Czy alkohol powoduje trądzik?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Chociaż trądzik jest najczęściej kojarzony z nastolatkami i zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, wielu dorosłych nadal zmaga się z wypryskami w wieku dorosłym. Doprowadziło to wiele osób cierpiących na trądzik do zastanowienia się, co powoduje i zaostrza ich pryszcze, mając nadzieję na uzyskanie lepszej kontroli nad swoją cerą. Jednym z częstych winowajców trądziku jest alkohol.

Czy picie alkoholu naprawdę powoduje trądzik? Proszę czytać dalej, aby poznać prawdę na temat związku między spożywaniem alkoholu a trądzikiem.

Czy alkohol powoduje trądzik?

Jaki jest związek między trądzikiem a alkoholem?

Wiele osób szybko wskazuje palcem na alkohol, jeśli chodzi o wypryski trądzikowe. Po nocy picia, która prowadzi do pojawienia się nowych wyprysków, wydaje się, że jest to oczywista przyczyna i skutek. Ale czy spożywanie alkoholu naprawdę jest winne za zaostrzenie trądziku? A może w grę mogą wchodzić inne czynniki?

Związek między piciem alkoholu a trądzikiem jest skomplikowany. Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie alkohol może negatywnie wpływać na trądzik, ale sam alkohol nie powoduje bezpośrednio powstawania pryszczy. Spożywanie alkoholu może jednak pogorszyć i przedłużyć trądzik u niektórych osób.

Alkohol i stan zapalny

Jednym ze sposobów, w jaki alkohol może nasilać trądzik, jest wywoływanie stanu zapalnego. Zmiany trądzikowe tworzą się, gdy pory zostają zatkane nadmiarem oleju i martwymi komórkami skóry. Zapewnia to idealne środowisko dla bakterii p. acnes do namnażania się i wywoływania stanów zapalnych.

Picie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach, powoduje stan zapalny w całym organizmie. Ten ogólnoustrojowy stan zapalny może dodatkowo zaognić pryszcze i sprawić, że będą one większe i bardziej bolesne.

Alkohol, poziom cukru we krwi i hormony

Spożywanie napojów alkoholowych powoduje skoki i spadki poziomu cukru we krwi. Zwiększa również poziom niektórych hormonów, jednocześnie obniżając poziom innych. Wahania te mogą nadmiernie stymulować gruczoły łojowe i nasilać zaostrzenia trądziku u niektórych osób.

Alkohol i sen

Spożywanie alkoholu wpływa na jakość snu poprzez zmianę jego architektury. Picie przed snem utrudnia zapadnięcie w głębsze, regenerujące fazy snu. Według badań słaba jakość snu wiąże się z pogorszeniem trądziku. Brak dobrej jakości snu prowadzi do zwiększonego stanu zapalnego i wyższego poziomu hormonów stresu, które przyczyniają się do powstawania wyprysków.

Alkohol i odwodnienie

Alkohol jest środkiem moczopędnym, co oznacza, że powoduje utratę przez organizm większej ilości płynów niż przyjmuje. Odwodnienie negatywnie wpływa na wszystkie rodzaje skóry, pozostawiając cerę matową i sprzyjając powstawaniu nowych zmian trądzikowych.

Jakie napoje alkoholowe najczęściej powodują trądzik?

Nie wszystkie napoje alkoholowe wpływają na skórę w ten sam sposób. Niektóre napoje są bardziej komedogenne (zatykają pory) i bardziej odwadniające niż inne. Poniżej przedstawiamy, które rodzaje alkoholu są najbardziej problematyczne dla skóry trądzikowej:

 • Piwo - Piwo jest pełne prostych węglowodanów i cukrów, które powodują wahania poziomu cukru we krwi i hormonów. Drożdże i gluten zawarte w piwie mogą również sprzyjać stanom zapalnym.
 • Słodzone napoje mieszane - Gotowe koktajle, takie jak margarity i daiquiris, są pełne cukru. Wysoka zawartość cukru prowadzi do skoków poziomu insuliny i hormonów androgenowych, co zwiększa produkcję oleju.
 • Ciemne al kohole - Ciemne alkohole, takie jak bourbon, rum, brandy i whisky mają wysoką zawartość kongenerów. Kongenery to lotne związki, które powodują stany zapalne i objawy kaca.
 • Wina wytrawne - czerwone i białe wina wytrawne mają zwykle niższą zawartość cukru i węglowodanów niż piwo lub napoje mieszane. Zawierają również przeciwutleniacze, takie jak resweratrol, które zwalczają stany zapalne.

Ogólnie rzecz biorąc, jasne trunki, takie jak wódka, tequila i gin, rzadziej pogarszają trądzik niż ciemne napoje. Zależy to jednak również od tego, jakie mieszanki są dodawane do koktajli. Proste kombinacje, takie jak wódka sodowa lub gin z tonikiem, są lepszymi opcjami dla czystej skóry.

