Czy CoQ10 jest dobry dla zdrowia jelit?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to substancja witaminopodobna, która w ostatnich latach zyskała popularność jako suplement. Niektóre badania pokazują, że CoQ10 może w pewien sposób korzystnie wpływać na zdrowie jelit. W tym artykule dokonano przeglądu dowodów na to, czy CoQ10 jest dobry dla zdrowia jelit.

Czy CoQ10 jest dobry dla zdrowia jelit?

Czym jest CoQ10?

CoQ10 to naturalnie występujący związek wytwarzany przez organizm i przechowywany w błonach komórkowych. Bierze on udział w kilku ważnych procesach:

 • Produkcja energii - CoQ10 odgrywa istotną rolę w tworzeniu energii komórkowej i występuje w wysokich stężeniach w tkankach o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki i wątroba.
 • Działanie przeciwutleniające - CoQ10 działa jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez szkodliwe wolne rodniki.
 • Wzrost i utrzymanie komórek - CoQ10 jest niezbędny dla zdrowia i funkcjonowania komórek.

Po raz pierwszy został zidentyfikowany w 1957 roku i udostępniony komercyjnie jako suplement w latach 70-tych. Od tego czasu jest on intensywnie badany pod kątem jego wpływu na zdrowie.

Suplementy CoQ10 zazwyczaj zawierają CoQ10 w jego utlenionej formie, znanej jako ubichinon. Aby czerpać korzyści z CoQ10, musi on zostać przekształcony w organizmie do swojej aktywnej formy, ubichinolu.

Suplementy dostarczają różne dawki CoQ10, od 30 mg do 600 mg na porcję. Zalecane dzienne spożycie nie zostało jednoznacznie ustalone, ale wydaje się, że waha się od 90-200 mg dziennie.

Dlaczego ludzie przyjmują CoQ10?

Suplementy CoQ10 są promowane jako pomoc w leczeniu wielu schorzeń. Oto niektóre z głównych powodów, dla których ludzie przyjmują CoQ10:

 • Zdrowie serca: CoQ10 jest wykorzystywany przez komórki w sercu, które są odpowiedzialne za produkcję energii. Niektóre badania wskazują, że CoQ10 może korzystnie wpływać na niektóre choroby serca, takie jak niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.
 • Poziom energii: Ponieważ CoQ10 bierze udział w produkcji energii, niektórzy twierdzą, że może on zwiększać energię, sprawność myślenia i wyniki sportowe. Jednak dowody nie potwierdzają tych zastosowań.
 • Działanie przeciwutleniające: Jako przeciwutleniacz, CoQ10 może pomóc chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Może to potencjalnie pomóc w leczeniu chorób związanych ze stresem oksydacyjnym, takich jak cukrzyca, rak i choroby neurodegeneracyjne.
 • Migreny: Kilka badań wskazuje, że suplementacja CoQ10 może pomóc w zapobieganiu migrenowym bólom głowy, zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami na migrenę.
 • Płodność: Ograniczone dowody sugerują, że CoQ10 może poprawić jakość i aktywność plemników u mężczyzn dotkniętych niepłodnością. Potrzebne są dalsze badania.
 • Ogólny stan zdrowia: Niektórzy przyjmują CoQ10 po prostu w celu utrzymania ogólnego stanu zdrowia, powołując się na jego działanie przeciwutleniające. Jest on również dodawany do niektórych produktów kosmetycznych w celu uzyskania korzyści przeciwstarzeniowych, choć brakuje skuteczności.

Tak więc, podczas gdy CoQ10 jest niezbędny do podstawowych funkcji komórek, dowody są najsilniejsze dla ochronnej roli w zdrowiu serca i łagodzeniu migreny. Badania nad innymi potencjalnymi korzyściami wciąż trwają.

Czy CoQ10 jest dobry dla zdrowia jelit?

Jelita zawierają tryliony bakterii i innych mikroorganizmów, znanych jako mikrobiota jelitowa. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że mikrobiota jelitowa wpływa na zdrowie układu trawiennego i może wpływać na procesy zachodzące w całym organizmie.

Niektóre badania sugerują, że suplementacja CoQ10 może przynieść korzyści jelitom na kilka kluczowych sposobów:

1. Zmniejszenie stanu zapalnego

Zapalenie jest ważną odpowiedzią immunologiczną, ale nadmierne lub przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego może przyczyniać się do takich problemów, jak choroby zapalne jelit, zespół nieszczelnego jelita i zapalenie okrężnicy.

