Czy powinien Pan wyskoczyć na pryszcza?

Published:

Usuwanie pryszczy. To kuszące, ale czy warto to robić? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Państwu podjąć decyzję.

Każdy z nas tam był. Spogląda Pani w lustro i widzi ten czerwony, spuchnięty guz, który spogląda na Panią. Natychmiast pierwszym odruchem jest ściśnięcie go, aż wyskoczy. Prawdopodobnie jednak słyszał Pan również, że nie należy wyciskać pryszczy. Co zatem należy zrobić? Wyskoczyć z pryszcza czy nie?

Czy powinien Pan wyskoczyć na pryszcza?

Chęć wyskakiwania pryszczy

Dlaczego wyskakiwanie pryszczy jest tak kuszące? Jest coś z natury satysfakcjonującego w pozbyciu się tych guzków, zwłaszcza gdy można dosłownie zobaczyć, jak wydostaje się z nich brud. Jednak wyskakiwanie pryszczy może również prowadzić do więcej szkody niż pożytku, jeśli nie jest wykonywane prawidłowo.

Podejmując decyzję o wyskakiwaniu pryszczy, ważne jest, aby zrozumieć, co tak naprawdę znajduje się wewnątrz pryszcza i jak wyskakiwanie wpływa na jego żywotność.

Co kryje się w środku pryszcza?

Pryszcze powstają, gdy mieszki włosowe zostają zatkane olejem i martwymi komórkami skóry. Pozwala to bakteriom zwanym Propionibacterium acnes (P. acnes) namnażać się wewnątrz zatkanego mieszka włosowego. W miarę wzrostu bakterii obszar ten staje się zaogniony i zaczerwieniony. Ten stan zapalny nazywamy pryszczem.

Wewnątrz tego czerwonego guzka znajdują się pryszcze:

 • Sebum - olej wytwarzany przez gruczoły łojowe skóry w pobliżu mieszków włosowych. Nadmiar sebum jest jedną z przyczyn powstawania pryszczy.
 • Bakterie - bakterie P. acnes żywią się sebum i szybko namnażają się wewnątrz zatkanego mieszka włosowego.
 • Martwe komórki nas kórka - komórki usuwane z powierzchni skóry mogą zlepiać się i zatykać mieszki włosowe.
 • Ropa - nagromadzenie białych krwinek, martwych komórek skóry i bakterii. To nagromadzenie płynu nadaje pryszczom ich białą "głowę".

Więc kiedy wyskakuje Panu pryszcz, wszystkie te rzeczy wydostają się na zewnątrz.

Cykl życia pryszcza

Pryszcze przechodzą przez różne etapy podczas swojego stosunkowo krótkiego cyklu życia:

1. Powstawanie - mieszek włosowy zostaje zatkany łojem i resztkami komórek skóry. Bakterie P. acnes szybko namnażają się w uwięzionym łoju. Rozpoczyna się stan zapalny.

2. Dojrzewanie - w ciągu 1-2 tygodni zablokowany pęcherzyk staje się większy i bardziej zaogniony. Ropa gromadzi się na powierzchni, tworząc zaskórnik.

3. Pęknięcie - spuchnięty pęcherzyk pęka, uwalniając całą wewnętrzną zawartość. Pryszcz "wyskakuje".

4. Gojenie - Po drenażu pryszcz stopniowo się goi. Stan zapalny ustępuje, a skóra odnawia się.

Popping wpływa na postęp między etapami dojrzewania, pęknięcia i gojenia. Ale czy jest to korzystne czy szkodliwe?

Korzyści z wyskakiwania pryszczy

Istnieje kilka potencjalnych korzyści z wyskakiwania pryszczy:

 • Satysfakcja - Wiele osób uważa za satysfakcjonujące usunięcie złogów wewnątrz i "wyskoczenie" guzka. Wizualny postęp może być satysfakcjonujący.
 • Szybsze gojenie - odprowadzanie ropy i bakterii może umożliwić szybsze gojenie, spłaszczając pryszcze szybciej.
 • Zapobieganie powstawaniu blizn - wyskakujące pryszcze mogą być mniej podatne na samoistne pękanie w sposób powodujący powstawanie blizn na skórze.
 • Odsłanianie zatorów - Opróżniając zaskórnik, można usunąć "korek" sebum blokujący pory.

