Dlaczego tak trudno pozbyć się trądziku?

Published:

Walka z trądzikiem może być niezwykle frustrująca. Próbują Państwo wszystkich nowych produktów do pielęgnacji skóry i zabiegów, ale wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać tych uciążliwych pryszczy na dobre. Dlaczego więc tak trudno jest pozbyć się trądziku?

Dlaczego tak trudno pozbyć się trądziku?

Przyczyny trądziku wykraczają poza powierzchnię skóry

Trądzik powstaje, gdy martwe komórki skóry, olej i bakterie zatykają pory. Prowadzi to do stanu zapalnego i rozwoju zaskórników, zaskórników i pryszczy na powierzchni skóry. Istnieje jednak wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania trądziku, nie tylko to, co dzieje się na powierzchni.

Genetyka odgrywa dużą rolę. Badania pokazują, że ponad 80% przypadków trądziku ma podłoże genetyczne. Jeśli Pana/Pani rodzice mieli skórę trądzikową, jest bardziej prawdopodobne, że Pan/Pani również będzie zmagać się z wypryskami.

Hormony również wywołują trądzik. Dojrzewanie powoduje wzrost androgenów, hormonów, które powiększają gruczoły łojowe i zwiększają produkcję sebum. U osób dorosłych trądzik pojawia się w okolicach miesiączki, ciąży i menopauzy ze względu na wahania hormonalne.

Nawet stres może nasilać trądzik. Hormony stresu, takie jak kortyzol, zwiększają produkcję oleju i stan zapalny. Nic dziwnego, że egzaminy końcowe i ważne prezentacje w pracy prowadzą do tych irytujących plam pod skórą.

Pozbycie się trądziku wymaga więc czegoś więcej niż tylko leczenia powierzchni skóry. Należy dotrzeć do pierwotnych przyczyn wewnątrz ciała.

Większość kuracji przeciwtrądzikowych leczy tylko powierzchnię

Najpopularniejsze produkty przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty leczą jedynie powierzchnię skóry. Pomagają usunąć nadmiar sebum, złuszczają martwe komórki naskórka i zabijają bakterie wywołujące trądzik. Nie działają one jednak na podstawowe czynniki, które powodują powstawanie pryszczy.

Nadtlenek benzoilu jest niezwykle popularnym lekiem przeciwtrądzikowym. Zabija bakterie na skórze i zmniejsza stan zapalny. Nie robi jednak nic, aby zrównoważyć produkcję oleju lub poziom hormonów.

Kwas salicylowy i kwas glikolowy pomagają złuszczać martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia, które zatykają pory. Nie regulują one jednak Państwa genów ani hormonów stresu.

Bez leczenia pierwotnych przyczyn, będą Państwo toczyć niekończącą się walkę z trądzikiem. Podczas stosowania produktów mogą Państwo zauważyć poprawę. Ale gdy tylko przestanie Pan/Pani stosować produkty, pryszcze zwykle powracają.

Leki na receptę mają skutki uboczne

Dermatolodzy mogą przepisać silniejsze leki, które działają pod powierzchnią skóry, w przeciwieństwie do produktów dostępnych bez recepty. Najpopularniejsze leki przeciwtrądzikowe na receptę są ukierunkowane na stany zapalne i hormony, które powodują nadmiar sebum i pryszcze.

Leki te mogą jednak powodować znaczące skutki uboczne:

 • Izotretynoina (Accutane) może powodować poważne wady wrodzone, depresję, krwawienia z nosa, suchość oczu i zwiększoną wrażliwość na słońce.
 • Doustne środki antykoncepcyjne pomagają zrównoważyć poziom hormonów, ale zwiększają ryzyko zakrzepów krwi i raka piersi.
 • Miejscowo stosowane retinoidy, takie jak tretinoina (Retin-A), mogą podrażniać i wysuszać skórę.
 • Antybiotyki zabijają bakterie trądzikowe, ale także niszczą dobre bakterie w jelitach, prowadząc do innych problemów zdrowotnych.

Te skutki uboczne utrudniają długotrwałe stosowanie leków przeciwtrądzikowych na receptę. Jednak trądzik często powraca po zaprzestaniu ich stosowania.

Wprowadzanie zmian w stylu życia może być trudne

Dermatolodzy zalecają proste zmiany w stylu życia, które pomogą zapobiegać trądzikowi, np:

 • Mycie twarzy dwa razy dziennie
 • Unikanie olejów, tłustych potraw i nabiału
 • Zarządzanie poziomem stresu
 • Regularne ćwiczenia
 • Wystarczająca ilość snu

Teoretycznie są to łatwe, naturalne sposoby leczenia trądziku. W rzeczywistości jednak wprowadzenie poważnych zmian w stylu życia jest trudne. Nasze nawyki utrwalają się przez lata, a nawet dziesięciolecia. Przełamanie tych nawyków wymaga ogromnej siły woli i konsekwencji.

