Skąd mam wiedzieć, czy mój trądzik jest spowodowany hormonami czy stresem?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Próba ustalenia, co powoduje wypryski, może być frustrująca. Dwoma najczęstszymi winowajcami trądziku są hormony i stres. Ale jak można stwierdzić, czy trądzik ma podłoże hormonalne czy stresowe? Oto, co powinni Państwo wiedzieć.

Skąd mam wiedzieć, czy mój trądzik jest spowodowany hormonami czy stresem?

Co powoduje trądzik?

Zanim zagłębimy się w trądzik hormonalny i stresowy, przyjrzyjmy się, co ogólnie powoduje trądzik. Trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe zatykają się nadmiarem sebum i martwymi komórkami skóry. Pozwala to na gromadzenie się bakterii wewnątrz mieszków włosowych, co prowadzi do stanów zapalnych i wyprysków.

Główne czynniki, które przyczyniają się do powstawania trądziku to:

 • Nadmierna produkcja sebum (oleju)
 • Nagromadzenie martwych komórek skóry
 • Wzrost bakterii
 • Zapalenie i obrzęk

Wszystko, co prowadzi do zmian w tych czynnikach, może wywołać trądzik. Hormony i stres mają na to duży wpływ. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, jak różnie wpływają one na trądzik.

W jaki sposób hormony powodują trądzik?

Hormony, zwłaszcza androgeny, takie jak testosteron, stymulują gruczoły łojowe i wpływają na rozwój trądziku. Zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, miesiączką, ciążą, menopauzą i innymi czynnikami mogą wywoływać trądzik. Oto jak to zrobić:

Dojrzewanie

Trądzik często zaczyna się w okresie dojrzewania, ponieważ skoki hormonów pobudzają produkcję sebum. Trądzik u nastolatków jest zwykle najsilniejszy w okolicach początku miesiączki.

Cykl menstruacyjny

Tuż przed miesiączką poziom progesteronu wzrasta, a estrogenu spada. Ten brak równowagi może zwiększyć produkcję sebum i pogorszyć wypryski.

Wiele kobiet doświadcza zaostrzeń trądziku przedmiesiączkowego lub "pryszczy miesiączkowych" z powodu tych comiesięcznych zmian hormonalnych.

Ciąża

Ciąża przynosi poważne zmiany hormonalne, które rozszerzają gruczoły łojowe i zwiększają produkcję sebum. Trądzik często nasila się w pierwszym trymestrze ciąży.

Menopauza

Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów w okresie menopauzy, androgeny stają się bardziej dominujące. Może to wywoływać trądzik u kobiet w średnim wieku.

Warunki medyczne

Stany chorobowe, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) i przerost nadnerczy, powodują zaburzenia równowagi hormonalnej, które wywołują trądzik.

Leki

Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, sterydy anaboliczne i lit, mogą zmieniać poziom hormonów i prowadzić do trądziku.

Oznaki, że trądzik ma podłoże hormonalne

Jeśli za Pani wypryski odpowiedzialne są hormony, może Pani zauważyć te cechy:

 • Uderzenia gorąca przed miesiączką lub w jej trakcie
 • Uporczywe wypryski na linii żuchwy i podbródka (wzdłuż "strefy hormonalnej")
 • Głębokie, tkliwe torbiele i guzki zamiast zaskórników/zaskórników
 • Wypryski ustępują po zastosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych lub antyandrogenów
 • Pojawienie się lub zaostrzenie trądziku podczas zmian hormonalnych, takich jak ciąża, menopauza itp.

Co z trądzikiem stresowym?

Stres wpływa na nasz organizm w złożony sposób. Chociaż sam stres nie powoduje trądziku, może pogorszyć takie czynniki, jak produkcja oleju i stan zapalny. Oto co się dzieje:

Nasze ciała uwalniają kortyzol i inne hormony stresu. Zwiększają one produkcję sebum, które może zatykać pory. Stres wywołuje również stan zapalny, przez co wypryski stają się bardziej czerwone i bolesne.

Wysoki poziom stresu osłabia układ odpornościowy. Pozwala to bakteriom wywołującym trądzik, takim jak P. acnes, na przerost i wywoływanie wyprysków.

Stres prowadzi do niezdrowych zachowań, takich jak zły sen, spożywanie pokarmów powodujących stany zapalne oraz wybieranie/dotykanie skóry. To wszystko może pogorszyć trądzik.

