Czy trądzik oznacza, że starzeje się Pan/Pani wolniej?

Published:

Trądzik to choroba skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się pryszczami, zaskórnikami, zaskórnikami i głębszymi grudkami, takimi jak cysty. Wiele osób zakłada, że trądzik jest tylko kosmetyczną uciążliwością, która ustępuje po zakończeniu okresu dojrzewania. Ale czy zmaganie się z trądzikiem w wieku dorosłym rzeczywiście wskazuje na to, że starzejemy się z wdziękiem? Czy wypryski mogą być oznaką długotrwałej młodości?

Pomysł, że trądzik jest związany z wolniejszym starzeniem się, stał się ostatnio popularny. Ale czy jest w tym jakaś prawda? A może to tylko pobożne życzenia osób cierpiących na trądzik dorosłych? W tym poście zbadamy naukę stojącą za trądzikiem i starzeniem się, aby dowiedzieć się, czy zła skóra naprawdę oznacza, że będziesz wyglądać młodo.

Czy trądzik oznacza, że starzeją się Państwo wolniej?

Jak rozwija się trądzik?

Przed zbadaniem związku między trądzikiem a starzeniem się, warto zrozumieć, co w ogóle powoduje trądzik. Trądzik powstaje, gdy pory zatykają się nadmiarem sebum i martwymi komórkami skóry. Stanowi to idealną pożywkę dla bakterii wywołujących trądzik o nazwie Propionibacterium acnes, w skrócie P. acnes.

Bakterie te wywołują stan zapalny, prowadząc do powstawania czerwonych guzków i pryszczy. Trądzik może mieć postać od łagodnej do ciężkiej. Łagodny trądzik obejmuje sporadyczne zaskórniki, zaskórniki i małe pryszcze. Ciężki trądzik powoduje głębokie, bolesne cysty i guzki.

Co powoduje trądzik z wiekiem?

Trądzik jest powszechny w okresie dojrzewania ze względu na zmiany hormonalne. Może jednak utrzymywać się znacznie dłużej niż okres nastoletni. Trądzik dotyka około 40-55% dorosłych w wieku 20-40 lat. Przyczyny trądziku u dorosłych obejmują:

 • Zmiany hormonalne - Wahania androgenów, takich jak testosteron, mogą wywoływać trądzik u kobiet w okresie menstruacji, ciąży i menopauzy.
 • Stres - Wysoki poziom stresu zwiększa stan zapalny i ryzyko wystąpienia trądziku.
 • Leki - Niektóre leki, takie jak lit, kortykosteroidy lub sterydy anaboliczne mogą powodować trądzik.
 • Dieta - Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak przetworzone węglowodany, mogą wywoływać wypryski.
 • Genetyka - historia trądziku dorosłych w rodzinie zwiększa ryzyko jego wystąpienia.
 • Skóra tłusta - Nadmierna produkcja sebum sprzyja zatykaniu porów i powstawaniu trądziku.
 • Używanie kosmetyków na bazie oleju - Gęste kosmetyki i produkty do włosów mogą zatykać pory.

Trądzik u dorosłych zwykle pojawia się w dolnej części twarzy, wzdłuż linii szczęki, podbródka, ust i szyi. U kobiet częściej występuje trądzik hormonalny, podczas gdy trądzik u mężczyzn jest często związany z wrastającymi włoskami podczas golenia.

Jaki jest związek między trądzikiem a starzeniem się?

Teraz, gdy rozumiemy, co powoduje trądzik, zbadajmy, w jaki sposób może on być powiązany ze starzeniem się. Oto trzy teorie wyjaśniające, dlaczego trądzik może sygnalizować wolniejsze starzenie się:

1. Zwiększony obrót komórkowy

Wypryski trądzikowe oznaczają, że komórki skóry zmieniają się w szybszym tempie. Ta zwiększona proliferacja komórek jest podobna do tego, co dzieje się podczas gojenia się ran. Prowadzi to do szybszego usuwania starych komórek i generowania nowych.

Ta ciągła odnowa komórek skóry może sprawić, że cera będzie wyglądać młodziej. Pomaga zminimalizować zmarszczki i buduje więcej kolagenu, aby zachować elastyczność i jędrność.

