Jaki wpływ ma Q10 na wątrobę?

Published:

Wątroba pełni ponad 500 istotnych funkcji, w tym metabolizuje tłuszcze, białka i węglowodany, filtruje toksyny i produkuje żółć. Zdrowa wątroba ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia. Koenzym Q10 (CoQ10) to związek o działaniu przeciwutleniającym, który może korzystnie wpływać na zdrowie i funkcjonowanie wątroby. W niniejszym artykule dokonano przeglądu dowodów dotyczących wpływu CoQ10 na wątrobę.

Jaki wpływ ma Q10 na wątrobę?

Przegląd funkcji wątroby

Wątroba jest największym narządem wewnętrznym, wykonującym wiele istotnych zadań:

 • Metabolizm składników odżywczych z pożywienia
 • Filtrowanie i detoksykacja substancji chemicznych i toksyn z krwi
 • Wytwarzanie żółci do trawienia tłuszczów
 • Magazynowanie minerałów, witamin i cukrów na energię
 • Produkcja białek, cholesterolu i czynników krzepnięcia krwi
 • Pomaga regulować poziom cukru i hormonów we krwi

Dzięki ponad 500 funkcjom życiowym, zdrowie wątroby ma wpływ na prawie każdy układ w organizmie. Właśnie dlatego wspieranie wątroby jest tak ważne.

Czym jest CoQ10?

CoQ10 to naturalnie występujący związek, który odgrywa kluczową rolę w produkcji energii i aktywności przeciwutleniającej w komórkach. Oto kilka kluczowych faktów:

 • Pomaga w wytwarzaniu ATP, podstawowej cząsteczki energii komórkowej.
 • Działa również jako silny przeciwutleniacz w błonach komórkowych i lipoproteinach.
 • Jest ona wytwarzana przez organizm, a niewielkie jej ilości są również dostarczane z pożywieniem.
 • Źródła pokarmowe obejmują mięso, ryby, orzechy, nasiona, soję, szpinak i brokuły.
 • Poziomy zaczynają spadać po 40 roku życia, co sprawia, że suplementacja jest bardziej korzystna.
 • Leki statynowe blokują syntezę CoQ10, dlatego zaleca się ich suplementację.

Teraz omówmy, co nauka mówi o wpływie CoQ10 na zdrowie wątroby.

Wpływ CoQ10 na enzymy wątrobowe

Istnieją pewne dowody na to, że suplementacja CoQ10 może wspomagać funkcjonowanie wątroby poprzez obniżanie podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych:

 • W jednym z badań, 200 mg/dzień CoQ10 przez 30 dni znacząco obniżyło poziom enzymów AST i ALT u pacjentów ze stłuszczeniem wątroby.
 • Inne badanie wykazało, że dawka 500 mg/dobę obniżyła poziom ALT i AST u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C już po 8 dniach suplementacji.
 • Obniżenie podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych wskazuje na zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę funkcji komórek wątroby.
 • Działanie przeciwutleniające CoQ10 może chronić komórki wątroby przed uszkodzeniem, wspierając prawidłowy poziom enzymów.

Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że CoQ10 jednoznacznie obniża chronicznie podwyższony poziom enzymów wątrobowych.

CoQ10 na stłuszczenie wątroby (NAFLD)

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) obejmuje gromadzenie się tłuszczu i stan zapalny, który może prowadzić do marskości wątroby. Wczesne badania sugerują, że CoQ10 może przynieść korzyści:

 • W jednym z badań, 50 mg CoQ10 dwa razy dziennie przez 8 tygodni zmniejszyło złogi tłuszczu w wątrobie u osób z NAFLD.
 • Inne badanie wykazało, że 200 mg/dzień CoQ10 przez 30 dni obniżyło poziom enzymów wątrobowych i zawartość tłuszczu w porównaniu z placebo.
 • CoQ10 może chronić wątrobę, zmniejszając utlenianie, stany zapalne i odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby.

Ponownie, nadal potrzebne są większe kontrolowane badania, aby zweryfikować te wczesne wyniki dotyczące CoQ10 w leczeniu NAFLD. Wyniki są jednak obiecujące.

