Czy CoQ10 pomaga w stanach lękowych?

Published:

Zaburzenia lękowe należą do najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykając ponad 284 milionów ludzi. Podczas gdy leki i terapia są skutecznymi metodami leczenia, wiele osób zwraca się również do suplementów, takich jak CoQ10, w nadziei na złagodzenie objawów lękowych. Ale czy CoQ10 rzeczywiście pomaga w stanach lękowych? Przyjrzyjmy się bliżej dowodom.

Czy CoQ10 pomaga w stanach lękowych?

Czym jest CoQ10?

CoQ10, skrót od koenzymu Q10, to substancja wytwarzana naturalnie przez organizm. Występuje również w różnych produktach spożywczych. Jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, CoQ10 bierze udział w kilku ważnych procesach zachodzących w organizmie:

 • Wzrost i utrzymanie komórek
 • Produkcja energii
 • Skurcz mięśni
 • Funkcja odpornościowa
 • Zdrowie mózgu

Poziom CoQ10 może spadać wraz z wiekiem lub z powodu schorzeń, takich jak choroby serca. Dlatego wiele osób przyjmuje suplementy CoQ10, aby pomóc utrzymać odpowiedni poziom w organizmie.

Jak CoQ10 może pomóc w walce z lękiem?

Chociaż badania są wciąż ograniczone, istnieje kilka potencjalnych sposobów, w jakie CoQ10 może pomóc złagodzić niepokój:

1. Zwiększenie energii komórkowej

W niektórych badaniach powiązano lęk z zaburzeniami metabolizmu energetycznego komórek. Jako istotny składnik mitochondriów, w których wytwarzana jest energia, CoQ10 może pomóc poprawić tę nierównowagę energetyczną.

Wyższy poziom CoQ10 może poprawić metabolizm energetyczny mózgu, co może zmniejszyć objawy lękowe.

2. Działanie jako przeciwutleniacz

Stres oksydacyjny odnosi się do uszkodzeń komórek spowodowanych przez wolne rodniki w organizmie. Badania wskazują, że może on odgrywać rolę w zaburzeniach lękowych.

Jako silny przeciwutleniacz, CoQ10 może pomóc złagodzić stres oksydacyjny i chronić mózg i ciało przed jego szkodliwymi skutkami.

3. Zmniejszenie stanu zapalnego

Neurozapalenie jest coraz częściej łączone z zaburzeniami lękowymi, takimi jak uogólnione zaburzenia lękowe i lęk społeczny. CoQ10 wykazuje właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszać cytokiny prozapalne w mózgu.

Zmniejszenie stanu zapalnego układu nerwowego może potencjalnie poprawić lęk u niektórych osób.

4. Poprawa przepływu krwi

Zmiany w mózgowym przepływie krwi odnotowano w niektórych zaburzeniach lękowych. Jako niezbędny składnik łańcucha transportu elektronów, który wytwarza ATP, CoQ10 jest potrzebny do prawidłowego rozszerzenia naczyń krwionośnych w celu dostarczenia natlenionej krwi do mózgu i ciała.

Suplementy CoQ10 mogą wspomagać przepływ krwi i dostarczanie tlenu, zapewniając efekt uspokajający.

Teoretycznie więc CoQ10 może być ukierunkowany na kilka mechanizmów związanych z lękiem. Ale co tak naprawdę mówią badania?

Co pokazują badania na temat CoQ10 i lęku?

Większość badań dotyczących wpływu CoQ10 na stany lękowe ogranicza się obecnie do badań na zwierzętach. Wyniki są jednak obiecujące:

 • U myszy CoQ10 odwracał zachowania lękowe wywołane przez leki na padaczkę. Przywrócił również poziom neuroprzekaźników zaangażowanych w lęk, takich jak serotonina i noradrenalina.
 • CoQ10 zmniejszał depresję i objawy lękowe u myszy poprzez regulację ekspresji genów w hipokampie.
 • Suplementy CoQ10 zmniejszały stres oksydacyjny i stany zapalne w mózgu, jednocześnie łagodząc niepokój u szczurów.
 • U szczurów z cukrzycą CoQ10 zmniejszał zachowania lękowe związane z przewlekłym stanem zapalnym.