2. Wyższa produkcja sebum

Jednym z czynników powodujących trądzik jest zwiększona oleistość lub produkcja sebum. Chociaż zbyt duża ilość sebum zatyka pory, pewna ilość naturalnego sebum jest potrzebna dla zdrowej skóry. Sebum zawiera przeciwutleniacze i przeciwbakteryjne kwasy tłuszczowe, które chronią przed uszkodzeniami.

Osoby z trądzikiem mają ogólnie wyższy poziom sebum. Ta bariera sebum pomaga zatrzymać wilgoć i zapobiega utracie wody, która prowadzi do suchej, starzejącej się skóry.

3. Niższy poziom stanu zapalnego

Zapalenie jest kolejnym czynnikiem związanym z trądzikiem. Ale ogólnie niższy poziom stanu zapalnego jest powiązany z wolniejszym starzeniem się. Przewlekły stan zapalny degraduje tkanki takie jak skóra i przyspiesza starzenie.

Osoby ze skłonnością do trądziku mogą wytwarzać mniej przekaźników stanu zapalnego, takich jak IL-1 alfa. Pomaga to zapobiegać nadmiernemu zapaleniu, które z czasem powoduje erozję kolagenu i elastyny.

Wniosek jest taki, że pewne cechy związane z trądzikiem, takie jak szybsza rotacja komórek, większa ilość sebum i mniejszy stan zapalny, mogą promować korzyści przeciwstarzeniowe dla skóry.

Czy istnieją badania łączące trądzik z powolnym starzeniem się?

Teorie łączące trądzik z wolniejszym starzeniem się są intrygujące. Ale czy są one poparte prawdziwą nauką? Co zaskakujące, kilka badań sugeruje, że trądzik może być sygnałem przeciwstarzeniowym.

W 2016 roku naukowcy przeanalizowali wzorce ekspresji genów w skórze trądzikowej. Znaleźli wzorce aktywności podobne do tych w gojeniu się ran i długotrwałej odnowie skóry. Potwierdza to pogląd, że trądzik wiąże się z regeneracją skóry, która utrzymuje młodzieńczą cerę.

Badanie z 2020 roku wykazało, że pacjenci z trądzikiem mają wyższy poziom sebum i przeciwdrobnoustrojowych kwasów tłuszczowych. Taki profil sebum lepiej chroni przed utratą wilgoci i podrażnieniami. Utrzymanie funkcji barierowej skóry sprawia, że dłużej wygląda ona młodziej.

Wiele badań wykazało, że pacjenci z trądzikiem wykazują niższy ogólnoustrojowy stan zapalny. Zmniejszona odpowiedź zapalna charakteryzowała się obniżonym poziomem IL-1 alfa. Mniejszy stan zapalny spowalnia starzenie się skóry i chroni zapasy kolagenu.

Badania genów łączą niektóre geny ryzyka trądziku z dłuższymi telomerami. Telomery to ochronne nakładki na nici DNA, które skracają się wraz z wiekiem. Dłuższe telomery są oznaką opóźnionego starzenia.

Najwyraźniej kilka linii dowodów potwierdza teorie związane z trądzikiem spowalniającym starzenie. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy istnieją jednoznaczne dowody.

Czy istnieją inne sposoby, w jakie trądzik może wpływać na starzenie się?

Oprócz opisanych już teorii biologicznych, istnieje kilka innych sposobów, w jakie trądzik może wpływać na starzenie się:

 • Zmaganie się z trądzikiem może motywować do lepszych nawyków w zakresie pielęgnacji skóry. Dobry schemat pielęgnacji skóry przeciwtrądzikowej z delikatnym oczyszczaniem, nawilżaniem i ochroną przeciwsłoneczną promuje młodość.
 • Wypróbowanie różnych metod leczenia trądziku prowadzi do odkrycia, które produkty są najlepiej tolerowane przez skórę. Pomoże to dostosować rutynę przeciwstarzeniową, która będzie dla Państwa odpowiednia.
 • Blizny potrądzikowe przypominają o konieczności zachowania ostrożności w kwestii ochrony przeciwsłonecznej. Zapobieganie dalszym uszkodzeniom słonecznym zmniejsza efekty starzenia, takie jak zmarszczki i ciemne plamy.
 • Radzenie sobie z czynnikami wywołującymi trądzik może zmniejszyć stres. Niższy poziom stresu zmniejsza poziom kortyzolu, który uszkadza kolagen i przyspiesza starzenie.
 • Trądzik na brodzie i linii żuchwy zmusza do ponownego rozważenia wyborów żywieniowych. Wyeliminowanie pokarmów, które nasilają trądzik, zapobiega stanom zapalnym, insulinooporności i przedwczesnemu starzeniu się.

