Co wywołuje trądzik torbielowaty?

Published:

Trądzik torbielowaty może być frustrującą chorobą skóry. Te głębokie, bolesne pryszcze wydają się pojawiać znikąd i notorycznie trudno się ich pozbyć. Zrozumienie przyczyn trądziku torbielowatego jest kluczem zarówno do jego leczenia, jak i zapobiegania przyszłym wypryskom.

Co wywołuje trądzik torbielowaty

Co to jest trądzik torbielowaty?

Zanim zagłębimy się w to, co wywołuje trądzik torbielowaty, najpierw omówmy, czym dokładnie jest trądzik torbielowaty.

Trądzik torbielowaty składa się z dużych, czerwonych, bolesnych wyprysków, które pojawiają się głęboko w skórze. Pryszcze te są znacznie większe i bardziej dotkliwe niż typowe zaskórniki.

Zamiast pozostawać na powierzchni skóry, pryszcze torbielowate tworzą się głębiej w warstwie skóry właściwej. Zapalenie i pęknięcie torbieli głęboko w skórze powoduje powstawanie bolesnych grudek wypełnionych ropą.

Trądzik torbielowaty jest uważany za poważniejszy niż inne formy trądziku ze względu na głębokość wyprysków i blizny, które mogą po sobie pozostawić.

Co powoduje trądzik torbielowaty?

Skoro wiedzą już Państwo, czym jest trądzik torbielowaty, co tak naprawdę wywołuje te bolesne pryszcze? Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

Zaburzenia równowagi hormonalnej

Wahania hormonów są głównym czynnikiem wywołującym trądzik torbielowaty.

Hormony takie jak androgeny mogą nadmiernie stymulować gruczoły łojowe i mieszki włosowe w skórze, prowadząc do nadmiernej produkcji sebum. To tłuste środowisko zatyka pory i umożliwia rozwój bakterii wywołujących trądzik.

Genetyka

Podobnie jak w przypadku wielu chorób skóry, w trądziku torbielowatym pewną rolę odgrywa genetyka. Jest bardziej prawdopodobne, że będą Państwo borykać się z poważnymi wypryskami, jeśli w Państwa rodzinie występował trądzik torbielowaty.

Genetyka może powodować skłonność do wytwarzania nadmiaru androgenów lub zwiększać wrażliwość na normalne wahania hormonów, takich jak testosteron.

Wysoki poziom stresu

Wysoki poziom stresu powoduje zwiększoną produkcję kortyzolu i innych hormonów, które stymulują gruczoły łojowe. Może to prowadzić do nadmiernej produkcji sebum, zatykania porów i nasilenia trądziku torbielowatego.

Stres upośledza również gojenie się ran. Może to powodować, że pryszcze torbielowate będą utrzymywać się dłużej, zamiast szybko się goić.

Leki

Niektóre leki mogą wywoływać wypryski, w tym trądzik torbielowaty. Leki zawierające hormony, takie jak pigułki antykoncepcyjne lub zamienniki hormonów, mogą prowadzić do zaostrzeń trądziku.

Sterydy i lit to inne leki na receptę, których częstym skutkiem ubocznym jest trądzik.

Przewlekłe zapalenie

U podstaw trądziku torbielowatego leży stan zapalny. Przewlekły stan zapalny w organizmie może zatem sprawić, że będą Państwo bardziej podatni na poważne wypryski.

Stany takie jak PCOS, IBD i zaburzenia autoimmunologiczne powodują wyższy wyjściowy stan zapalny. To ostatecznie przygotowuje grunt pod zapalne pryszcze torbielowate.

Wyzwalacze związane z dietą i stylem życia

Oprócz czynników wewnętrznych, takich jak hormony i genetyka, niektóre czynniki związane ze stylem życia mogą również wywoływać trądzik torbielowaty u niektórych osób. Przyjrzyjmy się kilku potencjalnym czynnikom stylu życia powodującym trądzik.

Dieta wysokoglikemiczna

Istnieją dowody na to, że stosowanie diety wysokoglikemicznej, bogatej w rafinowane węglowodany i cukier, może pogorszyć trądzik.

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym powodują szybsze skoki poziomu cukru we krwi. Prowadzi to do wyższego poziomu insuliny, co może stymulować zwiększoną produkcję androgenów.

Te hormonalne skutki żywności o wysokim indeksie glikemicznym mogą wywoływać wypryski. Niektóre pokarmy, na które należy uważać, to słodkie napoje gazowane, soki owocowe, desery, białe pieczywo i przetworzone przekąski.

Konsumpcja produktów mlecznych

Badania wciąż trwają, ale niektóre z nich powiązały spożycie mleka i nabiału z częstszym występowaniem trądziku.

Eksperci stawiają hipotezę, że hormony naturalnie występujące w produktach mlecznych mogą nadmiernie stymulować gruczoły łojowe. Pewną rolę może również odgrywać cukier laktoza zawarty w nabiale.

