Jakie są 2 najczęstsze rodzaje trądziku?

Published:

Trądzik to choroba skóry, która pojawia się, gdy mieszki włosowe zostają zatkane olejem i martwymi komórkami skóry. Powoduje zaskórniki, wągry, pryszcze i guzy, które mogą pojawiać się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach, ramionach i ramionach. Trądzik jest bardzo powszechny, dotykając nawet 50 milionów Amerykanów rocznie. Ale nie każdy trądzik jest taki sam. Istnieją różne rodzaje trądziku, które występują w różnym wieku i w różnych częściach ciała. Poniżej omówimy dwie najczęstsze formy trądziku.

Jakie są 2 najczęstsze rodzaje trądziku?

2 główne rodzaje trądziku

Dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje trądziku to:

 • Trądzik niezapalny
 • Trądzik zapalny

Trądzik niezapalny objawia się zwykle w postaci zaskórników i zaskórników. Tego typu pryszcze nie wykazują zaczerwienienia ani obrzęku.

Trądzik zapalny występuje, gdy bakterie, sebum i martwe komórki skóry zatykają pory i zaczynają się infekować. Powoduje to powstawanie grudek, krost, guzków i cyst - które są czerwonymi, zapalonymi zmianami.

Poniżej przyjrzymy się bliżej tym dwóm głównym kategoriom trądziku i konkretnym rodzajom pryszczy, które obejmują.

Trądzik niezapalny

Co to jest trądzik niezapalny?

Trądzik niezapalny jest najłagodniejszą formą trądziku. Występuje, gdy pory zostają zatkane nadmiarem sebum i martwymi komórkami skóry, tworząc zaskórnik. Trądzik niezapalny składa się z zaskórników i zaskórników. Tego typu pryszcze nie wykazują zaczerwienienia ani obrzęku.

Trądzik niezapalny występuje częściej u dzieci przed okresem dojrzewania. Często pojawia się również wraz z wiekiem i wytwarzaniem mniejszej ilości sebum. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo zaskórniki i wągry:

Whiteheads

Białe zaskórniki, znane również jako zaskórniki zamknięte, powstają, gdy martwe komórki skóry i sebum zatykają otwór mieszka włosowego. Powoduje to powstanie małego guzka w kolorze cielistym. Wierzchołek zaskórnika pozostaje zamknięty, dlatego jego zawartość oleju i zanieczyszczeń pozostaje biała.

Zaskórniki to jeden z dwóch głównych rodzajów trądziku niezapalnego. Zwykle są one bezbolesne, choć mogą wyglądać nieestetycznie. Właściwe leczenie trądziku może pomóc szybko pozbyć się zaskórników.

Zaskórniki

Zaskórniki lub otwarte zaskórniki pojawiają się, gdy zatkany mieszek włosowy pozostaje otwarty na powietrze. Olej i zanieczyszczenia są wystawione na działanie tlenu, co powoduje, że stają się czarne. Z tego powodu zaskórniki pojawiają się jako małe czarne kropki na powierzchni skóry.

Podobnie jak w przypadku zaskórników, zaskórniki są niezapalne i zazwyczaj nie wykazują zaczerwienienia ani obrzęku. Są nieestetyczne, ale zazwyczaj bezbolesne. Dostępne bez recepty leki na trądzik mogą pomóc usunąć nadmiar sebum i złuszczyć martwe komórki naskórka, aby usunąć zaskórniki.

Teraz zmieńmy bieg i przyjrzyjmy się trądzikowi zapalnemu...

Trądzik zapalny

Trądzik zapalny jest czerwony i opuchnięty. Występuje, gdy bakterie, ropa i martwe komórki skóry zatykają pory i stają się zainfekowane i podrażnione. Trądzik zapalny jest uważany za poważniejszy niż trądzik niezapalny. Istnieją cztery główne rodzaje zapalnych zmian trądzikowych:

 • Grudki
 • Krosty
 • Guzki
 • Cysty

Trądzik zapalny jest bardziej podatny na powstawanie blizn. Terminowe leczenie jest ważne, aby pomóc wyleczyć wypryski i zapobiec powstawaniu blizn. Przyjrzyjmy się bliżej czterem rodzajom trądziku zapalnego:

Grudki

Grudki to małe, czerwone, delikatne guzki, które powstają, gdy ściany porów ulegają zapaleniu. Stan zapalny jest spowodowany przez bakterie, olej i martwe komórki uwięzione w porach.

