Co dzieje się z ropą w pryszczu, jeśli się go nie usunie?

Published:

Wypryski są nieuniknioną częścią życia. W pewnym momencie wszyscy ich doświadczamy. A kiedy pojawiają się te wściekle czerwone guzki, chęć ich wyskakiwania może być nie do odparcia. Ale czy należy wyskakiwać pryszcze? Co tak naprawdę się stanie, jeśli oprzemy się pokusie i zostawimy je w spokoju?

What Happens to the Pus in a Pimple If You Don't Pop It

Przyczyny i powstawanie pryszczy

Zanim zagłębimy się w to, co się stanie, jeśli nie wyskakuje pryszcz, szybko przeanalizujmy, co w ogóle powoduje pryszcze.

Pryszcze powstają, gdy mieszki włosowe pod skórą zatykają się martwymi komórkami skóry i olejem. Zator ten nazywany jest zaskórnikiem.

Istnieją dwa rodzaje zaskórników:

 • Zaskórniki otwarte - zwane również zaskórnikami, są to zatory, które są otwarte na powierzchni skóry. Wierzchołek ma ciemny kolor z powodu utleniania.
 • Zaskórniki zamknięte - są to grudki pokryte skórą. Wyglądają jak małe guzki w kolorze skóry. Zaskórniki zamknięte są również znane jako zaskórniki.

Kiedy bakterie zwane Propionibacterium acnes (P. acnes) infiltrują zatkany mieszek włosowy, mogą powodować stan zapalny i infekcję, powodując pryszcze.

Podsumowując, pryszcz powstaje, gdy mieszek włosowy zostaje zatkany martwymi komórkami skóry i olejem, a następnie zainfekowany bakteriami. Prowadzi to do stanu zapalnego, obrzęku i ropy.

Przyjrzyjmy się teraz, co się stanie, jeśli nie usunie Pani pryszcza.

Co się stanie, jeśli nie usunie Pan/Pani pryszcza?

Cykl życia pryszcza przebiega naturalnie

Jeśli pryszcz zostanie pozostawiony sam sobie, zazwyczaj przejdzie swój naturalny cykl życia i zagoi się samoistnie w ciągu 3-7 dni.

Oto etapy, przez które będzie przechodził pryszcz, jeśli pozostawi się go w spokoju:

1. Wczesny etap: Zaskórnik zaczyna rozwijać się pod powierzchnią skóry. Nie jest to jeszcze pryszcz, tylko zbiór ropy i martwych komórek zatykających mieszek włosowy.

2. Powstawanie: Rozpoczyna się stan zapalny, gdy bakterie P. acnes namnażają się w zatkanym mieszku włosowym. Obszar staje się czerwony, opuchnięty i tkliwy.

3. Dojrzewanie: Białe krwinki przybywają, aby zwalczyć infekcję, powodując rozwój ropy. Ropa składa się z martwych komórek skóry, bakterii i białych krwinek. Pryszcz puchnie i pojawia się na głowie.

4. Leczenie: Wraz z uruchomieniem odpowiedzi immunologicznej organizmu stan zapalny stopniowo ustępuje. Pryszcz zaczyna się kurczyć i samoistnie wysychać. W ciągu kilku dni gojenie jest zakończone.

Jeśli więc pryszcz zostanie pozostawiony samemu sobie, przejdzie przez ten naturalny cykl i zagoi się bez żadnej ingerencji. Usuwanie pryszczy nie jest konieczne.

Ropa jest ponownie wchłaniana przez organizm

Jeśli nie usunie Pan/Pani pryszcza, znajdująca się w nim ropa nie pozostanie uwięziona pod skórą. Organizm jest w stanie stopniowo ją wchłonąć i wyeliminować.

Oto jak to zrobić:

Ropa wewnątrz pryszcza to nagromadzenie martwych komórek, ropy i bakterii. Znajduje się ona w ścianie zatkanego mieszka włosowego.

Gdy pryszcz zaczyna się goić, a stan zapalny zmniejsza się, ściana mieszka włosowego powoli pęka. Pozwala to ropie wydostać się na powierzchnię skóry, gdzie zostaje usunięta.

