Co powoduje trądzik na brodzie?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Występuje, gdy mieszki włosowe zatykają się olejem i martwymi komórkami skóry, często powodując powstawanie pryszczy, zaskórników, zaskórników i zaognionych czerwonych plam. Trądzik może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale często występuje na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Dla wielu osób obszar podbródka jest szczególnie problematyczny, jeśli chodzi o wypryski trądzikowe. Co zatem sprawia, że trądzik pojawia się właśnie na brodzie? Istnieje kilka potencjalnych czynników.

Co powoduje trądzik na brodzie?

Zmiany hormonalne

Wahania hormonalne są jedną z głównych przyczyn trądziku podbródka u dorosłych. Podbródek i linia żuchwy mają wysokie stężenie gruczołów łojowych, co czyni je podatnymi na wypryski.

U kobiet cykliczne zmiany estrogenu, progesteronu i testosteronu, które występują podczas cyklu miesiączkowego, mogą stymulować produkcję oleju i stan zapalny. Trądzik wzdłuż brody i szczęki często pojawia się tuż przed miesiączką, gdy zmienia się poziom hormonów. Te wypryski są czasami określane jako "trądzik cykliczny".

Okres dojrzewania powoduje wzrost androgenów, takich jak testosteron, co prowadzi do zwiększonej produkcji sebum i wyprysków u nastolatków. Trądzik na brodzie i szczęce jest bardzo powszechny w okresie dojrzewania.

Zmiany hormonalne, takie jak okres okołomenopauzalny i menopauza, mogą również wywoływać trądzik u kobiet w średnim wieku, gdy poziom estrogenu spada. Stres prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu, który zwiększa produkcję oleju i powoduje stan zapalny. Wypryski na brodzie mogą pojawiać się w stresujących momentach.

Historia rodziny

Czy trądzik występuje w Pana/Pani rodzinie? Genetyka odgrywa rolę w podatności skóry na wypryski. Jeśli jedno lub oboje rodziców borykało się z ciężkim trądzikiem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Pan/Pani również będzie się z nim zmagać. Genetyka determinuje szybkość złuszczania się komórek skóry, ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe oraz reakcję zapalną skóry. Przy niewłaściwej genetyce obszar podbródka może być podatny na nawracający trądzik.

Ciśnienie lub tarcie

Powszechne źródła tarcia, które mogą prowadzić do powstawania wyprysków na brodzie, obejmują:

 • Oparcie podbródka na dłoniach
 • Rozmowa przez telefon
 • Gra na instrumentach muzycznych, takich jak skrzypce lub flet
 • Noszenie kasków lub czapek
 • Spanie twarzą w dół na poduszce

Nacisk i pocieranie w takich sytuacjach może podrażniać mieszki włosowe na brodzie i wywoływać pryszcze. Proszę dbać o czystość telefonu i unikać dotykania podbródka, jeśli jest on podatny na trądzik. Należy pamiętać o czynnościach powodujących tarcie w okolicy podbródka.

Ostre produkty do pielęgnacji skóry

Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zawierających alkohol, substancje zapachowe i inne ostre składniki może zaburzać barierę ochronną skóry i powodować podrażnienia. Prowadzi to do stanów zapalnych, które mogą powodować wypryski trądzikowe wzdłuż podbródka i linii żuchwy. Nadmierne mycie i złuszczanie również wywołuje podrażnienia.

Należy być delikatnym dla skóry i unikać toników ściągających, peelingów ściernych i produktów zawierających alkohol. Proszę przejść na prostą rutynę pielęgnacyjną ze składnikami, które koją i uspokajają skórę, takimi jak zielona herbata, aloes, kwas hialuronowy i niacynamid. Przed snem należy zawsze całkowicie zmyć makijaż.

Noszenie maski i transfer

Noszenie masek na twarz przez dłuższy czas może prowadzić do powstawania wyprysków na brodzie i linii żuchwy z kilku powodów:

 • Zatrzymywanie ciepła, wilgoci i oleju w pobliżu podbródka
 • Powodowanie tarcia wzdłuż podbródka i szczęki
 • Przenoszenie bakterii powodujących trądzik z okolic ust/nosa na maskę, którą następnie przytrzymuje się przy dolnej części twarzy.

Aby zapobiec "maskne", należy regularnie dokładnie prać maski wielokrotnego użytku wykonane z tkaniny. Proszę wybierać maski wykonane z oddychających materiałów, takich jak bawełna. Proszę unikać nakładania makijażu pod maseczki. Po nałożeniu maski należy oczyścić skórę i użyć składników zwalczających trądzik, takich jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy lub retinol.

