Jak dieta wpływa na trądzik?

Published:

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą około 85% osób w wieku od 12 do 24 lat. Chociaż trądzik jest najbardziej rozpowszechniony wśród nastolatków, może utrzymywać się również w wieku dorosłym.

Jak dieta wpływa na trądzik?

Trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe zatykają się nadmiarem oleju i martwymi komórkami skóry. Pozwala to na gromadzenie się bakterii wewnątrz mieszków włosowych, co prowadzi do stanów zapalnych i wyprysków. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania trądziku, w tym genetyka, hormony i stres. Jednak dieta również odgrywa ważną rolę.

W tym artykule zbadamy, w jaki sposób dieta może wpływać na trądzik i jak wprowadzenie zmian w diecie może pomóc w poprawie wyprysków.

Jak dieta wpływa na trądzik?

Związek między dietą a trądzikiem został dokładnie zbadany. Badania pokazują, że niektóre czynniki żywieniowe mogą wpływać na trądzik na wiele sposobów:

 • Poprzez wpływ na poziom hormonów
 • Zwiększając stan zapalny
 • Zmieniając zdrowie jelit

Ponadto dieta wpływa na poziom cukru we krwi i insuliny, co również może nasilać trądzik.

Efekty hormonalne

Androgeny, takie jak testosteron, zwiększają produkcję sebum, co może prowadzić do zatykania porów i trądziku. Badania pokazują, że niektóre pokarmy, takie jak produkty mleczne, zawierają hormony, które również stymulują produkcję sebum i pogarszają wypryski.

Żywność o wysokim ładunku glikemicznym powoduje również skoki poziomu cukru we krwi i insuliny. Powoduje to zwiększone wydzielanie androgenów i produkcję sebum.

Zapalenie

Trądzik jest stanem zapalnym. Niektóre czynniki dietetyczne mogą uruchamiać szlaki zapalne w organizmie i pogarszać trądzik. Należą do nich:

Tymczasem pokarmy przeciwzapalne, takie jak tłuste ryby i warzywa, mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk spowodowany wypryskami.

Zdrowie jelit

Pojawiające się badania wykazują wyraźny związek między zdrowiem jelit a zdrowiem skóry. Niezdrowy mikrobiom jelitowy sprzyja stanom zapalnym, które mogą objawiać się trądzikiem.

Pokarmy, które zaburzają zdrowie jelit obejmują:

 • Cukier
 • Ziarna rafinowane
 • Przetworzona żywność

Spożywanie większej ilości sfermentowanej żywności, takiej jak kimchi, kiszona kapusta i kefir, może pomóc w poprawie zdrowia jelit i trądziku.

Pokarmy, które nasilają trądzik

Wiedza o tym, które pokarmy mogą nasilać trądzik, jest ważnym pierwszym krokiem w oczyszczaniu skóry od wewnątrz. Oto niektórzy z głównych winowajców dietetycznych, którzy mogą przyczyniać się do powstawania wyprysków:

Nabiał

Liczne badania wykazują związek między spożyciem nabiału a trądzikiem. Mleko zawiera hormony, takie jak insulinowy czynnik wzrostu-1 (IGF-1), prekursory androgenów i progesteron, które mogą stymulować produkcję sebum i zatykanie porów.

Niektórzy badacze uważają, że w szczególności białko serwatkowe może być głównym winowajcą. Serwatka zawiera aminokwasy takie jak leucyna, walina i izoleucyna, które sprzyjają zwiększonej produkcji sebum.

Odstawienie mleka, jogurtu, sera, białka serwatkowego i innych produktów mlecznych może pomóc w poprawie trądziku, szczególnie u osób z nadwrażliwością na produkty mleczne.

Żywność o wysokim indeksie glikemicznym

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi. Wywołuje to kaskadę hormonalną, która zwiększa poziom insuliny i androgenów, sprzyjając powstawaniu trądziku.

