Jaka jest różnica między pryszczami a trądzikiem?

Published:

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, jaka jest różnica między pryszczami a trądzikiem? Większość ludzi używa tych terminów zamiennie, ale istnieją pewne kluczowe różnice.

Jaka jest różnica między pryszczami a trądzikiem?

W tym artykule omówimy, czym są pryszcze i trądzik, co je powoduje i jak skutecznie je leczyć. Przyjrzymy się również różnicom między pryszczami a trądzikiem, aby mogli Państwo lepiej zrozumieć, co dzieje się z Państwa skórą.

Czym są pryszcze?

Pryszcze to małe zmiany skórne lub stany zapalne, które powstają, gdy olej i martwe komórki skóry zatykają pory. Technicznym terminem określającym pryszcze są zaskórniki.

Kiedy pory zostają zatkane, bakterie zostają w nich uwięzione. Organizm wysyła białe krwinki do zainfekowanego obszaru, aby zwalczyć bakterie. Powoduje to stan zapalny i zaczerwienienie porów. Ropa gromadzi się wewnątrz porów, wypełniając je białym lub żółtym płynem. Powoduje to powstawanie zaskórnika lub zaskórnika na powierzchni.

Pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach, klatce piersiowej, szyi i ramionach. Są to obszary o dużej liczbie gruczołów łojowych. Mogą mieć różne rozmiary, od małych guzków po duże, bolesne pryszcze.

Niektóre powszechne rodzaje pryszczy obejmują:

 • Białe zaskórniki - pozostają pod skórą z małą białą kropką na powierzchni.
 • Zaskórniki - są to otwarte zaskórniki, które wydają się czarne na powierzchni z powodu nagromadzonego pigmentu skóry zwanego melaniną.
 • Grudki - małe czerwone guzki, które są tkliwe lub bolesne.
 • Krosty - krosty zawierające widoczną ropę.
 • Guzki - duże, twarde pryszcze osadzone głęboko w skórze.
 • Cysty - głębokie, bolesne pryszcze wypełnione ropą.

Wypryski są bardzo powszechne, szczególnie wśród nastolatków. Około 85% osób w wieku od 12 do 24 lat doświadcza niewielkich wyprysków. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi związanymi z okresem dojrzewania.

Wypryski mogą być bolesne i irytujące. Ale szybko ustępują, zwykle gojąc się w ciągu kilku dni. Tylko jeden lub dwa pryszcze na raz nie są uważane za trądzik.

Co to jest trądzik?

Trądzik to długotrwały stan skóry charakteryzujący się występowaniem zaskórników, zaskórników białych, pryszczy, tłustej skóry i ewentualnie blizn. Istnieje kilka rodzajów trądziku:

 • Trądzik pospolity - najczęstsza postać, obejmuje zaskórniki, zaskórniki, grudki, krosty, guzki i cysty.
 • Trądzik różowaty - wypryski i zaczerwienienia, często u kobiet w średnim wieku.
 • Trądzik kosmetyczny - powodowany przez makijaż, produkty do pielęgnacji skóry i tłuste substancje, które zatykają pory.
 • Trądzik mechaniczny - spowodowany tarciem, naciskiem, ciepłem i potem. Powszechny u sportowców.
 • Acne fulminans - nagły, ciężki trądzik torbielowaty z owrzodzeniem i strupami.

W przeciwieństwie do sporadycznych wyprysków, trądzik jest stanem przewlekłym, który występuje na dużych obszarach twarzy i ciała. Najczęściej dotyka twarzy, klatki piersiowej, pleców, ramion i szyi.

Trądzik zazwyczaj charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Zaskórniki i zaskórniki pokrywające duże obszary.
 • Małe i duże czerwone zmiany zapalne.
 • Pryszcze wypełnione ropą i głębsze grudki pod skórą.
 • Skóra tłusta i przetłuszczająca się.
 • Możliwe blizny po zagojeniu się zmian.
 • Zaostrzenia, które mogą trwać tygodnie lub miesiące.

