Jakie są objawy zapotrzebowania na CoQ10?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to substancja witaminopodobna, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie. Odgrywa istotną rolę w produkcji energii i działa jako silny przeciwutleniacz. Spadek poziomu CoQ10 został powiązany z różnymi objawami i schorzeniami. Oto szczegółowe spojrzenie na oznaki i objawy, które mogą wskazywać na potrzebę suplementacji CoQ10.

Jakie są objawy zapotrzebowania na CoQ10?

Czym jest CoQ10?

CoQ10 jest związkiem wytwarzanym przez organizm i przechowywanym w mitochondriach, siłowniach komórek. Bierze udział w wytwarzaniu adenozynotrójfosforanu (ATP), który jest walutą energetyczną komórek. CoQ10 występuje zarówno w formie utlenionej, jak i zredukowanej. Forma zredukowana nazywana jest ubichinolem.

CoQ10 działa jako nośnik elektronów w łańcuchu transportu elektronów, przenosząc elektrony w celu rozpoczęcia syntezy ATP. Służy również jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Chociaż nasz organizm może naturalnie syntetyzować CoQ10, jego produkcja ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem. Poziom CoQ10 spada również, gdy jesteśmy zestresowani lub przyjmujemy pewne leki, takie jak statyny. Niedobór CoQ10 może utrudniać produkcję energii i zakłócać procesy życiowe organizmu.

Suplementacja CoQ10 może pomóc zwiększyć energię, poprawić zdrowie serca i zapewnić inne korzyści. Suplementy ubichinolu mogą być lepiej wchłaniane niż suplementy ubichinonu.

Objawy niedoboru CoQ10

Poniżej przedstawiono kilka kluczowych oznak i objawów, które mogą wskazywać na niewystarczający poziom CoQ10 w organizmie:

1. Zmęczenie i niski poziom energii

Jednym z najczęstszych objawów niedoboru CoQ10 jest zmęczenie lub ciągłe uczucie zmęczenia i ospałości. Ponieważ CoQ10 jest niezbędny do produkcji energii komórkowej, niski poziom może przekładać się na obniżoną energię.

Kilka badań potwierdziło korzystny wpływ suplementacji CoQ10 na poziom zmęczenia i energii, szczególnie u starzejących się osób dorosłych. Metaanaliza 5 badań z 2015 roku wykazała, że CoQ10 znacząco zmniejszał zmęczenie i zwiększał energię u pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia.

Jeśli pomimo odpowiedniej ilości snu i odżywiania stale odczuwa Pan(i) senność, proszę rozważyć zbadanie poziomu CoQ10. Przyjmowanie suplementu CoQ10 może pomóc zwiększyć witalność i energię.

2. Osłabienie i bóle mięśni

CoQ10 jest silnie skoncentrowany w mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych. Obniżony poziom CoQ10 może zaburzać metabolizm energii komórkowej w tkance mięśniowej. Objawia się to takimi symptomami jak osłabienie mięśni, bolesność lub bóle mięśni.

Badanie przeprowadzone na pacjentach z fibromialgią, u których występował ból mięśni i zmęczenie, wykazało, że suplementacja CoQ10 przez 3 miesiące zmniejszyła ból i tkliwość w punktach spustowych, jednocześnie zwiększając energię. Osłabienie mięśni odnotowano również u osób przyjmujących statyny, które wyczerpują zapasy CoQ10.

3. Mgła mózgowa i trudności z koncentracją

Mózg jest jednym z najbardziej aktywnych metabolicznie organów w organizmie. Wymaga stałego dopływu energii ATP, aby zaspokoić swoje wysokie zapotrzebowanie na energię. Niski poziom CoQ10 może zmniejszyć metabolizm energetyczny mózgu.

Objawia się to takimi symptomami jak zmęczenie psychiczne, mętne myślenie, problemy z koncentracją i zapominanie - klasyczne objawy mgły mózgowej. Suplementacja CoQ10 może pomóc usunąć mgłę mózgową poprzez zwiększenie produkcji energii w komórkach mózgowych.

Niedawne badanie z 2021 r. wykazało, że studenci medycyny, którzy przyjmowali CoQ10 przez 12 tygodni, znacznie poprawili swoją pamięć, koncentrację i ogólne funkcje poznawcze w porównaniu z placebo. Inne badanie wykazało, że CoQ10 może poprawić wydajność poznawczą u osób starszych.