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, których należy unikać, to m.in:

 • Przetworzone zboża, takie jak biały chleb, krakersy, płatki zbożowe
 • Słodycze, takie jak ciastka, cukierki, lody
 • Warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki, kukurydza, dynia
 • Napoje słodzone, takie jak napoje gazowane, soki owocowe, napoje dla sportowców

Rafinowane węglowodany

Rafinowane węglowodany zostały pozbawione składników odżywczych, takich jak błonnik, który pomaga spowolnić trawienie. Rafinowane węglowodany są szybko rozkładane na cukier, siejąc spustoszenie w poziomie cukru we krwi.

Brakuje w nich również przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, które zwalczają stany zapalne. Badania łączą diety bogate w rafinowane węglowodany ze zwiększonym ryzykiem trądziku.

Konkretne rafinowane węglowodany powiązane z trądzikiem obejmują:

 • Biały chleb, bajgle, babeczki, bułki, makaron
 • Ryż biały
 • Chipsy, precle, krakersy
 • Płatki zbożowe w pudełkach, płatki zbożowe granola
 • Wypieki, takie jak ciasta, ciasteczka, wypieki

Fast Food

Fast foody to idealny sposób na trądzik. Burgery, frytki, nuggetsy z kurczaka i koktajle mleczne zawierają rafinowane węglowodany, niezdrowe tłuszcze, hormony i dodatki.

Jedno z badań przeprowadzonych na ponad 5000 chińskich dorosłych i nastolatków wykazało, że częste spożywanie fast foodów wiązało się z prawie 40% zwiększonym ryzykiem wystąpienia trądziku. Unikanie fast foodów może znacząco poprawić zdrowie skóry.

Czekolada

To druzgocąca wiadomość dla miłośników czekolady - czekolada jest odpowiedzialna za powstawanie wyprysków. Zawiera cukier, nabiał i kakao, które mogą powodować trądzik.

Ciemna czekolada ma jednak niższy indeks glikemiczny niż czekolada mleczna. Spożywanie umiarkowanych ilości ciemnej czekolady zamiast innych słodyczy może być akceptowalnym obejściem.

Tłuszcze trans

Znajdujące się w smażonych potrawach, pakowanych wypiekach, margarynie i tłuszczu, tłuszcze trans powstają w procesie zwanym uwodornieniem. Proces ten zamienia zdrowe tłuszcze nienasycone w tłuszcze nasycone.

Oprócz obaw o zdrowie serca, tłuszcze trans są wysoce zapalne. Badania łączą wyższe spożycie tłuszczów trans ze zwiększonym ryzykiem trądziku. Unikanie tłuszczów trans może pomóc kontrolować wypryski.

Kwasy tłuszczowe omega-6

Podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, kwasy tłuszczowe omega-6 mają odwrotny efekt i mogą promować trądzik.

Niestety, zachodnia dieta zawiera znacznie więcej kwasów omega-6 niż omega-3. Smażone potrawy, oleje roślinne, majonez, sosy sałatkowe, przekąski i przetworzone posiłki są bogate w prozapalne kwasy omega-6.

Zminimalizowanie spożycia żywności gotowanej na olejach roślinnych może pomóc zrównoważyć spożycie kwasów tłuszczowych.

Żywność, która może poprawić trądzik

Tak jak niektóre pokarmy nasilają trądzik, tak inne zawierają korzystne składniki odżywcze, które mogą go zmniejszyć. Dodanie większej ilości tych zwalczających trądzik pokarmów do diety może pomóc oczyścić skórę.

Tłusta ryba

Tłuste odmiany ryb, takie jak łosoś, makrela, sardynki i śledź są bogate w przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy omega-3 pomagają przeciwdziałać stanom zapalnym wywołującym trądzik.

Zwiększenie spożycia kwasów omega-3 przy jednoczesnym ograniczeniu kwasów omega-6 może pomóc w kontrolowaniu wyprysków. Proszę dążyć do spożywania 2-3 porcji tłustych ryb tygodniowo.

