Co kardiolodzy mówią o CoQ10?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to substancja, która pomaga wytwarzać energię w komórkach. Państwa organizm naturalnie wytwarza CoQ10, ale jego produkcja ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem. Wielu kardiologów zaleca suplementację CoQ10, szczególnie pacjentom z chorobami serca. Oto szczegółowe spojrzenie na to, co kardiolodzy mówią o CoQ10 i jego korzyściach dla zdrowia serca.

Co kardiolodzy mówią o CoQ10?

Co to jest CoQ10 i jak działa w organizmie?

CoQ10 jest związkiem witaminopodobnym, który odgrywa istotną rolę w produkcji energii komórkowej. Pomaga przekształcać spożywane pokarmy w paliwo komórkowe, które organizm wykorzystuje do wzrostu i utrzymania. CoQ10 występuje w każdej komórce ciała, ale jest wysoce skoncentrowany w narządach o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, wątroba i nerki.

Oto niektóre z głównych funkcji CoQ10:

 • Działa jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki
 • Generuje energię w komórkach, biorąc udział w czymś, co nazywa się łańcuchem transportu elektronów.
 • Pomaga przekształcać tłuszcze i cukry w użyteczną energię komórkową
 • Wymagany do prawidłowego funkcjonowania mitochondriów w komórkach
 • Pomaga regulować ciśnienie krwi i skurcze mięśni
 • Stymuluje Państwa układ odpornościowy

Poziom CoQ10 może zacząć spadać już w wieku 20 lat. Z wiekiem poziom ten nadal spada. Inne przyczyny niskiego poziomu CoQ10 obejmują niedobory żywieniowe, otyłość, cukrzycę, choroby serca, nowotwory i stosowanie leków statynowych.

Suplementacja CoQ10 ma na celu zwiększenie jego poziomu w organizmie, gdy jego naturalna produkcja zaczyna spadać. Wielu kardiologów zaleca go w celu wsparcia zdrowia serca.

Dlaczego kardiolodzy zalecają CoQ10?

Kardiolodzy regularnie zalecają suplementację CoQ10, szczególnie pacjentom stosującym statyny lub u których zdiagnozowano choroby serca, takie jak zastoinowa niewydolność serca lub kardiomiopatia.

Oto kilka głównych powodów, dla których kardiolodzy zalecają stosowanie CoQ10:

Poprawia funkcjonowanie serca i objawy niewydolności serca

Liczne badania pokazują, że suplementacja CoQ10 łagodzi objawy niewydolności serca i zwiększa frakcję wyrzutową - miarę tego, jak dobrze serce pompuje - nawet o 50% u pacjentów. Zmniejsza również duszność i zmęczenie.

Przykładowo, w jednym z 12-miesięcznych badań z udziałem 420 pacjentów z niewydolnością serca, suplementacja CoQ10 w połączeniu z konwencjonalnymi lekami zmniejszyła ryzyko zgonu z przyczyn związanych z sercem o 43% ().

Inne badanie wykazało, że 1200 mg CoQ10 dziennie przez rok zmniejszyło liczbę hospitalizacji u pacjentów z pogarszającą się niewydolnością serca ().

Chroni przed skutkami ubocznymi leków statynowych

Statyny, takie jak atorwastatyna (Lipitor) i rosuwastatyna (Crestor), są stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Ich działanie polega na blokowaniu enzymu biorącego udział w produkcji cholesterolu.

Niestety, ten sam enzym jest również zaangażowany w syntezę CoQ10. Statyny mogą obniżać poziom CoQ10 nawet o 40% ().

Uważa się, że obniżony poziom CoQ10 odpowiada za wiele powszechnych skutków ubocznych stosowania statyn, w tym ():

 • Ból mięśni, osłabienie i skurcze
 • Zmęczenie
 • Uszkodzenie wątroby
 • Utrata pamięci i niewyraźne myślenie

Wykazano, że suplementacja CoQ10 lub przyjmowanie statyn wzbogaconych CoQ10 chroni przed tymi niepożądanymi skutkami ubocznymi, nie wpływając przy tym na obniżające poziom cholesterolu działanie statyn ().

