Jaka jest różnica między trądzikiem a pryszczami?

Published:

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, jaka jest różnica między trądzikiem a pryszczami? Wiele osób używa tych terminów zamiennie, ale w rzeczywistości odnoszą się one do nieco innych schorzeń skóry.

W tym artykule wyjaśnimy kluczowe różnice między trądzikiem a pryszczami, ich przyczyny i sposoby ich skutecznego leczenia.

Jaka jest różnica między trądzikiem a pryszczami?

Trądzik a pryszcze: Główne różnice

Trądzik i pryszcze mają pewne podobieństwa, ale mają też wyraźne różnice:

 • Trądzik jest przewlekłą, długotrwałą chorobą skóry, która obejmuje zapalenie gruczołów łojowych. Trądzik składa się z zaskórników, zaskórników, pryszczy i głębszych grudek, takich jak cysty. Trądzik zwykle występuje na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ramionach i szyi.
 • Pryszcze są łagodniejszą, tymczasową chorobą skóry. Pojawiają się, gdy tłuszcz i martwy naskórek zatykają pory, zatrzymując bakterie, które powodują stan zapalny. Pryszcze to małe, zlokalizowane guzki, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu, ale zwykle pojawiają się na twarzy, ramionach, plecach i klatce piersiowej.

Podsumowując:

 • Trądzik jest chorobą długotrwałą, podczas gdy pryszcze są stanem krótkotrwałym.
 • Trądzik wpływa na gruczoły łojowe, podczas gdy pryszcze wpływają na mieszki włosowe.
 • Trądzik powoduje większy stan zapalny i blizny, pryszcze powodują łagodniejszy stan zapalny.
 • Trądzik występuje w określonych miejscach, pryszcze mogą pojawić się wszędzie.

Przyjrzyjmy się teraz bardziej szczegółowo przyczynom i sposobom leczenia trądziku i pryszczy.

Co powoduje trądzik?

Trądzik powstaje, gdy olej i martwe komórki skóry zatykają pory. Umożliwia to bakteriom zwanym Propionibacterium acnes (P. acnes) rozwój wewnątrz porów i wywoływanie stanów zapalnych. Istnieją cztery kluczowe czynniki, które prowadzą do trądziku:

1. Nadmierna produkcja sebum - Męskie hormony płciowe zwane androgenami stymulują produkcję sebum. W okresie dojrzewania poziom androgenów wzrasta, co powoduje nadmiar sebum. Kobiety również mają androgeny.

2. Zatkane pory - martwe komórki skóry i olej gromadzą się, zatykając pory. Ta uwięziona mieszanka stanowi idealne środowisko do namnażania się bakterii.

3. Bakterie - bakterie P. acnes naturalnie żyją na skórze i żywią się sebum. Bakterie szybko rosną wewnątrz zatkanych mieszków włosowych, powodując stan zapalny.

4. Zapalenie - zmiany trądzikowe powstają, gdy uwięzione bakterie powodują, że białe krwinki roją się od zatkanych mieszków włosowych. To sprawia, że pęcherzyki puchną i stają się czerwone.

W ciężkich przypadkach zmiany trądzikowe mogą pękać głęboko w skórze i tworzyć bolesne cysty.

Trądzik ma wiele czynników, dlatego jest złożoną chorobą skóry. Nie można go wyleczyć z dnia na dzień za pomocą prostego środka.

Co powoduje pryszcze?

Pryszcze mają prostszą przyczynę. Powstają, gdy pory zostają zatkane olejem, bakteriami i martwymi komórkami skóry. Wywołuje to łagodny stan zapalny i skutkuje niewielkim, zlokalizowanym guzkiem.