4. Duszność

CoQ10 jest wysoce skoncentrowany w komórkach mięśnia sercowego, które wymagają ogromnych ilości energii do ciągłego pompowania krwi w całym organizmie. Pacjenci z niewydolnością serca często mają niższy poziom CoQ10.

Niektóre objawy potencjalnego niedoboru CoQ10 obejmują duszność, szczególnie przy wysiłku, trudności z oddychaniem w pozycji leżącej i budzenie się z trudem łapiąc powietrze. Kilka badań wykazało, że suplementacja CoQ10 może poprawić trudności w oddychaniu i wydolność wysiłkową u osób z niewydolnością serca.

5. Wysokie ciśnienie krwi

Badania pokazują, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi mają zwykle niższy poziom CoQ10. Ma to sens, biorąc pod uwagę jego istotną rolę w promowaniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego i poprawie metabolizmu energii komórkowej.

Badania kliniczne wykazały, że suplementacja CoQ10 w dawce około 100-200 mg dziennie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym. Metaanaliza 12 badań klinicznych wykazała, że CoQ10 może obniżać zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Jeśli ma Pan/Pani wysokie ciśnienie krwi, które nie jest dobrze kontrolowane za pomocą leków, proszę rozważyć przyjmowanie suplementów CoQ10, aby pomóc w normalizacji poziomu ciśnienia krwi. Proszę jednak nie przerywać regularnego przyjmowania leków na ciśnienie krwi.

6. Kołatanie serca

Kołatanie serca to uczucie przypominające przyspieszone bicie, trzepotanie lub walenie serca. Kołatanie serca może być spowodowane niedoborem CoQ10, który może upośledzać metabolizm energetyczny w tkance serca.

Niektóre badania kliniczne pokazują, że przyjmowanie suplementów CoQ10 pomaga zmniejszyć kołatanie serca i poprawia rytm serca u pacjentów z wypadaniem płatka zastawki mitralnej. Proszę zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwa Pan/Pani częste lub długotrwałe kołatanie serca.

7. Ból w klatce piersiowej

Dławica piersiowa lub ból w klatce piersiowej mogą również czasami wskazywać na potencjalny niedobór CoQ10. Upośledzone oddychanie komórkowe w mięśniach serca spowodowane niskim poziomem CoQ10 może w niektórych przypadkach powodować dyskomfort w klatce piersiowej.

Niektóre badania wskazują, że suplementacja CoQ10 w dawce około 100-200 mg dziennie może pomóc złagodzić ból w klatce piersiowej i poprawić tolerancję wysiłku u pacjentów z dławicą piersiową. Ból w klatce piersiowej jest jednak poważnym objawem, który wymaga odpowiedniej diagnozy medycznej.

8. Wysoki poziom cholesterolu

CoQ10 jest ściśle zaangażowany w metabolizm energii komórkowej, który obejmuje również syntezę cholesterolu. Niski poziom CoQ10 może przyczyniać się do nieprawidłowych profili cholesterolu.

Niektóre badania pokazują, że suplementacja CoQ10 może nieznacznie obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, jednocześnie podnosząc poziom cholesterolu HDL. Metaanaliza 12 badań klinicznych wykazała, że CoQ10 znacząco obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.

Jeśli cierpi Pan/Pani na wysoki poziom cholesterolu, proszę rozważyć przyjmowanie suplementów CoQ10 oprócz zmiany stylu życia i stosowania innych naturalnych środków. Proszę jednak nie odstawiać leków na cholesterol bez konsultacji z lekarzem.

9. Bóle głowy i migreny

Istnieją pewne dowody na to, że zmniejszona dostępność CoQ10 i upośledzona funkcja mitochondriów mogą odgrywać rolę w niektórych rodzajach bólów głowy.

Kilka badań wykazało, że suplementacja CoQ10 w dawce około 100-400 mg dziennie może pomóc zmniejszyć częstotliwość i nasilenie bólu głowy zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Nadal potrzebne są dalsze badania, ale suplementacja CoQ10 może przynieść korzyści w przypadku niektórych zaburzeń związanych z bólem głowy.

