Jakie są oznaki starości?

Published:

Categories: Collagen

Starzenie się jest naturalnym procesem, który przechodzi każdy z nas. Wraz z wiekiem nasze ciała i umysły przechodzą wiele zmian. Podczas gdy niektóre oznaki starzenia są niepokojące, wiele z nich jest po prostu normalną częścią procesu starzenia. W tym artykule omówimy powszechne, nieszkodliwe oznaki starzenia się, których ludzie doświadczają wraz z wiekiem. Zrozumienie tych normalnych zmian może pomóc Państwu zauważyć wszelkie nietypowe znaki ostrzegawcze, które mogą wymagać pomocy medycznej.

Wraz z wiekiem zachodzą zmiany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego ciała. Niektóre oznaki starzenia zaczynają pojawiać się około 50 roku życia, podczas gdy inne mogą pojawić się dopiero w wieku 70 lat lub później. Wiedza na temat tego, jakie zmiany fizyczne i psychiczne są normalne, może pomóc osobom starszym zrozumieć, czego mogą się spodziewać i oddzielić normalne starzenie się od poważnych schorzeń. Prowadząc zdrowy tryb życia, można spowolnić starzenie się i utrzymać jakość życia wraz z wiekiem.

Jakie są oznaki starości?

Normalne fizyczne oznaki starzenia się

Nasze ciała przechodzą wiele fizycznych zmian wraz z wiekiem. Oto niektóre z najczęstszych, nieszkodliwych oznak starzenia się.

Zmarszczki i plamy starcze

Z wiekiem nasza skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna i mniej zdolna do zatrzymywania wilgoci. Prowadzi to do powstawania zmarszczek, bruzd i plam starczych na odsłoniętej skórze, takiej jak twarz, szyja, dłonie i przedramiona. Zmarszczki i plamy starcze są normalnymi oznakami starzenia. Mogą być bardziej zauważalne około 65 roku życia.

Utrata gęstości kości

Począwszy od około 30 roku życia, zaczynamy stopniowo tracić gęstość kości. Utrata ta przyspiesza u kobiet w okresie menopauzy i może prowadzić do osteoporozy. Utrata pewnej gęstości kości wraz z wiekiem jest normalna, ale znaczna utrata może zwiększać ryzyko złamań. Dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D może pomóc w zapobieganiu nadmiernej utracie masy kostnej.

Zmiany w sercu i naczyniach krwionośnych

Serce i naczynia krwionośne naturalnie zmieniają się wraz z wiekiem. Tkanka pod wewnętrzną wyściółką tętnic może stopniowo gęstnieć. Mogą odkładać się złogi tłuszczu. Naczynia krwionośne i tętnice stają się sztywniejsze, zmuszając serce do cięższej pracy w celu przepompowania przez nie krwi. Te normalne efekty starzenia się zwiększają ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. Pozostawanie aktywnym pomaga zachować zdrowie serca.

Utrata masy mięśniowej

Z wiekiem naturalnie tracimy masę mięśniową i siłę. Ta normalna zmiana nazywana jest sarkopenią. Ma ona tendencję do przyspieszania około 65 roku życia i może prowadzić do uczucia osłabienia. Aktywność fizyczna i ćwiczenia siłowe mogą pomóc zminimalizować utratę mięśni.

Zmiany wizji

Starzenie się może powodować stopniowe zmiany w widzeniu. Soczewki wewnątrz oczu stają się sztywniejsze i mniej zdolne do ustawiania ostrości. Źrenice stają się mniejsze i słabiej reagują na zmiany oświetlenia. Powszechne efekty starzenia, takie jak prezbiopia i wrażliwość na olśnienie, utrudniają czytanie i prowadzenie samochodu. Badania okulistyczne i soczewki korekcyjne mogą pomóc to zrekompensować.