Do głównych przyczyn powstawania pryszczy należą:

 • Hormony - Hormony androgenowe zwiększają produkcję sebum, które może zatykać pory. Wahania hormonalne podczas cyklu menstruacyjnego lub dojrzewania mogą wywoływać pryszcze u kobiet.
 • Stres - Hormony stresu, takie jak kortyzol, zwiększają produkcję oleju. Stres wpływa również na zdrowie układu odpornościowego, zwiększając podatność na stany zapalne.
 • Zła higiena - Nadmiar oleju, makijaż i zanieczyszczenia środowiskowe mogą zatykać pory i powodować pryszcze.
 • Leki - Niektóre leki zawierają hormony lub kortykosteroidy, które mogą wywoływać pryszcze.
 • Dieta - pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak cukier i rafinowane węglowodany, mogą powodować zwiększoną produkcję sebum.

W przeciwieństwie do trądziku, pryszcze są zwykle izolowane do kilku określonych miejsc na skórze. Są one również tymczasowe i łagodniejsze, często ustępując w ciągu kilku dni.

Leczenie trądziku

Ponieważ trądzik jest złożoną, przewlekłą chorobą skóry, wymaga długotrwałego leczenia i pielęgnacji. Oto kilka kluczowych metod leczenia trądziku:

Leki na receptę - doustne i miejscowe leki na receptę, takie jak retinoidy, antybiotyki i środki przeciwdrobnoustrojowe, są powszechnie stosowane w leczeniu trądziku. Pomagają one zabijać bakterie, zmniejszają produkcję sebum i zapobiegają zatykaniu się porów.

Produkty dostępne bez recepty - nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy pomagają odblokować pory, redukują bakterie i łagodzą stany zapalne. Proszę szukać produktów do oczyszczania skóry trądzikowej, toników, kremów nawilżających i preparatów do stosowania punktowego.

Terapia światłem i laserem - Urządzenia wykorzystujące światło niebieskie, czerwone i energię lasera mogą zabijać bakterie trądzikowe i zmniejszać stan zapalny. Profesjonalna terapia światłem może uzupełniać leczenie farmakologiczne.

Peelingi chemiczne i mikrodermabrazja - zabiegi te usuwają martwe komórki naskórka, zapobiegając zatykaniu się porów. Wykonywanie ich regularnie pomaga kontrolować trądzik.

Właściwa pielęgnacja skóry - należy stosować delikatne, niekomedogenne środki oczyszczające i beztłuszczowe środki nawilżające. Proszę unikać szorowania skóry, które może pogorszyć trądzik. Proszę nie wyciskać ani nie rozdrapywać zmian trądzikowych.

Zdrowy styl życia - pożywna dieta, regularne ćwiczenia, odpowiednia higiena i radzenie sobie ze stresem pomagają kontrolować trądzik od wewnątrz.

Leki na receptę w połączeniu z produktami dostępnymi bez recepty i profesjonalnymi zabiegami zapewniają najlepsze rezultaty. Większość osób musi stale stosować kuracje przeciwtrądzikowe, aby utrzymać wypryski pod kontrolą.

Leczenie pryszczy

Pryszcze często można leczyć i ukrywać w domu, stosując podstawowe techniki pielęgnacji skóry:

Produkty przeciwtrądzikowe OTC - nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, siarka i retinol pomagają wysuszyć pryszcze i zapobiegają powstawaniu nowych. Proszę poszukać preparatów do stosowania punktowego, które można nakładać bezpośrednio na pryszcze.

Delikatne oczyszczanie - Należy używać łagodnego środka oczyszczającego i myć skórę dwa razy dziennie, aby usunąć nadmiar oleju i bakterii bez podrażnień. Proszę unikać szorowania skóry.

Unikanie dotykania i wyskakiwania - wyrywanie lub wyciskanie pryszczy może pogorszyć stan zapalny i prowadzić do powstawania blizn. Proszę nie próbować wyskakiwać pryszczy.

Proszęużywać beztłuszczowego makijażu - niekomedogenny makijaż oznaczony jako "beztłuszczowy" lub "nieacnegenny" nie zatyka porów i nie pogarsza wyprysków. Proszę unikać ciężkich podkładów.