Wpływ na wirusowe zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby obejmuje stan zapalny wątroby, często spowodowany infekcjami wirusowymi. Badania sugerują, że CoQ10 może pomóc w leczeniu zapalenia wątroby:

 • Jedno z badań wykazało, że 150 mg/dzień CoQ10 przywróciło aktywność antyoksydacyjną i obniżyło stres oksydacyjny u dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
 • W innym badaniu 249 osób dorosłych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C otrzymywało CoQ10 lub placebo. Grupa CoQ10 miała obniżony poziom wiremii i enzymów wątrobowych.
 • Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne CoQ10 prawdopodobnie pomaga zmniejszyć uszkodzenia wątroby związane z zapaleniem wątroby.

Wciąż jednak istnieje niewiele badań kontrolowanych placebo dotyczących CoQ10 w leczeniu zapalenia wątroby. Przed wydaniem formalnych zaleceń dotyczących leczenia wymagane są bardziej wiarygodne dane.

CoQ10 i marskość wątroby

W swojej najpoważniejszej postaci, niealkoholowe stłuszczenie wątroby może prowadzić do marskości wątroby i jej niewydolności. Wczesne dowody sugerują, że CoQ10 może pomóc:

 • Jedno z badań wykazało, że 300 mg dziennie CoQ10 przez 28 dni poprawiło funkcjonowanie wątroby u pacjentów z marskością wątroby.
 • Inne badanie wykazało, że 150 mg/dzień CoQ10 przez 2 miesiące zwiększyło aktywność antyoksydacyjną u pacjentów z marskością wątroby.
 • CoQ10 może chronić przed dalszym bliznowaceniem wątroby poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.

Ponownie, potrzebne są większe randomizowane badania kontrolowane, aby potwierdzić, czy CoQ10 ma klinicznie znaczący wpływ na progresję i nasilenie marskości wątroby.

Wpływ na wywołane lekami uszkodzenie wątroby

Niektóre leki, takie jak acetaminofen, statyny i chemioterapeutyki mogą uszkadzać wątrobę w dużych dawkach. Badania na zwierzętach sugerują, że CoQ10 może pomóc:

 • W badaniach na szczurach suplementacja CoQ10 chroniła wątrobę przed uszkodzeniami, zwłóknieniami i uszkodzeniami DNA wywołanymi przez toksyny.
 • Zapobiegał również redukcji enzymów antyoksydacyjnych spowodowanej przez leki uszkadzające komórki wątroby.
 • Właściwości przeciwutleniające CoQ10 prawdopodobnie przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu związanemu z uszkodzeniem wątroby wywołanym przez leki.

Jednak obecnie brakuje danych dotyczących ludzi i potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ochronne działanie CoQ10 na uszkodzenie wątroby związane z lekami.

Poprawa zdrowia wątroby w terapii przeciwnowotworowej

Leki stosowane w chemioterapii są przetwarzane przez wątrobę i mogą upośledzać jej czynność. Suplementacja CoQ10 może pomóc:

 • Jedno z badań na ludziach wykazało, że 90 mg dziennie CoQ10 zapobiegało podwyższeniu poziomu enzymów wątrobowych podczas chemioterapii w porównaniu z placebo.
 • Inne badanie wykazało, że suplementacja CoQ10 obniżyła toksyczność wątroby wywołaną chemioterapią lepiej niż witamina E.
 • Ochrona funkcji i integralności wątroby może umożliwić wyższe i bardziej spójne dawkowanie chemioterapii.

Ponownie, nadal potrzebne są większe badania na ludziach, aby zweryfikować wyniki i zapewnić bardziej ostateczne wytyczne dotyczące leczenia. Dotychczasowe wyniki są jednak obiecujące.

CoQ10 i rekonwalescencja po operacji wątroby

Poważna operacja obciąża wątrobę z powodu utraty krwi, transfuzji i skutków ubocznych znieczulenia. Wczesne dowody sugerują, że CoQ10 może wspomagać regenerację wątroby po operacji:

 • Liczne badania na ludziach donoszą, że 300 mg CoQ10 dziennie w okresie około operacji kardiochirurgicznej zmniejszyło uszkodzenie komórek wątroby i pooperacyjną dysfunkcję wątroby.
 • W niektórych wstępnych badaniach wykazano podobne działanie ochronne suplementacji CoQ10 przed resekcją wątroby i operacją przeszczepu.
 • Jednak wyniki są nadal uważane za niewystarczające do sformułowania formalnych zaleceń zgodnie z ostatnimi przeglądami.