Na przykład większość nastolatków nie wyobraża sobie rezygnacji z chipsów, pizzy i lodów, nawet jeśli nabiał wywołuje u nich wypryski. Dorośli pod presją pracy lub rodziny mają trudności z odstresowaniem się, odpoczynkiem w nocy i znalezieniem czasu na ćwiczenia. Wprowadzanie drastycznych zmian w stylu życia zwykle wymaga pomocy trenerów trądziku, dietetyków lub terapeutów.

Naturalne i holistyczne metody leczenia wymagają czasu

Medycyna alternatywna oferuje naturalne, holistyczne terapie leczenia trądziku u podstaw. Zabiegi takie jak zioła, suplementy i ajurweda zajmują się wewnętrzną nierównowagą i stanami zapalnymi, które powodują pryszcze.

Jednak naturalne środki zaradcze działają znacznie dłużej niż leki. Przywrócenie równowagi organizmu i usunięcie trądziku od wewnątrz może zająć miesiące konsekwentnego leczenia holistycznego lub ajurwedyjskiego. Większość ludzi chce zobaczyć szybsze rezultaty i zbyt szybko rezygnuje z naturalnych opcji.

Zioła takie jak olejek z oregano i olejek z drzewa herbacianego mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, które zabija bakterie trądzikowe. Kurkuma, zielona herbata i probiotyki zmniejszają stan zapalny. Suplementy takie jak cynk i witamina A regulują produkcję sebum. Jednak ich wpływ jest stopniowy i skromny w porównaniu z retinoidami na receptę lub antybiotykami.

Holistyczne metody leczenia trądziku wymagają zaangażowania i cierpliwości w celu długotrwałego wyleczenia. Jeśli szukają Państwo szybkiej recepty na pryszcze, mogą one nie być właściwym wyborem.

Nasze relacje z żywnością są złożone

Niektóre pokarmy, takie jak nabiał lub żywność o wysokim indeksie glikemicznym, są znane z tego, że nasilają trądzik. Jednak całkowite wyeliminowanie tych pokarmów może poważnie zakłócić Państwa styl życia.

Jedzenie jest ściśle związane z naszym życiem społecznym i tradycjami kulturowymi. Rezygnacja z jedzenia, które się uwielbia lub na którym się dorastało, oznacza utratę rodzinnych posiłków, świąt, restauracji z przyjaciółmi itp.

Ludzie z czasem rozwijają emocjonalne związki z żywnością. Lody stają się Pana/Pani wygodnym jedzeniem. Pizza przypomina o zabawnych weekendach na studiach. Odcięcie się od jedzenia, do którego jest się przywiązanym, jest jak utrata przyjaciela.

Przejście na dietę przyjazną dla skóry wymaga ponownego nauczenia się robienia zakupów spożywczych, gotowania i jedzenia poza domem. Może to oznaczać poczucie niedostatku, gdy znajomi jedzą potrawy, których Pani "nie może" jeść. Wszystko to sprawia, że zmiany w diecie są niezwykle trudne.

Nic dziwnego, że tak wiele osób cierpiących na trądzik próbuje wyeliminować pokarmy na jakiś czas, ale ostatecznie wraca do swoich starych nawyków żywieniowych, nawet jeśli wywołuje to wypryski.

Konsekwencja jest kluczem, ale życie staje na drodze

Niezależnie od metody leczenia, konsekwencja jest absolutnie niezbędna do usunięcia trądziku i utrzymania go z dala od niego przez długi czas. Jednak utrzymanie codziennej rutyny pielęgnacji skóry lub trzymanie się zmian w diecie jest trudne przy ciągłych wymaganiach życiowych.

Łatwo jest frustrować się z powodu wyprysków, badać nowe produkty i na początku sumiennie je wypróbowywać. Jednak napięty harmonogram, podróże, wakacje, choroby i stres mogą szybko zakłócić Państwa postępy.

Na przykład, termin w pracy może zmusić Pana/Panią do pominięcia wieczornego mycia twarzy lub wypicia dodatkowej kawy, co doprowadzi do bolesnego wyprysku torbielowatego. Choroba, która wyłączy Pana/Panią na kilka dni, może zaburzyć cały schemat suplementacji. Świąteczne uczty pełne słodkich, tłustych lub mlecznych smakołyków mogą wywołać wysyp pryszczy.

