Jak wyleczyć trądzik hormonalny?

Published:

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry w Stanach Zjednoczonych, dotykającą nawet 50 milionów Amerykanów rocznie. Dla wielu osób te uciążliwe pryszcze, które pojawiają się w wieku nastoletnim, znikają wraz z dorastaniem. Jednak u wielu innych osób trądzik utrzymuje się znacznie dłużej niż okres nastoletni.

Spis treści

 1. Czym dokładnie jest trądzik hormonalny?
 2. Jak wygląda trądzik hormonalny?
 3. Co powoduje trądzik hormonalny?
  1. Dojrzewanie
  2. Menstruacja
  3. Ciąża
  4. Okres okołomenopauzalny
  5. Zespół policystycznych jajników (PCOS)
  6. Stres
  7. Leki
  8. Suplementy
 4. Jak pozbyć się trądziku hormonalnego?
  1. Połączone pigułki antykoncepcyjne
  2. Antyandrogeny
  3. Retinoidy
  4. Nadtlenek benzoilu
  5. Kwas salicylowy
  6. Kwas azelainowy
  7. Olejek z drzewa herbacianego
  8. Żel z aloesu
  9. Suplementy cynku
  10. Zdrowe nawyki dotyczące skóry
 5. Kluczowych wskazówek, jak pozbyć się trądziku hormonalnego
 6. Powszechne mity na temat trądziku hormonalnego
 7. Kiedy udać się do lekarza w sprawie trądziku hormonalnego?
 8. Kiedy udać się do endokrynologa z powodu trądziku hormonalnego?
 9. Kiedy należy rozważyć badanie hormonalne na trądzik?
 10. Kontrola urodzeń w przypadku trądziku hormonalnego - czy to działa?
 11. Jak długo trwa ustępowanie trądziku hormonalnego?
 12. Zaburzenia równowagi hormonalnej powodujące trądzik
 13. Jak długo utrzymuje się trądzik poporodowy?
 14. Często zadawane pytania dotyczące trądziku hormonalnego
 15. Jaka jest różnica między trądzikiem hormonalnym a zwykłym trądzikiem?
 16. Jakie tabletki antykoncepcyjne są najlepsze w leczeniu trądziku hormonalnego?
 17. Jak naturalnie pozbyć się trądziku hormonalnego?
 18. Czego należy unikać w przypadku trądziku hormonalnego?
 19. Jak zapobiec nawrotom trądziku hormonalnego?
 20. Jaki niedobór witamin powoduje trądzik hormonalny?
 21. Czy trądzik hormonalny ustępuje po ciąży?
 22. Jak można stwierdzić, czy trądzik ma podłoże hormonalne czy grzybicze?
 23. Czy hormony takie jak estrogen i testosteron mogą być stosowane w leczeniu trądziku?

Trądzik hormonalny jest szczególnie irytującą formą trądziku dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje, jest on związany z wahaniami hormonów i ma tendencję do zaostrzania się w przewidywalnych momentach - na przykład przed miesiączką lub w okresie okołomenopauzalnym.

Jak wyleczyć trądzik hormonalny?

Jeśli zmaga się Pani z trądzikiem hormonalnym, nie jest Pani sama. Oto, co należy wiedzieć o jego rozpoznawaniu i kontrolowaniu.

Czym dokładnie jest trądzik hormonalny?

Trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe zostają zatkane olejem i martwymi komórkami skóry. Umożliwia to rozwój bakterii wewnątrz zatkanych mieszków włosowych i powoduje stan zapalny. Rezultatem są czerwone, bolesne guzki na skórze, które mogą być zaskórnikami, wągrami, pryszczami lub cystami.

Trądzik hormonalny występuje, gdy dochodzi do zmian w poziomie hormonów. Najczęstszymi winowajcami są:

 • Androgeny - męskie hormony płciowe, takie jak testosteron. Androgeny powodują zwiększoną produkcję oleju, który może zatykać pory. U kobiet z wysokim poziomem androgenów często dochodzi do powstawania wyprysków wokół linii żuchwy, podbródka i górnej części szyi, gdzie znajduje się duża liczba gruczołów łojowych.
 • Estrogen - Tuż przed miesiączką poziom estrogenu spada, a testosteronu rośnie. Ten brak równowagi może powodować wypryski.