W badaniach na myszach CoQ10 wydawał się redukować zapalne substancje chemiczne i markery związane z zapaleniem jelita grubego. Chronił również przed zwiększoną przepuszczalnością jelit, wskazując na korzystny wpływ na nieszczelne jelita.

W jednym z badań 44 osobom z zapaleniem jelita grubego podawano kombinację CoQ10 i innych przeciwutleniaczy. Po 3 miesiącach zaobserwowano u nich znaczny spadek markerów stanu zapalnego, takich jak interleukina-6 i białko C-reaktywne.

Zmniejszając stan zapalny przewodu pokarmowego, CoQ10 może promować zdrowsze środowisko jelitowe. Potrzeba więcej badań na ludziach, aby potwierdzić korzyści przeciwzapalne.

2. Działanie jako przeciwutleniacz

Jelita są narażone na wysoki poziom stresu oksydacyjnego spowodowanego czynnikami takimi jak dieta, leki, infekcje i słaby przepływ krwi. Może to uszkadzać błony komórkowe i DNA, przyczyniając się do chorób zapalnych jelit.

Jako przeciwutleniacz, który wspomaga produkcję energii, CoQ10 może pomóc chronić komórki jelit przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Potwierdzają to wyniki badań na zwierzętach, w których wykazano, że CoQ10 zmniejsza stres oksydacyjny i uszkodzenia tkanek w jelitach.

Jedno z badań na ludziach wykazało, że podawanie przeciwutleniaczy, w tym CoQ10, osobom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego znacznie zwiększyło aktywność przeciwutleniaczy w okrężnicy.

Działanie przeciwutleniające CoQ10 może pomóc w promowaniu zdrowia jelit poprzez ochronę przed oksydacyjnym uszkodzeniem komórek. Więcej badań jest uzasadnionych.

3. Poprawa funkcji mitochondriów

Mitochondria to małe struktury znajdujące się wewnątrz komórek, które wytwarzają energię. Dysfunkcja mitochondriów upośledza produkcję energii i jest powiązana z wieloma chorobami przewlekłymi.

Niektóre badania sugerują, że dysfunkcja mitochondriów może również przyczyniać się do chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jako składnik odżywczy zaangażowany w produkcję energii i funkcję mitochondriów, CoQ10 może pomóc poprawić upośledzoną funkcję mitochondriów obserwowaną w niektórych problemach trawiennych.

Badania na zwierzętach wskazują, że może on zwiększać aktywność mitochondriów i produkcję energii w komórkach jelitowych uszkodzonych przez leki. Potrzebne są dalsze badania na ludziach.

4. Wspieranie wzrostu pożytecznych bakterii

Zdrowa równowaga między pożytecznymi i szkodliwymi bakteriami w mikrobiocie jelitowej jest ważna dla zdrowia układu trawiennego. Brak równowagi może przyczyniać się do takich problemów jak nieswoiste zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego i inne.

Wczesne badania wskazują, że CoQ10 może pomóc w promowaniu wzrostu korzystnych gatunków Bifidobacteria i Lactobacillus, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu jelit.

W jednym z badań podawano myszom CoQ10. Stwierdzono, że znacznie zwiększa on poziom bakterii Lactobacillus w jelitach, co może być korzystne dla zmniejszenia stanu zapalnego.

Nadal jednak potrzebne są większe badania na ludziach.

5. Łagodzenie skutków ubocznych statyn

Statyny to leki obniżające poziom cholesterolu, które działają poprzez hamowanie enzymu zaangażowanego w produkcję cholesterolu.

Podczas przyjmowania statyn często występują działania niepożądane ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, nudności, wymioty i zaparcia.

Niektóre badania sugerują, że suplementacja CoQ10 może pomóc zmniejszyć skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego związane ze stosowaniem statyn. Może to wynikać z lepszej produkcji energii komórkowej i działania przeciwutleniającego.

W jednym z badań suplementacja CoQ10 przez 30 dni znacząco zmniejszyła nudności, wymioty, utratę apetytu i ból u osób leczonych statynami.

Jeśli przyjmuje Pan/Pani statyny, proszę porozmawiać z lekarzem na temat tego, czy suplementacja CoQ10 może pomóc złagodzić niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego.

Wspólne dawki dla zdrowia jelit

Nie ma standardowej dawki CoQ10 ustalonej specjalnie dla zdrowia jelit. Jednak dawki stosowane w badaniach naukowych i ogólne zalecenia dotyczące suplementacji zapewniają pewien wgląd.