Jednak korzyści te występują tylko wtedy, gdy pryszcze są prawidłowo usuwane. Nieprawidłowe usuwanie pryszczy może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Potencjalne szkody związane z wyskakującymi pryszczami

Oto niektóre z największych zagrożeń związanych z wyskakującymi pryszczami:

 • Rozprzestrzenianie się infekcji - naciskanie na pryszcze może wepchnąć bakterie głębiej w skórę, powodując bardziej rozległą infekcję.
 • Uszkodzenie skóry - wyrywanie pryszczy może uszkadzać włókna kolagenowe i przenikać przez ściany mieszków włosowych, prowadząc do powstawania blizn.
 • Opóźnienie gojenia - Wyskakiwanie zmusza do ponownego otwarcia rany, zatrzymując naturalny proces gojenia. Może to przedłużyć stan zapalny.
 • Blizny - Niewłaściwe wyskakiwanie może trwale zbliznowacić skórę, pozostawiając wgłębienie, ślad lub odbarwioną plamę.
 • Ból - Naciskanie na wrażliwe wypryski zapalne może być dość bolesne. Istnieją mniej inwazyjne sposoby leczenia pryszczy.
 • Pozwalają bakteriom dostać się do rany - Kiedy wyskakuje pryszcz, tworzy się otwarta rana. W ten sposób do skóry dostają się bakterie, które mogą powodować jeszcze więcej pryszczy.

Jak widać, istnieje kilka bardzo ważnych powodów, aby unikać wyskakiwania pryszczy. Ale jeśli robi się to ostrożnie i prawidłowo, wyskakiwanie może być korzystne.

Jak bezpiecznie usunąć pryszcz?

Jeśli chcą Państwo usunąć pryszcz, należy zrobić to we właściwy sposób. Proszę postępować zgodnie z poniższymi krokami, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń:

1. Umyć ręce i twarz - Oczyścić skórę i ręce delikatnym środkiem czyszczącym, aby usunąć nadmiar oleju i bakterii.

2. Proszęwysterylizować igłę - Proszę użyć igły lub zdezynfekowanego lancetu, aby delikatnie nakłuć skazę zamiast ją ściskać. Proszę trzymać igłę równolegle do skóry, aby uniknąć głębokiej penetracji.

3. Proszęprzyłożyć ciepły kompres - proszę przyłożyć ciepłą, wilgotną ściereczkę do tego miejsca na kilka minut, aby zmiękczyć skórę i wyciągnąć ropę na powierzchnię.

4. Delikatnie ścisnąć - proszę użyć bawełnianego wacika lub chusteczki higienicznej, aby lekko nacisnąć po obu stronach skazy. Proszę nie ściskać na siłę ani nie nakłuwać ponownie.

5. Oczyścićobszar - po usunięciu zawartości pryszcza należy użyć toniku antybakteryjnego, aby zapobiec infekcji. Przykryć bandażem hydrokoloidowym, aby wchłonąć płyn i przyspieszyć gojenie.

6. Nigdy nie dotykaj ani nie dłub - Nie używaj paznokci, które przenoszą bakterie. Proszę też unikać wielokrotnego wyskakiwania tego samego pryszcza, co powoduje większy stan zapalny.

7. Proszę wiedzieć,kiedy należy unikać wyskakiwania - Niektóre pryszcze, takie jak hormonalny trądzik torbielowaty, są zbyt głębokie i ryzykowne, aby wyskakiwać je w domu. Proszę zostawić je swojemu dermatologowi.

Wyciskanie pryszczy pomaga tylko wtedy, gdy robi się to prawidłowo. Nawet wtedy wiąże się to z ryzykiem i nie powinno być nawykiem.

Czy istnieją alternatywy dla poppingu?

Na szczęście istnieją znacznie bezpieczniejsze i skuteczniejsze alternatywy leczenia i zapobiegania pryszczom bez ich wyskakiwania:

