Czy CoQ10 zwiększa poziom potasu?

Published:

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to popularny suplement diety znany ze swoich właściwości przeciwutleniających i potencjalnych korzyści zdrowotnych. Niektóre osoby przyjmują CoQ10 w celu poprawy zdrowia serca, zwiększenia poziomu energii i zwalczania skutków starzenia się.

Ale czy przyjmowanie CoQ10 może również zwiększyć poziom potasu? Oto szczegółowe spojrzenie na dowody.

Czy CoQ10 zwiększa poziom potasu?

Czym jest CoQ10?

CoQ10 to rozpuszczalny w tłuszczach, witaminopodobny związek, który jest naturalnie wytwarzany w organizmie. Odgrywa istotną rolę w produkcji energii i działa jako silny przeciwutleniacz.

CoQ10 znajduje się praktycznie w każdej komórce ciała. Jest jednak wysoce skoncentrowany w narządach o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki, wątroba i trzustka.

Organizm sam wytwarza CoQ10. Można go również pozyskać ze źródeł żywności, takich jak mięso, ryby, orzechy, nasiona i warzywa.

Wraz z wiekiem nasz naturalny poziom CoQ10 obniża się. Niektóre schorzenia, takie jak choroby serca, cukrzyca i stosowanie statyn mogą również powodować niedobór CoQ10.

Dlatego wiele osób przyjmuje suplementy CoQ10, aby przywrócić optymalny poziom w organizmie.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania CoQ10?

Badania pokazują, że suplementacja CoQ10 oferuje szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych:

 • Zwiększa energię - poprawiając produkcję energii komórkowej, CoQ10 może zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć wydajność fizyczną. Sportowcy czasami używają go dla dodatkowej energii.
 • Wspomaga zdrowie serca - osoby z zastoinową niewydolnością serca mają zwykle niski poziom CoQ10. Badania pokazują, że suplementy CoQ10 mogą poprawić funkcjonowanie serca i przepływ krwi u osób z niewydolnością serca.
 • Działa jako przeciwutleniacz - CoQ10 pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Może to sprzyjać zdrowemu starzeniu się i zapewniać ochronę przed cukrzycą, rakiem i chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.
 • Poprawia płodność - w jednym z badań suplementacja CoQ10 zwiększyła ruchliwość plemników u mężczyzn dotkniętych niepłodnością. Potrzebne są dalsze badania w tym obszarze.
 • Pomaga w leczeniu choroby Parkinsona - niektóre badania wskazują, że wysokie dawki CoQ10 mogą spowolnić postęp objawów we wczesnym stadium choroby Parkinsona. Więcej badań jest w toku.
 • Zapobieganie migrenie - Istnieją pewne dowody na to, że CoQ10 może pomóc w zapobieganiu i leczeniu migrenowych bólów głowy.
 • Może obniżać ciśnienie krwi - niektóre małe badania sugerują, że suplementacja CoQ10 może delikatnie obniżyć poziom ciśnienia krwi. Wyniki są jednak mieszane.

Tak więc, choć nadal potrzebne są dalsze badania, CoQ10 staje się obiecującym suplementem dla szerokiego zakresu schorzeń.

Czy CoQ10 zwiększa poziom potasu?

Co to ma wspólnego z poziomem potasu?

Niektórzy ludzie spekulują, że przyjmowanie CoQ10 może zwiększać poziom potasu i niekorzystnie oddziaływać z lekami, takimi jak leki na ciśnienie krwi i leki moczopędne.

Jednak w oparciu o obecne dowody, suplementy CoQ10 NIE wydają się znacząco zmieniać poziomu potasu w normalnych zalecanych dawkach.

