Czy picie wody pomaga na trądzik?

Published:

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Zmaganie się z nim może być kłopotliwe i frustrujące. Wiele osób zastanawia się, czy picie większej ilości wody może pomóc pozbyć się trądziku.

W tym artykule zagłębimy się w naukę stojącą za piciem wody i trądzikiem. Przyjrzymy się potencjalnym korzyściom i wadom zwiększenia spożycia wody w celu złagodzenia trądziku.

Czy picie wody pomaga na trądzik?

Jak powstaje trądzik?

Zanim przyjrzymy się temu, jak spożycie wody wpływa na trądzik, proszę najpierw zrozumieć, co w ogóle powoduje trądzik.

Trądzik powstaje, gdy martwe komórki skóry, olej i bakterie zatykają pory. Prowadzi to do powstawania zmian, takich jak zaskórniki, wągry, pryszcze i cysty. Istnieją cztery główne czynniki, które przyczyniają się do powstawania trądziku:

 • Nadmierna produkcja sebum - gruczoły łojowe produkują oleistą substancję zwaną sebum. Gdy produkowana jest zbyt duża ilość sebum, jego nadmiar może zostać uwięziony w porach.
 • Zatkane pory - martwe komórki skóry, które nie są prawidłowo usuwane, mogą sklejać się i zatykać pory. Powoduje to zatrzymywanie sebum i rozwój bakterii.
 • Bakterie - Bakteria o nazwie Propionibacterium acnes (P. acnes) żyje na skórze każdego z nas. W dużych ilościach może powodować stany zapalne i nasilać wypryski.
 • Zapalenie - zmiany trądzikowe są uważane za zapalne, gdy obszar staje się czerwony i opuchnięty. Jest to często spowodowane miejscową odpowiedzią immunologiczną.

Hormony, genetyka i niektóre leki mogą wpływać na te podstawowe czynniki i powodować zaostrzenia trądziku.

Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób nawodnienie może pomóc w zapobieganiu niektórym z tych problemów.

Czy picie większej ilości wody może zapobiec trądzikowi?

Istnieje kilka powodów, dla których zwiększenie spożycia wody może potencjalnie pomóc złagodzić trądzik:

1. Pomaga wypłukać toksyny

Nerki i wątroba są odpowiedzialne za filtrowanie odpadów i toksyn z organizmu. Utrzymywanie nawodnienia wspomaga ich funkcjonowanie i pomaga im skutecznie usuwać toksyny poprzez oddawanie moczu i wypróżnianie.

Niektóre toksyny przyczyniają się do powstawania trądziku:

 • Zanieczyszczenia i chemikalia pochodzące ze środowiska
 • Hormony takie jak testosteron i insulina
 • Białka zapalne

Wypłukując te czynniki wywołujące trądzik z organizmu, picie wody może teoretycznie pomóc w zapobieganiu wypryskom.

2. Nawilża skórę od wewnątrz

Odwodniona skóra jest bardziej podatna na wysuszenie, podrażnienia i trądzik. Picie dużej ilości wody pomaga utrzymać komórki skóry jędrne i nawilżone od wewnątrz. Chroni to barierę wilgoci skóry.

Dobrze nawilżona skóra może być mniej podatna na nadprodukcję sebum w odpowiedzi na reakcję. Utrzymanie spokojnej i zrównoważonej skóry może zapobiec zatykaniu porów i trądzikowi.

3. Może regulować produkcję sebum

Niektóre źródła twierdzą, że spożycie wody wpływa na produkcję sebum i zmniejsza nadmiar sebum. Sebum to oleista substancja wydzielana przez gruczoły łojowe w celu natłuszczenia i wodoodporności skóry.

Niestety, badania nad tym, jak stan nawodnienia rzeczywiście wpływa na produkcję sebum, są ograniczone i potrzeba ich więcej.

4. Wspomaga krążenie krwi

Picie odpowiedniej ilości wody wspomaga zdrowy przepływ krwi i krążenie. Poprawione krążenie zapewnia dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek skóry.

Pomaga to komórkom skóry optymalnie funkcjonować i może chronić przed podrażnieniami, stanami zapalnymi i trądzikiem.