Przykładanie lodu - przykładanie kostki lodu owiniętej w szmatkę pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk rozwijającego się pryszcza.

Należy dbać o nawilżenie skóry - stosowanie lekkiego, beztłuszczowego kremu nawilżającego zapobiega przesuszeniu, które może powodować nadmierne przetłuszczanie się skóry.

Praktykowanie zdrowych nawyków - odpowiednia higiena, radzenie sobie ze stresem i zbilansowana dieta pomagają zapobiegać i leczyć pryszcze od wewnątrz.

Większość pryszczy można leczyć w domu, stosując podstawową pielęgnację skóry i kryjący makijaż. Proszę udać się do dermatologa, jeśli pryszcze nasilą się lub pojawią się bolesne cysty.

Jak odróżnić trądzik od pryszczy?

Teraz, gdy znają już Państwo różne przyczyny trądziku i pryszczy, oto kilka wskazówek, jak je odróżnić:

 • Lokalizacja - Trądzik zazwyczaj występuje na twarzy, plecach, klatce piersiowej i szyi. Wypryski mogą pojawić się wszędzie.
 • Liczba zmian - trądzik powoduje wiele zmian, w tym pryszcze, wągry, zaskórniki i cysty. Tylko kilka sporadycznych pryszczy prawdopodobnie nie jest trądzikiem.
 • Typ zapalny - zmiany trądzikowe są zapalne, czerwone, opuchnięte i bolesne. Pryszcze mają łagodniejsze zaczerwienienie i tkliwość.
 • Czas trwania - Trądzik jest przewlekły i nawracający. Wypryski są tymczasowe i często związane z wahaniami hormonalnymi.
 • Blizny - Trądzik często prowadzi do trwałych blizn, jeśli zmiany wnikają głęboko w skórę. Pryszcze rzadko tworzą blizny, chyba że zostaną mocno wyrwane lub wyciśnięte.
 • Wiek wystąpienia - Trądzik często pojawia się w okresie nastoletnim, kiedy poziom hormonów androgenowych wzrasta. Pryszcze mogą pojawić się w każdym wieku.
 • Stopień nasilenia - trądzik może mieć nasilenie od łagodnego do bardzo ciężkiego. Pryszcze mają zwykle nasilenie od łagodnego do umiarkowanego.

Podsumowując, trądzik składa się z nawracających, rozległych zmian zapalnych, podczas gdy pryszcze są tymczasowymi, łagodnymi, sporadycznymi guzkami. Proszę zwrócić uwagę na lokalizację, liczbę, czas trwania i nasilenie, aby określić, czy jest to trądzik, czy tylko sporadyczny pryszcz.

Kiedy udać się do dermatologa?

Wizyta u dermatologa w przypadku trądziku i wyprysków jest zalecana w niektórych sytuacjach:

 • Trądzik, który nie ulega poprawie po 2 miesiącach stosowania środków dostępnych bez recepty
 • Ciężki trądzik zapalny z bolesnymi cystami
 • Trądzik pozostawiający ciemne plamy lub blizny
 • Częste wypryski przed ważnymi wydarzeniami
 • Nagły wzrost liczby wyprysków lub trądziku z nieznanego powodu
 • Objawy infekcji skóry - zaczerwienienie, tkliwość, ciepło, ropa
 • Obrzęk, zaczerwienienie, ciepło lub tkliwość rosnącej torbieli

Dermatolog może zbadać Pana/Pani skórę i określić, czy ma Pan/Pani trądzik lub pojedyncze pryszcze. Może on przepisać silniejsze leki na receptę lub profesjonalne zabiegi w celu opanowania wyprysków.

Szybka wizyta u dermatologa w przypadku pojawiających się cyst lub guzków może pomóc w zapobieganiu trwałym bliznom. Proszę nie próbować samodzielnie usuwać lub osuszać poważnych zmian trądzikowych w domu.

