Czy CoQ10 pomaga w zasypianiu?

Published:

Sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, wiele osób ma trudności z zapewnieniem sobie wystarczającej ilości wysokiej jakości snu. Może to negatywnie wpływać na poziom energii, nastrój, funkcje poznawcze i długoterminowe zdrowie. Z tego powodu ludzie coraz częściej szukają sposobów na poprawę jakości snu.

Jednym z suplementów, który zyskał uwagę ze względu na potencjalne korzyści dla snu, jest koenzym Q10 (CoQ10). W tym artykule zbadano dowody na to, czy CoQ10 może pomóc w poprawie snu.

Czy CoQ10 pomaga w zasypianiu?

Czym jest CoQ10?

CoQ10 to związek witaminopodobny, który naturalnie występuje w organizmie. Występuje również w niewielkich ilościach w niektórych produktach spożywczych.

CoQ10 odgrywa kluczową rolę w produkcji energii i działa jako silny przeciwutleniacz w komórkach. Państwa organizm produkuje CoQ10, ale jego poziom zaczyna spadać po 30 roku życia.

Suplementy CoQ10 mogą zapewniać korzyści zdrowotne poprzez zwiększenie spadających poziomów. Suplementy zwiększają również poziom CoQ10 powyżej poziomu, który organizm może wytworzyć samodzielnie.

Oto kilka kluczowych faktów na temat CoQ10:

 • CoQ10 jest również nazywany ubichinonem, ponieważ jest wszechobecny (występuje wszędzie) w komórkach.
 • Pomaga generować ATP, który dostarcza energii komórkom.
 • Poziom CoQ10 można zwiększyć poprzez suplementację.
 • Źródła pokarmowe obejmują mięso, ryby, orzechy i nasiona.
 • Poziom CoQ10 zaczyna spadać po 30-40 roku życia.
 • Statyny mogą również obniżać poziom CoQ10.
 • Suplementy CoQ10 mogą wspierać zdrowie serca, wydajność ćwiczeń i płodność.

Przyjrzyjmy się teraz dowodom dotyczącym CoQ10 i snu.

CoQ10 i sen: Co mówią badania?

Kilka badań dotyczyło powiązań między poziomem CoQ10 a jakością snu. Poniżej znajduje się podsumowanie aktualnych badań:

 • Badania obserwacyjne: Niższy poziom CoQ10 we krwi jest powiązany z gorszą jakością snu, szczególnie u osób starszych. Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na bezsenność miały zwykle niższy poziom CoQ10 niż osoby bez problemów ze snem.
 • Badania na zwierzętach: U szczurów wykazano, że CoQ10 zwiększa ilość snu REM. Zwiększył również aktywność przeciwutleniaczy w mózgu podczas snu.
 • Badania na ludziach: W kilku niewielkich badaniach przetestowano wpływ suplementacji CoQ10 na sen u ludzi.
  • W jednym z badań 22 osoby w wieku powyżej 50 lat przyjmowały 100 mg CoQ10 przez cztery tygodnie. CoQ10 poprawił jakość snu i zmniejszył senność w ciągu dnia.
  • W innym badaniu 44 dorosłym osobom cierpiącym na bezsenność podawano 200 mg CoQ10 lub placebo dziennie przez cztery tygodnie. CoQ10 wydłużył czas i efektywność snu w porównaniu do placebo.
 • Ograniczenia: Większość badań na ludziach dotyczących CoQ10 i snu była niewielka. Aby potwierdzić korzyści, potrzebne są większe, bardziej solidne badania.

Ogólnie rzecz biorąc, obecne badania wskazują, że suplementacja CoQ10 może poprawić sen, szczególnie u osób z niskim poziomem CoQ10, takich jak osoby starsze. Potrzebne są jednak większe badania, aby to potwierdzić.

Jak CoQ10 może poprawić sen

Naukowcy zaproponowali kilka sposobów, w jakie CoQ10 może pomóc w poprawie snu:

 • Zwiększa ATP dla energii komórkowej: CoQ10 jest potrzebny do produkcji ATP, podstawowego źródła energii dla komórek. Utrzymanie zdrowego poziomu ATP, zwłaszcza w komórkach mózgu, może sprzyjać regenerującemu snu.
 • Chroni komórki mózgu: CoQ10 neutralizuje wolne rodniki i zmniejsza stres oksydacyjny w mózgu. To działanie przeciwutleniające może chronić komórki mózgowe i szlaki nerwowe zaangażowane w regulację snu.
 • Zwiększa poziom melatoniny: Niektóre badania pokazują, że CoQ10 może zwiększać poziom melatoniny. Melatonina jest kluczowym hormonem, który reguluje cykle snu i czuwania.
 • Poprawia funkcjonowanie mitochondriów: Mitochondria wytwarzają większość energii ATP w organizmie. CoQ10 poprawia zdrowie mitochondriów, co może wspierać bioenergetykę komórkową dla lepszego snu.
 • Poprawia przepływ krwi: CoQ10 może poprawiać krążenie, umożliwiając lepsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek w nocy w celu odmłodzenia snu.

Potrzeba jednak więcej badań klinicznych, aby potwierdzić mechanizmy działania CoQ10 na poprawę snu.

Dawkowanie CoQ10 na sen

Optymalna dawka CoQ10 dla poprawy snu nie jest znana. Jednak w oparciu o istniejące badania, zakres dawek 100-200 mg dziennie wydaje się skuteczny.

