Czy nabiał powoduje trądzik?

Published:

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry na świecie, dotykającą około 85% osób w wieku od 12 do 24 lat. Ale trądzik dotyka nie tylko nastolatków - może trwać również w wieku dorosłym.

Czy nabiał powoduje trądzik?

Ponieważ tak wiele osób cierpi na trądzik, nic dziwnego, że wokół jego przyczyn narosło mnóstwo mitów. Nabiał jest jednym z pokarmów, które często obwinia się za trądzik. Ale czy wyeliminowanie nabiału naprawdę jest lekarstwem na czystą skórę?

W tym opartym na dowodach przewodniku zagłębimy się w naukę i badania, aby odpowiedzieć na to pytanie:

Czy nabiał powoduje trądzik?

Omówimy:

 • Proponowany związek między nabiałem a trądzikiem
 • Kluczowe badania dotyczące nabiału i trądziku
 • Nabiał i skutki hormonalne
 • Zapalenie, insulina i trądzik
 • Wskazówki dotyczące modyfikacji spożycia nabiału w celu uzyskania czystej skóry

Pod koniec tego przewodnika zrozumieją Państwo rzeczywisty wpływ nabiału na trądzik - jeśli w ogóle - zgodnie z badaniami.

Zacznijmy od zrozumienia, dlaczego uważa się, że nabiał powoduje trądzik.

Podejrzewany związek między nabiałem a trądzikiem

Jak więc nabiał został oskarżony o powodowanie wyprysków? Istnieje kilka hipotetycznych mechanizmów:

Nabiał wpływa na hormony. Mleko naturalnie zawiera hormony, takie jak insulinowy czynnik wzrostu 1 (IGF-1), a także androgeny i progesteron. Niektórzy podejrzewają, że hormony zawarte w produktach mlecznych mogą sprzyjać powstawaniu trądziku.

Nabiał podnosi poziom cukru we krwi. Węglowodany i cukry zawarte w nabiale podnoszą poziom glukozy we krwi, co może nasilać trądzik.

Nabiał powoduje stany zapalne. Zawartość aminokwasów w nabiale może stymulować stan zapalny, który jest powiązany z rozwojem trądziku.

Mleko zawiera antybiotyki wywołujące trądzik. Niektórzy uważają, że śladowe ilości antybiotyków podawanych krowom mlecznym zwiększają odporność na antybiotyki i zaburzają równowagę jelitową, przyczyniając się do powstawania trądziku.

Przy tak wielu prawdopodobnych powiązaniach łatwo jest przypisać trądzik nabiałowi. Ale co tak naprawdę mówią badania?

Kluczowe badania dotyczące nabiału i trądziku

Liczne badania dotyczyły związku między spożyciem produktów mlecznych a trądzikiem. Przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych dowodów.

Badania obserwacyjne

Niektóre z pierwszych badań dotyczących nabiału i trądziku były dużymi badaniami obserwacyjnymi. Analizowano w nich częstość występowania i nasilenie trądziku u osób stosujących różne diety.

W jednym z badań z udziałem 47 355 kobiet, te, które spożywały więcej niskotłuszczowego i odtłuszczonego mleka jako nastolatki, miały wyższy wskaźnik trądziku w wieku dorosłym. Spożycie pełnego mleka nie było powiązane z występowaniem trądziku u dorosłych.

Inne duże badanie przeprowadzone na irańskich nastolatkach i dorosłych wykazało, że osoby z trądzikiem piły więcej mleka. Całkowite spożycie nabiału nie różniło się między grupami trądzikowymi i kontrolnymi.

Chociaż te badania obserwacyjne sugerują możliwy związek, nie mogą udowodnić przyczyny i skutku. Potrzebne były bardziej rygorystyczne badania kliniczne.

Badania interwencyjne

Naukowcy przeprowadzili badania kliniczne, aby bezpośrednio sprawdzić, czy ograniczenie nabiału poprawia trądzik.