 • Nadtlenek benzoilu - dostępny bez recepty składnik, który zabija bakterie wywołujące trądzik i złuszcza martwe komórki naskórka wewnątrz zatkanych porów. Proszę szukać preparatów przeciwtrądzikowych zawierających nadtlenek benzoilu.
 • Kwas salicylowy - pomaga odblokować pory, rozpuszczając "klej" między martwymi komórkami skóry. Kwas salicylowy znajduje się w wielu produktach do codziennego mycia twarzy.
 • Retinoidy - pochodne witaminy A, które przyspieszają obrót komórek wewnątrz zatkanych mieszków włosowych. Retinoidy, takie jak adapalen, są dostępne bez recepty i na receptę.
 • Klindamycyna - ten antybiotyk zatrzymuje rozwój bakterii wywołujących pryszcze. Jest dostępny miejscowo lub w postaci kapsułek doustnych na bardziej nasilony trądzik zapalny.
 • Unikanie dotykania twarzy - należy trzymać ręce z dala od twarzy przez cały dzień, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii na istniejące pryszcze.
 • Proszęużywać produktów bez olejowych - na etykietach produktów do pielęgnacji skóry i makijażu proszę szukać określenia "niekomedogenne" lub "bezolejowe". Produkty bezolejowe rzadziej zatykają pory i powodują wypryski.

Stosując leki i unikając nadmiernego dotykania twarzy, można leczyć pryszcze i zapobiegać im bez konieczności ich wyskakiwania.

Kiedy udać się do dermatologa?

Jeśli doświadczają Państwo dużych, bolesnych wyprysków, które nie reagują na leczenie dostępne bez recepty, należy umówić się na wizytę u dermatologa. Dermatolog może:

 • Przepisać silniejsze leki, takie jak izotretynoina, spironolakton lub doustne antybiotyki.
 • Wykonywanie w gabinecie ekstrakcji lub zastrzyków w przypadku ciężkiego trądziku torbielowatego
 • Zapewnienie profesjonalnego doradztwa w zakresie konkretnego typu i stanu skóry

Proszę nie próbować usuwać bolesnego trądziku torbielowatego w domu. Proszę udać się do specjalisty, aby uniknąć trwałych blizn.

Na wynos: Czy należy usuwać pryszcze?

Oto kilka kluczowych wniosków do zapamiętania:

 • Wyskakiwanie może czasami przyspieszyć gojenie, ale często pogarsza stan pryszczy
 • Proszę usuwać tylko prawidłowo uformowane zaskórniki i delikatnie osuszać ich zawartość.
 • Proszę nigdy nie wyciskać, nie przekłuwać ani nie wybierać torbieli.
 • Należy unikać nadmiernego wyskakiwania, aby zapobiec uszkodzeniu skóry i powstawaniu blizn.
 • Proszę wypróbować alternatywne rozwiązania, takie jak leki przeciwtrądzikowe, produkty bezolejowe i wizyta u dermatologa.

W większości przypadków lepiej jest całkowicie unikać wyskakiwania pryszczy. Ryzyko zwykle przewyższa korzyści. Jeśli jednak zamierzają Państwo wyskakiwać dojrzałe wągry, należy robić to ostrożnie i bezpiecznie. Dzięki kilku środkom ostrożności można zminimalizować ryzyko infekcji i blizn.

Proszę pamiętać - wyrywanie i wyciskanie pryszczy prawie zawsze przyniesie więcej szkody niż pożytku. Proszę leczyć trądzik sprawdzonymi lekami, unikać dotykania wyprysków i udać się do dermatologa w przypadku ciężkiego zapalnego trądziku torbielowatego. Jeśli wszyscy zastosujemy się do tych wskazówek, nasza skóra będzie wyglądać i czuć się znacznie lepiej!

Często zadawane pytania dotyczące wyskakujących pryszczy

Co się dzieje, gdy wyskoczy panu pryszcz?

Kiedy wyskakuje pryszcz, pęka ścianka mieszka włosowego. Powoduje to uwolnienie znajdującej się wewnątrz zawartości, w tym oleju, martwych komórek skóry, bakterii i ropy. Naciskanie na pryszcz wymusza wydostanie się tych substancji przez otwór zatkanej pory. Biała maź, która wydostaje się na zewnątrz, to materiał zakaźny, który został uwięziony pod skórą.

Czy wyskakujące pryszcze są złe?

Wyciskanie pryszczy może być szkodliwe, jeśli nie jest wykonywane prawidłowo. Nieprawidłowe wyskakiwanie może wepchnąć bakterie głębiej w skórę, spowodować większy stan zapalny, rozprzestrzenić infekcję i uszkodzić skórę, prowadząc do trwałych blizn. Dlatego dermatolodzy ostrzegają przed wyskakiwaniem pryszczy w domu.

