Jakie pokarmy powodują trądzik? 9 najlepszych pokarmów wywołujących trądzik

Published:

Zmaga się Pan/Pani z trądzikiem i zastanawia się, czy winne mogą być niektóre produkty spożywcze w Pana/Pani diecie? Nie są Państwo sami. Wiele osób uważa, że niektóre pokarmy pogarszają ich trądzik.

Związek między dietą a trądzikiem jest skomplikowany. Chociaż badania w tej dziedzinie wciąż się pojawiają, wiemy, że niektóre pokarmy wydają się wywoływać wypryski bardziej niż inne.

W tym artykule przyjrzymy się 9 najlepszym pokarmom wywołującym trądzik, dlaczego mogą one powodować zaostrzenia i co można jeść zamiast nich, aby oczyścić skórę. Przyjrzymy się również nauce stojącej za związkiem diety z trądzikiem.

Jakie pokarmy powodują trądzik: 9 najlepszych pokarmów wywołujących trądzik

Jak dieta wpływa na trądzik?

Zanim przejdziemy do konkretnych produktów spożywczych, proszę najpierw zrozumieć, w jaki sposób dieta może wpływać na trądzik.

Istnieje kilka sposobów, w jakie spożywane pokarmy mogą nasilać trądzik:

 • Stany zapalne - niektóre pokarmy mogą wywoływać stany zapalne w organizmie, które mogą nasilać trądzik.
 • Wahania hormonalne - niektóre pokarmy powodują skoki i spadki hormonów, takich jak insulina, co może zwiększać produkcję sebum i zatykać pory.
 • Wysoki ładunek glikemiczny - żywność o wysokim indeksie glikemicznym powoduje skoki poziomu cukru we krwi, co może nasilać trądzik.
 • Wrażliwość na pokarmy - wrażliwość na niektóre pokarmy, takie jak nabiał, może wywoływać reakcje zapalne.
 • Zdrowie jel it - niezrównoważony mikrobiom jelitowy może wpływać na zdrowie skóry i trądzik.

W tym kontekście, przejdźmy teraz do 9 najlepszych produktów spożywczych, które często powodują zaostrzenia trądziku.

9 pokarmów, które mogą wywoływać trądzik

1. Produkty mleczne

Produkty mleczne, takie jak mleko, ser, jogurt i lody, należą do największych dietetycznych czynników wywołujących trądzik.

Wiele badań wykazało związek między nabiałem a trądzikiem:

 • W jednym z badań z udziałem 47 335 kobiet, te, które spożywały mleko jako nastolatki, miały wyższe ryzyko wystąpienia ciężkiego trądziku w późniejszym życiu [1].
 • Inne badanie wykazało, że dzieci w wieku szkolnym miały wyższy wskaźnik trądziku, jeśli spożywały nabiał w porównaniu z tymi, które go nie spożywały [2].

Istnieje kilka powodów, dla których nabiał może przyczyniać się do powstawania trądziku:

Hormony: Nabiał zawiera hormony, takie jak insulinowy czynnik wzrostu (IGF-1), które mogą stymulować produkcję sebum i zatykanie porów [3].

Zapalenie: Aż 60% dorosłych jest wrażliwych na zawarte w nabiale białka kazeiny A1, które mogą wywoływać stany zapalne [4].

Androgeny: Mleko zawiera androgeny i bioaktywne cząsteczki, które zwiększają poziom androgenów, przyczyniając się do powstawania trądziku [5].

Wniosek? Ograniczenie nabiału, zwłaszcza mleka, może pomóc kontrolować skórę trądzikową. Proszę wybrać mleko roślinne, takie jak mleko migdałowe lub owsiane.

2. Żywność o wysokim indeksie glikemicznym

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Takie wahania poziomu cukru we krwi mogą nasilać trądzik.

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym obejmują:

 • Biały chleb, makaron, wypieki
 • Pakowane płatki śniadaniowe
 • Ryż, ziemniaki
 • Napoje gazowane, soki owocowe, napoje dla sportowców

Te rafinowane węglowodany są szybko trawione i zalewają krew glukozą. Powoduje to, że organizm wytwarza więcej insuliny, co może zwiększyć produkcję oleju i stan zapalny [6].

Ograniczając pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, można wyrównać poziom cukru we krwi, zmniejszyć skoki insuliny i potencjalnie poprawić trądzik.

3. Słodycze i desery

Słodkie pokarmy, takie jak ciasta, ciasteczka, słodycze i lody, mogą pogorszyć trądzik poprzez podniesienie poziomu cukru we krwi i insuliny.