Jeśli podejrzewa Pan/Pani, że nabiał wywołuje u Pana/Pani pryszcze torbielowate, proszę spróbować wyeliminować go na miesiąc, aby sprawdzić, czy Pana/Pani skóra się poprawi.

Za mało snu

Chroniczny brak snu może wytrącić hormony z równowagi. Brak snu obniża poziom testosteronu, jednocześnie zwiększając produkcję kortyzolu.

Bez wystarczającej ilości snu skóra nie ma również czasu na odnowę. Może to prowadzić do zatykania porów i poważniejszych stanów zapalnych.

Proszę dążyć do 7-9 godzin snu na dobę. Daje to organizmowi czas na regulację hormonów i naprawę tkanki skórnej.

Palenie papierosów

Palenie tytoniu jest jednoznacznie powiązane ze wzrostem nasilenia trądziku. Dokładne mechanizmy nie są znane, ale prawdopodobnie wiążą się z prozapalnym charakterem dymu papierosowego.

Jeśli obecnie Pan/Pani pali, proszę opracować plan rzucenia nałogu. Prawdopodobnie pomoże to poprawić trądzik torbielowaty i ogólny stan zdrowia.

Dotykanie i skubanie twarzy

Nadmierne dotykanie i skubanie twarzy dostarcza bakterie do porów, jednocześnie uszkadzając delikatną tkankę skórną. Ten podwójny cios bakterii i stanu zapalnego może zdecydowanie wywołać nowe wypryski.

Proszę starać się trzymać ręce z dala od twarzy przez cały dzień. Należy również pamiętać o wszelkich nawykach związanych ze skubaniem skóry.

Powszechne czynniki wywołujące trądzik torbielowaty do podsumowania:

 • Wahania hormonalne
 • Genetyka
 • Wysoki poziom stresu
 • Niektóre leki
 • Przewlekły stan zapalny
 • Dieta wysokoglikemiczna
 • Spożycie produktów mlecznych
 • Nieodpowiedni sen
 • Palenie
 • Wybieranie twarzy

Wskazówki dotyczące zapobiegania powstawaniu trądziku torbielowatego

Teraz, gdy już wiedzą Państwo, co zwykle powoduje trądzik torbielowaty, oto kilka wskazówek, jak zapobiegać powstawaniu bolesnych guzków:

1. Zrównoważyć poziom hormonów.

Proszę pracować nad zrównoważeniem hormonów, takich jak androgeny i insulina, które mogą nadmiernie stymulować gruczoły łojowe.

Strategie obejmują radzenie sobie ze stresem, wystarczającą ilość snu, unikanie stanów zapalnych i stosowanie diety niskoglikemicznej.

2. Proszę unikać czynników wywołujących trądzik.

Proszę zwrócić uwagę na czynniki wywołujące trądzik torbielowaty i starać się ich unikać. Może to oznaczać rezygnację z nabiału, rzucenie palenia lub zmianę leków.

3. Delikatnie oczyścić.

Ostre peelingi do twarzy i nadmierne oczyszczanie zaburzają barierę ochronną skóry. Prowadzi to do podrażnień, które mogą nasilać trądzik.

Delikatnie oczyszczać skórę tylko dwa razy dziennie za pomocą nieściernego środka czyszczącego. Proszę unikać szorowania lub skubania.

4. Proszę stosować składniki zwalczające trądzik.

Składniki takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i retinoidy pomagają odblokować pory i zwalczać bakterie trądzikowe. Stosowanie kremów bez spłukiwania z tymi składnikami może zapobiegać powstawaniu wyprysków.

5. Proszę dbać o zdrowie skóry.

Proszę odżywiać skórę przeciwutleniaczami, stosować ochronę przeciwsłoneczną i dbać o nawodnienie. Promowanie ogólnego zdrowia skóry zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wyprysków.

Świadomość najczęstszych przyczyn trądziku torbielowatego jest kluczowa. Unikanie czynników wyzwalających i równoważenie hormonów, gdy tylko jest to możliwe, może znacznie przyczynić się do zapobiegania bolesnym wypryskom torbielowatym.

Kiedy udać się do dermatologa z trądzikiem torbielowatym?

Ciężki trądzik torbielowaty może być trudny do opanowania na własną rękę. Proszę udać się do dermatologa, jeśli wystąpią u Pana/Pani

 • Częste i bolesne wypryski torbielowate
 • Trądzik oporny na leczenie dostępne bez recepty
 • Blizny po pryszczach torbielowatych
 • Niska samoocena lub depresja z powodu trądziku torbielowatego

Dermatolog ma dostęp do najsilniejszych leków na trądzik, takich jak izotretynoina, które mogą pomóc. Zabiegi takie jak zastrzyki sterydowe mogą również pomóc szybko zmniejszyć duże pryszcze torbielowate.

Nie wahaj się sięgnąć po profesjonalną pomoc, jeśli trądzik torbielowaty znacząco wpływa na Twoje życie. Nie muszą Państwo cierpieć z powodu kolejnych ataków.

