Jakie są 5 przyczyn trądziku?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Występuje, gdy mieszki włosowe zatykają się olejem i martwymi komórkami skóry, często powodując powstawanie pryszczy, zaskórników, zaskórników i cyst na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik może mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego i chociaż dotyka głównie nastolatków i młodych dorosłych, może utrzymywać się również w wieku dorosłym.

Jakie są 5 przyczyn trądziku?

Zrozumienie podstawowych przyczyn trądziku jest kluczem do skutecznego leczenia i zapobiegania. Poniżej omówimy 5 głównych przyczyn trądziku i sposób, w jaki przyczyniają się one do powstawania wyprysków.

1. Nadmierna produkcja ropy naftowej

Nadmierna produkcja sebum jest jedną z głównych przyczyn trądziku. Skóra zawiera maleńkie otwory zwane porami, pod którymi znajdują się małe gruczoły zwane gruczołami łojowymi. Gruczoły te wytwarzają oleistą substancję zwaną sebum, która pomaga utrzymać nawilżenie skóry.

U osób ze skłonnością do trądziku gruczoły łojowe mogą stać się nadaktywne i produkować zbyt dużo sebum. Ten nadmiar oleju miesza się z martwymi komórkami skóry i zatyka pory. Wewnątrz zatkanych porów rozwijają się bakterie i powodują stan zapalny, co prowadzi do powstawania pryszczy.

Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji produkcji sebum. W okresie dojrzewania rosnący poziom androgenów powoduje, że gruczoły łojowe powiększają się i wytwarzają więcej sebum. Z tego powodu trądzik zwykle zaczyna się lub nasila w okresie nastoletnim. Wahania poziomu hormonów przed miesiączką również mogą wywoływać wypryski.

2. Nadmierne zrzucanie komórek skóry

Wraz z nadmiarem sebum, zwiększone złuszczanie martwych komórek skóry w mieszku włosowym przyczynia się do zatykania porów i rozwoju trądziku. To nagromadzenie komórek znane jest jako keratynizacja.

W normalnych warunkach martwe komórki skóry wypływają na powierzchnię i są usuwane. Jednak w przypadku skóry trądzikowej komórki zrzucają się szybciej i zlepiają się ze sobą. Martwe komórki i sebum łączą siły i zatykają mieszki włosowe. Zatkany mieszek włosowy stanowi idealne środowisko do namnażania się bakterii wywołujących trądzik.

Czynniki przyspieszające zrzucanie komórek obejmują zmiany hormonalne, leki, tarcie i podrażnienia skóry. Genetyka również odgrywa rolę w szybkości regeneracji skóry. Osoby z nadmierną rotacją komórek są bardziej podatne na zatykanie porów i trądzik.

3. Bakterie

Bakterie znane jako Propionibacterium acnes lub P. acnes przyczyniają się do powstawania trądziku poprzez rozwój wewnątrz zatkanych mieszków włosowych. Bakterie te rozwijają się w porach zablokowanych olejem i martwym naskórkiem.

Bakterie P. acnes żywią się kwasami tłuszczowymi obecnymi w sebum. Gdy szybko się namnażają, ich metaboliczne produkty uboczne wywołują stan zapalny. Ten stan zapalny uszkadza ścianę mieszków włosowych i umożliwia wyciek zawartości mieszków do skóry. Ten łańcuch zdarzeń powoduje powstawanie widocznych pryszczy.

U osób z trądzikiem występuje wyższy poziom bakterii P. acnes w porównaniu do osób z czystą skórą. Chociaż same bakterie nie powodują trądziku, odgrywają one ważną rolę w rozwoju zmian zapalnych.

4. Hormony

Wahania hormonalne są główną przyczyną trądziku u nastolatków, kobiet i osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. Zazwyczaj odpowiedzialnymi za to androgenami są testosteron, dihydrotestosteron (DHT) i insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1).

