Co oznacza trądzik na policzkach?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Chociaż trądzik może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, często rozwija się na twarzy - w tym na policzkach. Co jednak oznacza trądzik na policzkach?

Co oznacza trądzik na policzkach?

Co powoduje trądzik na policzkach?

Trądzik pojawia się, gdy martwe komórki naskórka, olej i bakterie zatykają mieszki włosowe na skórze. Prowadzi to do różnych rodzajów zmian trądzikowych, takich jak zaskórniki, wągry, pryszcze i cysty. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku na policzkach.

Zmiany hormonalne

Wahania hormonalne są głównym czynnikiem wywołującym trądzik na policzkach i linii żuchwy. W okresie dojrzewania poziom hormonów wzrasta, co powoduje, że gruczoły łojowe produkują więcej sebum. Dorośli również doświadczają wyprysków hormonalnych związanych z cyklami menstruacyjnymi, ciążą i menopauzą.

Androgeny, w tym testosteron, zwiększają produkcję oleju i zmieniają rozwój komórek skóry. Ta aktywność hormonalna powoduje zatykanie porów i stany zapalne. Trądzik hormonalny wzdłuż policzków i szczęki jest powszechnie obserwowany u kobiet ze względu na cykliczny charakter hormonów. Jednak mężczyźni również mogą borykać się z trądzikiem hormonalnym w okresie dojrzewania.

Stres

Stres powoduje zwiększoną produkcję kortyzolu, co wywołuje nadmierną produkcję oleju i stan zapalny. Przewlekły stres prowadzi do powstawania wyprysków na brodzie i policzkach u wielu osób. Badania pokazują, że studenci i pracownicy zmianowi mają tendencję do zaostrzeń trądziku w stresujących okresach z powodu zaburzonego rytmu dobowego.

Tarcie i podrażnienie

Wrażliwa skóra na policzkach jest podatna na zatykanie i podrażnienia spowodowane czynnikami środowiskowymi. Na przykład częste opieranie twarzy na dłoniach lub pocieranie policzków może blokować mieszki włosowe. Rozmawianie przez telefon, długotrwały nacisk okularów i pocieranie twarzy ręcznikami lub poszewkami na poduszki może również prowadzić do trądziku na policzkach.

Niektóre produkty do pielęgnacji włosów i skóry mogą zatykać pory i powodować wypryski. Proszę pomyśleć o ciężkich kremach, gęstych filtrach przeciwsłonecznych i tłustym makijażu. Proszę pamiętać o dokładnym myciu twarzy pod koniec dnia, aby zapobiec trądzikowi na policzkach.

Zła dieta

Badania wskazują, że niektóre czynniki dietetyczne, takie jak produkty mleczne, węglowodany, czekolada i białko serwatkowe, mogą wywoływać stany zapalne skóry. Spożywanie dużej ilości przetworzonej i słodkiej żywności prowadzi do zwiększonego poziomu insuliny, co powoduje trądzik.

Zła dieta powoduje brak równowagi witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów potrzebnych dla zdrowia skóry. Prawidłowe odżywianie się warzywami, owocami i chudym białkiem jest kluczem do czystej skóry. Nawodnienie pomaga również zapobiegać zatykaniu się porów.

Co oznacza trądzik na policzkach?

Zwykle ma podłoże hormonalne

Jeśli trądzik występuje głównie na policzkach i linii żuchwy u dorosłych, zazwyczaj wskazuje to na wahania hormonalne. Cykliczne wypryski na dolnej części twarzy wskazują na zmieniający się poziom estrogenu i progesteronu.

Trądzik mechaniczny spowodowany podrażnieniami i zatkanymi porami pojawia się losowo. Trądzik hormonalny zwykle przebiega według schematu i koncentruje się w okolicy podbródka, szczęki i policzków.

Może to być reakcja na produkty

Czasami trądzik skoncentrowany na policzkach sygnalizuje reakcję na pielęgnację włosów lub skóry. Szampony, odżywki i produkty do stylizacji, które migrują na twarz, mogą powodować zatykanie porów i podrażnienia.

