Dlaczego mój trądzik się pogarsza?

Published:

Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że trądzik pogarsza się zamiast poprawiać, nie jest Pan/Pani sam/a. Wiele osób boryka się z nieoczekiwanymi atakami trądziku, nawet w wieku dorosłym. Trądzik może być frustrujący, bolesny i wydawać się niemożliwy do kontrolowania.

Spis treści

 1. Państwa rutyna pielęgnacji skóry wymaga korekty
 2. Nie leczą Państwo wszystkich rodzajów trądziku
 3. Nie są Państwo konsekwentni
 4. Nie usuwają Państwo przyczyny źródłowej
 5. Ma Pan/Pani niezdiagnozowane rodzaje trądziku
 6. Nie dostosowują się Państwo do zmian pór roku
 7. Nie zarządza Pan/Pani stresem we właściwy sposób
 8. Ma Pan/Pani zaburzenia równowagi hormonalnej
 9. Ma Pan/Pani chorobę podstawową
 10. Nie zmienia Pan/Pani poszewek wystarczająco często
 11. Używa Pan/Pani nieczystych produktów do pielęgnacji skóry/włosów?
 12. Nie złuszcza Pan/Pani skóry w wystarczającym stopniu
 13. Zbyt często dotyka Pan/Pani swojej twarzy
 14. Nie zmienia Pan swojej diety
 15. Ma Pan(i) alergię lub nadwrażliwość?
 16. Nie piją Państwo wystarczającej ilości wody
 17. Nie radzi sobie Pani z PCOS lub endometriozą
 18. Nie zajmuje się Pan/Pani swoim zdrowiem psychicznym
 19. Kluczowe wnioski
 20. Często zadawane pytania dotyczące nasilającego się trądziku
  1. Jakie są najczęstsze przyczyny pogorszenia się trądziku u dorosłych?
  2. Mój trądzik był czysty, ale teraz znowu się pojawia. Dlaczego?
  3. Nigdy wcześniej nie miałem trądziku. Dlaczego teraz nagle zaczęłam go mieć?
  4. Dlaczego moje wypryski stają się coraz bardziej torbielowate i zaognione?
  5. Jakie zmiany powinienem wprowadzić do mojej rutyny pielęgnacyjnej, gdy trądzik się nasila?
  6. Jakie zmiany w stylu życia mogą pomóc w opanowaniu nasilającego się trądziku?
  7. Kiedy powinienem udać się do dermatologa z powodu trądziku?
  8. Jakie leki na receptę i zabiegi mogą usunąć nasilający się trądzik?
  9. Czy są jakieś suplementy, które mogą pomóc opanować trądzik?
  10. Jak mogę stwierdzić, czy dany produkt do pielęgnacji skóry może zatykać pory i powodować trądzik?
  11. Czy antykoncepcja hormonalna pomaga na trądzik? W jaki sposób?

Proszę jednak nie tracić nadziei. Przy odrobinie pracy detektywistycznej można dotrzeć do sedna tego, co powoduje zaostrzenie trądziku. Oto przewodnik po możliwych przyczynach, dla których trądzik wydaje się pogarszać i co można z tym zrobić.

Dlaczego mój trądzik się pogarsza?

Państwa rutyna pielęgnacji skóry wymaga korekty

Jedną z najczęstszych przyczyn nasilania się trądziku jest stosowanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry lub niewłaściwej rutyny. Jeśli niedawno zmienili Państwo swoją pielęgnację skóry, może to być winowajcą. Oto kilka rzeczy, które mogą pogorszyć trądzik:

 • Używanie zbyt ostrych produktów - nadmiernie wysuszające środki oczyszczające, toniki z alkoholem i silne środki złuszczające mogą ściągać i podrażniać skórę, powodując zwiększoną produkcję sebum i powstawanie wyprysków.
 • Niewystarczające nawilżenie - wiele kuracji przeciwtrądzikowych wysusza skórę. Brak nawilżenia może sprawić, że skóra będzie tłusta i podatna na trądzik.
 • Stosowanie składników zatykających pory - proszę uważać na gęste kremy, olejki i silikony, które mogą zatykać pory. Produkty niekomedogenne lub bezolejowe są lepszym wyborem.
 • Nadmierne złuszczanie - Nadmierne szorowanie i stosowanie chemicznych środków złuszczających może powodować stany zapalne i podrażnienia.

