Czy powinien Pan przyjmować kolagen rano czy wieczorem?

Published:

Categories: Collagen

Suplementy kolagenowe stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, a ludzie przyjmują je w nadziei na poprawę skóry, włosów, paznokci, stawów i nie tylko. Ale kiedy najlepiej przyjmować kolagen - rano czy wieczorem? Oto szczegółowe spojrzenie na potencjalne korzyści i wady przyjmowania kolagenu o różnych porach dnia.

Czy powinien Pan przyjmować kolagen rano czy wieczorem?

Czym jest kolagen i dlaczego ludzie go przyjmują?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie, stanowiąc około 30% całkowitej zawartości białka. Jest głównym składnikiem tkanek łącznych, takich jak skóra, ścięgna, więzadła, kości i naczynia krwionośne. Kolagen nadaje skórze strukturę i wytrzymałość.

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zaczyna spadać, co prowadzi do powszechnych oznak starzenia się, takich jak zmarszczki, zwiotczała skóra, sztywne stawy i łamliwe paznokcie. Przyjmowanie suplementu kolagenowego może potencjalnie pomóc przeciwdziałać tym skutkom poprzez dostarczanie organizmowi dodatkowego kolagenu.

Niektóre z deklarowanych korzyści suplementów kolagenowych obejmują:

 • Redukcja zmarszczek i suchości, poprawa elastyczności i nawilżenia skóry
 • Wspomaganie wzrostu i siły włosów i paznokci
 • Łagodzenie bólu stawów i stanów zapalnych
 • Poprawa masy mięśniowej i zapobieganie utracie masy kostnej
 • Szybsze gojenie się urazów
 • Poprawa zdrowia jelit i trawienia

Podsumowując, kolagen jest ważnym białkiem strukturalnym, którego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Suplementy kolagenowe mają na celu nadrobienie tego spadku i promowanie młodości. Ale kiedy należy je przyjmować, aby uzyskać maksymalne korzyści?

Korzyści z przyjmowania kolagenu rano

Przyjmowanie kolagenu rano ma kilka zalet:

1. Może poprawić stan skóry w ciągu dnia

Niektóre badania wskazują, że produkcja kolagenu naturalnie wzrasta w ciągu nocy, gdy śpimy. Przyjmowanie kolagenu rano pomaga utrzymać odpowiedni poziom kolagenu w ciągu dnia, kiedy ludzie są bardziej narażeni na szkodliwe dla kolagenu niebieskie światło, promienie UV i zanieczyszczenia.

Poranna suplementacja kolagenem może zauważalnie poprawić nawilżenie, gładkość i elastyczność skóry w ciągu dnia. Kolagen może pomóc przeciwdziałać szkodliwym skutkom porannej pielęgnacji skóry, ekspozycji na słońce, nakładania makijażu i zanieczyszczeń środowiska.

2. Może wspierać energię i wydajność ćwiczeń

Peptydy kolagenowe to łatwo trawione i wchłaniane aminokwasy, które mogą zapewnić zastrzyk energii, gdy są przyjmowane rano. Spożywanie kolagenu wraz ze śniadaniem pomaga dostarczyć aminokwasów do syntezy białek mięśniowych po całonocnym poście. Może to poprawić regenerację i wydajność treningu.

Niektóre badania sugerują, że spożywanie białka kolagenowego rano prowadzi do zwiększonej sytości po śniadaniu i bardziej stabilnego poziomu energii. Sprawia to, że jest to inteligentny dodatek do każdego porannego smoothie, kawy lub miski śniadaniowej.

3. Zapewnia wsparcie dla stawów i kości przez cały dzień

Poranek to czas, w którym wiele osób odczuwa największy ból i sztywność stawów, ścięgien, więzadeł i kości po całonocnym leżeniu. Przyjmowanie kolagenu z samego rana może pomóc złagodzić poranny dyskomfort stawów i zapewnić krążenie kolagenu, gdy jest on najbardziej potrzebny.

W przypadku sportowców i osób aktywnych przyjmowanie kolagenu rano może również pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom mięśni i ryzyku przyszłych urazów w ciągu dnia. Kolagen może wzmocnić tkanki łączne przed rozpoczęciem aktywności.

4. Bardziej dogodny i spójny harmonogram

Przyjmowanie suplementów rano buduje nawyk codziennej suplementacji kolagenem. Łatwiej jest o tym pamiętać z samego rana niż później w ciągu dnia.

Poranek to również czas, w którym ludzie mają bardziej regularne nawyki. Kolagen można więc wygodnie włączyć do porannych nawyków, takich jak jedzenie śniadania, picie kawy lub przyjmowanie innych suplementów.