Zielona herbata

Pełna przeciwutleniaczy zielona herbata jest znana ze swojego działania przeciwzapalnego. Picie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie zapewnia megadawkę polifenoli zwalczających trądzik.

Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy pili zieloną herbatę, mieli 22% redukcję zmian trądzikowych w ciągu zaledwie 6 tygodni. Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie łagodzą stany zapalne, które prowadzą do powstawania wyprysków.

Kurkuma

Ta jasnopomarańczowa przyprawa zawiera kurkuminę, która, jak wykazano, zmniejsza trądzik. Moduluje ona szlaki zapalne związane z trądzikiem i zmniejsza produkcję sebum zatykającego pory.

Dodawanie kurkumy do posiłków lub picie herbaty z kurkumą może pomóc zwalczyć trądzik od wewnątrz. Suplementy kurkuminy to kolejna opcja na uzyskanie korzyści przeciwtrądzikowych.

Jagody

Wszystkie rodzaje jagód są doskonałe dla skóry trądzikowej. Są niskoglikemiczne, bogate w przeciwutleniacze i zawierają przeciwzapalne polifenole zwane flawonoidami.

Badania wykazują, że jagody i truskawki hamują rozwój bakterii wywołujących trądzik, takich jak Propionibacterium acnes. Proszę spożywać jagody codziennie jako przekąskę, deser lub jako dodatek do koktajli.

Orzechy i nasiona

Bogate w zdrowe dla skóry tłuszcze i przeciwutleniacze, orzechy i nasiona są inteligentnymi przekąskami zwalczającymi trądzik. Dostarczają składników odżywczych, takich jak cynk i witamina E, których często brakuje osobom z trądzikiem.

Szczególnie dobrym wyborem są orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca i pestki dyni. Proszę spożywać niewielką garść dziennie jako przekąskę między posiłkami.

Imbir

Imbir jest stosowany od wieków w leczeniu stanów zapalnych. Zawarte w imbirze gingerole mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, które tłumi bakterie związane z trądzikiem.

Jedno z badań wykazało, że miejscowo stosowany żel imbirowy był równie skuteczny jak nadtlenek benzoilu w zmniejszaniu zmian trądzikowych. Proszę dodawać świeży imbir do posiłków, parzyć herbatę imbirową lub przyjmować suplementy.

Żywność probiotyczna

Promowanie zdrowego mikrobiomu jelitowego jest kluczem do zmniejszenia ogólnoustrojowego stanu zapalnego, który napędza trądzik. Pokarmy probiotyczne wprowadzają dobre bakterie do jelit i wykazano, że poprawiają zdrowie skóry.

Proszę spróbować dodać do swojej diety probiotyczny jogurt, kefir, kiszoną kapustę, kimchi, kombuchę i inne sfermentowane produkty spożywcze. Codzienny suplement probiotyczny może zapewnić dodatkowy zastrzyk energii.

Wskazówki dotyczące diety przeciwtrądzikowej

Optymalizacja diety poprzez unikanie czynników wywołujących trądzik przy jednoczesnym zwiększeniu ilości pokarmów przeciwzapalnych może znacznie złagodzić objawy trądziku. Oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących diety przeciwtrądzikowej:

 • Proszę zrezygnowaćz nabiału - jest to jedna z najbardziej korzystnych zmian w usuwaniu trądziku.
 • Zmniejszenie ilości rafinowanych węglowodanów - ograniczenie chleba, płatków śniadaniowych, krakersów, wypieków.
 • Proszęunikać cukrów dod anych - słodyczy, napojów gazowanych, soków, napojów dla sportowców z dodatkiem cukru.
 • Ograniczenie fast foodów i smażonych potraw - ograniczenie tłuszczów trans, olejów roślinnych, tłuszczu
 • Umiarkowane spożycie czekolady - preferowane niewielkie ilości ciemnej czekolady.
 • Zwiększenie spożycia kwasów omega-3 pochodzących z tłustych ryb, orzechów włoskich i lnu.
 • Proszę jeśćowoce i warzywa - proszę jeść tęczę, proszę skupić się na produktach o niskim indeksie glikemicznym.
 • Picie 2-3 filiżanekzielonej herbaty dziennie zapewnia potężną dawkę przeciwutleniaczy.
 • Proszę spożywaćprzeciwzapalne przyprawy, takie jak kurkuma, imbir, cynamon.
 • Proszęuwzględnić żywność probiotyczną i prebiotyczną - jogurt, kefir, żywność fermentowaną, produkty bogate w błonnik.