Hormony androgenowe zwiększają produkcję sebum i sprzyjają złuszczaniu komórek skóry. W okresie dojrzewania wzrost androgenów powoduje nadmierne wydzielanie sebum i gromadzenie się komórek w mieszkach włosowych. U kobiet comiesięczne zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym mogą wywoływać trądzik.

Stany, które zwiększają poziom androgenów, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) u kobiet i nadużywanie sterydów u mężczyzn, często powodują lub pogarszają trądzik. Stosowanie leków hormonalnych, takich jak testosteron lub sterydy anaboliczne, również prowadzi do trądziku jako efektu ubocznego.

W przypadku kobiet, ciąża, menopauza oraz rozpoczęcie lub odstawienie pigułek antykoncepcyjnych może również wpływać na trądzik ze względu na zmieniający się poziom hormonów.

5. Genetyka

Genetyka jest czynnikiem wpływającym na rozwój trądziku, zwłaszcza ciężkiego i opornego na leczenie. Osoby z rodzinną historią trądziku częściej zmagają się z nawracającymi wypryskami.

Badania sugerują, że genetyka reguluje wrażliwość skóry na androgeny. Osoby genetycznie predysponowane do trądziku mają tendencję do posiadania większej liczby receptorów androgenowych. Wzmacnia to reakcję skóry na normalne wahania hormonów.

Określone mutacje genów związane z trądzikiem są powiązane z nieprawidłowymi reakcjami immunologicznymi w skórze, które prowadzą do stanu zapalnego. Inne defekty genetyczne upośledzają rozwój bariery skórnej. Słaba bariera pozwala zewnętrznym czynnikom wywołującym trądzik, takim jak bakterie i alergeny, łatwiej wnikać w głąb skóry.

Genetyka kontroluje również produkcję sebum i szybkość zrzucania komórek skóry. Nadmierna aktywność w każdym z tych obszarów może zatykać pory w oparciu o programowanie genetyczne.

Leczenie trądziku poprzez zmianę stylu życia

Chociaż nie możemy bezpośrednio zmienić naszej genetyki lub poziomu hormonów, istnieją środki stylu życia, które mogą pomóc w kontrolowaniu trądziku poprzez zajęcie się tłustą skórą i zatkanymi porami.

Delikatnie oczyszczać. Proszę używać łagodnego, nieściernego środka oczyszczającego dwa razy dziennie, aby usunąć nadmiar sebum i martwe komórki bez zdzierania skóry. Należy unikać szorowania lub skubania, które mogą pogorszyć stan zapalny.

Proszę wybierać kosmetyki i filtry przeciwsłoneczne niezawierające oleju. Tłuste produkty mogą zatykać pory, dlatego proszę czytać etykiety i unikać oleju kokosowego, masła kakaowego i ciężkich emolientów.

Proszę regularnie myć włosy szamponem. Pozostawienie produktów do włosów i olejków na skórze może prowadzić do powstawania wyprysków na czole, szyi i plecach.

Proszę uważać na to, co dotyka twarzy. Proszę regularnie zmieniać poszewki na poduszki i często czyścić telefony, okulary i słuchawki, aby zminimalizować przenoszenie bakterii i olejków zatykających pory.

Proszę unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Chociaż słońce pomaga na trądzik, jego nadmiar może wywołać dalsze stany zapalne. Proszę codziennie stosować bezolejowy filtr przeciwsłoneczny.

Zarządzanie poziomem stresu. Wysoki poziom stresu zwiększa stan zapalny i produkcję androgenów, co pogarsza trądzik. Proszę spróbować relaksujących zajęć, takich jak joga, medytacja i głębokie oddychanie.

Proszę ćwiczyć i dobrze spać. Regularne ćwiczenia i 6-8 godzin snu na dobę pomagają zrównoważyć poziom hormonów. Proszę unikać noszenia odzieży treningowej lub spania na brudnej pościeli, które mogą powodować trądzik na ciele.

