Czy odwodnienie może powodować trądzik?

Published:

Picie wystarczającej ilości wody ma kluczowe znaczenie dla czystej, zdrowej skóry. Odwodnienie może pogorszyć objawy trądziku. Oto, co należy wiedzieć o związku między odwodnieniem a trądzikiem.

Brak wody w skórze może prowadzić do różnych problemów. Sucha, łuszcząca się skóra jest najbardziej oczywistym efektem ubocznym, ale odwodnienie może również pogorszyć trądzik.

Czy odwodnienie może powodować trądzik? Przyjrzyjmy się bliżej związkowi między nawilżeniem skóry a trądzikiem.

Czy odwodnienie może powodować trądzik?

Jak odwodnienie wpływa na skórę?

Woda stanowi 70% naszego ciała. Jest potrzebna do praktycznie każdej funkcji organizmu. Obejmuje to również utrzymanie elastycznej i zdrowej skóry.

Brak wystarczającej ilości płynów powoduje odwodnienie. Łagodne odwodnienie występuje, gdy traci się zaledwie 1-2% zawartości wody w organizmie. Przy utracie 5% wody odwodnienie staje się umiarkowane lub poważne.

Odwodnienie wpływa na zdrowie skóry na kilka sposobów:

 • Zmniejsza przepływ krwi. Krew przenosi tlen i składniki odżywcze do komórek skóry. Odwodnienie obniża objętość krwi, więc mniej jej dociera do skóry.
 • Powoduje suchość. Woda nadaje skórze elastyczność. Bez niej skóra staje się sucha, łuszcząca się i podrażniona.
 • Może wywołać stan zapalny. Niektóre badania wskazują, że odwodnienie zwiększa reakcje zapalne w organizmie. Może to pogorszyć trądzik.
 • Spowalnia obrót komórkowy. Nawodniona skóra lepiej się regeneruje. Martwe komórki skóry zrzucają się szybciej. Gdy są odwodnione, gromadzą się i zatykają pory.
 • Podnosi poziom kortyzolu. Odwodnienie jest stresorem, który podnosi poziom kortyzolu. Hormon ten może wywoływać zaostrzenia trądziku.

Zasadniczo odwodnienie tworzy środowisko, w którym trądzik jest bardziej prawdopodobny. Ale czy bezpośrednio powoduje powstawanie pryszczy? Zbadajmy to w następnej kolejności.

Czy odwodnienie może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania trądziku?

Sebum i martwe komórki skóry zatykają pory, tworząc idealną pożywkę dla pryszczy. Ale co przede wszystkim inicjuje nadmierną produkcję sebum i gromadzenie się komórek skóry?

Badania nad rolą odwodnienia są ograniczone. Niektóre dowody sugerują jednak, że może ono przyczyniać się do powstawania trądziku:

 • Jedno z badań wykazało, że mocno odwodniona skóra miała więcej zmian trądzikowych. Uczestnicy pili mniej niż litr wody dziennie. Po siedmiu dniach badacze odnotowali znacznie większą liczbę zmian trądzikowych. Zwiększyła się również produkcja sebum.
 • Odwodnienie może zmieniać mikrobiotę skóry. Według jednego z badań, środowisko bakteryjne na odwodnionej skórze sprzyja Cutibacterium acnes, bakteriom związanym z trądzikiem.
 • Wydaje się, że ma to wpływ na niektóre hormony związane z trądzikiem. W jednym z eksperymentów odwodnione kobiety miały wyższy poziom testosteronu. Ten hormon androgenowy stymuluje gruczoły łojowe i nasila wypryski.

Na podstawie wczesnych badań wydaje się prawdopodobne, że odwodnienie może bezpośrednio sprzyjać trądzikowi poprzez zwiększenie przetłuszczania się skóry i rozwój bakterii. Potrzeba jednak znacznie więcej badań, aby potwierdzić ten związek.

Obecnie eksperci postrzegają odwodnienie jako pośredni czynnik wywołujący trądzik. Tworzy wewnętrzne środowisko, w którym wypryski są bardziej prawdopodobne, ale może nie powodować ich bezpośrednio.

Następnie przyjrzyjmy się kilku charakterystycznym oznakom odwodnionej skóry, które mogą wskazywać na problem z trądzikiem.