Dawki do 1200 mg dziennie były stosowane między innymi w badaniach związanych z zapaleniem jelita grubego, skutkami ubocznymi statyn i korzystnymi bakteriami jelitowymi.

Typowe dawki suplementów CoQ10 dla dorosłych wahają się od 50-500 mg dziennie, przyjmowane z jedzeniem dla optymalnego wchłaniania. Większość suplementów dzieli się na 2-3 podzielone dawki w ciągu dnia.

W przypadku stosowania wraz z lekami statynowymi, dawki około 100-200 mg dziennie wydają się najbardziej skuteczne w oparciu o aktualne badania.

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, najlepiej zacząć od niskich dawek i zwiększać je, aby znaleźć minimalną skuteczną dawkę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Wszelkie zmiany dawkowania powinny być nadzorowane przez lekarza.

Czy CoQ10 jest bezpieczny?

Dla większości zdrowych osób suplementy CoQ10 są uważane za bezpieczne, jeśli są stosowane w zalecanych dawkach. Zgłaszane działania niepożądane są na ogół łagodne i obejmują nudności, biegunkę, bezsenność i ból brzucha.

Jednak długoterminowe bezpieczeństwo wysokich dawek przekraczających 900 mg dziennie nie zostało dobrze ustalone. Istnieją również pewne obawy, że CoQ10 może zmniejszać skuteczność leków rozrzedzających krew, takich jak warfaryna.

Najlepiej najpierw omówić suplementację z lekarzem prowadzącym:

 • Są w ciąży lub karmią piersią
 • Przyjmowanie jakichkolwiek leków, w tym leków rozrzedzających krew
 • Choroba wątroby, cukrzyca lub wrażliwość na CoQ10
 • zaplanować operację, ponieważ może to wpłynąć na krzepliwość krwi

Istnieją również dowody na to, że suplementacja CoQ10 może wspomagać kontrolę poziomu cukru we krwi. Dlatego diabetycy przyjmujący leki powinni uważnie monitorować poziom cukru we krwi podczas rozpoczynania stosowania CoQ10.

Ogólnie rzecz biorąc, badania sugerują, że CoQ10 jest bezpieczny dla większości ludzi, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Jednak nadal dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od niższej dawki pod nadzorem lekarza.

Źródła CoQ10 w żywności

Oprócz przyjmowania suplementów, mogą Państwo uzyskać niewielkie ilości CoQ10 naturalnie ze źródeł pokarmowych. Najwyższe źródła w diecie obejmują:

 • Mięsa organowe - serca, nerki i wątroba zawierają wysokie poziomy. Serce wołowe znajduje się na szczycie listy z 39-50 mg na 3 uncje (85 gramów).
 • Mięso mięśniowe - poziom około 3-5 mg na 3 uncje (85 g) występuje w wołowinie, kurczaku i wieprzowinie karmionych trawą.
 • Tłuste ryby - dobre opcje obejmują łososia, tuńczyka, sardynki i makrelę, dostarczając 2-3 mg na 3 uncje (85 g).
 • Pełne ziarna - Chleb, płatki zbożowe i kiełki pszenicy dostarczają około 1 mg na uncję (28 g).
 • Orzechy i nasiona - nasiona sezamu, orzeszki ziemne i pistacje zawierają około 1 mg na uncję (28 g).
 • Rośliny strączkowe - soja, fasola, soczewica i orzeszki ziemne zawierają około 0,2-0,5 mg na pół filiżanki (100 g) porcji.
 • Warzywa - szpinak, kalafior, brokuły i szparagi zawierają jej niewielkie ilości.

Tak więc, chociaż żywność dostarcza mniejsze ilości niż suplementy, spożywanie zbilansowanej diety bogatej w pełnowartościowe pokarmy może pomóc zwiększyć naturalny poziom CoQ10.

Żywność jest również źródłem innych korzystnych składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które działają synergistycznie z CoQ10.

Czy powinni Państwo przyjmować CoQ10 dla zdrowia jelit?

W oparciu o aktualne dowody, CoQ10 może zapewniać pewne korzyści związane ze zdrowiem jelit:

 • Zmniejszenie stanu zapalnego przewodu pokarmowego
 • Ochrona komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
 • Poprawa funkcji mitochondriów
 • Wspieranie korzystnych bakterii jelitowych
 • Łagodzenie skutków ubocznych leków

Jednak nadal potrzebne są większe i bardziej szczegółowe badania na ludziach, aby potwierdzić wpływ na stan zapalny jelit, równowagę mikrobioty i funkcje mitochondriów.