Ropa, która pozostaje głębiej wewnątrz pęcherzyka, jest ponownie wchłaniana przez naczynia krwionośne i układ limfatyczny. Stamtąd przedostaje się do krwiobiegu, aby organizm mógł ją odfiltrować.

Proszę więc mieć pewność, że ropa nie zalega pod skórą. Pana/Pani ciało jest przystosowane do radzenia sobie z nią i jej ponownego wchłaniania bez konieczności wyskakiwania.

Mniejsze ryzyko powstawania blizn i przebarwień

Wyrywanie pryszczy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Może to wydłużyć czas gojenia i zwiększyć ryzyko powstawania blizn.

Oto dlaczego popping może prowadzić do bardziej wyraźnych blizn i ciemnych plam:

 • Uszkodzenie mieszka włosowego: Agresywne wyciskanie pryszcza może spowodować uszkodzenie lub pęknięcie ściany mieszka włosowego. Prowadzi to do wycieku ropy i płynów głęboko pod skórę, powodując większy stan zapalny.
 • Rozprzestrzenianie się bakterii: Pryszcze wymuszają wydostanie się bakterii z głębiej położonych mieszków włosowych na powierzchnię skóry. Może to rozprzestrzenić infekcję na inne obszary i spowodować więcej wyprysków.
 • Powodowanie urazów: Wyrywanie i sondowanie pryszczy może uszkodzić otaczające je komórki skóry. Powoduje to pogłębienie stanu zapalnego.
 • Opóźnianie gojenia: Wyskakiwanie pryszczy zakłóca naturalną trajektorię gojenia się pryszczy. Powstała otwarta rana potrzebuje więcej czasu, aby się zagoić.
 • Wzmocnienie stanu zapalnego: Wyciskanie ropy podsyca stan zapalny, zamiast pozwolić mu samoistnie ustąpić. Powoduje to przekształcenie małego pryszcza w znacznie większą, czerwoną i opuchniętą zmianę.

Unikając wyskakiwania i pozwalając pryszczom goić się naturalnie, mają Państwo znacznie mniejsze ryzyko wywołania blizn lub przebarwień pozapalnych. Pryszcz ustępuje szybciej bez rozprzestrzeniania się infekcji głębiej pod skórą.

Kiedy należy rozważyć usunięcie pryszcza?

Być może zastanawiają się Państwo teraz, czy istnieją sytuacje, w których wyskakiwanie pryszczy jest w porządku, a nawet wskazane?

Istnieje kilka wybranych przypadków, w których delikatne i higieniczne wyskakiwanie pryszcza może pomóc w jego szybszym zagojeniu:

 • Wągry gotowe do usunięcia: Dojrzałe, gotowe do usunięcia wągry można czasami usunąć przy minimalnym nacisku. Ale proszę być delikatnym! Zbyt mocne wyciskanie może pogorszyć sytuację.
 • Bardzo duże, bolesne pryszcze: Większe pryszcze, które są mocno opuchnięte i tkliwe, mogą skorzystać z zachowawczego nakłuwania - niewielkiego nacięcia sterylną igłą w celu zmniejszenia ciśnienia. Proszę nie próbować tego na własną rękę. Proszę udać się do dermatologa.
 • Pryszcze zagrożone bliznowaceniem: Pryszcze, które utrzymują się przez tydzień lub dłużej, mogą czasami tworzyć blizny bez drenażu. Dermatolog może zalecić zastrzyk w celu szybszego usunięcia pryszcza.

Należy jednak pamiętać, że są to wyjątki, a nie reguła. Większość pryszczy goi się najlepiej i najszybciej, gdy są pozostawione w spokoju. Ryzyko związane z wyrywaniem, wyskakiwaniem i niewłaściwym nakłuwaniem prawie zawsze przewyższa potencjalne korzyści.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z pryszczami bez ich wyskakiwania

Radzenie sobie z pryszczami, których się nie wyrywa, wymaga cierpliwości. Ale kilka sprawdzonych wskazówek może pomóc oprzeć się chęci wyrywania i pozwolić pryszczom szybciej zniknąć:

