Co to jest pryszcz z twardą białą kulką w środku?

Published:

Wszyscy doświadczyliśmy tych uciążliwych pryszczy, które pojawiają się w najgorszych momentach. Pewnego ranka spoglądasz w lustro i zauważasz mały guzek na czole. Na początku jest to tylko mały czerwony guzek, ale w ciągu dnia lub dwóch wyrasta na pełnoprawnego pryszcza z obrzydliwą ropną głową. Ale są też inne rzadkie pryszcze - te z twardą białą kulką w środku. Co się dzieje?

Jeśli kiedykolwiek mieli Państwo do czynienia z takim pryszczem, prawdopodobnie zastanawiali się Państwo, czym właściwie jest ta twarda biała kulka wewnątrz pryszcza. Zdecydowanie różni się ona od typowych pryszczy wypełnionych ropą, które wszyscy znamy. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się dokładnie, co powoduje te wyjątkowe pryszcze z twardymi białymi kulkami w środku.

Co to jest pryszcz z twardą białą kulką w środku?

Co powoduje powstawanie pryszczy w pierwszej kolejności?

Zanim zagłębimy się w to, czym jest twarda biała kulka wewnątrz niektórych pryszczy, zróbmy szybki przegląd pryszczy i porozmawiajmy o tym, jak ogólnie powstają pryszcze.

Pryszcze powstają głęboko w porach, gdy zostają one zatkane martwymi komórkami skóry, nadmiarem oleju (sebum) i bakteriami. Ta mieszanina substancji, zanieczyszczeń i zarazków znana jest jako korek. Korek blokuje pory, które normalnie są otwarte na powierzchnię skóry. Powoduje to uwięzienie wszystkich paskudnych rzeczy w środku.

Kiedy pory zostają zablokowane i tworzy się korek, obszar puchnie i staje się guzem. Dzieje się tak z powodu naturalnej reakcji skóry na blokadę. Aby pomóc usunąć zator, ściany wokół porów ulegają zapaleniu. W ramach tej reakcji zapalnej obszar wypełnia się białymi krwinkami, które pomagają zwalczać wszelkie infekcje, i staje się czerwony i opuchnięty.

W tym momencie mają Państwo oficjalnego pryszcza pod powierzchnią.

Jeśli zatkany por pozostanie zablokowany blisko powierzchni skóry, guz będzie nadal rósł i wypełniał się ropą. Ropa ta składa się z oleju, martwych komórek skóry, bakterii i białych krwinek uwięzionych w środku. Ostatecznie ten wypełniony ropą obszar pęknie przez zablokowane pory i pojawi się na powierzchni jako otwarta, ropna skaza. Zabawne czasy, prawda?

Czasami jednak korki mogą tworzyć się głębiej w porach i prowadzić do pryszczy wypełnionych innym materiałem, takim jak twarde białe kulki. Przyjrzyjmy się tym wyjątkowym przypadkom.

Pryszcze z twardymi białymi kulkami - co się dzieje?

Pryszcze, które zawierają twarde białe kulki, a nie ropę, tworzą się głęboko w skórze. Wypryski te znane są również pod medyczną nazwą zaskórników zamkniętych.

Zamknięte zaskórniki powstają głębiej w strukturze skóry niż typowe pryszcze wypełnione ropą. Kiedy martwe komórki naskórka, sebum i bakterie zatykają pory i powodują blokadę głębiej w skórze właściwej, wywołuje to reakcję i powoduje powstanie guza. Ponieważ jednak korek tworzy się głębiej w skórze, jego zawartość ma mniejszy kontakt z powietrzem.

Te zamknięte, pozbawione powietrza środowiska sprzyjają tworzeniu się czegoś, co nazywa się keratyną.

Czym jest keratyna i jak powstaje?

Keratyna to białko, które tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę naszej skóry. Keratyna jest produkowana przez komórki zwane keratynocytami głęboko w porach. W normalnych warunkach białka keratyny są transportowane na powierzchnię skóry i tworzą zewnętrzną barierę ochronną.

Jednakże, gdy pory zostaną zablokowane głębiej w skórze właściwej, keratyna może gromadzić się wewnątrz zamkniętej przestrzeni. Z czasem białka keratyny zlepiają się w twardą, biało-żółtą masę. Ta keratynowa kępka martwych komórek skóry jest twardą białą kulką, która tworzy się wewnątrz tych wyjątkowych pryszczy.

