Jaki hormon powoduje trądzik u kobiet?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku, choć najczęściej występuje w okresie dojrzewania. U wielu kobiet zaostrzenia trądziku zbiegają się w czasie ze zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, menstruacji, ciąży i okołomenopauzalnym. Doprowadziło to do pytań o to, jaki hormon powoduje trądzik u kobiet.

Jaki hormon powoduje trądzik u kobiet?

Rola androgenów w trądziku

Głównym hormonem wywołującym trądzik zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Chociaż androgeny są obecne w większych ilościach u mężczyzn, naturalnie występują również u kobiet. Podstawowe androgeny to testosteron, androstendion, dehydroepiandrosteron (DHEA) i dihydrotestosteron (DHT).

Co więc androgeny mają wspólnego z trądzikiem? Androgeny stymulują gruczoły łojowe w skórze do produkcji większej ilości sebum lub oleju. Nadmierna produkcja sebum jest jedną z głównych przyczyn trądziku. Androgeny zwiększają również obrót komórek skóry wewnątrz mieszków włosowych, co może prowadzić do zatykania porów, gdy martwe komórki skóry nie są prawidłowo usuwane. Zatkane pory w połączeniu z nadmiarem sebum stanowią idealne środowisko do namnażania się bakterii wywołujących trądzik, powodując infekcje i stany zapalne.

Wahania poziomu androgenów i trądzik

U dorosłych kobiet poziom androgenów zwykle wzrasta i spada cyklicznie podczas cyklu menstruacyjnego. W dniach poprzedzających owulację produkcja androgenów wzrasta, co może wywoływać wypryski trądzikowe.

Wiele kobiet doświadcza również zaostrzenia trądziku przedmiesiączkowego na około tydzień przed rozpoczęciem miesiączki, kiedy to spada poziom progesteronu i wzrasta aktywność androgenów. Wzrost androgenów tuż przed miesiączką powoduje, że gruczoły łojowe zwiększają produkcję oleju, co prowadzi do zatkania porów i zmian trądzikowych.

Podczas ciąży zwiększona produkcja androgenów przez jajniki i nadnercza może pogorszyć trądzik, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze. Zaostrzenia trądziku są również powszechne w okresie okołomenopauzalnym, ponieważ poziom hormonów zmienia się nieregularnie. Chociaż poziom androgenów spada wraz z menopauzą, niektóre kobiety nadal mają wypryski hormonalne z powodu zwiększonej wrażliwości gruczołów łojowych na androgeny.

U dorastających dziewcząt rosnący poziom androgenów, który pojawia się w okresie dojrzewania, jest odpowiedzialny za pojawienie się trądziku. Nawet niewielki wzrost androgenów może wywołać wypryski poprzez zwiększenie produkcji sebum. Dziewczęta z zespołem policystycznych jajników (PCOS) mają tendencję do podwyższonego poziomu androgenów, a zatem są bardziej podatne na trądzik.

Inne czynniki hormonalne wpływające na trądzik

Podczas gdy androgeny napędzają nadmierną produkcję sebum, inne hormony również odgrywają rolę w trądziku, wpływając na wzrost komórek skóry i stan zapalny.

Insulina - Podwyższony poziom insuliny może nasilać trądzik, szczególnie u kobiet z PCOS. Insulina stymuluje jajniki do produkcji większej ilości testosteronu, a także zwiększa wydzielanie sebum.

Estrogen - Estrogen przeciwdziała działaniu androgenów i pomaga utrzymać trądzik pod kontrolą. Kiedy poziom estrogenu spada podczas fazy przedmiesiączkowej, aktywność androgenów wzrasta, co prowadzi do wyprysków.

Progesteron - w drugiej połowie cyklu miesiączkowego zwiększony poziom progesteronu rozluźnia ściany gruczołów łojowych, umożliwiając większą produkcję sebum. Poziom progesteronu gwałtownie spada tuż przed miesiączką, wywołując zaostrzenia trądziku.

IGF-1 - ten czynnik wzrostu wspomaga wzrost i reprodukcję komórek skóry. Nadmiar IGF-1 może zwiększać produkcję keratyny w mieszkach włosowych, sprzyjając powstawaniu trądziku.

Kortyzol - Stres prowadzi do zwiększonego poziomu kortyzolu, który przyspiesza produkcję sebum. Kortyzol zaostrza również stan zapalny, który może pogorszyć trądzik.