Czy wyskakujące pryszcze pogarszają ich stan?

Wyciskanie pryszczy może pogorszyć ich stan:

 • Wpychanie bakterii głębiej w pory, zaostrzając pierwotną infekcję.
 • Powodowanie większego stanu zapalnego i zaczerwienienia
 • Rozprzestrzenianie bakterii na inne miejsca, powodując więcej wyprysków
 • Tworzenie otwartej rany podatnej na działanie bakterii z zewnątrz
 • Opóźnianie procesu gojenia i przedłużanie występowania wyprysków

Tak więc, choć satysfakcjonujące, wyskakujące pryszcze mogą zdecydowanie pogorszyć wypryski w wielu przypadkach.

Czy wyskakujące pryszcze pozostawiają blizny?

Tak, wyrywanie pryszczy może prowadzić do powstawania blizn, jeśli nie jest wykonywane prawidłowo. Wyrywanie i wyciskanie pryszczy może uszkodzić ścianę mieszków włosowych i otaczające je włókna kolagenowe. Może to skutkować różnymi rodzajami blizn potrądzikowych:

 • Blizny po szpikulcu do lodu - głębokie, wąskie wgłębienia spowodowane przez zainfekowane mieszki włosowe.
 • Blizny typu boxcar - szerokie zagłębienia w kształcie litery U spowodowane utratą kolagenu.
 • Blizny rolujące - pasma tkanki bliznowatej, które tworzą nierówną teksturę skóry.
 • Hiperpigmentacja - ciemne plamy powstałe w wyniku pęknięcia pryszcza w pobliżu powierzchni.

Unikanie skubania i stanów zapalnych to najlepszy sposób na zapobieganie trwałym bliznom.

Kiedy można wyskoczyć z pryszczem?

Wyskoczenie dojrzałego pryszcza może być w porządku w kilku szczególnych okolicznościach:

 • Pryszcz jest gotowy do samoistnego pęknięcia (duży zaskórnik).
 • Wada jest niewielka, powierzchowna i niezapalna.
 • Używają Państwo sterylnych narzędzi i odpowiedniej techniki
 • Później należy odpowiednio wyczyścić i zadbać o witrynę

Generalnie jednak najlepiej jest unikać całkowitego wyskakiwania pryszczy. W przypadku bolesnych torbieli proszę udać się do dermatologa.

Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie pryszcza?

Jeśli musi Pan/Pani usunąć pryszcz, proszę postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Dokładnie umyć ręce i twarz
 2. Proszę wysterylizować igłę alkoholem
 3. Proszę stosować ciepły kompres przez 10 minut
 4. Delikatnie nakłuć samą powierzchnię wągrów.
 5. Proszę lekko nacisnąć boki sterylnym wacikiem.
 6. Oczyścić obszar kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu.
 7. Proszę założyć opatrunek hydrokoloidowy i nie dłubać w miejscu zdarzenia.

Należy unikać nadmiernego nacisku, wyciskania lub wielokrotnego wyrywania tego samego pryszcza.

Co należy zrobić po wyskoczeniu pryszcza?

Po wyskoczeniu pryszcza ważne jest, aby:

 • Oczyścić obszar za pomocą antybakteryjnego płynu do mycia twarzy.
 • Zastosować leczenie punktowe nadtlenkiem benzoilu
 • Przykryć plastrem hydrokoloidowym w celu ochrony otwartej zmiany.
 • Proszę stosować miejscowo maści lecznicze, takie jak aloes.
 • Proszę unikać dotykania, skubania lub dalszego podrażniania tego obszaru.
 • Proszę dbać o nawilżenie skóry i codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne.

Właściwa pielęgnacja może przyspieszyć gojenie się po usunięciu pryszcza.

Jak mogę leczyć pryszcze bez ich wyskakiwania?

Niektóre bezpieczniejsze sposoby leczenia pryszczy bez poppingu obejmują:

 • Stosowanie leków przeciwtrądzikowych, takich jak retinoidy, nadtlenek benzoilu itp.
 • Przyjmowanie antybiotyków na receptę w leczeniu zapalnego trądziku torbielowatego
 • Stosowanie beztłuszczowych i niekomedogennych produktów do pielęgnacji skóry
 • Unikanie nadmiernego dotykania twarzy w ciągu dnia
 • Wizyta u dermatologa w celu wstrzyknięcia kortyzonu na duże pryszcze
 • Profesjonalne ekstrakcje wykonywane przez lekarza medycyny estetycznej
 • Regularne oczyszczanie i złuszczanie, aby zapobiec zatykaniu porów.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest nie wyskakiwać z pryszczami. Zamiast tego proszę poszukać profesjonalnego leczenia.

