Jakie są 4 stopnie trądziku?

Published:

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka ludzi w każdym wieku. Występuje, gdy mieszki włosowe zatykają się olejem i martwymi komórkami skóry, co prowadzi do powstawania zaskórników, zaskórników, pryszczy i cyst. Trądzik może mieć przebieg od łagodnego do ciężkiego, a dermatolodzy dzielą go na różne stopnie w zależności od rodzaju i ilości zmian. Zrozumienie czterech stopni trądziku może pomóc w określeniu najlepszych opcji leczenia.

Jakie są 4 stopnie trądziku?

Trądzik stopnia 1

Stopień 1 lub łagodny trądzik składa się z okazjonalnych zaskórników, zaskórników i małych pryszczy. Trądzik stopnia 1 powoduje minimalny stan zapalny i zwykle pojawia się w wyniku zmian hormonalnych, takich jak w okresie dojrzewania.

Pierwotne zmiany w trądziku 1. stopnia to:

 • Zaskórniki - lepiej znane jako wągry i zaskórniki. Zaskórniki powstają, gdy martwe komórki skóry i olej zatykają otwór porów. Zaskórniki to zaskórniki zamknięte, w których zator pozostaje pod powierzchnią skóry. Zaskórniki to zaskórniki otwarte, które pojawiają się jako ciemne guzki.
 • Grudki - małe, różowe lub czerwone guzki, które są delikatne w dotyku. Grudki tworzą się, gdy ściany otaczające zatkane pory pękają i ulegają zapaleniu.

Trądzik stopnia 1 jest na ogół łatwy do wyleczenia za pomocą dostępnych bez recepty środków czyszczących, kremów i żeli. Konsekwentne oczyszczanie i produkty zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy pomagają usunąć nadmiar sebum i martwe komórki naskórka. Trądzik stopnia 1 zazwyczaj szybko reaguje na miejscowe leczenie dostępne bez recepty.

Trądzik stopnia 2

Stopień 2 lub umiarkowany trądzik składa się z bardziej znaczących grudek i krost. Krosty są podobne do grudek, ale mają widoczną ropę na końcach. Umiarkowany trądzik zapalny jest powszechny u nastolatków i młodych dorosłych.

Pierwotne zmiany w trądziku 2. stopnia to:

 • Grudki - te małe, różowe pryszcze oznaczają umiarkowany stan zapalny porów.
 • Krosty - są to grudki z widoczną ropą na końcach. Ropa składa się z martwych komórek skóry, bakterii i sebum.
 • Zaskórniki - zatkane pory w postaci zaskórników i zaskórników występują również obok zapalnych grudek i krost.

Osoby z trądzikiem 2. stopnia zazwyczaj mają od 20 do 100 zmian. Grudki i krosty mogą być rozległe lub skoncentrowane w jednym obszarze. Umiarkowany trądzik często pojawia się okresowo przed cyklem miesiączkowym z powodu zmian hormonalnych.

Miejscowe zabiegi OTC mogą pomóc w leczeniu trądziku stopnia 2. Jednak wiele osób wymaga leków na receptę, takich jak retinoidy, nadtlenek benzoilu lub żele i kremy z antybiotykami. Doustne antybiotyki mogą być przepisywane do krótkotrwałego stosowania.

Przy odpowiednim leczeniu, trądzik stopnia 2 może zostać usunięty, nie prowadząc do trwałych blizn. Zwracanie szczególnej uwagi na pielęgnację skóry może pomóc w kontrolowaniu i ograniczaniu wyprysków.

Trądzik stopnia 3

Trądzik stopnia 3 jest klasyfikowany jako ciężki trądzik grudkowo-krostkowy. Składa się z wielu zapalnych grudek i krost, które pokrywają duże obszary twarzy, klatki piersiowej i pleców. Trądzik stopnia 3 jest często bolesny i nieestetyczny, ale nie powoduje zmian guzowatych ani torbielowatych.