Proszę stosować dietę bogatą w składniki odżywcze. Proszę ograniczyć przetworzone węglowodany, cukier i nabiał, które są powiązane ze zwiększoną produkcją sebum i stanami zapalnymi. Zamiast tego proszę skupić się na bogatych w przeciwutleniacze owocach, warzywach, chudym białku i zdrowych tłuszczach. Proszę nawadniać organizm wodą.

Proszę przyjmować ukierunkowane suplementy. Witaminy takie jak cynk i niacynamid (B3) pomagają zmniejszyć przetłuszczanie się skóry. Olej rybny i probiotyki zwalczają stany zapalne. Proszę omówić opcje z lekarzem.

Proszę udać się do dermatologa. W przypadku trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, leki na receptę, takie jak retinoidy, antybiotyki i pigułki antykoncepcyjne, pomagają kontrolować wypryski poprzez zwalczanie produkcji ropy, bakterii i hormonów. Zabiegi takie jak terapia fotodynamiczna również pomagają odblokować pory.

Kluczowe wnioski: Główne przyczyny powstawania trądziku

Podsumowując, 5 głównych przyczyn trądziku to:

 • Nadmierna produkcja sebum wywołana przez hormony
 • Nagromadzenie martwych komórek skóry i keratyny w mieszku włosowym
 • Wzrost bakterii (P. acnes) wewnątrz zatkanych porów
 • Wahania hormonalne związane z dojrzewaniem, miesiączką i stanami chorobowymi
 • Czynniki genetyczne, które wzmacniają nieprawidłowe reakcje skóry

Zrozumienie podstawowych przyczyn powstawania wyprysków w oparciu o te czynniki pozwala na ukierunkowane, wielotorowe strategie leczenia. Konieczne jest podejście łączone, aby zająć się tłustą skórą, nieprawidłowym zrzucaniem komórek, bakteriami, hormonami i stanem zapalnym powodującym rozwój trądziku.

Choć zmaganie się z trądzikiem może być frustrujące, mają Państwo większą moc niż genetyka. Przestrzeganie indywidualnej rutyny pielęgnacji skóry, wprowadzanie zmian w diecie i wizyty u dermatologa w celu uzyskania zaawansowanej opieki mogą pomóc zminimalizować przyszłe wypryski.

Często zadawane pytania na temat przyczyn trądziku

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, której większość ludzi doświadcza w pewnym momencie swojego życia. Może on dotyczyć osób w każdym wieku, każdej płci i pochodzenia etnicznego. Zrozumienie, co prowadzi do trądziku, jest kluczem do jego skutecznego leczenia. Poniżej odpowiadamy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących przyczyn trądziku.

Co to jest trądzik?

Trądzik pojawia się, gdy mieszki włosowe zostają zatkane olejem i martwymi komórkami skóry. Umożliwia to rozwój bakterii wywołujących trądzik o nazwie Propionibacterium acnes (P. acnes) wewnątrz zatkanego mieszka włosowego. Bakterie wywołują stan zapalny, prowadząc do powstawania pryszczy, guzków, cyst i innych wyprysków. Trądzik najczęściej dotyka twarzy, pleców, klatki piersiowej i ramion.

Jakie są główne przyczyny trądziku?

Istnieje 5 głównych przyczyn, które przyczyniają się do powstawania trądziku:

 • Nadmierna produkcja sebum (oleju)
 • Nagromadzenie martwych komórek skóry wewnątrz mieszków włosowych
 • Wzrost bakterii (bakterie P. acnes)
 • Zapalenie
 • Wahania hormonalne

Czynniki te współpracują ze sobą, zatykając pory i tworząc idealne środowisko do powstawania wyprysków. Genetyka również odgrywa rolę w rozwoju trądziku, programując wrażliwość skóry na normalne zmiany hormonalne.

W jaki sposób nadmiar oleju powoduje trądzik?