To samo dotyczy gęstych kremów nawilżających i olejków nakładanych na policzki. Punktowe leczenie pryszczy ostrymi składnikami może w rzeczywistości wywołać więcej trądziku na policzkach w przypadku wrażliwych typów skóry. Proszę zweryfikować swój schemat pielęgnacji, jeśli trądzik występuje wyłącznie na policzkach.

Może to mieć związek z nawykami dotyczącymi snu

Spanie na brudnej poszewce noc w noc może blokować pory wzdłuż policzków i prowadzić do wyprysków. Ciągłe pocieranie twarzy o poduszkę może również podrażniać mieszki włosowe. Zmiana poszewek 1-2 razy w tygodniu może pomóc zminimalizować trądzik na policzkach.

Spanie na boku lub brzuchu zwiększa kontakt między twarzą a poduszką. Osoby śpiące na brzuchu mają tendencję do opierania połowy twarzy na poduszce, przez co po tej stronie częściej rozwija się trądzik. Proszę spróbować zmieniać poduszkę na czysty ręcznik każdej nocy.

Może sygnalizować nadwrażliwość pokarmową

Zlokalizowanie wyprysków na policzkach może potencjalnie wskazywać na alergie lub nietolerancje pokarmowe. Nabiał, jajka, pszenica i czekolada są częstymi czynnikami wywołującymi trądzik. Policzki są wrażliwe, więc mogą silnie reagować na zapalne pokarmy w diecie.

Prowadzenie dziennika żywności jest pomocne w identyfikacji wszelkich powiązań między posiłkami a trądzikiem policzków. Wyeliminowanie podejrzanych pokarmów na kilka tygodni pomaga określić, które z nich powodują zatkanie porów lub stan zapalny.

Leczenie trądziku na policzkach

Leczenie trądziku na policzkach wymaga wielotorowego podejścia skoncentrowanego na równowadze hormonalnej, delikatnej pielęgnacji skóry i zmniejszaniu stanu zapalnego. Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się trądziku na policzkach:

Równowaga hormonalna

Jeśli przyczyną jest brak równowagi hormonalnej, wówczas interwencje hormonalne są kluczowe w leczeniu trądziku policzków. Tabletki antykoncepcyjne, spironolakton, blokery kortyzolu i suplementy wspierają równowagę hormonalną od wewnątrz.

Adapalen i tretynoina to miejscowe retinoidy, które mogą również pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego. Retinoidy odblokowują pory, kontrolują wydzielanie sebum i mają działanie przeciwzapalne. Są one zatwierdzone do stosowania bez recepty i wymagają recepty.

Delikatne oczyszczanie i nawilżanie

Proszę stosować niekomedogenny płyn do mycia twarzy nie częściej niż dwa razy dziennie. Nadmierne oczyszczanie podrażnia skórę i pogarsza trądzik na policzkach. Po oczyszczeniu skóry należy nałożyć lekki, beztłuszczowy krem nawilżający. Proszę wybierać serum i kremy na bazie wody z kwasem hialuronowym, które nawilżają skórę bez zatykania porów.

Proszę stosować toniki zawierające oczar wirginijski lub kwas glikolowy 2-3 razy w tygodniu. Pomagają one kontrolować wydzielanie sebum i złuszczają martwe komórki naskórka. Należy unikać szorowania lub wyrywania pryszczy, ponieważ powoduje to więcej stanów zapalnych.

Leczenie punktowe za pomocą środków miejscowych

Nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i siarka mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które odblokowują pory i łagodzą zaczerwienienia. Proszę szukać preparatów do stosowania punktowego o stężeniu 2-5%.

Nanieść niewielką ilość bezpośrednio na pryszcze raz lub dwa razy dziennie. Należy zachować ostrożność stosując ostre składniki na wrażliwej skórze policzków. Ograniczyć kontakt z niedotkniętymi obszarami, aby uniknąć wysuszenia.

Proszę rozważyć profesjonalne zabiegi

W przypadku trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego zaleca się wizytę u dermatologa. Może on przepisać silniejsze leczenie miejscowe i leki doustne. Profesjonalne zabiegi, takie jak terapia fotodynamiczna, peelingi chemiczne, zastrzyki z kortyzonu i laserowe odnawianie powierzchni, mogą usunąć uporczywy trądzik na policzkach.