Kiedy należy udać się do dermatologa z powodu pryszczy?

Proszę udać się do dermatologa w przypadku wystąpienia pryszczy:

 • Duże, bolesne torbielowate zmiany trądzikowe
 • Trądzik niereagujący na leczenie dostępne bez recepty
 • Trądzik głównie wzdłuż linii szczęki lub dolnej części twarzy
 • Trądzik zapalny pozostawiający blizny lub ciemne ślady
 • Częste wypryski przed miesiączką każdego miesiąca
 • Ciężkie wypryski powodujące zaburzenia emocjonalne

Dermatolog może zapewnić leczenie trądziku na receptę, drenaż i porady dostosowane do Państwa skóry. Proszę nie próbować leczyć ciężkiego trądziku torbielowatego w domu.

Czy wyskakujące pryszcze zwiększają ryzyko infekcji?

Tak, wyciskanie pryszczy może prowadzić do infekcji. Naciskanie na pryszcze wypycha bakterie, które mogą rozprzestrzenić się na inne miejsca. A otwarty mieszek włosowy stanowi punkt wejścia dla bakterii zewnętrznych, które mogą wniknąć w skórę i powodować kolejne pryszcze. W ciężkich przypadkach infekcja bakteryjna wyciśniętego pryszcza może nawet przekształcić się w zakażenie gronkowcem.

Czy wyskakujące pryszcze mogą pozostawiać wgniecenia?

Tak, niewłaściwe wyskakiwanie pryszczy może powodować trwałe wgłębienia lub wgłębienia w skórze, zwłaszcza jeśli wyciskane są głębsze cysty. Nacisk uszkadza matrycę kolagenową pod powierzchnią skóry. A pęknięty pęcherzyk nigdy nie goi się prawidłowo, pozostawiając wgłębienie. Aby zminimalizować blizny po wycięciu pryszcza, należy unikać jego wyrywania i stosować odpowiednią pielęgnację.

Czy powinienem używać narzędzia do usuwania pryszczy?

Sterylne lancety to jedyne narzędzie do wyrywania pryszczy zalecane przez dermatologów do delikatnego nakłuwania samej powierzchni dojrzałych zaskórników. Nigdy nie używaj narzędzia do wyskakiwania, takiego jak te znalezione w Internecie, do siłowego wyciskania lub wykopywania zawartości pryszcza. Spowoduje to pogorszenie stanu zapalnego. Kluczowa jest właściwa technika, a nie narzędzie.

Jaki jest najlepszy plaster na pryszcze do stosowania po ich usunięciu?

Najlepsze plastry na pryszcze do stosowania po ich usunięciu zawierają hydrokoloid, taki jak COSRX Acne Pimple Master Patches lub Hero Cosmetics Mighty Patch. Wchłaniają one płyn z otwartej rany i przyspieszają gojenie. Proszę szukać plastrów z olejkiem z drzewa herbacianego, aby zapobiec przerostowi bakterii. Proszę unikać zwykłych plastrów.

Czy można usunąć pryszcz torbielowaty?

Nigdy nie należy wyskakiwać ani wyciskać pryszczy torbielowatych. Cysty to duże, bolesne, wypełnione ropą zmiany głęboko pod skórą. Wyciskanie ich w domu prawdopodobnie spowoduje jedynie pogłębienie infekcji i powstanie poważnych blizn. Trądzik torbielowaty należy pozostawić dermatologowi, który wstrzyknie kortyzon.

Podsumowując, najlepiej jest nie wyskakiwać z pryszczami, gdy tylko jest to możliwe. Zamiast tego należy skorzystać z profesjonalnego leczenia trądziku. Jeśli musi Pan/Pani zasklepić wągry, proszę najpierw je zdezynfekować, a następnie zadbać o skórę. Proszę unikać wielokrotnego wyskakiwania, wyciskania lub dłubania, które prowadzi do powstawania blizn. Zachowując umiar i odpowiednią technikę, można zminimalizować pewne ryzyko związane z wyskakiwaniem pryszczy.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?