Jaka jest główna przyczyna trądziku?

Published:

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą około 85% osób w wieku od 12 do 24 lat. Ale co tak naprawdę powoduje rozwój trądziku?

W tym kompleksowym przewodniku zbadamy główne czynniki, które przyczyniają się do powstawania trądziku, omówimy podstawową przyczynę i przedstawimy przegląd warunków, które mogą pogorszyć trądzik.

Jaka jest główna przyczyna trądziku?

Jak rozwija się trądzik?

Zanim zagłębimy się w pierwotną przyczynę trądziku, przyjrzyjmy się najpierw, jak powstaje on na skórze:

Trądzik zaczyna się, gdy mieszki włosowe (lub pory) na skórze zostają zatkane nadmiarem sebum i martwymi komórkami skóry. Zapewnia to idealne środowisko dla rozwoju bakterii zwanych Propionibacterium acnes, które naturalnie żyją na skórze.

Ponieważ bakterie P. acnes szybko namnażają się wewnątrz zatkanego mieszka włosowego, pojawia się stan zapalny. Powoduje to zapalenie otaczającej tkanki skórnej i umożliwia zakażenie tego obszaru.

Rezultat? Te nieestetyczne czerwone pryszcze, zaskórniki i wągry, które znamy jako trądzik.

Podsumowując, trądzik rozwija się w wyniku:

 • Nadmierna produkcja sebum (oleju)
 • Nagromadzenie martwych komórek skóry wewnątrz mieszków włosowych
 • Wzrost bakterii
 • Zapalenie
 • Zakażenie

Ale jaki jest główny czynnik, który powoduje tę sekwencję zdarzeń i umożliwia powstawanie trądziku?

Nadmiar sebum jest główną przyczyną

Główną przyczyną trądziku jest nadprodukcja sebum (oleju) w skórze.

Sebum to oleista, woskowata substancja, która natłuszcza i chroni naszą skórę. Działa jako naturalna bariera chroniąca przed utratą wody i pomaga chronić przed drobnoustrojami i patogenami.

Sebum jest produkowane przez gruczoły łojowe, które znajdują się obok mieszków włosowych. Te mikroskopijne gruczoły znajdują się na całym naszym ciele, ale są największe i najbardziej skoncentrowane na twarzy, ramionach, górnej części klatki piersiowej i plecach - obszarach, w których najczęściej rozwija się trądzik.

Dlaczego nadmiar sebum powoduje trądzik?

Istnieją dwa kluczowe powody, dla których nadmiar sebum powoduje powstawanie trądziku:

1. Zatyka mieszki włosowe

Kiedy gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum, oleista substancja nie może prawidłowo odpłynąć z porów. Zamiast tego gromadzi się wewnątrz mieszków włosowych.

Gdy sebum łączy się z martwymi komórkami skóry, które złuszczają się w mieszku włosowym, skleja się i tworzy korek. To zatkane środowisko jest idealną pożywką dla bakterii P. acnes.

2. Stanowi pożywienie dla P. acnes

Tłuste, bogate w lipidy sebum stanowi idealne źródło pożywienia dla bakterii P. acnes. Umożliwia to koloniom P. acnes szybkie namnażanie się i wzrost wewnątrz zatkanych mieszków włosowych.

Wraz ze wzrostem poziomu bakterii pojawia się stan zapalny, który prowadzi do powstawania bolesnych pryszczy i zmian trądzikowych.

Podsumowując:

 • Nadmierna produkcja sebum zwiększa poziom oleju na skórze
 • Powoduje to zatykanie mieszków włosowych i stanowi pożywienie dla bakterii P. acnes
 • Zatkane mieszki włosowe + przerost P. acnes = stan zapalny i trądzik.

Inne czynniki przyczyniające się

Chociaż nadmierna produkcja sebum jest główną przyczyną, istnieje kilka innych czynników, które mogą przyczyniać się do zatykania porów i rozwoju trądziku:

Hormony

Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, cykle menstruacyjne i ciąża mogą powodować zwiększoną produkcję sebum i pogorszyć trądzik.

Genetyka

Niektóre osoby dziedziczą genetyczne predyspozycje do produkcji większej ilości sebum. Sprawia to, że są one bardziej podatne na trądzik, zwłaszcza podczas wahań hormonalnych.

Stres

Stres powoduje zwiększony poziom kortyzolu i stan zapalny w organizmie. Może to pogorszyć trądzik poprzez stymulację gruczołów łojowych.

Leki

Niektóre leki, takie jak sterydy, testosteron, lit i hormony mogą zwiększać produkcję sebum i ryzyko wystąpienia trądziku.

Dieta

Istnieją pewne dowody łączące trądzik z dietą o wysokim ładunku glikemicznym i spożyciem nabiału. Mogą one wpływać na czynniki hormonalne.