Gruczoły łojowe w skórze wytwarzają oleistą substancję zwaną sebum. Pomaga to utrzymać nawilżenie skóry. U osób ze skłonnością do trądziku gruczoły te mogą nadmiernie się aktywować i produkować zbyt dużo sebum. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i zatyka pory, prowadząc do powstawania wyprysków.

Hormony napędzają produkcję sebum, dlatego trądzik często zaczyna się lub nasila w okresie dojrzewania. Młodzież produkuje więcej androgenów, takich jak testosteron, który powiększa gruczoły łojowe i zwiększa wydzielanie sebum.

Czy bakterie powodują trądzik?

Bakterie P. acnes nie powodują bezpośrednio trądziku. Odgrywają jednak rolę w rozwoju zapalnych zmian trądzikowych, takich jak pryszcze i cysty. Bakterie P. acnes żywią się nadmiarem oleju wewnątrz zatkanych mieszków włosowych. W miarę szybkiego namnażania się bakterie uwalniają enzymy i inne produkty uboczne, które uszkadzają ścianę mieszków włosowych. Umożliwia to wyciek zawartości mieszków włosowych do skóry, co skutkuje widocznymi pryszczami.

Osoby z trądzikiem mają wyższy poziom P. acnes w porównaniu do osób z czystą skórą. Promując stan zapalny, bakterie te sprawiają, że trądzik jest gorszy niż w przypadku samego oleju i martwych komórek.

Czy hormony mogą powodować trądzik?

Tak, wahania hormonalne są częstym czynnikiem wywołującym trądzik. Hormony takie jak testosteron, dihydrotestosteron (DHT) i insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1) zwiększają produkcję sebum i sprzyjają złuszczaniu komórek skóry, co prowadzi do zatykania porów.

Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania wyjaśniają, dlaczego trądzik często zaczyna się w okresie dojrzewania. U kobiet comiesięczne zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym mogą wywoływać wypryski znane jako trądzik cykliczny. Stany takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), które zwiększają poziom androgenów, również powodują trądzik. Rozpoczęcie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może również prowadzić do trądziku z powodu zmian poziomu hormonów.

Czy stres powoduje wypryski trądzikowe?

Sam stres nie powoduje bezpośrednio trądziku. Jednak wysoki poziom stresu może pogorszyć trądzik u osób już podatnych na wypryski. Stres zwiększa stan zapalny i przyspiesza produkcję androgenów, takich jak testosteron, co prowadzi do zwiększonej produkcji oleju. Może to pogorszyć zatkane pory i stan zapalny.

Stres upośledza również gojenie się ran. Może to prowadzić do poważniejszych zmian trądzikowych zamiast drobnych zaskórników. Zarządzanie poziomem stresu za pomocą technik relaksacyjnych może pomóc zmniejszyć trądzik poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zmian hormonalnych.

Czy genetyka lub historia rodziny mogą powodować trądzik?

Genetyka odgrywa znaczącą rolę w rozwoju trądziku, szczególnie w ciężkich przypadkach. Osoby z rodzinną historią trądziku częściej zmagają się z nawracającymi wypryskami. Geny regulują wrażliwość skóry na hormony, a także tempo produkcji sebum i komórek skóry.

Niektóre mutacje prowadzą do nasilonych reakcji zapalnych i zwiększonej aktywności receptora androgenowego w skórze. Ta nadaktywność sprawia, że osoby z predyspozycjami genetycznymi są bardziej podatne na zatykanie porów, rozwój bakterii i stany zapalne. Jednak wybory dotyczące stylu życia mogą pomóc zrównoważyć skutki genów związanych z trądzikiem.

Czy niektóre pokarmy powodują trądzik?

Pomimo pogłosek łączących pokarmy takie jak czekolada i smażone potrawy z wypryskami, badania nie wykazują dowodów na to, że konkretne pokarmy same w sobie powodują lub pogarszają trądzik u większości ludzi. Chociaż same złe wybory żywieniowe nie powodują bezpośrednio wyprysków, ogólna dieta uboga w składniki odżywcze, bogata w rafinowane węglowodany i cukier, może negatywnie wpływać na zdrowie skóry.

