Co Q10 robi dla skóry?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako ubichinon lub CoQ10, jest naturalnie występującym przeciwutleniaczem, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry i wyglądzie starzenia. Wraz z wiekiem poziom CoQ10 w naszym organizmie spada, co prowadzi do uszkodzeń oksydacyjnych, które mogą przyspieszyć starzenie się skóry. Stosowanie suplementów CoQ10 i produktów do pielęgnacji skóry może pomóc w przywróceniu poziomów, zwalczaniu stresu oksydacyjnego i promowaniu bardziej młodzieńczej cery.

Co Q10 robi dla skóry?

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 (CoQ10) to substancja witaminopodobna, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie i może być również pozyskiwana z pożywienia i suplementów. Odgrywa istotną rolę w produkcji energii i działa jako silny przeciwutleniacz w komórkach.

Kilka kluczowych faktów na temat CoQ10:

 • CoQ10 znajduje się praktycznie we wszystkich komórkach ciała, ale jest szczególnie skoncentrowany w narządach o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, wątroba i nerki.
 • Jest niezbędnym składnikiem mitochondriów, które są odpowiedzialne za produkcję energii komórkowej. CoQ10 pomaga przekształcać tłuszcze i cukry w ATP, kluczowe źródło energii na poziomie komórkowym.
 • W swojej aktywnej formie (ubichinol), CoQ10 oddaje elektrony w celu neutralizacji wolnych rodników i reaktywnych form tlenu (ROS). Sprawia to, że jest on kluczowym przeciwutleniaczem zapobiegającym stresowi oksydacyjnemu.
 • Poziom CoQ10 osiąga najwyższy poziom w wieku 20 lat, a następnie systematycznie spada wraz z wiekiem. W wieku 40 lat poziom CoQ10 może zacząć spadać, przyczyniając się do niektórych aspektów starzenia.
 • Statyny i niektóre inne leki mogą również obniżać poziom CoQ10 w organizmie.
 • Źródła CoQ10 w żywności obejmują mięso, ryby, orzechy, nasiona i niektóre oleje. Jednakże, spożycie CoQ10 z pożywienia nie jest na ogół wystarczające, aby znacząco podnieść poziom CoQ10.
 • Suplementy CoQ10 mogą pomóc zwiększyć status CoQ10. Ubichinol jest uważany za najbardziej biodostępną formę, którą organizm może łatwo wchłonąć.

Dlaczego poziom CoQ10 spada wraz z wiekiem

Istnieje kilka powodów, dla których naturalny poziom CoQ10 w organizmie ma tendencję do obniżania się wraz z upływem czasu:

 • Zmniejszona synteza: CoQ10 jest naturalnie syntetyzowany przez organizm. Synteza CoQ10 wymaga jednak co najmniej ośmiu witamin i kilku pierwiastków śladowych. Niedobory któregokolwiek z tych składników odżywczych mogą upośledzać produkcję CoQ10. Związane z wiekiem zmiany w komórkach i metabolizmie skutkują mniej wydajną syntezą CoQ10.
 • Zwiększone zużycie: Wraz z wiekiem zapotrzebowanie organizmu na CoQ10 wzrasta, aby pomóc zaspokoić większe zapotrzebowanie na energię i przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu. Bez zwiększonego spożycia z pożywienia lub suplementów, może to stopniowo wyczerpać rezerwy CoQ10.
 • Uszkodzenia oksydacyjne: CoQ10 w organizmie może utleniać się do nieaktywnych form. Starzenie się jest związane z większym stresem oksydacyjnym, który zużywa więcej CoQ10.
 • Mutacje mitochondrialne: Mitochondria produkują CoQ10, a ich funkcja spada wraz z wiekiem. Mutacje DNA w mitochondriach gromadzą się z czasem i mogą upośledzać syntezę CoQ10.
 • Śmierć komórek: Starsze komórki mają więcej defektów i częściej umierają. Oznacza to, że mniej zdrowych komórek jest dostępnych do produkcji i wykorzystania CoQ10.
 • Leki: Niektóre leki na receptę, takie jak statyny, mogą zakłócać szlaki produkcji CoQ10. Osoby po 40 roku życia często stosują więcej leków, które wyczerpują CoQ10.

