Czy lód pomaga na trądzik?

Published:

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą co roku nawet 50 milionów Amerykanów. Zmaganie się z nim może być bolesne, krępujące i frustrujące. Wiele osób szuka rozwiązań, aby szybko pozbyć się trądziku, chcąc jak najszybciej uzyskać czystą skórę. Jednym z domowych sposobów, który stał się popularny, jest stosowanie lodu w celu poprawy trądziku. Ale czy lód naprawdę pomaga na trądzik?

Czy lód pomaga na trądzik?

Jak lód może pomóc na trądzik

Istnieje kilka sposobów, w jakie lód może potencjalnie pomóc w leczeniu objawów trądziku:

 • Zmniejsza stan zapalny - Trądzik składa się z czerwonych, zapalnych zmian na skórze. Zimno z lodu może zwężać naczynia krwionośne i pomóc zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie pryszczy. Może to sprawić, że trądzik będzie wyglądał mniej złośliwie.
 • Zamyka pory - Nałożenie czegoś lodowato zimnego na skórę powoduje tymczasowe skurczenie i zamknięcie porów. Może to zapobiec uwięzieniu dodatkowego oleju i bakterii w porach i tworzeniu się większej ilości pryszczy.
 • Uczucie odrętwienia - Chłód lodu może znieczulić ból i podrażnienie związane z wypryskami trądzikowymi. Efekt odrętwienia jest tymczasowy, ale może przynieść ulgę na krótki czas.

Teoretycznie więc lód może być korzystny dla trądziku! Ale czy teoria jest poparta dowodami? Zanurzmy się głębiej...

Dowody na stosowanie lodu w leczeniu trądziku

Obecnie nie ma żadnych badań naukowych dotyczących stosowania lodu w leczeniu trądziku. Istnieją jednak badania dotyczące wpływu niskich temperatur na skórę i zmiany trądzikowe. Oto kilka kluczowych punktów:

 • Niskie temperatury zmniejszają stan zapalny skóry. Liczne badania potwierdzają, że chłodzenie zmniejsza ilość zapalnych substancji chemicznych i markerów związanych ze stanami takimi jak trądzik.
 • Terapia zimnem zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi do danego obszaru. Zmniejsza to zaczerwienienie i obrzęk wokół zmian trądzikowych.
 • Dowody wskazują, że bezpośrednie chłodzenie zmian trądzikowych może hamować rozwój bakterii wywołujących trądzik. Niskie temperatury utrudniają namnażanie się bakterii.
 • Stosowanie zimnych okładów ogranicza obrzęk, ból i swędzenie spowodowane zapalnymi zmianami trądzikowymi. Pacjenci zgłaszają, że terapia zimnem zapewnia tymczasową ulgę kojącą.

Tak więc, chociaż nie mamy bezpośrednich danych na temat lodu na trądzik, dowody, które mamy na temat terapii zimnem, potwierdzają teorię, że lód może pomóc w objawach trądziku, takich jak zaczerwienienie, ból i obrzęk. Wciąż jednak potrzebne są dalsze badania.

Skuteczne metody stosowania lodu na trądzik

Jeśli chcą Państwo wypróbować lód na trądzik, oto kilka wskazówek, jak skutecznie go stosować:

 • Proszę zawinąć lód w czystą szmatkę - nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tkanki skórnej. Proszę zawinąć kostki lodu lub okład z lodu w miękki ręcznik lub ściereczkę.
 • Ograniczenie do 5-10 minut - lód należy trzymać na skórze tylko przez krótki czas, maksymalnie przez 5-10 minut. Dłużej niż 10 minut grozi uszkodzeniem przez mróz.
 • Należy skupić się na zaognionych wypryskach - terapię lodem należy kierować tylko na czerwone, opuchnięte pryszcze. Proszę nie okładać lodem obszarów bez aktywnego stanu zapalnego.
 • Proszę pozwolić skórze na przerwy - Proszę dać skórze przerwę pomiędzy sesjami oblodzenia, co najmniej godzinę. Zbyt częste oblodzenie może zakłócić zdrowy przepływ krwi.
 • Nigdy na otwarte rany - Nie należy stosować lodu na popękane zmiany trądzikowe lub otwarte rany, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji.

Kiedy unikać oblodzenia trądziku?

