Czy CoQ10 powoduje przyrost masy ciała?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to substancja witaminopodobna, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie. Jest on również dostępny jako suplement diety. CoQ10 odgrywa ważną rolę w produkcji energii i służy jako silny przeciwutleniacz. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy CoQ10 może prowadzić do przyrostu masy ciała jako efektu ubocznego.

Czy CoQ10 powoduje przyrost masy ciała?

Czym jest CoQ10?

CoQ10 to związek, który pomaga generować energię w komórkach. Bierze udział w wytwarzaniu adenozynotrójfosforanu (ATP), który służy jako główne źródło energii w komórce. CoQ10 występuje w każdej komórce ciała, ale szczególnie w narządach, które wymagają dużo energii, takich jak serce, nerki i wątroba.

CoQ10 działa również jako przeciwutleniacz, pomagając chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez szkodliwe związki zwane wolnymi rodnikami. Jako przeciwutleniacz pomaga zwalczać stres oksydacyjny, który jest powiązany z wieloma chorobami.

Organizm sam wytwarza pewną ilość CoQ10, ale jego produkcja ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem. Niektóre leki, takie jak statyny stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, mogą również obniżać poziom CoQ10. Z tych powodów niektórzy ludzie przyjmują suplementy CoQ10, aby zwiększyć ich poziom.

Powszechne zastosowania i korzyści suplementów CoQ10

Suplementy CoQ10 są powszechnie stosowane w celu:

 • Leczenie schorzeń związanych z sercem, takich jak niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.
 • Łagodzenie objawów fibromialgii i zespołu przewlekłego zmęczenia
 • Spowolnienie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i choroba Huntingtona.
 • Zwiększenie wydajności sportowej poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i poprawę energii komórkowej
 • Pomagają zapobiegać migrenom i klasterowym bólom głowy
 • Poprawa jakości komórek jajowych i płodności u kobiet
 • Łagodzenie skutków ubocznych leków statynowych stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu

Badania pokazują, że suplementy CoQ10 mogą zapewniać następujące korzyści:

 • Poprawa zdrowia i funkcjonowania serca
 • Niższe ciśnienie krwi
 • Zwiększenie poziomu energii
 • Zmniejszenie stanu zapalnego
 • Poprawa funkcji śródbłonka i zdrowia naczyń krwionośnych
 • Zwiększenie wydajności fizycznej
 • Stymulują układ odpornościowy
 • Powolny spadek energii komórkowej związany z wiekiem

Należy jednak pamiętać, że badania nad CoQ10 wciąż się rozwijają. Niektóre badania wykazują znaczące korzyści, podczas gdy inne nie wykazują żadnych efektów. Potrzeba więcej badań na dużą skalę, aby wyjaśnić skutki suplementacji CoQ10.

Czy CoQ10 może powodować przyrost masy ciała?

Niektóre osoby twierdzą, że przyjmowanie CoQ10 powoduje przybieranie na wadze. Nie ma jednak mocnych dowodów na to, że CoQ10 bezpośrednio powoduje przyrost masy ciała.

Nie wiadomo, czy CoQ10 wpływa na apetyt, spalanie kalorii, wchłanianie tłuszczu, metabolizm lub inne procesy organizmu związane ze zmianami masy ciała. Suplementy CoQ10 nie zawierają również składników, które mogłyby prowadzić do zwiększenia masy ciała.

To powiedziawszy, niektórzy użytkownicy zgłaszają przytycie kilku kilogramów po rozpoczęciu suplementacji CoQ10. Istnieje kilka potencjalnych powodów takiego stanu rzeczy:

Retencja wody

Niektóre badania wskazują, że CoQ10 może mieć łagodne działanie moczopędne, co oznacza, że może zmniejszać utratę wody z moczem. Może to prowadzić do niewielkiej retencji wody lub gromadzenia się płynów u niektórych osób rozpoczynających suplementację. Niewielka ilość zwiększonej masy wody może przełożyć się na kilka dodatkowych kilogramów na wadze.

Badania nie wykazały jednak znaczącego wpływu CoQ10 na równowagę płynów lub ogólną masę wody. Wszelkie zatrzymywanie wody jest prawdopodobnie łagodne i tymczasowe przy pierwszym rozpoczęciu suplementacji. Utrzymywanie dobrego nawodnienia może również pomóc zminimalizować retencję płynów.

Zwiększona energia i apetyt

Niektóre osoby zgłaszają, że czują się bardziej energiczne po regularnym przyjmowaniu suplementów CoQ10. Ta dodatkowa energia może potencjalnie zwiększać apetyt i spożycie kalorii u niektórych użytkowników, prowadząc z czasem do niewielkiego przyrostu masy ciała.