Oto podstawowe zmiany widoczne w trądziku 3. stopnia:

 • Liczne grudki i krosty - trądzik stopnia 3 składa się z rozległego stanu zapalnego. Na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach i plecach może występować ponad 100 małych, czerwonych krostek.
 • Sporadyczne guzki - w przeciwieństwie do trądziku 4. stopnia, trądzik 3. stopnia nie charakteryzuje się znaczną liczbą guzków. Od czasu do czasu może pojawić się kilka głębokich, bolesnych guzków.
 • Zaskórniki - Zarówno otwarte, jak i zamknięte zaskórniki są zwykle obecne wśród zmian zapalnych.

Osoby z ciężkim trądzikiem grudkowo-krostkowym często mają bolesną, delikatną skórę. Duża liczba pryszczy może prowadzić do powstawania blizn, jeśli trądzik nie jest leczony.

Ciężki trądzik wymaga przepisywania doustnych i miejscowych leków na receptę w celu kontrolowania stanu zapalnego i zabijania bakterii wywołujących trądzik. Izotretynoina może być przepisywana w przypadku opornego, ciężkiego trądziku zapalnego. Właściwa pielęgnacja skóry i unikanie czynników wyzwalających, takich jak stres i tłuste kosmetyki, również pomaga radzić sobie z wypryskami.

Trądzik stopnia 4

Trądzik stopnia 4 składa się z rozległych grudek zapalnych, krost, guzków i cyst. Jest klasyfikowany jako ciężki trądzik guzkowy lub torbielowaty. Guzki i torbiele mogą powodować poważne blizny, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Oto główne zmiany, które charakteryzują stopień 4, ciężki trądzik guzkowo-torbielowaty:

 • Grudki i krosty - Występują umiarkowane do ciężkich krosty zapalne.
 • Guzki - Twarde, bolesne guzki tworzą się głęboko w skórze i są oznaką poważnego stanu zapalnego. Guzki powstają, gdy zatkane pory pękają bardzo głęboko w warstwie skóry właściwej.
 • Cysty - Cysty są podobne do guzków, ale są większe, bardziej bolesne i wypełnione ropą. Wypryski torbielowate zazwyczaj wymagają leczenia zastrzykami w celu odprowadzenia ropy.

Guzki i cysty trądzikowe mogą prowadzić do rozległych blizn i przebarwień. Ciężki trądzik torbielowaty wymaga pilnego leczenia, aby uniknąć trwałego uszkodzenia skóry i negatywnych skutków psychologicznych, takich jak lęk, depresja i obniżona samoocena.

Ciężki trądzik torbielowaty wymaga stosowania leków doustnych i miejscowych na receptę. Ciężkie przypadki mogą być leczone izotretynoiną (wysoką dawką witaminy A). Inne opcje leczenia obejmują zastrzyki sterydowe, terapię laserową/świetlną, peelingi chemiczne i mikrodermabrazję w celu poprawy blizn.

Określanie stopnia zaawansowania trądziku

Znajomość rodzaju i ilości zmian chorobowych jest niezbędna do określenia stopnia zaawansowania trądziku i odpowiedniego leczenia. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas oceny trądziku:

 • Zmiany niezapalne - Należą do nich zaskórniki otwarte i zamknięte (wągry i zaskórniki białe). Proszę zwrócić uwagę na liczbę zatkanych porów.
 • Łagodne zmiany zapalne - proszę szukać małych, różowych guzków zwanych grudkami.
 • Umiarkowane zmiany zapalne - proszę sprawdzić, czy nie występują ropne krosty zwane krostami.
 • Poważne zmiany zapalne - twarde, bolesne guzki i torbiele wypełnione płynem wskazują na poważniejszy trądzik.
 • Rozmieszczenie - proszę zwrócić uwagę, czy mają Państwo tylko kilka rozproszonych zmian, czy rozległe skupiska obejmujące duże obszary.
 • Wcześniejsze blizny - może to oznaczać, że w przeszłości cierpiał/a Pan/Pani na poważny trądzik.
 • Częstotliwość zaostrzeń - proszę zwrócić uwagę, czy ma Pan/Pani sporadyczne wypryski, czy uporczywy trądzik.