Rozwiązanie? Proszę ocenić swoją obecną rutynę. Proszę ograniczyć ostre produkty. Proszę skupić się na delikatnym oczyszczaniu, bezolejowym nawilżaniu i okazjonalnym złuszczaniu chemicznym, jeśli to konieczne. Proszę nie próbować robić zbyt wiele na raz. Najlepsza jest podstawowa, niedrażniąca rutyna.

Nie leczą Państwo wszystkich rodzajów trądziku

Istnieją różne rodzaje trądziku, takie jak zaskórniki, wągry, grudki, krosty, guzki i cysty. Wiele metod leczenia trądziku jest ukierunkowanych tylko na jeden typ.

Na przykład, jeśli używają Państwo miejscowego żelu antybiotykowego przeznaczonego na pryszcze zapalne, może on nie pomóc w usuwaniu niezapalnych zaskórników i zaskórników. Lub jeśli stosuje Pan/Pani środek złuszczający BHA na zaskórniki, może on nie poprawić stanu bolesnych cyst.

Proszę dokładnie przyjrzeć się swoim wypryskom. Następnie należy wybrać kuracje, które działają na wszystkie rodzaje trądziku:

 • Zaskórniki/białe zaskórniki - środki złuszczające BHA, retinoidy
 • Grudki/krostki - nadtlenek benzoilu, miejscowe antybiotyki
 • Trądzik torbielowaty - doustne antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, izotretynoina

Stosowanie produktów ukierunkowanych na konkretne rodzaje trądziku robi dużą różnicę. Połączone podejście najlepiej sprawdza się w usuwaniu wszystkich rodzajów trądziku.

Nie są Państwo konsekwentni

Leczenie trądziku wymaga czasu. Wymagają również sumiennego, codziennego stosowania. Zazwyczaj potrzeba 4-6 tygodni, aby zauważyć poprawę i 12 tygodni na całkowite oczyszczenie.

W przypadku sporadycznego stosowania rutyny, np. pomijania dni lub tygodni, trądzik prawdopodobnie ponownie się pogorszy. Trądzik rozwija się dzięki niekonsekwencji!

Proszę być cierpliwym i codziennie stosować się do zaleceń. Proszę nie poddawać się zbyt wcześnie. W razie potrzeby proszę ustawić przypomnienia telefoniczne. Kluczem jest wytrwałość i konsekwencja na dłuższą metę.

Nie usuwają Państwo przyczyny źródłowej

Czasami trądzik jest powierzchownym objawem głębszej przyczyny wewnętrznej. Typowe wewnętrzne czynniki wywołujące trądzik obejmują:

 • Wahania hormonalne - u kobiet trądzik może pojawić się przed miesiączką z powodu zmian hormonalnych. Dojrzewanie, ciąża i okres okołomenopauzalny również mogą wywoływać wypryski.
 • Wysoki poziom stresu - Hormony stresu, takie jak kortyzol, zwiększają produkcję sebum, co prowadzi do zatkania porów i trądziku.
 • Brak równowagi cukru we krwi - Zła dieta bogata w rafinowane węglowodany może powodować skoki poziomu cukru we krwi, które zwiększają produkcję oleju i stan zapalny.
 • Problemy ze zdrowiem jelit - Brak równowagi w bakteriach jelitowych i stan zapalny w jelitach mogą objawiać się stanem zapalnym skóry.
 • Leki - Niektóre leki, takie jak sterydy i lit, mogą wywoływać trądzik.

Jeśli trądzik wydaje się odporny na środki miejscowe, proszę spojrzeć w głąb siebie. Leczenie wewnętrznej przyczyny wraz z leczeniem trądziku prowadzi do lepszego sukcesu. Pomocne mogą być zmiany stylu życia, modyfikacje diety, hormony, suplementy lub leki.

Ma Pan/Pani niezdiagnozowane rodzaje trądziku

Istnieją różne typy i podtypy trądziku, które wymagają określonego leczenia:

 • Trądzik hormonalny - pojawia się co miesiąc w okolicach podbródka, szczęki i szyi u dorosłych kobiet. Leczony antyandrogenami, tabletkami antykoncepcyjnymi lub suplementami.
 • Trądzik grzybiczny - małe, jednolite guzki często na czole, klatce piersiowej i plecach. Usuwany za pomocą leków przeciwgrzybiczych.
 • Trądzik kosmetyczny - powodowany przez makijaż, produkty do pielęgnacji skóry i produkty do włosów. Proszę unikać produktów zatykających pory.
 • Acne mechanica - wypryski wzdłuż linii szczęki lub czoła spowodowane tarciem lub naciskiem, np. kaski, plecaki, ciasne kołnierze. Wymaga delikatnego traktowania tego obszaru.
 • Trądzik wywołany sterydami - spowodowany doustnymi/ miejscowymi sterydami lub terapiami hormonalnymi. Wymaga dostosowania dawki i miejscowego stosowania retinoidów.