 • Proszę stosować składniki zwalczające trądzik: Składniki takie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy mogą pomóc odblokować pory i przyspieszyć gojenie się pryszczy. Proszę szukać środków czyszczących, kremów i preparatów punktowych zawierających te składniki.
 • Proszę wypróbować plastry hydrokoloidowe: Te małe kropki tworzą barierę ochronną na pryszczu, przyspieszając gojenie i zapobiegając jego dotykaniu.
 • Obłożyć obszar lodem: Przyłożenie kostki lodu na kilka minut pomaga zmniejszyć obrzęk i ból spowodowany poważnymi pryszczami.
 • Unikanie nadmiernego dotykania: Należy pamiętać o opieraniu twarzy na dłoniach lub skubaniu skóry, co może nasilać wypryski.
 • Proszę uważać na swoją dietę: Pokarmy bogate w cukier, nabiał i rafinowane węglowodany mogą nasilać wypryski u niektórych osób. Proszę ograniczyć te produkty, jeśli zauważy Pan/Pani zależność.
 • Zarządzanie poziomem stresu: Stres zwiększa stan zapalny i produkcję oleju, co pogarsza trądzik. Proszę spróbować relaksujących zajęć, takich jak medytacja, joga lub praca z oddechem.
 • Proszę udać się do dermatologa: W przypadku nawracającego trądziku torbielowatego lub trądziku pozostawiającego ślady, Państwa dermatolog oferuje profesjonalne zabiegi, które mogą pomóc.

Na wynos: Proszę pozwolić pryszczom leczyć się naturalnie, gdy tylko jest to możliwe.

Pryszcze mogą być frustrujące i nieprzyjemne. Chęć ich wyskakiwania jest zrozumiała dla wielu z nas. Jednak unikanie wyskakiwania pryszczy, gdy tylko jest to możliwe, pozwala pryszczowi zakończyć swój naturalny cykl życia i wyzdrowieć.

Pozostawiony samemu sobie organizm jest w stanie ponownie wchłonąć i usunąć ropę znajdującą się wewnątrz niewyciśniętego pryszcza. Unikają Państwo potencjalnych powikłań, takich jak blizny, przebarwienia i rozprzestrzenianie się bakterii, które mogą wynikać z wyskakiwania pryszczy.

Oczywiście od czasu do czasu zaskórnik można delikatnie usunąć, gdy tylko będzie gotowy. Większe cysty mogą czasami skorzystać z profesjonalnego drenażu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków pozwolenie pryszczom na samodzielne zagojenie się daje najlepsze rezultaty.

Następnym razem, gdy pojawi się pryszcz, proszę spróbować powstrzymać chęć jego wyrywania i wyciskania. Przy odrobinie cierpliwości, pryszcze zazwyczaj znikają szybciej niż się Państwu wydaje! Proszę trzymać się mądrej rutyny pielęgnacji skóry i odwiedzić dermatologa, jeśli wypryski będą się utrzymywać. Państwa skóra będzie Państwu wdzięczna.

Często zadawane pytania: Co się stanie, jeśli nie usunie Pan/Pani pryszcza?

Wypadanie pryszczy jest kuszące dla wielu osób. Ale czy należy unikać wyskakiwania pryszczy, aby pozwolić im się naturalnie zagoić? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, co się dzieje, gdy nie wyskakuje pryszcz.

Czym dokładnie jest ropa wewnątrz pryszcza?

Ropa to nagromadzenie płynu, zanieczyszczeń i martwych komórek, które tworzą się, gdy organizm zwalcza infekcję i stan zapalny w obrębie pryszcza. Zazwyczaj zawiera:

 • Martwe komórki skóry
 • Bakterie takie jak Propionibacterium acnes
 • Olej łojowy wytwarzany przez gruczoły łojowe
 • Białe krwinki i szczątki komórek, które organizm wysyła w celu zwalczania bakterii.

Czy ropa pozostaje uwięziona w skórze, jeśli nie wyskrobię pryszcza?

Nie, ropa nie pozostaje pod skórą, jeśli nie usunie Pani pryszcza. Pana/Pani ciało jest w stanie stopniowo wchłaniać ropę i eliminować ją w naturalny sposób.

Oto jak to zrobić:

 • Gdy pryszcz zaczyna się goić, spuchnięta ściana mieszka włosowego powoli pęka i otwiera się. Pozwala to ropie powoli wyciekać na powierzchnię.
 • Ropa znajdująca się głębiej pod skórą zostaje ponownie wchłonięta przez drobne naczynia krwionośne i kanały limfatyczne. Stamtąd przedostaje się do krwiobiegu i jest filtrowana przez nerki i wątrobę.