CoQ10 jest bezpieczny dla większości ludzi i może być wart wypróbowania, jeśli ma Pan(i):

 • Problemy trawienne związane ze stresem oksydacyjnym
 • Choroba zapalna jelit
 • Upośledzenie funkcji mitochondriów
 • Skutki uboczne leków na cholesterol lub ciśnienie krwi

Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub cierpią na inne schorzenia.

Typowa dzienna dawka dla dorosłych wynosi od 50-500 mg, podzielona na 2-3 dawki z jedzeniem. Ubichinol, aktywna forma CoQ10, może być preferowana zamiast ubichinonu.

CoQ10 najlepiej stosować wraz ze zdrową dietą i innymi wspierającymi jelita czynnikami stylu życia, takimi jak zarządzanie stresem, dobry sen i ćwiczenia.

Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania, CoQ10 wydaje się obiecujący dla niektórych aspektów zdrowia jelit. W niektórych przypadkach może on zapewnić dodatkowe korzyści oprócz standardowych metod leczenia.

Czy CoQ10 jest dobry dla zdrowia jelit? Wnioski

Obecne dowody sugerują, że CoQ10 może w pewien sposób korzystnie wpływać na zdrowie jelit, dzięki swojemu działaniu przeciwutleniającemu i przeciwzapalnemu.

Wykazuje potencjał do:

 • Zmniejszenie stanu zapalnego przewodu pokarmowego
 • Chroni przed oksydacyjnym uszkodzeniem komórek
 • Poprawa funkcji mitochondriów
 • Wspomaga wzrost pożytecznych bakterii
 • Łagodzenie skutków ubocznych leków, takich jak statyny

Wciąż jednak istnieje niewiele bezpośrednich dowodów z badań klinicznych na ludziach, które potwierdzałyby korzyści dla zdrowia jelit. Wiele z obecnych badań opiera się na badaniach na zwierzętach, niewielkich próbach na ludziach i pośrednich powiązaniach.

Nadal potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia optymalnego dawkowania, bezpieczeństwa stosowania z lekami i wpływu na równowagę mikroflory jelitowej. Brakuje również dowodów na to, czy CoQ10 pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak IBS, choroba Leśniowskiego-Crohna i zapalenie jelita grubego.

Suplementy CoQ10 mogą uzupełniać standardowe leczenie wraz ze zdrowym stylem życia. Nie powinny one jednak zastępować leczenia.

Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmują Państwo jakiekolwiek leki lub cierpią na inne schorzenia. Osoby z wysokim stresem oksydacyjnym, dysfunkcją mitochondriów, stanem zapalnym lub skutkami ubocznymi statyn mogą odnieść największe korzyści.

Ogólnie rzecz biorąc, CoQ10 jest bezpieczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami i jest obiecujący dla zdrowia jelit. Nie jest to jednak lekarstwo na wszystko i nadal potrzebne są większe badania na ludziach. Na razie CoQ10 jest dość pomocny w niektórych aspektach funkcjonowania jelit, ale nie czyni cudów.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Al-Sawaf, O., Clarner, T., Fragoulis, A., Kan, Y. W., Pufe, T., Streetz, K., & Wruck, C. J. (2015). Nrf2 chroni enterocyty przed uszkodzeniami wywołanymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi poprzez modulację komórkowego stanu redoks. Gastroenterology, 148(5), 1006-1018. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2015.01.036

Gvozdjakova, A., Kucharska, J., bartkovjakova, M., Gazdikova, K., & Gazdik, F. E. (2005). Suplementacja koenzymem Q10 zmniejsza dawkę kortykosteroidów u pacjentów z astmą oskrzelową. Biofactors, 25(1-4), 235-240 . https://doi.org/10.1002/biof.5520250124.

Hah, Y. S., Noh, H. J., Ha, J. H., Ahn, H. J., Jung, J. W., Lee, C. Y., Kim, J. M., Jeong, Y. W., Kim, N., & Hong, S. P. (2018). Koenzym Q10 promuje obronę antyoksydacyjną poprzez NF-κB i Nrf2 Upregulation w mysim modelu choroby Alzheimera. International Journal of Molecular Sciences, 19(3), 845 . https://doi.org/10.3390/ijms19030845.

Lee, B. J., Lin, Y. C., Huang, Y. C., Ko, Y. W., Hsia, S., & Lin, P. T. (2013). Związek między koenzymem Q10, stresem oksydacyjnym i aktywnością enzymów antyoksydacyjnych a chorobą wieńcową. TheScientificWorldJournal, 2013, 792756 . https://doi.org/10.1155/2013/792756.