Jeśli standardowe metody leczenia trądziku nie działają, proszę udać się do dermatologa. Właściwa diagnoza prowadzi do właściwego rozwiązania. Proszę nie walczyć - proszę uzyskać pomoc w określeniu rodzaju trądziku.

Nie dostosowują się Państwo do zmian pór roku

Trądzik może zmieniać się wraz ze zmianami pór roku. Oto jak dostosować swoją rutynę:

Lato - większa ekspozycja na słońce może wysuszać skórę, powodując nadprodukcję sebum. Proszę stosować lekkie, beztłuszczowe kremy nawilżające, takie jak żele i serum.

Jesień - Niższa wilgotność może nasilać suchość skóry. Proszę dodać serum nawilżające i olejki do twarzy, aby zatrzymać wilgoć.

Zima - Suche ciepło w pomieszczeniach pochłania wilgoć, pogarszając łuszczenie się skóry. Proszę stosować bogatsze kremy i maseczki do spania, aby uzupełnić nawilżenie przez noc.

Wiosna - Więcej słońca i potu prowadzi do zatykania porów. Proszę delikatnie złuszczać naskórek 2-3 razy w tygodniu, aby odblokować pory.

Proszę zwracać uwagę na sezonowe potrzeby skóry i odpowiednio je dostosowywać. Wyprzedzanie o krok zmian klimatycznych pomaga zapobiegać powstawaniu trądziku.

Nie zarządza Pan/Pani stresem we właściwy sposób

Stres jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących trądzik. Nieopanowany stres prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu i stanów zapalnych, przygotowując grunt pod wypryski.

Kiedy są Państwo zestresowani:

 • Ograniczenie żywności powodującej stany zapalne - cukier, rafinowane węglowodany i nabiał wywołują stany zapalne związane z trądzikiem.
 • Nawodnienie - odwodnienie obciąża skórę i spowalnia obrót komórkowy. Proszę pić dużo wody.
 • Sen - brak snu powoduje wzrost poziomu kortyzolu. Proszę zadbać o swój piękny wypoczynek.
 • Ćwiczenia - wysiłek fizyczny pomaga obniżyć poziom hormonów stresu wywołujących trądzik.
 • Proszę wypróbowaćpraktyki relaksacyjne - jogę, medytację, prowadzenie dziennika... proszę znaleźć to, co działa na Pana/Panią najlepiej.
 • Proszęszukać wsparcia - proszę porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną, terapeutą. Proszę nie zamykać stresu w butelce.

Nauka narzędzi radzenia sobie ze stresem w połączeniu z pielęgnacją skóry tworzy zwycięską kombinację przeciwtrądzikową.

Ma Pan/Pani zaburzenia równowagi hormonalnej

Wahania hormonalne są główną przyczyną trądziku u dorosłych. Oto kluczowe hormony, które wpływają na powstawanie wyprysków:

 • Androgeny, takie jak testosteron, zwiększają produkcję sebum i stan zapalny. Nadmiar androgenów jest kluczowym czynnikiem powodującym trądzik.
 • Skokiinsuliny spowodowane wysokim spożyciem cukru/węglowodanów powodują zwiększoną produkcję androgenów.
 • Kortyzol uwalniany podczas stresu powoduje zwiększoną produkcję oleju.
 • Estrogen pomaga kontrolować trądzik poprzez równoważenie androgenów. Niski poziom estrogenu może wywoływać wypryski.

Dotarcie do sedna wszelkich zaburzeń równowagi hormonalnej ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego zachowania czystej skóry. Aby osiągnąć równowagę hormonalną, konieczne mogą być badania krwi, zmiany diety, suplementy lub leki. Proszę udać się do endokrynologa lub specjalisty ds. zdrowia kobiet w celu przeprowadzenia badań i uzyskania porady.