Korzyści z przyjmowania kolagenu na noc

Z drugiej strony, istnieją również pewne zalety przyjmowania kolagenu na noc:

1. Może wspierać odpoczynek dla urody

Nasze ciała naturalnie naprawiają i odmładzają skórę i stawy podczas snu. Dostarczanie organizmowi dodatkowego kolagenu tuż przed snem może zapewnić surowce potrzebne do pełnego wsparcia tego nocnego procesu regeneracji.

Niektóre badania wskazują, że przyjmowanie kolagenu przed snem prowadzi do poprawy nawilżenia skóry, elastyczności i redukcji zmarszczek po kilku tygodniach. Dlatego noc może być optymalną porą na przyjmowanie kolagenu, jeśli głównym celem jest działanie przeciwstarzeniowe.

2. Może poprawić jakość snu

Kolagen zawiera aminokwas glicynę, który, jak wykazano w niektórych badaniach, poprawia jakość, czas trwania i wydajność snu, gdy jest przyjmowany przed snem. W przypadku osób mających problemy ze snem, kolagen może zatem promować bardziej spokojny, nieprzerwany sen.

3. Wspomaga odciążenie stawów w nocy

Wiele osób odczuwa najbardziej intensywny ból stawów i mięśni w nocy lub po przebudzeniu. Przyjmowanie kolagenu wieczorem może przynieść natychmiastową ulgę, amortyzując stawy i zmniejszając dyskomfort, gdy jest to najbardziej potrzebne. Może to pomóc w wygodniejszym zasypianiu.

4. Może wspomagać wzrost mięśni w ciągu nocy

Ludzki hormon wzrostu (HGH) jest wydzielany pulsacyjnie podczas głębokiego snu, szczególnie we wczesnych godzinach nocnych. HGH stymuluje wzrost mięśni i syntezę kolagenu. Spożywanie kolagenu przed snem może dostarczyć aminokwasów wspomagających naprawę i wzrost mięśni podczas snu.

5. Łatwe do zapamiętania przed snem

Włączenie kolagenu do rutyny przed snem poprzez przyjmowanie go wraz z takimi czynnościami jak mycie zębów gwarantuje, że będą Państwo pamiętać o jego konsekwentnym przyjmowaniu. Prostota włączenia go do rytuału przed snem sprawia, że suplementacja kolagenem na noc jest atrakcyjna dla wielu osób.

Optymalny czas może zależeć od Państwa celów

Badania dotyczące tego, czy kolagen jest lepiej wchłaniany rano czy wieczorem, są ograniczone. Jednak w oparciu o potencjalne korzyści przedstawione powyżej, optymalna pora przyjmowania suplementu kolagenu prawdopodobnie zależy od Państwa głównych celów:

 • Jeśli koncentrują się Państwo na redukcji widocznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki i suchość skóry, przyjmowanie kolagenu na noc ma największy sens. Noc to czas, w którym organizm najbardziej naprawia skórę, więc dostarczanie kolagenu tuż przed snem maksymalizuje jego wykorzystanie.
 • Jeśli chcą Państwo poprawić energię, wydajność ćwiczeń i regenerację, należy spożywać kolagen rano. Zapewni to organizmowi wystarczającą ilość kolagenu, aby wzmocnić mięśnie i stawy, gdy są one najbardziej potrzebne.
 • Aby zapewnić całodzienną ulgę stawom i zapobiegać urazom, proszę przyjmować kolagen rano i wieczorem. Zapewni to Państwa tkankom łącznym ciągłe wsparcie kolagenowe.
 • Jeśli uproszczenie rutyny jest najważniejsze, proszę przyjmować kolagen wtedy, gdy najłatwiej o tym pamiętać - rano lub wieczorem. Tak długo, jak przyjmują go Państwo konsekwentnie, korzyści powinny być nadal znaczące.

Bez względu na to, kiedy go Państwo przyjmują, należy pamiętać o konsekwentnym przyjmowaniu suplementu kolagenowego przez co najmniej 4-12 tygodni, aby zauważyć rezultaty. Zaleca się przyjmowanie 2,5-10 gramów dziennie w jednej dawce, ale należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania wybranej marki suplementów.