Na powierzchni guzki te wyglądają jak typowe pryszcze z czerwoną, zapalną obwódką. Ale po ich otwarciu, zamiast ropy, odkrywa się twardą, przypominającą kamyk kulkę keratyny, która uformowała się głęboko w porach.

Co sprawia, że keratyna zamienia się w twardą kulkę?

Być może zastanawiają się Państwo, w jaki sposób keratyna przekształca się z białka w stwardniałą kulkę. W zamkniętej przestrzeni głęboko w skórze właściwej keratyna jest wystawiona na działanie środowiska zapalnego pryszcza. Powoduje to utlenianie - reakcję chemiczną między keratyną a tlenem, który został uwięziony w zablokowanych porach.

Proces utleniania powoduje, że keratyna twardnieje i krystalizuje się, zamieniając to amorficzne białko w formę stałą. Proszę pomyśleć o tym, jak jajko twardnieje po ugotowaniu. Ciepło powstające podczas gotowania prowadzi do denaturacji i utleniania białka, powodując zmianę stanu płynnego surowego jajka w twarde jajko ugotowane.

Podobny proces zachodzi w tych zamkniętych pryszczach, prowadząc do tego, że białka keratynowe przybierają charakterystyczny kształt twardej białej kuli. Końcowym rezultatem jest niemożliwa do zatkania biała kula mocno zaklinowana głęboko w porach.

Najczęstsze przyczyny i miejsca występowania zaskórników twardych

Twarde pryszcze zaskórnikowe mogą pojawiać się losowo, ale istnieją pewne miejsca i czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich powstawania. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn i lokalizacji tych wyjątkowych zaskórników:

Genetyka

Niektórzy ludzie są po prostu predysponowani do rozwoju zaskórników zamkniętych i twardych zaskórników z powodu swojej genetyki. Tak więc, podczas gdy pana znajomy może borykać się tylko z niewielkimi zaskórnikami, pan skończy z głębokimi guzkami wypełnionymi kulkami keratynowymi. Genetyka może sprawić, że ktoś będzie bardziej podatny na tego typu trądzik.

Hormony

Wahania hormonalne są klasyczną przyczyną powstawania zaskórników. Dlatego często pojawiają się one w okresie dojrzewania, menstruacji, ciąży i menopauzy. Zmiany hormonalne zachodzące w tych okresach mogą powodować zwiększenie produkcji sebum i zwężenie porów. To tłuste środowisko przygotowuje skórę do blokowania porów głęboko w skórze właściwej, co prowadzi do powstawania twardych zaskórników.

Skóra tłusta

Jeśli mają Państwo naturalnie tłustą skórę, mogą być Państwo głównym celem tych irytujących, twardych pryszczy. Nadmiar oleju może mieszać się z martwymi komórkami skóry i bakteriami, przedostając się głęboko do porów i powodując powstawanie guzków wypełnionych uwięzioną keratyną.

Produkty do skóry

Niektóre składniki produktów do pielęgnacji skóry, makijażu i włosów mogą zatykać pory i podrażniać skórę. Może to stanowić podłoże do powstawania twardych zaskórników pod powierzchnią skóry. Składniki takie jak olej mineralny, olej kokosowy i masło kakaowe są wysoce komedogenne, co oznacza, że mają ocenę w skali ratingowej, która wskazuje ich prawdopodobieństwo zatykania porów.

Obcisła odzież i sprzęt ochronny

Spandexowe legginsy treningowe, dopasowane sukienki, obcisłe dżinsy, poduszki na ramiona w odzieży lub sprzęcie oraz ramiączka biustonosza wywierają nacisk na skórę przez długi czas. To ciągłe tarcie może podrażniać mieszki włosowe i prowadzić do powstawania twardych guzków uwięzionej keratyny pod powierzchnią. Paski kasków sportowych i osłony podbródka mogą również powodować powstawanie zaskórników zamkniętych.

Niektóre leki

Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, testosteron lub lit, są związane ze zwiększonym zatykaniem porów i powstawaniem zaskórników. Mechanizmy nie są w pełni zrozumiałe, ale wydają się obejmować zwiększoną produkcję oleju i obrót komórek skóry.

Przewlekłe pocieranie lub skubanie

Nawykowe pocieranie, skubanie lub drapanie skóry może powodować powstawanie twardych zaskórników. Ciągłe podrażnienie powoduje, że zanieczyszczenia wnikają głębiej w pory, gdzie mogą wywoływać głębokie zaskórniki wypełnione kulkami keratynowymi.