Podsumowując, trądzik hormonalny to trądzik spowodowany zmianami hormonów, takich jak estrogen, progesteron i testosteron. Te wahania hormonalne stymulują produkcję oleju i stany zapalne prowadzące do wyprysków.

Jak wygląda trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny ma pewne charakterystyczne cechy:

 • Pojawia się w okolicach cyklu miesięcznego. Na tydzień przed miesiączką mogą nagle pojawić się pryszcze. Gdy poziom hormonów ponownie się zmieni, pryszcze znikną.
 • Koncentruje się na dolnej części twarzy wzdłuż linii szczęki, podbródka i górnej części szyi. Czasami rozprzestrzenia się na klatkę piersiową i górną część pleców.
 • Trądzik torbielowaty jest powszechny. Są to duże, czerwone, bolesne guzki głęboko pod skórą bez głowy. Ich gojenie trwa dłużej niż w przypadku typowych zaskórników lub zaskórników.
 • Wypryski często odpowiadają ważnym wydarzeniom hormonalnym, takim jak rozpoczęcie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, ciąża, okres okołomenopauzalny lub menopauza.

Podsumowując, trądzik hormonalny zazwyczaj pojawia się w dolnej części twarzy i na linii szczęki. Zaostrza się co miesiąc wraz z cyklem. I jest związany z dużymi zmianami hormonalnymi. Jeśli brzmi to podobnie do Pani trądziku, prawdopodobnie winowajcą są hormony.

Co powoduje trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny występuje, gdy poziom androgenów jest podwyższony. Do głównych przyczyn należą:

Dojrzewanie

Dojrzewanie rozpoczyna gwałtowny wzrost androgenów. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta produkują więcej sebum i mogą doświadczać wyprysków. Na szczęście trądzik związany z okresem dojrzewania jest często tymczasowy.

Menstruacja

Tuż przed miesiączką poziom progesteronu i estrogenu spada. Pozwala to androgenom dominować, zwiększając produkcję oleju. Powoduje to comiesięczne wypryski.

Ciąża

Ciąża przynosi ogromne zmiany hormonalne. Wzrost androgenów i progesteronu może prowadzić do wyprysków, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Okres okołomenopauzalny

Gdy kobiety zbliżają się do menopauzy, poziom estrogenu spada, podczas gdy poziom testosteronu pozostaje wysoki. Ten brak równowagi powoduje zwiększoną produkcję sebum i trądzik.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Kobiety z PCOS produkują nadmiar męskich hormonów, takich jak testosteron. Wynikający z tego trądzik często zaczyna się w wieku nastoletnim.

Stres

Stres powoduje, że nadnercza uwalniają hormony, takie jak kortyzol i androgeny, które zwiększają produkcję sebum.

Leki

Tabletki antykoncepcyjne, kortykosteroidy lub lit mogą wpływać na poziom hormonów i prowadzić do zaostrzeń trądziku.

Suplementy

Białko serwatkowe w proszku i suplementy kreatyny zwiększają poziom insuliny, co z kolei zwiększa produkcję androgenów. Mogą pojawić się wypryski.

Podsumowując, główne przyczyny trądziku hormonalnego obejmują okres dojrzewania, comiesięczne miesiączki, ciążę, okres menopauzy, PCOS, stres, niektóre leki i suplementy. Zidentyfikowanie przyczyny może pomóc w znalezieniu odpowiedniego podejścia do leczenia.

Jak pozbyć się trądziku hormonalnego?

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia trądziku, które warto rozważyć:

1. Połączone pigułki antykoncepcyjne

W przypadku kobiet, złożone tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron mogą pomóc w regulacji hormonów i zmniejszeniu trądziku. Tabletki te obniżają poziom androgenów i zmniejszają produkcję sebum.

Rezultaty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Proszę uzbroić się w cierpliwość. Marki takie jak Yaz, Estrostep i Ortho Tri-Cyclen są zatwierdzone przez FDA do leczenia trądziku. Proszę omówić opcje ze swoim ginekologiem.

2. Antyandrogeny

Leki antyandrogenowe, takie jak spironolakton, mogą blokować androgeny wyzwalające ropę. Pierwotnie lek na ciśnienie krwi, "spiro" jest przepisywany poza wskazaniami w leczeniu trądziku hormonalnego u dorosłych kobiet. Ustąpienie objawów może zająć 2-3 miesiące.