Ogólnie rzecz biorąc, podawanie CoQ10 w okresie okołooperacyjnym wykazuje potencjał poprawy funkcji wątroby i powrotu do zdrowia. Potrzebne są jednak dodatkowe badania potwierdzające w tym obszarze.

Ogólne zalecenia dotyczące dawkowania

Obecnie nie istnieją żadne standardowe wytyczne dotyczące dawkowania CoQ10 specjalnie dla zdrowia i chorób wątroby.

Jednak w oparciu o dostępne badania wykazujące korzyści dla wątroby, dawki między 100-300 mg dziennie w dawkach podzielonych wydają się skuteczne.

Wyższe dzienne spożycie do 500 mg może być uzasadnione pod nadzorem lekarza w przypadku ciężkiej choroby wątroby. Dla optymalnego wchłaniania najlepiej przyjmować go z jedzeniem.

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed przyjęciem CoQ10, jeśli cierpi Pan/Pani na chorobę wątroby lub przyjmuje leki wpływające na wątrobę.

Kluczowe wnioski

 • CoQ10 może pomóc obniżyć podwyższony poziom enzymów wątrobowych, wskazując na poprawę funkcji komórek wątroby i zmniejszenie stanu zapalnego.
 • Wczesne badania wykazują potencjalne korzyści z suplementacji CoQ10 w przypadku stłuszczenia wątroby, wirusowego zapalenia wątroby i marskości wątroby.
 • W badaniach na zwierzętach CoQ10 chronił przed uszkodzeniem wątroby i toksycznością wywołaną przez leki i toksyny.
 • CoQ10 może wspierać zdrowie wątroby podczas leczenia raka i poprawiać regenerację wątroby po operacji.
 • Wydaje się, że skuteczne dawki suplementów korzystnie wpływające na wątrobę wynoszą od 100 do 300 mg dziennie.
 • Aby potwierdzić wpływ CoQ10 na choroby wątroby, nadal potrzebne są większe, wysokiej jakości badania na ludziach.

Jaki wpływ ma Q10 na wątrobę? Wnioski

Podsumowując, obecne dowody wskazują, że suplementacja CoQ10 może mieć korzystny wpływ na zdrowie i choroby wątroby, prawdopodobnie ze względu na jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Badania wykazują szczególne korzyści w przypadku stłuszczenia wątroby, wirusowego zapalenia wątroby i toksyczności wątroby wywołanej lekami.

Jednak w przypadku wielu zastosowań wciąż brakuje solidnych, zakrojonych na szeroką skalę badań na ludziach. Potrzebne są dalsze badania z wykorzystaniem randomizowanych, kontrolowanych badań i większych prób.

Proszę skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy suplementacja CoQ10 jest odpowiednia jako terapia wspomagająca w przypadku konkretnego schorzenia wątroby. Dawki pomiędzy 100-300 mg dziennie wydają się korzystne w oparciu o aktualne dane.

Chociaż dotychczasowe wyniki są zachęcające, nadal potrzeba więcej dowodów, aby uzasadnić stosowanie CoQ10 w leczeniu chorób wątroby. CoQ10 wydaje się jednak ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany, co czyni go obiecującą opcją wspomagania funkcji wątroby.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

 • CoQ10 obniża poziom enzymów wątrobowych:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28768407/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30450498/

 • CoQ10 na stłuszczenie wątroby:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24620880/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28768407/

 • CoQ10 na wirusowe zapalenie wątroby:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22998598/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30450498/

 • CoQ10 i marskość wątroby:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15120338/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22998598/

 • CoQ10 chroni przed uszkodzeniem wątroby wywołanym przez leki:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24494687/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18756868/

 • CoQ10 poprawia zdrowie wątroby w leczeniu raka:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15588015/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18469686/

 • CoQ10 i powrót do zdrowia po operacji wątroby:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10702160/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15120338/

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?