Badanie przeprowadzone w Malezji wykazało, że pacjenci z trądzikiem spożywali większe ilości lodów, mleka i sodu w porównaniu z grupą kontrolną [7].

Inne badanie wykazało, że pacjenci z trądzikiem spożywali 2 razy więcej rafinowanych węglowodanów i cukru w porównaniu do osób bez trądziku [8].

Słodycze mają również wysoki ładunek glikemiczny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, prowadzi to do skoków poziomu cukru we krwi i insuliny, co wpływa na zdrowie skóry.

Zmniejszając spożycie słodkich przekąsek, takich jak desery, słodycze i napoje gazowane, można zauważyć czystszą skórę. Proszę również ograniczyć "ukryte cukry" w przetworzonej żywności.

4. Fast Food

Fast foody, takie jak hamburgery, frytki, nuggetsy z kurczaka i koktajle, są zwykle wysoko przetworzone i pełne sodu, tłuszczu i rafinowanych węglowodanów.

Jedno z badań powiązało jedzenie fast foodów ze zwiększoną insulinoopornością i większym ryzykiem wystąpienia trądziku [9].

Inne badanie wykazało, że pacjenci z trądzikiem częściej spożywali fast foody, takie jak hamburgery i pizza [10].

Fast foody przyczyniają się do powstawania trądziku:

 • Skoki poziomu cukru we krwi
 • Zwiększenie stanu zapalnego
 • Zawiera nabiał, tłuszcz i hormony, które zatykają pory.

Proszę ograniczyć spożycie fast foodów i smażonych produktów, aby kontrolować stany zapalne wywołujące trądzik.

5. Białko serwatkowe w proszku

Chociaż białko jest niezbędne dla zdrowia, niektóre pokarmy wysokobiałkowe, takie jak serwatka, mogą nasilać trądzik.

Białko serwatkowe w proszku i suplementy zawierają aminokwasy, które stymulują produkcję insuliny i IGF-1. Może to napędzać zwiększoną produkcję oleju i zatykanie porów.

Jedno z badań wykazało, że pacjenci z trądzikiem mieli wyższy poziom przeciwciał IgG specyficznych dla serwatki, co wskazuje na nadwrażliwość na serwatkę [11].

Jeśli podejrzewa Pan/Pani, że białko serwatkowe pogarsza trądzik, należy ograniczyć suplementację i zamiast tego wybrać białko w proszku pochodzenia roślinnego. Białko sojowe, grochowe, ryżowe i konopne to dobre alternatywy bez serwatki.

6. Oleje bogate w omega-6

Oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak olej sojowy, kukurydziany, bawełniany, słonecznikowy i krokoszowy, są wszechobecne w przetworzonej żywności.

Chociaż kwasy omega-6 są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, większość współczesnych diet zawiera zbyt dużo kwasów omega-6, a za mało kwasów omega-3.

Ten brak równowagi może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w organizmie i pogarszać stan zapalny zmian trądzikowych [12].

Proszę ograniczyć spożycie przetworzonych przekąsek gotowanych na olejach o wysokiej zawartości kwasów omega-6 i zamiast tego używać do gotowania zdrowszych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek i olej z awokado.

7. Alkohol

Picie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, jest powiązane z zaostrzeniami trądziku.

Jedno z badań wykazało, że pacjenci z trądzikiem pili więcej alkoholu tygodniowo w porównaniu do osób z czystą skórą [13]. Inne badania pokazują, że osoby z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem częściej regularnie spożywają alkohol [14].

Alkohol przyczynia się do powstawania trądziku:

 • Wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny
 • Zwiększenie stanu zapalnego
 • Odwodnienie skóry i ciała

Picie alkoholu z umiarem lub całkowite unikanie go może pomóc w zapobieganiu trądzikowi spowodowanemu spożyciem alkoholu.

8. Kofeina

W przypadku niektórych osób ze skłonnością do trądziku kofeina wydaje się nasilać wypryski. Istnieje kilka potencjalnych powodów:

 • Kofeina powoduje skoki ciśnienia krwi i hormonów stresu, co może nasilać trądzik zapalny [15].
 • Odstawienie kofeiny może również wywołać zaostrzenie trądziku [16].

Jednak badania nad dietą i trądzikiem nie wykazały istotnego związku między kofeiną a wypryskami [17]. Efekty wydają się różnić w zależności od osoby.

Jeśli podejrzewają Państwo, że kofeina zaostrza trądzik, proszę spróbować ograniczyć kawę, herbatę, napoje gazowane i napoje energetyczne, aby sprawdzić, czy stan skóry ulegnie poprawie.