Oznaki odwodnienia nasilają wypryski

Jak można stwierdzić, czy niechciany trądzik jest związany z niewystarczającą ilością wypijanej wody? Oto kilka typowych objawów:

1. Zwiększona oleistość

Kiedy skóra jest odwodniona, ma tendencję do nadmiernej kompensacji poprzez wytwarzanie nadmiaru sebum. Rezultat? Bardzo tłusta, błyszcząca cera.

2. Częstsze przerwy w pracy

Jeśli pryszcze wydają się stale pojawiać po umyciu twarzy, winowajcą może być odwodnienie. Brak wody wysusza i podrażnia skórę. Może to pogorszyć trądzik.

3. Trądzik wokół ust i linii szczęki

Pryszcze często pojawiają się wokół ust i szczęki, gdy są Państwo odwodnieni. Ludzie mają tendencję do częstszego dotykania tych obszarów, co powoduje rozprzestrzenianie się bakterii.

4. Swędzenie lub uczucie napięcia

Odwodniona skóra często sprawia wrażenie napiętej, swędzącej lub niewygodnej. Nadmiernie sucha cera może prowadzić do bardziej kompulsywnego dotykania twarzy. A to powoduje, że do porów dostaje się dodatkowy olej, brud i zarazki.

5. Nadmierne pragnienie i zmęczenie

Jeśli stale odczuwa Pan/Pani pragnienie lub jest Pan/Pani ospały/a, to czerwona flaga, że jest Pan/Pani odwodniony/a. Proszę zwrócić uwagę na te sygnały pragnienia i zmęczenia. Państwa skóra potrzebuje więcej nawilżenia.

6. Cięższe reakcje na trądzik

Intensywny trądzik zapalny, taki jak bolesne cysty lub guzki, może wybuchnąć w przypadku odwodnienia. Brak płynów jest formą stresu. Może pogorszyć reakcję zapalną organizmu.

7. Powolne gojenie się wyprysków

Trądzik może pozostawiać blizny lub utrzymywać się dłużej, jeśli skóra nie ma wystarczającej ilości wilgoci, aby szybko się zagoić. Proszę pić i dostarczać skórze wodę, aby przyspieszyć jej odnowę.

Jaka jest odpowiednia ilość wody do picia dla czystej skóry?

Skoro wiedzą już Państwo, że odwodnienie może negatywnie wpływać na trądzik, ile wody należy pić? Zależy to od różnych czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności i klimat.

Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do wypijania co najmniej 2-3 litrów płynów dziennie. Odpowiada to mniej więcej ośmiu szklankom wody o pojemności 8 uncji.

Proszę zwrócić uwagę na kolor moczu. Blady lub prawie przezroczysty mocz oznacza, że jest Pan/Pani dobrze nawodniony/a. Ciemnożółty mocz to znak, że należy pić więcej płynów, zwłaszcza wody.

Pragnienie nie zawsze jest najlepszym miernikiem zapotrzebowania na nawodnienie. Zanim poczują Państwo pragnienie, mogą być już Państwo odwodnieni. Proszę skupić się na konsekwentnym piciu wody przez cały dzień.

Wraz z wystarczającym spożyciem wody, zdrowa dieta pełna bogatych w wodę owoców i warzyw pomaga nawilżyć skórę od wewnątrz. Pokarmy takie jak ogórki, jagody, melony, sałata i pomidory działają cuda.

Nie mogą Państwo pić wystarczającej ilości zwykłej wody? Proszę dodać cytrynę, miętę, ogórek lub plasterki owoców, aby dodać jej smaku. Herbaty ziołowe i woda kokosowa również pomagają zaspokoić zapotrzebowanie na płyny.

7 wskazówek dotyczących nawilżania skóry i zapobiegania trądzikowi

Picie większej ilości wody jest kluczem do wspaniałej, czystej skóry. Ale inne nawyki również przyczyniają się do optymalnego nawodnienia:

1. Proszę ograniczyć napoje odwadniające

Proszę ograniczyć kofeinę i alkohol, które mogą odwadniać organizm. Proszę pić dużo wody w międzyczasie, aby zachować równowagę.

2. Proszę jeść więcej nawilżających pokarmów

Owoce, warzywa, zupy na bazie bulionu, jogurt i płatki owsiane nawadniają organizm od wewnątrz.

3. Utrzymanie funkcji bariery

Ostre produkty pozbawiają skórę naturalnych olejków. Proszę używać delikatnych środków czyszczących i nawilżających, aby zapewnić nawilżenie.