Śledzenie wyprysków przez kilka miesięcy pomaga określić, czy ma Pan/Pani trądzik uporczywy czy przerywany. Wizyta u dermatologa pomaga prawidłowo zdiagnozować stopień trądziku i zalecić odpowiednie terapie.

Stopnie zaawansowania trądziku i ryzyko powstawania blizn

Stopień zaawansowania trądziku często koreluje z ryzykiem powstania trwałych blizn potrądzikowych. Poniżej przedstawiamy ryzyko powstawania blizn dla każdego stopnia trądziku:

 • Stopień 1 - Minimalne ryzyko powstawania blizn. Łagodny trądzik zaskórnikowy i sporadyczne grudki zwykle ustępują bez pozostawiania blizn.
 • Stopień 2 - Niskie ryzyko powstawania blizn. Umiarkowany trądzik zapalny może prowadzić do powstawania płytkich blizn typu "ice pick" lub "boxcar".
 • Stopień 3 - Umiarkowane ryzyko powstawania blizn. Rozległe zmiany zwiększają ryzyko powstawania blizn. Mogą pojawić się wgłębienia i blizny.
 • Stopień 4 - Wysokie ryzyko powstawania blizn. Guzki i torbiele mogą niszczyć kolagen, prowadząc do poważnych blizn.

Im bardziej zaogniony i długotrwały jest trądzik, tym większe prawdopodobieństwo powstania blizn. Szybkie leczenie jest kluczem do zapobiegania trwałym uszkodzeniom skóry.

Kiedy udać się do dermatologa?

Zaleca się wizytę u dermatologa, jeśli:

 • Produkty dostępne bez recepty nie poprawiły trądziku po 3 miesiącach
 • Trądzik pozostawia ciemne plamy lub blizny
 • Trądzik powoduje znaczne cierpienie emocjonalne
 • Występują objawy ciężkiego trądziku zapalnego

Dermatolog może prawidłowo zdiagnozować stopień trądziku, zidentyfikować wszelkie przyczyny leżące u jego podłoża i stworzyć dostosowany plan leczenia. W przypadku trądziku o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, często potrzebne są leki doustne i miejscowe na receptę, aby leczyć stany zapalne i zapobiegać powstawaniu blizn. Dermatolog może również zalecić zabiegi laserowe w celu poprawy bliznowacenia.

Na wynos

Zidentyfikowanie konkretnego stopnia trądziku ma kluczowe znaczenie dla znalezienia odpowiedniego leczenia. Łagodny trądzik niezapalny można leczyć produktami dostępnymi bez recepty. Jednak umiarkowany lub ciężki trądzik zapalny wymaga wizyty u dermatologa w celu profesjonalnego leczenia. Im wcześniej rozpocznie się właściwe leczenie trądziku, tym mniejsze ryzyko powstania trwałych blizn fizycznych i emocjonalnych. Świadomość czterech stopni trądziku pozwala lepiej zrozumieć opcje leczenia i potencjalne powikłania.

Często zadawane pytania dotyczące rodzajów trądziku

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która pojawia się, gdy mieszki włosowe zatykają się martwymi komórkami skóry i olejem. Nasilenie trądziku może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Dermatolodzy klasyfikują trądzik na 4 stopnie w oparciu o rodzaj i ilość występujących zmian. Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre często zadawane pytania dotyczące zrozumienia i określenia różnych stopni trądziku.

Jakie są 4 stopnie trądziku?

Wyróżnia się 4 stopnie trądziku:

Stopień 1 (łagodny) - składa się z kilku rozproszonych zaskórników (zaskórników i zaskórników białych) oraz małych grudek zapalnych.

Stopień 2 (umiarkowany) - obejmuje bardziej wyraźne grudki i krosty pokrywające większe obszary.