Chociaż ogólnie bezpieczne, gdy jest wykonywane prawidłowo, lukrowanie trądziku nie jest odpowiednie we wszystkich sytuacjach:

 • Jeśli mają Państwo problemy z krążeniem lub wrażliwość na zimno, należy unikać lukrowania trądziku. Może to zbytnio zmniejszyć przepływ krwi.
 • Lód nie powinien dotykać otwartej rany lub uszkodzonej skóry, w tym wyskakujących lub wyrywanych pryszczy.
 • Jeśli cierpi Pan/Pani na chorobę skóry, taką jak krioglobulinemia, która wpływa na Pana/Pani reakcję na zimno, proszę nie pokrywać trądziku lodem.
 • Należy unikać oblodzenia w przypadku stosowania miejscowych leków przeciwtrądzikowych, które zwiększają światłoczułość skóry, takich jak retinoidy.
 • Nie należy zamrażać zmian trądzikowych. Duże, głębokie zmiany wymagają ciepłych okładów, które pomogą je opanować.

Zawsze należy skonsultować się z dermatologiem, jeśli nie ma się pewności, czy mrożenie jest odpowiednie dla danego rodzaju trądziku.

Inne pomocne wskazówki dotyczące stosowania lodu na trądzik

Aby zmaksymalizować rezultaty i bezpieczeństwo podczas leczenia trądziku, proszę pamiętać o poniższych wskazówkach:

 • Najpierw należy przygotować skórę, myjąc ją delikatnym środkiem oczyszczającym. Proszę upewnić się, że skóra jest czysta przed nałożeniem lukru.
 • Proszę przyłożyć lód owinięty w miękką szmatkę, aby zapobiec uszkodzeniu skóry. Dobrze sprawdza się mały ręcznik.
 • Proszę stosować okłady z lodu lub kostki lodu - żadne z nich nie powinny nigdy bezpośrednio dotykać gołej skóry.
 • Proszę delikatnie przyłożyć lód do chorego miejsca i od czasu do czasu poruszać nim. Nie należy energicznie pocierać skóry lodem.
 • Po nałożeniu lukru należy zastosować lekki krem nawilżający, aby ukoić i nawilżyć skórę.
 • Jeśli lód podrażnia lub wysusza skórę, należy zrobić kilkudniową przerwę.
 • Nigdy nie należy stosować lodu na trądzik po zabiegach na twarz/peelingach chemicznych, dopóki skóra nie zostanie w pełni wyleczona.
 • W przypadku ciężkiego trądziku zapalnego proszę zapytać dermatologa, czy lód może być pomocny.

Czy istnieje ryzyko związane z leczeniem trądziku?

Łuszczenie trądziku jest ogólnie uważane za mało ryzykowne, ale potencjalne skutki uboczne obejmują:

 • Tymczasowe drętwienie - Skóra w pobliżu leczonego obszaru może być zdrętwiała przez krótki czas po oblodzeniu. Ustępuje po usunięciu lodu.
 • Oparzenie zimnem - zbyt długi bezpośredni kontakt lodu ze skórą może spowodować uszkodzenie tkanek i odmrożenia. Proszę zawsze osłaniać lód ściereczką.
 • Zwężenie naczyń krwionośnych - ekstremalne zimno zwęża naczynia krwionośne. Należy ograniczyć sesje oblodzenia, aby uniknąć zmniejszenia przepływu krwi.
 • Ponowne zaczerwienienie - Powtarzające się oblodzenie może zakłócić regulację temperatury ciała i pogorszyć stan zapalny po usunięciu lodu.
 • Podrażnienie - energiczne pocieranie skóry lodem lub zbyt częste stosowanie lodu może powodować podrażnienie i wysuszenie skóry.

Tak więc, podczas gdy oblodzenie trądziku wiąże się z niskim ryzykiem, gdy jest wykonywane ostrożnie, niewłaściwe użycie lodu może uszkodzić skórę. Aby zachować bezpieczeństwo, należy postępować zgodnie z odpowiednimi wytycznymi. Proszę poinformować lekarza o wszelkich negatywnych reakcjach.

Na wynos: Czy lód pomaga na trądzik?