4. Zwiększenie wewnętrznego nawodnienia

Suplementy takie jak kwas hialuronowy, ceramidy i witamina B7 biotyna wspomagają zatrzymywanie wilgoci.

5. Maska w górę

Maseczki nawilżające dostarczają spragnionej cerze zastrzyk miejscowego nawilżenia.

6. Blokada wilgoci

Nakładanie toniku i serum na wilgotną skórę zatrzymuje dodatkowe nawilżenie w jej górnych warstwach.

7. Zwiększenie nawodnienia środowiska

Proszę używać nawilżaczy powietrza i unikać gorących pryszniców, które odwadniają.

Dzięki tym wskazówkom można zwiększyć nawilżenie, aby uzyskać czystą, wolną od trądziku skórę. Proszę tylko nie przesadzić. Istnieje coś takiego jak zbyt duża ilość wody.

Czy można pić zbyt dużo wody dla skóry?

Czy większe nawilżenie zawsze jest lepsze w walce z trądzikiem? Niekoniecznie.

Picie nadmiernych ilości wody może zaburzyć równowagę elektrolitową. Elektrolity takie jak sód, wapń i potas pomagają transportować wodę w organizmie.

Zbyt duża ilość wody i zbyt mała ilość elektrolitów prowadzi do stanu zwanego hiponatremią. Zasadniczo powoduje to nadmierne rozcieńczenie płynów ustrojowych.

Skutki uboczne hiponatremii obejmują:

 • Zmęczenie
 • Nudności
 • Bóle głowy
 • Osłabienie mięśni, skurcze i skurcze
 • Obrzęk dłoni i stóp
 • Zamieszanie

W rzadkich przypadkach nadmierne spożycie wody może być śmiertelne. Proszę więc dążyć do umiarkowanego nawodnienia, a nie nadmiernego. Proszę trzymać się standardowego dziennego zalecenia 2-3 litrów wody dziennie.

Proszę pić więcej tylko w przypadku silnego pocenia się, wymiotów lub biegunki lub przebywania w gorącym klimacie. Proszę również zwracać uwagę na równowagę elektrolitową.

Podsumowanie

Czy odwodnienie może bezpośrednio powodować trądzik? Ograniczone badania sugerują, że prawdopodobnie odgrywa ono drugorzędną rolę. Łagodne do umiarkowanego odwodnienie pośrednio tworzy idealną pożywkę dla pryszczy.

Wydaje się, że odwodnienie zwiększa produkcję oleju, spowalnia obrót komórek skóry, zmienia pH, pogarsza stan zapalny i podnosi poziom hormonów stresu. Wszystkie te czynniki mogą nasilać powstawanie wyprysków.

Chociaż samo picie większej ilości wody nie wyleczy w cudowny sposób trądziku, optymalne nawodnienie wspomaga czystość skóry. Proszę dążyć do wypijania około ośmiu szklanek płynów dziennie. Proszę ograniczyć napoje odwadniające, takie jak kawa i alkohol. Proszę jeść dużo nawilżających owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów.

Dzięki odpowiedniej równowadze w spożyciu wody i nawykach nawilżających, przygotują Państwo swoją skórę na czysty, promienny blask.

Często zadawane pytania dotyczące odwodnienia i trądziku

Co powoduje odwodnienie?

Odwodnienie występuje, gdy organizm traci więcej wody niż przyjmuje. Przyczyny obejmują pocenie się, wymioty, biegunkę, nadmierne spożycie alkoholu, leki takie jak diuretyki, wysokie temperatury i niepicie wystarczającej ilości płynów.

Ile wody należy pić, aby mieć czystą skórę?

Większość osób dorosłych powinna dążyć do spożywania 2-3 litrów płynów dziennie. Proszę pić zawsze, gdy chce się pić i dostarczać płyny w postaci wody, herbaty ziołowej, owoców, warzyw, zup bulionowych itp. Proszę ograniczyć kofeinę i alkohol, które mogą odwadniać organizm.

Czy niektóre rodzaje skóry wymagają dodatkowego nawilżenia?

Tak, osoby z naturalnie suchym typem skóry, takim jak skóra skłonna do wyprysków, potrzebują więcej nawilżenia, aby uzyskać czystą, zdrową skórę. Skóra tłusta i trądzikowa również wymaga odpowiedniego nawilżenia, aby zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się.