W jednym z badań uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy, która miała wyeliminować nabiał na tydzień lub nie wprowadzać żadnych zmian w diecie. Po zaledwie 7 dniach w grupie bez nabiału nastąpiła znaczna poprawa trądziku w porównaniu do braku zmian w grupie kontrolnej.

W innym badaniu uczestnicy stosowali dietę o niskim ładunku glikemicznym, ograniczającą mleko i żywność o wysokim ładunku glikemicznym lub regularną dietę. Grupa o niskim ładunku glikemicznym miała większą redukcję trądziku po 12 tygodniach.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele badań wykazało poprawę trądziku po zmniejszeniu spożycia nabiału:

 • Metaanaliza 14 badań wykazała, że ograniczenie nabiału znacznie poprawiło trądzik, szczególnie w ciężkich przypadkach.
 • W wielu przeglądach systematycznych stwierdzono, że ograniczone spożycie nabiału wiąże się z poprawą trądziku.
 • Inna metaanaliza wykazała, że ograniczenie nabiału zapewniło umiarkowaną poprawę trądziku w porównaniu z grupami kontrolnymi.

Te solidne dowody wskazują, że ograniczenie nabiału pomaga zmniejszyć trądzik u wielu osób. Ale w jaki sposób? Następnie zbadajmy wpływ hormonalny i zapalny.

Wpływ nabiału na hormony

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nabiał zawiera hormony, które teoretycznie mogą nasilać trądzik. Ale czy nauka to potwierdza?

Większość badań nie wykazuje znaczących zmian w poziomie hormonów podczas ograniczania nabiału. W badaniu dotyczącym diety eliminacyjnej nie stwierdzono różnic w poziomie testosteronu, IGF-1 ani insuliny między grupą bez nabiału a grupą kontrolną.

Jednak w jednym z badań stwierdzono niższe poziomy IGF-1 i insuliny po 12 tygodniach diety o niskim ładunku glikemicznym ograniczającej mleko.

Nabiał może przyczyniać się do powstawania trądziku hormonalnego u niektórych osób, ale ogólne dowody są mieszane. Dla większości ludzi prawdopodobnie odgrywa on większą rolę w wywoływaniu stanów zapalnych.

Nabiał, stany zapalne, insulina i trądzik

Coraz więcej badań wskazuje na przewlekły stan zapalny w rozwoju trądziku. Kluczowe markery stanu zapalnego są podwyższone w skórze trądzikowej.

Więc w jaki sposób nabiał promuje stan zapalny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nabiał zwiększa poziom cukru i insuliny we krwi. Nadmiar insuliny może wywołać stan zapalny poprzez złożone szlaki komórkowe.

Białka mleczne zawierają również aminokwasy, takie jak leucyna, glutamina i arginina, które aktywują mTORC1 - kompleks białkowy regulujący stan zapalny.

Jedno z badań wykazało, że zaledwie 2 tygodnie diety bezmlecznej zmniejszyły markery stanu zapalnego, takie jak hsCRP. Eliminacja nabiału obniża również stres oksydacyjny, kolejny czynnik wywołujący trądzik.

Ograniczając nabiał, unikają Państwo zapalnych skoków poziomu cukru we krwi, insuliny i mTORC1. Pomaga to zapobiegać zapalnym zmianom trądzikowym.

Wskazówki dotyczące modyfikacji spożycia nabiału w celu uzyskania czystej skóry

Badania dowodzą, że ograniczenie nabiału może poprawić trądzik, głównie poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.