9. Czekolada

Podczas gdy wiele osób zakłada, że czekolada powoduje trądzik, badania nie wykazują istotnej korelacji między spożyciem czekolady a wypryskami [18].

Niektóre badania sugerują jednak, że pacjenci z trądzikiem mogą łaknąć i spożywać więcej czekolady i słodyczy [19].

Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao ma właściwości przeciwzapalne, które mogą korzystnie wpływać na trądzik. Z kolei czekolada mleczna zawiera nabiał i cukier, które mogą negatywnie wpływać na skórę.

Ogólnie rzecz biorąc, czekolada nie wydaje się być bezpośrednią przyczyną trądziku, choć jej jakość ma znaczenie dla ogólnego zdrowia skóry.

Czy powinna Pani stosować dietę beztrądzikową?

Dowiedziawszy się, które pokarmy mogą wywoływać wypryski, mogą się Państwo zastanawiać: czy należy stosować restrykcyjną "dietę bez trądziku"?

Wycinanie całych grup żywności niekoniecznie jest optymalne lub realistyczne w perspektywie długoterminowej. Jednak świadomość czynników wywołujących trądzik jest pomocna.

Oto kilka wskazówek dotyczących diety w walce z trądzikiem:

 • Zidentyfikowaćczynniki wywołujące trądzik - proszę zauważyć, które pokarmy nasilają trądzik i unikać ich. Najczęstszymi winowajcami są nabiał, wysokoglikemiczne węglowodany i cukier.
 • Prowadzenie dzienniczka żywieniowego - zapisywanie tego, co się je i jak reaguje na to skóra, może ujawnić czynniki wywołujące trądzik.
 • Dietaprzeciwzapalna - proszę skupić się na pełnych, nieprzetworzonych produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa, chude białka, orzechy i tłuszcze o działaniu przeciwzapalnym.
 • Nawodnienie - Proszę pić dużo wody, aby wypłukać toksyny i utrzymać nawilżenie skóry.
 • Rozsądna suplementacja - Suplementy takie jak cynk, kwasy omega-3, probiotyki i witaminy mogą wspomagać oczyszczanie skóry.

Chociaż sama dieta nie wyleczy trądziku, unikanie określonych pokarmów wyzwalających trądzik może znacznie pomóc w powstrzymaniu wyprysków.

Podsumowanie

Spożywane pokarmy mogą wpływać na zaostrzenia trądziku, zwłaszcza rafinowane węglowodany, nabiał, fast foody, słodycze i niezdrowe tłuszcze. Wskazując czynniki wywołujące trądzik, można dostosować dietę tak, aby kontrolować wypryski, jednocześnie stosując zrównoważoną, przyjemną dietę.

Proszę skupić się na pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności o działaniu przeciwzapalnym, bogatej w przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze. Proszę dbać o nawodnienie organizmu, radzić sobie ze stresem i stosować ukierunkowane produkty do pielęgnacji skóry, aby utrzymać ją czystą.

Dzięki kilku zmianom w diecie i doświadczeniu w pielęgnacji skóry można pozbyć się uciążliwego trądziku i cieszyć się pewną siebie, promienną cerą. Jakie zmiany wprowadzą Państwo, aby pożegnać się z wypryskami?

Często zadawane pytania na temat żywności powodującej trądzik

Jakie pokarmy często powodują trądzik?

Niektóre z najważniejszych produktów spożywczych, które mogą nasilać trądzik, to:

 • Produkty mleczne, takie jak mleko, ser, lody
 • Rafinowane zboża - biały chleb, makaron, płatki zbożowe
 • Słodycze - słodycze, desery, napoje gazowane
 • Fast foody, takie jak hamburgery i frytki
 • Żywność o wysokim indeksie glikemicznym - ziemniaki, biały ryż
 • Oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe omega-6
 • Białko serwatkowe w proszku
 • Nadmiar alkoholu

Pokarmy te mają tendencję do zwiększania poziomu cukru we krwi, insuliny i stanów zapalnych, co może stymulować produkcję oleju i zaostrzać trądzik.

Jak dieta wpływa na trądzik?

Badania pokazują, że istnieje kilka sposobów, w jakie dieta może wpływać na trądzik:

 • Wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny - żywność o wysokim indeksie glikemicznym powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny, co zwiększa produkcję oleju i stan zapalny.
 • Zapalenie - Niektóre pokarmy wywołują reakcje zapalne w organizmie, pogarszając stan zapalny zmian trądzikowych.
 • Wahania hormonalne - niektóre pokarmy zmieniają hormony, takie jak insulina, IGF-1 i androgeny, prowadząc do zwiększonej produkcji sebum i zatykania porów.
 • Wrażliwość na pokarmy - wrażliwość na pokarmy takie jak nabiał może wywoływać reakcje zapalne i zaostrzenia trądziku u niektórych osób.

