Dlaczego nagle pojawił się u mnie trądzik?

Published:

Jeśli zastanawiają się Państwo, dlaczego nagle pojawił się u mnie trądzik, nie są Państwo sami. Wiele osób zmaga się z nagłym pojawieniem się trądziku w wieku dorosłym, kiedy wydawało im się, że lata nastoletnie ze skłonnością do wyprysków mają już daleko za sobą.

Trądzik może być frustrujący, bolesny i sprawiać, że czują się Państwo skrępowani. Zrozumienie najczęstszych przyczyn trądziku u dorosłych może pomóc w ustaleniu, co powoduje wypryski, dzięki czemu można odzyskać czystą skórę.

Dlaczego nagle pojawił się u mnie trądzik?

Co powoduje nagły trądzik u dorosłych?

Istnieje kilku głównych winowajców, którzy mogą wywoływać nagłe wypryski trądzikowe, nawet jeśli nie walczyli Państwo z wypryskami od lat.

Hormony

Hormony są jedną z najczęstszych przyczyn trądziku. Wahania hormonalne związane ze stresem, dietą, lekami lub ważnymi wydarzeniami życiowymi mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum, zatykania porów, rozwoju bakterii i stanów zapalnych - idealny przepis na pryszcze.

Kobiety są szczególnie podatne na trądzik hormonalny związany z cyklami menstruacyjnymi, ciążą i menopauzą. Ale hormony mężczyzn również ulegają wahaniom i prowadzą do wyprysków.

Stres

Wysoki poziom stresu powoduje, że organizm wytwarza nadmiar kortyzolu i innych hormonów, które nadmiernie stymulują gruczoły łojowe w skórze do produkcji większej ilości sebum. Ten nadmiar oleju zatyka pory i umożliwia rozwój bakterii p. acnes, powodując wypryski zapalne.

Leki

Niektóre leki są znane z wywoływania trądziku jako efektu ubocznego. Niektóre leki, które mogą wywoływać wypryski, obejmują:

  • Kortykosteroidy
  • Testosteron lub sterydy anaboliczne
  • Lit
  • Leki przeciwdrgawkowe
  • Barbiturany
  • Izoniazyd

Proszę porozmawiać z lekarzem, jeśli uważa Pan/Pani, że nowy lek powoduje trądzik. Zmiana leku na alternatywny może oczyścić skórę.

Dieta

Dieta wpływa na równowagę hormonalną, poziom stanów zapalnych i ogólny stan zdrowia. Spożywanie dużej ilości rafinowanych węglowodanów, cukru i niezdrowych tłuszczów może podnieść poziom cukru we krwi i insuliny. Może to nadmiernie aktywować gruczoły łojowe i prowadzić do wyprysków.

Nie picie wystarczającej ilości wody lub spożywanie wystarczającej ilości błonnika również spowalnia ruchy jelit. Toksyny gromadzą się i mogą uwalniać się przez skórę w postaci trądziku.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet przyjmuje tabletki antykoncepcyjne w celu regulacji hormonów i utrzymania trądziku pod kontrolą. Odstawienie pigułek powoduje wahania hormonalne, które przywracają wypryski.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może minąć kilka miesięcy, zanim organizm dostosuje się i trądzik ponownie zniknie.

Podrażnienie produktu

Stosowanie zbyt wielu nowych produktów do pielęgnacji skóry na raz lub jednego produktu komedogennego (zatykającego pory) może nagle zatkać pory i spowodować wypryski.

Ostre produkty przeciwtrądzikowe zawierające alkohol, substancje zapachowe lub silne kwasy mogą również podrażniać i zaogniać skórę. Proszę zaprzestać stosowania podejrzanych produktów.

Nieusuwanie makijażu

Niewłaściwy demakijaż pod koniec dnia pozostawia olej, brud, martwe komórki naskórka i bakterie uwięzione w porach przez noc. Prowadzi to do powstawania zaskórników, zaskórników białych i zapalnych zmian trądzikowych.

Makijaż przed snem należy zawsze zmywać wodą micelarną lub olejkiem oczyszczającym, aby uniknąć zatkania porów.

Wiek

Wraz z wiekiem obrót komórkowy ulega spowolnieniu. Martwe komórki naskórka i sebum gromadzą się w porach szybciej niż organizm je usuwa. Pod wpływem nagromadzonych zanieczyszczeń powstają zaskórniki i wypryski.

Stosowanie retinolu przyspiesza obrót komórkowy, aby zapobiec gromadzeniu się substancji zatykających pory wraz z wiekiem.

Genetyka

Niektórzy ludzie są po prostu genetycznie podatni na trądzik z nadaktywnymi gruczołami łojowymi. Trądzik może pojawić się późno z powodu czynników dziedzicznych, nawet po latach czystej skóry.

Dieta wysokoglikemiczna

Spożywanie dużej ilości rafinowanych węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym powoduje wzrost poziomu cukru i insuliny we krwi. Może to powodować zwiększoną produkcję sebum i powstawanie wyprysków.