Istnieje kilka wyjątków, w których dieta może przyczyniać się do powstawania trądziku. U osób wrażliwych na produkty mleczne, laktoza i białka serwatkowe znajdujące się w mleku mogą wywoływać stan zapalny. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak biały chleb, mogą również nasilać trądzik poprzez zwiększenie wydzielania androgenów. W przypadku ciężkiego trądziku pomocna może być współpraca z dermatologiem i dietetykiem w celu zidentyfikowania potencjalnych dietetycznych czynników wywołujących trądzik.

Jak mogę zapobiegać powstawaniu trądziku?

Chociaż nie zawsze można całkowicie zapobiec trądzikowi ze względu na przyczyny genetyczne, poniższe środki mogą pomóc zmniejszyć liczbę wyprysków:

 • Delikatnie oczyszczać skórę dwa razy dziennie łagodnym, nieściernym środkiem oczyszczającym.
 • Proszę używać kosmetyków bezolejowych i ochrony przeciwsłonecznej
 • Szampon należy myć regularnie, aby zapobiec przenoszeniu się olejków z włosów na skórę.
 • Proszę unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować filtry przeciwsłoneczne.
 • Proszę ćwiczyć i odpowiednio się wysypiać, aby zrównoważyć poziom hormonów.
 • Radzenie sobie ze stresem poprzez działania relaksacyjne
 • Proszę stosować zbilansowaną, pełnowartościową dietę i dbać o nawodnienie organizmu.
 • Proszę przyjmować suplementy, które zmniejszają produkcję oleju i stan zapalny.
 • W razie potrzeby proszę udać się do dermatologa po leki na receptę.

Połączenie podejścia ukierunkowanego na nadmierną produkcję sebum, zatkane pory, bakterie, stany zapalne i wahania hormonalne jest najlepszym sposobem na długoterminową kontrolę trądziku.

Kiedy należy szukać pomocy medycznej w przypadku trądziku?

Proszę udać się do dermatologa w celu uzyskania pomocy, jeśli produkty dostępne bez recepty nie pomagają, jeśli powstają blizny lub jeśli trądzik powoduje znaczny stres emocjonalny. Objawy takie jak głębokie bolesne guzki i torbiele, nawracające wypryski i trądzik nie reagujący na miejscowe środki na receptę również uzasadniają wizytę u dermatologa. Lekarz może przepisać silniejsze retinoidy, doustne antybiotyki, środki hormonalne lub zabiegi w gabinecie, aby lepiej leczyć umiarkowane i ciężkie przypadki trądziku.

Kluczowe wnioski

 • Głównymi przyczynami trądziku są nadmiar sebum, martwe komórki naskórka, bakterie, stany zapalne i hormony, które zatykają pory.
 • Bakterie takie jak P. acnes pogarszają trądzik zapalny, ale nie powodują go bezpośrednio.
 • Hormony powodują zwiększoną produkcję sebum w okresie dojrzewania i podczas cykli menstruacyjnych, co prowadzi do powstawania wyprysków.
 • Chociaż stres, dieta i historia rodziny wpływają na trądzik, nie powodują go bezpośrednio.
 • Środki zapobiegawcze, takie jak delikatna pielęgnacja skóry, produkty beztłuszczowe i leki mogą pomóc w zmniejszeniu trądziku.
 • Proszę udać się do dermatologa w celu uzyskania zaawansowanych opcji leczenia, jeśli dostępne bez recepty środki zaradcze nie kontrolują wyprysków.

Zrozumienie przyczyn trądziku jest pierwszym krokiem w kierunku czystszej skóry. Dzięki odpowiedniemu planowi leczenia dostosowanemu do konkretnych czynników wywołujących trądzik, większość przypadków można leczyć w celu poprawy zdrowia i wyglądu skóry.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?