Trądzik młodzieńczy zwykle rozpoczyna się w okresie dojrzewania i może trwać do 20. i 30. roku życia. Trądzik dorosłych jest również powszechny i występuje u kobiet dwa razy częściej niż u mężczyzn. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża i menopauza, mogą wywołać trądzik w późniejszym okresie życia.

Następnie zbadajmy, co powoduje pryszcze, a co trądzik.

Co powoduje pryszcze a trądzik?

Trądzik i pryszcze mają nieco podobne przyczyny związane z zatkanymi porami, bakteriami i stanem zapalnym. Jednak pewne kluczowe różnice mogą sprawić, że pryszcze staną się drobną dokuczliwością w porównaniu z przewlekłym trądzikiem:

Zatkane pory

Martwe komórki naskórka i nadmiar sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe mogą zatykać pory w skórze. Stanowi to pożywkę dla bakterii wywołujących trądzik. Same zatkane pory nie powodują jednak poważnego trądziku. Osoby z trądzikiem mają nadmiar lepkiej formy sebum, która przylega do ścian porów i gromadzi brud i komórki wewnątrz porów.

Bakterie

Trądzik jest często spowodowany przerostem bakterii Cutibacterium acnes. Bakterie te rozwijają się na nadmiarze sebum i martwych komórkach wewnątrz zatkanych mieszków włosowych. Bakterie rosną i namnażają się, powodując stan zapalny. Pryszcze mogą wynikać z niewielkiego wzrostu bakterii w pojedynczych zatkanych porach.

Zapalenie

Kolonizacja bakteryjna wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu. Białe krwinki atakują infekcję, prowadząc do stanu zapalnego, obrzęku, zaczerwienienia i ropnej wydzieliny. Czasami ściany zatkanego pęcherzyka pękają, rozprzestrzeniając trądzik w głąb skóry. Trądzik składa się z wielu zmian zapalnych, podczas gdy kilka drobnych pryszczy jest mniej problematycznych.

Wahania hormonalne

Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, menstruacji, ciąży i menopauzy mogą zwiększać produkcję sebum i wywoływać trądzik. Androgeny, takie jak testosteron, powodują powiększenie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Zwiększa to ilość produkowanego sebum i szanse na zatkanie. Niewielka ilość wyprysków hormonalnych jest normalna. Przewlekłe zaostrzenia trądziku często wynikają ze znacznych zaburzeń równowagi hormonalnej.

Genetyka

Niektórzy ludzie rodzą się z bardziej wrażliwymi gruczołami łojowymi, które łatwo pobudzają się do produkcji zbyt dużej ilości sebum. Historia trądziku w rodzinie często wskazuje na przewlekły trądzik rozpoczynający się w wieku młodzieńczym. Okazjonalny pryszcz może jednak przytrafić się każdemu.

Stres

Stres nie powoduje bezpośrednio trądziku, ale może go nasilać poprzez zwiększanie stanu zapalnego. Stres stymuluje również wydzielanie gruczołów łojowych i podnosi poziom androgenów. Może to prowadzić do częstszych lub bardziej nasilonych zmian trądzikowych. Łagodny stres czasami wywołuje pryszcz lub dwa.

Chociaż pryszcze i trądzik mają podobne przyczyny, trądzik jest związany z wahaniami hormonalnymi, przewlekłym stanem zapalnym i nadmierną produkcją sebum. Tylko zatkane pory lub dwa mogą prowadzić do kilku pryszczy. Trądzik jest bardziej złożonym schorzeniem wymagającym długotrwałego leczenia.

Czym różnią się pryszcze od trądziku?