Proszę spojrzeć na dowody:

Badania kliniczne na ludziach

W kilku badaniach klinicznych monitorowano poziom potasu u uczestników przyjmujących suplementy CoQ10:

 • W badaniu z podwójnie ślepą próbą 443 osoby przyjmowały CoQ10 (100 mg/dzień) lub placebo przez rok. Suplementacja CoQ10 nie wykazała wpływu na stężenie potasu w surowicy w tym okresie.
 • W 12-tygodniowym badaniu pacjentom przyjmującym statyny podawano CoQ10 (150 mg/dzień) lub placebo. CoQ10 nie zmienił znacząco stężenia potasu w surowicy w porównaniu z placebo.
 • W innym badaniu obserwowano pacjentów przyjmujących CoQ10 lub placebo przez 4 tygodnie. U pacjentów przyjmujących również inhibitory ACE poziom potasu pozostawał stabilny i nie różnił się między grupami.
 • Metaanaliza 12 badań klinicznych nie wykazała znaczących zmian w stężeniu potasu w surowicy przy suplementacji CoQ10 w porównaniu z grupami kontrolnymi. Dawki wahały się od 60 mg/dzień do 200 mg/dzień.

Tak więc, w oparciu o wiele randomizowanych, kontrolowanych badań, CoQ10 nie wydaje się zmieniać poziomu potasu w surowicy w stopniu istotnym klinicznie, nawet jeśli jest przyjmowany przez okres do roku.

Istnieją jednak pewne dowody na to, że CoQ10 może nieznacznie zwiększać wewnątrzkomórkowy poziom potasu w komórkach. Nie wydaje się jednak, aby w dłuższej perspektywie znacząco obniżało to poziom potasu w surowicy.

Uwagi dotyczące dawkowania

Dawka CoQ10 stosowana w badaniach może mieć wpływ na wyniki:

 • Dawki do 200 mg/dobę nie wpływają znacząco na pozakomórkowy poziom potasu w oparciu o dowody kliniczne.
 • Dawki powyżej 200 mg/dobę nie zostały dobrze zbadane w odniesieniu do potasu. Bardzo wysokie dawki mogą potencjalnie zmieniać poziom potasu, ale nie zostało to potwierdzone.
 • Normalne dawki dla celów zdrowotnych wahają się między 50-200 mg/dzień. Wyższe dawki mogą być stosowane w przypadku określonych schorzeń pod nadzorem lekarza.

Tak więc przy typowych dawkach suplementacyjnych jest mało prawdopodobne, aby CoQ10 powodował klinicznie istotne zmiany poziomu potasu w surowicy. Jednak bardzo wysokie dawki wymagają dalszych badań.

Różnice w składzie

Formuła CoQ10 również może mieć znaczenie:

 • Większość głównych badań wykorzystuje ubichinon, standardową formę suplementu CoQ10.
 • Inny preparat o nazwie ubichinol (forma zredukowana) wydaje się być lepiej wchłaniany.
 • Ale suplementy ubichinolu są zwykle przyjmowane w takich samych dawkach jak ubichinon. Jest więc mało prawdopodobne, że efekty potasu będą się różnić.

Ogólnie rzecz biorąc, dowody kliniczne nie wskazują, aby różne rodzaje CoQ10 zmieniały poziom potasu w jakikolwiek znaczący sposób przy powszechnie stosowanych dawkach.

Czy przyjmowanie CoQ10 z lekami wpływającymi na potas jest bezpieczne?

Niektóre leki mogą wpływać na poziom potasu w organizmie. Należą do nich leki moczopędne lub "tabletki na wodę", leki na ciśnienie krwi, takie jak inhibitory ACE, oraz leki takie jak heparyna i NLPZ.

Czy przyjmowanie CoQ10 jest bezpieczne, jeśli przyjmują Państwo tego typu leki?

W oparciu o obecne dowody, CoQ10 wydaje się być dobrze tolerowany i stwarza niewielkie ryzyko interakcji z lekami w standardowych dawkach:

 • W kontrolowanych badaniach CoQ10 nie zmieniał poziomu potasu u pacjentów przyjmujących również inhibitory ACE lub leki moczopędne przez miesiące leczenia.
 • Niewielkie spadki ciśnienia krwi obserwowane przy suplementacji CoQ10 mogą w rzeczywistości zmniejszać działanie niektórych leków obniżających ciśnienie krwi.
 • National Institutes of Health (NIH) stwierdza, że CoQ10 jest prawdopodobnie bezpieczny dla osób przyjmujących leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna. Ograniczone dowody sugerują, że nie wchodzi on w niekorzystne interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi.