Ma Pan/Pani chorobę podstawową

Czasami trądzik jest oznaką wewnętrznego stanu zdrowia, który wymaga pomocy medycznej. Trądzik może być objawem

 • Zaburzenia tarczycy - Zarówno nadczynność (nadczynność tarczycy), jak i niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) powodują zmiany hormonalne, które stymulują produkcję oleju i wypryski.
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS) - nadmiar androgenów nadmiernie stymuluje gruczoły łojowe, nasilając trądzik.
 • Wysoki poziom insuliny i cukru we krwi - Zwiększony poziom insuliny zwiększa wydzielanie oleju i stan zapalny. Stan przedcukrzycowy i cukrzyca są powiązane z trądzikiem.
 • Problemy jelitowe - nadwrażliwość pokarmowa, stany zapalne jelit, SIBO i przerost Candida to możliwe czynniki wywołujące trądzik.

Proszę nie lekceważyć trądziku jako zwykłego problemu skórnego. Proszę porozmawiać z lekarzem i wykonać niezbędne badania krwi, aby sprawdzić, czy nie występują żadne schorzenia. Leczenie choroby podstawowej prowadzi do trwałego oczyszczenia skóry.

Nie zmienia Pan/Pani poszewek wystarczająco często

Brudna poszewka na poduszkę zawierająca olej, bakterie, brud i martwe komórki naskórka może przenosić się z powrotem na skórę w nocy, zatykając pory i powodując wypryski trądzikowe. Aby temu zapobiec:

 • Poszewki na poduszki należy prać w gorącej wodzie co najmniej dwa razy w tygodniu.
 • Proszę używać świeżego, czystego ręcznika nad poduszką co noc.
 • Proszę dokładnie umyć twarz przed snem, aby usunąć olej i brud.

Może się to wydawać banalne, ale utrzymywanie świeżości poszewek na poduszki pomaga zminimalizować czynniki wywołujące trądzik w środowisku snu.

Używa Pan/Pani nieczystych produktów do pielęgnacji skóry/włosów?

Wiele produktów zawiera ukryte czynniki wywołujące trądzik, takie jak oleje zatykające pory, substancje zapachowe i chemikalia. Proszę uważnie czytać etykiety i unikać ostrych lub wątpliwych składników. Proszę szukać produktów niekomedogennych, niedrażniących, bezzapachowych i bez barwników. Naturalne produkty są często lepszym wyborem dla skóry.

Składniki, których należy unikać:

 • Silikony - dimetikon, cyklometikon
 • Olej kokosowy i składniki pochodzenia kokosowego
 • Ciężkie oleje i masła - Olej mineralny, lanolina
 • Syntetyczne substancje zapachowe i barwniki

Trzymanie się czystych, niedrażniących produktów zapobiega powstawaniu wyprysków spowodowanych reakcjami na produkt. Opłaca się dokładnie sprawdzać etykiety.

Nie złuszcza Pan/Pani skóry w wystarczającym stopniu

Nagromadzone martwe komórki skóry zatykają pory, co prowadzi do nasilenia trądziku. Ale nadmierne złuszczanie może również podrażniać i pogarszać wypryski.

Proszę znaleźć właściwą równowagę, stosując delikatne złuszczanie 2-3 razy w tygodniu. Proszę stosować:

 • Ręczne środki złuszczające - miękkie myjki, ściereczki muślinowe lub delikatne peelingi z miękkimi naturalnymi kulkami, takimi jak kulki jojoba. Proszę unikać ostrych peelingów z plastikowymi mikrogranulkami.
 • Chemiczne środki złuszczające - kwasy AHA, takie jak kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy. BHA, takie jak kwas salicylowy. Proszę zacząć od niższych wartości procentowych i powoli zwiększać stężenie.

Delikatne codzienne oczyszczanie pomaga również usunąć martwe komórki zatykające pory. Proszę tylko nie przesadzać. Prawidłowo wykonane złuszczanie sprawia, że skóra jest czysta, a nie zaogniona.

Zbyt często dotyka Pan/Pani swojej twarzy

Dłonie przenoszą wiele zanieczyszczeń i bakterii na twarz przez cały dzień. Należy unikać nieświadomego dotykania twarzy, opierania się na niej lub dłubania w niej, co powoduje rozprzestrzenianie się zarazków prowadzących do powstawania wyprysków.

Proszę pamiętać o trzymaniu rąk jak najdalej od twarzy. Proszę przestać pochylać twarz i dłubać. Proszę często myć ręce mydłem antybakteryjnym. Proszę zajmować ręce takimi czynnościami jak fidget spinnery.

Proszę postarać się rzadziej dotykać twarzy. Państwa skóra podziękuje Państwu zmniejszoną ilością trądziku.