Może jednak nie być konieczne całkowite wyeliminowanie nabiału. Oto kilka wskazówek, jak zmodyfikować jego spożycie:

 • Proszę ograniczyć spożycie mleka. Ponieważ odtłuszczone i niskotłuszczowe mleko jest najsilniej powiązane z trądzikiem, należy zminimalizować regularne spożycie mleka.
 • Proszę jeść jogurty i sery. Fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty i dojrzałe, twarde sery, mają niższą zawartość cukrów. Proszę wybierać zwykłe, niesłodzone odmiany.
 • Proszę uważać na wielkość porcji. Nawet jeśli wybierają Państwo łagodniejsze opcje nabiału, małe lub umiarkowane ilości mogą być najlepsze dla skóry trądzikowej.
 • Proszę rozważyć suplementację probiotykami. W przypadku znacznego ograniczenia/wyeliminowania nabiału, suplementy probiotyczne mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia jelit.
 • Proszę mądrze wprowadzać nabiał. Po próbie eliminacji nabiału należy powoli wprowadzać go ponownie, aby znaleźć swój próg tolerancji bez zaostrzeń.

Podobnie jak w przypadku każdej zmiany diety, należy najpierw porozmawiać z lekarzem lub dermatologiem, jeśli rozważają Państwo ograniczenie spożycia nabiału w leczeniu trądziku. Proszę śledzić zmiany skórne i wszelkie trudności związane z ograniczeniami dietetycznymi.

Podsumowanie: Jak silny jest związek między nabiałem a trądzikiem?

Wracając do naszego pierwotnego pytania:

Czy nabiał powoduje trądzik?

Chociaż badania nie mogą ostatecznie udowodnić, że nabiał powoduje trądzik, bilans dowodów sugeruje, że przyczynia się on do powstawania wyprysków u wielu osób.

Liczne badania wykazały, że niskie spożycie nabiału lub jego brak poprawia trądzik, szczególnie w ciężkich przypadkach. Nabiał najprawdopodobniej promuje trądzik poprzez zwiększanie poziomu cukru we krwi, insuliny i stanów zapalnych.

Wydaje się jednak, że nabiał nie u każdego pogarsza trądzik. Zależność ta prawdopodobnie zależy od indywidualnych czynników, takich jak:

 • Jak podatna jest Państwa skóra na stany zapalne
 • Obecność nadwrażliwości/nietolerancji pokarmowych
 • Państwa zdrowie jelit i mikrobiom
 • Zwykła ilość i rodzaj spożywanego przez Pana/Panią nabiału

Dla osób zmagających się z trądzikiem zapalnym i torbielowatym, który nie reaguje na standardowe leczenie, próba eliminacji nabiału może przynieść znaczną poprawę czystości skóry.

Tak więc, chociaż nabiał sam w sobie nie jest przyczyną trądziku, ograniczenie jego spożycia - zwłaszcza mleka - może być skuteczną strategią, jeśli zauważą Państwo, że wywołuje on wypryski. Ale czy ograniczenie nabiału jest warte zachodu w przypadku skóry skłonnej do wyprysków?

Mam nadzieję, że ten oparty na dowodach naukowych przewodnik stanowi pomocny punkt wyjścia do podjęcia decyzji o ograniczeniu lub usunięciu nabiału z diety w celu poprawy trądziku.

Jak zawsze, należy ściśle współpracować z lekarzem, aby określić najlepsze zmiany w diecie i stylu życia dla celów związanych z cerą. Dzięki próbom i błędom można określić, czy i jak dostosowanie spożycia nabiału wpływa na trądzik.

Czy nabiał powoduje trądzik? Często zadawane pytania na temat dowodów

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, z którą prawie każdy ma do czynienia w pewnym momencie. Ponieważ tak wiele osób cierpi na trądzik, zrozumiałe jest, że ludzie chcą dowiedzieć się, co powoduje wypryski.

Nabiał jest jednym z pokarmów, które często obwinia się jako winowajcę trądziku. Ale co tak naprawdę mówią badania na temat wpływu nabiału na skórę?

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania na temat dowodów dotyczących związku nabiału z trądzikiem. Proszę czytać dalej, aby uzyskać poparte naukowo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Często zadawane pytania

Dlaczego ludzie uważają, że nabiał powoduje trądzik?