Typowe lokalizacje twardych zaskórników:

 • Linia włosów
 • Czoło
 • Podbródek
 • Górne ramiona
 • Ramiona
 • Pośladki
 • Wewnętrzna strona ud

Anatomia porów i mieszków włosowych w tych obszarach sprawia, że są one podatne na zablokowane kanały i zamknięte zaskórniki. Tarcie i pocieranie przez odzież również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaskórników w tych miejscach.

Czy można zapobiec powstawaniu twardych zaskórników?

Chociaż nie zawsze można całkowicie uniknąć twardych zaskórników, istnieją środki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia:

 • Należy utrzymywać skórę w czystości, aby zminimalizować gromadzenie się oleju i zanieczyszczeń. Proszę używać delikatnego płynu do codziennego mycia twarzy.
 • Proszę regularnie złuszczać naskórek produktami zawierającymi kwas salicylowy. Pomaga to odblokować pory i usunąć nagromadzone martwe komórki naskórka.
 • Proszę ograniczyć stosowanie kosmetyków, kremów i maści zatykających pory. Proszę wybierać produkty bezolejowe, oznaczone jako "niekomedogenne".
 • Szampon należy myć regularnie, zwłaszcza po spoceniu się, aby utrzymać włosy i skórę głowy pod kontrolą.
 • Należy unikać nadmiernego pocierania, skubania i drapania. Powoduje to wnikanie zanieczyszczeń głębiej w pory.
 • W miarę możliwości należy nosić luźną, oddychającą odzież i sprzęt ochronny.
 • Proszę porozmawiać z dermatologiem o lekach na receptę, jeśli wypryski są poważne lub stałe.

Choć frustrujące, sporadyczne twarde pryszcze są normalne i można sobie z nimi poradzić przy odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli jednak zaczną Państwo zauważać obfitość twardych guzków i zamkniętych zaskórników, należy porozmawiać z dermatologiem w celu zbadania przyczyn i rozwiązań. Utrzymujące się zaskórniki zamknięte mogą sygnalizować ukrytą chorobę skóry, która wymaga leczenia.

Jak pozbyć się twardych zaskórników?

Na twarzy pojawił się guzek z twardą, białą grudką w środku. Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się go i usunięcie uporczywego korka keratynowego?

Proszę nie ściskać!

Choć jest to niezwykle kuszące, agresywne wyrywanie lub wyciskanie twardego wągra może pogorszyć jego stan. Wyciskanie masy prawdopodobnie tylko wepchnie keratynę głębiej w skórę, zamiast ją usunąć. A całe to wyciskanie i sondowanie paznokciami może prowadzić do urazów i blizn.

Para wodna rozluźnia i zmiękcza

Zamiast tego, lepszym pierwszym krokiem jest poddanie skóry działaniu pary wodnej, aby pomóc otworzyć i zmiękczyć twardy zaskórnik. Proszę wziąć ściereczkę nasączoną gorącą wodą i przytrzymać ją nad wągrem przez kilka minut. Wilgoć i ciepło pomogą rozluźnić zawartość i wydobyć korek na powierzchnię.

Sterylizować

Przed próbą usunięcia zaskórnika należy oczyścić ręce i przetrzeć skazę alkoholem. Zmniejsza to ryzyko wepchnięcia bakterii głębiej do porów i spowodowania infekcji. Sterylizacja obszaru jest ważnym pierwszym krokiem.

Proszę używać sterylnego lancetu

Następnie, używając sterylnego lancetu, proszę delikatnie naciąć sam czubek wągrów. Lancety to sterylne urządzenia nakłuwające używane przez lekarzy i pielęgniarki do nakłuwania skóry i pobierania kropli krwi. W tym przypadku można go użyć do ostrożnego utworzenia małego otworu, przez który można wydobyć wągry.

Proszę wywierać lekki nacisk

Po utworzeniu niewielkiego otworu, proszę użyć bawełnianego wacika, aby wywrzeć bardzo delikatny, stały nacisk na twardy wągier. Powoli wyciągnąć korek keratynowy w górę i na zewnątrz przez utworzony otwór. Proszę postępować powoli - bez agresywnego wyciskania! Po lekkim naciśnięciu twarda kulka powinna przesunąć się w górę porów i wyjść.