Tarcie i ciśnienie

Ciasne kołnierze, opaski na głowę, kaski i plecaki mogą powodować tarcie, które podrażnia mieszki włosowe.

Produkty do pielęgnacji skóry

Tłuste kosmetyki, olejki i gęste kremy mogą zatykać pory, podobnie jak szkodliwe składniki, takie jak mirystynian izopropylu.

Tak więc, chociaż czynniki te mogą pogorszyć trądzik poprzez zwiększenie produkcji sebum, podstawową przyczyną pozostają nadaktywne gruczoły łojowe wytwarzające zbyt dużo sebum.

Typowe przyczyny według grup wiekowych

Trądzik najczęściej rozwija się na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Jednak przyczyny leżące u jego podstaw często różnią się w zależności od grupy wiekowej:

Trądzik u nastolatków:

Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania powodują zwiększoną produkcję sebum, powodując wypryski.

Trądzik u dorosłych:

Czynniki takie jak stres, leki, dieta, kosmetyki i zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym lub ciążą mogą przyczyniać się do powstawania trądziku u dorosłych.

Trądzik u dzieci i niemowląt:

Hormony matki nadal krążące po porodzie mogą stymulować gruczoły łojowe. Powoduje to trądzik noworodkowy lub dziecięcy na policzkach i nosie.

Powszechne mity na temat trądziku

Istnieje również wiele mitów na temat przyczyn trądziku. Obalmy kilka powszechnych błędnych przekonań na temat trądziku:

Mit: Trądzik jest spowodowany niewłaściwą higieną

Rzeczywistość: Brud nie powoduje trądziku, ale delikatne oczyszczanie może pomóc usunąć nadmiar sebum.

Mit: Tłuste jedzenie powoduje trądzik

Rzeczywistość: Konkretne produkty spożywcze, takie jak chipsy i czekolada, nie determinują ryzyka wystąpienia trądziku. Jednak diety o wyższym indeksie glikemicznym mogą być powiązane z trądzikiem.

Mit: Makijaż i kosmetyki powodują wypryski

Rzeczywistość: Bezolejowy, niekomedogenny makijaż nie zatyka porów. Ale ciężkie produkty, takie jak balsamy i gęste kremy, mogą.

Mit: Ekspozycja na słońce usuwa trądzik

Rzeczywistość: Pewna ekspozycja na światło słoneczne może tymczasowo złagodzić wypryski, ale zbyt dużo słońca powoduje uszkodzenia i pigmentację.

Mit: Z trądziku się wyrasta

Rzeczywistość: Trądzik często utrzymuje się również w wieku 20 i 30 lat. Około 5% dorosłych w wieku powyżej 25 lat nadal zmaga się z trądzikiem.

Mit: Mycie twarzy zapobiega trądzikowi

Rzeczywistość: Nadmierne mycie podrażnia skórę. Delikatne oczyszczanie pomaga usunąć nadmiar sebum, ale nie leczy przyczyny.

Mit: Stres jest głównym czynnikiem wywołującym trądzik

Rzeczywistość: Stres nie powoduje trądziku bezpośrednio, ale może go pogorszyć. Główną przyczyną nadal pozostaje nadmierna produkcja sebum.

Mit: Trening powoduje trądzik

Rzeczywistość: Ćwiczenia nie powodują trądziku. Ale tarcie, pot i produkty do ćwiczeń mogą zatykać pory i pogarszać trądzik.

Jak leczyć trądzik?

Teraz, gdy zbadaliśmy główną przyczynę trądziku, pokrótce omówmy metody leczenia, które są ukierunkowane na nadaktywne gruczoły łojowe:

 • Miejscowe retinoidy, takie jak tretynoina, pomagają normalizować produkcję sebum i często są przepisywane jako pierwsze.
 • Antybiotyki takie jak klindamycyna i erytromycyna zwalczają bakterie P. acnes wewnątrz zatkanych mieszków włosowych.
 • Nadtlenek benzoilu zabija bakterie trądzikowe i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych.
 • Doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen mogą pomóc w regulacji wahań hormonalnych u kobiet.
 • Kapsułki izotretynoiny radykalnie zmniejszają rozmiar i wydzielanie gruczołów łojowych w celu usunięcia ciężkiego trądziku.
 • Tabletki spironolaktonu blokują androgeny i zmniejszają produkcję sebum u dorosłych kobiet.
 • Terapie laserowe i świetlne wykorzystujące niebieskie światło lub IPL zwalczają bakterie P. acnes, jednocześnie zmniejszając produkcję sebum.

Właściwe leczenie trądziku wymaga zajęcia się jego podstawową przyczyną - nadmiernym wydzielaniem sebum przez nadaktywne gruczoły łojowe. Proszę o tym pamiętać podczas oceny opcji leczenia trądziku.