Może pomóc w leczeniu chorób związanych z sercem, takich jak nadciśnienie, cukrzyca i CAD

Chociaż potrzebne są dalsze badania, istnieją pewne dowody na to, że suplementy CoQ10 mogą korzystnie wpływać na inne schorzenia związane z sercem, poza niewydolnością serca:

 • Nadciśnienie tętnicze: Może obniżać ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym, gdy jest stosowany samodzielnie lub z innymi lekami (). Aby zaobserwować korzyści, konieczne jest co najmniej 12 tygodni leczenia.
 • Cukrzyca: Może poprawiać wrażliwość na insulinę i kontrolę poziomu cukru we krwi, zwłaszcza w połączeniu ze zdrowymi zmianami stylu życia ().
 • Choroba wieńcowa (CAD): Może zmniejszać objawy bólu w klatce piersiowej i poprawiać czynność serca u osób z CAD (). Potrzeba więcej badań.

Podsumowując, kardiolodzy regularnie zalecają suplementację CoQ10 w celu wsparcia funkcji serca, zmniejszenia skutków ubocznych statyn i potencjalnej pomocy w leczeniu innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Nie wszyscy jednak zgadzają się co do korzyści dla wszystkich grup pacjentów.

Ile CoQ10 zalecają kardiolodzy?

Optymalna dawka może się różnić w zależności od stanu zdrowia i powodów jej przyjmowania. Dawki CoQ10 wahają się od 30 mg do nawet 2000 mg dziennie.

Oto kilka ogólnych zaleceń kardiologów dotyczących dawkowania w zależności od Państwa celu przyjmowania CoQ10:

Utrzymanie zdrowia serca: 100-200 mg dziennie

Niewydolność serca: 300-600 mg dziennie w dawkach podzielonych (przyjmować 100-200 mg 3 razy dziennie)

Leczenie wspomagające CAD: 200-300 mg dziennie

Wysoki poziom cholesterolu/statyny: 100-200 mg dziennie

Wysokie ciśnienie krwi: 100-200 mg dziennie

Kluczem jest przyjmowanie CoQ10 z jedzeniem lub olejami dla lepszego wchłaniania i podzielenie dziennej dawki na mniejsze ilości przyjmowane 2-3 razy w ciągu dnia.

Tak jak w przypadku każdego suplementu, najlepiej jest porozmawiać z kardiologiem przed rozpoczęciem przyjmowania CoQ10, aby określić odpowiednią ilość dla indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Odpowiedzi głównych stowarzyszeń kardiologicznych

Organizacje kardiologiczne uznają CoQ10 za ważny składnik odżywczy, szczególnie dla niektórych grup pacjentów z chorobami serca.

Oto oświadczenia na temat CoQ10 od wiodących grup kardiologicznych:

Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne (AHA)

AHA klasyfikuje CoQ10 jako "komplementarne podejście alternatywne", a nie suplement diety niezbędny dla zdrowia serca.

Uznają oni jego stosowanie w celu łagodzenia objawów niewydolności serca, ale wskazują na potrzebę przeprowadzenia dalszych badań nad długoterminową skutecznością i bezpieczeństwem. AHA nie zaleca jego rutynowego stosowania w celu utrzymania wysokiego ciśnienia krwi lub zdrowia serca.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC)

ESC przytacza dowody na to, że suplementy CoQ10 poprawiają objawy, jakość życia i zmniejszają liczbę poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca ().

Zwracają jednak uwagę, że nadal potrzebne są większe, bardziej rygorystyczne badania.

Amerykańskie Towarzystwo Niewydolności Serca (HFSA)

Wytyczne HFSA uznają CoQ10 za bezpieczny, dobrze tolerowany i mogący przynosić korzyści kliniczne pacjentom z niewydolnością serca. Zauważają jednak, że brakuje dowodów, aby ostatecznie zalecić suplementy CoQ10 jako standardowe leczenie ().