Nie zmienia Pan swojej diety

To, co jemy, odbija się na naszej skórze. Zła dieta bogata w rafinowane węglowodany, cukry i niezdrowe tłuszcze sprzyja stanom zapalnym, wahaniom hormonalnym i trądzikowi. Aby uzyskać czystszą skórę, proszę wprowadzić zmiany w diecie:

 • Proszęograniczyć rafinowane węglowodany - chleb, zboża, makaron, cukier powodują skoki poziomu cukru we krwi, które zwiększają wydzielanie oleju i stan zapalny.
 • Proszę spożywaćpokarmy o niskim indeksie glikemicznym - warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, chude białka. Te wolno spalające się węglowodany minimalizują wahania poziomu cukru we krwi.
 • Spożywanieprzeciwutleniaczy - Owoce i warzywa bogate w witaminy A, C i E chronią skórę i kontrolują stany zapalne.
 • Zwiększenie ilości zdrowych tłuszczów - łosoś, awokado, oliwa z oliwek, orzechy zawierają kwasy omega-3, które zmniejszają trądzik.
 • Nawodnienie - Proszę pić 8-10 szklanek wody dziennie dla zdrowia i zapobiegania trądzikowi.

Zdrowa dieta przeciwzapalna bogata w kochające skórę przeciwutleniacze i kwasy omega-3 tworzy idealne środowisko dla czystej, wolnej od trądziku skóry od wewnątrz.

Ma Pan(i) alergię lub nadwrażliwość?

Wrażliwość na pokarmy, a także alergie miejscowe mogą wywoływać trądzik. Częstymi winowajcami są:

 • Nabiał - serwatka i hormony zawarte w produktach mlecznych stymulują gruczoły łojowe.
 • Gluten - występujący w pszenicy, jęczmieniu i życie gluten może powodować stany zapalne i problemy jelitowe prowadzące do trądziku.
 • Substancje zapachowe - syntetyczne perfumy i produkty zapachowe podrażniają skórę.
 • Substancje chemiczne stosowane w filtrach przeciwsłonecznych - składniki takie jak oksybenzon i awobenzon wywołują reakcje u niektórych osób.

Proszę prowadzić dziennik żywności i produktów. Proszę zanotować wszelkie powiązania między określonymi produktami spożywczymi a wypryskami. Kluczowe jest zidentyfikowanie i unikanie czynników wywołujących trądzik.

Nie piją Państwo wystarczającej ilości wody

Woda ma niesamowite korzyści dla skóry i trądziku:

 • Wypłukuje toksyny - usuwa bakterie, olej i zanieczyszczenia komórkowe z porów.
 • Nawilża skórę - ujędrnia skórę, zmniejsza suchość i łuszczenie.
 • Łagodzi stany zapalne - Łagodzi stany zapalne nasilone przez odwodnienie.

Proszę wypijać minimum 8-10 szklanek wody dziennie. Proszę odstawić odwadniającą kofeinę i alkohol. Proszę dodawać do wody cytrynę, ogórek lub miętę, aby zwiększyć jej nawodnienie. Odpowiednie spożycie wody zapobiega trądzikowi spowodowanemu nagromadzeniem odpadów komórkowych i stanem zapalnym.

Nie radzi sobie Pani z PCOS lub endometriozą

Kobiety z PCOS lub endometriozą często zmagają się z trądzikiem hormonalnym. Nadmiar androgenów i stan zapalny powodują wypryski.

Proszę udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i leczenia. Aby zrównoważyć hormony i utrzymać trądzik pod kontrolą, można zalecić dostosowanie stylu życia, leki, suplementy lub hormonalną kontrolę urodzeń.

Nieleczone schorzenia te powodują ciągłe problemy z trądzikiem. Proszę nie ignorować bolesnego trądziku torbielowatego - należy dotrzeć do przyczyn braku równowagi hormonalnej.

Nie zajmuje się Pan/Pani swoim zdrowiem psychicznym

Zdrowie psychiczne wpływa na trądzik na wiele sposobów:

 • Podwyższony poziom stresu - Podwyższony poziom kortyzolu zwiększa produkcję oleju.
 • Więcej stanów zapalnych - stany psychiczne, takie jak lęk i depresja, zwiększają ilość zapalnych substancji chemicznych zwanych cytokinami, które nasilają trądzik.
 • Niska motywacja prowadzi do pomijania pielęgnacji skóry, niezdrowej diety, braku ćwiczeń.
 • Zwiększone skubanie - Skubanie skóry i wyrywanie włosów (trichotillomania) pogarsza trądzik.

Proszę udać się do terapeuty i leczyć wszelkie problemy ze zdrowiem psychicznym jednocześnie z trądzikiem. Państwa skóra odniesie ogromne korzyści z podejścia opartego na umyśle i ciele. Proszę nie ignorować związku między umysłem a skórą.