Jak dokładnie powstaje trądzik?

Teraz, gdy omówiliśmy główne hormony wywołujące trądzik, przyjrzyjmy się pokrótce, w jaki sposób wahania hormonalne przekładają się na wypryski trądzikowe na skórze:

 • Stymulacja androgenowa powoduje, że gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum.
 • Większa ilość sebum w połączeniu z szybką wymianą komórek skóry zatyka mieszki włosowe.
 • Zatkane mieszki włosowe stają się idealną pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes (P. acnes) wywołujących trądzik.
 • Bakterie te wywołują stan zapalny i infekcję w zatkanym mieszku włosowym, prowadząc do czerwonych, opuchniętych zmian trądzikowych.
 • W ciężkich przypadkach mieszek włosowy może pęknąć, wylewając olej, bakterie i komórki skóry do skóry właściwej. Wywołuje to więcej stanów zapalnych i prowadzi do powstawania guzków i torbieli.

Kluczem jest zapobieganie początkowemu zatykaniu mieszków włosowych poprzez kontrolowanie nadmiernej produkcji sebum za pomocą odpowiednich metod leczenia trądziku. Następnie przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom.

Jakie zabiegi mogą pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego u kobiet?

Istnieje kilka skutecznych opcji leczenia trądziku hormonalnego u kobiet:

Doustne środki antykoncepcyjne - pigułki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progestagen działają poprzez zmniejszenie produkcji androgenów i zmniejszenie wydzielania sebum. Estrogen zwiększa poziom globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG), która wiąże wolny testosteron, czyniąc go niedostępnym do stymulacji gruczołów łojowych.

Antyandrogeny - Spironolakton jest blokerem androgenów często przepisywanym w przypadku trądziku hormonalnego. Obniża on poziom testosteronu u kobiet poprzez blokowanie jego receptorów w gruczołach łojowych skóry. Nowsze antyandrogeny, takie jak Acone, również celują w aktywność androgenów.

Retinoidy - Retinoidy, takie jak dostępne na receptę Differin i Retin-A, pomagają zapobiegać zatykaniu się porów poprzez przyspieszenie obrotu komórek skóry. Pomaga to pozbyć się nadmiaru komórek skóry wewnątrz mieszków włosowych, dzięki czemu nie utrudniają one wypływu sebum.

Antybiotyki - Antybiotyki zwalczają bakterie P. acnes wewnątrz zatkanych mieszków włosowych, aby ograniczyć infekcje i stany zapalne. Dostępne opcje obejmują miejscowe lub doustne antybiotyki, takie jak klindamycyna, erytromycyna lub doksycyklina.

Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne - wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), takie jak Mirena, uwalniają progestagen, aby zapobiec owulacji i obniżyć krążące androgeny. Pomaga to poprawić trądzik hormonalny.

Suplementy diety - Niektóre suplementy, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witamina D, herbata z mięty zielonej i olej z wiesiołka mogą pomóc zrównoważyć hormony i leczyć trądzik. Przed wypróbowaniem suplementów proszę skonsultować się z dermatologiem.

Terapia światłem - terapia fotodynamiczna (PDT) wykorzystuje energię świetlną do niszczenia bakterii wywołujących trądzik wewnątrz porów, jednocześnie zmniejszając aktywność gruczołów łojowych. Urządzenia laserowe lub LED mogą być stosowane w domu w przypadku łagodnego do umiarkowanego trądziku.

Peelingi chemiczne - Peelingi z kwasem glikolowym lub salicylowym pomagają złuszczać zatkane pory i redukować bakterie P. acnes. Peelingi pomagają wchłonąć nadmiar sebum i poprawić teksturę skóry.

Najlepszym podejściem jest połączenie kilku z tych terapii dostosowanych do konkretnych przyczyn trądziku hormonalnego w celu uzyskania optymalnych wyników. I proszę pamiętać, aby być konsekwentnym i cierpliwym - poprawa może potrwać od 2 do 3 miesięcy w miarę przywracania równowagi hormonalnej. Śledzenie cyklu i objawów w dzienniku trądziku pomaga zidentyfikować spersonalizowane czynniki wyzwalające, dzięki czemu można lepiej bronić się przed wypryskami.

Czy można naturalnie leczyć trądzik hormonalny?