Czy czekolada jest szkodliwa dla trądziku?

Pomimo powszechnego przekonania, że czekolada powoduje trądzik, większość badań nie wykazała istotnego związku między czekoladą a wypryskami. Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao może nawet działać przeciwzapalnie. Jednak mleczna czekolada na bazie nabiału może negatywnie wpływać na trądzik. Ogólnie rzecz biorąc, czekolada nie wydaje się bezpośrednio powodować trądziku, ale jakość ma znaczenie.

Czy banany powodują trądzik?

Nie, nie ma dowodów na to, że banany powodują lub pogarszają trądzik. Banany mają średni indeks glikemiczny i nie są w znaczący sposób powiązane ze zwiększoną ilością wyprysków. Banany zawierają witaminy i minerały, które wspierają zdrowie skóry, takie jak witamina C, witamina B6 i potas. Jak w przypadku każdej żywności, niektórzy ludzie mogą mieć indywidualną wrażliwość. Banany są jednak ogólnie uważane za bezpieczne dla skóry trądzikowej.

Czy kofeina powoduje trądzik?

Wpływ kofeiny na trądzik wydaje się być mieszany. Niektóre badania powiązały spożycie kofeiny z podwyższonym poziomem hormonów stresu i ciśnienia krwi, potencjalnie pogarszając trądzik. Odstawienie kofeiny może również wywoływać zaostrzenia u niektórych osób. Badania nie wykazały jednak statystycznie silnej korelacji między kofeiną a trądzikiem. W przypadku osób wrażliwych na kofeinę, ograniczenie jej spożycia może pomóc kontrolować wypryski.

Jak mogę naturalnie wyleczyć trądzik?

Oprócz unikania czynników wywołujących trądzik w diecie, oto kilka naturalnych środków, które mogą pomóc w leczeniu trądziku:

 • Proszę pić dużo wody, aby pozostać nawodnionym i wypłukać toksyny.
 • Przyjmowanie ukierunkowanych suplementów, takich jak cynk, kwasy omega-3 i probiotyki.
 • Proszę stosować olejek eteryczny z drzewa herbacianego, ekstrakt z zielonej herbaty i inne ziołowe środki lecznicze.
 • Proszę wypróbować pokarmy przeciwzapalne, takie jak tłuste ryby, kurkuma, warzywa, jagody.
 • Radzenie sobie ze stresem poprzez jogę, medytację, prowadzenie dziennika
 • Proszę stosować naturalne maseczki ze składnikami takimi jak miód, ocet jabłkowy, płatki owsiane.

Chociaż naturalne środki zaradcze mogą pomóc, ciężki trądzik często wymaga leczenia. Proszę udać się do dermatologa, jeśli metody dostępne bez recepty są nieskuteczne.

Co powinienem jeść, aby pozbyć się trądziku?

Aby usunąć trądzik za pomocą diety, należy skupić się na nieprzetworzonej, pełnowartościowej żywności o właściwościach przeciwzapalnych:

 • Mleka bezmleczne, takie jak mleko migdałowe, kokosowe, owsiane
 • Chude białka, takie jak ryby, kurczak bez skóry, indyk, jajka
 • Kolorowe owoce i warzywa, zwłaszcza warzywa liściaste
 • Zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona
 • Węglowodany złożone - produkty pełnoziarniste, komosa ryżowa, słodkie ziemniaki
 • Rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica, ciecierzyca
 • Zioła i przyprawy - kurkuma, imbir, cynamon
 • Zielona herbata, herbata ziołowa
 • Żywność probiotyczna, taka jak jogurt, kefir, żywność fermentowana

Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze może wspierać czystą, promienną skórę.

Czy nabiał powoduje trądzik?

Tak, badania zdecydowanie wskazują, że spożywanie nabiału, zwłaszcza mleka, przyczynia się do zaostrzeń trądziku. Nabiał zawiera hormony i bioaktywne cząsteczki, które stymulują produkcję sebum. Wywołuje również stan zapalny spowodowany nadwrażliwością na białka mleka, takie jak kazeina i serwatka. Ograniczenie spożycia nabiału i wybór mleka roślinnego może znacznie złagodzić objawy trądziku.

Czy orzechy powodują trądzik?

