Dlaczego codziennie budzę się z nowym pryszczem?

Published:

Obudzenie się i odkrycie nowego pryszcza na twarzy może być frustrujące i mylące. Skąd się wziął? Dlaczego ciągle się pojawia?

Dlaczego codziennie budzę się z nowym pryszczem?

Pryszcze, które wydają się pojawiać z dnia na dzień lub z samego rana, są często wynikiem tego, co dzieje się pod powierzchnią skóry. Rozumiejąc najczęstsze przyczyny, można zacząć radzić sobie z częstymi wypryskami.

Co powoduje moje poranne pryszcze?

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą przyczyniać się do zaostrzeń trądziku AM:

Hormony

Wahania hormonalne są bardzo częstą przyczyną wyprysków. Zmiany hormonalne zwiększają produkcję sebum i stan zapalny, przez co zwiększa się podatność na zatykanie porów i wypryski.

Niektóre hormony mają wpływ na powstawanie wyprysków:

 • Androgeny - męskie hormony płciowe, takie jak testosteron. Kobiety również je mają, ale w mniejszych ilościach. Wyższe poziomy mogą prowadzić do wyprysków.
 • Estrogen - osiąga szczytowe wartości w okolicach owulacji, co może powodować wypryski. Spadek poziomu estrogenu przed rozpoczęciem miesiączki może również wywoływać pryszcze.

Nawyki związane ze snem

Sposób, w jaki Państwo śpią, może wpływać na zdrowie skóry. Niewystarczająca ilość snu lub spanie do późna zaburza naturalny rytm dobowy. Ten brak równowagi może objawiać się na skórze.

Nawyki związane ze snem, które mogą powodować wypryski AM:

 • Niespójny harmonogram snu
 • Spanie twarzą w dół na poduszce
 • Niemycie twarzy przed snem
 • Spanie w makijażu lub pocie

Stres

Wysoki poziom stresu prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu, który powoduje nadmierną produkcję oleju i stan zapalny. Noc / poranek to czas, kiedy poziom kortyzolu osiąga szczyt, stąd pryszcze.

Skóra tłusta

Nadmierna produkcja sebum (oleju) jest głównym czynnikiem powodującym powstawanie pryszczy. Tłuste typy skóry są zwykle najbardziej dotknięte trądzikiem AM, ponieważ olej wydzielany przez całą noc zatyka pory.

Bakterie

Trądzik powstaje, gdy pory zatykają się olejem, martwymi komórkami skóry i bakteriami. Bakterie Propionibacterium acnes rozwijają się w ciągu nocy, dlatego pryszcze mogą nagle pojawić się z samego rana.

Reakcja na produkt

Czasami poranne pryszcze są reakcją na produkty do pielęgnacji włosów lub skóry stosowane przed snem. Proszę spróbować zmienić swoją nocną rutynę, jeśli zauważą Państwo wypryski.

Dlaczego pryszcze pojawiają się z dnia na dzień?

Teraz, gdy omówiliśmy już najczęstsze przyczyny, mogą się Państwo zastanawiać, dlaczego te pryszcze wydają się pojawiać znikąd. Oto kilka informacji na temat cyklu powstawania pryszczy w ciągu nocy:

Podziały tworzą się na czterech kluczowych etapach:

1. Zatkane pory - nadmiar sebum, martwe komórki skóry i bakterie zatykają mieszki włosowe.

2. Zapalenie - komórki odpornościowe wykrywają bakterie i powodują obrzęk ściany pęcherzyka.

3. Zaczerwienienie i obrzęk - zwiększa się przepływ krwi do danego obszaru. Białe krwinki zwalczają infekcję, powodując obrzęk i zaczerwienienie.

4. Krosta - zablokowane pory pękają, uwalniając ropę. Tworzy się zaskórnik lub wągier.

Cały ten proces może trwać kilka dni i zachodzić głęboko pod powierzchnią skóry. Nie można wykryć tworzenia się pryszcza aż do późniejszych etapów zapalenia/obrzęku.

To dlatego pryszcze pojawiają się nagle z dnia na dzień! Idealna burza rozpętała się pod Pana skórą kilka dni wcześniej.