Utrzymanie pozytywnych nawyków podczas radzenia sobie z nieuniknionymi wyzwaniami życiowymi wymaga niesamowitej dyscypliny. Wypadnięcie z wozu raz lub dwa razy z powodu okoliczności zewnętrznych może zniweczyć tygodnie lub miesiące postępów w walce z trądzikiem.

Podsumowując, uzyskanie czystej skóry jest tak trudne, ponieważ:

 • Trądzik ma złożone przyczyny wewnętrzne, wykraczające poza powierzchnię skóry
 • Większość zabiegów nie odnosi się do czynników źródłowych
 • Zabiegi medyczne mają skutki uboczne
 • Zmiany stylu życia i naturalne środki zaradcze wymagają czasu
 • Zmiany w diecie zaburzają relacje z jedzeniem
 • Konsekwencja jest wyzwaniem w obliczu życiowych wymagań

Rozwiązanie? Integracyjne podejście, które łączy w sobie najlepsze interwencje medyczne, naturalne i związane ze stylem życia w celu bardziej holistycznego procesu leczenia. Proszę współpracować z ekspertami, takimi jak dermatolodzy, trenerzy zdrowia i dietetycy, aby stworzyć spersonalizowany, łagodny plan, którego można się trzymać przez długi czas.

Proszę zachować cierpliwość i wytrwałość, nawet jeśli postępy wydają się boleśnie powolne. Proszę regularnie otwarcie komunikować się ze swoim zespołem wsparcia na temat wyzwań, aby móc szybko wrócić na właściwe tory po niepowodzeniach.

Proszę skupić się na znalezieniu nowego sposobu myślenia o dbaniu o siebie i budowaniu trwałych nawyków, które realistycznie pasują do Państwa stylu życia. Proszę nie dążyć do perfekcji. Proszę zadowolić się stopniową poprawą.

Dzięki wielopłaszczyznowemu, elastycznemu planowi leczenia dostosowanemu do Państwa wyjątkowej sytuacji, dobre pozbycie się trądziku jest osiągalne. Droga nie będzie łatwa ani szybka, ale proszę mieć nadzieję. Warto walczyć o czystą, promienną i pewną siebie skórę!

Często zadawane pytania dotyczące trądziku

Trądzik to powszechna choroba skóry, która dotyka miliony ludzi. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące trądziku.

Co to jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry, która pojawia się, gdy mieszki włosowe zostają zatkane olejem i martwymi komórkami skóry. Powoduje to powstawanie zaskórników, zaskórników, pryszczy, cyst, guzków i innych wyprysków na skórze, najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik występuje najczęściej w okresie dojrzewania ze względu na zmiany hormonalne, ale może utrzymywać się w wieku dorosłym.

Co powoduje trądzik?

Trądzik jest spowodowany kombinacją czynników:

 • Nadmierna produkcja sebum - Hormony androgenowe stymulują gruczoły łojowe w skórze do produkcji nadmiernych ilości sebum, tłustej substancji, która natłuszcza i chroni skórę. Zbyt duża ilość sebum może zatykać pory.
 • Nagromadzenie martwych komórek naskórka - Zwykle stare komórki naskórka są usuwane wraz ze wzrostem nowych. Czasami jednak sklejają się one ze sobą i zatykają pory wraz z olejem.
 • Bakterie - Bakteria o nazwie Propionibacterium acnes żyje na skórze każdego człowieka i żywi się sebum. Rozwija się wewnątrz zatkanych mieszków włosowych i powoduje stan zapalny.
 • Genetyka - badania pokazują, że trądzik występuje rodzinnie. Jeśli Pana/Pani rodzice cierpieli na trądzik, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Pan/Pani również zachoruje.
 • Hormony - Wahania hormonów w okresie dojrzewania, cykli menstruacyjnych, ciąży i menopauzy mogą zwiększać produkcję sebum i powstawanie trądziku u kobiet.

Jakie są różne rodzaje trądziku?

Istnieją różne rodzaje wyprysków trądzikowych:

 • Zaskórniki - pory zatykają się olejem i martwymi komórkami skóry pod powierzchnią. Wyglądają jak małe białe guzki.
 • Zaskórniki - podobne do zaskórników, ale zatkane pory są otwarte, więc wydają się ciemne na powierzchni.
 • Grudki - małe różowe lub czerwone guzki, które są zaognione i bolesne.
 • Krosty - zmiany wypełnione ropą, które wyglądają jak grudki z białą końcówką.
 • Guzki - duże, twarde grudki pod powierzchnią skóry.
 • Cysty - bolesne, wypełnione ropą grudki, które tworzą się głęboko w skórze i mogą powodować blizny.