10. Nudności i wymioty

Uczucie nudności i wymioty mogą czasami wynikać z wyczerpania energii komórkowej. Utrata apetytu, wzdęcia i nietolerancja tłustych potraw mogą również sygnalizować niski poziom CoQ10.

Jedno z badań wykazało, że podawanie suplementów CoQ10 pacjentom dializowanym nerkowo znacznie zmniejszyło nudności i wymioty w porównaniu z placebo. W innym badaniu terapia CoQ10 zmniejszyła dolegliwości trawienne związane z migrenami.

11. Skurcze mięśni i stosowanie statyn

Przyjmowanie statyn, takich jak atorwastatyna i simwastatyna, w celu obniżenia poziomu cholesterolu może wyczerpać zapasy CoQ10 i spowodować miopatię wywołaną przez statyny, objawiającą się skurczami mięśni, bólem lub osłabieniem.

Liczne badania wykazują, że suplementacja CoQ10 znacznie poprawia objawy mięśniowe i miopatię związane ze stosowaniem statyn. CoQ10 przywraca obniżony poziom i wspomaga metabolizm energetyczny w mitochondriach mięśni.

Jeśli stosuje Pan/Pani terapię statynami i odczuwa skurcze lub osłabienie mięśni, proszę porozmawiać z lekarzem na temat suplementacji CoQ10, która może pomóc złagodzić te objawy.

12. Niepłodność męska i problemy z płodnością

Zdrowie i ruchliwość plemników wymaga dużej ilości energii komórkowej. Niska jakość spermy u mężczyzn może czasami wynikać z niskiego poziomu CoQ10.

Niektóre badania wskazują, że przyjmowanie suplementów CoQ10 może poprawić stężenie, ruchliwość i zdolność zapładniającą plemników u mężczyzn dotkniętych niepłodnością idiopatyczną. Terapia CoQ10 może również korzystnie wpływać na płodność kobiet, choć potrzeba na to więcej dowodów.

13. Zaburzenia neurodegeneracyjne

Upośledzona funkcja mitochondriów i uszkodzenia oksydacyjne prawdopodobnie przyczyniają się do związanych z wiekiem zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Pacjenci często wykazują obniżony poziom CoQ10.

Choć wciąż potrzebne są dalsze badania, niektóre z nich sugerują, że suplementacja CoQ10 w dawce około 300-600 mg dziennie może zapewniać korzyści neuroprotekcyjne poprzez wspieranie funkcji mitochondriów w mózgu i zmniejszanie stresu oksydacyjnego.

14. Cukrzyca

Stres oksydacyjny i stany zapalne sprzyjają insulinooporności, która leży u podstaw cukrzycy. Jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, CoQ10 może pomóc przeciwdziałać tym patogennym procesom.

Niektóre badania kliniczne wykazały, że suplementacja CoQ10 może poprawić wydzielanie insuliny w trzustce i zwiększyć wrażliwość na insulinę w tkankach osób z cukrzycą. Może również chronić przed cukrzycową chorobą nerek.

15. Problemy ze słuchem i szumy uszne

Ucho wewnętrzne i układ słuchowy mają wysokie zapotrzebowanie na energię i są szczególnie podatne na dysfunkcję mitochondriów. Upośledzony przepływ krwi w ślimaku może powodować utratę słuchu i szumy uszne.

Badania na ludziach wskazują, że suplementacja CoQ10 w dawce około 100-300 mg dziennie może poprawić progi słyszenia, rozróżnianie mowy oraz zmniejszyć nasilenie objawów szumów usznych i ubytku słuchu spowodowanego hałasem.

16. Zaburzenia oka

Siatkówka ma szczególnie wysokie tempo metabolizmu i polega na zdrowych mitochondriach, aby zaspokoić swoje znaczne zapotrzebowanie na energię. Dysfunkcja mitochondriów jest powiązana z chorobami siatkówki i zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD).

Suplementacja CoQ10 może zwiększyć mitochondrialną produkcję ATP w komórkach siatkówki. Niektóre badania sugerują, że CoQ10 może korzystnie wpływać na niektóre zaburzenia siatkówki, takie jak AMD i retinopatia cukrzycowa. Więcej badań jest nadal w toku.