Utrzymanie młodzieńczego poziomu CoQ10 poprzez suplementację staje się szczególnie ważne w średnim wieku i później, aby przeciwdziałać tym związanym z wiekiem spadkom.

Korzyści CoQ10 dla skóry

Zwiększenie poziomu CoQ10 może promować zdrowie i młodość skóry na kilka sposobów:

1. Zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne

Stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki i ROS jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do starzenia się skóry. Uszkadza on błony komórkowe, białka i DNA.

CoQ10 w swojej aktywnej formie ubichinolu jest silnym przeciwutleniaczem, który oddaje elektrony w celu neutralizacji wolnych rodników. Pomaga to chronić białka skóry, takie jak kolagen i elastyna, przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

2. Poprawia funkcjonowanie mitochondriów

Mitochondria w komórkach skóry wymagają CoQ10, aby skutecznie przekształcać składniki odżywcze w energię komórkową. Upośledzona funkcja mitochondriów prowadzi do zmniejszonej produkcji energii i gromadzenia się odpadów w komórkach skóry.

CoQ10 pomaga zoptymalizować metabolizm mitochondriów w celu wydajniejszej produkcji energii. Zapewnia to komórkom skóry więcej energii do naprawy, konserwacji i obrotu.

3. Stymuluje kolagen i elastynę

Uszkodzenia oksydacyjne mogą zakłócać syntezę kolagenu i elastyny w skórze. CoQ10 pomaga chronić te białka strukturalne, jednocześnie stymulując fibroblasty, które produkują kolagen i elastynę.

Pomaga to utrzymać grubość i elastyczność skóry w celu zwalczania zmarszczek, zwiotczenia i marszczącej się tekstury skóry. CoQ10 może również pomóc w hamowaniu enzymu rozkładającego elastynę.

4. Zmniejsza stan zapalny

Przewlekły stan zapalny o niskim stopniu nasilenia to kolejny proces związany ze starzeniem się skóry. CoQ10 działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie cytokin prozapalnych i innych mediatorów stanu zapalnego.

Obniżenie stanu zapalnego pomaga zminimalizować zaczerwienienia, jednocześnie chroniąc przed rozpadem kolagenu i uszkodzeniami skóry spowodowanymi szlakami zapalnymi aktywowanymi w starzejącej się skórze.

5. Poprawia funkcję bariery

Bariera ochronna skóry chroni jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem środowiska. Bariera ta ma tendencję do osłabiania się wraz z wiekiem, co powoduje suchość i wrażliwość skóry.

Badania pokazują, że CoQ10 pomaga wzmocnić funkcję barierową skóry poprzez zwiększenie produkcji ceramidów - lipidów, które pomagają tworzyć barierę i zatrzymywać wilgoć.

6. Neutralizuje uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV

Ekspozycja na promieniowanie UV generuje znaczny stres oksydacyjny i stany zapalne skóry. Jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, CoQ10 może zminimalizować uszkodzenia oksydacyjne i skutki ekspozycji na promieniowanie UV.

Wczesne badania sugerują również, że ubichinol może być w stanie absorbować promienie UV i zmniejszać ich przenikanie przez zewnętrzne warstwy skóry. Zapewnia to pewną ochronę przeciwsłoneczną.

7. Poprawia krążenie

Mikrokrążenie pogarsza się wraz z wiekiem. Poprawiając produkcję energii mitochondrialnej, CoQ10 pomaga komórkom skóry generować energię potrzebną do odnowy komórkowej i krążenia.

Lepsze krążenie wspomaga dostarczanie składników odżywczych i tlenu do tkanek skóry, jednocześnie skutecznie usuwając odpady. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia i blasku skóry.