Porady dotyczące zapobiegania porannym pryszczom

Teraz, gdy już wiedzą Państwo, dlaczego pojawiają się te nocne pryszcze, oto kilka wskazówek, które pomogą im zapobiec:

Ustanowienie spójnej rutyny nocnej

Kładzenie się spać i budzenie się o tych samych porach każdego dnia pomaga zrównoważyć hormony i zmniejszyć przetłuszczanie się skóry. Proszę dążyć do 7-9 godzin snu na dobę.

Myć twarz rano i wieczorem

Podwójne oczyszczanie na noc usuwa brud, olej, makijaż i bakterie, dzięki czemu pory pozostają czyste. Rano należy stosować delikatny środek oczyszczający, aby zachować świeżą skórę.

Proszę często zmieniać poszewki na poduszki

Martwy naskórek i oleje gromadzą się na poszewce i przenoszą się z powrotem na skórę, zatykając pory. Proszę zmieniać poszewki 2-3 razy w tygodniu.

Unikać podrażnień przed snem

Proszę unikać ostrych produktów na noc, które mogą powodować podrażnienia i stany zapalne prowadzące do wyprysków.

Zmniejszenie stresu poprzez ćwiczenia i medytację

Obniżenie poziomu stresu pomaga znormalizować poziom kortyzolu i zrównoważyć hormony, zapewniając czystą skórę.

Proszę monitorować dietę

Niektóre pokarmy, takie jak nabiał i wysokoglikemiczne węglowodany, mogą wywoływać wypryski. Proszę prowadzić dziennik żywności, aby zidentyfikować potencjalnych winowajców.

Proszę udać się do dermatologa

W przypadku trądziku hormonalnego mogą być potrzebne leki na receptę, takie jak pigułki antykoncepcyjne lub retinoidy, aby regulować produkcję oleju.

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Utrzymujące się przez noc wypryski mogą sygnalizować potrzebę profesjonalnego leczenia. Proszę udać się do dermatologa, jeśli:

 • Poranne pryszcze utrzymują się pomimo zmiany rutyny
 • Wypryski są rozległe na policzkach, linii żuchwy i szyi.
 • Trądzik o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego z bolesnymi cystami lub guzkami
 • Ma Pani trądzik wraz z nieregularnymi miesiączkami lub oznaki braku równowagi hormonalnej.
 • Produkty dostępne bez recepty nie poprawiają trądziku po 2 miesiącach codziennego stosowania.

Dermatolog ma dostęp do zabiegów na receptę, które mogą dotrzeć do pierwotnych przyczyn nawracających pryszczy AM. Popularne opcje obejmują:

 • Doustne środki antykoncepcyjne - pigułki antykoncepcyjne pomagają zrównoważyć poziom hormonów i zmniejszyć produkcję sebum.
 • Spironolakton - lek na ciśnienie krwi, który spowalnia produkcję oleju i obniża poziom testosteronu.
 • Izotretynoina - najsilniejszy lek na trądzik, izotretynoina leczy trądzik poprzez zmniejszenie wydzielania oleju i stanu zapalnego.
 • Retinoidy stosowane miejscowo - pochodne witaminy A, takie jak tretynoina, pomagają odblokować pory i zapobiegają powstawaniu nowych zaskórników/białych zaskórników.

Na wynos

Obudzenie się z nowym, wściekłym pryszczem może utrudnić poranek. Jednak zrozumienie typowych przyczyn, takich jak hormony, pozycja podczas snu, higiena, bakterie, stres i rodzaj skóry, może pomóc w zapobieganiu tym uciążliwym wypryskom.

Proszę zwracać szczególną uwagę na swoją nocną rutynę. Proszę trzymać się regularnego harmonogramu snu, dobrze myć twarz przed snem, często zmieniać poszewki na poduszki i unikać potencjalnych czynników drażniących. Radzenie sobie ze stresem i dieta mogą również poprawić nocne wypryski.

Jeśli poranne pryszcze nie ustępują pomimo stosowania środków zaradczych, należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Leczenie trądziku na receptę to najskuteczniejszy sposób walki z trądzikiem hormonalnym i zapalnym. Dzięki profesjonalnej pomocy mogą Państwo w końcu pożegnać się z porannymi niespodziankami w postaci pryszczy i cieszyć się niezmiennie czystą skórą!