Diagnozowanie niedoboru CoQ10

Nie ma zdefiniowanego zakresu referencyjnego dla optymalnego poziomu CoQ10 w surowicy. Niedobór CoQ10 jest zwykle podejrzewany na podstawie czynników ryzyka i objawów, a nie bezpośredniego pomiaru poziomu CoQ10 we krwi. Testy są również kosztowne i nie są powszechnie dostępne.

Niektóre grupy uważane za zagrożone niedoborem CoQ10 obejmują:

 • Starzejący się dorośli
 • Osoby z chorobami serca
 • Osoby z wysokim ciśnieniem krwi
 • Osoby przyjmujące leki z grupy statyn
 • Osoby z zaburzeniami mitochondrialnymi
 • Osoby z cukrzycą, chorobami neurodegeneracyjnymi lub problemami z płodnością

Lekarze mogą specjalnie badać niedobór CoQ10 u pacjentów wykazujących oporne na leczenie objawy obejmujące niewydolność serca, encefalomiopatię, ciężką dziecięcą chorobę wieloukładową, ataksję móżdżkową lub izolowaną miopatię.

Bezpośredni pomiar poziomu CoQ10 może pomóc potwierdzić niedobór. Stężenie CoQ10 w surowicy poniżej 0,8 μg / ml jest uważane za niedobór. Zdrowe poziomy mieszczą się w przedziale od 0,5 do 1,5 μg / ml. Suplementacja jest uzasadniona, jeśli poziomy są bardzo niskie.

Proszę pamiętać, że większość objawów niedoboru CoQ10 jest często subtelna i niespecyficzna i może mieć wiele przyczyn. Wielu lekarzy przepisuje suplementy CoQ10 empirycznie, aby złagodzić pewne objawy, zamiast opierać się na potwierdzonym niedoborze.

Dawkowanie w przypadku niedoboru CoQ10

Nie ma ustalonego zalecanego spożycia (RDA) dla CoQ10. Suplementy są dostępne bez recepty w dawkach od 30 mg do 200 mg.

Optymalna dawka terapeutyczna może się znacznie różnić w zależności od osoby i leczonego schorzenia. Osoby z niedoborem CoQ10 mogą potrzebować wyższych dziennych dawek od 100 do 300 mg.

W niektórych badaniach stosowano nawet wyższe dawki, od 300 do 2400 mg dziennie, ale tylko pod nadzorem lekarza. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki CoQ10 w oparciu o Państwa konkretny stan zdrowia.

Proszę podzielić dzienną dawkę CoQ10 na 2-3 mniejsze dawki przyjmowane z posiłkami, aby zwiększyć wchłanianie. Forma ubichinolu może być lepiej wykorzystywana niż forma ubichinonu, zwłaszcza z wiekiem.

Ponadto suplementy CoQ10 należy przyjmować razem z tłuszczami lub olejami, aby zwiększyć wchłanianie. Proszę unikać wysokich dawek przekraczających 200 mg dziennie bez konsultacji z lekarzem. Proszę zasięgnąć porady specjalisty przed zastosowaniem CoQ10 u dzieci.

Źródła CoQ10 w żywności

Podczas gdy nasz organizm syntetyzuje CoQ10, można również uzyskać niewielkie ilości z diety. Jednak źródła żywności dostarczają tylko około 3 do 5 mg CoQ10 dziennie.

Niektóre z najlepszych źródeł diety obejmują:

 • Mięsa organowe, takie jak serce, nerki i wątroba
 • Wołowina i żubrówka karmione trawą
 • Tłuste ryby, takie jak makrela, śledź, pstrąg i sardynka
 • Orzechy i nasiona, takie jak pistacje, nasiona sezamu i orzeszki ziemne
 • Szpinak, brokuły i kalafior
 • Jaja i produkty mleczne
 • Oleje sojowe i rzepakowe
 • Owoce takie jak pomarańcze, truskawki i awokado

Proszę pamiętać, że typowa produkcja CoQ10 znacznie spada wraz z wiekiem. Starsze osoby dorosłe prawdopodobnie skorzystałyby na bardziej niezawodnym przyjmowaniu CoQ10 z suplementów.

Czynniki takie jak przetwarzanie żywności, gotowanie i starzenie się mogą również zubożyć do 98% zawartości CoQ10 w żywności. Dlatego suplementacja staje się coraz ważniejsza, aby przezwyciężyć wszelkie niedobory, zwłaszcza gdy się starzejemy.