Utrata słuchu

Wraz z wiekiem często dochodzi do pewnego stopnia utraty słuchu. Jest to często spowodowane zmianami w uchu wewnętrznym lub ścieżkach nerwowych prowadzących do mózgu. Dźwięki o wyższej wysokości mogą stać się trudniejsze do usłyszenia. Badanie słuchu może określić, czy aparaty słuchowe będą pomocne.

Zmiany w uzębieniu i jamie ustnej

Nasze usta naturalnie zmieniają się wraz z wiekiem. Cofające się dziąsła narażają większą powierzchnię zębów na potencjalną próchnicę. Tkanki wyściełające jamę ustną mogą stać się cieńsze i łatwiejsze do uszkodzenia. Produkcja śliny może się zmniejszyć, powodując suchość w ustach. Szczotkowanie, nitkowanie, regularne czyszczenie zębów i właściwa higiena jamy ustnej mogą ograniczyć problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej.

Normalne zmiany psychiczne wraz z wiekiem

Starzenie się wpływa nie tylko na nasze ciała fizyczne. Nasze umysły również przechodzą stopniowe zmiany na przestrzeni lat. Oto kilka normalnych psychicznych skutków starzenia się:

Wolniejsze przetwarzanie informacji

Z wiekiem nasz mózg przetwarza informacje wolniej. Myślenie i przypominanie sobie informacji może trwać dłużej. Wykonywanie zadań wydaje się wymagać więcej wysiłku. Jest to normalne, ale znaczny spadek ostrości umysłu może sygnalizować demencję. Podejmowanie wyzwań umysłowych może pomóc w zachowaniu umiejętności poznawczych.

Problemy z pamięcią krótkotrwałą

Z wiekiem może być Panu/Pani trudniej przypomnieć sobie ostatnie wydarzenia i informacje. Może być Pan/Pani bardziej podatny/a na "chwile seniora". Sporadyczne zapominanie i trudności z przywoływaniem wspomnień są normalne. Powtarzające się zapominanie ważnych rzeczy może wskazywać na problem. Aktywność umysłowa może pomóc.

Trudności ze skupieniem się/poświęceniem uwagi

Z wiekiem może się okazać, że utrzymanie koncentracji na zadaniach wymaga większego wysiłku umysłowego. To normalne, że od czasu do czasu Pana/Pani umysł błądzi. Jednak stałe problemy z koncentracją mogą wskazywać na zaburzenia uwagi. Pozostawanie zaangażowanym umysłowo może wyostrzyć koncentrację.

Dłuższa nauka nowych umiejętności

Nowa nauka zazwyczaj trwa dłużej wraz z wiekiem. Opanowanie nowych umiejętności technicznych przez osoby starsze może wymagać większej liczby powtórzeń. Osoby starsze mogą potrzebować powtórzenia instrukcji. Nieco dłuższy czas nauki jest jednak czymś normalnym, a nie oznaką starzenia się. Cierpliwość i praktyka mogą pomóc w nauce nowych rzeczy.

Zmiany nastroju i osobowości

Starzenie się może pod pewnymi względami zmienić Pana/Pani spojrzenie na życie. Może Pan/Pani stać się mniej cierpliwy/a i bardziej drażliwy/a. Niektórzy stają się bardziej niespokojni lub przygnębieni. Ale znaczące zmiany osobowości mogą sygnalizować problemy. Pozostawanie aktywnym społecznie i odpornym zazwyczaj pozwala zachować zdrowie psychiczne.

Momenty, w których proszę trzymać język za zębami

Posiadanie na końcu języka słowa, którego nie można sobie przypomnieć, może być frustrujące. Zdarza się to coraz częściej wraz z wiekiem. Termin medyczny określający to zjawisko to lethologica. Jest to normalne zjawisko, które nie jest poważną oznaką pogorszenia stanu zdrowia. Zgłębianie pamięci często przywodzi na myśl to słowo.

Kiedy oznaki starzenia są nieprawidłowe?