Jak mogę pozbyć się trądziku?

Istnieje wiele dostępnych bez recepty i na receptę leków przeciwtrądzikowych:

 • Nadtlenek benzoilu zabija bakterie wywołujące trądzik i zmniejsza stan zapalny.
 • Kwas salicylowy odblokowuje pory poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka.
 • Retinoidy, takie jak tretinoina (Retin-A), zwiększają rotację komórek skóry, zapobiegając zatykaniu się porów.
 • Antybiotyki zabijają bakterie i zmniejszają stan zapalny, gdy są przyjmowane doustnie lub stosowane miejscowo.
 • Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w regulacji wahań hormonalnych u kobiet.
 • Izotretynoina (Accutane) to silny doustny retinoid stosowany w leczeniu ciężkiego trądziku z bliznami.

Środki stylu życia, takie jak delikatna pielęgnacja skóry, unikanie makijażu, zdrowa dieta, ćwiczenia i radzenie sobie ze stresem, mogą również pomóc w kontrolowaniu trądziku.

Jak mogę zapobiegać trądzikowi?

Niektóre wskazówki dotyczące zapobiegania trądzikowi obejmują:

 • Myć twarz dwa razy dziennie delikatnym środkiem oczyszczającym. Proszę unikać ostrego szorowania.
 • Proszę regularnie myć włosy szamponem, zwłaszcza jeśli są one przetłuszczające się. Olej i produkty z włosów mogą nasilać trądzik na czole i wzdłuż linii włosów.
 • Należy unikać wyrywania, wyciskania lub wyskakiwania pryszczy, aby zapobiec infekcji i powstawaniu blizn.
 • Proszę zwrócić uwagę na możliwe czynniki wywołujące trądzik, takie jak tłuste kosmetyki, filtry przeciwsłoneczne lub produkty do włosów. Proszę przestawić się na beztłuszczowe, niekomedogenne produkty.
 • Zarządzanie poziomem stresu poprzez ćwiczenia, medytację, jogę lub inne techniki relaksacyjne.
 • Proszę stosować zbilansowaną dietę niskoglikemiczną. Proszę ograniczyć spożycie nabiału i cukru. Proszę dbać o nawodnienie organizmu.
 • Proszę zdjąć przepocone ubrania lub sprzęt do ćwiczeń zaraz po treningu, aby uniknąć zatkania porów.
 • Należy często zmieniać poszewki na poduszki, aby uniknąć przenoszenia olejków z powrotem na skórę w ciągu nocy.

Kiedy należy udać się do dermatologa w celu leczenia trądziku?

Proszę udać się do dermatologa, jeśli ma Pan(i):

 • Ciężkie, bolesne torbiele i guzki
 • Trądzik utrzymujący się w wieku 20, 30, 40 lat lub później
 • Trądzik pozostawiający blizny lub ciemne plamy
 • Objawy infekcji, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, ból, gorączka
 • Trądzik niereagujący na leczenie dostępne bez recepty
 • Trądzik powodujący zaburzenia emocjonalne lub niską samoocenę

Dermatolog może przepisać silniejsze leki, takie jak antybiotyki lub Accutane, aby leczyć bardziej uporczywe przypadki trądziku. Może również zaoferować profesjonalne zabiegi i fototerapię, aby uzupełnić Państwa kurację przeciwtrądzikową.

Jak zatuszować trądzik makijażem?

 • Proszę używać beztłuszczowego, niekomedogennego makijażu oznaczonego jako "nieaknegenny" lub "nie zatyka porów". Proszę unikać ciężkich formuł.
 • Proszę szukać produktów z kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu, które pomagają leczyć trądzik, jednocześnie go maskując.
 • Proszę wybrać makijaż mineralny z naturalnymi składnikami, takimi jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, zamiast składników chemicznych, które mogą podrażniać skórę.
 • Należy unikać długotrwałego noszenia gęstych, okluzyjnych podkładów, które mogą zatykać pory. Na koniec dnia należy dokładnie zmyć makijaż.
 • Zamiast nakładać podkład na całą twarz, można punktowo zatuszować tylko problematyczne obszary, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd.
 • Proszę delikatnie nakładać korektor na plamy potrądzikowe, aby uniknąć ich dalszego podrażnienia.
 • Makijaż należy utrwalić sypkim, półprzezroczystym pudrem, który pomoże wchłonąć olejki i sprawi, że makijaż dłużej będzie wyglądał świeżo.

Czy są jakieś domowe sposoby na trądzik, które działają?