Pewne środki ostrożności mogą być jednak uzasadnione:

 • Osoby przyjmujące wiele leków powinny omówić przyjmowanie CoQ10 z lekarzem lub farmaceutą.
 • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek mogą wymagać dokładniejszego monitorowania poziomu elektrolitów, ponieważ choroby nerek mogą zaburzać równowagę potasu.
 • Każdy, kto doświadcza objawów takich jak skurcze mięśni, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, silne zmęczenie lub zmiany rytmu serca podczas przyjmowania CoQ10, powinien zasięgnąć porady lekarza.

Tak więc, chociaż poważne interakcje wydają się mało prawdopodobne przy standardowych dawkach, osoby z chorobami nerek lub przyjmujące wiele leków wchodzących w interakcje powinny zachować ostrożność podczas suplementacji CoQ10. Okresowe monitorowanie poziomu potasu może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Źródła CoQ10 w żywności

Oprócz suplementów, CoQ10 można uzyskać z niektórych źródeł żywności. Niektóre z najlepszych źródeł CoQ10 w diecie obejmują:

 • Mięsa organowe - serca, wątroby i nerki są jednymi z najbogatszych źródeł. Porcja serca wołowego o wadze 3 uncji dostarcza około 100 mg.
 • Mięso - wołowina, wieprzowina i kurczak zawierają umiarkowane ilości CoQ10.
 • Tłuste ryby - makrela, sardynki, łosoś, tuńczyk i śledź dostarczają 30-50 mg na porcję 3 uncji.
 • Nasiona i orzechy - nasiona sezamu, soja, orzeszki ziemne i pistacje zawierają pewną ilość CoQ10.
 • Oleje - oleje sojowy, rzepakowy i oliwa z oliwek zawierają niewielkie ilości.
 • Szpinak - gotowany szpinak oferuje około 2 mg na filiżankę.
 • Kalafior - jedna filiżanka gotowanego kalafiora zawiera około 1 mg.
 • Pomarańcze - średnia pomarańcza dostarcza około 1 mg.

Tak więc, chociaż żywność dostarcza mniej niż suplementy, zwiększenie spożycia z pełnych źródeł żywności może pomóc zwiększyć niski poziom CoQ10 u osób, które obawiają się suplementacji.

Obecnie nie ma badań wskazujących na negatywny wpływ CoQ10 na poziom potasu w diecie. Jednak osoby z problemami z nerkami powinny zachować ostrożność w przypadku pokarmów o wysokiej zawartości potasu, takich jak mięso.

Czy CoQ10 zwiększa poziom potasu? Wnioski

W oparciu o aktualne dowody z badań klinicznych, suplementacja CoQ10 nie wydaje się znacząco zmieniać poziomu potasu w surowicy w dawkach do 200 mg/dzień.

Chociaż CoQ10 może nieznacznie zwiększać poziom potasu w komórkach, nie powoduje to obniżenia jego poziomu we krwi, co mogłoby prowadzić do problemów.

W typowych dawkach, CoQ10 wydaje się być dobrze tolerowany i bezpieczny dla większości ludzi. Jednak osoby przyjmujące leki wpływające na poziom potasu lub z zaburzeniami czynności nerek powinny zachować ostrożność i monitorować poziom potasu u lekarza.

Zwiększenie spożycia CoQ10 w diecie poprzez pokarmy takie jak mięso, ryby, orzechy i oleje może pomóc w podniesieniu niskiego poziomu bez obaw o suplementację. Jednak w przypadku osób z zaburzeniami czynności nerek konieczne może być ograniczenie mięsa.

Ogólnie rzecz biorąc, CoQ10 nie wydaje się podnosić poziomu potasu w surowicy w znacznym stopniu, w oparciu o obecne dowody. Potrzebne są jednak dalsze badania, zwłaszcza przy bardzo wysokich dawkach powyżej 200 mg/dzień.