Wskazówki dotyczące przyjmowania porannego kolagenu

Jeśli zdecydują się Państwo przyjmować kolagen rano, aby czerpać korzyści, takie jak zwiększona energia, ochrona skóry i ulga dla stawów w ciągu dnia, oto kilka wskazówek:

 • Proszę dodawać kolagen w proszku lub kapsułkach do posiłków śniadaniowych, takich jak owsianka, jogurt, koktajle lub kawa.
 • Proszę ustawić codzienny alarm w telefonie, aby przyjmować kolagen zaraz po przebudzeniu.
 • Proszę przechowywać opakowania kolagenu lub pojemnik na blacie kuchennym, aby przypominać sobie o nim.
 • Proszę łączyć kolagen z innymi porannymi suplementami, takimi jak witaminy lub kwasy omega-3.
 • Proszę używać aromatyzowanego lub łatwo rozpuszczalnego kolagenu w proszku.
 • Proszę wymieszać kolagen w proszku z sokiem owocowym lub mlekiem.
 • Proszę wypić peptydy kolagenowe w ciągu 30 minut po przebudzeniu dla optymalnego wchłaniania.
 • Przyjmować na pusty żołądek lub co najmniej 30 minut przed jedzeniem, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Wskazówki dotyczące przyjmowania kolagenu wieczorem

Jeśli koncentrują się Państwo na naprawie skóry w ciągu nocy, poprawie jakości snu i wzroście mięśni, oto kilka wskazówek dotyczących przyjmowania kolagenu wieczorem:

 • Proszę spożywać kolagen podczas kolacji lub tuż przed snem.
 • Proszę dodać proszek kolagenowy do filiżanki herbaty ziołowej, aby się zrelaksować.
 • Proszę trzymać kolagen przy umywalce, aby zażywać go podczas mycia zębów.
 • Proszę ustawić codzienne powiadomienie na telefonie, aby przyjmować kolagen przed snem.
 • Kolagen należy przyjmować bezpośrednio przed nałożeniem kremu na noc, aby wzmocnić jego działanie.
 • Proszę wybierać niearomatyzowane lub neutralne produkty kolagenowe, aby uniknąć zakłócania snu.
 • Wymieszać z ciepłym mlekiem migdałowym lub mlekiem mlecznym i wypić przed snem.
 • Proszę przyjmować kapsułki kolagenowe z małą łyżeczką masła migdałowego lub jogurtu.
 • Proszę stosować większą dawkę kolagenu przed snem niż rano.
 • Unikać zbyt późnego przyjmowania kolagenu - zakończyć 1-2 godziny przed snem dla najlepszego wchłaniania.

Kolagen przynosi korzyści zawsze, gdy jest przyjmowany

Chociaż idealny czas przyjmowania kolagenu zależy od Państwa celów zdrowotnych, należy pamiętać, że kolagen powinien przynosić korzyści bez względu na to, kiedy się go przyjmuje. Konsekwentne przyjmowanie kolagenu jest ważniejsze niż czas.

Peptydy kolagenowe charakteryzują się wysoką biodostępnością i szybkością wchłaniania, co oznacza, że organizm może efektywnie wykorzystywać aminokwasy. Peptydy kolagenowe są bezpośrednio włączane do Państwa własnych struktur kolagenowych.

Proszę więc nie stresować się zbytnio tym, że kolagen nie działa idealnie. Proszę skupić się na wybraniu dogodnego czasu, który pasuje do Państwa rutyny i trzymać się codziennego przyjmowania preparatu. Z biegiem czasu powinni Państwo zauważyć poprawę stanu skóry, włosów, paznokci, stawów lub innych obszarów, na których Państwu zależy.

Podsumowanie

Podsumowując kluczowe punkty tego artykułu:

 • Kolagen to bogate białko strukturalne, którego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, prowadząc do oznak starzenia się organizmu
 • Suplementy kolagenowe mogą przeciwdziałać tym efektom, dostarczając organizmowi dodatkowego kolagenu
 • Przyjmowanie kolagenu rano zapewnia korzyści, takie jak energia, wsparcie treningu i całodzienna ochrona stawów/skóry
 • Przyjmowanie kolagenu na noc zapewnia korzyści, takie jak zwiększona naprawa skóry w ciągu nocy, lepszy sen i wzrost mięśni
 • Idealny czas stosowania kolagenu zależy od Państwa głównych celów w zakresie odnowy biologicznej
 • Bez względu na porę przyjmowania, należy być konsekwentnym i przyjmować kolagen codziennie przez co najmniej 4-12 tygodni, aby zauważyć rezultaty.
 • Przyjmować 2,5-10 gramów dziennie w jednej dawce, zgodnie z instrukcjami na etykiecie suplementu.
 • Proszę ułatwić sobie życie, dodając kolagen do swojej dotychczasowej porannej lub wieczornej rutyny.