Więc nawet jeśli jej Pan/Pani nie wyskoczy, ropa zostanie z czasem rozłożona i usunięta przez Pana/Pani organizm.

Jaki jest cykl życia pryszcza, jeśli go nie wyskakuję?

Typowy pryszcz pozostawiony sam sobie przechodzi przez następujące etapy:

 • Wczesny etap - pojawiają się zatkane pory.
 • Etap powstawania - Zator ulega zakażeniu i zapaleniu, przekształcając się w prawdziwą krostę.
 • Etap dojrzewania - pojawia się ropa, a pryszcz rośnie i staje się główką.
 • Etap gojenia - stan zapalny ustępuje, pryszcz kurczy się i wysycha. Po kilku dniach następuje całkowite zagojenie.

Cały ten proces trwa zwykle około 3-7 dni, jeśli nie usunie Pan/Pani pryszcza i pozwoli mu działać.

Czy wyskakiwanie pryszcza pomaga lepiej "wydostać ropę"?

Wyciskanie ropy przez wyciskanie często pogarsza stan pryszcza zamiast go poprawiać. Wyciskanie może:

 • Pęknięcie i uszkodzenie ściany pęcherzyka, powodujące głębsze rozprzestrzenianie się infekcji.
 • Wpychają bakterie i ropę głębiej w skórę, nasilając stan zapalny.
 • Rozprzestrzenianie się bakterii z zainfekowanych porów do otaczających porów.
 • Opóźniają gojenie, tworząc otwartą ranę.

Tak więc, nawet jeśli "odsączenie" ropy wydaje się satysfakcjonujące, zwykle utrudnia to naturalny proces gojenia się pryszcza.

Czy pozostawienie pryszcza samemu sobie może spowodować większe blizny?

Nie, nie wyskakiwanie pryszczy w rzeczywistości prowadzi do mniejszej ilości blizn w większości przypadków. Wyskakiwanie pryszczy zwiększa ryzyko powstawania blizn i ciemnych śladów:

 • Rozprzestrzenianie bakterii w głąb skóry.
 • Zbyt agresywne wypychanie ropy, które może uszkodzić skórę.
 • Tworząc otwartą ranę, która jest podatna na infekcje.
 • Ściąganie strupów przed całkowitym wygojeniem się skóry.

Pozostawienie pryszcza do samoistnego zagojenia się sprawia, że stan zapalny jest zlokalizowany. Zmniejsza to prawdopodobieństwo rozległych uszkodzeń prowadzących do wyraźnych blizn.

Kiedy można wyskoczyć z pryszczem?

Dojrzałe wągry, które naturalnie się pojawiły, można delikatnie usunąć, stosując sterylną technikę. Używając dwóch bawełnianych wacików, proszę lekko ścisnąć każdą stronę zaskórnika, aby usunąć ropę. Nigdy nie ściskać od dołu ani nie wydłubywać uporczywej ropy.

W przypadku dużych torbieli w stanie zapalnym dermatolog może użyć sterylnej igły do nacięcia powierzchni. Czynność ta powinna być jednak wykonywana wyłącznie przez profesjonalistę. Proszę nie próbować usuwać torbieli w domu.

Jaki jest najlepszy sposób na leczenie i pozbycie się pryszczy?

Najskuteczniejsze metody leczenia trądziku obejmują:

 • Dostępne bez recepty produkty zawierające substancje zwalczające trądzik, takie jak kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu.
 • Miejscowe i doustne leki na receptę przepisywane przez dermatologów
 • Zabiegi w gabinecie, takie jak maseczki i peelingi chemiczne
 • Unikanie nadmiernego dotykania/skubania skóry

Domowe środki zaradcze, takie jak pasta do zębów, sok z cytryny i soda oczyszczona, często podrażniają skórę i pogarszają stan wyprysków. W przypadku nawracającego trądziku torbielowatego należy udać się do dermatologa. Dzięki odpowiedniemu planowi leczenia mogą Państwo cieszyć się czystą, wolną od wyprysków skórą!

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?