Istnieją pewne naturalne środki, które mogą pomóc utrzymać trądzik hormonalny pod kontrolą w połączeniu z leczeniem medycznym:

Zielona herbata - Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i spowolnić nadmierną produkcję sebum. Codzienne picie zielonej herbaty i nakładanie zużytych torebek na miejsca trądzikowe może pomóc.

Żel z aloesu - Aloes ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Codzienne stosowanie czystego żelu aloesowego może pomóc złagodzić podrażnienia i zaczerwienienia spowodowane wypryskami.

Ocet jabłkowy - Kwasy organiczne zawarte w occie jabłkowym mają działanie przeciwdrobnoustrojowe i pomagają przywrócić prawidłowe pH skóry, zapobiegając przerostowi bakterii P. acnes. Proszę stosować rozcieńczony ocet jabłkowy jako tonik.

Olejek z drzewa herbacianego - pochodzący z rośliny Melaleuca alternifolia olejek z drzewa herbacianego jest sprawdzonym miejscowym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Proszę stosować 5% rozcieńczenie do punktowego leczenia pryszczy.

Suplementy cynku - doustne suplementy cynku mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i obniżyć produkcję sebum na skórze trądzikowej. Proszę nie przyjmować więcej niż zalecana dzienna dawka.

Probiotyki - Poprawa zdrowia jelit za pomocą probiotyków może zmniejszyć ogólnoustrojowy stan zapalny i obniżyć poziom kortyzolu. Pomaga to przywrócić równowagę hormonalną w celu poprawy trądziku.

Radzenie sobie ze stresem - Proszę wypróbować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, prowadzenie dziennika lub aromaterapia, aby obniżyć poziom stresu. Obniżenie poziomu kortyzolu może poprawić trądzik hormonalny.

Przed zastosowaniem nowych produktów do pielęgnacji skóry należy zawsze wykonać test płatkowy, aby sprawdzić, czy nie występują reakcje alergiczne. Naturalne środki lecznicze należy wprowadzać pojedynczo, aby ustalić, co najlepiej działa na skórę. Proszę skonsultować się z dermatologiem przed przyjęciem jakichkolwiek doustnych suplementów, zwłaszcza w ciąży.

Na wynos: Jaki hormon powoduje trądzik u kobiet?

Podsumowując, głównym hormonem wywołującym trądzik u kobiet są androgeny, a konkretnie testosteron. Kobiecy trądzik hormonalny jest głównie spowodowany przez:

 • Nadmierna produkcja sebum stymulowana przez androgeny
 • Zwiększona rotacja komórek skóry zatyka pory
 • Bakterie P. acnes wywołujące infekcję i stan zapalny

Wahania poziomu androgenów związane z cyklem menstruacyjnym, okresem dojrzewania, perimenopauzą lub stanami takimi jak PCOS często nasilają wypryski. Inne hormony, takie jak insulina, IGF-1 i kortyzol, również przyczyniają się do zwiększenia wydzielania sebum i stanu zapalnego.

Leki na receptę, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, retinoidy i antyandrogeny, pomagają przywrócić równowagę hormonalną i leczyć trądzik u źródła. Naturalne środki, takie jak probiotyki, zielona herbata i cynk, mogą zapewnić dodatkowe wsparcie hormonalne.

Radzenie sobie z comiesięcznymi wypryskami może być frustrujące, ale zrozumienie osobistych czynników wywołujących trądzik hormonalny pomaga kontrolować te uciążliwe pryszcze! Śledzenie cyklu, objawów, diety i leczenia opłaca się z czasem.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku hormonalnego u kobiet

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny to rodzaj trądziku spowodowany wahaniami poziomu hormonów, zwłaszcza androgenów, takich jak testosteron. Wzrost androgenów zwiększa produkcję oleju i może wywoływać wypryski. Zmiany trądzikowe mają tendencję do zaostrzania się w okresie zmian hormonalnych, takich jak dojrzewanie, miesiączka, ciąża i menopauza.

Jaki hormon powoduje trądzik u kobiet?

Głównym hormonem odpowiedzialnym za trądzik u kobiet są androgeny. Występujące w mniejszych ilościach androgeny, takie jak testosteron, stymulują gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków.

Kiedy w cyklu miesiączkowym występuje trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny zwykle nasila się na początku cyklu w okolicach miesiączki. Jest to spowodowane spadkiem estrogenu tuż przed miesiączką, co powoduje wzrost testosteronu. Wzrost androgenów zwiększa produkcję sebum, przygotowując grunt pod wypryski.