Kluczowe wnioski

 • Proszę ocenić swoją obecną rutynę pielęgnacji skóry - niewłaściwe produkty lub metody mogą pogorszyć trądzik.
 • Proszę upewnić się, że leczą Państwo wszystkie rodzaje trądziku - proszę połączyć składniki ukierunkowane.
 • Proszę być wytrwałym i konsekwentnym w leczeniu - trądzik wymaga starannej, codziennej pielęgnacji.
 • Proszę poszukać przyczyn, takich jak hormony, czynniki związane ze stylem życia, stan zdrowia.
 • Proszę wprowadzić wszelkie niezbędne sezonowe poprawki do swojego schematu.
 • Zarządzanie poziomem stresu i zdrowiem psychicznym dla czystej skóry.
 • Zmiana diety, snu i innych nawyków związanych ze stylem życia, które przyczyniają się do powstawania trądziku.
 • Proszę udać się do dermatologa lub lekarza w celu zdiagnozowania konkretnej przyczyny.

Za pomocą prób i błędów można odkryć przyczyny pogarszającego się trądziku. Spersonalizowane korekty i profesjonalna pomoc w razie potrzeby mogą sprawić, że wypryski zostaną opanowane na dobre. Proszę się nie poddawać - rozwiązanie zagadki trądziku jest tego warte.

Często zadawane pytania dotyczące nasilającego się trądziku

Jakie są najczęstsze przyczyny pogorszenia się trądziku u dorosłych?

Do głównych przyczyn pogorszenia trądziku u dorosłych należą:

 • Stosowanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry lub rutynowych zabiegów, które podrażniają skórę
 • Niekonsekwentne stosowanie leków przeciwtrądzikowych
 • Podstawowy stan zdrowia, taki jak PCOS lub zapalenie jelit
 • Wahania hormonalne związane ze stresem, cyklami menstruacyjnymi lub lekami
 • Zła dieta bogata w rafinowane węglowodany/cukry, które powodują wzrost insuliny i stan zapalny.
 • Czynniki zewnętrzne, takie jak zmiana pór roku, niepranie poszewek na poduszki

Mój trądzik był czysty, ale teraz znowu się pojawia. Dlaczego?

Istnieje kilka możliwych powodów, dla których Pana czysta skóra ponownie stała się trądzikowa:

 • Przestał(a) Pan(i) stosować leki przeciwtrądzikowe. Trądzik wymaga konsekwentnej, długoterminowej pielęgnacji.
 • Pani cykl menstruacyjny, podwyższony poziom stresu lub inne zmiany hormonalne spowodowały pojawienie się wyprysków.
 • Przyjmuje Pan/Pani nowy lek, który powoduje trądzik.
 • Zaczęli Państwo stosować nowy produkt do pielęgnacji skóry lub włosów, który zatyka pory.
 • Zaniedbał Pan zdrową dietę i nawyki związane ze stylem życia, które powstrzymywały trądzik.

Proszę wznowić pełną kurację przeciwtrądzikową, wprowadzić wszelkie niezbędne zmiany w diecie, kondycji fizycznej lub radzeniu sobie ze stresem i udać się do lekarza, jeśli podejrzewa Pan/Pani przyczynę hormonalną lub związaną z przyjmowaniem leków.

Nigdy wcześniej nie miałem trądziku. Dlaczego teraz nagle zaczęłam go mieć?

Niektóre potencjalne przyczyny nowego trądziku u dorosłych obejmują:

 • Zmiany hormonalne - okres menopauzy, odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, ciąża i inne wahania hormonalne mogą wywoływać wypryski.
 • Nowe leki - sterydy, lit, DHEA itp. mogą wywoływać zaostrzenia trądziku.
 • Stres - Zwiększony stan zapalny spowodowany wysokim poziomem stresu prowadzi do zatkania porów.
 • Zmiany w diecie - dieta bogata w cukry, niezdrowe tłuszcze lub nabiał może powodować trądzik.
 • Podstawowe schorzenia - Zaburzenia tarczycy, PCOS, SIBO i inne schorzenia wywołują trądzik.
 • Wrodzone predyspozycje - genetyka, która była uśpiona, może ujawnić się w późniejszym okresie życia.

Proszę udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Badania krwi, dostosowanie leków, suplementy, zmiany diety lub dobry schemat pielęgnacji skóry mogą sprawić, że nowy trądzik będzie pod kontrolą.