Leki

Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, testosteron, lit i leki przeciwdrgawkowe mogą powodować wahania hormonalne, które prowadzą do trądziku podbródka i szczęki jako skutków ubocznych. Pigułki antykoncepcyjne zawierające progestagen również mogą powodować wypryski. Proszę porozmawiać z lekarzem, jeśli zauważy Pan/Pani pojawienie się trądziku po rozpoczęciu przyjmowania nowego leku. Być może istnieje alternatywna opcja.

Słabe trawienie

Zdrowie jelit i zdrowie skóry są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy równowaga bakterii w układzie trawiennym zostaje zaburzona, może to objawiać się stanem zapalnym w całym ciele - w tym trądzikiem na brodzie i linii szczęki. Wykazano również, że stres negatywnie wpływa na trawienie.

Spożywanie sfermentowanej żywności, takiej jak jogurt, kimchi i kefir, może pomóc wypełnić jelita zdrowymi probiotykami i zmniejszyć stan zapalny. Korzystny może być również codzienny suplement probiotyczny. Proszę ograniczyć słodkie pokarmy, które podnoszą poziom cukru we krwi i unikać sztucznych składników. Proszę nawadniać organizm, pijąc dużo wody w ciągu dnia.

Konsumpcja produktów mlecznych

Niektóre badania sugerują, że picie mleka od krów leczonych hormonami może wywoływać trądzik. Hormony znajdujące się w produktach mlecznych mogą zwiększać produkcję oleju i stan zapalny. Jeśli podejrzewa Pan/Pani, że nabiał może przyczyniać się do powstawania wyprysków na brodzie, proszę poeksperymentować z ograniczeniem mleka, sera, jogurtu i innych produktów mlecznych na kilka tygodni, aby sprawdzić, czy stan skóry ulegnie poprawie. Proszę wybrać bezmleczne alternatywy, takie jak mleko migdałowe lub owsiane.

Żywność o wysokim indeksie glikemicznym

Badania wykazują związek między spożywaniem pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak przetworzone ziarna, biały chleb, płatki zbożowe, krakersy, słodycze i trądzik podbródkowy. Te rafinowane węglowodany powodują wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny, co może nasilać stan zapalny i produkcję sebum. Unikanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym i skupienie się na pełnowartościowej żywności, takiej jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona i białka, może pomóc w usunięciu trądziku podbródka.

Palenie

Toksyny zawarte w dymie papierosowym zwężają naczynia krwionośne, pozbawiają skórę tlenu i wywołują stan zapalny. Wykazano, że palenie pogarsza nasilenie trądziku. Palenie powoduje również zbliżanie rąk i zanieczyszczonych papierosów do brody, co może powodować przenoszenie bakterii wywołujących trądzik. Proszę rozważyć rzucenie palenia, aby poprawić wiele aspektów swojego zdrowia, w tym potencjalne wypryski na brodzie.

Trening

Pocenie się podczas treningu nie powoduje bezpośrednio trądziku, ale noszenie obcisłej lycry i staników sportowych, brak prysznica po ćwiczeniach i dotykanie spoconej skóry może przenosić bakterie w okolice podbródka. Proszę pamiętać o szybkim zdjęciu odzieży treningowej, umyciu twarzy i ciała delikatnym środkiem czyszczącym po ćwiczeniach i przebraniu się w luźne, oddychające tkaniny. Utrzymywanie twarzy w czystości podczas ćwiczeń pomaga zapobiegać trądzikowi.

Niedobory witamin

Brak kluczowych składników odżywczych może niekorzystnie wpływać na hormony, poziom stanów zapalnych i ogólny stan skóry. Niedobory witaminy C, cynku, witaminy D i witaminy A są powiązane z trądzikiem. Proszę zbadać swój poziom i porozmawiać z dermatologiem na temat suplementów, które mogą pomóc w walce z trądzikiem i poprawić wygląd skóry. Zdrowa, zbilansowana dieta dostarcza wielu witamin i minerałów, których potrzebuje Państwa skóra.

Odwodnienie

Brak wystarczającej ilości wody powoduje odwodnienie, a skóra staje się matowa i podatna na wypryski. Odpowiednie nawodnienie utrzymuje skórę w równowadze i jest w stanie kontrolować stany zapalne, produkcję oleju i bakterie wywołujące trądzik. Proszę pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie i więcej po ćwiczeniach lub przebywaniu na świeżym powietrzu. Proszę unikać diuretyków, takich jak kofeina i alkohol, które mogą powodować odwodnienie. Dodanie cytryny, mięty lub ogórka zapewnia smak i dodatkowe korzyści w zakresie nawodnienia.

