Czy kawa powoduje trądzik?

Published:

Kawa. Dla wielu z nas jest ona nieodzowną częścią naszej codziennej rutyny. Ale czy nasz ulubiony napój kofeinowy może faktycznie powodować wypryski?

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Objawia się jako wszystko, od zaskórników i zaskórników po zaognione czerwone pryszcze.

Czy kawa powoduje trądzik?

Chociaż trądzik ma wiele potencjalnych przyczyn - takich jak hormony, genetyka i stres - dieta jest jednym z czynników, które są często przedmiotem dyskusji. To rodzi ważne pytanie:

Czy kawa powoduje trądzik?

W tym poście zbadamy potencjalne powiązania między kawą a trądzikiem. Przyjrzymy się badaniom, rozważymy różne strony i dojdziemy do jasnego wniosku popartego nauką i faktami.

Oto krótki przegląd tego, co będziemy omawiać:

 • Debata na temat kawy i trądziku
 • Czy kofeina powoduje trądzik? Spojrzenie na naukę
 • Czy składniki kawy powodują trądzik?
 • Czy picie kawy pogarsza trądzik?
 • Wskazówki dotyczące picia kawy w przypadku skóry trądzikowej

Pod koniec tego wpisu dowiedzą się Państwo, w jaki sposób kawa wpływa na trądzik i uzyskają naukowe porady dotyczące kontrolowania swoich nawyków związanych z kofeiną, jeśli mają Państwo skłonność do trądziku.

Debata na temat kawy i trądziku

Jeśli szukał Pan informacji na temat diety i trądziku, prawdopodobnie natknął się Pan na mieszane opinie na temat kawy.

Niektórzy ludzie twierdzą, że odstawienie kawy oczyściło ich skórę. Inni twierdzą, że ich codzienny nawyk picia kawy wcale nie pogorszył trądziku.

Więc co się dzieje? Czy kawa jest niewinna, czy jest winowajcą pryszczy?

Ta debata istnieje, ponieważ kawa nie była bezpośrednio badana w odniesieniu do trądziku. Znamy jednak kilka kluczowych informacji.

Oto przegląd argumentów za i przeciw kawie, jeśli chodzi o trądzik:

Argument przeciwko kawie:

 • Kofeina powoduje stan zapalny, który może pogorszyć trądzik.
 • Kawa może podnosić poziom cukru i insuliny we krwi, co może przyczyniać się do powstawania trądziku.
 • Niektóre składniki, takie jak mleko i cukier, mogą powodować trądzik.

Argument za kawą:

 • Żadne duże badania nie łączą bezpośrednio kawy z trądzikiem
 • Dla większości osób kawa nie wydaje się mieć znaczącego wpływu na trądzik
 • Samo ograniczenie spożycia kawy rzadko usuwa trądzik

Jak Państwo widzą, po obu stronach są uczciwe argumenty. Która z nich ma więc rację?

Najlepszym sposobem na określenie wpływu kawy na trądzik jest przyjrzenie się konkretnym składnikom kawy - takim jak kofeina, nabiał i cukier - oraz ich wpływowi na trądzik.

Zaczniemy od zbadania samej kofeiny.

Czy kofeina powoduje trądzik? Spojrzenie na naukę

Kofeina jest kluczowym związkiem aktywnym w kawie odpowiedzialnym za ten energetyzujący, pobudzający efekt.

Jest to środek pobudzający, który działa poprzez blokowanie receptorów adenozyny w mózgu. Adenozyna wywołuje senność, więc jej blokowanie sprawia, że są Państwo przytomni i świadomi.

Ale co kofeina ma wspólnego z trądzikiem? Istnieje kilka potencjalnych powiązań.

Kofeina może sprzyjać stanom zapalnym

Trądzik powstaje, gdy pory zostają zatkane przez martwy naskórek i oleje. Umożliwia to bakteriom skórnym, takim jak P. acnes, namnażanie się i wywoływanie stanów zapalnych.

Badania pokazują, że kofeina może zwiększać stan zapalny w całym organizmie.

Dla przykładu, badanie przeprowadzone w 2015 roku w Journal of Physiology wykazało, że spożycie kofeiny zwiększyło kilka markerów stanu zapalnego, takich jak IL-6 i IL-1β, zarówno u szczupłych, jak i otyłych kobiet.

Teoretycznie więc kofeina może nasilać procesy zapalne związane z trądzikiem poprzez podnoszenie poziomu zapalnych substancji chemicznych. Nie zostało to jednak jeszcze udowodnione w badaniach nad trądzikiem u ludzi.

Kofeina może podnosić poziom kortyzolu i insuliny

Kofeina aktywuje współczulny układ nerwowy, będący częścią reakcji organizmu na stres typu "walcz lub uciekaj". Prowadzi to do zwiększenia poziomu hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina.