Jakie witaminy pomagają nawilżać skórę?

Witaminy C, B7 biotyna, B3 niacynamid i E zwiększają nawilżenie skóry. Witamina C umożliwia produkcję kolagenu w celu utrzymania młodego wyglądu skóry. Witaminy z grupy B wspomagają wzrost komórek i odnowę skóry. Witamina E wzmacnia barierę ochronną skóry.

W jaki sposób odwodnienie powoduje zmarszczki?

Brak płynów zmniejsza elastyczność i jędrność, ponieważ skóra traci amortyzację. Pozwala to na łatwiejsze powstawanie drobnych linii i zmarszczek. Odwodnienie upośledza również tworzenie się nowego kolagenu, który zapobiega powstawaniu zmarszczek. Proszę dbać o nawodnienie, aby zachować jędrność skóry.

Czy elektrolity mogą pomóc w nawilżeniu skóry?

Tak. Elektrolity, takie jak potas, magnez i sód, pomagają organizmowi skutecznie wchłaniać i rozprowadzać wodę. Spożywanie pokarmów bogatych w elektrolity lub przyjmowanie suplementów pomaga zoptymalizować nawodnienie.

Które składniki produktów do pielęgnacji skóry zwiększają nawilżenie?

Kwas hialuronowy, gliceryna, ceramidy, skwalan, aloes i sodium PCA to doskonałe składniki nawilżające, których należy szukać w serum, mgiełkach, kremach nawilżających i oczyszczających. Przyciągają one i zatrzymują wilgoć.

Czy należy unikać odwadniających pokarmów, starając się nawilżyć skórę?

Można spożywać naturalnie odwadniające pokarmy, takie jak kofeina, alkohol i przetworzone węglowodany z umiarem. Proszę tylko pamiętać o zwiększeniu spożycia wody przed i po spożyciu tych produktów. Proszę skupić się na spożywaniu bardziej nawadniających pokarmów.

Jak można stwierdzić, czy jest Pan(i) odwodniony(a)?

Objawy odwodnienia obejmują nadmierne pragnienie, zmęczenie, zawroty głowy, rzadkie oddawanie moczu, ciemny mocz, suchość w ustach, bóle głowy, zaparcia, słabą elastyczność skóry i przyspieszone tętno. Proszę zwracać uwagę na te sygnały.

Czy temperatura wody wpływa na nawilżenie skóry?

Najlepsza jest woda o temperaturze pokojowej lub letnia. Lodowata woda zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając krążenie. Niektóre badania pokazują, że ciepła woda może być wchłaniana bardziej efektywnie. Należy unikać bardzo gorącej wody, która pozbawia skórę naturalnych olejków.

Czy picie zbyt dużej ilości wody może uszkodzić skórę?

Spożywanie ponad 1 galona dziennie przez dłuższy czas może potencjalnie prowadzić do zaburzeń równowagi mineralnej, które pogarszają zdrowie skóry. Proszę trzymać się zalecanej ilości 64 uncji, zwiększając ją tymczasowo w przypadku choroby lub aktywności w upalne dni.

W jaki sposób nawilżenie pomaga w szybszym gojeniu się blizn potrądzikowych?

Blizny potrzebują odpowiedniego odżywienia i przepływu krwi, aby przebudować uszkodzoną tkankę. Odpowiednie nawilżenie poprawia krążenie, dostarcza składniki odżywcze, usuwa odpady i przyspiesza odnowę komórkową, aby szybciej zanikać ślady po trądziku.

Czy gotowanie na parze może pomóc nawilżyć skórę trądzikową?

Tak. Parowanie twarzy otwiera pory i umożliwia lepsze wnikanie składników nawilżających. Proszę delikatnie wklepać serum nawilżające lub maseczkę, aby zwiększyć nawilżenie. Należy unikać nadmiernego parowania, które wysusza skórę.

Jaki jest najlepszy sposób na nawilżenie skóry przez noc?

Nałożyć olejek lub maseczkę nawilżającą na noc przed snem, aby zatrzymać wilgoć. Proszę spać w chłodnym, wilgotnym pomieszczeniu. Proszę unikać nieoddychających tkanin, które mają kontakt ze skórą. Suplementy takie jak kwas hialuronowy również zwiększają nawilżenie w ciągu nocy.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?