Kluczowe wnioski

 • Trądzik składa się z zaskórników, zaskórników, pryszczy i cyst spowodowanych zatkanymi mieszkami włosowymi i gruczołami łojowymi. Pryszcze są łagodniejsze i spowodowane zatkanymi porami.
 • Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną, podczas gdy pryszcze są tymczasowymi, sporadycznymi guzkami, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.
 • Trądzik wymaga leczenia na receptę i długotrwałej pielęgnacji. Wypryski często ustępują po zastosowaniu podstawowej pielęgnacji skóry.
 • Proszę szukać kluczowych różnic, takich jak liczba zmian, lokalizacja, czas trwania, nasilenie i blizny, aby określić, czy guzki są trądzikiem, czy tylko pryszczami.
 • W przypadku poważnych, nasilających się lub bolesnych zmian trądzikowych należy niezwłocznie udać się do dermatologa, aby zapobiec trwałym bliznom.

Podsumowując, trądzik i pryszcze mają pewne podobieństwa, ale mają też istotne różnice. Umiejętność rozróżnienia między trądzikiem a sporadycznymi pryszczami pozwala właściwie leczyć i kontrolować frustrujące wypryski.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku i pryszczy

Jaka jest różnica między trądzikiem a pryszczami?

Trądzik jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która obejmuje gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Składa się z zaskórników, zaskórników białych, pryszczy oraz głębszych cyst i guzków. Trądzik zwykle występuje na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ramionach i szyi, gdzie gruczoły łojowe są najbardziej aktywne.

Pryszcze to łagodniejszy, tymczasowy stan skóry, który pojawia się, gdy olej, martwe komórki naskórka i bakterie zatykają pory. Pryszcze tworzą małe, zlokalizowane guzki i mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Nie są one bezpośrednio związane z gruczołami łojowymi.

Co powoduje trądzik?

Trądzik powstaje, gdy nadmierna produkcja sebum, martwe komórki naskórka, bakterie wywołujące trądzik i stany zapalne zatykają pory. Kluczowe przyczyny obejmują:

 • Hormony androgenowe, które nadmiernie stymulują produkcję oleju
 • Nagromadzenie martwych komórek skóry wewnątrz mieszków włosowych
 • Bakteria wywołująca trądzik o nazwie Propionibacterium acnes (P. acnes)
 • Zapalenie wywołane odpowiedzią układu odpornościowego na uwięzione bakterie P. acnes.

Co powoduje pryszcze?

Pryszcze mają prostszą przyczynę. Pojawiają się, gdy pory zostają zatkane olejem, martwymi komórkami skóry i bakteriami. Ten łagodny zator powoduje niewielki, zlokalizowany guzek. Konkretne czynniki wywołujące pryszcze obejmują:

 • wahania hormonalne tuż przed miesiączką lub w okresie dojrzewania
 • Wysoki poziom stresu, który zwiększa produkcję oleju
 • Stosowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy lub testosteron
 • Komedogenny makijaż, który zatyka pory
 • Dieta wysokoglikemiczna i spożycie cukru

Jak odróżnić trądzik od pryszczy?

Istnieje kilka kluczowych różnic, na które należy zwrócić uwagę:

 • Trądzik powoduje wiele zmian, takich jak pryszcze, wągry i zaskórniki. Pryszcze to tylko sporadyczne, pojedyncze guzki.
 • Trądzik zwykle pojawia się w najbardziej tłustych miejscach, takich jak twarz i plecy. Pryszcze mogą pojawić się wszędzie.
 • Trądzik jest przewlekłym, nawracającym stanem, podczas gdy pryszcze są tymczasowe.
 • Trądzik jest zapalny, bolesny i powoduje powstawanie blizn. Pryszcze mają łagodniejszy stan zapalny.
 • Trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy poziom hormonów wzrasta. Pryszcze mogą pojawić się w każdym wieku.
 • Ciężki trądzik ma nasilenie od umiarkowanego do bardzo ciężkiego. Pryszcze są zazwyczaj łagodne lub umiarkowane.