Niektórzy pacjenci z ciężkim trądzikiem odnoszą korzyści ze stosowania kapsułek izotretynoiny w celu uzyskania długotrwałej remisji. Ten silny doustny retinoid ma jednak poważne skutki uboczne. Proszę zasięgnąć porady lekarza, aby ustalić, czy ma to sens w Państwa przypadku.

Prowadzenie zdrowego stylu życia

Istnieje kilka środków stylu życia, które wspierają czystą skórę od wewnątrz. Proszę spać 7-9 godzin na dobę i często zmieniać poszewki na poduszki. Zarządzanie poziomem stresu poprzez ćwiczenia, medytację, jogę itp. Proszę utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia i ograniczyć nabiał, cukier i rafinowane węglowodany.

Dodanie probiotyków, kwasów omega-3, cynku i przeciwutleniaczy w postaci pełnowartościowej żywności i suplementów może również zmniejszyć stan zapalny. Zwiększenie produkcji kolagenu dzięki witaminie C i peptydom wzmacniającym skórę.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące trądziku na policzkach

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące trądziku na policzkach:

Czy trądzik na policzkach ustępuje samoistnie?

To zależy od przyczyny. Łagodne wypryski spowodowane stresem, dietą lub produktami mogą ustąpić w ciągu kilku tygodni przy odpowiedniej pielęgnacji. Trwały trądzik związany z hormonami lub genetyką zwykle wymaga leczenia, aby zapobiec powstawaniu blizn. Proszę udać się do dermatologa, jeśli trądzik nie ustępuje.

Czy wyskakują mi pryszcze na policzkach?

Nie, nigdy nie należy wyskakiwać pryszczy, ponieważ powoduje to pogłębienie infekcji i prowadzi do czerwonych, opuchniętych zmian. Wyskakiwanie może również pogorszyć blizny potrądzikowe. Proszę stosować ukierunkowane leczenie punktowe i pozwolić skazie zagoić się naturalnie. Duże zaskórniki proszę przykryć plastrem hydrokoloidowym.

Czy powinnam przestać nosić makijaż z trądzikiem na policzkach?

Niekoniecznie, ale proszę wybierać opcje niekomedogenne, wolne od składników zatykających pory. Proszę używać bezolejowego podkładu i podkładu na bazie wody z kwasem salicylowym. Produkty w pudrze, takie jak makijaż mineralny i róż do policzków, rzadziej zaostrzają trądzik.

Jak zatuszować trądzik na policzkach?

Po oczyszczeniu i nałożeniu kremu nawilżającego, proszę użyć podkładu korygującego kolor, aby zneutralizować zaczerwienienia. Korektor należy nakładać punktowo czystymi palcami lub pędzelkiem, stosując bezbarwny, niekomedogenny korektor. Utrwalić sypkim pudrem mineralnym i unikać nakładania bazy pod makijaż bezpośrednio na aktywne wypryski.

Jak leczyć bolesny trądzik torbielowaty na policzkach?

Ciężkie cysty wymagają profesjonalnego leczenia, aby uniknąć blizn. Proszę umówić się z dermatologiem na zastrzyk z kortyzonu, który natychmiast zmniejszy obrzęk i dyskomfort. Doustne antybiotyki i retinoidy na receptę pomagają również zapobiegać przyszłym torbielom.

Podsumowanie

Trądzik na policzkach jest często spowodowany wahaniami hormonów, podrażnieniami spowodowanymi przez produkty do pielęgnacji włosów i skóry, złą dietą, stresem i nawykami związanymi ze snem, takimi jak pocieranie poszewek na poduszki. Miejscowe wypryski zwykle wskazują na wrażliwość na określone czynniki wyzwalające.