Tak więc, chociaż trądzik sam w sobie może sygnalizować wolniejsze starzenie się, radzenie sobie z nim może również zaszczepić nawyki, które sprawią, że skóra będzie wyglądać młodziej.

Czy trądzik naprawdę oznacza wolniejsze starzenie się? Co mówią eksperci

Twierdzenia, że trądzik prowadzi do wolniejszego starzenia się, tworzą porywające nagłówki. Ale co tak naprawdę sądzą o tym dermatolodzy? Rozważmy opinie ekspertów:

"Choć jest to intrygująca koncepcja, istnieją minimalne dowody wskazujące na ostateczny związek między trądzikiem a wolniejszym starzeniem się. Potrzebne są dalsze badania." - Dr Bethanee Schlosser, MD, PhD

"Osoby z trądzikiem mogą mieć takie cechy, jak szybsza rotacja komórek, które sprzyjają przeciwdziałaniu starzeniu się. Jednak sam trądzik powoduje stan zapalny, który przyspiesza starzenie. Ogólny wpływ prawdopodobnie zależy od nasilenia trądziku." - Dr Fayne Frey, MD, FAAD

"Posiadanie trądziku nie gwarantuje młodzieńczej skóry ani nie oznacza, że będzie się Pani dobrze starzeć. Genetyka, ochrona przeciwsłoneczna i styl życia są ważniejszymi czynnikami." - Dr Shereene Idriss, MD

"Proszę nie pokładać nadziei w trądziku, zakładając, że pozwoli on zachować młody wygląd - blizny potrądzikowe i ciemne ślady mogą pogorszyć starzenie się skóry. Proszę odpowiednio leczyć trądzik i stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić skórę przed uszkodzeniami." - Dr Whitney Bowe, MD

Panuje zgoda co do tego, że trądzik może sygnalizować pewne cechy biologiczne, które spowalniają starzenie. Dermatolodzy ostrzegają jednak przed postrzeganiem trądziku jako przeciwstarzeniowego bez dodatkowych dowodów. Trądzik torbielowaty szczególnie przyspiesza starzenie poprzez powstawanie blizn.

Czy można przyspieszyć starzenie nawet z trądzikiem?

Podczas gdy umiarkowany trądzik może wskazywać na wolniejsze starzenie się u niektórych osób, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nadal można przyspieszyć starzenie się skóry trądzikowej. Oto jak to zrobić:

 • Wyrywanie pryszczy - powoduje to urazy i blizny, przez co skóra wygląda starzej.
 • Zaniedbanie ochrony przeciwsłonecznej - ekspozycja na słońce bez ochrony powoduje degradację kolagenu i powstawanie zmarszczek lub przebarwień.
 • Palenie tytoniu - palenie ogranicza dopływ krwi i tlenu do skóry, przez co staje się ona podatna na zmarszczki.
 • Spożywanie pokarmów powodujących stany zapalne - Cukier, przetworzone węglowodany i nadmierne spożycie nabiału sprzyjają stanom zapalnym, które postarzają skórę.
 • Brak nawilżenia - brak nawilżenia wysusza barierę ochronną skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek i matowienia.
 • Wysoki poziom stresu - Stres nasila stany zapalne i uszkodzenia kortyzolu związane z szybszym starzeniem się.
 • Brak snu - Nieodpowiednia ilość snu zwiększa poziom kortyzolu i zmniejsza produkcję hormonu wzrostu i kolagenu.
 • Nadużywanie alkoholu - Nadmiar alkoholu odwadnia komórki skóry i generuje wolne rodniki, które przyspieszają starzenie.

Podsumowując, chociaż trądzik może wskazywać na pewne wewnętrzne korzyści przeciwstarzeniowe, nie należy zaniedbywać ogólnej pielęgnacji skóry i zdrowego stylu życia.

Czy trądzik oznacza, że będzie się Pan wolniej starzeć?