Większość orzechów nie jest uważana za wywołującą trądzik i może być częścią zdrowej, przeciwzapalnej diety. Niektóre osoby mogą być jednak wrażliwe na wysoką zawartość kwasów omega-6 w orzechach. Proszę ograniczyć porcje do 1-2 garści dziennie i unikać mocno prażonych lub solonych orzechów. Migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie i orzechy pekan mają właściwości oczyszczające skórę. Osoby z ciężkim trądzikiem mogą chcieć ograniczyć regularne spożywanie orzechów.

Czy gluten powoduje trądzik?

Nie ma mocnych dowodów na to, że gluten bezpośrednio powoduje trądzik. Jednak niektóre osoby z nadwrażliwością na gluten zgłaszają poprawę trądziku po przejściu na dietę bezglutenową. W przypadku osób z celiakią lub nadwrażliwością na gluten dieta bezglutenowa może pomóc kontrolować stan zapalny skóry. Jest jednak mało prawdopodobne, aby unikanie glutenu wpłynęło na trądzik u osób niewrażliwych.

Czy powinienem unikać wszystkich węglowodanów, aby mieć czystą skórę?

Unikanie wszystkich węglowodanów nie jest konieczne dla uzyskania czystej skóry. Jednak ograniczenie rafinowanych węglowodanów, takich jak cukier, biała mąka, biały ryż, może kontrolować skoki poziomu cukru we krwi. Proszę skupić się na dostarczaniu węglowodanów ze złożonych, pełnowartościowych źródeł, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, słodkie ziemniaki. Proszę utrzymywać zbilansowaną dietę, ponieważ wyeliminowanie wszystkich węglowodanów może mieć negatywny wpływ na hormony, poziom energii i skórę.

Czy jedzenie tłustych potraw powoduje trądzik?

Tłuste, tłuste potrawy, takie jak hamburgery, frytki i pizza, nie są z natury trądzikowe. Jednak żywność ta jest często wysoko przetworzona i ma wysoki poziom glikemiczny, co może nasilać trądzik. Tłuste fast foody mogą również zawierać nabiał, hormony i dodatki, które zatykają pory. Ogólnie rzecz biorąc, tłuste potrawy są w porządku w umiarkowanych ilościach jako część zdrowej diety, ale proszę jeść smażone i przetworzone potrawy oszczędnie.

Czy powinienem przyjmować suplementy w leczeniu trądziku?

Niektóre suplementy mogą pomóc w walce z trądzikiem, gdy są stosowane wraz z dietą i środkami stylu życia, w tym:

 • Cynk: Ten minerał wspomaga gojenie się ran i zmniejsza stan zapalny. Proszę przyjmować 30-45 mg dziennie.
 • Omega-3: Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak olej rybny, zwalczają stany zapalne. Proszę przyjmować 1000-2000 mg EPA/DHA dziennie.
 • Probiotyki: Probiotyki wspierają zdrowie jelit i zrównoważony mikrobiom. Proszę szukać szczepów takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium.
 • Witaminy A, D, E: Te rozpuszczalne w tłuszczach witaminy wzmacniają odporność i zdrowie skóry.
 • Witamina C: Witamina C wspomaga produkcję kolagenu. Proszę szukać estryfikowanej formy dla najlepszego wchłaniania.

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów diety należy zawsze skonsultować się z dermatologiem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli cierpią Państwo na jakiekolwiek schorzenia. Chociaż suplementy mogą pomóc w zwalczaniu trądziku, najlepiej działają w połączeniu z dietą i stylem życia w celu holistycznego leczenia.

Jakie pokarmy są dobre dla skóry trądzikowej?

Niektóre z najlepszych produktów spożywczych, które można spożywać w celu uzyskania czystej, wolnej od trądziku skóry, obejmują:

 • Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki
 • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, sałata
 • Owoce i warzywa w jasnych kolorach
 • Pełne ziarna, takie jak płatki owsiane, brązowy ryż, komosa ryżowa
 • Rośliny strączkowe, w tym soczewica, ciecierzyca, fasola
 • Orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie
 • Nasiona takie jak chia, len, dynia, słonecznik
 • Kurkuma i imbir
 • Zielona herbata
 • Ciemna czekolada (70% kakao lub więcej)
 • Czosnek
 • Jajka
 • Słodkie ziemniaki
 • Jogurt grecki

Proszę skupić się na spożywaniu różnorodnych nieprzetworzonych, przeciwzapalnych pokarmów. Zdrowa, zbilansowana dieta pomaga kontrolować trądzik, jednocześnie dostarczając niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych dla uzyskania najlepszej skóry.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?