Grudki sygnalizują, że zmiana niezapalna (zaskórnik lub wągier) uległa zakażeniu. Grudki są zwykle wrażliwe lub bolesne w dotyku. Są małe, o średnicy mniejszej niż 1⁄2 cala.

Krosty

Krosty lub pryszcze wypełnione ropą to czerwone guzki pokryte białą lub żółtą ropą. Ropa składa się z ropy, bakterii, martwych komórek skóry i białych krwinek. Krosty tworzą się, gdy zatkany, zainfekowany por pęka w pobliżu powierzchni skóry i wylewa zawartość.

Krosty są często mylone z grudkami. Jednak krosty zawierają widoczną ropę na czubku, podczas gdy grudki nie. Podobnie jak grudki, krosty są tkliwe i bolesne.

Guzki

Guzki to duże, twarde, bolesne grudki znajdujące się pod powierzchnią skóry. W przeciwieństwie do grudek i krost, guzki znajdują się głęboko w skórze. Tworzą się, gdy zatkane pory pękają bardzo głęboko w skórze właściwej, powodując stan zapalny.

Guzki sygnalizują poważną infekcję porów. Infekcja powoduje gromadzenie się ropy i bakterii, które gromadzą się w bolesnym węźle pod skórą. Guzki mogą utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

Cysty

Trądzik torbielowaty składa się z wypełnionych płynem grudek, które pojawiają się, gdy kanały olejowe zostają zatkane i zainfekowane. Cysty znajdują się pod powierzchnią skóry i mogą przypominać duże, bolesne guzki.

Torbiele są jednak wypełnione ropą i często są bardziej miękkie. Kiedy cysty pękają, uwalniają zainfekowaną zawartość do pobliskiej skóry, co może powodować blizny. Trądzik torbielowaty zwykle dotyka podbródka, linii szczęki, pleców i klatki piersiowej.

Podsumowując, trądzik zapalny składa się z grudek, krost, guzków i cyst. Są to bardziej dotkliwe, bolesne zmiany w porównaniu do niezapalnych zaskórników i zaskórników. W przypadku trądziku zapalnego zaleca się szybkie leczenie dermatologiczne, aby zapobiec powstawaniu blizn.

Trądzik pospolity - najczęściej występujący typ ogólnie

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) to najbardziej rozpowszechniony rodzaj trądziku. Charakteryzuje się występowaniem zarówno zmian niezapalnych (zaskórniki, wągry), jak i zapalnych (grudki, krosty, guzki, cysty).

Ta forma trądziku zwykle rozpoczyna się w okresie dojrzewania, kiedy hormony androgenowe stymulują produkcję sebum. Zwykle pojawia się na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach - obszarach z dużą ilością gruczołów łojowych. Trądzik pospolity może mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego.

Kluczowe wnioski

 • Dwie główne kategorie trądziku to trądzik niezapalny i zapalny.
 • Trądzik niezapalny składa się z zaskórników i zaskórników. Tego typu pryszcze nie wykazują zaczerwienienia ani obrzęku.
 • Trądzik zapalny jest czerwony i opuchnięty. Obejmuje grudki, krosty, guzki i cysty.
 • Trądzik pospolity, najczęstszy rodzaj trądziku, obejmuje mieszankę zmian niezapalnych i zapalnych. Często rozpoczyna się w wieku nastoletnim.
 • Właściwe leczenie trądziku może pomóc w radzeniu sobie zarówno z niezapalnymi, jak i zapalnymi pryszczami. W przypadku ciężkiego trądziku zapalnego zaleca się skorzystanie z opieki dermatologicznej, aby zapobiec powstawaniu blizn.

Leczenie i zapobieganie dwóm głównym rodzajom trądziku

Teraz, gdy omówiliśmy już dwie główne klasyfikacje trądziku, porozmawiajmy o tym, jak go leczyć i jak mu zapobiegać. Skuteczne radzenie sobie z trądzikiem polega na stosowaniu odpowiednich produktów i nawyków związanych ze stylem życia w oparciu o konkretny typ skóry i wypryski. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji zarówno trądziku niezapalnego, jak i zapalnego.