Pełnowartościowa żywność o niskim indeksie glikemicznym zapewnia wolniejsze, bardziej stabilne uwalnianie energii bez powodujących trądzik skoków poziomu cukru we krwi.

Palenie

Palenie tytoniu zwęża naczynia krwionośne, pozbawiając skórę tlenu. Toksyny zawarte w dymie papierosowym uszkadzają również kolagen. Prowadzi to do powstawania zaskórników, wyprysków i przedwczesnego starzenia się skóry.

Oleje, pot i bakterie

Tłuste typy skóry są podatne na trądzik, ponieważ nadmiar sebum łączy się z martwymi komórkami skóry, zatykając pory.

Pocenie się podczas noszenia nieoddychających tkanin lub brak prysznica po ćwiczeniach zatrzymuje pot, oleje i bakterie na skórze, prowadząc do powstawania wyprysków na plecach, klatce piersiowej i ramionach.

Filtr przeciwsłoneczny

Niektóre chemiczne składniki filtrów przeciwsłonecznych, takie jak oksybenzon, mogą zatykać pory i powodować trądzik w przypadku skóry trądzikowej. Proszę przejść na mineralny filtr przeciwsłoneczny z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu.

Maseczki na twarz

Noszenie grubych, okluzyjnych masek na twarz wielokrotnie powoduje wypryski "maskowe" poprzez zatrzymywanie olejów, bakterii i potu na skórze przez dłuższy czas.

Jak leczyć nagłe wypryski trądzikowe?

Jeśli zastanawiają się Państwo, dlaczego nagle pojawia się u mnie trądzik, proszę się nie martwić - dzięki odpowiedniej rutynie pielęgnacji skóry i środkom zaradczym można szybko zapanować nad wypryskami. Oto wskazówki.

Regularne oczyszczanie

Mycie twarzy co najmniej dwa razy dziennie usuwa nadmiar sebum, makijaż, martwe komórki naskórka i bakterie, które zatykają pory. Proszę używać bezsiarczanowych środków myjących dostosowanych do rodzaju skóry.

Złuszczanie

Delikatne złuszczanie 2-3 razy w tygodniu usuwa "klej" między martwymi komórkami skóry, aby zapobiec blokowaniu porów. Proszę wypróbować środki złuszczające BHA lub AHA.

Proszę stosować retinoidy

Retinoidy, takie jak przepisywany na receptę Retin-A lub dostępny bez recepty retinol, zwiększają rotację komórek skóry, zapobiegając gromadzeniu się martwych komórek w porach. Zmniejszają również produkcję sebum.

Leczenie punktowe

Nanieść nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego na pojawiające się wypryski, aby zabić bakterie wywołujące trądzik.

Nawodnienie

Stosowanie beztłuszczowego, niekomedogennego kremu nawilżającego zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum przez odwodnioną skórę. Nawilżona skóra również szybciej leczy wypryski.

Proszę przyjmować probiotyk

Probiotyki równoważą bakterie jelitowe, aby zmniejszyć stan zapalny skóry. Proszę szukać szczepów takich jak lactobacillus i bifidobacterium.

Proszę wypróbować niacynamid

Niacynamid to forma witaminy B3, która zmniejsza wydzielanie sebum. Minimalizuje również zaczerwienienia i blizny potrądzikowe.

Proszę jeść pokarmy przeciwzapalne

Łosoś, orzechy włoskie, warzywa liściaste, jagody i zielona herbata zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które zmniejszają stan zapalny trądziku.

Unikać substancji drażniących

Proszę unikać agresywnych produktów przeciwtrądzikowych z alkoholem, substancjami zapachowymi, mentolem, miętą pieprzową, eukaliptusem lub cytryną. Mogą one nasilać podrażnienia.

Monitorowanie leków

Jeśli przyjmowanie nowego leku zbiega się w czasie z trądzikiem, proszę porozmawiać z lekarzem o zmianie leku na alternatywny, który wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia wyprysków.

Niższy poziom stresu

Przewlekły stres zwiększa poziom hormonów zapalnych, takich jak kortyzol. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia, masaż i wystarczająca ilość snu pomogą kontrolować poziom stresu i trądzik.

Proszę stosować mineralny filtr przeciwsłoneczny

Mineralne filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu nie zatykają porów jak chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Łagodzą również stany zapalne.

Kiedy udać się do lekarza lub dermatologa?

Łagodne do umiarkowanych zmiany trądzikowe można zwykle usunąć za pomocą dostępnych bez recepty produktów do pielęgnacji skóry i środków zaradczych. Jednak w przypadku nagłego pojawienia się ciężkiego trądziku należy zasięgnąć porady lekarza.