Badania nie potwierdziły jednak, że CoQ10 zwiększa apetyt lub spożycie pokarmu. Jakikolwiek wzrost apetytu i kalorii będzie prawdopodobnie niewielki i będzie się znacznie różnił w zależności od osoby.

Przyrost mięśni

Niewielki odsetek użytkowników CoQ10 zauważa przyrost masy mięśniowej po suplementacji, co zwiększa masę ciała. CoQ10 poprawia produkcję energii komórkowej i funkcjonowanie mitochondriów, co może zwiększać wydolność fizyczną. Może to pozwolić na lepsze budowanie mięśni w połączeniu z treningiem siłowym.

CoQ10 nie jest jednak suplementem budującym mięśnie. Jakikolwiek wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej będzie prawdopodobnie minimalny dla większości użytkowników.

Maskowanie utraty tłuszczu

W niektórych przypadkach CoQ10 może pomóc spalić niewielkie ilości tłuszczu poprzez przyspieszenie metabolizmu, jednocześnie zwiększając masę wody. Utrata tkanki tłuszczowej może być maskowana przez retencję wody, przez co wydaje się, że ogólna waga nieznacznie wzrosła.

Istnieją jednak ograniczone dowody na to, że CoQ10 znacząco przyspiesza spalanie tłuszczu. Wszelkie efekty zwiększające metabolizm są prawdopodobnie skromne.

Indywidualna zmienność

Ważne jest, aby pamiętać, że reakcje ludzi na suplementy mogą się różnić w zależności od czynników takich jak genetyka, dieta, schorzenia, leki i inne. Niektóre osoby mogą doświadczać niewielkiego zatrzymywania wody, zmian apetytu lub innych skutków suplementacji CoQ10, podczas gdy inne nie. Niewielki odsetek użytkowników zgłaszających przyrost masy ciała nie oznacza, że suplement bezpośrednio go powoduje.

Wskazówki dotyczące zapobiegania przyrostowi masy ciała na CoQ10

Jeśli zauważą Państwo kilka dodatkowych kilogramów po rozpoczęciu stosowania CoQ10, istnieją kroki, które można podjąć, aby wrócić na właściwe tory:

 • Proszę monitorować ilość spożywanych kalorii i unikać przejadania się. Jest mało prawdopodobne, aby CoQ10 bezpośrednio zwiększał apetyt lub kalorie, dlatego należy zwracać uwagę na wielkość porcji.
 • Proszę pić dużo wody. Utrzymywanie dobrego nawodnienia może zrównoważyć potencjalne skutki zatrzymywania płynów przez CoQ10.
 • Proszę regularnie się ważyć. Niewielki przyrost masy ciała może wydawać się przesadzony. Codzienne lub cotygodniowe ważenie pozwala odróżnić przyrost tkanki tłuszczowej od masy wody.
 • Proszę więcej ćwiczyć. Spalanie dodatkowych kalorii poprzez cardio, trening siłowy lub inną aktywność może zapobiec przybieraniu na wadze. CoQ10 może również zwiększyć wydajność treningu.
 • Proszę rozważyć niższą dawkę CoQ10. Proszę spróbować zmniejszyć dawkę, aby sprawdzić, czy ma to jakikolwiek wpływ na wagę. Proszę ustalić z lekarzem najbardziej odpowiednią dawkę.
 • Proszę dać sobie czas. Niewielkie wahania masy ciała po rozpoczęciu stosowania nowego suplementu są powszechne. Proszę stosować CoQ10 przez kilka tygodni, aby sprawdzić, czy początkowa retencja wody ustąpi.
 • Proszę porozmawiać z lekarzem. Proszę omówić z lekarzem wszelkie obawy dotyczące zmian masy ciała i poprosić go o monitorowanie postępów w stosowaniu CoQ10.

Przy odpowiednim dawkowaniu, monitorowaniu i zdrowym stylu życia, powinni Państwo być w stanie przyjmować CoQ10 bez doświadczania znacznego przyrostu masy ciała. Proszę skupić się na pełnowartościowej żywności, regularnych ćwiczeniach i innych zdrowych nawykach w celu długoterminowej kontroli wagi.

Typowe dawkowanie CoQ10 i środki ostrożności

Standardowa dzienna dawka CoQ10 wynosi 100-200 mg dziennie, przyjmowana w 1-2 dawkach podzielonych z posiłkami w celu zapewnienia najlepszego wchłaniania.

Mega dawki do 500 mg dziennie były stosowane w określonych schorzeniach, takich jak niewydolność serca, ale brakuje dowodów na korzyści powyżej 200 mg dziennie. Wysokie dawki mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

CoQ10 jest ogólnie dobrze tolerowany, nawet w wyższych dawkach. Potencjalne skutki uboczne mogą obejmować:

 • Nudności, wymioty, biegunka
 • Bezsenność
 • Wysypka skórna
 • Zmęczenie
 • Objawy grypopodobne
 • Zawroty głowy
 • Drażliwość

Suplementy CoQ10 mogą wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna i statyny stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu. Proszę skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem CoQ10, jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub cierpią na schorzenia, zwłaszcza związane z sercem.