Podsumowując, główne organizacje kardiologiczne uznają potencjalne korzyści płynące ze stosowania suplementów CoQ10 u niektórych pacjentów z niewydolnością serca, ale wszystkie zgadzają się, że nadal potrzebne są dalsze badania nad ich długoterminową skutecznością i bezpieczeństwem.

Badania nad CoQ10 i zdrowiem serca

Poniżej znajduje się podsumowanie kluczowych wyników niektórych z najbardziej wpływowych badań nad CoQ10 i zdrowiem serca:

 • W 12-miesięcznym randomizowanym badaniu kontrolowanym z udziałem 420 pacjentów z niewydolnością serca stwierdzono, że suplementacja CoQ10 (200 mg/dzień) w połączeniu z konwencjonalną terapią zmniejszyła śmiertelność z przyczyn sercowych o 43% w porównaniu z placebo ().
 • Randomizowane badanie z udziałem 232 pacjentów wykazało, że w ciągu 3 miesięcy leczenia CoQ10 w dawce 150 mg/dobę poprawił frakcję wyrzutową o ponad 7% w porównaniu z placebo ().
 • Wśród 641 pacjentów z niewydolnością serca, CoQ10 w dawce 100 mg 3x/dzień przez 2 lata miał o 62% niższy wskaźnik hospitalizacji w porównaniu do placebo ().
 • W badaniu z udziałem 124 osób przyjmujących statyny, CoQ10 w dawce 100 mg/dzień poprawił objawy bólu mięśni u 68% pacjentów po 30 dniach ().
 • Metaanaliza 13 badań RCT wykazała, że CoQ10 nieznacznie, ale znacząco poprawia funkcję śródbłonka, która odgrywa rolę w nadciśnieniu, miażdżycy i zawałach serca ().

Podsumowując, dobrze zaprojektowane badania kliniczne wykazują, że suplementy CoQ10 mogą znacząco poprawić funkcjonowanie serca, objawy i wyniki u pacjentów z niewydolnością serca i przyjmujących leki statynowe. Wciąż prowadzone są dalsze badania.

Czy jest bezpieczny? Możliwe skutki uboczne stosowania CoQ10

Suplementy CoQ10 są powszechnie uważane za bezpieczne, z bardzo niewielką liczbą skutków ubocznych zgłaszanych w badaniach i zastosowaniach klinicznych ().

Niektóre potencjalne skutki uboczne mogą obejmować ():

 • rozstrój żołądka lub nudności
 • Biegunka
 • Zgaga
 • Wysypki skórne (rzadko)
 • Bóle głowy (rzadko)

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych zaobserwowano przy dawkach poniżej 100 mg dziennie. Wysokie dawki mogą nasilać problemy żołądkowe lub trawienne.

CoQ10 może również wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew lub lekami stosowanymi w chemioterapii. Ważne jest, aby porozmawiać z kardiologiem przed rozpoczęciem przyjmowania CoQ10, jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki.

Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazują, że CoQ10 jest bardzo bezpieczny, nawet jeśli jest przyjmowany w wysokich dawkach do 1200 mg dziennie i przez okres do roku (). Ale nadal dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od niższej dawki poniżej 200 mg.

Najlepsze źródła CoQ10 w żywności

Można również zwiększyć spożycie CoQ10 z niektórych pokarmów. Do najbogatszych źródeł w diecie należą ():

 • Mięsa organowe - serce, wątroba, nerki (największe ilości)
 • Tłuste ryby - łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela
 • Wołowina
 • Olej sojowy
 • Orzeszki ziemne
 • Szpinak
 • Nasiona sezamu
 • Orzechy pistacjowe

Trudno jest jednak uzyskać dawki terapeutyczne z samego pożywienia. Spożywanie tych pokarmów może nieznacznie zwiększyć poziom CoQ10 w surowicy, ale prawdopodobnie nie na tyle, aby znacząco wpłynąć na zdrowie serca.