Podejmowanie nawet niewielkich, stopniowych kroków w kierunku diety opartej na pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności może pomóc zmniejszyć czynniki wywołujące rozwój trądziku i promować czystszą skórę.

Podsumowanie

Dieta absolutnie wpływa na trądzik, poprzez jej wpływ na hormony, stany zapalne, regulację poziomu cukru we krwi i zdrowie jelit. Chociaż żadna dieta nie jest w stanie wyleczyć trądziku, wyeliminowanie pokarmów wywołujących trądzik przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia odżywczych pełnowartościowych pokarmów może pomóc w kontrolowaniu wyprysków.

Kluczowe wnioski obejmują:

 • Proszęograniczyć nabiał, rafinowane węglowodany, cukier, fast foody, tłuszcze trans - one pogarszają trądzik.
 • Proszęjeść więcej produktów, zdrowych tłuszczów, żywności przeciwzapalnej - to poprawia trądzik.
 • Wspieranie zdrowia jelit błonnikiem, probiotykami i sfermentowaną żywnością
 • Proszę dbać onawodnienie, ograniczyć alkohol
 • Radzenie sobie ze stresem poprzez ćwiczenia, medytację, sen - stres pogarsza trądzik.

Nie ma "magicznej" diety na trądzik, ale przestrzeganie ogólnie zbilansowanej diety skoncentrowanej na pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności może znacznie poprawić zdrowie skóry i zapobiec wypryskom. Zmiany w diecie wymagają konsekwencji i czasu, aby pokazać efekty, ale są warte wysiłku, aby uzyskać czystszą skórę.

Często zadawane pytania dotyczące diety i trądziku

Jakich pokarmów powinienem unikać w przypadku trądziku?

Główne pokarmy, których należy unikać w przypadku trądziku to:

 • Produkty mleczne, takie jak mleko, ser, jogurt, białko serwatkowe
 • Rafinowane węglowodany, takie jak biały chleb, makaron, płatki zbożowe
 • Dodane cukry, w tym napoje gazowane, soki, słodycze, lody
 • Żywność o wysokim indeksie glikemicznym, taka jak białe ziemniaki, kukurydza, biały ryż
 • Fast foody, smażone potrawy, tłuszcze trans
 • Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 z olejów roślinnych
 • Czekolada i wyroby kakaowe

Pokarmy te mogą nasilać trądzik poprzez zwiększanie stanu zapalnego, zaburzanie równowagi hormonalnej, podwyższanie poziomu cukru we krwi i zaburzanie zdrowia jelit. Ograniczenie lub usunięcie ich z diety może znacznie poprawić trądzik.

Jakie pokarmy mogą pomóc pozbyć się trądziku?

Niektóre pokarmy, które mogą pomóc w leczeniu trądziku, obejmują:

 • Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela - dostarczają przeciwzapalnych kwasów omega-3.
 • Zielona herbata - silny przeciwutleniacz, który zmniejsza stan zapalny
 • Kurkuma - zawiera kurkuminę, która zmniejsza zmiany trądzikowe
 • Jagody - działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
 • Orzechy i nasiona - doskonałe źródło zdrowych dla skóry tłuszczów i składników odżywczych.
 • Imbir - ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
 • Żywność probiotyczna, taka jak jogurt, kefir, kimchi - wspiera zdrowie jelit.
 • Owoce i warzywa - dostarczają przeciwutleniaczy, błonnika, składników odżywczych dla zdrowia

Skupienie się na włączeniu większej ilości tych odżywczych pełnowartościowych pokarmów może pomóc w walce z trądzikiem od wewnątrz.

