie przesypia Pan/Pani 7-9 godzin na dobę. Prawidłowy sen pomoże Panu/Pani czuć się wypoczętym i zniweluje senność w ciągu dnia.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku większości osób łagodne działanie uspokajające suplementowanego kolagenu nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak doświadcza Pan/Pani nadmiernej, niekontrolowanej senności, która wpływa na Pana/Pani codzienne życie, należy skonsultować się z lekarzem.

Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli zmęczeniu związanemu z kolagenem towarzyszą inne objawy, takie jak zawroty głowy, ból głowy, nudności, dezorientacja, niewyraźne widzenie, kołatanie serca lub drętwienie. Mogą one wskazywać na reakcję alergiczną, brak równowagi hormonalnej lub chorobę podstawową.

Ważne jest również, aby wykluczyć kwestie medyczne, takie jak kliniczne zaburzenia snu, zaburzenia tarczycy, niedokrwistość, depresja, cukrzyca lub skutki leków na receptę. Lekarz może pomóc ustalić, czy przyczyną jest kolagen, czy też istnieje inny problem wymagający leczenia.

Niektóre osoby są po prostu wyjątkowo wrażliwe na profil aminokwasowy kolagenu, a dostosowanie dawki lub czasu może pomóc. Lekarz może jednak zalecić całkowite odstawienie kolagenu, jeśli skutki uboczne w postaci senności utrzymują się i znacząco obniżają jakość życia.

Podsumowanie

Kolagen jest obficie występującym w organizmie białkiem, które zapewnia wiele korzyści zdrowotnych jako suplement diety. Jednak niektóre z jego składników aminokwasowych, zwłaszcza glicyna, działają na neuroprzekaźniki w mózgu, które wywołują uczucie spokoju i senności.

W przypadku osób podatnych na senność, kolagen najlepiej przyjmować w nocy. Proszę zacząć od niskiej dawki, pozostać nawodnionym, aby uniknąć wahań poziomu cukru we krwi i pamiętać o łączeniu kolagenu z innymi suplementami lub lekami, które powodują zmęczenie. Jeśli senność w ciągu dnia utrzymuje się i przeszkadza w pracy, szkole lub relacjach, proszę skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby podstawowe.

Chociaż senność jest częstym efektem ubocznym, należy dostosować schemat stosowania kolagenu, aby znaleźć podejście, które działa dobrze dla Państwa organizmu i potrzeb związanych ze stylem życia. Przy odrobinie prób i błędów, kolagen może nadal być atutem dla ogólnego dobrego samopoczucia, a jego właściwości promujące sen można wykorzystać strategicznie, aby poprawić nocny odpoczynek.

Sekcja faktów

 • Kolagen to białko zbudowane z aminokwasów takich jak glicyna, prolina i hydroksyprolina. Zapewnia strukturę i elastyczność tkankom łącznym.
 • Produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem, co prowadzi do powstawania zmarszczek i bólu stawów. Suplementy mogą dostarczyć niezbędnych aminokwasów.
 • Suplementy kolagenowe mogą powodować senność z powodu:
  • Wysoką zawartość glicyny - glicyna jest neuroprzekaźnikiem hamującym, który zwiększa wydzielanie serotoniny i relaksuje mózg
  • Zwiększona zawartość tryptofanu - wspomaga produkcję serotoniny
  • Stymulacja melatoniny
  • Zmiany poziomu cukru we krwi
 • Osoby podatne na senność mogą chcieć przyjmować kolagen na noc, w niższych dawkach, z jedzeniem, pozostając nawodnionym i unikając innych środków uspokajających.
 • Proszę udać się do lekarza, jeśli zmęczenie jest nadmierne i wpływa na codzienne życie. Może on ocenić, czy nie występują u Pana/Pani schorzenia lub alergie.
 • Dostosowanie dawki i czasu przyjmowania może pozwolić Panu/Pani czerpać korzyści z kolagenu, jednocześnie radząc sobie z efektami ubocznymi w postaci senności.

Dlaczego kolagen może powodować senność? Wnioski

Podsumowując, suplementowany kolagen z pewnością może powodować senność u niektórych osób ze względu na obfitość aminokwasu glicyny i wpływ na serotoninę, melatoninę, tryptofan i regulację poziomu cukru we krwi. Osoby bardziej podatne na zmęczenie mogą chcieć przyjmować kolagen w nocy, zmniejszyć dawki lub dostosować czas, aby zminimalizować senność w ciągu dnia. Chociaż senność jest powszechna, proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli staje się ona nie do opanowania, aby wykluczyć schorzenia. Przy pewnych osobistych dostosowaniach, kolagen może być nadal przyjmowany z korzyścią dla ogólnego stanu zdrowia i ukierunkowanej promocji snu.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Bello, A. E., & Oesser, S. (2006). Hydrolizat kolagenu w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i innych schorzeń stawów: przegląd literatury. Current medical research and opinion, 22(11), 2221-2232 . https://doi.org/10.1185/030079906X148373.

Borumand, M., & Sibilla, S. (2015). Codzienne spożywanie suplementu kolagenowego Pure Gold Collagen® zmniejsza widoczne oznaki starzenia. Clinical interventions in aging, 10, 1747-1758. https://doi.org/10.2147/CIA.S89939

Choi, F. D., Sung, C. T., Juhasz, M. L., & Mesinkovsk, N. A. (2019). Doustna suplementacja kolagenem: Systematyczny przegląd zastosowań dermatologicznych. Journal of drugs in dermatology: JDD, 18(1), 9-16 . https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30615188/.

El-Hafidi, M., Pérez, I., Baños, G., & Guillamon, A. (2004). Spożycie glicyny zwiększa syntezę serotoniny: implikacje dla glicynowej terapii depresji. Amino acids, 27(1), 35-38 . https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-004-0150-6.

Inagawa, K., Hiraoka, T., Kohda, T., Yamadera, W., & Takahashi, M. (2006). Subiektywny wpływ spożycia glicyny przed snem na jakość snu. Sleep and Biological Rhythms, 4(1), 75-77 . https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1479-8425.2006.00193.x.

Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., & Oesser, S. (2014). Doustna suplementacja określonych peptydów kolagenowych ma korzystny wpływ na fizjologię ludzkiej skóry: podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie. Skin pharmacology and physiology, 27(1), 47-55. https://doi.org/10.1159/000351376

Shigemura, Y., Kubo, S., Sudo, Y., Kubo, S., & Umishio, K. (2017). Effect of Prolyl-hydroxyproline (Pro-Hyp), a Food-Derived Collagen Peptide in Human Blood, on Growth of Fibroblasts from Mouse Skin. Journal of agricultural and food chemistry, 65(23), 4645-4651 . https://doi.org/10.1021/acs.jafc.7b00147.

Tanaka, M., Koyama, Y. I., Nomura, Y. (2009). Effects of Collagen Peptide Ingestion on UV-B-Induced Skin Damage (Wpływ spożycia peptydów kolagenowych na uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV-B). Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 73(4), 930-932 . https://doi.org/10.1271/bbb.80649.

Zague, V. (2011). Nowe spojrzenie na wpływ spożycia hydrolizatu kolagenu na właściwości skóry. Archivos latinoamericanos de nutricion, 61(2), 192-199 . https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22081618/.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?