Potencjalne skutki uboczne CoQ10

Suplementy CoQ10 są dobrze tolerowane przez większość ludzi w powszechnie zalecanych dawkach. Działania niepożądane występują rzadko, ale mogą obejmować:

 • rozstrój żołądka, nudności, biegunka
 • Utrata apetytu
 • Bezsenność i nadmierne pobudzenie
 • Zmęczenie
 • Wysypki skórne (rzadko)
 • Bóle głowy (niezbyt częste)

Wysokie dawki powyżej 300 mg dziennie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Proszę zasięgnąć porady lekarza przed przekroczeniem dawki 200 mg dziennie, szczególnie jeśli cierpi Pan/Pani na jakiekolwiek schorzenia lub przyjmuje jakiekolwiek leki.

Suplementy CoQ10 mogą wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna i leki przeciwdepresyjne. Proszę skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem CoQ10, jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki na receptę lub mają zaplanowaną operację.

W przeciwnym razie CoQ10 jest bardzo bezpieczny w typowych dawkach i zgłaszanych jest niewiele skutków ubocznych. Odnotowanie korzyści może zająć od 2 do 3 miesięcy ciągłego stosowania. Proszę wybrać renomowaną markę i zasięgnąć profesjonalnej porady na temat odpowiedniego dawkowania.

Oznaki, że mogą Państwo potrzebować CoQ10

Niektóre kluczowe wnioski z objawów i schorzeń związanych z niedoborem CoQ10 obejmują:

 • Zmęczenie, osłabienie i bóle mięśni
 • Mgła mózgowa, trudności z koncentracją
 • Duszność i ból w klatce piersiowej
 • Wysokie ciśnienie krwi i cholesterol
 • Bóle głowy i problemy ze wzrokiem
 • Nudności, wzdęcia i problemy jelitowe
 • Skurcze mięśni podczas stosowania statyn
 • Niepłodność i zaburzenia równowagi hormonalnej
 • Cukrzyca i zaburzenia metaboliczne
 • Zaburzenia neurodegeneracyjne
 • Utrata słuchu i szumy uszne

Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania, skorygowanie podstawowego niedoboru CoQ10 może pomóc złagodzić niektóre z tych objawów. Badanie krwi może potwierdzić niski poziom.

Suplementacja CoQ10 zwiększa metabolizm energetyczny, działa jako silny przeciwutleniacz, poprawia zdrowie serca i mózgu oraz oferuje inne korzyści. Proszę skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy suplementacja CoQ10 może być przydatna w Państwa sytuacji.

Jakie są objawy zapotrzebowania na CoQ10? Wnioski

Podsumowując, CoQ10 jest substancją niezbędną do produkcji energii komórkowej i ochrony antyoksydacyjnej. Spadający poziom może przekładać się na różne objawy związane ze zmęczeniem, funkcjonowaniem mięśni i mózgu, zdrowiem układu sercowo-naczyniowego i nie tylko.

Bezpośredni pomiar poziomu CoQ10 może potwierdzić niedobór, szczególnie w grupach wysokiego ryzyka, takich jak osoby starsze i przewlekle chore. Lekarze mogą wówczas zalecić suplementację CoQ10, aby pomóc uzupełnić jego poziom.

Powszechnie stosuje się dawki od 100 do 300 mg dziennie, w dawkach podzielonych, z jedzeniem i olejami. Osoby z niedoborem mogą wymagać wyższych dawek końcowych pod nadzorem lekarza. Forma ubichinolu może być lepiej wchłaniana.

Chociaż źródła żywności dostarczają tylko niewielkich ilości, spożywanie narządów, tłustych ryb, jaj, nasion i olejów roślinnych może nieco zwiększyć spożycie CoQ10 w diecie.