Dlaczego moje wypryski stają się coraz bardziej torbielowate i zaognione?

Nasilający się trądzik zapalny charakteryzujący się bolesnymi cystami, guzkami i zmianami wskazuje, że niektóre czynniki wewnętrzne wymagają uwagi:

 • Brak równowagi hormonalnej - nadmiar androgenów, niedobór estrogenów, insulinooporność napędzająca stany zapalne.
 • Dieta wysokoglikemiczna - słodkie pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów wywołują stany zapalne powodujące trądzik.
 • Stres, mała ilość snu - Zwiększona ilość substancji zapalnych nasila trądzik torbielowaty.
 • Skłonność genetyczna - Występowanie ciężkiego trądziku w rodzinie sprawia, że są Państwo bardziej predysponowani.

Proszę poszukać pomocy medycznej, aby zrównoważyć hormony, zmniejszyć stan zapalny wewnętrznie i zewnętrznie oraz lepiej radzić sobie ze stresem. Ciężki trądzik zapalny zwykle wymaga przepisania leków ogólnoustrojowych lub doustnych. Proszę nie zwlekać z wizytą u dermatologa.

Jakie zmiany powinienem wprowadzić do mojej rutyny pielęgnacyjnej, gdy trądzik się nasila?

Proszę dostosować rutynę pielęgnacji skóry:

 • Powrót do podstaw z delikatnym środkiem oczyszczającym, lekiem przeciwtrądzikowym i niezatykającym porów kremem nawilżającym. Proszę nie komplikować nadmiernie swojej rutyny.
 • Proszę zaprzestać stosowania produktów, które podrażniają lub wysuszają skórę. Proszę trzymać się niekomedogennych formuł nawilżających.
 • Nakładanie leku przeciwtrądzikowego na cały obszar, a nie tylko na aktywne wypryski. Zapobiega to powstawaniu nowych zmian trądzikowych.
 • Proszę stosować kuracje przeciwtrądzikowe konsekwentnie i zgodnie z zaleceniami. Proszę nie pomijać dni.
 • Złuszczanie 2-3 razy w tygodniu za pomocą delikatnego peelingu lub chemicznego środka złuszczającego, jeśli trądzik ma w dużej mierze zatkane pory.
 • Wizyta u dermatologa, jeśli leczenie bez recepty nie działa, aby można było uzyskać produkty na receptę.

Jakie zmiany w stylu życia mogą pomóc w opanowaniu nasilającego się trądziku?

Zmiany w stylu życia pomagające pozbyć się trądziku obejmują:

 • Ćwiczenia - Trening obniża poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, które wywołują wypryski.
 • Zdrowa dieta - Proszę ograniczyć cukier, rafinowane węglowodany, nabiał i jeść więcej produktów oczyszczających skórę, takich jak bogate w przeciwutleniacze i kwasy omega-3 owoce, warzywa i ryby.
 • Łagodzenie stresu - proszę spróbować jogi, medytacji, głębokiego oddychania, prowadzenia dziennika. W razie potrzeby proszę zasięgnąć porady.
 • Więcej snu - proszę dążyć do minimum 7-9 godzin snu na dobę, aby uniknąć trądziku spowodowanego brakiem snu.
 • Suplementy - proszę zapytać lekarza o suplementy zmniejszające trądzik, takie jak cynk, witamina A, D, E i probiotyki.
 • Zmiana poszewek na pod uszki - Proszę zmieniać poszewki na świeże i czyste dwa razy w tygodniu.

Holistyczne podejście, które łączy pielęgnację skóry trądzikowej, wewnętrzne dobre samopoczucie i nawyki związane ze stylem życia, zapewnia największy sukces w powstrzymywaniu pogarszających się wyprysków.

Kiedy powinienem udać się do dermatologa z powodu trądziku?

Proszę udać się do dermatologa, jeśli ma Pan(i):

 • Trądzik, który stale się pogarsza lub nie ustępuje po zastosowaniu leków dostępnych bez recepty i pielęgnacji domowej
 • Trądzik torbielowaty, guzkowy lub bliznowaty
 • Trądzik wraz z innymi objawami, takimi jak nieregularne miesiączki, nadmierny wzrost włosów, przerzedzenie włosów, ciemne plamy na skórze. Mogą one wskazywać na PCOS lub inną chorobę podstawową.
 • Trądzik przed lub po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych lub innych terapii hormonalnych
 • Trądzik koncentruje się głównie na podbródku, linii żuchwy i szyi, co wskazuje na trądzik hormonalny.
 • Trądzik po przyjęciu nowego leku

Dermatolog może pomóc zidentyfikować przyczynę, stworzyć plan leczenia dostosowany do rodzaju trądziku i opanować ciężki lub oporny trądzik.