Dbanie o trądzik niezapalny

Trądzik niezapalny składa się z zaskórników i zaskórników. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać te łagodne, nieczerwone pryszcze na dystans:

Proszę stosować leki przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty. Proszę szukać produktów na trądzik zawierających:

 • Kwas salicylowy - usuwa martwe komórki naskórka i olej z porów.
 • Nadtlenek benzoilu - eliminuje bakterie trądzikowe
 • Retinoidy - odblokowują pory i działają złuszczająco

Delikatne złuszczanie. Proszę używać delikatnych peelingów do twarzy i chemicznych środków złuszczających, takich jak alfa-hydroksykwasy, aby złuszczyć martwy naskórek. Proszę nie przesadzać ze złuszczaniem, które może pogorszyć trądzik.

Szampon należy myć regularnie. Szampon należy myć co drugi dzień i po spoceniu się, aby zapobiec przenoszeniu się olejków z włosów na twarz.

Proszę unikać dotykania twarzy. Zapobiegnie to przenoszeniu brudu i bakterii z rąk na twarz i pogorszeniu trądziku.

Prysznic po treningu. Proszę spłukać pot zaraz po treningu, aby oczyścić pory.

Mycie pędzli do makijażu. Proszę regularnie czyścić pędzle, aby uniknąć pozostawiania resztek makijażu, brudu i bakterii.

Zmiana poszewki na poduszkę. Proszę spać na czystej poszewce, aby uniknąć przenoszenia olejków z powrotem na twarz.

Radzenie sobie ze stresem. Wysoki poziom stresu może nasilać trądzik. Proszę znaleźć czas na relaksującą samoopiekę.

Proszę stosować zrównoważoną dietę. Proszę skupić się na pełnowartościowych pokarmach, takich jak owoce, warzywa i pokarmy przeciwzapalne, takie jak tłuste ryby.

Leczenie trądziku zapalnego

Trądzik zapalny, taki jak grudki, krosty, guzki i cysty, może wymagać leków przeciwtrądzikowych na receptę i profesjonalnego leczenia. Oto kilka wskazówek:

Proszę udać się dodermatologa. W przypadku trądziku zapalnego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, proszę udać się do dermatologa z certyfikatem. Może on przepisać silniejsze leki lub zapewnić profesjonalne leczenie.

Proszę przyjmowaćantybiotyki. Antybiotyki, takie jak klindamycyna i erytromycyna, zwalczają bakterie trądzikowe w celu zmniejszenia infekcji i stanu zapalnego. Zazwyczaj stosuje się je miejscowo lub w połączeniu z innymi lekami przeciwtrądzikowymi.

Proszę stosowaćretinoidy. Retinoidy na receptę, takie jak tretynoina, pomagają odblokować pory, zmniejszyć wydzielanie sebum i odnowić skórę. Retinoidy pomagają leczyć zaskórniki, wągry, grudki i krosty.

Proszę rozważyć zastosowanieizotretynoiny. W przypadku ciężkiego trądziku torbielowatego można przepisać izotretynoinę (Accutane). Ten silny doustny retinoid zwalcza produkcję oleju i leczy uporczywe guzki i cysty.

Proszę wykonać zastrzyk zkortyzonu. Bolesne guzki i torbiele można leczyć zastrzykami kortykosteroidów, aby szybko zmniejszyć obrzęk i ból.

Proszę wypróbować terapięlaserową lub świetlną. Te profesjonalne zabiegi wykorzystują lasery, niebieskie światło, czerwone światło lub terapię fotodynamiczną w celu zabicia bakterii trądzikowych i zmniejszenia stanu zapalnego.

Proszęunikać wyrywania/wyskakiwania pryszczy. Wyrywanie i wyskakiwanie pryszczy może pogorszyć obrzęk, prowadzić do powstawania blizn i rozprzestrzeniania się bakterii. Proszę trzymać ręce z dala od pryszczy.

Proszęstosować antybiotyki miejscowo. Żele z antybiotykami na receptę, takie jak klindamycyna, stosowane dwa razy dziennie pomagają zwalczać bakterie trądziku zapalnego.

Proszę przyjmowaćdoustne antybiotyki. W przypadku trądziku zapalnego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, antybiotyki doustne mogą być przepisywane na okres 2-6 miesięcy w celu opanowania infekcji i zmniejszenia ognisk choroby.

Delikatnie oczyszczać skórę. Proszę stosować nieścierny, bezzapachowy środek myjący dwa razy dziennie. Proszę unikać szorowania lub stosowania ostrych mydeł, które mogą nasilać podrażnienia.