Wysoki poziom kortyzolu przedłuża stan zapalny i jest powiązany z trądzikiem. Niektóre badania wiążą również trądzik z wysokim poziomem insuliny, który kofeina może również podnosić.

Badania pokazują jednak, że kofeina tylko tymczasowo podnosi poziom kortyzolu i insuliny u osób, które nie spożywają jej regularnie.

Państwa organizm buduje tolerancję na działanie kofeiny wraz z jej nawykowym przyjmowaniem. Tak więc w przypadku osób pijących kawę, kofeina z dnia na dzień ma mniejszy wpływ na hormony związane z trądzikiem.

Ogólnie rzecz biorąc, kofeina może odgrywać teoretyczną rolę w trądziku poprzez zwiększanie stanu zapalnego, kortyzolu i insuliny. Jednak obecne badania nie mogą jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy ma ona rzeczywisty wpływ na wypryski u większości ludzi.

Przyjrzyjmy się teraz, jak wpływają na to inne związki zawarte w kawie, takie jak mleko i cukier.

Czy składniki kawy powodują trądzik?

Kawa sama w sobie ma naturalnie niski indeks glikemiczny. Jednak to, co dodamy do kawy, może mieć wpływ na jej właściwości przeciwtrądzikowe.

Mleko mleczne

Większość badań nie znajduje bezpośredniego związku między nabiałem a trądzikiem.

Niektóre badania wskazują jednak, że nabiał może pogarszać objawy trądziku u osób z już istniejącymi wypryskami:

 • Jedno z badań z 2005 roku wykazało, że zmiany trądzikowe nasilają się po wypiciu mleka, ale nie jogurtu czy sera. Autor postawił hipotezę, że mleko zawiera składniki, które wywołują trądzik.
 • Liczne badania wskazują na częstsze występowanie trądziku w populacjach, które spożywają więcej mleka i lodów.

Istnieje kilka teorii na temat tego, w jaki sposób mleko mleczne może przyczyniać się do powstawania trądziku:

Hormony: Mleko mleczne zawiera hormony, takie jak insulinowy czynnik wzrostu 1 (IGF-1), które mogą zwiększać produkcję sebum i stan zapalny.

Wysoki indeks glikemiczny: Niesfermentowane produkty mleczne, takie jak mleko, mają wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że powodują znaczne skoki poziomu cukru we krwi. Stymuluje to uwalnianie insuliny, co może pogorszyć trądzik.

Ogólnie rzecz biorąc, potrzebne są dalsze badania bezpośrednio badające mleko i trądzik. Jednak w oparciu o obecne dowody, mleko mleczne w kawie może teoretycznie pogorszyć wypryski u niektórych osób.

Cukier

Dodanie cukru do kawy oznacza dodatkowe węglowodany i kalorie, które mogą wpływać na poziom cukru we krwi.

Słodzone napoje, takie jak napoje gazowane, wiążą się z wyższym ryzykiem wystąpienia trądziku u dorosłych. Ponieważ rafinowane cukry szybko podnoszą poziom cukru we krwi, cukier w kawie może mieć podobne skutki.

Jednak ilość cukru dodawanego do kawy jest zazwyczaj niewielka w porównaniu do innych produktów spożywczych i napojów o wysokiej zawartości cukru.

Chociaż sztuczne słodziki, takie jak aspartam i sacharyna, nie powodują bezpośredniego wzrostu poziomu cukru we krwi, niektóre wczesne badania wskazują, że mogą one również pogarszać trądzik.

Ogólnie rzecz biorąc, dodane cukry w kawie prawdopodobnie stanowią problem tylko wtedy, gdy są spożywane w nadmiarze. Ograniczenie cukru jest jednak rozsądne, jeśli mają Państwo skłonność do trądziku.

Czy picie kawy pogarsza trądzik?

W oparciu o dostępne badania, oto podsumowanie wpływu kawy na trądzik:

W przypadku większości osób samo umiarkowane spożycie kawy nie wydaje się znacząco pogarszać trądziku.

Żadne duże badania obserwacyjne nie wykazały, że osoby pijące kawę mają ogólnie wyższy wskaźnik trądziku. Wiele osób pije kawę codziennie przez wiele lat bez żadnego wpływu na skórę.

Kawa może jednak nasilać wypryski u niektórych osób, zwłaszcza jeśli występują u nich czynniki takie jak:

 • Brak równowagi hormonalnej
 • Znaczna insulinooporność
 • Nietolerancje pokarmowe, takie jak nadwrażliwość na nabiał
 • Wysoki poziom lęku

Kawa nie wywoła bezpośrednio trądziku, jeśli Pana/Pani skóra jest ogólnie czysta. Jeśli jednak już zmaga się Pan/Pani z trądzikiem, kawa może go nasilić.