Podczas gdy łagodny trądzik policzkowy może ustąpić po zastosowaniu środków dostępnych bez recepty, umiarkowane i ciężkie przypadki zwykle wymagają leków na receptę lub zabiegów w gabinecie. Podejście łączone uwzględnia wszystkie przyczyny, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Zauważenie poprawy może zająć od 4 do 6 tygodni, więc konsekwencja jest kluczowa w leczeniu trądziku na policzkach. Proszę stworzyć prosty schemat delikatnego oczyszczania, beztłuszczowego nawilżania i sprawdzonych składników przeciwtrądzikowych. Środki stylu życia, takie jak dieta przyjazna dla skóry i higiena poszewki na poduszkę, dodatkowo wspierają czystą, zdrową skórę.

Jaka jest różnica między trądzikiem na policzkach a na linii żuchwy?

Trądzik wzdłuż linii żuchwy ma przede wszystkim podłoże hormonalne i jest związany z wahaniami androgenów. Trądzik na policzkach również może mieć podłoże hormonalne, ale często wynika również z podrażnień, nacisku na skórę, alergii i złej diety. Wypryski na linii żuchwy mają tendencję do nawracania co miesiąc, podczas gdy trądzik na policzkach może być sporadyczny.

Dlaczego wybucham tylko na lewym lub prawym policzku?

Spanie na jednej stronie twarzy noc po nocy może powodować lokalizację trądziku na tym policzku. Korzystanie z telefonu, opieranie twarzy na dłoni i produkty do włosów mogą również prowadzić do jednostronnych wyprysków, jeśli podrażnienie występuje zawsze na tym samym policzku. Aby zapobiec nierównomiernemu występowaniu trądziku, należy odpowiednio oczyszczać skórę i zmieniać poszewki na poduszki.

Czy trądzik na policzkach może być oznaką reakcji alergicznej?

Tak, trądzik skoncentrowany głównie na policzkach może potencjalnie sygnalizować alergię na włosy, skórę lub produkty spożywcze. Proszę zauważyć, czy wypryski nasilają się po użyciu niektórych kosmetyków do makijażu, balsamów lub spożyciu pokarmów takich jak nabiał i serwatka. Alergolog może pomóc zidentyfikować źródło poprzez testy.

Jak leczyć trądzik wzdłuż kości policzkowych w porównaniu do dolnej części policzków?

Trądzik na policzkach i kościach policzkowych jest często spowodowany migracją produktów do makijażu i włosów w dół. Proszę wypróbować podkład mineralny w pudrze zamiast płynnych formuł. Proszę również unikać nakładania różu i bronzera bezpośrednio na aktywne wypryski. Trądzik w dolnej części policzków ma zwykle podłoże hormonalne, dlatego warto rozważyć stosowanie retinoidów i spironolaktonu.

Jakich składników powinienem unikać, jeśli mam trądzik na policzkach?

W produktach należy unikać potencjalnych substancji drażniących, takich jak substancje zapachowe, mentol, mięta pieprzowa, eukaliptus i alkohol. Proszę zrezygnować z gęstych kremów lub olejków, które mogą zatykać pory - zamiast tego proszę wybrać krem nawilżający na bazie żelu. Proszę ograniczyć stosowanie oleju kokosowego i masła kakaowego w okolicach wyprysków. Proszę też ograniczyć nabiał, cukier i węglowodany proste.

Czy antykoncepcja może pomóc lub pogorszyć trądzik na policzkach?

Kontrola urodzeń może albo poprawić trądzik, albo wywołać wypryski, w zależności od składu. Tabletki zawierające estrogen i progesteron często usuwają trądzik hormonalny. Jednak progestyny z przewagą androgenów, takie jak lewonorgestrel, mogą pogorszyć trądzik na policzkach. Proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem o najlepszych opcjach.

Jakie naturalne środki są najlepsze na zmniejszenie trądziku na policzkach?

Okłady z olejku z drzewa herbacianego, zielonej herbaty, aloesu i miodu działają przeciwbakteryjnie i pomagają pozbyć się wyprysków. Nagietek, rumianek i płatki owsiane łagodzą zaczerwienienia. Kurkuma, olejek z oregano i probiotyki zwalczają stany zapalne. Nawodnienie organizmu, redukcja stresu i dostęp do światła słonecznego pomagają zachować czystą skórę.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?