Najważniejsze korzyści CoQ10 dla skóry

Podsumowując, do najważniejszych, popartych dowodami korzyści płynących ze stosowania CoQ10 dla zachowania młodego i zdrowego wyglądu skóry należą:

 • Neutralizuje powodujące zmarszczki wolne rodniki i ROS
 • Ochrona przed oksydacyjnym uszkodzeniem kolagenu, elastyny i komórek
 • Poprawa produkcji energii i funkcji mitochondriów
 • Zmniejszenie stanu zapalnego związanego ze starzeniem się skóry
 • Stymulacja syntezy kolagenu i elastyny
 • Wzmocnienie bariery ochronnej skóry
 • Ochrona przed fotouszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV
 • Wspomaga krążenie i dostarczanie składników odżywczych do komórek skóry

Badania nad CoQ10 dla skóry

Liczne badania kliniczne wykazały zdolność CoQ10 do poprawy parametrów skóry związanych ze starzeniem się:

 • W 12-tygodniowym badaniu kobiety przyjmowały 60 mg ubichinolu. Zmarszczki na twarzy zmniejszyły się znacząco po 6 i 12 tygodniach w porównaniu do placebo. Szorstkość skóry, plamy i zażółcenia również uległy poprawie.
 • Kobiety, które stosowały 1% krem CoQ10 dwa razy dziennie przez pięć tygodni, zauważyły zmniejszenie zmarszczek, wygładzenie tekstury skóry i poprawę nawilżenia.
 • Kiedy kobiety po menopauzie stosowały 0,3% krem CoQ10 przez 30 dni, zauważyły wyraźne zmniejszenie zmarszczek i zwiększenie elastyczności skóry.
 • Połączenie CoQ10 z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina E, prowadziło do lepszej ochrony antyoksydacyjnej w komórkach skóry w porównaniu z samym CoQ10.
 • W badaniach, w których ludzie przyjmowali 100-300 mg suplementów CoQ10 dziennie przez 6-12 tygodni, poziom CoQ10 wzrósł w naskórku i skutecznie zmniejszył uszkodzenia oksydacyjne.

Chociaż badania wciąż trwają, naukowcy przypisują wiele zaobserwowanych korzyści płynących ze stosowania balsamów i suplementów CoQ10 zmniejszaniu stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych, neutralizowaniu uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV oraz poprawie funkcji mitochondriów w komórkach skóry.

Kto może korzystać z CoQ10?

Każdy może odnieść korzyści z optymalizacji swojego statusu antyoksydacyjnego, ale osoby, które mogą najwięcej zyskać na zwiększeniu poziomu CoQ10, to m.in:

 • Dorośli powyżej 30. roku życia: Spadek poziomu CoQ10 rozpoczyna się po 30. roku życia, co sprawia, że suplementacja jest ważniejsza dla przeciwdziałania starzeniu się.
 • Osoby dorosłe w średnim lub starszym wieku: Osoby w wieku powyżej 50 lat mają zwykle największe niedobory CoQ10, przez co skóra jest bardziej podatna na procesy starzenia oksydacyjnego.
 • Osoby stosujące statyny: Statyny, takie jak atorwastatyna i simwastatyna, często wyczerpują CoQ10. Suplementacja może pomóc temu przeciwdziałać.
 • Osoby narażone na zanieczyszczenia/toksyny: Stres środowiskowy zwiększa utlenianie w skórze, więc CoQ10 zapewnia ochronę antyoksydacyjną.
 • Osoby palące: Palenie drastycznie zmniejsza zdolność antyoksydacyjną CoQ10, jednocześnie przyspieszając starzenie się skóry.
 • Osoby podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV: CoQ10 pomaga zminimalizować szkodliwe skutki ekspozycji na słońce.
 • Każdy, kto szuka efektów przeciwstarzeniowych: CoQ10 może pomóc w utrzymaniu młodej, zdrowej skóry wraz z wiekiem.
 • Osoby z określonymi schorzeniami: Choroby związane ze stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym, takie jak cukrzyca, choroby neurodegeneracyjne, nadciśnienie itp. mogą odnieść korzyści ze stosowania CoQ10.

Jak zwiększyć poziom CoQ10 dla skóry?

Istnieją dwa główne sposoby na zwiększenie poziomu CoQ10 dla zdrowia skóry: Stosowanie miejscowe i suplementacja doustna.

CoQ10 do stosowania miejscowego

Stosowanie CoQ10 bezpośrednio na skórę pozwala mu przenikać do warstw naskórka i skóry właściwej, gdzie może wywierać działanie przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe. Badania pokazują, że nawet niskie stężenia CoQ10 wynoszące około 0,3% mogą znacząco poprawić parametry skóry, gdy są stosowane miejscowo przez kilka tygodni.