Po przeanalizowaniu teorii i badań, jakie ostateczne wnioski możemy wyciągnąć na temat trądziku i starzenia się? Oto najważniejsze wnioski:

 • Trądzik wiąże się ze zwiększoną rotacją komórek skóry, produkcją sebum i mniejszym stanem zapalnym. Czynniki te mogą sprzyjać przeciwdziałaniu starzeniu się skóry.
 • Badania dostarczają pewnych dowodów łączących trądzik z dłuższymi telomerami, lepszą funkcją bariery i zmniejszonym ogólnoustrojowym stanem zapalnym.
 • Dermatolodzy przestrzegają przed zakładaniem, że trądzik bezpośrednio utrzymuje młody wygląd, ponieważ trądzik torbielowaty może pogorszyć proces starzenia.
 • Radzenie sobie z trądzikiem może motywować do nawyków, takich jak stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, które chronią przed starzeniem. Sam trądzik nie gwarantuje jednak powolnego starzenia się.
 • Nawet jeśli trądzik sygnalizuje wolniejsze starzenie się, nadal można przyspieszyć starzenie się bez odpowiedniej pielęgnacji skóry i zdrowego stylu życia.
 • Potrzeba jeszcze więcej badań, aby dowiedzieć się, czy istnieją wyraźne dowody łączące trądzik z wolniejszym starzeniem się. Na razie proszę nie oczekiwać, że trądzik będzie działał przeciwstarzeniowo bez podjęcia proaktywnych kroków w celu pielęgnacji skóry.

Pomysł, że trądzik pozwala zachować młody wygląd jest bardzo atrakcyjny. Naukowe jury wciąż jednak nie jest w stanie stwierdzić, czy wypryski bezpośrednio przekładają się na bardziej wdzięczny proces starzenia. Proszę mieć realistyczne oczekiwania, jeśli chodzi o trądzik przewidujący, jak młody pozostaniesz. Proszę skupić się na ograniczeniu czynników wywołujących trądzik, odpowiedniej pielęgnacji skóry i utrzymaniu zdrowych nawyków, aby zachować promienną cerę w każdym wieku.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku i starzenia się

Podsumowując, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące związku między trądzikiem a starzeniem się:

Czy trądzik rzeczywiście ma związek z długowiecznością lub dłuższym życiem?

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że trądzik wpływa na długowieczność. Teorie te odnoszą się raczej do spowolnienia widocznych oznak starzenia się skóry niż do wydłużenia życia.

Czy poprawa trądziku wraz z wiekiem oznacza szybsze starzenie się skóry?

Niekoniecznie. Trądzik często nasila się wraz z wiekiem z powodu zmian hormonalnych, takich jak spadek testosteronu. Nie zawsze oznacza to szybsze starzenie się skóry.

Czy zastosowanie botoksu lub wypełniaczy pogorszy trądzik lub wpłynie na spowolnienie procesu starzenia?

Prawdopodobnie nie. Zastrzyki takie jak Botox rozluźniają mięśnie, a wypełniacze zastępują utraconą objętość. Nie wpływają bezpośrednio na wydzielanie sebum, rotację komórek czy stany zapalne, które sprzyjają trądzikowi i spowalniają starzenie.

Czy picie większej ilości wody zapobiega trądzikowi i starzeniu się?

Nawodnienie jest korzystne, ale samo picie nadmiaru wody prawdopodobnie nie wpłynie znacząco na trądzik lub starzenie się w porównaniu z innymi czynnikami stylu życia.

Czy fototerapia lub leczenie trądziku światłem przyspiesza starzenie się skóry?

Fototerapia może powodować pewne stany zapalne i uszkodzenia słoneczne, jeśli nie jest wykonywana ostrożnie. Proszę omówić ryzyko i korzyści ze swoim dermatologiem.

Czy można spowolnić starzenie za pomocą leków na trądzik, takich jak retinoidy?

Tak. Retinoidy stosowane miejscowo leczą trądzik i stymulują produkcję kolagenu w celu zmniejszenia drobnych zmarszczek. Doustna izotretynoina na ciężki trądzik może pomóc uniknąć blizn, które postarzają skórę.

Czy większe złuszczanie w leczeniu trądziku zapobiega również starzeniu się?

Nadmierne złuszczanie nasila trądzik i starzenie się skóry. Delikatne złuszczanie 1-2 razy w tygodniu usuwa martwe komórki i sprawia, że skóra wygląda młodziej.