Niektóre małe badania na ludziach również zapewniają wstępne wsparcie:

 • Kobiety z rakiem piersi przyjmujące 90 mg dziennie CoQ10 wykazały znaczne zmniejszenie lęku i depresji po 3 tygodniach.
 • CoQ10 w dawkach 300 mg dziennie zmniejszał niepokój u weteranów z chorobą Zatoki Perskiej, wraz z poprawą funkcji mitochondriów.
 • U pacjentów z fibromialgią przyjmujących 100 mg dziennie CoQ10 przez 3 miesiące zaobserwowano między innymi zmniejszenie depresji i lęku.

Ogólnie rzecz biorąc, obecne badania wskazują, że CoQ10 ma potencjalne działanie przeciwlękowe, które koreluje z jego rolami w organizmie. Aby potwierdzić korzyści, potrzebne są dalsze badania na dużą skalę z udziałem ludzi.

Dawkowanie CoQ10 na niepokój

W większości badań opisujących korzyści przeciwlękowe CoQ10 stosuje się dawki od 90 do 300 mg dziennie, podzielone na 2 lub 3 dawki. Kapsułki najlepiej przyjmować z pokarmem zawierającym tłuszcz w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania.

Jako rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz, suplementy CoQ10 powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu i chronione przed światłem. Dla niektórych, podzielone niższe dawki, takie jak 100 mg dziennie, mogą być preferowane, aby zminimalizować potencjalne skutki uboczne związane z trawieniem podczas rozpoczynania suplementacji.

Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem CoQ10, ponieważ może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew. Osoby cierpiące na stany lękowe również powinny skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem nowych suplementów.

Inne aspekty leczenia lęku

Chociaż CoQ10 może pomóc zmniejszyć niepokój u niektórych osób, nie powinien zastępować standardowych metod leczenia. Inne sprawdzone strategie obejmują:

 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) - CBT koncentruje się na zmianie wzorców myślenia i zachowania, które przyczyniają się do lęku. Jest wysoce skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych.
 • Leki - Leki przeciwlękowe, takie jak SSRI lub benzodiazepiny, są powszechnie przepisywane w celu kontrolowania objawów lękowych. Powinny być one przyjmowane wyłącznie pod nadzorem lekarza.
 • Techniki relaksacyjne - Metody takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga, masaż lub aromaterapia mogą aktywować przywspółczulny układ nerwowy w celu wywołania relaksu.
 • Ćwiczenia - Regularne ćwiczenia obniżają poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol i uwalniają endorfiny, zmniejszając niepokój. Idealne jest 30-60 minut dziennie.
 • Zdrowa dieta - Ograniczenie kofeiny, ograniczenie pokarmów powodujących stany zapalne i spożywanie większej ilości przeciwutleniaczy, takich jak jagody, orzechy i tłuste ryby, może złagodzić stany lękowe.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, CoQ10 można stosować w połączeniu z innymi metodami stylu życia w celu wspierania ogólnego zdrowia psychicznego. W celu oceny skuteczności zaleca się również monitorowanie poziomu lęku i nastroju.

Podsumowanie: Czy CoQ10 może pomóc w walce z lękiem?

Obecne dowody wskazują, że CoQ10 ma obiecujące działanie przeciwlękowe, prawdopodobnie ze względu na jego rolę w energii komórkowej, stanach zapalnych, stresie oksydacyjnym i przepływie krwi. Wstępne badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach wykazują zmniejszenie objawów lękowych podczas przyjmowania suplementów CoQ10.

Jednak długoterminowe badania na dużą skalę na ludziach są nadal potrzebne, aby w pełni potwierdzić korzyści płynące ze stosowania CoQ10 w leczeniu lęku. Ogólnie rzecz biorąc, CoQ10 wydaje się być bezpieczny i może zapewniać umiarkowaną ulgę w ramach szerszego planu leczenia lęku. Jednak optymalne dawkowanie, czas trwania efektów i interakcje wymagają dalszych badań.

Osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi powinny zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem psychiatrą. CoQ10 może oferować dodatkowy sposób na potencjalne wsparcie leczenia, ale nie powinien zastępować innej opieki medycznej, terapii i podejścia do stylu życia, które są niezbędne do prawidłowego radzenia sobie z tym złożonym stanem.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Na temat CoQ10 i jego działania w organizmie:

Na temat związku między CoQ10 a lękiem:

O dawkach CoQ10 na niepokój:

O innych metodach leczenia lęku:

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?