Korzyści płynące z miejscowego stosowania CoQ10 obejmują:

 • Bezpośrednie dostarczanie do naskórka w celu ochrony antyoksydacyjnej
 • Zdolność do redukcji widocznych drobnych linii, zmarszczek i szorstkości
 • Poprawia nawilżenie i nawodnienie naskórka
 • Mniejsze zapotrzebowanie na CoQ10 w porównaniu z dawkowaniem doustnym
 • Może wzmocnić działanie innych miejscowych składników przeciwstarzeniowych
 • Łatwa integracja z rutynową pielęgnacją skóry

Kupując CoQ10 do stosowania miejscowego, należy szukać formuły zawierającej ubichinol, aktywną formę, która działa antyoksydacyjnie i jest najłatwiej wchłaniana przez skórę. Stosowanie go z witaminą E zwiększa ochronę antyoksydacyjną.

Stosować krem lub serum z CoQ10 codziennie, koncentrując się na obszarach najbardziej podatnych na starzenie oksydacyjne, takich jak twarz, szyja, klatka piersiowa i dłonie. Delikatnie wmasować w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.

Doustne suplementy CoQ10

Zwiększenie poziomu CoQ10 w organizmie poprzez doustne suplementy przynosi korzyści całemu ciału i wszystkim układom narządów, w tym skórze.

Zalety suplementów CoQ10 obejmują:

 • Podnosi poziom CoQ10 w całym organizmie, nie tylko na skórze
 • Wymaga wyższej dawki niż preparaty miejscowe, aby zobaczyć efekty skórne
 • Ubichinol jest najbardziej biodostępną formą
 • Zwiększenie poziomu CoQ10 w skórze może zająć od 2 do 4 tygodni.
 • Może łączyć się z innymi wewnętrznymi przeciwutleniaczami, takimi jak witaminy C, E i selen.
 • Pomaga utrzymać status CoQ10 przy codziennym stosowaniu
 • Może przynosić pewne korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i mózgu

Typowa dawka przeciwstarzeniowa CoQ10 wynosi 100-200 mg dziennie. Osoby z niedoborem CoQ10 mogą stosować dawki do 400 mg. Najlepiej wchłania się z pożywieniem zawierającym olej lub tłuszcz.

Pomiar poziomu CoQ10 za pomocą badania krwi może pomóc w określeniu idealnych dawek suplementów.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

CoQ10 jest powszechnie uważany za bezpieczny i ma bardzo niewiele skutków ubocznych. Zasadniczo nie niesie ze sobą ryzyka toksyczności ze względu na swój rozpuszczalny w wodzie charakter. Łagodne skutki uboczne mogą obejmować:

 • rozstrój żołądka lub nudności, zwykle łagodzone przez przyjmowanie z jedzeniem
 • Ból lub zawroty głowy
 • Bezsenność w przypadku przyjmowania zbyt blisko pory snu
 • Interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna

CoQ10 jest uważany za bezpieczny podczas ciąży i karmienia piersią, ale zalecane dawki nie zostały ostatecznie ustalone. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Miejscowe środki nawilżające z CoQ10 nie podrażniają większości rodzajów skóry. Proszę zacząć od przetestowania nowych produktów.

Co Q10 robi dla skóry? Wnioski

Poziom CoQ10 naturalnie spada wraz z wiekiem, ale można go przywrócić poprzez dietę, produkty do pielęgnacji skóry i suplementy. Zarówno miejscowy, jak i doustny CoQ10 zapewnia korzyści przeciwstarzeniowe dla skóry poprzez neutralizację wolnych rodników powodujących zmarszczki, stymulację kolagenu, obniżenie stanu zapalnego i poprawę funkcji mitochondriów.

CoQ10 jest szczególnie korzystny dla osób, które chcą zwalczyć oksydacyjne uszkodzenia skóry spowodowane starzeniem się, ekspozycją na promieniowanie UV, stresem, lekami lub chorobami. Zwiększenie spożycia CoQ10 może pomóc w utrzymaniu bardziej młodzieńczej cery.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?