Opieka następcza

Po usunięciu należy nałożyć kropkę kremu z nadtlenkiem benzoilu na otwarte pory, aby zabić wszelkie bakterie i zapobiec dalszemu zatykaniu. Proszę pozwolić, aby obszar zamknął się i zagoił w naturalny sposób, utrzymując go w czystości. Proszę unikać makijażu, skubania i podrażniania tego obszaru podczas jego rekonwalescencji.

Dzięki starannemu parowaniu, sterylizacji i lekkiemu uciskowi można z powodzeniem usunąć te irytujące, twarde pryszcze. Jeśli jednak nie ustąpią, proszę udać się do dermatologa.

Kiedy szukać pomocy medycznej w przypadku twardych zaskórników?

Podczas gdy radzenie sobie z okazjonalnymi twardymi zaskórnikami jest normalne, należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli zauważy Pan/Pani którykolwiek z poniższych objawów:

 • Nagły atak nawracających, twardych zaskórników
 • Niemożność prawidłowego usunięcia twardego zaskórnika w domu
 • Objawy infekcji skóry - rozprzestrzeniające się zaczerwienienie, obrzęk, ból, ciepło
 • Blizny lub ciemne plamy pozostające po ustąpieniu guza
 • Twarde obszary zaskórników, które wielokrotnie wypełniają się po usunięciu

Jeśli doświadczają Państwo któregokolwiek z tych problemów, dermatolog może pomóc odkryć ich przyczynę i przywrócić skórze zdrowy wygląd. Może on przepisać miejscowe lub doustne leki, które będą działać na zatkane pory i zapobiegać powstawaniu twardych pryszczy w przyszłości. Zabiegi takie jak delikatna ekstrakcja, peelingi chemiczne lub zastrzyki sterydowe mogą również pomóc w usunięciu uporczywych twardych zaskórników.

Nie należy w nieskończoność rozdrapywać twardych guzków. Proszę poszukać pomocy w zakresie skutecznego leczenia, aby zapobiec powstawaniu blizn i długotrwale oczyścić skórę.

Kiedy twarde zaskórniki są powodem do niepokoju?

Dla większości z nas okazjonalny, twardy pryszcz jest tylko uciążliwością, z którą musimy się zmagać. Jednak w niektórych przypadkach skupiska nawracających zaskórników zamkniętych mogą sygnalizować coś poważniejszego.

Częste pojawianie się twardych zmian trądzikowych typu whitehead może wskazywać na choroby skóry, takie jak:

 • Acne Conglobata - rzadka, ciężka postać trądziku guzkowego charakteryzująca się zaskórnikami i guzkami.
 • Hidradenitis Suppurativa - przewlekła choroba skóry powodująca zablokowanie mieszków włosowych i bolesne guzki w fałdach skóry.
 • Pseudofolliculitis Barbae - podrażnienie mieszków włosowych podczas golenia prowadzące do wrastania włosków, ropnych guzków i blizn u mężczyzn.

Jeśli doświadcza Pan/Pani nawracających, epizodycznych wyprysków w postaci twardych zaskórników, należy skonsultować się z dermatologiem. Właściwa diagnoza jest kluczem do wykluczenia podstawowych zaburzeń i opracowania odpowiedniego planu leczenia. Stałe zaskórniki zamknięte mogą wymagać przepisania leków doustnych lub miejscowych na receptę w celu wyeliminowania przyczyn źródłowych.

Dermatolog może określić, czy przyczyną jest stan skóry, czy po prostu trzeba zmienić codzienną rutynę pielęgnacji skóry, aby zapobiec powstawaniu zwykłych zaskórników. Proszę nie rezygnować z ciągłego pojawiania się twardych zaskórników - proszę poszukać pomocy, aby dotrzeć do sedna tego, co je powoduje.

Podsumowując

Radzenie sobie z okazjonalnymi pryszczami jest częścią życia, ale te twarde zaskórniki mogą być szczególnie irytujące. Zrozumienie, co powoduje powstawanie twardej keratynowej kulki wewnątrz pryszcza, jest pierwszym krokiem w kierunku pozbycia się tych guzków. Dzięki starannej pielęgnacji porów i odpowiedniej technice ekstrakcji, mogą Państwo pożegnać się z tymi twardymi pryszczami!

Często zadawane pytania dotyczące pryszczy z twardymi białymi kulkami w środku

Pryszcze z twardą białą kulką w środku mogą być mylące i frustrujące. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych wyjątkowych pryszczy:

Co to jest pryszcz z twardą białą kulką w środku?

