Czy CoQ10 sprawia, że są Państwo silniejsi?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to substancja witaminopodobna, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie. Odgrywa ona istotną rolę w produkcji energii i działa jako silny przeciwutleniacz. W ostatnich latach suplementy CoQ10 stały się coraz bardziej popularne ze względu na ich potencjalne korzyści zdrowotne. Ale czy CoQ10 może wzmocnić organizm? Przyjrzyjmy się bliżej dowodom.

Czy przeciwutleniacz CoQ10 może naprawdę zwiększyć siłę? Proszę dowiedzieć się, co nauka mówi o potencjalnych korzyściach ergogenicznych suplementacji CoQ10.

Czym jest CoQ10?

CoQ10 to związek, który pomaga generować energię w komórkach. Bierze udział w wytwarzaniu adenozynotrójfosforanu (ATP), który służy jako główne źródło energii w komórce. CoQ10 występuje w każdej komórce ciała, ale szczególnie w narządach o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki i wątroba.

Część CoQ10 jest wytwarzana naturalnie w organizmie, a niewielkie jego ilości otrzymujemy również z pożywienia. Mięso i ryby są dobrym źródłem CoQ10. Jednak jego poziom spada wraz z wiekiem. Spadek ten wiąże się z różnymi schorzeniami związanymi z wiekiem.

Suplementy CoQ10 mogą pomóc podnieść poziom CoQ10. Ale czy przyjmowanie suplementów CoQ10 wzmacnia organizm? Oto, co nauka mówi do tej pory.

Jak CoQ10 może zwiększyć siłę?

Badania wskazują, że CoQ10 może poprawiać siłę poprzez kilka kluczowych mechanizmów:

Ulepszona produkcja energii

Wspierając syntezę ATP, CoQ10 jest niezbędny do produkcji energii. Pomaga dostarczać komórkom energię potrzebną do skurczu mięśni. Niski poziom CoQ10 jest powiązany ze zmniejszoną energią ATP w tkankach mięśniowych.

Suplementacja CoQ10 może zwiększyć produkcję energii w komórkach mięśniowych. Zwiększona moc mięśni może przełożyć się na większą wydolność siłową.

Zmniejszony stres oksydacyjny

CoQ10 jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza stres oksydacyjny w komórkach. Stres oksydacyjny odnosi się do braku równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami w organizmie. Nadmierne gromadzenie się wolnych rodników w wyniku metabolizmu i intensywnych ćwiczeń może upośledzać regenerację mięśni.

CoQ10 pomaga neutralizować te szkodliwe wolne rodniki. Może to zmniejszyć oksydacyjne uszkodzenia włókien mięśniowych spowodowane intensywnym treningiem i ćwiczeniami. Zminimalizowanie stresu oksydacyjnego pomaga mięśniom szybciej zregenerować się podczas kolejnych sesji.

Wzmocniona funkcja mitochondriów

Mitochondria wytwarzają energię ATP w komórkach. CoQ10 jest wysoce skoncentrowany w mitochondriach, gdzie wspiera metabolizm energetyczny.

Badania pokazują, że gdy poziom CoQ10 jest niski, funkcja mitochondriów jest upośledzona. Ma to negatywny wpływ na wydajność mięśni. Suplementacja CoQ10 wydaje się zwiększać mitochondrialną pojemność oksydacyjną, zwiększając wytwarzanie energii.

Poprawiając wydajność mitochondriów, CoQ10 pomaga opóźnić zmęczenie mięśni, dzięki czemu można trenować ciężej i dłużej.

Działanie przeciwzapalne

Wysiłek fizyczny często wywołuje reakcję zapalną w organizmie. Podczas gdy ostry stan zapalny jest normalną częścią naprawy i wzrostu mięśni, nadmierny lub długotrwały stan zapalny zakłóca regenerację.

Niektóre badania wskazują, że CoQ10 wywiera działanie przeciwzapalne poprzez redukcję cytokin prozapalnych. Ograniczenie stanu zapalnego wywołanego ćwiczeniami może pozwolić na szybszą naprawę między sesjami treningowymi.