Dawka może być wyższa (do 500 mg dziennie) dla osób przyjmujących statyny. Statyny obniżają poziom CoQ10.

Dla optymalnego wchłaniania najlepiej przyjmować go w dawkach podzielonych, np. 100 mg dwa razy dziennie. Suplementy CoQ10 są również bardziej skuteczne, gdy są przyjmowane z jedzeniem zawierającym tłuszcz.

Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów, zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed przyjęciem CoQ10, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub cierpią na schorzenia.

Czy CoQ10 powoduje senność?

CoQ10 nie działa uspokajająco, powodując uczucie zmęczenia lub senności.

W przeciwieństwie do suplementów takich jak melatonina i magnez, CoQ10 nie wywołuje bezpośrednio senności. Zamiast tego ma na celu wspieranie produkcji energii komórkowej i aktywności przeciwutleniaczy w celu promowania lepszej jakości snu.

Tak więc CoQ10 nie powinien powodować senności w ciągu dnia, jak niektóre środki nasenne. Wielu użytkowników zgłasza uczucie większej energii po zażyciu suplementów CoQ10.

Jednak CoQ10 przyjmowany zbyt blisko pory snu może zakłócać sen u niektórych osób. Najlepiej przyjmować go wcześniej w ciągu dnia.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne CoQ10

CoQ10 jest ogólnie dobrze tolerowany przez większość ludzi w zalecanych dawkach. Skutki uboczne występują rzadko, ale mogą obejmować:

 • Bezsenność
 • Rozstrój żołądka
 • Zmęczenie
 • Ból głowy
 • Wysypki skórne

Bezsenność jest najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym, choć nie występuje zbyt często. Przyjmowanie CoQ10 zbyt późno w ciągu dnia może sprawić, że niektóre osoby nie będą mogły zasnąć.

Jako rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz, CoQ10 może również wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew lub chemioterapią. Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów CoQ10 najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Ogólnie rzecz biorąc, CoQ10 ma doskonały profil bezpieczeństwa i wiąże się z niewielką liczbą skutków ubocznych przy powszechnie stosowanych dawkach. Nadal jednak zaleca się spersonalizowaną poradę lekarską.

Podsumowanie

Wczesne badania wskazują, że suplementacja CoQ10 może poprawić jakość snu, szczególnie w grupach takich jak osoby starsze, które mają tendencję do niskiego poziomu CoQ10. Wydaje się, że działa on poprzez poprawę bioenergetyki komórkowej i aktywności przeciwutleniającej.

Wciąż jednak potrzebne są większe, wysokiej jakości badania kliniczne. Optymalne dawkowanie i czas suplementacji również wymagają dalszych badań.

CoQ10 jest bezpieczny dla większości ludzi, a skutki uboczne są rzadkie przy typowych dawkach. Jednak przed zastosowaniem suplementów CoQ10 najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, CoQ10 jest obiecującym środkiem nasennym o dobrym bezpieczeństwie i potencjale poprawy snu poprzez wspieranie produkcji energii komórkowej. Konieczne są dalsze badania, ale suplementacja CoQ10 może przynieść korzyści niektórym grupom, takim jak osoby starsze lub cierpiące na bezsenność.

Kluczowe punkty:

 • CoQ10 jest przeciwutleniaczem, który wspomaga produkcję energii komórkowej i funkcjonowanie mitochondriów.
 • Badania obserwacyjne łączą niski poziom CoQ10 z gorszą jakością snu.
 • Niewielkie badania kliniczne wykazały, że suplementacja CoQ10 może poprawić czas, wydajność i jakość snu.
 • CoQ10 może poprawić sen poprzez zwiększenie energii ATP, ochronę mózgu, zwiększenie melatoniny i poprawę przepływu krwi.
 • Dawka na sen wynosi zazwyczaj 100-200 mg dziennie, podzielona na mniejsze dawki.
 • CoQ10 nie powoduje bezpośrednio senności, ale zamiast tego ma na celu promowanie regenerującego snu.
 • CoQ10 jest bezpieczny dla większości ludzi, ale rzadko może powodować skutki uboczne, takie jak bezsenność przy wysokich dawkach.
 • Potrzebne są dalsze badania na dużą skalę, ale CoQ10 jest obiecującym środkiem wspomagającym sen, który może przynieść korzyści osobom starszym i cierpiącym na bezsenność.

Czy CoQ10 pomaga zasnąć? Wnioski

Podsumowując, choć nadal potrzebne są dalsze badania, obecne dowody wskazują, że suplementacja CoQ10 może pomóc poprawić jakość i czas trwania snu. Wydaje się to szczególnie korzystne dla osób starszych, które mają tendencję do obniżania poziomu CoQ10.

Wpływ CoQ10 na produkcję energii komórkowej, funkcjonowanie mózgu i poziom melatoniny zapewnia prawdopodobne mechanizmy, w jaki sposób może on poprawiać sen. Nadal jednak potrzebne są większe badania kliniczne, aby potwierdzić optymalne strategie dawkowania.

Ogólnie rzecz biorąc, CoQ10 jest ogólnie bezpiecznym i dobrze tolerowanym suplementem, który może stanowić alternatywną strategię wspomagania zdrowego snu, szczególnie w populacjach o niskim statusie CoQ10, takich jak osoby starsze. Jednak każdy, kto rozważa przyjmowanie CoQ10, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?