Trądzik może również wystąpić w okolicach owulacji, ponieważ poziom androgenów osiąga szczyt w połowie cyklu. Niektóre kobiety doświadczają przedmiesiączkowych wyprysków trądzikowych z powodu spadku poziomu progesteronu w tygodniu poprzedzającym miesiączkę, co wywołuje zwiększoną aktywność androgenów.

Jakie inne hormony wpływają na trądzik?

Podczas gdy androgeny są głównym czynnikiem wywołującym trądzik, inne hormony, takie jak insulina, kortyzol, estrogen, progesteron i IGF-1 również odgrywają rolę w trądziku, regulując wzrost komórek skóry, produkcję sebum i stan zapalny.

Podwyższony poziom insuliny spowodowany dietą wysokoglikemiczną może stymulować wydzielanie testosteronu i nasilać trądzik. Wyższy poziom kortyzolu spowodowany stresem przyspiesza produkcję sebum. Estrogen i progesteron współdziałają z androgenami podczas cyklu menstruacyjnego, wpływając na powstawanie wyprysków.

W jaki sposób hormony powodują trądzik?

Androgeny stymulują gruczoły łojowe w skórze do wydzielania większej ilości sebum. Nadmiar sebum łączy się z nieprawidłowym złuszczaniem komórek skóry wewnątrz mieszków włosowych, powodując ich zablokowanie. Te zatkane pory stają się pożywką dla bakterii wywołujących trądzik, prowadząc do zmian zapalnych.

Czym różni się trądzik hormonalny od zwykłego trądziku?

Podczas gdy wszystkie rodzaje trądziku wynikają z zatkanych porów, trądzik hormonalny pojawia się cyklicznie wraz z cyklami menstruacyjnymi i zmianami hormonalnymi. Wypryski są zwykle skoncentrowane wzdłuż dolnej części twarzy, linii szczęki, podbródka i szyi. Zmiany są zwykle głębsze, większe i bardziej bolesne niż zwykłe zaskórniki lub wągry.

Jakie są najlepsze metody leczenia trądziku hormonalnego?

Leki na receptę, które mogą leczyć trądzik hormonalny poprzez zmniejszenie poziomu androgenów i produkcji sebum, obejmują:

 • Hormonalne tabletki antykoncepcyjne
 • Spironolakton i inne antyandrogeny
 • Retinoidy stosowane miejscowo lub doustnie
 • Antybiotyki
 • Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, takie jak Mirena

Nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i kwas azelainowy stosowane miejscowo mogą pomóc odblokować pory i zmniejszyć liczbę bakterii trądzikowych. Peelingi laserowe, świetlne i chemiczne są również skuteczne w przypadku trądziku hormonalnego.

Jakie naturalne środki mogą pomóc na trądzik hormonalny?

Niektóre naturalne suplementy, które mogą wspierać równowagę hormonalną i pomagać w leczeniu trądziku, obejmują:

 • Kwasy tłuszczowe omega-3
 • Cynk
 • Probiotyki
 • Olej z wiesiołka
 • Zielona herbata
 • Herbata miętowa

Środki do stosowania miejscowego, takie jak aloes, ocet jabłkowy, olejek z drzewa herbacianego i zielona herbata mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, zwalczać bakterie i regulować produkcję oleju.

Jak można zapobiegać wypryskom hormonalnym?

Aby zapobiec comiesięcznym zaostrzeniom trądziku:

 • Śledzenie cyklu w celu określenia, kiedy pojawiają się wypryski
 • Przed miesiączką należy unikać czynników wyzwalających, takich jak stres i żywność wysokoglikemiczna.
 • Regularnie oczyszczać, aby usunąć nadmiar oleju, ale unikać nadmiernego mycia.
 • Proszę stosować bezolejowy, niekomedogenny makijaż i filtry przeciwsłoneczne.
 • Proszę konsekwentnie przyjmować przepisane leki przeciwtrądzikowe
 • Proszę się wysypiać i ćwiczyć dla równowagi hormonalnej

Kiedy udać się do dermatologa z powodu trądziku hormonalnego?

Proszę udać się do dermatologa, jeśli mają Państwo głębokie, bolesne cysty lub guzki, na które nie pomogły środki dostępne bez recepty. Mogą oni przepisać terapie hormonalne na receptę, antybiotyki i retinoidy dostosowane do rodzaju i przyczyn trądziku. Pełne rezultaty leczenia są często widoczne po 2-3 miesiącach.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?