Jak mogę stwierdzić, jaki mam rodzaj trądziku?

Published:

Walka z trądzikiem może być frustrująca. Przed rozpoczęciem skutecznego leczenia należy określić rodzaj trądziku. Istnieje kilka różnych kategorii i rodzajów trądziku, z których każdy ma swoje własne cechy. Umiejętność rozpoznania różnych typów jest kluczem do zrozumienia najlepszych metod leczenia.

Trądzik dzieli się na dwie główne kategorie: trądzik niezapalny i trądzik zapalny. Trądzik niezapalny jest zwykle łagodniejszy, podczas gdy trądzik zapalny jest bardziej dotkliwy. Przeanalizujmy różne rodzaje trądziku, aby mogli Państwo określić swój typ.

Jak mogę stwierdzić, jaki mam rodzaj trądziku?

Trądzik niezapalny

Trądzik niezapalny charakteryzuje się zazwyczaj występowaniem zaskórników, zaskórników i małych krostek. Z tymi wypryskami związane jest niewielkie zaczerwienienie lub jego brak. Oto rodzaje trądziku niezapalnego:

Whiteheads

Zaskórniki pojawiają się, gdy martwe komórki skóry, olej i bakterie zostają uwięzione w zatkanych porach. Pory pozostają zamknięte, więc zanieczyszczenia nie mogą się wydostać. Powoduje to powstanie małego białego guzka. Kolor pochodzi z uwięzionych martwych komórek skóry i oleju, a nie z ropy, jak niektórzy uważają.

Zaskórniki występują na twarzy, zazwyczaj na czole, brodzie i policzkach. Często występują również na plecach, klatce piersiowej, szyi, ramionach i rękach. Zaskórniki są bardzo powszechne w przypadku skóry trądzikowej.

Zaskórniki

Zaskórniki również zaczynają się jako zablokowane pory. Ale zamiast pozostać zamknięte, pory otwierają się i wystawiają uwięzione zanieczyszczenia na działanie powietrza. Powoduje to, że zanieczyszczenia utleniają się, zmieniając kolor na czarny. W ten sposób powstaje czarny kolor.

Zaskórniki są również nazywane zaskórnikami otwartymi. Wyglądają jak małe czarne kropki rozrzucone po powierzchni skóry. Często można je znaleźć na twarzy, zwłaszcza w okolicy nosa i podbródka. Mogą jednak wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, w tym na plecach, klatce piersiowej i ramionach.

Małe pryszcze

Są to małe guzki w kolorze cielistym, które powstają, gdy olej, martwe komórki naskórka i bakterie zostają uwięzione w porach. Grudki pojawiają się, gdy ściany otaczające pory pękają z powodu ciężkiego stanu zapalnego. Umożliwia to rozlanie się zanieczyszczeń na otaczającą skórę.

Grudki to delikatne, małe różowe lub czerwone guzki, które mogą być bolesne. Są one uważane za łagodny trądzik niezapalny, ale mogą przekształcić się w bardziej zaognione pryszcze, jeśli nie są odpowiednio leczone. Zauważą Państwo grudki rozrzucone po obszarach podatnych na trądzik, takich jak twarz, a także klatka piersiowa, plecy, a czasem ramiona.

Trądzik zapalny

Trądzik zapalny składa się z bolesnych, zaczerwienionych wykwitów. Występuje, gdy bakterie, olej i martwe komórki skóry zostają uwięzione głęboko w mieszkach włosowych. Uruchamia to układ odpornościowy, powodując stan zapalny. Oto różne rodzaje trądziku zapalnego:

Krosty

Krosty lub pryszcze powstają, gdy uwięzione zanieczyszczenia powodują, że białe krwinki pędzą do miejsca zatkania porów. Te białe krwinki wytwarzają ropę, która wypełnia pory.

W przypadku krost zauważą Państwo wypukły, biały guzek otoczony różem lub zaczerwienieniem. Biała końcówka to ropa, a nie martwe komórki skóry, jak w przypadku zaskórników. Krosty są często delikatne w dotyku i mogą być dość bolesne. Można je zaobserwować na twarzy, klatce piersiowej, plecach, ramionach i rękach.

Guzki

Guzki tworzą się, gdy ściany wokół zatkanych porów pękają głęboko w skórze, powodując infekcje. Twarde, duże grudki tworzą się pod powierzchnią skóry.

Guzki to duże, stałe zmiany, które można wyczuć pod powierzchnią skóry. W przeciwieństwie do krost, guzki nie zawierają ropy, ponieważ pozostają głęboko w skórze. Są twarde w dotyku i bardzo bolesne.