Nadprodukcja drożdży

Przerost drożdżaka o nazwie Malassezia może powodować trądzik grzybiczny, który wygląda jak małe zaskórniki skoncentrowane wzdłuż podbródka, linii żuchwy i okolic ust. Drożdże te rozwijają się na olejach, więc osoby o bardzo tłustej skórze są najbardziej dotknięte. Trądzik grzybiczny leczy się poprzez zmniejszenie poziomu drożdży za pomocą składników przeciwgrzybiczych, takich jak siarczek selenu, olejek z drzewa herbacianego i pirytionian cynku. Proszę udać się do dermatologa w celu zdiagnozowania trądziku grzybiczego.

Stres i niepokój

Kiedy czują się Państwo zestresowani lub niespokojni, organizm zwiększa produkcję kortyzolu i innych hormonów, które zwiększają produkcję oleju i stan zapalny. Wypryski na brodzie mogą sygnalizować wysoki poziom stresu. Proszę rozwijać codzienną praktykę relaksacyjną, taką jak medytacja, joga, głębokie oddychanie lub prowadzenie dziennika, aby uspokoić stres i niepokój. Proszę się wysypiać, co pozwoli skórze przywrócić równowagę hormonalną. Zioła adaptogenne, takie jak ashwagandha i żeń-szeń, pomagają zwalczać stres.

Trądzik podbródka na wynos

Chociaż jest to frustrujące, trądzik na brodzie i linii żuchwy często można wyeliminować, identyfikując i unikając czynników wywołujących wypryski w danym przypadku. Wahania hormonalne, historia rodzinna, czynniki drażniące, czynniki związane ze stylem życia i stres mogą odgrywać pewną rolę. Proszę udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, jeśli potrzebują Państwo pomocy w znalezieniu przyczyny trądziku na brodzie. Osiągnięcie stale czystej skóry zwiększa pewność siebie.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku podbródka

Trądzik w okolicy podbródka jest częstą dolegliwością. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przyczyn powstawania pryszczy na brodzie i sposobów zapobiegania im.

Jakie są główne przyczyny trądziku podbródka?

Niektóre z najczęstszych przyczyn wyprysków na brodzie obejmują:

 • Wahania hormonalne w okresie dojrzewania, cykle menstruacyjne, okres okołomenopauzalny, menopauza itp.
 • Genetyka - jeśli Pana/Pani rodzice mieli ciężki trądzik, jest bardziej prawdopodobne, że będzie się Pan/Pani z nim zmagać.
 • Tarcie spowodowane opieraniem podbródka na dłoniach lub graniem na instrumentach
 • Ostre produkty do pielęgnacji skóry, które zakłócają barierę ochronną skóry
 • Długotrwałe noszenie masek na twarz
 • Skutki uboczne niektórych leków
 • Słabe trawienie i zdrowie jelit
 • Wrażliwość na pokarmy, takie jak nabiał lub żywność o wysokim indeksie glikemicznym
 • Palenie papierosów
 • Trening bez umycia się po nim
 • Niedobory witamin
 • Odwodnienie
 • Stres i niepokój
 • Przerost drożdżaków na skórze (trądzik grzybiczny)

Dlaczego zmiany hormonalne często prowadzą do trądziku podbródka i szczęki?

Podbródek i szczęka zawierają więcej gruczołów łojowych w porównaniu z innymi obszarami twarzy. W przypadku wahań hormonalnych w okresie dojrzewania, cykli menstruacyjnych, menopauzy itp. androgeny mogą nadmiernie stymulować gruczoły łojowe, powodując zwiększoną produkcję sebum. Prowadzi to do zatykania porów i trądziku w dolnej części twarzy.

Zmiany poziomu estrogenu, progesteronu i testosteronu wpływają na częstość występowania trądziku. Zmiany hormonalne tuż przed miesiączką są częstym winowajcą trądziku podbródkowego.

Czy noszenie maseczek naprawdę powoduje pryszcze na brodzie?

Tak, maseczki mogą prowadzić do wyprysków:

 • Zatrzymywanie ciepła, wilgoci, potu i oleju pod brodą
 • Powodowanie tarcia wzdłuż podbródka i linii szczęki
 • Przenoszenie bakterii z ust i nosa na powierzchnię maski, która jest następnie przytrzymywana przy dolnej części twarzy.

Aby uniknąć "maski", należy używać oddychających materiałów, takich jak bawełna, regularnie zmieniać maski, unikać noszenia makijażu pod maskami i myć twarz po założeniu maski.

W jaki sposób stres prowadzi do trądziku podbródka?

Kiedy organizm jest pod wpływem stresu, uwalnia hormony, takie jak kortyzol, które zwiększają produkcję oleju i stan zapalny. Może to powodować wypryski wzdłuż podbródka i linii szczęki. Stres negatywnie wpływa również na trawienie, odporność i ogólny stan skóry. Zmniejszenie stresu poprzez jogę, medytację, prowadzenie dziennika, zioła adaptogenne i wystarczającą ilość snu może pomóc.