Czy zatem powinni Państwo przyjmować kolagen rano czy wieczorem? Istnieją dobre argumenty za jednym i drugim. Proszę przyjmować kolagen wtedy, gdy najlepiej odpowiada to Państwa stylowi życia, celom zdrowotnym i codziennym nawykom. Proszę kontynuować kurację przez kilka miesięcy, aby uzyskać promienną skórę, mocne stawy i paznokcie oraz inne korzyści.

Fakty

Oto kilka bardziej szczegółowych faktów i statystyk dotyczących suplementacji kolagenem i czasu jej trwania:

 • Kolagen stanowi 30% całkowitej zawartości białka w ludzkim ciele i 70-80% struktury skóry.
 • Zidentyfikowano co najmniej 16 różnych typów kolagenu, ale ponad 90% kolagenu w organizmie to kolagen typu I, II lub III.
 • Po 25 roku życia produkcja kolagenu spada w tempie 1-2% rocznie. Do wieku 60 lat poziom kolagenu spada o około 30%.
 • Kobiety doświadczają szybszego spadku ilości kolagenu, zwykle począwszy od 30 roku życia, co koreluje z pojawieniem się typowych oznak starzenia, takich jak drobne linie i zmarszczki.
 • Peptydy kolagenowe mają unikalny profil aminokwasowy, obfitujący w glicynę, prolinę i hydroksyprolinę.
 • Popularne źródła kolagenu uzupełniającego to kolagen bydlęcy, morski, ze skorupek jaj, kurzy i świński.
 • Hydrolizowane peptydy kolagenowe mają łańcuchy o niskiej masie cząsteczkowej, które są wysoce biodostępne w organizmie w porównaniu z niedenaturowanym kolagenem.
 • Liczne badania kliniczne wykazały, że spożywane peptydy kolagenowe mogą zwiększać nawilżenie skóry, gęstość kolagenu, elastyczność skóry i redukować zmarszczki.
 • Istnieje coraz więcej dowodów na to, że suplementy kolagenowe wspierają zdrowie stawów, kości, mięśni, włosów, paznokci i jelit.
 • Typowy czas trwania badań klinicznych wynosi od 4 do 12 tygodni, aby wykazać wymierne korzyści kolagenu.
 • Badania pokazują, że glicyna, która stanowi około 35% peptydów kolagenowych, może poprawić wydajność w ciągu dnia, jakość snu i regenerację, gdy jest przyjmowana jako suplement.
 • Sportowcy spożywający zaledwie 15 gramów kolagenu dziennie przez 8 tygodni wykazywali zwiększoną beztłuszczową masę mięśniową i lepsze wyniki sportowe w porównaniu z grupami placebo.
 • Zalecana dzienna dawka kolagenu wynosi od 2,5 do 15 gramów. Większość suplementów dostarcza 10-20 gramów na porcję.
 • Kolagen w proszku można z łatwością dodawać do koktajli, napojów kawowych, owsianek, jogurtów, wypieków, zup i nie tylko.
 • Wchłanianie kolagenu może być nieco lepsze, gdy jest on spożywany rano na czczo lub przed snem w porównaniu z jedzeniem. Jednak przyjmowany konsekwentnie, powinien przynosić korzyści niezależnie od pory przyjmowania.

Czy powinni Państwo przyjmować kolagen rano czy wieczorem? Wnioski

Podsumowując, kolagen jest ważnym białkiem, które utrzymuje młodość naszej skóry, amortyzuje stawy i wzmacnia kości. Produkcja kolagenu naturalnie spada wraz z wiekiem, co prowadzi do zwiotczenia skóry, bólu stawów i innych oznak starzenia. Spożywanie suplementu kolagenowego może przeciwdziałać temu spadkowi, dostarczając organizmowi dodatkowego kolagenu, który może wykorzystać do zachowania młodości, piękna i sprawności fizycznej.

Badania kliniczne wykazały, że codzienne przyjmowanie kolagenu przez co najmniej 4-12 tygodni może prowadzić do wymiernej poprawy w zakresie zmarszczek i suchości skóry, wzrostu paznokci, łamliwych włosów, dyskomfortu stawów, gęstości mineralnej kości, budowy mięśni i nie tylko. Hydrolizowane peptydy kolagenowe w suplementach mają doskonałą biodostępność.

Chociaż idealny czas jest niejasny, konsekwentne przyjmowanie porcji 2,5-10 gramów dziennie wydaje się być ważniejsze niż czas. Kolagen zapewnia korzyści dla urody w nocy, podczas snu, oraz korzyści dla wydajności w ciągu dnia. Proszę więc wybrać poranek lub noc w zależności od stylu życia i celów. Proszę dodać kolagen w proszku lub kapsułkach do swojej dotychczasowej rutyny, aby ułatwić sobie codzienne stosowanie.