Istnieje kilka powodów, dla których nabiał jest oskarżany o wywoływanie wyprysków:

 • Mleko zawiera hormony, takie jak insulinowy czynnik wzrostu 1 (IGF-1), androgeny, estrogeny i progesteron, które mogą sprzyjać powstawaniu trądziku.
 • Nabiał podnosi poziom cukru we krwi i insuliny, co może nasilać trądzik.
 • Zawartość aminokwasów może stymulować szlaki zapalne związane z trądzikiem.
 • Antybiotyki podawane krowom mlecznym mogą przyczyniać się do zaburzeń równowagi bakteryjnej powodujących trądzik.

Teoretycznie więc nabiał może wpływać na kilka czynników - hormony, stany zapalne i zdrowie jelit - o których sądzi się, że mają wpływ na trądzik. Ale czy teoria ta jest poparta solidnymi dowodami?

Co mówią badania na temat nabiału i trądziku?

Ogólnie rzecz biorąc, coraz więcej badań sugeruje, że spożycie nabiału jest związane z występowaniem i nasileniem trądziku. Dowody są jednak niejednoznaczne.

Wczesne badania obserwacyjne wykazały związek między spożyciem mleka a trądzikiem. Jednak ze względu na ograniczenia nie były one w stanie udowodnić związku przyczynowo-skutkowego.

Ostatnio liczne badania kliniczne testowały diety eliminujące nabiał. Badania te dostarczają mocniejszych dowodów na związek przyczynowy między nabiałem a trądzikiem:

 • Wiele badań wykazało znaczną poprawę trądziku po zastosowaniu diety bez nabiału przez okres od tygodnia do 12 tygodni.
 • Systematyczne przeglądy i metaanalizy konsekwentnie stwierdzają, że ograniczenie nabiału pomaga poprawić trądzik, zwłaszcza ciężkie przypadki, które nie reagują na standardowe leczenie trądziku.

Jednak kilka badań klinicznych nie wykazało znaczącej różnicy w trądziku między dietą o wysokiej i niskiej zawartości nabiału.

Podsumowując, większość, ale nie wszystkie badania wskazują, że ograniczenie spożycia nabiału jest korzystne dla skóry trądzikowej.

W jaki sposób nabiał przyczynia się do powstawania trądziku?

Jest mało prawdopodobne, aby nabiał powodował trądzik w pojedynkę. Najbardziej popieraną teorią jest to, że nabiał wyzwala szlaki zapalne, które pogarszają wypryski.

W szczególności nabiał podnosi poziom cukru we krwi, insuliny i insulinowego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). Nadmiar insuliny zwiększa aktywność zapalną i nadmierne wydzielanie sebum - oba te czynniki przyczyniają się do powstawania trądziku.

Niektóre białka mleczne aktywują również sygnalizację zapalną poprzez szlaki mTORC1. Wiele badań wykazało, że ograniczenie nabiału zmniejsza ogólnoustrojowe i skórne stany zapalne.

Chociaż nabiał może wpływać na hormony, większość badań nie wykazuje znaczących zmian hormonalnych wynikających z samego ograniczenia nabiału. U niektórych osób nabiał może również odgrywać niewielką rolę hormonalną.

Czy wszystkie produkty mleczne są tak samo szkodliwe dla trądziku?

Nie, niektóre produkty mleczne wydają się bardziej sprzyjać trądzikowi niż inne. Większość badań wskazuje mleko jako największego winowajcę:

 • Wyższe spożycie niskotłuszczowego i odtłuszczonego mleka wiąże się z częstszym występowaniem trądziku u osób dorosłych.
 • Pełnotłuste mleko nie jest powiązane z częstszym występowaniem trądziku.
 • Niewiele badań analizuje konkretnie jogurt lub ser. Jako produkty fermentowane, mogą one być mniej zapalne.