Jak szybko poprawi się mój trądzik po zmianie diety?

Aby zobaczyć rezultaty leczenia trądziku za pomocą diety, potrzeba czasu. Chociaż niewielka poprawa może nastąpić w ciągu kilku tygodni, bardziej znaczące oczyszczenie zajmie prawdopodobnie 1-2 miesiące.

Ważne jest, aby konsekwentnie trzymać się zmian w diecie przez co najmniej 8-12 tygodni przed oceną ich wpływu na skórę. Im dłużej utrzymują Państwo zdrową dietę, tym lepsze rezultaty mogą Państwo zaobserwować. Cierpliwość i wytrwałość są kluczowe.

Czy powinienem zrezygnować z nabiału, aby złagodzić trądzik?

Liczne badania łączą spożycie nabiału z nasileniem trądziku, szczególnie u osób z nadwrażliwością. Odstawienie mleka, sera, jogurtu, serwatki i innych produktów mlecznych na okres próbny wynoszący 6-8 tygodni może ujawnić, czy nabiał przyczynia się do powstawania wyprysków.

Może Pan/Pani zdecydować się na całkowite wyeliminowanie nabiału na długi czas, jeśli zauważy Pan/Pani znaczną poprawę. Jednak niewielkie ilości jogurtu lub twardych serów mogą być dobrze tolerowane przez niektóre osoby cierpiące na trądzik.

Czy picie większej ilości wody usunie trądzik?

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i może nieznacznie pomóc w walce z trądzikiem. Jednak samo picie większej ilości wody raczej nie przyczyni się do znacznej poprawy w zakresie wyprysków.

Proszę skupić się na ograniczeniu napojów, które mogą nasilać trądzik, takich jak mleko, słodkie napoje gazowane i soki, alkohol i napoje o wysokiej zawartości kofeiny. Proszę pić dużo czystej wody, herbat ziołowych i dodać do swojej diety pokarmy nawadniające, takie jak ogórki i jagody.

Czy suplementy z probiotykami mogą pomóc na trądzik?

Pojawiające się badania wskazują na silny związek między jelitami a skórą. Przyjmowanie wysokiej jakości suplementów probiotycznych może potencjalnie korzystnie wpływać na trądzik poprzez zmniejszenie stanu zapalnego jelit, poprawę równowagi mikrobiologicznej oraz obniżenie poziomu hormonów i cytokin, które wywołują trądzik.

Proszę szukać probiotyków zawierających różnorodne szczepy, takie jak Lactobacillus i Bifidobacterium. Proszę łączyć je z pokarmami prebiotycznymi, aby odżywiać dobre bakterie jelitowe. Żywność probiotyczna może również zoptymalizować zdrowie jelit.

Jak jeszcze mogę poprawić swój trądzik poprzez styl życia?

Zmiany w diecie to świetny początek, ale inne czynniki związane ze stylem życia również mają wpływ na trądzik. Oto kilka dodatkowych wskazówek:

 • Radzenie sobie ze stresem za pomocą ćwiczeń, medytacji, jogi, snu
 • Proszę stosować delikatną pielęgnację skóry i unikać nadmiernego mycia
 • Proszę unikać wyrywania/wypryskiwania pryszczy, aby zapobiec powstawaniu blizn.
 • Przyjmowanie ukierunkowanych suplementów, takich jak cynk, kwasy omega-3, witamina D
 • Proszę rozważyć probiotyczną pielęgnację skóry i kuracje punktowe
 • Proszę poznać czynniki wyzwalające - takie jak hormony, leki, tkaniny, produkty do włosów.
 • Proszę udać się do dermatologa, jeśli trądzik jest ciężki lub nie ustępuje.

Holistyczne podejście do trądziku poprzez zdrowy styl życia, rutynową pielęgnację skóry i ukierunkowane zabiegi przynosi najlepsze rezultaty w perspektywie długoterminowej.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?