Zapobieganie jest kluczowe

Chociaż trądzik może być nieunikniony w zależności od wieku i hormonów, istnieją kroki zapobiegawcze, które można podjąć, aby uniknąć nadmiernych wyprysków. Oto kilka wskazówek:

 • Należy utrzymywać stałą rutynę pielęgnacji skóry przy użyciu produktów dostosowanych do konkretnego typu trądziku.
 • Należy unikać nadmiernego dotykania, wyrywania i wyskakiwania pryszczy.
 • Po spoceniu się należy spłukać skórę i w razie potrzeby użyć produktów pochłaniających tłuszcz.
 • Proszę stosować pełnowartościową dietę ubogą w rafinowane węglowodany i cukier.
 • Zarządzanie poziomem stresu poprzez ćwiczenia, medytację, jogę, terapię itp.
 • Proszę regularnie zmieniać poszewki na poduszki i maski.
 • Proszę udać się do dermatologa przy pierwszych oznakach umiarkowanego lub ciężkiego trądziku zapalnego.

Kiedy udać się do dermatologa?

W przypadku ich wystąpienia warto umówić się na wizytę u dermatologa:

 • Ciężki trądzik zapalny (guzki, cysty)
 • Trądzik, który nie ustępuje po zastosowaniu produktów dostępnych bez recepty
 • Trądzik pozostawiający ciemne plamy lub blizny
 • Głębokie bolesne pryszcze
 • Nagły trądzik u dorosłych

Dermatolog może zbadać Państwa skórę, określić rodzaj trądziku i opracować indywidualny plan leczenia, aby skutecznie pozbyć się wyprysków.

Podsumowanie

Istnieją dwie główne klasyfikacje trądziku:

Niezapalne (zaskórniki i wągry)

Zapalne (grudki, krosty, guzki i cysty)

Znajomość konkretnego typu trądziku pozwala dobrać odpowiednie podejście do leczenia. Łagodny trądzik niezapalny często dobrze reaguje na produkty dostępne bez recepty. Bardziej nasilony trądzik zapalny zwykle wymaga leków na receptę lub zabiegów.

Wizyta u dermatologa to najlepsze rozwiązanie w przypadku trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, który prowadzi do powstawania blizn lub nie ustępuje po zastosowaniu podstawowych produktów drogeryjnych. Dzięki profesjonalnym wskazówkom i konsekwentnemu stosowaniu odpowiednich metod leczenia trądziku dla skóry, mogą Państwo z powodzeniem radzić sobie zarówno z trądzikiem niezapalnym, jak i zapalnym.

Często zadawane pytania dotyczące 2 najczęstszych rodzajów trądziku

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka miliony nastolatków i dorosłych. Nie każdy trądzik jest taki sam. Istnieją dwie główne klasyfikacje trądziku: niezapalny i zapalny. Zrozumienie różnic między tymi dwoma typami jest kluczem do właściwego leczenia i zapobiegania wypryskom. Poniżej odpowiadamy na kilka często zadawanych pytań dotyczących dwóch głównych kategorii trądziku.

Trądzik niezapalny

Co to jest trądzik niezapalny?

Trądzik niezapalny charakteryzuje się występowaniem zaskórników i zaskórników. Tego typu pryszcze nie wykazują zaczerwienienia ani obrzęku. Zaskórniki to zamknięte zaskórniki, które pozostają pod skórą i mają białawy wygląd. Zaskórniki to zaskórniki otwarte, które ciemnieją pod wpływem powietrza.

Co powoduje trądzik niezapalny?

Trądzik niezapalny powstaje, gdy pory zostają zatkane nadmiarem oleju, martwymi komórkami skóry i zanieczyszczeniami. Tworzy to korek, który blokuje mieszek włosowy. Trądzik niezapalny jest zwykle spowodowany zmianami hormonalnymi, genetyką, produkcją oleju, nagromadzeniem komórek skóry i rozwojem bakterii.

Kto choruje na trądzik niezapalny?

Trądzik niezapalny często występuje u nastolatków i młodszych dzieci, gdy hormony zaczynają stymulować produkcję oleju. Często dotyka również dorosłych w późniejszym okresie życia, gdy poziom hormonów spada. Nadmiar sebum i martwych komórek skóry prowadzi do zatykania porów i powstawania zaskórników.

Jak leczyć trądzik niezapalny?

Łagodny trądzik niezapalny często dobrze reaguje na dostępne bez recepty leki przeciwtrądzikowe zawierające składniki takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i retinoidy. Delikatne złuszczanie i stosowanie produktów pochłaniających olej może również pomóc w zapobieganiu zatykaniu się porów. Czynniki związane ze stylem życia, takie jak radzenie sobie z poziomem stresu, zdrowe odżywianie i zmiana poszewki na poduszkę, również wspierają czystość skóry.