Oznaki, że trądzik jest związany ze stresem

Jeśli za trądzikiem stoi stres, może Pan to zauważyć:

 • Wypryski podczas stresujących wydarzeń życiowych - nowa praca, egzaminy, trauma itp.
 • Trądzik poprawia się, gdy stres jest redukowany za pomocą technik relaksacyjnych
 • Bardziej zapalny trądzik - czerwone, bolesne pryszcze zamiast niezapalnych zaskórników/białych zaskórników
 • Zwiększone dłubanie i dotykanie, które powoduje rozprzestrzenianie się wyprysków
 • zaostrzenia na całej twarzy, a nie tylko w "strefie hormonalnej"

Czy może to być zarówno trądzik hormonalny, jak i stresowy?

Dla wielu z nas nie jest to całkowicie jedno lub drugie. Hormony i stres często współdziałają ze sobą, pogarszając trądzik.

Na przykład wysoki poziom stresu zaburza równowagę hormonalną. Ten brak równowagi hormonalnej wywołuje wypryski.

Ponadto wahania poziomu hormonów podczas takich wydarzeń jak PMS i menopauza powodują zwiększoną wrażliwość na stres.

Układ hormonalny i układ reakcji na stres są ze sobą powiązane w złożony sposób. W rezultacie trądzik hormonalny może być zaostrzony przez stres i odwrotnie.

Jak może Pan to odróżnić?

Chociaż trądzik hormonalny i trądzik stresowy mogą się pokrywać, istnieją pewne kluczowe różnice:

Lokalizacja

 • Trądzik hormonalny pojawia się wzdłuż linii szczęki i podbródka.
 • Trądzik stresowy pojawia się bardziej losowo na całej twarzy.

Czas

 • Trądzik hormonalny występuje co miesiąc lub zaostrza się podczas zaburzeń hormonalnych.
 • Trądzik stresowy pojawia się w stresujących okresach, a następnie zanika, gdy stres maleje.

Rodzaje wyprysków

 • Hormony wywołują więcej głębokich, torbielowatych wyprysków.
 • Stres prowadzi do mieszanki zapalnych pryszczy, zaskórników i zaskórników.

Inne objawy

 • W przypadku trądziku hormonalnego mogą występować inne objawy, takie jak nieregularne miesiączki lub przerzedzenie włosów.
 • Trądzikowi stresowemu mogą towarzyszyć bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, drażliwość.

Różnice w przyczynach źródłowych

 • Trądzik hormonalny jest spowodowany wewnętrznymi czynnikami hormonalnymi, których nie można kontrolować.
 • Trądzik stresowy jest często spowodowany zewnętrznymi czynnikami wpływającymi na styl życia, które można zmienić.

Zwracanie uwagi na te niuanse może pomóc w ustaleniu, czy większą rolę w powstawaniu wyprysków odgrywają hormony czy stres. Jednak w razie wątpliwości najlepiej udać się do dermatologa.

Kiedy udać się do dermatologa?

Zastanawiają się Państwo, czy powinni umówić się na wizytę u dermatologa? Proszę to rozważyć, jeśli:

 • Umiarkowany lub ciężki trądzik, który nie uległ poprawie po zastosowaniu produktów dostępnych bez recepty
 • Bolesne torbiele lub guzki
 • Trądzik pozostawiający blizny lub przebarwienia
 • Mylące objawy, których przyczyna jest niejasna

Dermatolog ma doświadczenie w diagnozowaniu rodzaju trądziku, wykluczaniu chorób podstawowych i tworzeniu dostosowanego planu leczenia.

Mogą oni zlecić badania krwi lub zebrać wywiad medyczny w celu ustalenia, czy hormony przyczyniają się do powstawania wyprysków. Jeśli tak, mogą zaproponować leki regulujące poziom hormonów.

W przypadku trądziku stresowego mogą zasugerować zmiany stylu życia, zapewniając jednocześnie profesjonalne zabiegi na skórę w celu usunięcia uszkodzeń.

Właściwa diagnoza jest kluczem do znalezienia najlepszej opcji leczenia trądziku.

Wskazówki dotyczące stylu życia w celu poprawy trądziku hormonalnego i stresowego

Podczas oczekiwania na wizytę u dermatologa, istnieją pewne ogólne zdrowe nawyki, które mogą poprawić trądzik z przyczyn hormonalnych i stresowych. Proszę wypróbować te wskazówki:

Proszę ograniczyć spożycie cukru i rafinowanych węglowodanów: Dieta bogata w cukier i rafinowane węglowodany podnosi poziom insuliny, co zwiększa produkcję oleju i stan zapalny. Ograniczenie może poprawić trądzik.

Proszę przyjmować ukierunkowane suplementy: Suplementy takie jak kwasy omega-3, cynk, witamina D i zioła adaptogenne mogą zrównoważyć hormony i zarządzać poziomem stresu. Proszę zapytać lekarza, czy któryś z nich jest odpowiedni dla Państwa potrzeb.