Nadmierne picie kawy również może powodować problemy.

Na przykład, w jednym z niewielkich badań stwierdzono, że osoby pijące ≥3 filiżanki dziennie przez co najmniej rok miały więcej zapalnych zmian trądzikowych niż osoby pijące mniej niż 3 filiżanki.

Wniosek? Kawa prawdopodobnie nie ma wpływu na trądzik w małych lub umiarkowanych ilościach dla większości ludzi. Proszę jednak ograniczyć jej spożycie, jeśli podejrzewają Państwo, że pogarsza ona stan skóry.

Wskazówki dotyczące picia kawy w przypadku cery trądzikowej

Jeśli uwielbiają Państwo kawę, ale cierpią na trądzik, niekoniecznie muszą Państwo całkowicie z niej rezygnować. Dzięki odpowiedniemu podejściu można pić kawę, jednocześnie utrzymując problemy skórne na dystans.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym kawa będzie bardziej przyjazna dla osób z trądzikiem:

Proszę ograniczyć się do 1-2 małych/średnich filiżanek dziennie. Spożywanie dużych ilości może mieć większy wpływ hormonalny na trądzik.

Proszę wybierać kawę filtrowaną. Niefiltrowana kawa zawiera kafestol, związek, który może podnosić poziom cholesterolu powiązany z trądzikiem.

Proszę ograniczyć dodatek mleka i cukru. Proszę spróbować użyć naturalnie niskoglikemicznych substancji słodzących, takich jak cynamon lub niesłodzone mleko orzechowe.

Zarządzanie poziomem stresu. Przewlekły stres może sprawić, że będą Państwo bardziej wrażliwi na wpływ kawy na hormony związane z trądzikiem.

Proszę zwrócić uwagę na swoją skórę. Proszę zauważyć, czy po częstym piciu kawy lub po przekroczeniu normalnej ilości kawy pojawia się u Państwa wysypka.

Proszę unikać picia kawy na pusty żołądek. Proszę najpierw zjeść śniadanie, aby zapobiec skokom poziomu cukru we krwi.

Proszę pozostać nawodnionym. Proszę pić dużo wody, aby przeciwdziałać efektom moczopędnym, które mogą koncentrować toksyny powodujące trądzik.

Proszę przerzucić się na herbatę. Herbaty o niższej zawartości kofeiny przynoszą podobne korzyści, ale nie zaburzają hormonów.

Suplementacja przeciwutleniaczami. Składniki odżywcze, takie jak witamina C i cynk, mogą zwalczać niektóre trądzikowe skutki kawy.

Kluczem do sukcesu jest świadomość tego, jak Państwa organizm reaguje na kawę. Proszę ograniczyć spożycie kawy lub unikać jej, jeśli zauważą Państwo, że wywołuje ona wypryski. W przeciwnym razie proszę cieszyć się kawą z umiarem jako częścią stylu życia przyjaznego dla trądziku.

Podsumowanie: Jak kawa wpływa na trądzik?

Czy kawa powoduje trądzik? Po zapoznaniu się z badaniami naukowymi, oto podsumowanie:

Kawa prawdopodobnie tylko pogarsza trądzik u podatnych osób - ale ograniczenie jej spożycia i unikanie mleka/cukru może pomóc, jeśli mają Państwo skłonność do wyprysków.

Chociaż kawa nie była bezpośrednio badana pod kątem trądziku, niektóre mechanizmy teoretycznie łączą ją ze zwiększonym stanem zapalnym i czynnikami hormonalnymi związanymi z trądzikiem.

Jednak umiarkowane spożycie kawy nie wydaje się wpływać na trądzik u większości ludzi. Składniki takie jak mleko i cukier prawdopodobnie odgrywają większą rolę w wywoływaniu wyprysków niż sama czarna kawa.

Jeśli ma Pan/Pani trądzik, proszę zwrócić uwagę na to, jak Pana/Pani skóra reaguje na kawę. Proszę ograniczyć jej spożycie i unikać dodawania wysokoglikemicznego nabiału lub cukru, jeśli podejrzewają Państwo, że kawa pogarsza stan skóry.

W przeciwnym razie wypicie filiżanki kawy z umiarem jest w porządku dla wielu osób z trądzikiem. Proszę skupić się na ogólnie zdrowej diecie i stylu życia, aby zachować czystą skórę.

Często zadawane pytania: Czy kawa powoduje trądzik?

Co to jest trądzik?

Trądzik jest powszechną chorobą skóry charakteryzującą się zatkanymi porami (zaskórniki i zaskórniki), zapalonymi pryszczami i głębszymi grudkami (cysty lub guzki). Zwykle występuje na twarzy, czole, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramionach, ale może również rozwinąć się na innych obszarach ciała. Trądzik jest spowodowany kombinacją czynników, takich jak nadmierna produkcja oleju, martwe komórki skóry, bakterie wywołujące trądzik, hormony i genetyka.