Jak leczy Pan trądzik?

Leczenie trądziku wymaga wielotorowego podejścia:

 • Leki na receptę, takie jak retinoidy, antybiotyki i środki przeciwdrobnoustrojowe
 • Dostępne bez recepty produkty przeciwtrądzikowe zawierające składniki takie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy
 • Profesjonalne zabiegi, takie jak terapia światłem, zabiegi laserowe, peelingi i mikrodermabrazja
 • Odpowiednia rutyna pielęgnacji skóry przy użyciu delikatnych, niekomedogennych produktów.
 • Nawyki zdrowego stylu życia - odżywianie, ćwiczenia, sen i zarządzanie stresem

Leczenie na receptę zapewnia najlepsze rezultaty, szczególnie w przypadku trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Większość osób z trądzikiem wymaga długotrwałego leczenia.

Jak leczyć pryszcze?

Większość pryszczy można leczyć w domu, stosując proste techniki pielęgnacji skóry:

 • Stosowanie dostępnych bez recepty preparatów punktowych zawierających składniki zwalczające trądzik
 • Mycie twarzy dwa razy dziennie łagodnym środkiem oczyszczającym
 • Nigdy nie wybierać ani nie wyciskać pryszczy
 • Przykładanie lodu w celu zmniejszenia obrzęku pojawiających się pryszczy
 • Używanie bezolejowego, niekomedogennego makijażu
 • Nawilżanie skóry za pomocą lekkiego, beztłuszczowego kremu nawilżającego
 • Utrzymywanie zdrowych nawyków dotyczących skóry - odpowiednia higiena, zbilansowana dieta, sen i redukcja stresu.

W przypadku poważnych lub nasilających się wyprysków należy udać się do dermatologa w celu uzyskania profesjonalnego leczenia.

Kiedy powinien Pan/Pani udać się do dermatologa?

Proszę niezwłocznie udać się do dermatologa:

 • Trądzik nie poprawia się po 2 miesiącach leczenia bez recepty
 • Ciężki trądzik zapalny z bolesnymi cystami i guzkami
 • Trądzik powodujący ciemne plamy lub blizny
 • Nagły wzrost liczby wyprysków z nieznanej przyczyny
 • Objawy infekcji skóry, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, ropa
 • Duże, powiększające się cysty lub guzki trądzikowe

Opieka dermatologa ma kluczowe znaczenie w przypadku ciężkich przypadków trądziku, aby zapobiec trwałym bliznom. Proszę nie próbować samodzielnie wyciskać cyst trądzikowych.

Czy można trwale pozbyć się trądziku?

Nie ma trwałego lekarstwa na trądzik. Ponieważ trądzik jest chorobą przewlekłą o wielu przyczynach, większość ludzi musi sobie z nim radzić poprzez długotrwałe leczenie. Stosowanie produktów na receptę i dostępnych bez recepty zgodnie z zaleceniami dermatologa jest ważne, aby utrzymać trądzik pod kontrolą.

Dzięki konsekwentnej pielęgnacji można utrzymać trądzik na dystans i zapobiec poważnym wypryskom. Ważne jest jednak, aby kontynuować leczenie i pielęgnację skóry nawet po ustąpieniu trądziku, aby zapobiec ponownemu zaostrzeniu się choroby.

Jak długo utrzymują się pryszcze?

Pryszcze to tymczasowe guzki, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni do tygodnia. Małe zaskórniki i wągry mogą utrzymywać się tylko przez kilka dni. Większe pryszcze z ropą mogą w pełni ustąpić nawet po tygodniu.

Przy odpowiedniej pielęgnacji większość pryszczy goi się w ciągu 7-10 dni. Niektóre pryszcze utrzymują się dłużej, jeśli są wyciskane, wyrywane, wyskakują nieprawidłowo lub są podrażnione. Pryszcze torbielowate głęboko pod skórą mogą utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące i mogą wymagać profesjonalnego drenażu.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?