Wnioski: Sebum jest głównym winowajcą trądziku

Podsumowując, główną przyczyną trądziku jest nadprodukcja sebum przez powiększone gruczoły łojowe w skórze. Ten kluczowy punkt leży u podstaw prawie całego rozwoju trądziku.

Podczas gdy inne czynniki, takie jak hormony, genetyka, dieta i leki mogą powodować zwiększoną produkcję sebum i pogarszać trądzik, są one drugorzędne w stosunku do pierwotnego wpływu zwiększonego wydzielania oleju.

Zrozumienie kluczowej roli sebum w genezie trądziku pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia i identyfikowaniu metod, które są bezpośrednio ukierunkowane na pierwotną przyczynę.

Skupienie się na normalizacji funkcji gruczołów łojowych i zminimalizowaniu nadmiaru sebum zapewnia najlepszą szansę na usunięcie frustrujących wyprysków na dobre.

Często zadawane pytania dotyczące głównych przyczyn trądziku

Trądzik jest niezwykle powszechną chorobą skóry, która w pewnym momencie dotyka nawet 85% osób. Ale co tak naprawdę powoduje rozwój trądziku? Poniżej zebraliśmy listę najczęściej zadawanych pytań, aby rzucić światło na pierwotną przyczynę powstawania trądziku.

Jaka jest główna przyczyna trądziku?

Głównym czynnikiem prowadzącym do rozwoju trądziku jest nadprodukcja sebum (oleju) przez powiększone gruczoły łojowe w skórze. Nadmiar sebum stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii wywołujących trądzik.

W jaki sposób nadmiar sebum powoduje trądzik?

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie nadprodukcja sebum prowadzi do trądziku:

 1. Zatyka mieszki włosowe, ponieważ łączy się z martwymi komórkami skóry, umożliwiając tworzenie się korka.
 2. Stanowi idealne źródło pożywienia dla bakterii P. acnes. Pozwala to koloniom na szybkie namnażanie się i wzrost wewnątrz zatkanych mieszków włosowych.

Jaką rolę odgrywają hormony?

Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, menstruacji i ciąży mogą powodować zwiększoną produkcję sebum. To pogarsza trądzik, ale same hormony nie są jego główną przyczyną.

Czy genetyka może mieć wpływ na trądzik?

Tak. Niektóre osoby dziedziczą genetyczne predyspozycje do produkcji większej ilości sebum. Sprawia to, że są one bardziej podatne na trądzik.

W jaki sposób przyczyniają się do tego inne czynniki, takie jak dieta?

Dieta, stres i inne czynniki mogą pogorszyć trądzik poprzez zwiększenie produkcji sebum. Są one jednak drugorzędne w stosunku do głównego wpływu nadczynności gruczołów łojowych.

Czy niewłaściwa higiena powoduje trądzik?

Nie. Brud i brak mycia nie powodują trądziku. Ale delikatne oczyszczanie pomaga usunąć nadmiar sebum ze skóry.

Czy tłuste potrawy powodują wypryski?

Konkretne pokarmy, takie jak czekolada, nie wpływają bezpośrednio na ryzyko wystąpienia trądziku. Jednak diety o wysokim ładunku glikemicznym mogą być powiązane z trądzikiem ze względu na czynniki hormonalne i gruczołów łojowych.

Czy powinna Pani unikać makijażu, aby zapobiec trądzikowi?

Makijaż sam w sobie nie powoduje trądziku, jeśli jest bezolejowy i niekomedogenny. Jednak gęste, ciężkie produkty mogą zatykać pory i nasilać wypryski.

Czy światło słoneczne pomaga usunąć trądzik?

Ekspozycja na światło słoneczne może tymczasowo złagodzić wypryski. Ale zbyt dużo słońca powoduje uszkodzenia. Nie leczy ono problemu sebum będącego przyczyną trądziku.

Czy można po prostu zmyć trądzik?

Nadmierne mycie podrażnia skórę. Chociaż usuwa powierzchniowy olej, nie rozwiązuje problemu leżącego u podstaw gruczołów łojowych.

Jak skutecznie leczyć trądzik?

Miejscowe retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu i leki doustne, takie jak accutane, hamują aktywność gruczołów łojowych i zmniejszają produkcję sebum. Leczy to główną przyczynę trądziku.

Czy trądzik ustępuje samoistnie z wiekiem?

Trądzik często utrzymuje się w wieku 20 i 30 lat. Około 5% dorosłych powyżej 25 roku życia nadal cierpi na trądzik. U niektórych utrzymuje się on przez całe życie z powodu ciągłej produkcji sebum.

Co z tego wynika?

Kluczową kwestią do zapamiętania jest to, że nadmierne wydzielanie sebum jest głównym czynnikiem powodującym powstawanie trądziku. Zabiegi, które usuwają tę pierwotną przyczynę poprzez normalizację funkcji gruczołów łojowych, mają największą szansę na usunięcie trądziku.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?