Teraz, gdy zbadaliśmy przyczyny powstawania wyprysków, podsumujmy kluczowe różnice między okazjonalnym pryszczem a przewlekłym trądzikiem:

 • Występowanie - pryszcze pojawiają się sporadycznie od czasu do czasu. Trądzik jest stanem ciągłym z częstymi zaostrzeniami.
 • Ilość - tylko jeden lub dwa pryszcze pojawiają się na raz. Trądzik składa się z wielu pryszczy na dużych obszarach.
 • Nasilenie - pryszcze są małe z niewielkim obrzękiem. Trądzik obejmuje głębokie, bolesne cysty pod skórą.
 • Czas trwania - pojedyncze pryszcze utrzymują się przez kilka dni, a następnie goją się. Trądzik jest stanem uporczywym, trwającym tygodnie, miesiące lub dłużej.
 • Bliznowacenie - pryszcze często nie tworzą blizn, chyba że są rozdrapywane. Trądzik może prowadzić do trwałych blizn.
 • Leczenie - pryszcze często ustępują bez leczenia. Trądzik wymaga długotrwałego leczenia farmakologicznego.
 • Przyczyna - Pryszcze mogą być wywoływane przez przypadkowe zatkane pory i stres. Trądzik ma głębsze przyczyny hormonalne i genetyczne.
 • Lokalizacja - Wypryski mogą pojawić się w dowolnym miejscu, ale zazwyczaj są odizolowane. Trądzik najczęściej dotyka twarzy, klatki piersiowej, pleców, ramion i szyi.
 • Wiek - pryszcze pojawiają się w każdym wieku, gdy olej i martwe komórki zatykają pory. Trądzik najczęściej zaczyna się u nastolatków.

Jak widać, trądzik jest bardziej dotkliwy, rozległy i przewlekły w porównaniu do sporadycznych wyprysków. Umiejętność dostrzeżenia różnicy jest kluczem do skutecznego leczenia.

Jak leczy się pryszcze i trądzik?

Leczenie pryszczy jest dość proste i krótkotrwałe. Leczenie trądziku wymaga wieloetapowej pielęgnacji skóry i konsekwentnego stosowania leków. Oto przegląd sposobów leczenia pryszczy w porównaniu z trądzikiem:

Leczenie pryszczy

Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się pryszczy:

 • Należy unikać wydłubywania i wyskakiwania pryszczy, aby zapobiec infekcjom i powstawaniu blizn.
 • Aby wysuszyć pryszcze, należy stosować kurację punktową zawierającą nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy lub siarkę.
 • Proszę nałożyć trochę kremu z hydrokortyzonem na zaognione pryszcze, aby zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk.
 • Proszę zastosować maść leczniczą, taką jak wazelina, aby zmiękczyć skórę i wyciągnąć ropę.
 • Proszę wziąć gorący prysznic lub użyć ciepłego kompresu, aby otworzyć pory i rozpuścić oleje i brud.
 • Złuszczanie martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń z porów za pomocą delikatnego peelingu z miękkimi mikrogranulkami.
 • Należy regularnie myć twarz szamponem i unikać kontaktu produktów do włosów z twarzą, aby zapobiec zatykaniu porów.
 • Proszę pić dużo wody i stosować zdrową dietę bogatą w przeciwutleniacze.

Przy odrobinie TLC, pojedyncze pryszcze powinny ustąpić w ciągu kilku dni do tygodnia. W przypadku poważnych, bolesnych krost lub torbieli, które nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Leczenie trądziku

Skuteczne leczenie trądziku wymaga wielopłaszczyznowego podejścia obejmującego

 • Środki czyszczące dostępne bez recepty - Proszę stosować płyny do mycia twarzy na trądzik zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy.
 • Miejscowe środki na receptę - proszę stosować retinoidy, takie jak tretynoina lub antybiotyki, takie jak klindamycyna, aby zabić bakterie.
 • Doustne antybiotyki - proszę przyjmować tabletki takie jak doksycyklina lub minocyklina w celu zmniejszenia stanu zapalnego.
 • Środki hormonalne - w przypadku kobiet tabletki antykoncepcyjne lub spironolakton mogą regulować poziom androgenów.
 • Izotretynoina - ta silna pochodna witaminy A jest wysoce skuteczna w przypadku ciężkiego trądziku torbielowatego.