W jaki sposób kawa może być powiązana z trądzikiem?

Istnieje kilka potencjalnych sposobów, w jakie kawa może mieć związek z trądzikiem:

 • Kofeina wpływa na hormony takie jak kortyzol i insulina, które mogą nasilać trądzik. Badania pokazują jednak, że kofeina tylko tymczasowo podnosi poziom tych hormonów u osób, które nie spożywają jej regularnie.
 • Składniki dodawane do kawy, takie jak nabiał i cukier, mogą mieć wpływ na trądzik. Nabiał może zawierać hormony i zwiększać ładunek glikemiczny, podczas gdy cukier powoduje skoki poziomu cukru we krwi.
 • Kawa może potencjalnie nasilać stan zapalny, który odgrywa rolę w trądziku. Potrzebne są jednak dalsze badania nad tym, czy kofeina rzeczywiście zwiększa markery stanu zapalnego na tyle, aby wpływać na trądzik.

Czy picie kawy powoduje wypryski trądzikowe?

Dla większości ludzi umiarkowane dzienne spożycie kawy nie wydaje się powodować trądziku ani go pogarszać. Duże badania obserwacyjne pokazują, że osoby pijące kawę nie mają ogólnie wyższych wskaźników trądziku. Kawa może jednak zaostrzać trądzik u osób, które już są podatne na wypryski z powodów takich jak hormony, genetyka, wrażliwość żywieniowa i wysoki poziom stresu.

Ile kawy można pić, jeśli ma się trądzik?

Jest mało prawdopodobne, aby 1-2 filiżanki kawy dziennie miały wpływ na trądzik u większości osób. Jednak ograniczenie spożycia kawy do 1 filiżanki lub mniej dziennie może być korzystne, jeśli zauważy Pan/Pani, że kawa pogarsza trądzik. Unikanie nadmiernej ilości 3+ filiżanek dziennie może również pomóc.

Czy należy unikać kawy, jeśli ma się skórę trądzikową?

Nie muszą Państwo całkowicie rezygnować z kawy, jeśli mają Państwo skłonność do trądziku. Proszę jednak zwracać uwagę na reakcję skóry. Proszę ograniczyć spożycie kawy i unikać dodawania do niej mleka lub cukru, jeśli ma ona tendencję do nasilania trądziku. Przejście na herbatę może również stanowić alternatywę o niższej zawartości kofeiny.

Czy składniki dodawane do kawy pogarszają trądzik?

Jak wskazują badania, dodatek mleka i cukru może nasilać trądzik bardziej niż sama czarna kawa. Mleko zawiera hormony i zwiększa ładunek glikemiczny, a dodany cukier powoduje skoki poziomu cukru we krwi. Ograniczenie dodatku mleka i cukru może sprawić, że kawa będzie w mniejszym stopniu nasilać trądzik.

Jaki jest najlepszy sposób picia kawy w przypadku trądziku?

Wskazówki, jak uczynić kawę bardziej przyjazną dla trądziku, obejmują: wybór kawy filtrowanej, ograniczenie mleka/cukru, unikanie picia kawy na pusty żołądek, utrzymywanie nawodnienia, suplementację przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C, radzenie sobie ze stresem i przejście na herbatę o niższej zawartości kofeiny.

Czy powinien Pan/Pani zrezygnować z kawy, jeśli ma Pan/Pani silny trądzik?

Wyeliminowanie kawy może pomóc w rozwiązaniu ciężkiego, przewlekłego trądziku w niektórych przypadkach, w których kawa wydaje się być czynnikiem wyzwalającym. Proszę skonsultować się z dermatologiem i spróbować unikać kawy przez 6-8 tygodni, aby sprawdzić, czy stan skóry się poprawi. Później proszę ponownie wprowadzić kawę z umiarem, aby sprawdzić, czy nie pogorszy ona trądziku.

Czy kawa może korzystnie wpływać na skórę?

Niektóre badania wskazują, że kawa zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Potrzebne są jednak dalsze badania nad miejscowymi korzyściami kawy dla skóry. Picie kawy może być korzystne dla skóry tylko wtedy, gdy po jej spożyciu nie wystąpią żadne efekty pogarszające trądzik.

Jaki jest werdykt w sprawie kawy i trądziku?

Ogólnie rzecz biorąc, umiarkowane picie kawy nie wydaje się powodować trądziku lub znacząco go pogarszać u większości osób. Jednak osoby ze skłonnością do wyprysków mogą chcieć ograniczyć jej spożycie i unikać dodawania składników o wysokiej zawartości glikemicznej, aby zapobiec zaostrzeniu trądziku. Proszę zwrócić uwagę na reakcję własnej skóry, aby określić wpływ kawy na trądzik.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?