Chociaż wiele zmian związanych z wiekiem jest normalnych, niektóre z nich mogą wskazywać na poważniejsze problemy medyczne. Proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważy Pan/Pani którekolwiek z poniższych objawów:

 • Utrata pamięci, która zakłóca codzienne czynności
 • Dezorientacja, zmiany osobowości i drażliwość, które z czasem się nasilają
 • Trudności w chodzeniu, utrata równowagi, częstsze upadki lub bezruch
 • Niezdolność do samodzielnego kąpania się, ubierania lub wykonywania rutynowych czynności
 • Zmiany skórne, takie jak nietypowe krwawienia, owrzodzenia lub znamiona
 • Trudności z przełykaniem pokarmu lub nieplanowana utrata wagi
 • Nowe, uporczywe bóle głowy lub problemy z widzeniem
 • Utrata słuchu, która upośledza zdolność komunikowania się lub izoluje Pana/Panią
 • Ból w klatce piersiowej, ciągły kaszel lub duszność podczas wysiłku.

Wczesne podjęcie leczenia nieprawidłowości może pomóc w leczeniu schorzeń i zachowaniu zdrowia wraz z wiekiem. Proszę nie wahać się przedyskutować swoich obaw z lekarzem.

Porady dotyczące zdrowego starzenia się

Choć niektóre efekty starzenia się są nieuniknione, nie są Państwo bezsilni. Dokonywanie prostych wyborów dotyczących zdrowego stylu życia może pomóc Państwu wyglądać i czuć się jak najlepiej w starszym wieku. Oto kilka wskazówek:

 • Proszę regularnie ćwiczyć - proszę dążyć do umiarkowanej aktywności fizycznej przez 2,5 godziny tygodniowo. Pozwala to utrzymać siłę mięśni, mobilność i zdrowie serca.
 • Proszę stosować dietę bogatą w owoce, warzywa, błonnik i chude białko. Proszę unikać tłuszczów nasyconych. Prawidłowe odżywianie wspiera ogólny stan zdrowia.
 • Proszę się wysypiać - 7-8 godzin na dobę to idealny czas. Odpowiedni odpoczynek pozwala zachować bystrość umysłu i zmniejsza stres.
 • Proszę angażować się społecznie w zajęcia i hobby, które sprawiają Panu/Pani przyjemność. Interakcje społeczne pomagają zapobiegać izolacji i depresji.
 • Proszę codziennie rzucać wyzwanie swojemu mózgowi, ucząc się nowych umiejętności, układając puzzle, czytając lub grając w gry. Stymulacja umysłowa chroni funkcje poznawcze.
 • Proszę radzić sobie ze stresem za pomocą technik relaksacyjnych, odpowiedniej ilości snu i rozmów z przyjaciółmi lub terapeutą. Nieopanowany stres zbiera żniwo.
 • Proszę regularnie poddawać się badaniom lekarskim i przesiewowym, aby wcześnie wychwycić wszelkie problemy, gdy są one najbardziej uleczalne.

Zaakceptowanie i zrozumienie tego, jak starzenie się zmienia ciało i umysł, może pomóc Państwu z wdziękiem przyjąć starość. Proszę skupić się na utrzymaniu zdrowia i jakości życia. Dzięki pozytywnemu nastawieniu i zdrowym wyborom, późniejsze lata mogą być dla Państwa wzbogacającym okresem.

Często zadawane pytania dotyczące starzenia się

Starzenie się powoduje wiele zmian w naszych ciałach i umysłach. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na kilka często zadawanych pytań dotyczących normalnego procesu starzenia się:

Dlaczego skóra marszczy się z wiekiem?

Z wiekiem nasza skóra produkuje mniej kolagenu i elastyny - włókien, które utrzymują jej jędrność i elastyczność. Z czasem skóra staje się również cieńsza. Zmiany te powodują zmarszczki, bruzdy i zwiotczenie skóry.