W oparciu o dowody, terapia lodem prawdopodobnie zapewnia tymczasową ulgę w niektórych objawach trądziku, jeśli jest stosowana prawidłowo. Może zmniejszyć zaczerwienienie, ból i obrzęk wokół wyprysków zapalnych poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i obniżenie temperatury skóry. Obecnie brakuje jednak badań dotyczących konkretnie lukrowania pryszczy. Zawsze należy zachować ostrożność i skonsultować się z dermatologiem, szczególnie w przypadku niektórych chorób skóry lub wrażliwości. Samo oblodzenie nie wyleczy trądziku ani nie zapobiegnie wypryskom. Ale w połączeniu ze sprawdzonymi metodami leczenia trądziku, lód może być pomocnym dodatkiem w radzeniu sobie z zaostrzeniami.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku obrzękowego

Jaki rodzaj lodu najlepiej stosować na pryszcze?

Sprawdzą się kostki lodu lub okłady z lodu. Kostki lodu można dopasować do konturów twarzy, ale szybko się topią. Okłady z lodu pozostają zimniejsze przez dłuższy czas, ale mogą nie pasować tak dobrze do konturów twarzy. Proszę upewnić się, że którykolwiek z nich jest owinięty miękką szmatką przed zastosowaniem.

Jak długo należy pozostawić lód na trądziku?

Aktywne wypryski należy okładać lodem tylko przez 5-10 minut. Czas dłuższy niż 10 minut może uszkodzić tkankę skórną. Proszę odczekać co najmniej godzinę pomiędzy kolejnymi sesjami, aby skóra mogła powrócić do normalnej temperatury.

Czy można zamrażać trądzik na noc?

Nie, nie należy zostawiać lodu na trądziku na noc. Grozi to poważnym uszkodzeniem skóry w wyniku zbyt długiej ekspozycji na ekstremalne zimno. Proszę przykładać lód jednorazowo przez maksymalnie 5-10 minut.

Czy oblodzenie trądziku pomoże szybciej wyleczyć pryszcze?

Niestety nie. Samo oblodzenie nie przyspieszy cyklu życia pryszcza ani bezpośrednio nie wyleczy trądziku. Może jednak zapewnić tymczasową ulgę w przypadku obrzęku i zaczerwienienia podczas wyprysków.

Czy powinienem się martwić, jeśli moja skóra drętwieje po oblodzeniu trądziku?

Tymczasowe drętwienie do godziny po oblodzeniu jest normalne i oczekiwane. Jeśli jednak drętwienie utrzymuje się przez kilka godzin lub drętwieją obszary z dala od leczonej skóry, należy przerwać oblodzenie i skontaktować się z lekarzem.

Czy po peelingu twarzy lub chemicznym mogę mieć trądzik?

Nie należy nakładać lodu na skórę trądzikową po zabiegach na twarz lub peelingach chemicznych do czasu całkowitego wygojenia się skóry, co zwykle trwa tydzień. Zbyt wczesne zastosowanie lodu może poważnie uszkodzić skórę po tych zabiegach.

Czy oblodzenie zmniejszy blizny potrądzikowe?

Nie ma dowodów na to, że samo lodowacenie poprawia blizny potrądzikowe. Blizny powstają po zagojeniu się wyprysku. Jednak lodowacenie aktywnych pryszczy może ograniczyć dodatkowe stany zapalne, zmniejszając ryzyko powstawania kolejnych blizn.

Czy lód na trądzik torbielowaty jest bezpieczny?

Nie, nie należy obkładać lodem poważnych zmian torbielowatych. Duże, głębokie torbiele wymagają ciepłych okładów, które pomogą je opanować. Oblodzenie może pogorszyć trądzik torbielowaty. W celu leczenia proszę skontaktować się z dermatologiem.

Czy mogę zamrozić trądzik po treningu na siłowni?

Tak, oblodzenie zaraz po ćwiczeniach jest bezpieczne, o ile najpierw odpowiednio oczyści się skórę z potu. Oblodzenie zmniejsza stan zapalny spowodowany ciepłem i potem uwięzionym w porach.

Jeśli lód podrażnia skórę, czy należy przerwać leczenie?

Tak, proszę zrobić przerwę, jeśli oblodzenie powoduje znaczne podrażnienie, suchość lub dyskomfort. Proszę pozwolić skórze zregenerować się przed ponowną próbą. Jeśli problemy nie ustąpią, należy przerwać stosowanie lukru i zasięgnąć porady dermatologa.

Czy podczas przyjmowania leków na trądzik na receptę można stosować lód?

Proszę najpierw skonsultować się z dermatologiem. Większość miejscowych leków przeciwtrądzikowych można bezpiecznie stosować z odpowiednimi metodami oblodzenia. Oblodzenie może jednak powodować podrażnienia w połączeniu z niektórymi ostrzejszymi lekami na receptę.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?