W ciągu kilku tygodni lub miesięcy codziennej suplementacji kolagenem w połączeniu ze zdrowym stylem życia, powinni Państwo zauważyć korzyści, takie jak jędrniejsza skóra, bardziej lśniące włosy, mocniejsze paznokcie, złagodzony dyskomfort stawów, lepszy sen i zwiększona wydajność sportowa. Proszę włączyć kolagen do swojej długoterminowej diety, aby wspierać zdrowie całego ciała, urodę i przeciwdziałać starzeniu się.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). Wpływ doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na nawilżenie skóry i sieć kolagenu skórnego: dowody z modelu ex vivo i randomizowanych, kontrolowanych placebo badań klinicznych. Journal of Cosmetic Dermatology, 14(4), 291-301 . https://doi.org/10.1111/jocd.12174.

Clark, K. L., Sebastianelli, W., Flechsenhar, K. R., Aukermann, D. F., Meza, F., Millard, R. L., Deitch, J. R., Sherbondy, P. S., & Albert, A. (2008). 24-tygodniowe badanie dotyczące stosowania hydrolizatu kolagenu jako suplementu diety u sportowców z bólem stawów związanym z aktywnością fizyczną. Current Medical Research and Opinion, 24(5), 1485-1496 . https://doi.org/10.1185/030079908x291967.

Elam, M. L., Johnson, S. A., Hooshmand, S., Feresin, R. G., Payton, M. E., Gu, J., Arjmandi, B. H. (2018). Suplement kolagenu poprawia nawilżenie, elastyczność, szorstkość i gęstość skóry: Wyniki randomizowanego, kontrolowanego placebo, ślepego badania. Journal of Cosmetic Dermatology, 17(2), 261-268 . https://doi.org/10.1111/jocd.12386.

Inoue, N., Sugihara, F., Wang, X. (2016). Spożywanie bioaktywnych hydrolizatów kolagenu zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry twarzy oraz zmniejsza oznaki starzenia się twarzy w randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą kontrolowanym placebo. Journal of the Science of Food and Agriculture, 96(12), 4077-4081. https://doi.org/10.1002/jsfa.7606

Kawaguchi T, Nanbu PN, Kurokawa M. (2012). Dystrybucja prolylohydroksyproliny i jej metabolitów po podaniu doustnym u szczurów. Biological and Pharmaceutical Bulletin, 35(3), 422-427 . https://doi.org/10.1248/bpb.35.422.

Moskowitz R. W. (2000). Rola hydrolizatu kolagenu w chorobach kości i stawów. Seminars in arthritis and rheumatism, 30(2), 87-99 . https://doi.org/10.1053/sarh.2000.9622.

Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., & Oesser, S. (2014). Doustna suplementacja określonych peptydów kolagenowych ma korzystny wpływ na fizjologię ludzkiej skóry: podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie. Skin pharmacology and physiology, 27(1), 47-55. https://doi.org/10.1159/000351376

Shigemura, Y., Akaba, S., Kawashima, E., Park, E. Y., Nakamura, Y., Kondou, K., & Sato, K. (2017). Identyfikacja nowego peptydu kolagenowego pochodzącego z żywności, hydroksyprologlicyny, w ludzkiej krwi obwodowej poprzez derywatyzację przedkolumnową izotiocyjanianem fenylu. Food chemistry, 219, 15-20. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.09.123

Tanaka, M., Koyama, Y.I., Nomura, Y. (2009). Effects of collagen peptide ingestion on UV-B-induced skin damage. Bioscience, biotechnology, and biochemistry, 73(4), 930-932 . https://doi.org/10.1271/bbb.80649.

Zague, V. (2008). Nowe spojrzenie na wpływ spożycia hydrolizatu kolagenu na właściwości skóry. Archivos Latinoamericanos de Nutricion, 58(2), 195-206 . https://www.alanrevista.org/ediciones/2008/2/art-8/.

Zdzieblik, D., Oesser, S., Baumstark, M. W., Gollhofer, A., & König, D. (2015). Suplementacja peptydem kolagenowym w połączeniu z treningiem oporowym poprawia skład ciała i zwiększa siłę mięśni u starszych sarkopenicznych mężczyzn: randomizowane badanie kontrolowane. The British Journal of Nutrition, 114(8), 1237-1245. https://doi.org/10.1017/S0007114515002810

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Post related products

Który produkt potrzebuję?