Często zadawane pytania dotyczące budzenia się z trądzikiem

Zastanawiają się Państwo, dlaczego z dnia na dzień pojawiają się pryszcze? Nie są Państwo sami! Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące porannego trądziku:

Jaki jest związek między trądzikiem a snem?

Nawyki związane ze snem zdecydowanie wpływają na wypryski. Brak wystarczającej ilości snu lub niespójny harmonogram snu może zakłócić rytm dobowy. Prowadzi to do zwiększonej produkcji sebum i stanów zapalnych. Spanie twarzą w dół wywiera nacisk na skórę i przenosi brud i oleje z poduszki z powrotem na twarz, zatykając pory.

W jaki sposób pocenie się w nocy powoduje pryszcze?

Nadmiar potu powstający podczas snu miesza się z olejem i martwymi komórkami skóry, tworząc idealną pożywkę dla bakterii powodujących pryszcze. Przebieranie się w czystą piżamę i mycie twarzy po nocnym poceniu się może pomóc w zapobieganiu wypryskom. Używanie oddychającej bawełnianej pościeli i lekkich koców również zmniejsza pocenie się.

Czy używanie brudnych pędzli do makijażu może powodować poranny trądzik?

Tak! Niewłaściwe czyszczenie pędzli do makijażu powoduje przenoszenie brudu, oleju i bakterii z powrotem na twarz podczas nakładania produktów. Ten osad zatyka pory, prowadząc do nasilenia trądziku. Przynajmniej raz w tygodniu należy dokładnie czyścić pędzle za pomocą płynu do mycia pędzli lub delikatnego szamponu.

Dlaczego moja skóra wysypuje się bardziej w dni, w które ćwiczę?

Pot i oleje wytwarzane podczas ćwiczeń zostają uwięzione pod skórą, jeśli nie weźmie się prysznica natychmiast po ich zakończeniu. Powoduje to zatykanie porów i powstawanie pryszczy w ciągu nocy. Proszę spłukać się zaraz po treningu i dokładnie umyć twarz, aby zapobiec powstawaniu wyprysków.

Jak powstrzymać produkty do włosów przed powodowaniem trądziku?

Żele do włosów, pianki i odżywki bez spłukiwania zawierają składniki zatykające pory. Jeśli włosy dotykają twarzy w nocy, produkty te przenoszą się na skórę i powodują poranne wypryski. Proszę spiąć włosy przed snem i umyć twarz/szyję, aby usunąć wszelkie pozostałości produktów.

Czy mój detergent do prania lub płyn do płukania tkanin może powodować wypryski?

Tak, zawierają one szkodliwe substancje chemiczne, które osadzają się na Państwa poszewkach na poduszki i prześcieradłach. Te drażniące substancje dostają się na skórę podczas snu, blokując pory. Proszę używać bezzapachowych detergentów przeznaczonych dla skóry wrażliwej. Proszę pominąć płyn do płukania tkanin, który sprawia, że tkaniny są mniej oddychające.

Dlaczego moja skóra przetłuszcza się z dnia na dzień?

Produkcja sebum w organizmie przebiega zgodnie z rytmem dobowym i naturalnie wzrasta w ciągu nocy. Wyższy poziom sebum w połączeniu ze zrzucaniem martwych komórek skóry zwiększa ryzyko zatkania porów i porannego trądziku. Stosowanie produktów kontrolujących wydzielanie sebum przed snem pomaga ograniczyć przetłuszczanie się skóry w ciągu nocy.

Jak mogę zapobiec wypryskom związanym z maską?

Trądzik w miejscu, w którym znajduje się maska, jest często nazywany "trądzikiem maskowym". Ciepło, wilgoć i tarcie pod maską zatykają pory. Proszę pamiętać o umyciu twarzy po nałożeniu maski. Jednorazowe maski i wkładki do masek mogą również pomóc w zapobieganiu pryszczom maskne.

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Proszę umówić się na wizytę, jeśli ma Pan/Pani ciężki, bolesny trądzik, jeśli produkty dostępne bez recepty nie pomogły po 2 miesiącach lub jeśli trądzik wpływa na Pana/Pani samoocenę. Dermatolog może przepisać leki w celu leczenia hormonalnych lub zapalnych składników przewlekłych wyprysków.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?