3. Retinoidy

Retinoidy, takie jak tretinoina (Retin-A), tazaroten (Tazorac) i adapalen (Differin) normalizują produkcję oleju i obrót komórek skóry. Stosowanie ilości wielkości ziarnka grochu na noc może zapobiec zatykaniu porów. Nie stosować w ciąży.

4. Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu zabija bakterie wywołujące trądzik wewnątrz porów i tłumi stany zapalne. Proszę szukać kosmetyków przeciwtrądzikowych zawierających 2,5-10% nadtlenku benzoilu. Może wybielać tkaniny, dlatego po umyciu twarzy należy dokładnie spłukać.

5. Kwas salicylowy

Kwas salicylowy złuszcza martwe komórki naskórka i olej uwięziony w porach. Proszę szukać produktów oczyszczających i toników bez spłukiwania zawierających 5-2% kwasu salicylowego. Usuwa on zanieczyszczenia zatykające pory, zapobiegając powstawaniu wyprysków.

6. Kwas azelainowy

Kwas azelainowy zwalcza dwie przyczyny trądziku - zabija bakterie trądzikowe i zmniejsza stan zapalny. Opcje OTC obejmują żel Finacea (15%) na receptę lub zawiesinę The Ordinary Azelaic Acid Suspension (10%).

7. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest antybakteryjnym i przeciwzapalnym olejkiem eterycznym skutecznym w leczeniu trądziku. Wymieszać kilka kropli z płynem do mycia twarzy lub kremem nawilżającym. Nie stosować w pełnej mocy, ponieważ może to podrażnić skórę.

8. Żel z aloesu

Żel z aloesu działa antybakteryjnie i łagodząco na trądzik. Po oczyszczeniu skóry należy nałożyć cienką warstwę czystego żelu aloesowego na wypryski. Proszę szukać produktów wysokiej jakości bez dodatków.

9. Suplementy cynku

Doustne suplementy cynku zmniejszają produkcję testosteronu i oleju, co może pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego. Proszę przyjmować 30-50 mg pikolinianu cynku dziennie. Cynk może kolidować z antybiotykami, więc proszę skonsultować się z lekarzem.

10. Zdrowe nawyki dotyczące skóry

Dobre nawyki pielęgnacyjne pomagają zapobiegać trądzikowi poprzez utrzymywanie porów w czystości. Rano i wieczorem należy myć skórę delikatnym środkiem oczyszczającym. Proszę unikać ostrych peelingów. Proszę ograniczyć dotykanie twarzy, aby uniknąć przenoszenia bakterii. Regularnie zmieniać poszewki na poduszki. Radzenie sobie ze stresem poprzez ćwiczenia, medytację itp.

Wiele przypadków łagodnego trądziku hormonalnego można kontrolować za pomocą zdrowej pielęgnacji skóry oraz dostępnych bez recepty składników, takich jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Proszę udać się do dermatologa po leki na receptę w celu leczenia umiarkowanych i ciężkich wyprysków. Większość zabiegów wymaga 8-12 tygodni, aby zadziałać, więc proszę być konsekwentnym. Proszę zwracać uwagę na comiesięczne zaostrzenia, aby zidentyfikować wzorce. Przy odpowiednim podejściu można na dobre pozbyć się trądziku hormonalnego.

7 kluczowych wskazówek, jak pozbyć się trądziku hormonalnego

Jeśli boryka się Pani z comiesięcznymi wypryskami, oto kilka szybkich wskazówek, jak zapanować nad trądzikiem hormonalnym:

 • Proszę stosować składniki zwalczające trądzik, takie jak retinoidy, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy.
 • Przyjmowanie suplementów cynku w celu obniżenia poziomu oleju i testosteronu
 • Proszę porozmawiać z ginekologiem na temat tabletek antykoncepcyjnych regulujących poziom hormonów.
 • W razie potrzeby proszę udać się do dermatologa w celu przepisania antyandrogenów lub retinoidów.
 • Obniżenie poziomu stresu poprzez jogę, medytację lub cokolwiek innego, co Państwu odpowiada.
 • Śledzenie comiesięcznych rozbłysków w celu identyfikacji wzorców
 • Proszę uzbroić się w cierpliwość - poprawa może potrwać 2-3 miesiące.

Proszę trzymać się konsekwentnej rutyny skoncentrowanej na czynnikach wywołujących trądzik, a w końcu pozbędzie się Pani trądziku hormonalnego.