Ten rodzaj pryszcza, czasami nazywany zaskórnikiem zamkniętym, powstaje, gdy martwe komórki skóry, olej i bakterie zatykają mieszek włosowy głęboko w porach. Zawartość zatkania ulega reakcji chemicznej, która powoduje jej stwardnienie w białawo-żółtą masę keratynową. Ta twarda kula keratyny zostaje uwięziona głęboko wewnątrz pryszcza. Na powierzchni widać tylko mały, czerwony guzek.

Co powoduje powstawanie twardych zaskórników?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn:

 • Genetyka - niektórzy ludzie są po prostu podatni na powstawanie zaskórników zamkniętych.
 • Wahania hormonalne w okresie dojrzewania, menstruacji itp.
 • Bardzo tłusta skóra
 • Stosowanie produktów komedogennych, które zatykają pory
 • Podrażnienie skóry spowodowane ciasną odzieżą, sprzętem sportowym, nawykowym pocieraniem
 • Leki takie jak kortykosteroidy

Gdzie zwykle pojawiają się te pryszcze z twardymi białymi guzkami?

Typowe lokalizacje obejmują twarz (czoło, podbródek), plecy, klatkę piersiową, ramiona i pośladki. Obszary często zakryte odzieżą lub sprzętem mają tendencję do powstawania zaskórników zamkniętych. Pory i mieszki włosowe w tych regionach są anatomicznie bardziej narażone na zatkanie.

Jak pozbyć się pryszcza z twardą kulką w środku?

Proszę NIE ściskać ich agresywnie. Spowoduje to wtłoczenie keratyny głębiej w skórę. Zamiast tego:

 • Sparować obszar, aby rozluźnić i zmiękczyć zawartość.
 • Wysterylizować obszar alkoholem
 • Proszę użyć sterylnego lancetu, aby delikatnie naciąć powierzchnię.
 • Proszę bardzo delikatnie naciskać wacikiem, aby wyjąć zatyczkę.

Jak można zapobiegać powstawaniu tych twardych pryszczy?

Mogą Państwo ograniczyć ich występowanie poprzez:

 • Codzienne mycie skóry delikatnym środkiem oczyszczającym
 • Stosowanie beztłuszczowych, niekomedogennych produktów do pielęgnacji skóry
 • Regularne złuszczanie w celu usunięcia martwych komórek naskórka
 • Unikanie podrażnień skóry spowodowanych częstym pocieraniem/wybieraniem
 • Regularne mycie włosów szamponem, zwłaszcza po spoceniu się.

Kiedy należy udać się do dermatologa z powodu twardych zaskórników?

Proszę udać się do dermatologa, jeśli ma Pan(i):

 • Nagły wzrost liczby twardych zaskórników
 • Niezdolność do prawidłowej ekstrakcji w domu
 • Objawy infekcji - rozprzestrzeniające się zaczerwienienie, obrzęk, ból
 • Nawracające twarde pryszcze, które wypełniają się po usunięciu
 • Pozostawione blizny lub ciemne plamy

Czy nawracające twarde zaskórniki mogą wskazywać na coś poważnego?

Częste pojawianie się twardych zaskórników może czasami wskazywać na zaburzenia takie jak:

 • Acne congolobata - ciężki trądzik guzkowy
 • Hidradenitis suppurativa - przewlekłe guzki w fałdach skórnych
 • Pseudofolliculitis barbae - podrażnienie przy goleniu prowadzące do wrastania włosów

Proszę udać się do dermatologa w przypadku nawracających twardych krostek, aby wykluczyć jakiekolwiek schorzenia skóry wymagające leczenia.

Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie twardego białego pryszcza?

Proszę wykonać następujące kroki:

 1. Wysterylizować obszar alkoholem
 2. Przytrzymać ciepłą, wilgotną ściereczkę nad tym obszarem, aby zmiękczyć i otworzyć pory.
 3. Proszę użyć sterylnego lancetu, aby delikatnie naciąć powierzchnię wągrów.
 4. Proszę bardzo lekko naciskać wacikiem obok pryszcza, wyciągając korek na zewnątrz
 5. Proszę nie ściskać ani nie dłubać!
 6. Nałożyć krem z nadtlenkiem benzoilu po ekstrakcji.

Dzięki odpowiedniej technice mogą Państwo usunąć te uporczywe, twarde wągry. Proszę skontaktować się z dermatologiem, jeśli pojawią się oznaki infekcji, blizny lub nawroty.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?