Jeśli nabiał powoduje trądzik, to dlaczego pojawia się on głównie na brodzie?

Badania powiązały produkty mleczne z trądzikiem ze względu na zawarte w nich hormony i bioaktywne cząsteczki. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób nabiał może wywoływać wypryski, ale podbródek jest podatny ze względu na obfitość gruczołów łojowych. Wiele osób cierpiących na trądzik podbródka zgłasza ustąpienie trądziku po usunięciu produktów mlecznych z diety.

W jaki sposób zmiana diety może pomóc w zapobieganiu trądzikowi podbródka?

Diety bogate w rafinowane węglowodany i cukier powodują skoki poziomu cukru we krwi, które mogą stymulować produkcję oleju i stany zapalne. Spożywanie pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności poprawia zdrowie jelit i dostarcza niezbędnych witamin dla zrównoważonych hormonów i czystej skóry.

Konkretne wskazówki dietetyczne dla czystszej skóry obejmują:

 • Proszę pić dużo wody
 • Spożywanie żywności probiotycznej, takiej jak jogurt, kimchi i kombucha.
 • Proszę spożywać bogate w przeciwutleniacze owoce i warzywa.
 • Unikanie słodkich pokarmów i rafinowanych węglowodanów
 • Proszę rozważyć odstawienie nabiału, jeśli podejrzewają Państwo nadwrażliwość

Jakie składniki pomagają pozbyć się trądziku na brodzie?

Skuteczne składniki przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty obejmują:

 • Nadtlenek benzoilu: zabija bakterie trądzikowe
 • Kwas salicylowy: złuszcza i odblokowuje pory
 • Siarka: wysusza pryszcze i zmniejsza wydzielanie sebum.
 • Niacynamid: zmniejsza stan zapalny i produkcję sebum
 • Retinol: zwiększa rotację komórek skóry

Stosowanie delikatnych produktów do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku może pomóc w zapobieganiu przyszłym wypryskom na brodzie.

Kiedy należy udać się do dermatologa z powodu trądziku na brodzie i szczęce?

Proszę umówić się na wizytę u dermatologa, jeśli mają Państwo ciężki, bolesny trądzik, na który nie pomagają dostępne bez recepty środki. Dermatolog może zdiagnozować dokładną przyczynę i przepisać silne leki miejscowe lub doustne na receptę. Wcześniejsze podjęcie profesjonalnego leczenia prowadzi do lepszego usunięcia trądziku i zapobiega powstawaniu blizn.

Jakie zabiegi mogą leczyć trądzik podbródka?

Gabinetowe procedury i zabiegi, które dermatolodzy mogą stosować w celu usunięcia trądziku na brodzie, obejmują:

 • Peelingi chemiczne na receptę
 • Zastrzyki z kortykosteroidów
 • Terapie światłem, takie jak LED
 • Laserowe odnawianie powierzchni
 • Hydrafacial
 • Ekstrakcje
 • Terapia fotodynamiczna
 • Doustne leki na receptę, takie jak spironolakton lub izotretynoina

Połączenie profesjonalnych zabiegów z produktami do stosowania w domu maksymalizuje efekty oczyszczania z trądziku. Właściwa diagnoza rodzaju trądziku jest kluczem do skutecznego leczenia.

Czy mogę zapobiec przyszłym wypryskom w okolicy podbródka?

Mogą Państwo zapobiegać trądzikowi podbródka poprzez:

 • Mycie twarzy dwa razy dziennie delikatnym środkiem oczyszczającym.
 • Stosowanie beztłuszczowych, niekomedogennych produktów do pielęgnacji skóry
 • Złuszczanie 2-3 razy w tygodniu w celu odblokowania porów
 • Unikanie wyrywania/wypryskiwania pryszczy
 • Zarządzanie stresem poprzez działania relaksacyjne
 • Dbanie o nawodnienie i zbilansowaną dietę
 • Częsta zmiana poszewek na poduszki
 • Wizyta u dermatologa w celu poprawy zdrowia skóry

Chociaż nie zawsze można kontrolować czynniki wywołujące trądzik podbródka, takie jak hormony, spójna rutyna pielęgnacji skóry pomaga utrzymać wypryski pod kontrolą.

Wnioski

Pryszcze na brodzie mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak hormony, historia rodzinna, tarcie, maseczki na twarz, palenie tytoniu, problemy zdrowotne jelit, niedobory witamin, przerost drożdży i stres. Proszę skonsultować się z dermatologiem, jeśli środki dostępne bez recepty nie pomagają pozbyć się trądziku na brodzie. Leczenie na receptę, zabiegi w gabinecie i zmiany stylu życia/diety mogą na dobre opanować trądzik podbródka.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?