Jakie leki na receptę i zabiegi mogą usunąć nasilający się trądzik?

Opcje na receptę obejmują:

 • Doustne antybiotyki - pomagają zmniejszyć liczbę bakterii wywołujących stan zapalny w trądziku. Zazwyczaj doksycyklina lub minocyklina.
 • Miejscowe retinoidy - Skutecznie odblokowują pory i zmniejszają wydzielanie sebum, takie jak tretinoina, adapalen, tazaroten.
 • Hormonalne antyandrogeny - spironolakton, doustne środki antykoncepcyjne zmniejszają nadmiar hormonów androgenowych powodujących trądzik.
 • Izotretynoina - niezwykle skuteczny doustny retinoid na ciężki trądzik torbielowaty.
 • Terapia światłem i laserem - pomaga zabić bakterie trądzikowe i zmniejszyć stan zapalny.
 • Peelingi chemiczne - Peelingi glikolowe, salicylowe i TCA złuszczają i niszczą bakterie wywołujące trądzik. Mogą być łączone z terapią światłem.
 • Zastrzyki sterydowe - Bezpośrednio wstrzykiwane do dużych torbieli i guzków w celu szybkiego zmniejszenia rozmiaru i stanu zapalnego.

Terapie na receptę pomagają rozwiązać nawet najbardziej uporczywy, pogarszający się trądzik, gdy opcje OTC zawodzą. Proszę udać się do dermatologa!

Czy są jakieś suplementy, które mogą pomóc opanować trądzik?

Tak, poniższe suplementy mogą poprawić trądzik:

 • Cynk - pomaga zmniejszyć produkcję oleju i stan zapalny. Zalecane 30 mg dziennie.
 • Omega-3 - przeciwzapalne niezbędne kwasy tłuszczowe pochodzące z oleju rybnego lub alg. 2 gramy dziennie.
 • Witamina A - Retinol i kwas retinowy pomagają odblokować pory. Stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza w maksymalnej dawce 10 000 IU dziennie.
 • Witamina D - działanie regulujące układ odpornościowy może zmniejszyć trądzik. 2,000-5,000 IU dziennie. Proszę zbadać poziom.
 • Witamina E - Silne działanie przeciwutleniające łagodzi trądzik. 400 IU dziennie.
 • Probiotyki - wspomagają zdrowie jelit i funkcjonowanie układu odpornościowego. Proszę szukać szczepów takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium.

Zawsze należy skonsultować się z dermatologiem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek nowych suplementów, zwłaszcza witaminy A. Chociaż są one obiecujące, nadal potrzebne są dalsze badania nad suplementami na trądzik.

Jak mogę stwierdzić, czy dany produkt do pielęgnacji skóry może zatykać pory i powodować trądzik?

Unikać produktów zawierających:

 • Oleje - olej kokosowy, olej mineralny, lanolina, olej migdałowy
 • Silikony - dimetikon, cyklometikon, cyklopentasiloksan
 • Gęste kremy i masła - masło shea, masło kakaowe
 • Woski ciężkie - wosk pszczeli, alkohol cetylowy
 • Syntetyczne substancje zapachowe, barwniki, alkohole
 • Składniki komedogenne, takie jak mirystynian izopropylu, palmitynian izopropylu

Zamiast tego proszę wybierać produkty bezolejowe, niekomedogenne, bezzapachowe i bez barwników, odpowiednie dla skóry trądzikowej. Proszę dokładnie sprawdzić etykietę. W razie wątpliwości proszę unikać.

Czy antykoncepcja hormonalna pomaga na trądzik? W jaki sposób?

Tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progestagen mogą poprawić trądzik:

 • Zmniejszenie produkcji hormonu androgenowego, który stymuluje gruczoły łojowe
 • Zwiększenie poziomu estrogenów, które równoważą nadmierne działanie androgenów
 • Utrzymywanie stałego poziomu hormonów i unikanie wahań
 • Zmniejszenie stanu zapalnego

Środki antykoncepcyjne o niskiej zawartości estrogenu, takie jak tabletki zawierające wyłącznie progestagen lub wkładka Mirena, mają tendencję do pogarszania trądziku. Połączone doustne środki antykoncepcyjne zwykle pomagają, ale efekty różnią się indywidualnie. Proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?