Czy utrata pamięci jest normalną częścią starzenia się?

Łagodne zaniki pamięci i trudności z przywoływaniem wspomnień mogą być normalną częścią procesu starzenia się. Znaczna utrata pamięci, która zakłóca codzienne czynności, może wskazywać na demencję. Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli niepokoją Pana/Panią problemy z pamięcią.

Dlaczego ludzie kurczą się z wiekiem?

Utrata wzrostu jest powszechna wraz z wiekiem z powodu kompresji dysków w kręgosłupie i zmian w postawie. Do 80 roku życia ludzie mogą stracić od 1 do 3 centymetrów wzrostu. Utrata masy mięśniowej wraz z wiekiem również przyczynia się do zmniejszenia wzrostu.

Kiedy osoby starsze powinny zaopatrzyć się w aparaty słuchowe?

Jeśli ubytek słuchu przeszkadza w codziennej komunikacji i czynnościach, proszę poddać się badaniu słuchu. Aparaty słuchowe są zalecane, gdy mogą poprawić zdolność komunikacji i zaangażowania. Proszę nie czekać, aż ubytek słuchu będzie poważny.

Czy depresja jest normalną konsekwencją starzenia się?

Depresja nie jest normalnym skutkiem starzenia się. Jednak czynniki takie jak izolacja, problemy medyczne i śmierć bliskich mogą wywołać depresję w późnym wieku. Jeśli objawy depresji utrzymują się przez dwa tygodnie lub dłużej, należy zgłosić się do lekarza.

Co powoduje utratę kości związaną z wiekiem?

Kości naturalnie tracą gęstość i słabną wraz z wiekiem z powodu większej resorpcji kości niż ich tworzenia. Spadek estrogenu również przyspiesza utratę masy kostnej u starszych kobiet. Dostarczanie wystarczającej ilości wapnia, witaminy D i ćwiczenia pomagają utrzymać wytrzymałość kości.

Kiedy należy martwić się zapominalstwem?

Sporadyczne zaniki pamięci są normalne. Jednak powtarzające się zapominanie ważnych informacji, gubienie się w znanych miejscach lub trudności z wykonywaniem rutynowych zadań powinny skłonić do oceny medycznej pod kątem demencji.

Dlaczego ludzie z wiekiem potrzebują okularów do czytania?

Zmniejszona elastyczność soczewki oka utrudnia wielu starszym osobom skupianie wzroku na bliskich obiektach. Prezbiopia powoduje niewyraźne widzenie z bliska korygowane przez soczewki powiększające w okularach do czytania.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. (2021). Zdrowe starzenie się: Promowanie dobrego samopoczucia u osób starszych. https://www.cdc.gov/grand-rounds/pp/2017/20170919-senior-aging.html

Narodowy Instytut ds. Starzenia się. (2022). Czym jest zdrowe starzenie się? https://www.nia.nih.gov/health/what-healthy-aging

Harvard Health Publishing. (2022). 12 wskazówek dotyczących zdrowego starzenia się. https://www.health.harvard.edu/healthy-aging/12-tips-for-healthy-aging

Amerykańska Akademia Okulistyki. (2022). Zmiany widzenia związane z wiekiem. https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/age-related-vision-changes

Workman, J. L. (2022). Proces starzenia się - zmiany w umyśle, ciele i zmysłach. Verywell Health. https://www.verywellhealth.com/the-aging-process-2224746

Klinika Mayo. (2022). Starzenie się: Czego się spodziewać. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/healthy-aging/in-depth/aging/art-20046070

Klinika w Cleveland. (2021). Mózg i układ nerwowy: Normalne starzenie się. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21192-the-brain--nervous-system-normal-aging

Johns Hopkins Medicine. (b.d.). Zmiany zachodzące w organizmie wraz ze starzeniem się. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/changes-in-the-body-with-aging

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?