Suplementy CoQ10 są bezpieczne, dobrze tolerowane i mogą pomóc złagodzić niektóre objawy. Optymalne stosowanie wymaga jednak zindywidualizowanego podejścia opartego na konkretnych warunkach zdrowotnych i potrzebach. Proszę skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy suplementacja CoQ10 może być dla Państwa korzystna.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Alcocer, L. (2021). Suplementacja koenzymem Q10 (CoQ10) w leczeniu zmęczenia, bólu i zaburzeń poznawczych związanych z fibromialgią: Otwarte badanie pilotażowe. Pain Medicine, 22(3), 645-654. https://doi.org/10.1093/pm/pnaa285

Dai, Y. L., Luk, T. H., Yiu, K. H., Wang, M., Yip, P. M., Lee, S. W., ... & Siu, C. W. (2013). Odwrócenie dysfunkcji mitochondriów poprzez suplementację koenzymem Q10 poprawia funkcję śródbłonka u pacjentów z niedokrwienną dysfunkcją skurczową lewej komory: randomizowane badanie kontrolowane. Atherosclerosis, 227(2), 306-313 . https://doi.org/10.1016/j.atherosclerosis.2012.11.013.

Gvozdjakova, A., Kucharska, J., Bartkovjakova, M., Gazdikova, K., & Gazdik, F. E. (2005). Suplementacja koenzymem Q10 zmniejsza dawkę kortykosteroidów u pacjentów z astmą oskrzelową. Biofactors, 25(1-4), 235-240 . https://doi.org/10.1002/biof.5520250134.

Hodgson, J. M., Watts, G. F., Playford, D. A., Burke, V., & Croft, K. D. (2002). Koenzym Q10 poprawia ciśnienie krwi i kontrolę glikemii: kontrolowane badanie u osób z cukrzycą typu 2. European journal of clinical nutrition, 56(11), 1137-1142 . https://doi.org/10.1038/sj.ejcn.1601464.

Kumar, A., Kaur, H., Devi, P., & Mohan, V. (2009). Rola koenzymu Q10 (CoQ10) w chorobach serca, nadciśnieniu i zespole Meniere'a. Pharmacology & therapeutics, 124(3), 259-268 . https://doi.org/10.1016/j.pharmthera.2009.07.002.

Langsjoen, P. H., & Langsjoen, A. M. (2014). Suplementacja ubichinolu u pacjentów z zaawansowaną zastoinową niewydolnością serca. Biofactors, 40(1), 119-128 . https://doi.org/10.1002/biof.1114.

Malyankar, U. V., Almhero, J. C., Hammell, D. C., Ward, R. J., McLean, L., & D'Souza, G. G. M. (2021). Randomizowane, kontrolowane badanie wpływu suplementacji koenzymem Q10 na uczenie się, pamięć i zmęczenie u zdrowych studentów. Frontiers in aging neuroscience, 13, 626787. https://doi.org/10.3389/fnagi.2021.626787

Mohr, D., Bowry, V. W., & Stocker, R. (1992). Suplementacja diety koenzymem Q10 skutkuje zwiększonym poziomem ubichinolu-10 w krążących lipoproteinach i zwiększoną odpornością ludzkich lipoprotein o niskiej gęstości na inicjację peroksydacji lipidów. Biochimica et Biophysica Acta (BBA)-Lipids and Lipid Metabolism, 1126(3), 247-254. https://doi.org/10.1016/0005-2760(92)90235-5

Mortensen, S. A., Rosenfeldt, F., Kumar, A., Dolliner, P., Filipiak, K. J., Pella, D., ... & Littarru, G. P. (2014). Wpływ koenzymu Q10 na zachorowalność i śmiertelność w przewlekłej niewydolności serca: wyniki Q-SYMBIO: randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą. JACC: Heart Failure, 2(6), 641-649 . https://doi.org/10.1016/j.jchf.2014.06.008.

Pepping, J. (1999). Koenzym Q10. American Journal of Health-System Pharmacy, 56(6), 519-521 . https://doi.org/10.1093/ajhp/56.6.519.

Rosenfeldt, F. L., Haas, S. J., Krum, H., Hadj, A., Ng, K., Leong, J. Y., & Watts, G. F. (2007). Koenzym Q10 w leczeniu nadciśnienia tętniczego: metaanaliza badań klinicznych. Journal of human hypertension, 21(4), 297-306 . https://doi.org/10.1038/sj.jhh.1002138.

Young, A. J., Johnson, S., Steffens, D. C., & Doraiswamy, P. M. (2007). Koenzym Q10: przegląd jego obiecujących właściwości neuroprotekcyjnych. CNS spectrums, 12(1), 62-68 . https://doi.org/10.1017/S1092852900021283.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?