Obniżenie poziomu stresu: Proszę codziennie ćwiczyć techniki odstresowujące, takie jak praca z oddechem, medytacja, prowadzenie dziennika, joga lub słuchanie muzyki. Proszę też znaleźć czas na relaksujące hobby.

Proszę się wysypiać: Niedostateczna ilość snu zwiększa poziom kortyzolu i zaburza równowagę hormonalną. Proszę dążyć do 7-9 godzin snu na dobę i przyjąć dobre nawyki związane ze snem, takie jak ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem przed snem.

Proszę pozostać nawodnionym: Proszę pić dużo wody w ciągu dnia. Odwodnienie może osłabić hormony i pogorszyć trądzik.

Proszę regularnie ćwiczyć: Regularne ćwiczenia obniżają poziom hormonów stresu i przywracają równowagę hormonalną. Jednak intensywne treningi mogą podnieść poziom kortyzolu i testosteronu, pogarszając wypryski.

Proszę unikać substancji drażniących: Nadmierne mycie, szorowanie i stosowanie ostrych składników pogorszy podrażnienie. Proszę trzymać się delikatnego mycia twarzy i niekomedogennego kremu nawilżającego.

Chociaż te wskazówki nie wyleczą trądziku hormonalnego lub stresowego z dnia na dzień, mogą pomóc dotrzeć do źródła tego, co powoduje wypryski. Proszę uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie wprowadzać zmiany w stylu życia, jednocześnie badając możliwości leczenia farmakologicznego.

Profesjonalne zabiegi, które mogą pomóc

W przypadku umiarkowanych lub ciężkich przypadków trądziku hormonalnego lub trądziku związanego ze stresem, często potrzebne są profesjonalne zabiegi oprócz środków stylu życia. Oto kilka opcji, które warto omówić z dermatologiem:

Doustne środki antykoncepcyjne: Pigułki antykoncepcyjne, takie jak Ortho Tri-Cyclen i Estrostep, pomagają zrównoważyć hormony i są zatwierdzone przez FDA do leczenia trądziku.

Blokery androgenów: Spironolakton, flutamid i octan cyproteronu blokują androgeny, takie jak testosteron, aby zmniejszyć trądzik hormonalny, szczególnie u dorosłych kobiet.

Retinoidy: Retinoidy na receptę, takie jak tretinoina (Retin-A, Retin-A Micro, Renova) regulują produkcję sebum i złuszczają zatkane pory.

Antybiotyki: Doustne antybiotyki, takie jak doksycyklina i tetracyklina, działają poprzez redukcję bakterii wywołujących stan zapalny. Często stosowane krótkoterminowo wraz z leczeniem miejscowym.

Kortykosteroidy: Zastrzyki takie jak zastrzyki z kortyzonu pomagają zmniejszyć duże, bolesne cysty i guzki poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Wyniki są tymczasowe, więc częste stosowanie jest ograniczone.

Leczenie światłem i laserem: Terapia fotodynamiczna, terapia niebieskim światłem i pulsacyjne lasery barwnikowe niszczą bakterie wywołujące trądzik, jednocześnie obkurczając gruczoły łojowe. Często stosowane wraz z innymi metodami leczenia trądziku.

Peelingi chemiczne i mikrodermabrazja: Te profesjonalne zabiegi usuwają martwy naskórek, aby zapobiec zatykaniu się porów, jednocześnie zmniejszając ślady po trądziku i blizny.

Doradztwo w zakresie radzenia sobie ze stresem: Skorzystanie z porady terapeuty, psychologa lub innego specjalisty ds. zdrowia psychicznego może pomóc w opracowaniu zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem.

Należy otwarcie omówić wszelkie obawy i historię medyczną z dermatologiem, aby mógł on zalecić najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia w danej sytuacji. Proszę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to wymagać kilku prób i błędów.

Na wynos

Ustalenie, czy trądzik ma podłoże hormonalne, czy jest związany ze stresem - lub jednym i drugim - może być trudne. Często się one pokrywają. Zwracając szczególną uwagę na czas, lokalizację i rodzaje wyprysków, można zacząć układać puzzle. Doświadczony dermatolog może pomóc potwierdzić, czy większą rolę odgrywają hormony czy stres.

Chociaż pierwotna przyczyna jest różna, istnieją wspólne środki stylu życia, takie jak zdrowa dieta, redukcja stresu i ćwiczenia, które są korzystne zarówno dla trądziku hormonalnego, jak i stresowego. Profesjonalne zabiegi mogą być również dostosowane do konkretnych czynników powodujących wypryski.