Oprócz przyjmowania leków, osoby cierpiące na trądzik powinny również stosować regularną pielęgnację skóry:

 • Oczyszczać delikatnie dwa razy dziennie i unikać szorowania.
 • Proszę stosować niekomedogenne kremy nawilżające i filtry przeciwsłoneczne.
 • Proszę regularnie myć włosy szamponem i często zmieniać poszewki na poduszki.
 • Proszę unikać produktów do makijażu i włosów na bazie oleju.
 • Proszę pić dużo wody, jeść pokarmy przeciwzapalne, ćwiczyć i redukować stres.
 • Proszę udać się do dermatologa na zabiegi laserowe i zastrzyki sterydowe w celu leczenia blizn.

Konsekwencja i cierpliwość są kluczowe - pełne działanie leków przeciwtrądzikowych może zająć 2-3 miesiące. Poważny trądzik może trwać wiele miesięcy i może wymagać ciągłego leczenia miejscowymi retinoidami.

Kiedy udać się do dermatologa?

W takich okolicznościach wskazana jest wizyta u lekarza dermatologa:

 • Występują u Pana/Pani duże, bolesne, torbielowate zmiany trądzikowe.
 • Trądzik pozostawia ciemne ślady lub blizny.
 • Produkty dostępne bez recepty nie poprawiły stanu trądziku po 2 miesiącach.
 • Pojawiają się nawracające pryszcze w tych samych miejscach.
 • Trądzik powoduje poważne zaburzenia emocjonalne lub niską samoocenę.

Dermatolog może ocenić trądzik, zbadać jego przyczyny i zapewnić zaawansowane leczenie na receptę w celu skutecznego usunięcia trądziku i zapobiegania mu.

Na wynos: Pryszcze a trądzik

Trądzik i pryszcze mają pewne pokrywające się przyczyny, ale istnieją wyraźne różnice między okazjonalnym pryszczem a przewlekłym trądzikiem:

 • Wypryski są sporadyczne i krótkotrwałe. Trądzik powoduje częste zaostrzenia na przestrzeni tygodni lub miesięcy.
 • W danym momencie pojawia się tylko jeden lub dwa drobne pryszcze. Trądzik składa się z wielu zmian zapalnych na dużych obszarach twarzy.
 • Pryszcze są małe i szybko się goją przy prostej pielęgnacji. Trądzik często powoduje bolesne cysty i może trwale pozostawić blizny.
 • Wypryski mogą pojawić się u każdego, ale szybko ustępują. Trądzik zwykle zaczyna się w wieku nastoletnim i ma przewlekły, nawracający przebieg.
 • Trądzik ma głębsze przyczyny hormonalne, takie jak dojrzewanie, miesiączka i stres. Pryszcze mogą pojawiać się losowo z powodu zatkanych porów.
 • Wypryski często ustępują bez leczenia. Trądzik wymaga długotrwałej pielęgnacji skóry.
 • Chociaż pryszcze nie są zabawne, trądzik może z czasem przynieść znaczne fizyczne i emocjonalne żniwo.

Wiedza o tym, jak odróżnić tymczasowe pryszcze od trwałego trądziku, jest pierwszym krokiem do uzyskania czystszej skóry. Proszę niezwłocznie udać się do dermatologa, jeśli doświadczają Państwo czerwonych, zaognionych wyprysków na dużych obszarach twarzy. Dzięki profesjonalnemu leczeniu można skutecznie radzić sobie z trądzikiem i uniknąć blizn.

Często zadawane pytania na temat pryszczy a trądziku

Jaka jest różnica między pryszczem a trądzikiem?

 • Pryszcze to małe, zlokalizowane stany zapalne skóry, które pojawiają się, gdy pory zostają zatkane olejem i martwymi komórkami skóry. Jeden lub dwa pryszcze na raz są uważane za normalne. Trądzik to przewlekły stan zapalny skóry charakteryzujący się licznymi pryszczami, a także guzkami, cystami i bliznami.