Powszechne mity na temat trądziku hormonalnego

Na temat trądziku hormonalnego krąży wiele błędnych informacji. Proszę oddzielić fakty od fikcji:

Mit: Z trądzikiem hormonalnym trzeba po prostu żyć.

Fakt: Fałsz. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia trądziku hormonalnego.

Mit: Tylko nastolatki cierpią na trądzik hormonalny.

Fakt: Nieprawda. Dorosłe kobiety są bardziej podatne na trądzik hormonalny ze względu na comiesięczne miesiączki, ciążę i wahania hormonów w okresie okołomenopauzalnym.

Mit: Unikanie czekolady i tłustych potraw pomoże na trądzik hormonalny.

Fakt: Dieta ma niewielki wpływ na trądzik hormonalny, który jest spowodowany wewnętrznymi zmianami hormonalnymi.

Mit: Nie może Pani stosować retinoidów, takich jak Retin-A, jeśli stara się Pani zajść w ciążę.

Fakt: Retinoidów należy unikać podczas aktywnej ciąży lub karmienia piersią. Można je jednak bezpiecznie stosować podczas starań o dziecko.

Mit: Tabletki antykoncepcyjne tylko tymczasowo maskują trądzik.

Fakt: Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane w sposób ciągły mogą zapewnić długotrwałe leczenie trądziku poprzez regulację poziomu hormonów.

Proszę nie pozwolić, aby te powszechne mity zniechęciły Państwa do podjęcia leczenia. Dzisiejsze terapie medyczne mogą skutecznie kontrolować uporczywy trądzik hormonalny.

Kiedy udać się do lekarza w sprawie trądziku hormonalnego?

Z łagodnymi wypryskami hormonalnymi często można sobie poradzić za pomocą produktów dostępnych bez recepty. Jeśli jednak zmaga się Pan/Pani z trądzikiem o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, jest to znak, że należy umówić się na wizytę u dermatologa. Oznaki, że nadszedł czas, aby udać się do lekarza obejmują:

 • Przez kilka miesięcy próbował(a) Pan(i) leków bez recepty bez poprawy
 • Rozwijają się głębokie, bolesne cysty
 • Trądzik pozostawia blizny lub ciemne plamy
 • Wypryski znacząco wpływają na Pana/Pani samoocenę
 • Doświadcza Pani nagłego, niewyjaśnionego trądziku jako dorosła kobieta

Dermatolog dysponuje większą liczbą narzędzi do diagnozowania i leczenia trądziku hormonalnego. Może przepisać silniejsze retinoidy, leki antyandrogenowe, a nawet leki regulujące poziom hormonów. Ponadto może zalecić zabiegi medyczne, takie jak zastrzyki z kortyzonu w celu zmniejszenia dużych cyst lub zabiegi laserowe w celu usunięcia blizn potrądzikowych. Proszę nie wahać się sięgnąć po pomoc. Zawsze pojawiają się nowe metody leczenia trądziku, więc dermatolog może znaleźć odpowiednie podejście dla Państwa.

Kiedy udać się do endokrynologa z powodu trądziku hormonalnego?

W niektórych umiarkowanych lub ciężkich przypadkach dermatolog może zalecić również ocenę przez endokrynologa. Endokrynolog specjalizuje się w hormonach i może pomóc zidentyfikować potencjalne zaburzenia równowagi hormonalnej przyczyniające się do trądziku.

Oznaki, że może Pan/Pani potrzebować wizyty u endokrynologa obejmują:

 • Występują u Pani dodatkowe objawy, takie jak nadmierne owłosienie twarzy lub ciała, przerzedzenie włosów, nieregularne miesiączki, niepłodność, otyłość itp.
 • Badania krwi wskazują na wysoki poziom androgenów
 • Pana/Pani trądzik rozpoczął się we wczesnym wieku nastoletnim i nie ustępuje.
 • Zaostrzenia trądziku nasilają się pomimo wielokrotnego leczenia
 • Cierpi Pan(i) na chorobę taką jak PCOS, o której wiadomo, że powoduje zaburzenia hormonalne.

Wskazując zaburzenia równowagi hormonalnej, endokrynolog może zalecić ukierunkowane terapie, takie jak tabletki antykoncepcyjne lub antyandrogeny, aby dotrzeć do źródła trądziku. Przywrócenie równowagi hormonalnej może w końcu oczyścić skórę.

Kiedy należy rozważyć badanie hormonalne na trądzik?