Ile alkoholu powoduje trądzik?

Umiarkowane spożycie alkoholu prawdopodobnie nie spowoduje poważnych zaostrzeń trądziku u większości ludzi. Osoby, które już borykają się z częstymi wypryskami, mogą stwierdzić, że każda ilość alkoholu pogarsza ich trądzik. Różni się to znacznie w zależności od osoby.

Upijanie się i spożywanie dużych ilości alkoholu sprzyja stanom zapalnym i zmianom hormonalnym, które nasilają trądzik. Ograniczenie spożycia alkoholu do 1-2 porcji 1-2 razy w tygodniu prawdopodobnie nie pogorszy znacząco trądziku w większości przypadków.

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących ilości alkoholu, które mogą wywołać trądzik:

 • Kobiety: Więcej niż 4 drinki w ciągu jednego dnia lub 8 drinków tygodniowo.
 • Mężczyźni: Ponad 5 drinków w ciągu jednego dnia lub 15 drinków w ciągu tygodnia.

Oczywiście czynniki indywidualne odgrywają ważną rolę. Genetyka, nawyki związane ze stylem życia, dieta, poziom stresu i rodzaj skóry mogą wpływać na to, w jakim stopniu spożycie alkoholu nasila trądzik. Proszę zwrócić uwagę na to, jak reaguje Państwa skóra po spożyciu różnych ilości alkoholu.

Wskazówki dotyczące zapobiegania powstawaniu trądziku związanego z alkoholem

Wiele osób nie chce całkowicie rezygnować z picia alkoholu, aby zachować czystą skórę. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać zaostrzeniom trądziku wywołanym alkoholem:

 • Proszętrzymać się czystych alkoholi - wódka, gin, srebrna tequila i inne alkohole destylowane rzadziej powodują wypryski niż piwo, wino lub ciemne alkohole.
 • Unikaj słodkich mikserów - Pomiń słodkie soki, napoje gazowane i syropy w napojach mieszanych. Proszę wybrać wodę sodową, tonik lub sok z limonki.
 • Naprzemiennie pić napoje alkoholowe i bezalkoholowe - między każdym napojem alkoholowym należy wypić szklankę wody, aby pozostać nawodnionym.
 • Proszęograniczyć się do maksymalnie 2 drinków - spożywanie więcej niż 2 porcji alkoholu na raz może powodować zwiększoną produkcję sebum i stany zapalne.
 • Przyjmowanie probiotyków - Probiotyki mogą pomóc przeciwdziałać zaburzeniom mikrobiomu jelitowego spowodowanym przez alkohol.
 • Oczyszczanie skóry i nawilżanie przed snem - Usunąć makijaż i dokładnie umyć twarz przed snem po wypiciu alkoholu. Nałożyć odżywczy krem na noc.
 • Spożywanie dużej ilości bogatych wprzeciwutleniacze owoców, warzyw i produktów zawierających witaminę C w celu zwalczania stanów zapalnych.

Świadomość wpływu alkoholu na skórę i podejmowanie kroków zapobiegawczych może pomóc w utrzymaniu skóry trądzikowej w czystości. Jeśli jednak wypryski nie ustępują, konieczne może być ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie alkoholu.

Podsumowanie

Czy picie alkoholu może powodować trądzik? Zależność ta jest złożona, ale wydaje się, że istnieje związek między spożywaniem alkoholu a zaostrzeniem trądziku.

Picie alkoholu prowadzi do zwiększonego stanu zapalnego, wahań poziomu cukru we krwi, zmian hormonalnych i odwodnienia - wszystko to może pogorszyć trądzik. Upijanie się i spożywanie dużych ilości alkoholu częściej wywołuje wypryski niż umiarkowane spożycie.

Chociaż sam alkohol nie powoduje bezpośrednio trądziku, może nasilać istniejący wcześniej trądzik u osób podatnych. Proszę zwrócić uwagę na to, jak reaguje Państwa skóra, aby ustalić, czy alkohol jest czynnikiem przyczyniającym się do powstawania wyprysków. Proszę podjąć kroki w celu zapobiegania trądzikowi związanemu z alkoholem, wybierając czyste trunki, pozostając nawodnionym i ograniczając ogólne spożycie.

Chociaż alkohol może odgrywać rolę w zaostrzeniach trądziku u niektórych osób, trądzik ostatecznie powstaje w wyniku wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Proszę nie zrzucać winy za każdy pryszcz wyłącznie na swoje nawyki związane z piciem alkoholu. Zamiast tego należy przyjąć holistyczne podejście do leczenia trądziku, które obejmuje dietę, styl życia, genetykę, stres i wiele innych. Współpracuj z dermatologiem, aby opracować schemat walki z trądzikiem dostosowany do Twoich unikalnych potrzeb.