Dzięki konsekwentnej dbałości zarówno o skórę, jak i ogólny stan zdrowia, można dotrzeć do sedna problemów z trądzikiem i opracować skuteczny plan leczenia. Proszę nie wahać się skontaktować z dermatologiem, który pomoże zdiagnozować przyczynę i znaleźć rozwiązania, aby raz na zawsze pozbyć się trądziku.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku hormonalnego i stresowego

Jaka jest różnica między trądzikiem hormonalnym a trądzikiem stresowym?

Główne różnice polegają na lokalizacji wyprysków, czasie i przyczynach. Trądzik hormonalny pojawia się w dolnej części twarzy / linii żuchwy, występuje co miesiąc i jest spowodowany wewnętrznymi zmianami hormonalnymi. Trądzik stresowy występuje losowo na całym ciele, zaostrza się w stresujących okresach i wynika z zewnętrznych czynników stylu życia podnoszących poziom kortyzolu.

Czy trądzik hormonalny może pojawić się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Tak, niektóre kobiety doświadczają "trądziku poantykoncepcyjnego" po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Pigułki hamują naturalne wahania hormonalne. Kiedy więc przestaje Pani je przyjmować, androgeny mogą powrócić do normy i powodować nadprodukcję olejków, prowadząc do powstawania wyprysków.

Czy trądzik ciążowy ustępuje po porodzie?

Trądzik ciążowy jest powszechny w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ poziom hormonów gwałtownie się zmienia. Wypryski zwykle ustępują w drugim i trzecim trymestrze, gdy poziom hormonów stabilizuje się. Po porodzie potrzeba od 6 tygodni do 3 miesięcy, aby hormony wróciły do równowagi, a trądzik ustąpił.

W jaki sposób hormony i stres mogą powodować trądzik?

Wysoki poziom stresu zaburza układ hormonalny, powodując skoki kortyzolu i innych hormonów, takich jak testosteron, które zwiększają produkcję oleju i stan zapalny. Stres wywołuje również niezdrowe zachowania, takie jak zła dieta, brak snu i skubanie skóry, które pogarszają trądzik.

Czy witaminy lub suplementy mogą pomóc na trądzik hormonalny?

Niektóre suplementy mogą pomóc w naturalnym zrównoważeniu hormonów. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżać poziom testosteronu i regulować cykle menstruacyjne. Kasztanowiec zwyczajny zapewnia łagodne działanie podobne do progesteronu. Saw palmetto blokuje receptory testosteronu. Proszę zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania nowych suplementów.

Czy stres pogarsza wszystkie rodzaje trądziku?

Stres nie powoduje bezpośrednio trądziku, ale może pogorszyć trądzik, który jest już obecny z wielu powodów. Hormony stresu, takie jak kortyzol, zwiększają produkcję oleju, stan zapalny i wrażliwość na androgeny. Ponadto stres osłabia odporność i prowadzi do niezdrowych zachowań, które nasilają trądzik.

Czy jedzenie może wywoływać trądzik hormonalny?

Dieta nie powoduje bezpośrednio trądziku hormonalnego, ale spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak rafinowane węglowodany i cukry, może go pogorszyć. Wywołują one stan zapalny i wpływają na insulinę, hormon, który wpływa na aktywność testosteronu i produkcję sebum. Zdrowa, przeciwzapalna dieta poprawia równowagę hormonalną.

Jak można stwierdzić, czy trądzik ma podłoże grzybicze?

Objawy trądziku grzybiczego obejmują swędzące czerwone guzki/krostki na czole, policzkach i linii żuchwy. Trądzik grzybiczny często nie poddaje się tradycyjnym metodom leczenia trądziku. Proszę udać się do dermatologa w celu zdiagnozowania trądziku grzybiczego, który wymaga różnych leków, takich jak kremy przeciwgrzybicze lub doustne leki przeciwgrzybicze.

Czy naturalne metody leczenia mogą pomóc na trądzik stresowy?

Zmniejszenie stresu poprzez naturalne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie, biofeedback lub aromaterapia, może uspokoić reakcję na stres i poprawić trądzik wywołany stresem. Masaż i spędzanie czasu na łonie natury to inne sposoby na naturalne odstresowanie.

Kiedy należy rozważyć leczenie na receptę?

Proszę skonsultować się z dermatologiem w sprawie opcji na receptę, jeśli ma Pan/Pani ciężki, uporczywy trądzik lub jeśli dostępne bez recepty płyny do mycia, żele, kremy itp. nie zwalczyły Pana/Pani wyprysków po 2-3 miesiącach. Umiarkowany do ciężkiego trądzik hormonalny i stresowy często wymaga stosowania leków miejscowych lub doustnych na receptę.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?