Jeśli wypróbowali Państwo zwykłe metody leczenia trądziku bez powodzenia, uzasadnione może być wykonanie badań hormonalnych. Badania hormonalne nie zawsze są konieczne, ale mogą być przydatne w niektórych sytuacjach:

 • Podejrzewa Pan/Pani podwyższony poziom androgenów, PCOS lub inne zaburzenia hormonalne.
 • Występują u Pana/Pani comiesięczne zaostrzenia trądziku sugerujące związek hormonalny
 • Miejscowe i doustne leki przeciwtrądzikowe nie kontrolują odpowiednio Pana/Pani wyprysków.
 • Występują u Pana/Pani inne objawy hormonalne, takie jak nadmierne owłosienie twarzy lub nieregularne miesiączki.
 • Zaczęła Pani wybuchać w późniejszym wieku, jako dorosła kobieta

Typowe testy hormonalne obejmują:

 • Całkowity i wolny testosteron
 • Siarczan DHEA (DHEA-S)
 • Androstendion
 • Dihydrotestosteron (DHT)
 • Dehydroepiandrosteron (DHEA)
 • Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG)

Proszę współpracować z endokrynologiem, aby ustalić, które testy są odpowiednie. Jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości hormonalne, może Pan/Pani poddać się ukierunkowanemu leczeniu, aby ostatecznie pozbyć się trądziku hormonalnego.

Kontrola urodzeń w przypadku trądziku hormonalnego - czy to działa?

Dla kobiet zmagających się co miesiąc z trądzikiem w okolicach cyklu, pigułki antykoncepcyjne mogą być skutecznym sposobem leczenia. Proszę spojrzeć, jak one działają:

Tabletki antykoncepcyjne takie jak Yaz, Estrostep i Ortho Tri-Cyclen zawierają dwa kluczowe hormony - estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron). Ta kombinacja pomaga na kilka sposobów:

 • Obniża poziom testosteronu
 • Zmniejsza produkcję oleju przez gruczoły
 • Normalizuje owulację i cykle menstruacyjne
 • Stabilizuje wahania hormonów

Regulując poziom hormonów i ograniczając testosteron, antykoncepcja zmniejsza nadmierną produkcję sebum i stany zapalne, które przyczyniają się do powstawania wyprysków.

Podczas gdy wszystkie tabletki złożone mogą przynieść pewną ulgę w trądziku, zwiększając poziom hormonów z miesiąca na miesiąc, marki takie jak Yaz i Ortho Tri Cyclen zostały zatwierdzone przez FDA specjalnie do leczenia umiarkowanego trądziku. Osobom z bardziej nasilonym trądzikiem można przepisać wyższe dawki Diane-35 lub pochodnych, takich jak Dianette.

Zazwyczaj potrzeba co najmniej trzech miesięcy, aby poprawa trądziku stała się zauważalna po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Konsekwentne długotrwałe stosowanie zapewnia najbardziej trwałą ulgę w trądziku poprzez kontrolowanie wahań hormonalnych. Niektóre kobiety sięgają po tabletki antykoncepcyjne wyłącznie w celu opanowania uporczywego trądziku hormonalnego. Proszę omówić swoje opcje z wyrozumiałym ginekologiem.

Jak długo trwa ustępowanie trądziku hormonalnego?

Jeśli walczą Państwo z trądzikiem hormonalnym, chcą Państwo mieć czystą skórę jak najszybciej. Ale jak długo trzeba czekać na efekty zabiegów? Oto, czego można się spodziewać:

 • Produkty przeciwtrądzikowe OTC: 4-6 tygodni
 • Miejscowe leczenie na receptę: 4-6 tygodni
 • Doustne antybiotyki: 6-8 tygodni
 • Tabletki antykoncepcyjne: 2-3 miesiące
 • Spironolakton: 2-3 miesiące
 • Izotretynoina (Accutane): Do 6 miesięcy

Cierpliwość i konsekwencja są kluczowe - większość leków na trądzik potrzebuje 8-12 tygodni, aby zacząć działać. Czekanie tygodniami lub miesiącami na oczyszczenie skóry, przy jednoczesnym utrzymywaniu się wyprysków, może być frustrujące. Proszę jednak zaufać temu procesowi. Proszę trzymać się zaleceń dermatologa, a trądzik hormonalny zacznie ustępować.