Dzięki odpowiedniej rutynie pielęgnacji skóry, zdrowemu stylowi życia i naturalnym lub przepisywanym środkom na trądzik, można cieszyć się czystą skórą przy okazjonalnym piciu, jeśli tak zdecydujemy. Alkohol nie musi być przeszkodą w uzyskaniu wymarzonej cery.

Często zadawane pytania na temat alkoholu i trądziku

Czy picie alkoholu powoduje więcej wyprysków trądzikowych?

Sam alkohol nie powoduje bezpośrednio trądziku. Jednak spożywanie alkoholu może pogorszyć istniejący trądzik u niektórych osób z powodu zwiększonego stanu zapalnego, wahań poziomu cukru we krwi, zmian hormonalnych i odwodnienia spowodowanego piciem. Upijanie się i spożywanie dużych ilości alkoholu ma silniejszy związek z zaostrzeniami trądziku.

Dlaczego niektórzy ludzie wybuchają po wypiciu alkoholu?

Alkohol podnosi poziom androgenów, insuliny i markerów stanu zapalnego u niektórych osób. Może to nadmiernie stymulować gruczoły łojowe, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum i powodować stany zapalne. Osoby ze skłonnością do trądziku są bardziej narażone na wypryski po spożyciu alkoholu.

Czy rodzaj alkoholu ma znaczenie, jeśli chodzi o trądzik?

Tak, niektóre rodzaje napojów alkoholowych częściej pogarszają trądzik ze względu na zawartość węglowodanów, cukru i kongenerów. Piwo, słodkie napoje mieszane i ciemne trunki, takie jak whisky, są zwykle najbardziej komedogenne. Bezbarwne trunki, takie jak wódka i gin lub wytrawne wina, rzadziej powodują trądzik.

Czy wino lub piwo jest gorsze dla skóry?

Piwo jest generalnie bardziej trądzikowe niż wino, ponieważ zawiera więcej węglowodanów, drożdży i glutenu. Wina wytrawne są jednak lepszą opcją dla skóry trądzikowej niż wina słodkie, ze względu na niższą zawartość cukru.

Czy alkohol może pomóc w leczeniu trądziku?

Nie, alkohol nigdy nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę. Może on nadmiernie wysuszać skórę, powodować podrażnienia i stany zapalne oraz ogólnie pogarszać trądzik. Proszę zawsze używać produktów przeciwtrądzikowych przeznaczonych do stosowania na twarz.

Czy spożywanie alkoholu powoduje blizny potrądzikowe?

Nie, blizny powstają podczas gojenia się zmian trądzikowych, a nie bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Alkohol może jednak pogarszać stan zapalny zmian trądzikowych, co zwiększa ryzyko powstania trwałych blizn. Ważne jest, aby prawidłowo leczyć trądzik, aby uniknąć powstawania blizn.

Czy należy unikać alkoholu, jeśli ma się trądzik?

W przypadku trądziku nie jest konieczne całkowite unikanie alkoholu, ale kluczem jest umiar. Proszę ograniczyć spożycie do maksymalnie 1-2 drinków dziennie, wybierać bezbarwne trunki, dbać o nawodnienie i zwracać uwagę na reakcje skóry. Proszę unikać upijania się.

Jaki jest najlepszy sposób zapobiegania trądzikowi po spożyciu alkoholu?

Aby zapobiec wypryskom związanym z alkoholem, należy trzymać się czystych alkoholi, takich jak wódka i gin, unikać słodkich mikserów, naprzemiennie pić napoje alkoholowe i bezalkoholowe, pić dużo wody, przyjmować probiotyki i utrzymywać regularną rutynę pielęgnacji skóry trądzikowej.

Czy odstawienie alkoholu pozwoli pozbyć się trądziku?

Eliminacja alkoholu może pomóc niektórym osobom poprawić trądzik, ale inne czynniki, takie jak genetyka, dieta, stres i hormony również odgrywają rolę. W przypadku osób pijących umiarkowanie, samo odstawienie alkoholu raczej nie pomoże całkowicie pozbyć się trądziku. Najlepsze jest podejście łączone.

Czy powinien Pan/Pani przestać pić alkohol, jeśli przyjmuje Pan/Pani izotretynoinę?

Tak, należy całkowicie unikać alkoholu podczas przyjmowania izotretynoiny ze względu na toksyczne działanie leku na wątrobę. Połączenie izotretynoiny i alkoholu zwiększa ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby. Proszę zawsze stosować się do zaleceń dermatologa.

Czy alkohol może powodować trądzik w późniejszym okresie życia lub w wieku dorosłym?

Tak, u wielu osób trądzik utrzymuje się po okresie nastoletnim. Wahania hormonalne, stany zapalne i inne czynniki mogą wywoływać zaostrzenia trądziku dorosłych związane ze spożywaniem alkoholu u osób podatnych na wypryski.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?