Na wynos: Proszę zwracać uwagę na czynniki wywołujące trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty tworzy się głęboko w skórze i może być wywoływany przez wiele różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Hormony, genetyka, stany zapalne, wysoki poziom stresu, leki, dieta i nawyki związane ze stylem życia mogą odgrywać pewną rolę.

Proszę zwrócić uwagę na swoje osobiste czynniki wywołujące trądzik i stosować strategie zapobiegawcze, aby uniknąć przyszłych wyprysków. Kluczowe jest utrzymywanie nadmiaru androgenów i stanów zapalnych pod kontrolą.

W przypadku ciężkiego lub opornego na leczenie trądziku torbielowatego należy udać się do dermatologa w celu uzyskania dostępu do specjalistycznych leków i procedur. Dzięki wytrwałości i odpowiedniemu planowi leczenia można opanować trądzik torbielowaty i zapobiec jego nawrotom.

Często zadawane pytania na temat trądziku torbielowatego

Jak wygląda trądzik torbielowaty?

Trądzik torbielowaty składa się z dużych, czerwonych, bolesnych wyprysków, które pojawiają się głęboko w skórze. Pryszcze są zaognione i mogą przypominać węzły pod skórą. Cysty często mają biały lub żółty środek wypełniony ropą. Wypryski pozostawiają ciemne blizny, które mogą utrzymywać się miesiącami.

Gdzie występuje trądzik torbielowaty?

Wypryski torbielowate najczęściej rozwijają się na twarzy, szczególnie wzdłuż linii szczęki, policzków, podbródka i wokół ust. Ale pryszcze torbielowate mogą również tworzyć się na plecach, klatce piersiowej, szyi, ramionach i ramionach.

Jaka jest różnica między trądzikiem torbielowatym a zwykłym trądzikiem?

Zwykły trądzik składa się z małych zaskórników i zaskórników na powierzchni skóry. Trądzik torbielowaty występuje głębiej w warstwie skóry właściwej. Pryszcze torbielowate są znacznie większe, bardziej bolesne i częściej prowadzą do powstawania blizn niż łagodniejsze zaskórniki lub wągry.

Czy trądzik torbielowaty jest formą ciężkiego trądziku?

Tak, trądzik torbielowaty jest uważany za ciężką postać trądziku. Jest on klasyfikowany jako najpoważniejszy rodzaj trądziku ze względu na rozmiar pryszczy, ich głębokość i możliwość spowodowania trwałych blizn. Cysty są również bardzo bolesne.

Czy trądzik torbielowaty może ustąpić samoistnie?

Mniejsze pryszcze torbielowate mogą ustąpić samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Jednak większość trądziku torbielowatego nie ustąpi całkowicie bez leczenia na receptę. Wypryski mają tendencję do częstych nawrotów i wymagają starannego leczenia.

Jakie jest najlepsze leczenie trądziku torbielowatego?

Leki na receptę przynoszą najlepsze rezultaty w walce z prawdziwym trądzikiem torbielowatym. Często przepisywane są doustne antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, izotretynoina, spironolakton i miejscowe retinoidy. Produkty dostępne bez recepty zwykle nie są wystarczająco silne, aby kontrolować ciężkie wypryski torbielowate.

Jak szybko pozbyć się trądziku torbielowatego?

Wizyta u dermatologa w celu wykonania zastrzyku z kortyzonu może pomóc zmniejszyć duży torbielowaty pryszcz w ciągu jednego lub dwóch dni. Spuszczenie płynu z dużej torbieli objętej stanem zapalnym za pomocą sterylnej igły również zapewnia szybką ulgę. Są to jednak tylko środki tymczasowe.

Czy można wyskakiwać pryszcze torbielowate?

Najlepiej jest nie rozdrapywać ani nie wyrywać torbieli. Torbiele tworzą się zbyt głęboko, aby mogły zostać skutecznie opróżnione. Wyrywanie może uszkodzić skórę i prowadzić do powstawania blizn. Zamiast tego należy zastosować ciepły kompres, który pomoże torbieli samoistnie się opróżnić.

Czy trądzik torbielowaty ustępuje na stałe?

Dzięki konsekwentnemu leczeniu trądzik torbielowaty może przejść w długotrwałą remisję i potencjalnie zniknąć na dobre. Doustna izotretynoina ma największe szanse na trwałe usunięcie trądziku torbielowatego. Jednak niektóre osoby doświadczają sporadycznych nawrotów trądziku torbielowatego nawet po skutecznym leczeniu.

Kiedy udać się do lekarza z trądzikiem torbielowatym?

Jeśli cierpi Pan/Pani na bolesne cysty, które tworzą blizny, nie reagują na leczenie dostępne bez recepty lub negatywnie wpływają na Pana/Pani samoocenę, proszę udać się do lekarza w celu oceny. Dermatolog może przepisać silniejsze leki, które pomogą usunąć trądzik torbielowaty.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?