Kilka wskazówek, które pomogą Państwu radzić sobie podczas leczenia:

 • Proszę stosować makijaż, aby ukryć wypryski
 • Unikanie zbierania i wyskakiwania pryszczy
 • Proszę kontynuować stosowanie produktów nawet po oczyszczeniu skóry, aby zapobiec nawrotom trądziku.
 • Proszę robić zdjęcia postępów, aby śledzić subtelne ulepszenia.
 • Proszę znaleźć wsparcie innych osób na forach poświęconych trądzikowi.

Dzięki odpowiedniej kombinacji leczenia i zmiany stylu życia, trądzik hormonalny może wreszcie stać się przeszłością!

Zaburzenia równowagi hormonalnej powodujące trądzik

Podczas gdy wahania testosteronu, estrogenu i progesteronu odgrywają główną rolę w trądziku hormonalnym, inne zaburzenia równowagi hormonalnej mogą również wywoływać wypryski. Do najczęstszych winowajców należą:

Insulina - Wyższy poziom insuliny zwiększa produkcję androgenów. Stymuluje to gruczoły łojowe i zatyka pory.

Kortyzol - Stres wywołuje nadmiar kortyzolu, który zwiększa wydzielanie oleju i wywołuje trądzik zapalny.

Hormon wzrostu - Nadmiar hormonu wzrostu (GH) nadmiernie stymuluje gruczoły łojowe i produkcję sebum, co prowadzi do zatykania porów.

Insulinowy czynnik wzrostu (IGF-1) - wyższy poziom tego hormonu wzrostu może powodować wypryski.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - ten stan zaburza normalne cykle hormonalne i może znacznie zwiększyć poziom testosteronu. Często skutkuje trądzikiem, owłosieniem na twarzy, nieregularnymi miesiączkami i niepłodnością.

Tarczyca - Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na hormony, takie jak testosteron, które prowadzą do trądziku.

Hormony jel itowe - najnowsze badania sugerują, że leptyna, grelina i inne hormony żołądkowo-jelitowe modulują funkcjonowanie gruczołów łojowych.

W niektórych przypadkach trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, warto spojrzeć poza zwykłych podejrzanych, takich jak testosteron i estrogen. Proszę zbadać inne szlaki hormonalne, które mogą być niezrównoważone i przyczyniać się do uporczywych wyprysków.

Jak długo utrzymuje się trądzik poporodowy?

Wiele kobiet przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, aby regulować poziom hormonów i powstrzymać trądzik. Ale co się stanie, gdy zdecyduje się Pani odstawić pigułki? Trądzik po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest powszechny. Oto, czego należy się spodziewać:

Kiedy przestaje Pani przyjmować tabletki antykoncepcyjne, Pani organizm powraca do normalnego rytmu hormonalnego. Poziom estrogenu i progesteronu spada. Testosteron tymczasowo wzrasta. Ta hormonalna kolejka górska trwa zwykle około trzech do sześciu miesięcy, gdy organizm się dostosowuje.

To właśnie w tym czasie najbardziej prawdopodobne jest pojawienie się wyprysków. Trądzik zostaje zasadniczo "zdemaskowany", gdy Pani naturalne hormony wracają do normy. Trądzik był tłumiony przez przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Oto kilka wskazówek, jak zminimalizować trądzik po porodzie:

 • Jeśli to możliwe, proszę stopniowo odstawiać tabletki antykoncepcyjne (np. pomijając dni placebo).
 • Proszę kontynuować stosowanie miejscowych leków przeciwtrądzikowych, aby utrzymać czystą skórę.
 • Proszę wypróbować antyandrogenowy spironolakton, aby zablokować testosteron.
 • Przyjmowanie suplementów cynku w celu zmniejszenia produkcji testosteronu
 • Proszę stosować kwas salicylowy lub retinoidy, aby zapobiec zatykaniu porów.

Proszę uzbroić się w cierpliwość w początkowych miesiącach, gdy hormony ponownie się skalibrują. W ciągu sześciu miesięcy poziom hormonów zazwyczaj stabilizuje się, a trądzik poporodowy ustępuje. Konsekwentna pielęgnacja skóry utrzymuje wypryski pod kontrolą, ponieważ hormony naturalnie się równoważą.

Często zadawane pytania dotyczące trądziku hormonalnego

Jaka jest różnica między trądzikiem hormonalnym a zwykłym trądzikiem?

Główną różnicą jest przyczyna. Zwykły trądzik jest wywoływany przez czynniki takie jak bakterie, zatkane pory, nadmierna produkcja sebum itp. Trądzik hormonalny występuje w szczególności z powodu zmian hormonów, takich jak testosteron, estrogen i progesteron, które zwiększają produkcję oleju i stan zapalny.