Teoretycznie więc zwiększenie spożycia wody może przynieść wiele korzyści dla czystej skóry. Ale czy dowody są wystarczająco mocne, aby to potwierdzić?

Czy istnieją solidne dowody na to, że woda pomaga na trądzik?

Pomimo teoretycznych korzyści, obecnie istnieje niewiele bezpośrednich dowodów na to, że większe spożycie wody zmniejsza trądzik.

Większość twierdzeń opiera się na niepotwierdzonych doniesieniach. Przeprowadzono bardzo niewiele badań klinicznych dotyczących spożycia wody i trądziku.

Oto krótkie podsumowanie istniejących badań:

 • Niewielkie badanie przeprowadzone w 2001 roku wykazało, że pacjenci z trądzikiem pili mniej wody niż osoby bez trądziku. Nie dowodzi to jednak, że odwodnienie powoduje trądzik.
 • Badanie przeprowadzone w 2002 roku dotyczyło chińskich nastolatków w Pekinie. Okazało się, że osoby, które piły więcej napojów gazowanych, miały tendencję do częstszego występowania trądziku. Spożycie napojów gazowanych nie było bezpośrednio porównywane ze spożyciem wody.
 • W przeglądzie literatury z 2019 r. stwierdzono, że "nie ma wystarczających dowodów na zmianę spożycia płynów w leczeniu trądziku".

Tak więc, chociaż zwiększenie spożycia wody prawdopodobnie nie zaszkodzi, nie ma solidnych dowodów na to, że aktywnie zmniejszy wypryski. Istnieją również pewne potencjalne wady, które należy wziąć pod uwagę.

Możliwe wady picia większej ilości wody

Zanim zaczną Państwo pić galony wody dziennie, aby uzyskać czystą skórę, proszę pamiętać, że przesada może w niektórych przypadkach przynieść odwrotny skutek.

Oto kilka potencjalnych wad nadmiernego spożycia wody:

 • Brak równowagi elektrolitowej - Picie zbyt dużej ilości wody powoduje rozcieńczenie sodu i innych elektrolitów we krwi. Może to prowadzić do niskiego poziomu sodu, potasu i innych problemów.
 • Obciążenie nerek - codzienne spożywanie dużych ilości wody obciąża nerki i zmusza je do pracy w nadgodzinach.
 • Fałszywe poczucie spełnienia - samo picie większej ilości wody odwraca uwagę od sprawdzonych metod leczenia trądziku, takich jak pielęgnacja skóry, odżywianie i leki.
 • Ciągłe chodzenie do łazienki - nadmierne oddawanie moczu i zakłócenia w codziennym życiu.
 • Zatrucie wodą - choć rzadko, szybkie wypicie nadmiernej ilości wody może niebezpiecznie zmienić poziom elektrolitów.

Kluczem jest umiar. Proszę upewnić się, że są Państwo nawodnieni, ale bez przesady.

Ile wody należy pić na trądzik?

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących spożycia wody w celu złagodzenia trądziku. Ogólne zalecenia zdrowotne sugerują, aby przeciętna osoba piła:

 • Kobiety - około 11 filiżanek (2,7 litra) płynów dziennie.
 • Mężczyźni - około 15 filiżanek (3,7 litra) dziennie

Będzie się to różnić w zależności od wieku, poziomu aktywności, stanu zdrowia i klimatu. Zasada "8 filiżanek dziennie" nie jest poparta naukowo.

Proszę kierować się pragnieniem. Proszę pić tyle wody, aby rzadko odczuwać pragnienie, a mocz był jasnożółty. Ciemny mocz zwykle sygnalizuje odwodnienie.

Wskazówki dotyczące nawodnienia organizmu

Oto kilka szybkich wskazówek, które pomogą Państwu utrzymać odpowiednie nawodnienie przez cały dzień:

 • Proszę nosić ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, aby łatwo popijać wodę.
 • Proszę wybierać wodę zamiast słodkich napojów, gdy tylko jest to możliwe.
 • Proszę jeść nawilżające owoce i warzywa, takie jak ogórki, pomarańcze, truskawki.
 • Proszę dodać plasterki cytryny, limonki lub ogórka do wody, aby nadać jej smak.
 • Proszę ustawić w telefonie przypomnienie o regularnym piciu wody.
 • Proszę wypić szklankę wody zaraz po przebudzeniu.
 • Proszę wypić szklankę przed i po ćwiczeniach.
 • Proszę pić wodę przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu, aby zapobiec odwodnieniu.