Dlatego też wielu kardiologów zaleca przyjmowanie suplementu CoQ10, szczególnie pacjentom z niewydolnością serca, CAD, chorobami mięśni i osobom przyjmującym statyny.

Co kardiolodzy mówią o CoQ10? Wnioski

Kardiolodzy powszechnie uznają CoQ10 za korzystny suplement diety wspierający zdrowie układu sercowo-naczyniowego, szczególnie w niektórych grupach pacjentów.

Badania pokazują, że suplementy CoQ10 mogą znacząco poprawić objawy, czynność serca i jakość życia u osób z zastoinową niewydolnością serca. Pomagają również chronić przed skutkami ubocznymi stosowania statyn.

Chociaż organizacje kardiologiczne wzywają do dalszych badań, większość zgadza się, że CoQ10 jest bezpieczny, dobrze tolerowany i potencjalnie korzystny dla niektórych pacjentów z niewydolnością serca pod opieką lekarza.

Proszę porozmawiać ze swoim kardiologiem, aby dowiedzieć się, czy CoQ10 jest dla Państwa odpowiedni i poprosić go o pomoc w ustaleniu optymalnej dawki. Spożywanie diety bogatej w CoQ10 z pokarmów takich jak mięso, tłuste ryby i orzechy może również pomóc zwiększyć jego naturalny poziom w organizmie.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Fotino, A. D., Thompson-Paul, A. M., & Bazzano, L. A. (2013). Wpływ suplementacji koenzymem Q(10) na niewydolność serca: A meta-analysis. American Journal of Clinical Nutrition, 97(2), 268-275 . https://doi.org/10.3945/ajcn.112.040741.

Mortensen, S. A., Kumar, A., Dolliner, P., Filipiak, K. J., Pella, D., Alehagen, U., Steurer, G., & Littarru, G. P. (2013). Wpływ koenzymu Q10 na zachorowalność i śmiertelność w przewlekłej niewydolności serca. Wyniki badania Q-SYMBIO. Basic Research in Cardiology, 108(6), 441 . https://doi.org/10.1007/s00395-013-0441-3.

Langsjoen, P. H., Vadhanavikit, S., Folkers, K., Richardson, A., & Perkinson, M. E. (1991). Poprawa skuteczności długoterminowej terapii kardiomiopatii rozstrzeniowej za pomocą koenzymu Q10. In S. A. Mortensen (Ed.), First International Conference on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (Vol. 7). Rome.

Mortensen, S. A., Vadhanavikit, S., Baandrup, U., & Folkers, K. (1985). Długoterminowa terapia koenzymem Q10: A major advance in the management of resistant myocardial failure. Drugs Under Experimental and Clinical Research, 11(8), 581-593. PMID: 4084558

Caso, G., Kelly, P., McNurlan, M. A., & Lawson, W. E. (2007). Effect of coenzyme q10 on myopathic symptoms in patients treated with statins (Wpływ koenzymu q10 na objawy miopatyczne u pacjentów leczonych statynami). American Journal of Cardiology, 99(10), 1409-1412 . https://doi.org/10.1016/j.amjcard.2006.12.063.

Fotino, A. D., Thompson-Paul, A. M., & Bazzano, L. A. (2013). Wpływ suplementacji koenzymem Q(10) na niewydolność serca: A meta-analysis. American Journal of Clinical Nutrition, 97(2), 268-275 . https://doi.org/10.3945/ajcn.112.040741.

Hathcock, J. N., & Shao, A. (2006). Risk assessment for coenzyme Q10 (Ubiquinone). Regulatory Toxicology and Pharmacology, 45(3), 282-288 . https://doi.org/10.1016/j.yrtph.2006.05.006.

Bhagavan, H. N., & Chopra, R. K. (2006). Koenzym Q10: wchłanianie, wychwyt tkankowy, metabolizm i farmakokinetyka. Free Radical Research, 40(5), 445-453 . https://doi.org/10.1080/10715760600617843.

Klinika Mayo. (b.d.). Koenzym Q10. Mayo Clinic. Retrieved September 9, 2023, from https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?