Co powoduje pryszcze?

 • Pryszcze powstają, gdy pory zostają zablokowane przez nadmiar sebum, martwe komórki skóry i bakterie. Zmiany hormonalne, genetyka, nadmierna produkcja sebum, produkty do pielęgnacji włosów/skóry i wyciskanie pryszczy mogą przyczyniać się do zatykania porów i powstawania pryszczy. Są one powszechne w okresie dojrzewania. Stres i dieta mogą odgrywać niewielką rolę.

Co powoduje trądzik?

 • Podobnie jak pryszcze, trądzik zaczyna się od zatkanych porów. Jednak osoby cierpiące na trądzik produkują nadmiar sebum, mają bardziej lepkie sebum, które zatyka pory, podwyższony poziom hormonów i kolonizację porów bakteriami Cutibacterium acnes. Genetyka, zmiany hormonalne i stany zapalne powodują trądzik.

Kto ma pryszcze, a kto trądzik?

 • Pryszcze mogą pojawić się u każdego, gdy zatkają się pory. Trądzik najczęściej zaczyna się w wieku nastoletnim i wczesnych 20 lat ze względu na zmiany hormonalne, a w niektórych przypadkach trwa do 30. i 40. roku życia. Kobiety są bardziej podatne na trądzik dorosłych ze względu na wahania hormonalne związane z miesiączką, ciążą i menopauzą.

Gdzie pojawiają się pryszcze i trądzik?

 • Wypryski mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej występują na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik rozwija się głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik może również występować na szyi, skórze głowy i pośladkach.

Jak wyglądają pryszcze a jak trądzik?

 • Pryszcze to małe czerwone, białe lub czarne guzki, które są lekko zaognione i delikatne. Trądzik obejmuje zaskórniki, zaskórniki, małe i duże zapalne grudki i krosty, bolesne guzki pod skórą i poważne cysty.

Jak długo utrzymują się pryszcze w porównaniu z trądzikiem?

 • Pryszcz zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni do tygodnia. Trądzik jest stanem ciągłym z zaostrzeniami, które trwają tygodnie lub miesiące. Bez odpowiedniego leczenia trądzik może utrzymywać się przez lata, a nawet w wieku dorosłym.

Czy blizny potrądzikowe pojawiają się wraz z pryszczami?

 • Pryszcze zazwyczaj nie powodują blizn, chyba że są poważnie zaognione lub wyrywane/wyrywane. Trądzik często pozostawia trwałe przebarwienia i blizny ze względu na głębokość zmian i nawracające stany zapalne.

Jak inaczej leczy się pryszcze i trądzik?

 • Pryszcze często można leczyć w domu za pomocą dostępnych bez recepty preparatów punktowych i ciepłych okładów. Trądzik wymaga wizyty u dermatologa w celu przepisania miejscowych lub doustnych antybiotyków, retinoidów, nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego, a czasami izotretynoiny w ciężkich przypadkach.

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Proszę udać się do dermatologa, jeśli cierpi Pan/Pani na bolesny, torbielowaty trądzik, trądzik powodujący blizny lub ciemne plamy, trądzik, który nie ustępuje po zastosowaniu produktów dostępnych bez recepty lub odczuwa Pan/Pani psychologiczny niepokój związany z trądzikiem. Dermatolog może zapewnić terapię medyczną w przypadku uporczywego trądziku.

Jaki jest najlepszy sposób zapobiegania pryszczom i trądzikowi?

 • Aby zapobiec trądzikowi, należy myć skórę delikatnym środkiem oczyszczającym dwa razy dziennie, stosować beztłuszczowe środki nawilżające i makijaż, unikać częstego skubania i wyciskania skóry, regularnie myć szamponem, często zmieniać poszewki na poduszki, unikać czynników drażniących skórę, pić dużo wody i stosować zdrową dietę.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?