Guzki wskazują na poważny stan zapalny i mogą powodować blizny, jeśli nie są odpowiednio leczone. Często pojawiają się na twarzy, klatce piersiowej, plecach, a czasami na ramionach.

Trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty to ekstremalna forma trądziku zapalnego. Dzieje się tak, gdy infekcje zostają uwięzione bardzo głęboko w skórze, tworząc bolesne cysty pod powierzchnią.

Wykwity torbielowate to duże, czerwone, opuchnięte wypryski, które są delikatne w dotyku i mogą być bolesne. Cysty mogą rozwijać się, gdy pory stają się bardzo zatkane, a infekcje zostają uwięzione daleko pod skórą.

Trądzik torbielowaty najczęściej występuje na twarzy, klatce piersiowej, szyi, plecach i ramionach. Cysty często prowadzą do powstawania blizn, dlatego ważne jest szybkie leczenie. Wskazują one, że trądzik przechodzi w stan ciężki.

Jak rozpoznać swój typ trądziku?

Teraz, gdy znają już Państwo główne rodzaje trądziku, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak zidentyfikować konkretny rodzaj trądziku:

 • Proszę dokładnie przyjrzeć się swoim wypryskom w lustrze. Proszę przyjrzeć się cechom charakterystycznym poszczególnych wyprysków - czy są one cieliste, białe, czarne, małe czy duże? Może to wskazywać, czy mają Państwo trądzik niezapalny czy zapalny.
 • Proszę zwrócić uwagę na liczbę białych/czarnych zaskórników w porównaniu z krostami lub guzkami. Im więcej zmian zapalnych, tym poważniejszy trądzik.
 • Proszę zwrócić uwagę na stopień zaczerwienienia i obrzęku wokół wyprysków. Jeśli są one mocno zaczerwienione i obolałe, trądzik prawdopodobnie ma podłoże zapalne.
 • Proszę poczuć swoje wypryski - trądzik torbielowaty można rozpoznać po dużych, delikatnych grudkach pod skórą.
 • Proszę zastanowić się, gdzie najczęściej dochodzi do wybuchu. Różne typy często występują w różnych miejscach.
 • Proszę zwrócić uwagę na występujące blizny. Trądzik guzkowy i torbielowaty może prowadzić do powstawania blizn.
 • Trądzik zapalny ma tendencję do utrzymywania się, podczas gdy trądzik niezapalny jest bardziej sporadyczny.
 • W razie wątpliwości proszę udać się do dermatologa. Może on prawidłowo zdiagnozować rodzaj trądziku, oglądając Pana/Pani skórę.

Znajomość unikalnych cech różnych typów trądziku jest kluczem do prawidłowego ukierunkowania leczenia. Proszę zwracać szczególną uwagę na swoje wypryski, aby móc określić, do której kategorii należą. Pozwoli to Państwu znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby je wyeliminować.

Najczęstsze przyczyny różnych rodzajów trądziku

Trądzik powstaje z różnych powodów. Zrozumienie, co powoduje konkretny typ, może pomóc w leczeniu pierwotnego problemu, aby uzyskać czystszą skórę. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn różnych rodzajów trądziku:

Przyczyny trądziku niezapalnego

 • Nadmierna produkcja sebum - powoduje, że martwy naskórek i zanieczyszczenia sklejają się ze sobą i zatykają pory. Jest to główny czynnik przyczyniający się do powstawania zaskórników i zaskórników.
 • Nagromadzenie martwych komórek naskórka - martwe komórki mogą się zlepiać i zostać uwięzione w porach, prowadząc do ich zatykania.
 • Hormony - Wahania hormonalne, szczególnie u nastolatków i kobiet, zwiększają produkcję sebum i gromadzenie się martwych komórek skóry.
 • Genetyka - niektóre osoby mają genetyczną skłonność do wytwarzania większej ilości sebum i gromadzenia większej ilości martwych komórek skóry.
 • Produkty do pielęgnacji skóry - ciężkie kremy, olejki i gęsty makijaż mogą zatykać pory i powodować powstawanie zaskórników i zaskórników.

Przyczyny trądziku zapalnego

 • Hormony - Kiedy poziom hormonów androgenowych wzrasta, szczególnie w okresie dojrzewania i menstruacji, gruczoły łojowe produkują więcej sebum. Powoduje to powstawanie zaognionych wyprysków.
 • Bakterie - Bakteria znana jako p. acnes namnaża się w zatkanych mieszkach włosowych, prowadząc do infekcji, zaczerwienienia i obrzęku.
 • Historia rodzinna - osoby z historią rodzinną trądziku zapalnego są bardziej podatne na jego występowanie.
 • Stres - Wysoki poziom stresu wywołuje stan zapalny w organizmie, który może pogorszyć trądzik zapalny.
 • Ostra pielęgnacja skóry - Peelingi, środki ściągające i substancje zapachowe w produktach mogą podrażniać skórę i wywoływać zmiany zapalne.