Czy badania pokazują, że suplementacja CoQ10 zwiększa siłę?

Podczas gdy suplementacja CoQ10 ma teoretycznie sens dla poprawy siły, co mówią badania?

Niestety, nie ma wielu kontrolowanych badań sprawdzających wpływ CoQ10 na wydolność fizyczną u młodych, zdrowych osób. Kilka doniesień sugeruje jednak, że suplementacja może zwiększać siłę:

 • W badaniu z 2015 roku przetestowano połączenie CoQ10 i innych przeciwutleniaczy u 20 elitarnych piłkarzy. Po 30 dniach zaobserwowano znaczną poprawę mocy wyjściowej.
 • W badaniu z 2013 roku 18 bokserów amatorów przyjmowało CoQ10 lub placebo codziennie podczas treningu przez 7 tygodni. W grupie CoQ10 zaobserwowano niższy poziom mleczanu i tętna podczas ćwiczeń, co wskazuje na mniejsze zmęczenie.
 • Niewielkie badanie z 2010 roku wykazało, że 2-tygodniowa suplementacja CoQ10 zmniejszyła uszkodzenia mięśni i bolesność po wielokrotnych sprintach u młodych, aktywnych mężczyzn.
 • U osób starszych z niedoborem CoQ10 zaobserwowano poprawę wydolności fizycznej po suplementacji, w tym zwiększenie mocy wyjściowej podczas szczytowego wysiłku mięśni.

Badania te, choć obiecujące, są ograniczone przez niewielką liczebność próby. Potrzebne są większe, długoterminowe badania, aby potwierdzić, czy CoQ10 bezpośrednio zwiększa siłę mięśni. Obecne dowody sugerują jednak, że może on oferować efekty zwiększające wydajność u niektórych osób.

Dawkowanie CoQ10 dla zwiększenia siły

Nie ma powszechnie akceptowanej dawki dla CoQ10 i treningu siłowego. Jednak w większości badań stosowano dawki od 100 mg do 300 mg dziennie. Osoby już cierpiące na niedobór CoQ10 mogą zauważyć korzyści z dawek w dolnej granicy tego zakresu.

Niektóre badania sugerują, że podzielenie dziennej dawki na mniejsze dawki w ciągu dnia może zwiększyć wchłanianie. Na przykład 100 mg przyjmowane 3 razy dziennie.

Pomocne może być również dostosowanie dawek do czasu ćwiczeń. Przyjmowanie CoQ10 na około godzinę przed treningiem siłowym pozwala na osiągnięcie najwyższego poziomu we krwi, gdy jest on najbardziej potrzebny. Optymalny czas i częstotliwość dawkowania wymagają jednak dalszych badań.

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, zaleca się rozpoczęcie od niskich dawek i powolne zwiększanie dawki przy jednoczesnym monitorowaniu efektów i skutków ubocznych. Proszę ściśle współpracować ze swoim lekarzem, aby znaleźć najbardziej odpowiedni protokół CoQ10.

Inne potencjalne korzyści w zakresie wydajności

Oprócz potencjalnego zwiększenia siły mięśni, pojawiające się badania sugerują, że CoQ10 oferuje inne korzyści w zakresie sprawności fizycznej:

 • Zwiększona tolerancja wysiłku fizycznego - dłuższa wytrzymałość przed osiągnięciem wyczerpania podczas ćwiczeń aerobowych i anaerobowych.
 • Zmniejszony odczuwany wysiłek - poczucie, że musi Pan/Pani wkładać mniej wysiłku podczas ćwiczeń.
 • Szybsza regeneracja tęt na - powrót do normalnego tętna jest szybszy po intensywnym treningu.
 • Poprawiona wydajność oddychania - współczynnik wymiany oddechowej jest wyższy, co wskazuje na lepsze wykorzystanie tlenu.
 • Zwiększone utlenianie tłuszczu - więcej tłuszczu jest spalane jako paliwo, oszczędzając zapasy glikogenu.
 • Obniżony poziom mleczanu we krwi - Zmniejszona akumulacja mleczanu może opóźnić wystąpienie zmęczenia.
 • Większe nasycenie mięśni tlenem - większa ilość tlenu dostarczana do pracujących mięśni.
 • Lepsza regeneracja po wysiłku - Szybsza regeneracja między sesjami treningowymi.