Proszę pozwolić swojemu organizmowi i poziomowi pragnienia określić, ile wody Państwo potrzebują, zamiast zmuszać się do picia nadmiernych ilości. Łagodne odwodnienie jest największym zmartwieniem dla większości ludzi, a nie nadmierne nawodnienie.

Czy należy całkowicie zrezygnować z picia wody na trądzik?

Nie, byłoby to bardzo niezdrowe.

Woda stanowi 60% masy ciała. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego układu w organizmie. Poważne odwodnienie może prowadzić do niewydolności narządów, drgawek, a nawet śmierci.

Ponadto nie ma dowodów na to, że zmniejszenie spożycia wody poprawia trądzik. Proszę unikać znacznego ograniczania spożycia płynów w nadziei na wyleczenie trądziku.

Warto jednak unikać zwykłej wody tuż przed ważnymi wydarzeniami, jeśli powoduje ona tymczasowe wzdęcia lub opuchliznę. Proszę pić normalne ilości wody o każdej innej porze.

Podsumowanie

Chociaż zwiększenie spożycia wody prawdopodobnie nie zaszkodzi, istnieją ograniczone dowody na to, że znacząco poprawia trądzik. Picie wystarczającej ilości wody jest ważniejsze dla ogólnego stanu zdrowia niż oczyszczanie skóry.

Lepiej skupić się na sprawdzonych czynnikach związanych z dietą i stylem życia, które mają wpływ na trądzik:

 • Ograniczenie nabiału i żywności o wysokim indeksie glikemicznym - podnoszą one poziom cukru we krwi i stymulują hormony powodujące trądzik.
 • Przyjmowanie suplementu probiotycznego - równoważy bakterie jelitowe związane ze zdrowiem skóry.
 • Zarządzanie poziomem stresu - Wysoki poziom stresu zwiększa stan zapalny, poziom hormonów i ryzyko wystąpienia trądziku.
 • Proszęsię wysypiać - brak snu wiąże się ze zwiększoną produkcją sebum i powstawaniem wyprysków.
 • Myj twarz dwa razy dziennie - używaj delikatnego, niekomedogennego produktu oczyszczającego odpowiedniego dla skóry trądzikowej.
 • Proszęstosować leki na trądzik - leki na receptę, takie jak retinoidy, antybiotyki i środki antykoncepcyjne mogą leczyć pierwotne przyczyny wyprysków.

Nawodnienie jest zdrowe, ale nie trzeba pić nadmiernych ilości wody, oczekując, że będzie to magiczne lekarstwo na trądzik. Zamiast tego proszę przyjąć holistyczne podejście do czystej skóry.

Często zadawane pytania dotyczące wody pitnej i trądziku

Jakie są oznaki, że może Pan/Pani pić za mało wody?

Niektóre objawy łagodnego odwodnienia obejmują suchość w ustach, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, zaparcia, ciemnożółty mocz i łuszczenie się skóry. Poważne odwodnienie wymaga natychmiastowego leczenia, ale wczesne objawy to nadmierne pragnienie, lepkie usta, brak łez, zapadnięte oczy i niezdolność do pocenia się lub oddawania moczu.

Czy temperatura wody, którą Pan/Pani pije ma znaczenie?

Nie, nie ma dowodów na to, że picie zimnej lub gorącej wody ma jakikolwiek wpływ na trądzik. Proszę pić wodę o dowolnej temperaturze. Jednym z wyjątków jest unikanie bardzo gorącej lub wrzącej wody, która może uszkodzić usta i gardło.

Czy na trądzik należy pić wodę mineralną czy filtrowaną?

Nie ma badań wykazujących, że woda mineralna lub filtrowana woda jest lepsza niż zwykła woda z kranu na trądzik. Woda z kranu w większości krajów rozwiniętych jest w porządku. Butelkowana woda mineralna prawdopodobnie nie przyniesie dodatkowych korzyści, ale nie zaszkodzi.

Czy picie wody tuż przed posiłkiem jest szkodliwe?