Jakie tabletki antykoncepcyjne są najlepsze w leczeniu trądziku hormonalnego?

W przypadku trądziku preferowane są tabletki antykoncepcyjne zawierające progestagen drospirenon (np. Yaz) lub norgestymat (np. Ortho Tri-Cyclen). Te progestageny mają minimalne androgenne (podobne do testosteronu) skutki uboczne. Markowe tabletki zatwierdzone specjalnie na trądzik, takie jak Yaz lub Diane-35, zawierają cyproteron, silny antyandrogen.

Jak naturalnie pozbyć się trądziku hormonalnego?

Naturalne środki zaradcze, takie jak suplementy cynku, herbata miętowa, olej z wiesiołka i maseczki DIY z octem jabłkowym lub miodem mogą pomóc zrównoważyć hormony i zmniejszyć stan zapalny. Pomocne może być również wzmocnienie przeciwutleniaczy poprzez jagody, warzywa i orzechy. Zmniejszenie stresu i odpowiednia ilość snu.

Czego należy unikać w przypadku trądziku hormonalnego?

Proszę ograniczyć pokarmy, które podnoszą poziom cukru we krwi, takie jak rafinowane węglowodany, słodkie pokarmy i napoje gazowane. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają poziom insuliny, która z kolei napędza produkcję androgenów. Proszę unikać suplementów białka serwatkowego i kreatyny, które są powiązane z trądzikiem. Proszę ograniczyć do minimum nabiał, który zawiera hormony mogące nasilać trądzik.

Jak zapobiec nawrotom trądziku hormonalnego?

Długoterminowe leczenie wymaga kontrolowania wahań estrogenu, progesteronu i testosteronu. Dostępne opcje obejmują złożone tabletki antykoncepcyjne, antyandrogeny, takie jak spironolakton, lub izotretynoinę (Accutane) w przypadku bardziej opornego, ciężkiego trądziku. Dostosowanie stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia, redukcja stresu i dieta niskoglikemiczna, również pomagają ustabilizować poziom hormonów.

Jaki niedobór witamin powoduje trądzik hormonalny?

Witamina B5 odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu hormonów i gruczołów łojowych. Niski poziom jest powiązany z trądzikiem. Cynk ma również kluczowe znaczenie - może obniżać poziom testosteronu. Witaminy A, D, E i Omega-3 zmniejszają stan zapalny. Wzmocnienie tych witamin może pomóc w zapobieganiu wypryskom hormonalnym.

Czy trądzik hormonalny ustępuje po ciąży?

Zaostrzenia trądziku są powszechne w czasie ciąży ze względu na gwałtowny wzrost hormonów, takich jak androgeny i progesteron. Po porodzie poziom hormonów stabilizuje się, a trądzik ciążowy zwykle ustępuje w ciągu kilku miesięcy. Doustne środki antykoncepcyjne są bezpieczną opcją leczenia po porodzie. Matki karmiące mogą zdecydować się na stosowanie środków miejscowych, takich jak nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy lub retinoidy.

Jak można stwierdzić, czy trądzik ma podłoże hormonalne czy grzybicze?

Wskazówki, że trądzik może mieć podłoże grzybicze, obejmują swędzące czerwone guzki, łuszczenie, trądzik skoncentrowany w wilgotnych obszarach, takich jak boki nosa i ust, oraz wypryski wywołane potem lub wilgocią. Trądzik grzybiczny często reaguje na szampony przeciwłupieżowe zawierające pirytionian cynku lub ketokonazol. Proszę udać się do dermatologa w celu potwierdzenia trądziku grzybiczego.

Czy hormony takie jak estrogen i testosteron mogą być stosowane w leczeniu trądziku?

Terapie hormonalne koncentrują się głównie na antyandrogenach w celu obniżenia podwyższonego poziomu testosteronu i regulacji cykli menstruacyjnych. Estrogen jest podawany w połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi, ale nie jest stosowany samodzielnie ze względu na zwiększone ryzyko dla zdrowia. Bioidentyczna terapia hormonalna jest kontrowersyjna, ale w niektórych przypadkach może pomóc złagodzić trądzik okołomenopauzalny. Proszę udać się do endokrynologa w celu omówienia opcji leczenia hormonalnego.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?