Kluczowe wnioski:

 • CoQ10 to suplement przeciwutleniający przyjmowany dla zdrowia serca, energii i działania przeciwstarzeniowego.
 • Badania kliniczne wskazują, że CoQ10 nie zwiększa znacząco poziomu potasu w surowicy krwi przy typowych dawkach do 200 mg/dzień.
 • Zaobserwowano jednak niewielki wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia potasu. Potrzebne są dalsze badania nad bardzo wysokimi dawkami.
 • CoQ10 wydaje się być dobrze tolerowany przez większość osób przyjmujących leki wpływające na poziom potasu. Jednak osoby z problemami z nerkami powinny zachować ostrożność.
 • Źródła dietetyczne, takie jak mięso, ryby i oleje, dostarczają CoQ10 bez obaw o suplementację. Mięso może jednak wymagać monitorowania potasu.
 • Proszę porozmawiać z lekarzem o zaletach i wadach przyjmowania CoQ10 w oparciu o Państwa indywidualny stan zdrowia i przyjmowane leki.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Hodgson, J. M., Watts, G. F., Playford, D. A., Burke, V., & Croft, K. D. (2002). Koenzym Q10 poprawia ciśnienie krwi i kontrolę glikemii: kontrolowane badanie u osób z cukrzycą typu 2. European journal of clinical nutrition, 56(11), 1137-1142 . https://doi.org/10.1038/sj.ejcn.1601464.

Kuklinski, B., Weissenbacher, E., & Fähnrich, A. (1994). Koenzym Q10 i przeciwutleniacze w ostrym zawale mięśnia sercowego. Molecular aspects of medicine, 15, s143-s147. https://doi.org/10.1016/0098-2997(94)90094-9

Langsjoen, P. H., Langsjoen, P. H., Folkers, K., Lyson, K., Muratsu, K., Lyson, T., & Langsjoen, P. H. (1990). Skuteczna i bezpieczna terapia koenzymem Q10 w kardiomiopatii. Klinische Wochenschrift, 68(23), 583-590 . https://doi.org/10.1007/BF01648949.

Langsjoen, P. H., Vadhanavikit, S., & Folkers, K. (1985). Response of patients in classes III and IV of cardiomyopathy to therapy in a blind and crossover trial with coenzyme Q10. Proceedings of the National Academy of Sciences, 82(12), 4240-4244 . https://doi.org/10.1073/pnas.82.12.4240.

Mortensen, S. A., Rosenfeldt, F., Kumar, A., Dolliner, P., Filipiak, K. J., Pella, D., ... & Littarru, G. P. (2014). Wpływ koenzymu Q10 na zachorowalność i śmiertelność w przewlekłej niewydolności serca: wyniki Q-SYMBIO: randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą. JACC: Heart Failure, 2(6), 641-649 . https://doi.org/10.1016/j.jchf.2014.06.008.

Narodowe Instytuty Zdrowia. (2021). Koenzym Q10. https://www.nccih.nih.gov/health/coenzymeq10

Rosenfeldt, F. L., Haas, S. J., Krum, H., Hadj, A., Ng, K., Leong, J. Y., & Watts, G. F. (2007). Koenzym Q10 w leczeniu nadciśnienia tętniczego: metaanaliza badań klinicznych. Journal of human hypertension, 21(4), 297-306 . https://doi.org/10.1038/sj.jhh.1002138.

Shults, C. W., Oakes, D., Kieburtz, K., Beal, M. F., Haas, R., Plumb, S., ... & Parkinson Study Group. (2002). Wpływ koenzymu Q10 we wczesnej chorobie Parkinsona: dowody na spowolnienie spadku funkcjonalnego. Archives of neurology, 59(10), 1541-1550 . https://doi.org/10.1001/archneur.59.10.1541.

Young, A. J., Johnson, S., Steffens, D. C., & Doraiswamy, P. M. (2007). Koenzym Q10: przegląd jego obiecujących właściwości neuroprotekcyjnych. CNS spectrums, 12(1), 62-68 . https://doi.org/10.1017/S1092852900020164.

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?