Lee, C. K., Park, K. K., Lim, S. S., Park, J. Y., Chung, W. Y., & Kim, K. S. (2013). Wpływ ekstraktu z lukrecji na wzrost guza i toksyczność indukowaną cisplatyną w mysim modelu ksenoprzeszczepu raka okrężnicy. Biological & pharmaceutical bulletin, 36(12), 219-225 . https://doi.org/10.1248/bpb.b13-00575.

Mantle, D., & Hargreaves, I. (2019). Koenzym Q10 i zaburzenia zwyrodnieniowe wpływające na długowieczność: An Overview. Antioxidants, 8(4), 112. https://doi.org/10.3390/antiox8040112

Mizuno, K., Tanaka, M., Nozaki, S., Mizuma, H., Ataka, S., Tahara, T., Sugino, T., Shirai, T., Kajimoto, Y., Kuratsune, H., Kajimoto, O., & Watanabe, Y. (2009). Przeciwzmęczeniowe działanie koenzymu Q10 podczas zmęczenia fizycznego. Nutrition, 25(4), 293-299 . https://doi.org/10.1016/j.nut.2008.08.008.

Mohseni, J., Zabihzadeh, S., & Maleki, I. (2017). Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na czynniki prozapalne: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Anti-inflammatory & anti-allergy agents in medicinal chemistry, 16(1), 64-76. https://doi.org/10.2174/1871523016666171110110827

Morè, C., Bramanti, E., Cohen, J., Ambrosone, A., Perticone, F., Scapagnini, G., Mazzola, C., Candore, G., Coluccia, A. M., Ferraù, F., Marchese, G., Moreno, G., Navas-Enamorado, I., Sánchez-Alcázar, J. A., Santos-López, G., Campisi, A., & Vasto, S. (2019). Dysfunkcja mitochondriów: różne drogi do terapii choroby Alzheimera. Medycyna oksydacyjna i długowieczność komórkowa, 2019, 7816079. https://doi.org/10.1155/2019/7816079

Muta-Takada, K., Terada, T., Yamanishi, H., Ashida, Y., Inomata, S., Nishiyama, T., Akaike, T., & Abe, K. (2009). Koenzym Q10 chroni przed śmiercią komórek wywołaną stresem oksydacyjnym i zwiększa syntezę składników błony podstawnej w komórkach skóry i naskórka. Biofactors (Oxford, England), 35(5), 435-441 . https://doi.org/10.1002/biof.62.

Qu, H., Guo, M., Chai, H., Wang, W. T., Gao, Z. Y., & Shi, D. Z. (2018). Wpływ koenzymu Q10 na markery stanu zapalnego: Przegląd systematyczny i metaanaliza. PloS one, 13(1), e0190172 . https://doi.org/10.1371/journal.pone.0190172.

Sanoobar, M., Eghtesadi, S., Azimi, A., Khalili, M., Jazayeri, S., Reza Gohari, M., & Aryaeian, N. (2013). Suplementacja koenzymem Q10 łagodzi markery stanu zapalnego u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym: podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, randomizowane badanie kliniczne. Nutritional neuroscience, 16(4), 169-176 . https://doi.org/10.1179/1476830513Y.0000000061.

Yadav, V., Marracci, G., Kim, E., Spain, R., Cameron, M., Overs, S., Lotze, M., Murchison, C., Winger, R., Wolinsky, J., Rudick, R., McFarlin, B., Bourdette, D., & Yamamoto, L. M. (2019). Doustna suplementacja koenzymem Q10 w stwardnieniu rozsianym: A Randomized Controlled Trial. Multiple sclerosis (Houndmills, Basingstoke, Anglia), 25(11), 1453-1461. https://doi.org/10.1177/1352458518811847

Young, A. J., Johnson, S., Steffens, D. C., & Doraiswamy, P. M. (2007). Koenzym Q10: przegląd jego obiecujących właściwości neuroprotekcyjnych. CNS spectrums, 12(1), 62-68 . https://doi.org/10.1017/s1092852900021236.

Zhang, Y. P., Li, W., Yao, X. Q., Varnum, M., Zheng, Y. T., He, D. Y., Sun, C., & Sun, X. F. (2012). Wpływ Lactobacillus salivarius Ren na zapobieganie nowotworom i mikrobiotę jelitową w modelu szczura indukowanym 1,2-dimetylohydrazyną. Journal of microbiology and biotechnology, 22(4), 531-540 . https://doi.org/10.4014/jmb.1108.08052.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?