Niektóre domowe środki na trądzik wykazały obiecujące wyniki w badaniach:

 • Olejek z drzewa herbacianego - stosowanie rozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego pomaga zabić bakterie wywołujące trądzik.
 • Zielona herbata - jej picie lub stosowanie zmniejsza stan zapalny dzięki przeciwutleniaczom.
 • Żel z aloesu - pomaga leczyć zapalne zmiany trądzikowe.
 • Miód - ma działanie przeciwbakteryjne, które może zmniejszyć trądzik.
 • Ocet jabłkowy - zawiera kwasy, które po rozcieńczeniu i zastosowaniu miejscowym złuszczają martwe komórki naskórka.
 • Kurkuma - Kurkumina ma działanie przeciwzapalne, które według niektórych badań może pomóc w leczeniu trądziku.
 • Probiotyki - mogą pomóc w regulacji bakterii jelitowych i zmniejszeniu stanu zapalnego.
 • Suplementy cynku - mogą zmniejszyć nasilenie trądziku poprzez regulację produkcji oleju.

Jednak te naturalne środki zaradcze mają skromne efekty w porównaniu z leczeniem medycznym i wymagają konsekwentnego, długotrwałego stosowania. W przypadku trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego należy zwrócić się do lekarza.

Jak mogę zmniejszyć blizny potrądzikowe?

Jeśli po trądziku pozostały uporczywe blizny lub ciemne plamy, opcje leczenia obejmują:

 • Peelingi chemiczne - Peelingi z kwasem glikolowym i salicylowym złuszczają skórę i wygładzają blizny.
 • Mikrodermabrazja - wykorzystuje drobne kryształki do delikatnego polerowania blizn powierzchniowych.
 • Mikroigłowanie - tworzy małe ranki w skórze, aby stymulować kolagen i przebudowę.
 • Laserowy resurfacing - kieruje pulsujące wiązki światła pod skórę, aby poprawić jej strukturę.
 • Podcięcie - rozbija włókniste pasma pod bliznami za pomocą igły, aby podnieść blizny wgłębione.
 • Wypełniacze iniekcyjne - wypełniają blizny wgłębione, zapewniając gładszy wygląd.
 • Retinoidy - zwiększają obrót komórkowy, aby z czasem zniwelować przebarwienia ze starych blizn potrądzikowych.

Proszę pamiętać, aby zawsze stosować ochronę przeciwsłoneczną podczas leczenia blizn potrądzikowych, ponieważ ekspozycja na słońce pogarsza pigmentację. Aby uzyskać znaczącą poprawę, zwykle potrzeba kilku zabiegów. Proszę skontaktować się z certyfikowanym dermatologiem, aby omówić dostępne opcje.

Jaki jest związek między dietą a trądzikiem? Czy powinienem unikać pewnych pokarmów?

Pojawiające się badania wskazują na silniejsze powiązania między dietą a trądzikiem, choć nadal potrzeba więcej dowodów. Pokarmy powiązane z gorszym trądzikiem obejmują:

 • Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak przetworzone zboża, napoje gazowane, soki, słodycze. Wywołują one skoki poziomu cukru we krwi i insuliny, które zwiększają produkcję oleju i stan zapalny.
 • Mleko i produkty mleczne ze względu na hormony i bioaktywne cząsteczki, które nasilają trądzik.
 • Tłuszcze trans znajdujące się w smażonej, przetworzonej i pakowanej żywności sprzyjają stanom zapalnym.
 • Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak oleje roślinne, majonez, sosy. Mogą one działać prozapalnie w porównaniu do kwasów omega-3.

Zbilansowana, niskoglikemiczna dieta bogata w produkty, chude białka, probiotyki, przeciwutleniacze i kwasy omega-3 może poprawić trądzik. Wciąż jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić strategie dietetyczne. Proszę współpracować z dermatologiem i dietetykiem, aby dostosować dietę do swoich unikalnych potrzeb.

Czy trądzik w końcu ustąpi samoistnie? W jakim wieku?

Trądzik zwykle zaczyna ustępować około 20 roku życia u kobiet i 25 roku życia u mężczyzn, gdy poziom hormonów stabilizuje się. Jednak wielu dorosłych nadal walczy z trądzikiem w wieku 30, 40 lat i później. Trądzik może być przewlekłą chorobą wymagającą długotrwałego leczenia. Proszę udać się do dermatologa, aby znaleźć skuteczny schemat leczenia dla konkretnego rodzaju i nasilenia trądziku. Proszę nie liczyć na to, że trądzik ustąpi samoistnie wraz z wiekiem. Wczesna interwencja prowadzi do lepszych wyników.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?