Stopień 3 (ciężki) - obejmuje liczne rozległe grudki, krosty i sporadyczne guzki.

Stopień 4 (ciężki guzkowy / torbielowaty) - charakteryzuje się ciężkimi guzkami zapalnymi i torbielami obok krost i grudek.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to zatkane mieszki włosowe. Istnieją dwa rodzaje zaskórników:

 • Białe zaskórniki (zaskórniki zamknięte) - pojawiają się jako małe, cieliste guzki pod powierzchnią skóry.
 • Zaskórniki (zaskórniki otwarte) - wyglądają jak ciemne kropki na skórze i pojawiają się, gdy martwe komórki naskórka i olej zostają uwięzione w porach i utleniają się, zmieniając kolor na czarny.

Czym są grudki i krosty?

Grudki to małe czerwone, zapalne guzki bez ropy. Tworzą się, gdy zatkane pory ulegają zakażeniu i puchną.

Krosty są podobne do grudek, ale są wypełnione widoczną ropą. Ropa składa się z ropy, bakterii i martwych komórek skóry.

Czym są guzki i torbiele?

Guzki to duże, twarde grudki pod skórą spowodowane głęboką infekcją i stanem zapalnym zatkanych porów. Cysty są podobne do guzków, ale są wypełnione ropą i mogą być delikatne i bolesne. Oba rodzaje wskazują na ciężką postać trądziku.

Jak może Pan/Pani określić swój stopień zaawansowania trądziku?

Aby określić stopień zaawansowania trądziku:

 • Proszę zwrócić uwagę na rodzaj wyprysków - czy występują głównie zaskórniki, grudki, krosty, guzki czy cysty.
 • Proszę spojrzeć na rozmieszczenie - czy mają Państwo tylko kilka zmian, czy skupiska obejmujące duże obszary.
 • Proszę sprawdzić, czy nie ma blizn, które wskazują na poważniejszy trądzik w przeszłości.
 • Proszę śledzić częstotliwość przerw - czy są one przerywane, czy uporczywe.
 • Wizyta u dermatologa może pomóc w prawidłowym zdiagnozowaniu Pani/Pana stopnia.

Jak stopień zaawansowania trądziku koreluje z ryzykiem powstawania blizn?

 • Stopień 1 wiąże się z minimalnym ryzykiem powstawania blizn.
 • Stopień 2 wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia łagodnych blizn.
 • Stopień 3 wiąże się z umiarkowanym ryzykiem powstawania blizn.
 • Stopień 4 wiąże się z wysokim ryzykiem poważnego bliznowacenia z powodu guzków i torbieli.

Kiedy powinien Pan/Pani udać się do dermatologa?

Proszę skontaktować się z dermatologiem, jeśli:

 • Produkty dostępne bez recepty nie poprawiają trądziku po 3 miesiącach.
 • Trądzik pozostawia blizny lub ciemne ślady.
 • Trądzik powoduje cierpienie emocjonalne.
 • Występują objawy ciężkiego trądziku - guzki, cysty, rozległe stany zapalne.

Jakie jest leczenie różnych stopni trądziku?

 • Stopień 1 często można leczyć za pomocą dostępnych bez recepty środków czyszczących, kremów i żeli.
 • Stopień 2 zwykle wymaga przepisania miejscowych lub doustnych antybiotyków.
 • Stopień 3 wymaga przepisywania leków doustnych i miejscowych w celu kontrolowania stanu zapalnego.
 • Ciężki trądzik torbielowaty stopnia 4 wymaga pilnego, agresywnego leczenia za pomocą leków doustnych i miejscowych, a czasami zabiegów, takich jak zastrzyki lub laseroterapia.

Wizyta u dermatologa pomoże zdiagnozować Państwa stopień zaawansowania i opracować indywidualny plan leczenia. Im wcześniej rozpocznie się właściwe leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia trądziku i blizn.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?