Jak można zapobiegać trądzikowi pozapalnemu?

Aby zapobiec trądzikowi pozapalnemu, należy utrzymywać stałą rutynę pielęgnacji skóry przy użyciu produktów dostosowanych do rodzaju skóry. Proszę delikatnie złuszczać skórę, aby usunąć martwe komórki i oczyścić pory. W razie potrzeby należy stosować składniki pochłaniające olej. Proszę unikać nadmiernego dotykania twarzy i regularnie myć przybory do makijażu. Proszę radzić sobie ze stresem, ćwiczyć i stosować zbilansowaną dietę niskoglikemiczną.

Trądzik zapalny

Czym jest trądzik zapalny?

Trądzik zapalny objawia się czerwonymi, tkliwymi guzkami, w tym grudkami, krostami, guzkami i cystami. Występuje, gdy bakterie, ropa i martwe komórki zostają uwięzione w zatkanych porach i prowadzą do infekcji i stanu zapalnego. Pryszcze zapalne mogą być bolesne i prowadzić do powstawania blizn, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Co powoduje trądzik zapalny?

Trądzik zapalny powstaje, gdy uwięzione oleje, martwy naskórek i bakterie wewnątrz zatkanego mieszka włosowego ulegają zakażeniu i obrzękowi. Prowadzi to do powstawania bolesnych grudek, krost, guzków i cyst. Głównymi przyczynami są zmiany hormonalne, nadmierna produkcja sebum, gromadzenie się martwych komórek skóry, rozwój bakterii i stan zapalny.

Kto choruje na trądzik zapalny?

Trądzik zapalny najczęściej występuje u nastolatków i dorosłych doświadczających wahań hormonalnych. Jest bardziej powszechny w okresie dojrzewania, menstruacji, ciąży i okołomenopauzalnym, kiedy hormony ulegają wahaniom. Trądzik zapalny często pojawia się również u osób dorosłych z tłustą skórą lub osób z przewlekłym trądzikiem.

Jak leczyć trądzik zapalny?

W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego trądziku zapalnego zaleca się wizytę u dermatologa. Może on przepisać silniejsze leki miejscowe lub doustne, takie jak retinoidy, antybiotyki lub izotretynoina. Profesjonalne zabiegi, takie jak terapia fotodynamiczna, zastrzyki z kortyzonu lub zabiegi laserowe mogą być uzasadnione w przypadku głębokich cyst i guzków.

Jak można zapobiegać trądzikowi zapalnemu?

Zapobieganie trądzikowi zapalnemu polega na utrzymywaniu stałej rutyny pielęgnacji skóry ze składnikami zwalczającymi trądzik. Należy unikać wyrywania i wyskakiwania pryszczy, co pogarsza infekcję. Należy płukać skórę po spoceniu się, regularnie zmieniać poszewki na poduszki, radzić sobie ze stresem i unikać czynników dietetycznych. Przy pierwszych oznakach trądziku torbielowatego należy udać się do dermatologa w celu podjęcia profesjonalnego leczenia.

Kiedy udać się do dermatologa?

 • Ma Pan/Pani bolesne, czerwone guzki lub duże cysty
 • Produkty dostępne bez recepty nie poprawiają trądziku
 • Trądzik pozostawia ciemne plamy lub blizny
 • Występuje u Pana/Pani nagły, ciężki trądzik dorosłych
 • Trądzik wpływa na Pana/Pani samoocenę

Wizyta u dermatologa może pomóc w zdiagnozowaniu rodzaju trądziku i stworzeniu dostosowanego planu leczenia. Właściwe leczenie trądziku zapobiega powstawaniu blizn i utrzymuje skórę czystą przez długi czas.

Kluczowe wnioski

 • Istnieją 2 główne rodzaje trądziku: niezapalny i zapalny
 • Trądzik niezapalny składa się z zaskórników i zaskórników bez zaczerwienienia.
 • Trądzik zapalny objawia się jako czerwone, tkliwe grudki, krosty, cysty i guzki.
 • Łagodny trądzik niezapalny często reaguje na leczenie dostępne bez recepty.
 • Umiarkowany lub ciężki trądzik zapalny zwykle wymaga wizyty u dermatologa
 • Zrozumienie rodzaju trądziku pozwala dobrać odpowiednią metodę leczenia w celu uzyskania czystej skóry.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?