Picie wody bezpośrednio przed posiłkiem może tymczasowo sprawić, że poczuje się Pan(i) pełniejszy(a), co może spowodować, że zje Pan(i) mniej. Dla większości osób nie jest to szkodliwe. Jednak osoby cierpiące na problemy żołądkowe, takie jak refluks żołądkowy, mogą unikać spożywania dużych ilości wody na 30-60 minut przed posiłkiem, aby zapobiec objawom.

Czy rodzaj butelki na wodę ma znaczenie dla zdrowia skóry?

Butelki szklane lub ze stali nierdzewnej są najlepsze, aby uniknąć wypłukiwania chemikaliów z plastiku do wody, zwłaszcza przy ponownym użyciu. Nigdy nie należy pić z plastikowych butelek pozostawionych w rozgrzanym samochodzie. Ostatecznie nie ma idealnej butelki. Proszę skupić się na piciu wystarczającej ilości wody, zamiast stresować się pojemnikiem.

Czy należy pić wodę z elektrolitami na trądzik?

Dla większości zdrowych osób zwykła woda jest odpowiednia, a dodatkowe elektrolity z napojów dla sportowców nie są konieczne. Jeśli jednak angażują się Państwo w długotrwałą, energiczną aktywność powodującą obfite pocenie się, napoje dla sportowców mogą zastąpić utracone elektrolity. Proszę tylko unikać napojów o wysokiej zawartości cukru.

Czy woda cytrynowa pomaga na trądzik?

Woda z cytryną może pomóc, dostarczając witaminę C, przeciwutleniacz. Jednak jej korzyści są minimalne w porównaniu ze sprawdzonymi zmianami w diecie. Woda z cytryną jest bezpieczna pod warunkiem, że po jej wypiciu umyją Państwo zęby lub użyją słomki. Kwasowość może długotrwale uszkadzać szkliwo zębów.

Czy picie wody zwiększy retencję wody i opuchliznę?

U większości osób odpowiednie spożycie wody nie powoduje widocznego zatrzymywania wody w organizmie. Proszę pić w zależności od pragnienia. Osoby z problemami z sercem, wątrobą lub nerkami mogą potrzebować umiarkowanego spożycia wody ze względu na ryzyko zatrzymania płynów. Proszę skonsultować się z lekarzem.

Czy picie ciepłej wody rano pomoże mojej skórze?

Picie gorącej wody może przynieść ulgę w przypadku zatorów lub objawów przeziębienia. Nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na trądzik. Każda forma zwykłej wody rano pomaga nawodnić organizm po śnie. Proszę unikać wysokich temperatur.

Czy to prawda, że picie wody rozcieńcza kwas żołądkowy?

To nieprawda. Woda przechodzi przez żołądek zbyt szybko, by wpłynąć na kwasowość. Duże ilości mogą tymczasowo wywoływać uczucie pełności lub refluks żołądkowy u osób podatnych. Osoby mające problemy z nadkwaśnością powinny pić wodę między posiłkami, a nie w ich trakcie.

Czy picie różnych rodzajów herbaty może pomóc w nawilżeniu skóry?

Herbata może przyczynić się do dziennego spożycia płynów i dostarcza przeciwutleniaczy korzystnych dla zdrowia. Herbata zawiera jednak kofeinę, która działa jak naturalny środek moczopędny, usuwając pewną ilość wody z organizmu. Proszę wybierać herbaty bezkofeinowe, jeśli zależy Państwu na nawodnieniu organizmu.

Jak długo trzeba czekać na rezultaty zwiększenia spożycia wody?

Istnieją ograniczone dowody na to, że picie większej ilości wody usuwa trądzik. Jakiekolwiek niewielkie korzyści mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach. Proszę skupić się na sprawdzonych zmianach w diecie, pielęgnacji skóry i lekach, a nie tylko na zwiększeniu spożycia wody i czekaniu, aż trądzik zniknie. Proszę uzbroić się w cierpliwość.

Kluczem nie jest obsesyjne wymuszanie spożycia wody, ale utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia w ramach ogólnego zdrowego stylu życia. Proszę współpracować z dermatologiem, aby znaleźć plan leczenia trądziku, który odpowiada Państwa potrzebom.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?