Ponieważ mleko podnosi poziom cukru we krwi bardziej dramatycznie niż inne produkty mleczne, prawdopodobnie stwarza największe ryzyko zapalnego, hormonalnego trądziku.

Czy w przypadku trądziku należy całkowicie zrezygnować z nabiału?

Nie muszą Państwo rezygnować z nabiału w 100%, jeśli mają Państwo cerę trądzikową. Oto kilka wskazówek dotyczących odpowiedniej modyfikacji spożycia:

 • Proszę skupić się na ograniczeniu spożycia mleka, ponieważ jest ono najbardziej powiązane z trądzikiem.
 • Proszę trzymać się łagodniejszych fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt i dojrzałe sery.
 • Proszę uważać na wielkość porcji, nawet w przypadku mniej zapalnych produktów mlecznych.
 • Proszę spróbować suplementów probiotycznych, jeśli mocno ograniczają Państwo nabiał.
 • Proszę powoli wprowadzać nabiał, aby znaleźć swój poziom tolerancji.

Proszę skonsultować się ze swoim dermatologiem lub dietetykiem, aby zdecydować, czy ograniczenie nabiału może poprawić trądzik. Mogą oni pomóc w monitorowaniu wszelkich zmian w diecie.

Co należy zrobić, jeśli nabiał wydaje się pogarszać trądzik?

Jeśli podejrzewają Państwo, że nabiał może przyczyniać się do powstawania wyprysków, proszę spróbować wyeliminować go na 2-6 tygodni pod nadzorem lekarza.

Proszę zwracać uwagę na zmiany na skórze i dokumentować je zdjęciami. Proszę powoli przywracać nabiał, obserwując zaostrzenia.

Proszę również omówić z lekarzem inne modyfikacje diety i stylu życia. Ograniczenie nabiału działa najlepiej w połączeniu z ogólnymi nawykami przeciwzapalnymi.

Czy nabiał może poprawić trądzik?

Chociaż ograniczenie spożycia nabiału przynosi korzyści wielu osobom cierpiącym na trądzik, nie wszyscy widzą czystszą skórę po odstawieniu nabiału.

W niektórych przypadkach nabiał może być nadal dobrze tolerowany, a nawet pomocny. Na przykład jogurt i ser dostarczają probiotyków, które wspierają zdrowie jelit i skóry.

Wpływ prawdopodobnie zależy od danej osoby. Jeśli nabiał nie stanowi dla Pana/Pani problemu, może on być bezpiecznie obecny w Pana/Pani diecie, a nawet przynosić korzyści.

Co powinna Pani jeść zamiast nabiału?

Aby zastąpić kluczowe składniki odżywcze, takie jak wapń, białko i probiotyki, proszę skupić się na tych produktach zamiast na nabiale:

 • Mleka bezmleczne (sojowe, migdałowe, owsiane itp.)
 • Zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak i kapusta włoska
 • Fasola, soczewica, tofu, tempeh, edamame
 • Orzechy i nasiona
 • Wzmocniony jogurt bezmleczny
 • Tofu wiązane wapniem
 • Konserwy rybne z ośćmi, takie jak sardynki
 • Sfermentowana, probiotyczna żywność, taka jak kimchi, pikle i natto

Spożywanie większej ilości pokarmów przeciwzapalnych, takich jak tłuste ryby, owoce i warzywa, może dodatkowo pomóc w poprawie trądziku.

Na wynos

Badania sugerują, że spożycie nabiału - zwłaszcza mleka - przyczynia się do zaostrzeń trądziku u wielu osób ze skłonnością do wyprysków. Proszę spróbować wyeliminować nabiał na kilka tygodni pod nadzorem lekarza, aby sprawdzić, czy stan skóry się poprawi.

Jednak nabiał nie u każdego powoduje nasilenie trądziku. Proszę skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, aby dowiedzieć się, czy ograniczenie spożycia nabiału może być korzystne dla skóry skłonnej do wyprysków.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?