Czy mikroigłowanie na blizny potrądzikowe również spowalnia starzenie?

Tak. Mikroigłowanie przyspiesza odbudowę kolagenu, aby zminimalizować blizny potrądzikowe i zredukować zmarszczki. Wykonywanie go raz w miesiącu zapewnia doskonałe rezultaty odmładzające.

Mam nadzieję, że ten artykuł zawiera wyważoną, dobrze zbadaną analizę teorii łączących trądzik z wolniejszym starzeniem się. Choć jest on obiecujący, nadal potrzeba więcej dowodów, aby dowiedzieć się, czy osoby o czystej skórze rzeczywiście mają przewagę nad młodymi. Konsekwentna pielęgnacja skóry i zdrowe nawyki życiowe pozostają najlepszą receptą na starzejącą się z wdziękiem skórę, niezależnie od tego, czy są Państwo podatni na trądzik, czy nie.

Czy trądzik może być oznaką zdrowego poziomu hormonów?

Potencjalnie. Umiarkowany trądzik jest związany z normalnymi wahaniami poziomu hormonów androgenowych. Bardzo czysta lub pozbawiona trądziku skóra może sygnalizować nienormalnie niski poziom androgenów, co wiąże się z ryzykiem, takim jak zmniejszona gęstość kości.

Czy te same pokarmy, które powodują trądzik, przyspieszają również starzenie?

Tak, często. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak cukier, rafinowane węglowodany i nabiał, mogą wywoływać wypryski i stany zapalne, które postarzają skórę. Zdrowa, przeciwzapalna dieta jest korzystna zarówno dla skóry trądzikowej, jak i przeciwstarzeniowej.

Czy można mieć trądzik, ale nadal mieć oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki?

Tak, trądzik nie zapobiega całkowicie powstawaniu zmarszczek. Nadal mogą pojawić się drobne linie i zmarszczki, nawet jeśli trądzik wskazuje na ogólnie wolniejsze starzenie się. Połączenie leczenia trądziku z kremami przeciwstarzeniowymi pomaga rozwiązać oba problemy.

Czy trądzik zwykle ustępuje z wiekiem z powodu spadku poziomu hormonów?

W przypadku kobiet wypryski często ustępują po menopauzie, gdy spada poziom estrogenu i progesteronu. U mężczyzn trądzik może utrzymywać się dłużej, ponieważ testosteron spada stopniowo wraz z wiekiem.

Czy serum z witaminą C pomaga jednocześnie leczyć trądzik i zmarszczki?

Tak, witamina C jest przeciwutleniaczem, który zwalcza stany zapalne związane z trądzikiem i wzmacnia kolagen w celu redukcji zmarszczek. Stosowanie serum z witaminą C może zaradzić zarówno trądzikowi, jak i problemom związanym ze starzeniem się skóry.

Czy może Pan/Pani skorzystać z botoksu i wypełniaczy, jeśli ma Pan/Pani trądzik?

Tak, botoks i wypełniacze kwasu hialuronowego nie kolidują z leczeniem trądziku. Proszę uważać, aby nie planować wstrzyknięć podczas aktywnego trądziku. Jeśli to możliwe, proszę unikać zabiegów odnawiania skóry podczas epidemii trądziku.

Czy trądzik na ciele, na przykład na plecach lub klatce piersiowej, również sygnalizuje wolniejsze starzenie się?

Teorie te odnoszą się najbardziej bezpośrednio do trądziku twarzy, ponieważ skóra pleców i klatki piersiowej ma inną produkcję oleju, reakcję hormonalną i efekty starzenia. Chociaż łagodny trądzik na ciele może oferować pewne wewnętrzne korzyści przeciwstarzeniowe.

Czy picie zielonej herbaty poprawia trądzik i spowalnia starzenie?

Tak, przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne zawarte w zielonej herbacie mogą pomóc zmniejszyć trądzik i chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, które powodują zmarszczki. Picie 1-2 filiżanek zielonej herbaty dziennie zapewnia korzyści.

Czy stosowanie kuracji przeciwtrądzikowych przyspiesza starzenie się skóry?

Prawidłowo stosowane miejscowe leki przeciwtrądzikowe, takie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, same w sobie nie przyspieszają starzenia. Podczas stosowania należy uważać, aby nie przesuszyć skóry. Proszę używać delikatnego kremu nawilżającego.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?