Wskazówki dotyczące stylu życia zapobiegające powstawaniu trądziku

Wprowadzenie zmian w codziennych nawykach może pomóc utrzymać trądzik na dystans:

 • Codzienne oczyszczanie skóry - rano i wieczorem należy stosować delikatny środek oczyszczający, aby usunąć nadmiar sebum, martwy naskórek, makijaż i inne zanieczyszczenia, które zatykają pory.
 • Należyunikać dotykania twarzy - powoduje to przenoszenie brudu i bakterii na skórę, które mogą dostać się do porów i powodować wypryski.
 • Prysznic po ćwiczeniach - pot pozostawia sól i oleje na skórze, sprzyjając powstawaniu wyprysków. Proszę również unikać noszenia obcisłych kasków i czapek, które zatrzymują pot na skórze.
 • Proszęczęsto zmieniać poszewkę na poduszkę - olej, brud i bakterie mogą gromadzić się na poszewce i przenosić się z powrotem na skórę każdej nocy, blokując pory.
 • Zarządzanie poziomem stresu - obniżenie poziomu stresu w celu zmniejszenia stanu zapalnego, który pogarsza trądzik zapalny. Proszę spróbować relaksujących zajęć, takich jak medytacja, joga, prowadzenie dziennika lub głębokie oddychanie.

Wprowadzenie kilku prostych zmian w stylu życia może sprawić, że skóra będzie czystsza, a pory oczyszczone, co zapobiegnie powstawaniu trądziku.

Kiedy udać się do dermatologa w celu leczenia trądziku?

Jeśli wypróbowali Państwo dostępne bez recepty środki przeciwtrądzikowe bez poprawy, może to oznaczać, że potrzebują Państwo przepisanego przez dermatologa leczenia. Oto kilka oznak, że nadszedł czas, aby umówić się na wizytę:

 • Trądzik zaczyna powodować powstawanie blizn na skórze
 • Często pojawiają się u Pana/Pani bolesne cysty lub guzki
 • Pana/Pani trądzik powoduje cierpienie emocjonalne lub niską samoocenę
 • Pana/Pani wypryski nasilają się lub nie ustępują
 • Stosował(a) Pan(i) produkty OTC przez kilka miesięcy bez żadnych rezultatów

Dermatolog może prawidłowo zdiagnozować rodzaj trądziku, zidentyfikować przyczyny i stworzyć indywidualny plan leczenia. W tym momencie do odpowiedniego leczenia prawdopodobnie potrzebne będą leki przeciwtrądzikowe na receptę.

Wizyta u dermatologa raczej wcześniej niż później zapobiega trwałym bliznom potrądzikowym i długotrwałym uszkodzeniom skóry. Proszę nie zwlekać z umówieniem się na wizytę, jeśli trądzik nie ustępuje lub pogarsza się z upływem czasu.

Kluczowe wnioski

 • Zidentyfikowanie konkretnego rodzaju trądziku ma kluczowe znaczenie dla znalezienia odpowiedniej metody leczenia. Proszę dokładnie przyjrzeć się swoim wypryskom, aby określić, czy mają Państwo trądzik niezapalny czy zapalny.
 • Trądzik niezapalny obejmuje zaskórniki, wągry i małe pryszcze z niewielkim zaczerwienieniem. Trądzik zapalny obejmuje bolesne, czerwone zmiany, takie jak krosty, guzki i cysty.
 • Zrozumienie przyczyny trądziku, niezależnie od tego, czy są to hormony, genetyka czy inne czynniki, może pomóc w znalezieniu źródła problemu.
 • Proszę wprowadzić proste zmiany w stylu życia, takie jak codzienne mycie twarzy, ograniczenie stresu i częste zmienianie poszewek na poduszki, aby zapobiec powstawaniu trądziku.
 • Proszę niezwłocznie udać się do dermatologa, jeśli trądzik nie ustępuje po zastosowaniu środków dostępnych bez recepty, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom i bliznom.

Zapoznanie się z unikalną sytuacją związaną z trądzikiem jest pierwszym krokiem do jego całkowitego wyeliminowania. Proszę zwrócić szczególną uwagę na swoje specyficzne wzorce i objawy trądziku, aby znaleźć rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w przypadku Państwa skóry. Dzięki odpowiedniemu planowi leczenia mogą Państwo w końcu osiągnąć swoje cele w zakresie skóry wolnej od trądziku.