Niektóre grupy powinny unikać suplementów CoQ10, chyba że zostały zatwierdzone przez lekarza:

 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • Osoby z cukrzycą lub przyjmujące leki kontrolujące poziom cukru we krwi
 • Osoby zaplanowane na operację w ciągu 2 tygodni
 • Biorcy przeszczepów narządów
 • Osoby z niskim ciśnieniem krwi lub przyjmujące leki obniżające ciśnienie krwi

CoQ10 jest prawdopodobnie bezpieczny dla większości zdrowych osób dorosłych, jeśli jest odpowiednio stosowany. Proszę jednak omówić tę kwestię ze swoim lekarzem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i ustalić, czy jest ona odpowiednia dla Państwa indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje niewiele dowodów na to, że suplementacja CoQ10 bezpośrednio powoduje przyrost masy ciała. Niektórzy użytkownicy zgłaszają niewielki wzrost masy ciała po rozpoczęciu stosowania CoQ10, potencjalnie z powodu zatrzymywania wody, zwiększonego apetytu, wzrostu mięśni lub efektów maskujących utratę tłuszczu.

Badania nie potwierdziły jednak żadnego znaczącego wpływu CoQ10 na wagę lub skład ciała. Ewentualny przyrost masy ciała będzie prawdopodobnie niewielki i tymczasowy.

Przy odpowiednim dawkowaniu, nawodnieniu, ćwiczeniach i zbilansowanej diecie, jest mało prawdopodobne, aby CoQ10 doprowadził do znaczących zmian masy ciała u większości ludzi. Jednak jak w przypadku każdego suplementu, należy zwrócić uwagę na indywidualną reakcję i omówić wątpliwości z lekarzem.

Proszę skupić się na ogólnych zdrowych nawykach w celu długoterminowego zarządzania wagą i dobrego samopoczucia - CoQ10 może zapewnić dodatkowe korzyści, takie jak zdrowie serca, zwiększona energia i wydajność ćwiczeń.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Langsjoen, P. H., & Langsjoen, A. M. (2014). Suplementacja ubichinolu u pacjentów z zaawansowaną zastoinową niewydolnością serca. Biofactors (Oxford, Anglia), 40(1), 119-128 . https://doi.org/10.1002/biof.1123.

Mohr, D., Bowry, V. W., & Stocker, R. (1992). Suplementacja diety koenzymem Q10 skutkuje zwiększonym poziomem ubichinolu-10 w krążących lipoproteinach i zwiększoną odpornością ludzkich lipoprotein o niskiej gęstości na inicjację peroksydacji lipidów. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Lipids and Lipid Metabolism, 1126(3), 247-254. https://doi.org/10.1016/0005-2760(92)90241-B

Gökbel, H., Gül, I., Belviranlı, M., & Okudan, N. (2010). Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na wydajność podczas powtarzających się serii ćwiczeń supramaksymalnych u mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia. The Journal of Strength & Conditioning Research, 24(1), 97-102 . https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181c1da3a.

Digiesi, V., Cantini, F., Oradei, A., Bisi, G., Guarino, G. C., & Brocchi, A. (1994). Koenzym Q10 w nadciśnieniu tętniczym pierwotnym. Molecular Aspects of Medicine, 15, s257-s263. https://doi.org/10.1016/0098-2997(94)90094-9.

Kumar, A., Kaur, H., Devi, P., & Mohan, V. (2009). Rola koenzymu Q10 (CoQ10) w chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym i zespole Meniere'a. Pharmacology & Therapeutics, 124(3), 259-268 . https://doi.org/10.1016/j.pharmthera.2009.07.003.

Shults, C. W., Oakes, D., Kieburtz, K., Beal, M. F., Haas, R., Plumb, S., Juncos, J. L., Nutt, J., Shoulson, I., Carter, J., Kompoliti, K., Perlmutter, J. S., Reich, S., Stern, M., Watts, R. L., Kurlan, R., Molho, E., Harrison, M., & Lew, M. (2002). Wpływ koenzymu Q10 we wczesnej chorobie Parkinsona: dowody na spowolnienie spadku funkcjonalnego. Archives of Neurology, 59(10), 1541-1550 . https://doi.org/10.1001/archneur.59.10.1541.

Young, A. J., Johnson, S., Steffens, D. C., & Doraiswamy, P. M. (2007). Koenzym Q10: przegląd jego obiecujących właściwości neuroprotekcyjnych. CNS spectrums, 12(1), 62-68 . https://doi.org/10.1017/s1092852900020328.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?