W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem lub dermatologiem:

  • Duże, czerwone, opuchnięte wypryski
  • Trądzik torbielowaty niereagujący na zwykłe leczenie
  • Trądzik z bliznami lub ciemnymi plamami
  • Głębokie bolesne guzki pod skórą

W cięższych przypadkach mogą być potrzebne retinoidy lub antybiotyki na receptę, aby opanować wypryski i zapobiec trwałym bliznom.

Na wynos

Nagłe pojawienie się trądziku może być niepokojące po latach cieszenia się czystą skórą. Jednak identyfikując czynniki wywołujące trądzik i stosując odpowiednie leczenie, można uzyskać kontrolę nad niespodziewanymi wybuchami pryszczy.

Proszę uzbroić się w cierpliwość - rezultaty mogą być widoczne dopiero po 6-8 tygodniach, w miarę odnawiania się cyklu odnowy skóry. Jednak trzymanie się regularnej rutyny pielęgnacji przeciwtrądzikowej pozwoli pozbyć się nagłych wyprysków i przywrócić naturalnie piękną, promienną skórę.

Jaka jest różnica między trądzikiem dorosłych a trądzikiem nastolatków?

Trądzik u nastolatków jest często spowodowany okresem dojrzewania i zmianami hormonalnymi. Trądzik dorosłych może wystąpić w każdym wieku z powodu stresu, wahań hormonów, leków, zanieczyszczeń, kosmetyków i nawyków pielęgnacyjnych. Trądzik dorosłych ma tendencję do tworzenia się w dolnej części twarzy wzdłuż linii szczęki i szyi.

Czy nagły trądzik jest oznaką choroby podstawowej?

Niekoniecznie. Zmiany hormonalne, dieta, leki i inne czynniki często powodują nagłe wypryski. Jednak w niektórych przypadkach może to wskazywać na niezdiagnozowaną chorobę, taką jak zespół policystycznych jajników lub insulinooporność. Proszę skontaktować się z lekarzem, jeśli trądzik jest ciężki.

Czy nagły trądzik ustąpi samoistnie?

Być może, ale najlepiej jest to leczyć. Łagodne przypadki mogą ustąpić po zakończeniu wahań hormonalnych lub dostosowaniu pielęgnacji skóry. Jednak umiarkowany lub ciężki trądzik pospolity wymaga leczenia, aby uniknąć blizn. Środki dostępne bez recepty i na receptę mogą usunąć nagłe wypryski.

Jak mogę zapobiec nagłym wypryskom?

Proszę myć twarz dwa razy dziennie, unikać czynników drażniących, nawilżać, unikać dotykania lub wyskakiwania pryszczy, często zmieniać poszewki na poduszki, nie skubać skóry, ograniczyć stres, unikać palenia i stosować zbilansowaną dietę przeciwzapalną. Proszę udać się do dermatologa, jeśli wypryski są poważne lub nie ustępują.

Jakie pokarmy mogą pomóc usunąć nagły trądzik?

Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, orzechy włoskie, nasiona chia i lnu, mają działanie przeciwzapalne, które łagodzi wypryski. Owoce o wysokiej zawartości błonnika, warzywa, produkty pełnoziarniste, probiotyki i zielona herbata również sprzyjają oczyszczeniu skóry. Proszę unikać węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

Jak długo trwa leczenie trądziku pospolitego?

Przy odpowiednim leczeniu trądziku powinien Pan/Pani zauważyć początkowe oczyszczenie po 6-8 tygodniach. Dalsza poprawa nastąpi po 2-3 miesiącach. W przypadku ciężkiego trądziku torbielowatego pełne oczyszczenie może zająć 4-6 miesięcy. Proszę być cierpliwym i konsekwentnym. W przypadku braku poprawy proszę udać się do dermatologa.

Czy będę mieć trwałe blizny potrądzikowe po nagłym wyprysku?

Im dłużej trądzik się utrzymuje, tym większe ryzyko powstawania blizn. Aby zminimalizować powstawanie blizn po nagłym pojawieniu się wyprysków, należy unikać ich wyrywania, wcześnie leczyć trądzik, stosować retinoidy w celu zwiększenia rotacji komórek skóry i zawsze stosować filtry przeciwsłoneczne. Proszę skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania informacji o możliwościach leczenia blizn.

Jakich składników powinienem szukać w leczeniu nagłego trądziku?

Nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, siarka, niacynamid, retinoidy i olejek z drzewa herbacianego mogą skutecznie usunąć nagłe wypryski trądzikowe. Należy unikać substancji drażniących, takich jak alkohol, mentol, mięta pieprzowa, substancje zapachowe i sok z cytryny.

Kiedy należy udać się do dermatologa z powodu nagłego trądziku?

Proszę udać się do dermatologa, jeśli leczenie bez recepty nie usunęło trądziku po 2-3 miesiącach, jeśli pojawią się duże czerwone guzki lub cysty, blizny lub choroba podstawowa, taka jak PCOS, pogarsza trądzik. Dermatolog może przepisać silniejsze leki w celu opanowania wyprysków.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?