Chociaż uzasadnione są dalsze badania, markery te wskazują, że CoQ10 może wspomagać wydajność w różnych dyscyplinach sportowych i rodzajach treningu sportowego.

Czy CoQ10 jest bezpieczny?

U zdrowych osób dorosłych CoQ10 jest uważany za bardzo bezpieczny, nawet w wysokich dawkach. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne to rozstrój żołądka, utrata apetytu, nudności, wymioty i biegunka. Na szczęście te łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe zwykle ustępują po dalszym stosowaniu.

Rzadko, CoQ10 może powodować bóle głowy lub bezsenność u osób wrażliwych. Należy również pamiętać, że CoQ10 może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma mocnych dowodów na poważne działania niepożądane. Istnieją jednak pewne względy bezpieczeństwa:

 • Proszę skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem CoQ10, jeśli jest Pani w ciąży lub karmi piersią, lub jeśli cierpi Pani na choroby wątroby, cukrzycę lub inne schorzenia.
 • Proszę uważać na suplementy CoQ10 zawierające również witaminy A, E, K, które mogą wymagać monitorowania medycznego.
 • Proszę trzymać się renomowanych marek, które przestrzegają dobrych praktyk produkcyjnych (GMP).
 • Proszę zacząć od niskich dawek i powoli je zwiększać, aby ocenić tolerancję.
 • Przyjmować z jedzeniem, aby zminimalizować potencjalne dolegliwości żołądkowe.

Przy odpowiedzialnym stosowaniu, CoQ10 jest uważany za bardzo niskie ryzyko dla zdrowych osób dorosłych, które chcą zwiększyć wydajność. Proszę jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości.

Podsumowanie

CoQ10 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który wspomaga produkcję energii komórkowej i chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Poprawiając wytwarzanie energii w tkankach mięśniowych, suplementacja CoQ10 może zwiększyć siłę i wydolność fizyczną.

Wstępne badania wykazują obiecujące działanie zwiększające siłę CoQ10 u sportowców i osób starszych. Obecne dowody pozostają jednak ograniczone. Nadal potrzebne są większe, bardziej solidne badania.

Dawki CoQ10 w zakresie 100-300 mg dziennie wydają się bezpieczne i dobrze tolerowane w przypadku krótkotrwałego stosowania. Proszę jednak skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby znaleźć odpowiedni protokół.

Choć potrzebne są dalsze badania, CoQ10 staje się bezpiecznym suplementem, który może zapewnić ergogeniczną przewagę w zakresie mocy mięśniowej. Jeśli szukają Państwo naturalnego wzmacniacza wydajności, warto rozważyć stosowanie CoQ10. Jednak wyniki prawdopodobnie będą się różnić u poszczególnych osób.

Czy CoQ10 wzmacnia organizm? Wnioski

Podsumowując, dowody sugerują, że CoQ10 może oferować potencjalne korzyści w zakresie siły i wydajności poprzez swoją rolę w produkcji energii, aktywności przeciwutleniającej, redukcji stanów zapalnych i funkcji mitochondriów. Obecne badania są jednak ograniczone i potrzebne są dalsze badania na młodych, zdrowych populacjach.

Dawki CoQ10 od 100 do 300 mg dziennie wydają się dość bezpieczne w przypadku krótkoterminowej suplementacji. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy CoQ10 jest odpowiedni dla Państwa indywidualnych potrzeb. Chociaż CoQ10 wykazuje obiecujące zastosowanie w sporcie, nadal potrzebne są mocniejsze dane, aby jednoznacznie stwierdzić, że CoQ10 definitywnie zwiększa siłę mięśni i wydolność fizyczną. Więcej badań na sportowcach i osobach aktywnych pomoże wyjaśnić, czy CoQ10 spełnia swój potencjał jako środek ergogeniczny.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?