Często zadawane pytania dotyczące identyfikacji rodzaju trądziku

Jakie są główne kategorie trądziku?

Dwie główne kategorie trądziku to trądzik niezapalny i zapalny. Trądzik niezapalny obejmuje łagodniejsze formy, takie jak zaskórniki, wągry i małe pryszcze. Trądzik zapalny obejmuje bardziej bolesne, czerwone wykwity, w tym krosty, guzki i cysty.

Jak wygląda trądzik niezapalny?

Trądzik niezapalny składa się z zaskórników, zaskórników i małych różowych krostek lub grudek. Tego typu wypryski mają zazwyczaj cielisty odcień i minimalne zaczerwienienie. Zwykle są również małe, od wielkości główki szpilki do kilku milimetrów szerokości.

Czym charakteryzuje się trądzik zapalny?

Trądzik zapalny składa się z czerwonych, opuchniętych pryszczy, które mogą być bolesne i tkliwe. Obejmuje to krosty otoczone zaczerwienieniem, duże, tkliwe guzki pod skórą oraz czerwone, bolesne cysty. Zmiany zapalne są zwykle bardziej uporczywe i prowadzą do potencjalnych blizn, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Jak mogę stwierdzić, czy mam trądzik niezapalny czy zapalny?

Proszę sprawdzić kolor wyprysków - zmiany niezapalne mają zwykle odcień skóry, podczas gdy pryszcze zapalne są czerwone. Proszę również zwrócić uwagę na ból i tkliwość. Łagodniejsze formy zwykle nie są bolesne, podczas gdy pryszcze zapalne mogą boleć. Proszę również sprawdzić rozmiar - niezapalne guzki pozostają małe, podczas gdy trądzik zapalny może się znacznie powiększyć.

Jaka jest różnica między zaskórnikami a zaskórnikami?

Białe zaskórniki to zaskórniki zamknięte - pory są całkowicie zablokowane. Zaskórniki to zaskórniki otwarte - pory są tylko częściowo zablokowane i otwierają się na powierzchni. Zaskórniki mają biały kolor, podczas gdy zaskórniki wydają się ciemniejsze na powierzchni. Oba są powszechnymi rodzajami trądziku niezapalnego.

Jak pozbyć się trądziku niezapalnego?

Trądzik niezapalny zwykle dobrze reaguje na dostępne bez recepty produkty przeciwtrądzikowe zawierające składniki takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Delikatne oczyszczanie dwa razy dziennie plus leczenie punktowe może pomóc w usunięciu łagodnego trądziku zaskórnikowego i zapobiec nowym wypryskom.

Co powoduje trądzik zapalny?

Kilka czynników przyczynia się do powstawania trądziku zapalnego, w tym hormony, genetyka, bakterie, stres i podrażnienia spowodowane ostrymi produktami do pielęgnacji skóry. Czynniki te powodują obrzęk, zaczerwienienie i potencjalne blizny, które charakteryzują zmiany zapalne. Tłuste typy skóry są również bardziej podatne na rozwój trądziku zapalnego.

Jak dermatolodzy leczą trądzik zapalny?

W przypadku umiarkowanego do ciężkiego trądziku zapalnego dermatolodzy często przepisują miejscowe lub doustne antybiotyki w celu leczenia przerostu bakterii i zmniejszenia stanu zapalnego. Retinoidy są również powszechnie stosowane w celu odblokowania zatkanych porów i zapobiegania nowym wypryskom. Inne opcje obejmują kremy przeciwzapalne, tabletki antykoncepcyjne, izotretynoinę oraz terapie laserowe lub świetlne.

Kiedy powinienem rozważyć wizytę u dermatologa z powodu trądziku?

Należy niezwłocznie udać się do dermatologa w przypadku wystąpienia bolesnych cyst lub guzków, nasilającego się trądziku powodującego blizny lub trądziku, który nie reaguje na leczenie dostępne bez recepty po kilku miesiącach. Dermatolog może pomóc opanować trądzik zapalny, zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń.

Jakie zmiany w stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu trądzikowi?

Delikatna pielęgnacja skóry, unikanie dotykania twarzy, radzenie sobie ze stresem, częste mycie pościeli i branie prysznica po treningu może pomóc zminimalizować wypryski trądzikowe. Utrzymywanie skóry w czystości i zmniejszanie stanu zapalnego są kluczem do zapobiegania pryszczom zapalnym i niezapalnym.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?